RIJN- EN VEENSTREEK SIEMENS Nieuwsflitsen uit de omstreken Iets bijzonders INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN FEBRUARI-AANBIEDHG Kantoorbediende (mnl. of vrl.) Dagmeisje TELEFOON 31441 Pieter Cannegieter Ik ben de klos NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 ALPHEN AAN DEN RllN Crediteuren zullen aan Avifauna blijven leveren In hotel Centraal is gistermiddag een ledenvergadering van de vereniging Pro Avifauna gehouden. Voorzitter N. J. Verkley gaf een overzicht van wat sinds de laatste vergadering .tot stand is ge komen. Op aandrang van de bewindvoer ders is een andere acte opgemaakt be treffende de afsplitsing van de hoeden zaken. Bij deze aotie is een commandi taire vennootschap opgeriobt. De even tuele winsten van de hoedenzaken komen daarbij bijna geheel aan de N.V. Britómij, en derhalve aan de crediteuren, ten goede. Besprekingen zijn gevoerd, met de be windvoerders, de burgemeester van Alphen, de president van de rechtbank en met de heer Oudenes. Deze bespre kingen hebben de lucht geklaard. De meeste crediteuren zijn thans lid van de vereniging en, naar de mening van het bestuur, is het practisch zeker, dat definitieve surséance van betaling zal ■worden verleend. Ter vergadering wend besloten de rechtbank voor te stellen, het aantal be windvoerders uit te breiden, o.m. met drie concurrente crediteuren. Tenslotte werd besloten te bevorderen, dat de crediteuren van Avifauna ook in de toe komst aan het vogelpark blijven leveren. Dag van ongelukken Gisteren was de Steekterweg tot twee maal toe het toneel van botsende vracht wagens. De eerste keer, 's morgens 9 uur, ter hoogte van de graan malerij van de heer L. Amersfoort. Om half 3 ter hoogte van het woonwagenkamp. Om 9 uur waren er vijf wagens bij betrokken, voor de tweede keer drie. De materiële schade was met gering. 's Morgens reden in de richting Alphen drie vrachtwagens. In de bocht ter hoogte van de woning van de heer Vergunst haalde de laatste zijn voorganger in. Hij passeerde en ontmoette een tegenligger, afkomstig uit Lisse. Achter de tegenlig ger reed nog een wagen uit Lisse. De be stuurder van de eerste tegenligger schoot naar rechts en reed od een stapel stenen. Door de botsing slingerde de aanhang wagen tegen de voorbijgaande vracht wagen richting Alphen. Deze kwam in de berm van de weg terecht, waar hij wej zakte. De achter de eerste tegenligger uit Lisse rijdende vrachtwagen kwam tussen een paar andere auto's tot stil stand, daar de chauffeur ongewoon krachtig had moeten remmen. Men begrijpt, dat het op de Steekter weg een chaos was. Het verkeer werd ruim een half uur opgehouden. Persoon lijke ongelukken waren er niet. Des middags was er een botsing tussen een tractor met oplegger, rijdende naar de Domstad, een truck met oplegger uit de richting Utrecht en een vrachtwagen, ook een gevolg van het passeren. De vrachtwagen werd aan de linkervoor- zijde over een lengte van een meter ver nield, De bestuurder van de tractor met oplegger is na de botsingen doorgereden. De poliiitie neemt dit natuurlijk niet. Famile-avond C.H.U. In het Nutsgebouw werd gisteren de grote familie-avond gehouden van de C.H. kiesvereniging met haar jongeren- groep. Wegens ziekte was voorzitter D. v. d. Waals niet aanwezig; daarom werd de avond geopend door de heer J. v. d. Oeveren. In zijn kwaliteit van waterbouw kundige belichtte hij in zijn openings woord de oorzaken van de ramp. die ons volk heeft getroffen. Hij achtte dit noodzakelijk met het oog cp de veie mts. verstanden, die oo dit terrein heersen. De heer G. H. Franken kreeg hierna gelegenheid, od de hem eigen wijze de samenzang te begeleiden. Er stonden nu geen jolige liedjes op het programma De heer F. H. van de Wetering behan delde het onderwerp: Onze politieke si tuatie. De meeste mensen beschouwden de politiek als een rekenboek, met achter in de antwoorden, kant en klaar. Maar dit is niet zo: in de politiek schuilen vele onzekere factoren. Na d» laatste wereldoorlog ontvlucht ten velen de Christelijke politiek. In dit verband haalde spreker de woorden van Abr. Kuyper aan. die eens heeft gezegd: ,,De politiek is geen Kerk". Vele men sen wisselen in de politiek als de mode. De mens verontachtzaamt de geschiede nis. Dat is fout. En daarom zijn wij His torisch; dat moet ook in onze politiek van vandaag zichtbaar zijn. Ordening er. samenleving luisteren naar wetten. Het zich verzetten tegen die wet ten betekent revolutie. Spr. noemde het gedrag van de communisten Lv.m. de ramp misselijk. De heer v. d. Wetering behandelde ver. volgens de a s. gemeenteraadsverkiezin gen. Het typische van deze verkiezingen is. dat zij in iedere gemeente een ander verloop hebben. In de verkiezing voor de raad kijkt men teveel naar de per soon. Dat is helemaal fout. Men kiest geen mensen, die een gezellig babbeltje kunnen houden, doch leden, die uitko men voor hun beginselën. Wij mogen er trots op zijn, dat de C H.Unie een volkspartij is; een iedèr is daarin Wel kom. Na de pauze werd opgevoerd „De wereld heeft geen wachtkamer", van Maurits Dekker. De Chr. kweekschóol- vereniging V.L.O.K. uit Leiden heeft 7.icl) hier van haar beste zijde laten zien. Speciale vermelding verdient het spel van J. Brokaar in de moeilijke rol van dr James Thompson; en de prestatie van Magda van Oostenrijk als de oude huis houdster. Bond van rundvccfokverenigingen In hotel Centraal zal Zaterdagochtend half tien een ledenvergadering worden gehouden van de bond -.an rundveefok- verenigdnigen in de Rijnstreek, Om half elf zal deze vergadering overgaan in een disbrictsvergaderinig van het Ned. Rund vee Stamboek. Enkele films betreffende de rundveefokkerij zullen worden ver toond. Gift van K.A.B. De K.A.B. alhier heeft f340 uitgetrok ken voor de leniging van de nood. Een bedrag van f 140 is voor het Rampen fonds en f 200 is speciaal voor Zuidland Indrukken van Canada De heer T. Koetsier uit Woerden sprak gisteravond voor de Chr. emigratie- centrale in Concordia over zijn reis indrukken van Canada. De heer Joh. de Jong leidde de bijeenkomst. De spreker zei, dat de re.is op de emigrant steeds een g.-te indruk maakt. Het afscheid van het vaderland natuurlijk niet minder. De heer Koetsier had ook verscheidene Alp henaren in Canada gesproken. Het gaat hen allen goed. Men .s er over het algemeen niet veeleisend, Het leven is er sobeopder. De band tussen Nederland en Canada is sterk, aldus spr. Dat is wel weer gebleken bij de hulpverlening van de laatste, wek en. Na de pauze werden tal van vragen gesteld. De avond werd ge sloten door heer C. A. Bos. Bedrljfsdam wedstrijden Woensdagavond zijn in het gebouw Volksbelang de bedrijfsdem wedstrijden om het kampioenschap .an Alphen voort- «--zet. De ploeg van Van Dijk leed een zware nederlaag tegen Boot I met 39 en werd daardoor in ieder geval uitge schakeld voor de bovenste plaats. Boot III verloor mét 113 van het eerste team van Samsom. De tweede Samsomploeg1 won met 5—9 van Du.nkerk en Vemnjt, terwijl Oosthoek met 410 van het zuivelbedrijf verloor. Door de nederlaag van Van Dijk wo.d-t de beslissende strijd geleverd bij de owtmoeting tussen Boot I en Samsom I. De wedstrijd Boot II Samsom II is echter eveneens belang rijk. De prijzen zullen na de wedstrijden direct worden uitgereikt. Op reis naar Zuid-Afrika De léden van de Chris'en-vrouwer.bond komen volgende week Wcensdag bijeen in Concordia, om een lez.ng aa - te horen ven mevrouw Idenburg uit Leiden Zij zal spraken over haar reis naar Zuid- Afrika. en deze causerie toelichten met projectie van kleurenfoto's. Ook Maasland voor Z tidland Zoals reeds is gemela. zal ook de ge meente Maasland Zuidland adopteren. Men is met het wegmalen van het water begonnen. Het gemaal, dat een vermogen heeeft van 180 m3 per minuut, draait dag en naohit op volle toeren. Om de af vloeiing van het water te bespoedigen, heeft men een hevel op de dijk geplaatst, diie ongeveer 100 m3 water per minuut verwerkt. Kunnen beide middelen con stant doorwerken, dan is het mogelijk, dat het water binnen -es weken ver wijd" rd is. De huizen en bedreven op hoger gelegen terreinen dan de polders zullen eerder bewoonbaar komen. verslag zette de secretaris, de heer Wes- terhoud. uiteen welke de werkzaam heden zijn, waarmee de afdeling is be last. De penningmeester, de heer Van Dijk, meldde een saldo van ƒ63. In 1952 werd aan het hoofdbestuur een bedrag van 1206 afgedragen Hoofdbestuurder Meijer sprak over de positie van de arbeiders in deze tijd. Hij gaf een uiteenzetting van enkele sociale wetten en adviseerde de leden bij werk-, loosheid toch vooral het juiste beroep op te geven. De heer Spruijt van de af deling Burgerveen stelde de samenwer king op hoge prijs. Voor de geogani- seerden geldt in de eerste plaats, dat zij op jaar- en gewone ledenvergaderingen van hun belangstelling blijk geven. Ds Van Soest sprak een slotwoord. Een collecte voor D E L. bracht ƒ4,79 op. OUDE WETERING Schaken en dammen De door de schaak- en damclub Kijk Uit te Oude Wetering georganiseerde kampioenschappen van Alkemade brach ten in de zesde ronde, gespeeld in hotel Meerzicht, opnieuw veel spannende wed strijden. De uitslagen: Schaken le klasse: E. GuytW. Oomen Ve—Ve; W. van Beek—Th. J Olijerhoek xx: W DuyvemanJ. C Knibbe 1—0: M. BuysW Groenendijk 10; Joh. OlijerhoekM Bakker x—x; A. Spaar garenJ. C v d. Meer 10. De uitsla gen v;an de afgebroken partijen uit de vorige ronde luidden: C. A. Wesselius M. Buys 01; Th. J. OlijerhoekW Oomen 10. De heer C Hoekman moest wegens omstandigheden van verder spe len afzien. Schaken 2e klasse: Jac. v d Meer Czn L. Hoogenboom 01; P SeipAnd. Wesselius 01: W. TurkG. L. Olijer hoek VtVz', Fr v, d. MeerL. Koppe laar 01 De uitslagen van de atgebro- ken partijen uit de vorige ronde: L Kop pelaarL. Hoogenboom 01; W. Turk— C Zoet 1—0. Dammer, le klasse: T KatsburgA. de B'.aev 02; T van LulingG van Leeu- ren xx; M. JansenC. Vis 02; G MeyerJ. Meijer 02. Dammen 2e klasse: D. BuysC Piek 20; W. BakkerH. Gortzak xx; A van TolP. v. d. Luit 20: D Lar.g- houtSt. Kuikelo 02; J. KinkelM Jansen 2—0. TER AAR C.N.V. hield praatavond over w. en w.-wet Het C.N.V. heeft g.steravond voor alle afdelingen van Ter Aar, NieuwVeen en Aarlanderveen een praatavond gehouden' over de wacht- en werkloosheidsverzeke ring en moeilijkheden bij de sociale voor zieningen. Voorzitter M. Heijns heette in het bijzonder wethouder Den Hollander welkom, In zijn openingswoord verklaarde de heer Heijns, dat, wie de wet op de en w.-verzekering doorleest, nog mets weet. Het is daarom geen wonder, dat op dit gebied veel onkunde heerst. Na een schuchter begin kwamen de vragen los. Velen vonden het onrecht vaardig, dat 's zomers van een hoog loon premie moet worden betaald, waarna 's winters van een laag loon uitkering wordt gedaan. De voorzitter zegde toe, te zullen onderzoeken, in hoeverre deze klacht juist is. Men heeft zich verder bezig gehouden met de verschillende beloning voor het zelfde werk in de stad en op het platte land. D.U.W.-arbeiders, dde in het Noor den aan de ontginning werken, verdienen meer dan de arbeiders in de omtrek. De vergadering sprak zich tegen dit klasse- stelsel uit. Wethouder Den Hollander verklaarde in een kort woord, da-t men, indien de' uitkering van de w. en w.-wet te laa-t is. altijd een uitkering kam krijgen van de sociale dienst van de gemeente; waarbij moeilijkheden in een privé-onderhoud onder ogen kunnen worden gezien. Uitslagen Nooit Gedacht De uitslagen van de damcompefcitie luiden als volgt: W van VlietH. C. A Broer 02, A. HartveldS. Costeris 02, N. KalshovenW. v. a. Starre 02, H. C. A. Broer—W. Esveldt 1—1. BENTHUIZEN Inbraak In Hervormde Kerk In de nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in de Hervormde kerk. De buit is echter niet groot. De inhoud van twee busjes voor plaatsengeld, die bij de uitgang hangen, wordt vermist In de consistoriekamer heeft men twee kasten onderzocht, maar hierin waren slechts boeken geborgen. Eerst Woensdagavond werd bij de politie aangifte van de dief stal gedaan. Een politiehond heeft toen nog aan het onderzoek meegewerkt. Er zou een spoor in een bepaalde richting zijn gevonden. Uitvoering Hosanna De zangvereniging Hosanna heeft be sloten. de uitvoering op 18 April te hou den. Ook 't kinderkoor zal dan optreden. Ruiteravonden afgelast De landelijke rij vereniging De Bent- ruirs. die op 21 en 28 Maart ruiteravon den zou geven, heeft hiervan nu geheel afgezien. Nieuwbouw De firma W van Aalst gaat een nieuw pand voor opslag van benzine, oliën en vetten, tevens garage, bouwen. De oude loodsen zullen dan verdwijnen. KATWIJK AAN DEN RIJN Benoeming De heer Joh. Grimbergen werd be noemd tot districtsagent van de boeren- en tuindersonderlinge voor het rayon Katwijk. Rijnsburg. Valkenburg en Was senaar. Zijn taak is de uitvoering van de verplichte sociale verzekeringen. Jaarvergadering C.H.U. Vrijdagavond wordt in de zaal Kerk plein de jaarvergadering gehouden van de afdeling Katwijk aan den Rijn van de C.H.U. Op de agenda komt voor: be stuursverkiezing en vaststelling van de candidatenlïjst voor de gemeenteraads verkiezingen. Aanvang 8 uur. HAZERSWOUDE Onvrij' lig bad Gelukkig is het onvrijwillige bad. dat de landarbeider B Voortman sisteren heeft genomen, nogal goed afgelopen Hij stond in een schouw, liggend in de wetering aehte- de boerderij van R. van Vliet, en probeerde de ijzeren pin. waar mee het vaartuig lag gemeerd, los te trekken. Het ding schoot ineens los en Voortmsn ging kopje or.der in het koude water Hij had pin en ketting vastgehou den. zodat hij zichzelf kon redden. KATWIJK AAN ZEE Geslaagd De heer K- van der Wiel, opgeleid door de heer R. van Andel. slaagde voor het vestigingsdiploma detailhandel zuivel producten. Gift De K.R.B. ontving een gift van f 250 van de Katwijkse brandweerlieden. Examencommissie Bij ministeriële beschikking zijn voor dit jaar benoemd in de commissie, belast met het afnemen van examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van zeevissersvaarluigen en van het bewijs van bekendheid met de bepalingen ter voorkoming van aanvarin gen op zee. de heren C. Varkevisser en L. van der Plas, directeur en leraar aan de visserijschooL Vola naar Sterrenwacht De Katwijkse vereniging van oud leerlingen der ambachtsschool te Lei den heeft gisteren een excursie gehou den naar de Sterrenwacht in de Sleutel stad. Ruim twintig leden namen er aan deel. De heer Smits, die de bezoekers rondleidde, hield in de collegezaal van de Sterrenwacht 'n lezing over het zonne stelsel, waarbij ter verduidelijking licht beelden werden vertoond. Daarna werd een bezoek aan de koepels gebracht, waar de kijkers en het instrumentarium werden bezichtigd. Ook -hiervan gaf de heer Smits tekst en uitleg. Aan het einde van de leerzame avond werd de heer Smits namens de Vola dank gebracht. Hoog en laag water. Vrijdag 20 Februari: hoog water 7.49 en 20.12, laag w&ter 3.27 en 15.53 uur. LEIDERDORP De A.R. in de raad De A.R. kiesvereniging Recht en Plicht heeft in de vergadering van gisteravond het beleid in de afgelopen zittingsperiode nog eens aan een beschouwing onder worpen, Voor dit gebeurde, deelde de voorzitter, de heer J. Peerenboom mee. dat de jaarvergadering op 24 Maart word: gehouden. De heer S. J. van der Stoel, die de beschouwing over de afgelopen periode hield, begon met een overzicht van de gemeentefinanciën te geven. De fractie kon zich. ondanks het begrotingstekort, ten volle met het gevoerde beleid vereni gen. De woningbouw had steeds de volle aandacht van de fractie. Ook de kwesties straatverlichting, Leiderdorpse brug en het werk aan de Van der Valk Bouman- weg werden besproken. De subsidiepoli tiek werd, naar het oordeel van de fractie, steeds met beleid gevoerd. Bij de bouw van een nieuwe Chr. nationale school zal medewerking worden verleend. Sprekei kwam tot de slotsom, dat de fractie haar taak in eensgezindheid had verricht, daar bij geleid door de A. R. beginselen, f gepast aan de tijdsomstandigheden. Van dé gelegenheid vragen te stellen werd door enkele leden gebruik gemaakt De voorzitter dankte de inleider voor zijn overzicht en de fractie voor de wijze, waarop de taken zijn verricht. De samen stelling van de groslijst voor de raads verkiezingen werd uitgesteld tot een volgende vergadering. Op de vraag van één der leden, of er samenwerking kan komen met de C.H.U'. en de S.G.P., werd geantwoord, dat daar over besprekingen zullen worden ge voerd. H. van Drunen 20, J. Duivenvöbrde- Wi'.h. Molk man 0—2, Joh. Langbroek- A. Wijnhout 2—0, G. Balkenende—J. v. Poe! 1—1, Joh. Langbroek—A. Balken ende 1—1, Joh. Langbroek—H. van Drunen 20, N:v. DekkerWf.-h, Molk- man 2—0, G Balkenende—A. Wijnhout 1—i. G v. d. Stelt—A. Balkenende 1—1, Wilh. MolkmanG. Balkenende 11. Nic DekkerA. van Rossen 02, Joh. LangbroekJac. v. d. Poel 11, J. Duivenvoorde—G. v. d. Stelt 11, G. BalkenendeH. van Drunen 20. Vier-dorpentournooi Lisse Vooruit speelt Vrijdag de tweede wedstrijd in het vier-dorpemtournooi tegen S.D.V. I uit Sassenheim. Beurzen open dijken dicht Het personeel van de firma M. Veld- huyzen van Zanten er. Zonen heeft voo>r „Beurzon open. dijken dieht" een bedrag van 879.75 bijeen gebracht. Wereldgebedsdag De leden van de Christen-vrouwen- bon-d zullen Vrijdag de wereldgebedsdaj bijwonen in de Hervormde kerk van Sassenheim. Vertrek om 7.35 uur van het Vierkant Vierde Nutsavond Vrijdag zal de vierde en leatste mits- avond van het seizoen worden gehouden. De heer C. A J. von Frijtag Drabbe, directeur van de topografische dienst, spreekt dan over: De luchtfoto en haar betekenis voor de wetenschap. Jaarvergadering Fair Play Onder presidium van dhr J. Osephius heeft de volleybalvereniging Fair Play in De Witte Zwaan haar jaarvergade ring gehouden, Het fungerend bestuur was nog steeds voorlopig en wenste af te treden. Tot definitieve bestuursleden werden gekozen de heren J Osephius, voorzitter, de dames G Bons en L We de heren P. Kool en E Luyk. waarbij laatstgenoemde ais secretaris op treedt Voorts werd een commissie van toezicht benoemd, bestaande uit de heren Mastenbroek. Van Aalst en Jansen De r.aam F3ir Play werd eveneens defi nitief. Besloten werd op de speelavon den een trainingshalfuur in te stellen. Derde uitvoering K-Ti.V. K.E.V. zal Zaterdag de derde uitvoe ring geven in Rehoboth. Een deel van de baten komt ten goede aan het Ram penfonds. Speurtocht in Arabische wereld. De vereniging Theorie en Practijk heeft in De Nachtegaal een zeer druk bezochte ledenvergadering gehouden on der leiding van dc heer Gehrels. Het echt paar Woltjer hield een inleiding over: Een verkenning door Arabisch Noord- Afrika en de Arabische cultuur. De reis is' per motor afgelegd en omvatte 14.500 kilometer. Mr Woltjer beschreef de tocht door Frankrijk. Spanje, Spaans- en Frans-Marokko. Algiers, Tunis. Lybië en Egypte. Hij gaf een levendige beschrij ving van de moeilijkheden, die onderweg moesten worden overwonnen. Mevrouw Woltjer stond vooral stil bij de religies, die men was tegengekomen. Uitvoerig ging zij op de cultuur van de Arabische wereld in. on beschreef de typische bouw werken. Na de pauze kwamen het leven en (le gewoonten van de Arabische vol ken aan de beurt. LISSE Wie zal het zijn? De uitslagen van de gisteravond ge houden onderlinge wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van de dam club Lisse Vooruiit luiden als volgt: Jac. v. d. PoelH van Drunen 20, Nic DekkerJ. Duivenvoorde 20, G. v. d. SteltA. van Kossen 20, A. Balkenende blocrr.bollenbedrijf te bespreken. Het hoofdbestuur gaf verslag van de be sprekingen met de werkgeversorganisa ties. De overeengekomen wijzigingen werden besproken. Deze wijzigingen houden in: een verhoging van het loon der vaste arbeiders over het gehele jaar. alsmede van vier procent voor het win terhalfjaar voor de losse arbeiders. De aardappelregeiing is verbeterd en voorts komen enkele technische wijzigingen in de C AO. voor. Besloten werd in de te houden ledenvergaderingen gunstig te adviseren. De benoeming van een districtsagent in rayon 33 voor de uitvoering van de sociale verzekering heeft weinig bevre diging geschonken, gezien de organisa torische verhoudingen in het rayon. De N.C.L B is hier veel sterker vertegen woordigd dan de organisatie waartoe de man in kwestie behoort In beperkter kring zal deze zaak nog eens onder ogen worden gezien Ontspanningsavond Endegeest Met Ernst Urbach's „Aus Mozart's Reich" opende het Leids Kame-orkest onder leiding van de heer J. Trouwee gisteren de ontspanningsavond, die in de grote recreatiezaal werd gegeven voor de bewoners van Endegeest en Ribijngeest. Het mannenkoor van de personeels vereniging Gemeentewerken gaf een uit voering van een gedeelte van de Deutse Messe van Schubert. Het orkest speelde hierna Adelaide van L. von Beethoven Het koor zong voor de pauze „Nimmer Nacht" van Andriessen en „Aan het meer" van Schumann. De toneelgroep van de personeelsver eniging Gemeentewerken gaf na de pauze een opvoering van De Hand, een stuk van Joh. W. Broedelt. Ook koor en orkest lieten zich nog horen De heer w de Ruyter sprak een dankwoord (Advertentie). KAPTEIN, VLIET 53 RIJNSBüRG Overal bekend door onze beroemde nylon dameskousen 3 65 Blauw Simson kwaliteit overalls 18.95 Manchester vesten m. 4 ritsen, prijs 33 95 NOORDWIJK Wereldgebedsdag De Wereldgebedsdag-bijeenkomst wordt Vi ga vond om 8 uur gehouden in de Geref. kerk te Noordwijk aan Zee. Zij wordt bejegd door de twee afdelin gen van de Christen-vrouwenbond. Bijbellezingen In de „Ossewa" zullen drie Bijbel lezingen worden gehouden door de heer J. H van Dijk uit Scheveningen. De eerste lezing is morgenavond om 8 uur. Onderwerp: Met wie zult gij God ver gelijken? Filmavond Surinamezending Vanavond 8 uur wordt eer. propa- ganda-fiimavond gelipuden in het ver enigingsgebouw voor da Surinamezen ding De heer Smelik uit Oegstgeest zal een toelichting geven. OEGSTGEEST C.A.O. voor bloembollen- bedrijf De afdelingsbesturen uit het bloem boller, district van de Ned. Chr. land- arbeidersbond zyn in Oegstgeest bijeen geweest om de nieuwe C.A.O. voor het RIINSBURG Piopagan da-avond Blindenpenning Gisteravond werd in de kerk aan de Voorhouterweg door de Amsterdamse Chr. blinder.vereniging Blindenpenning. een propagar.da-bijeer.komst gehouden. De opkomst viel niet tegen, maar de kerk was helaas niet stampvol Ds Bon- ting, Hervormd predikant, opende en sprak een hartelijk welkomstwoord De blinden zelf hebben deze avond het programma "erzorgd Met zang, mu ziek en declamatie. Men kan gerust zeg gen. dat hun uitvoering af was En dan hebben we niet alleen het oog op de zang van 't koor als geheel, maar ook op de solozang en de viool- en pianobegeleiding He' geheel .4»nd onder leiding van de heer Piet Meijer De leiding is bij hem in zeer vertrouwde handen. In de pauze vertelde de heer Smalle- gange een en ander over het werk van de vereniging. De blinden hebben ook voor het rampenfonds gewerkt Om te beginnen hebben ze een deel van het loon, dat zij in de werkinrichting verdie- voor het fonds afgestaan en verle den week konden ze als resultaat van hun uitvoering in de Koepelkc k te Am sterdam. waarbij ds Spruijt het woord voerde, een bedrag van ƒ600 opzenden. Maar intussen eist het dagelijkse werk van Blindenpenning weer de aandacht op. Vandaar deze avond. -Ds Bijlev :d...Geref predikant sprak' het slotwoord. Hij legde dé nacffuk op de liefde, die wij in Christus voor de blinde moeten hebben. De collecte heeft 30 opgebracht, de kaartverkoop 75. Benoeming De heer F de Goede. Kanaalstraat, Is benoemd tot secretaris van de rijkscom missie van advies voor de gemeente financiën. Voor de radio Zondagmiddag zal de NCRV een dienst uitzenden van de Chr Geref Kerk al hier. Voorganger is aan as N Brandsma Ook hier openbaarde zich naast een al gemene ontsteltenis een diep medeleven met ce ongelukkige slachtoffers van de ramp, aldus de burgemeester in een al gemene bekendmaking. Op Maandagmorgen reeds verspreidde zich een groot aantal dames over de ge meente om goederen voor de getroffenen in te zamelen. Dit was georganiseerd door de afdeling van de vereniging voor vrouwelijke hulpverlening Twaalf auto bezitters hebben de goederen vervoerd. Ook op Maandagmorgen werd de ge meentesecretarie overstroomd door man nen, die zich vrijwillig kwamen melden voor het dichten en versterken van de dijken. Er waren ook vrouwen, die zich bereid verklaarden mee te trekken en te helpen waar te helpen viel. Op Woensdag kon de burgemeester aan „e betrokken instantie meedelen, dat in eerste instantie een 200 evacué's in Voorschoten konden worden onderge bracht. Het gebouw voor Chr. belangen werd als ontvangstcentrum ingericht. De inrichting kreeg in één morgen haar be slag. Het aantal aanbiedingen steeg tot 500. Thans hebben in totaal 53 geëva- cueerden bij familie of vrienden onder dak gevonden. Zij komen van de Zuid hollandse eilanden, uit Zeeland en uit Noord-Brabant. Wat de geldinzameling aangaat werd in Voorschoten een bedrag van f 22.027.32 bijeengebracht buiten de kerkelijke inzamelingen. Hiervan werd door de in dustrie f 7900 geschonken. De leerlingen van enkele scholen brachten f 439 bij een. Het gemeentepersoneel schonk f 591. De actie Mouwen omhoog heeft f 355 opgebracht. Medeleven werd ook nog op andere manieren getoond. Zo deden tal van in- c-utrieën en middenstanders speciale schenkingen uit hun voorraden. Een en ander vervult de burgemeester met grote blijdschap. Kerk en Jeugd De afdeling van de Christen-vrouwen bond heeft gisteravond onder leiding van mevrouw S. A. A. van Sluysde Jong Irene vergaderd. Men kwam plaatsen te kort. De presidente zeide, dat in de gemeente reeds vijftig geëvacueerden zijn ondergebracht, en waarschijnlijk komen er nog meer. Uit Den Haag werd een zending dekens en lakens ontvangen: deze goederen zijn al uitgedeeld. Namens de burgemeester bracht spreekster de dank voor de verleende hulp over. Mevrouw M. Marijs—Visser besprak m deze bijeenkomst het boek van Thijs Boov „Kerk en Jeugd". De schrijver tracht in zijn boek de noodkreten van de jeugd te vertolken, die vergeefs aan de kerk deuren klopt. Het boek is te haastig ge schreven en daarom wat vermoeiend. Het geeft uiting aan iets verbetens. Aan het slot van de bijeenkomst werd het bestuur uitgebreid door verkiezing van mevrouw A. A. de Grootv. Iperen en mevrouw EgginkOffringa. Verkoop postzegels De afdeling van de vereniging voor vrouwelijke hulpverlening heeft in de hal van het postkantoor een stand inge richt voor de verkoop van watersnood zegels. Maandagmiddag heeft mevrouw Van der Hoeven de eerste zegels gekocht. Aanbesteding In het gemeentehuis heeft de aanbe steding plaats gehad van grond- en rioleringswerken in verband met straat- aanleg in het complex Oranjepolder. Er aren 11 inschrijvingtn. Laagste: A. Th. Stuifzand Leiden voor 77.579: hoogste: J, Schouls Rotterdam voor 101.500. De gunning is aangehouden. VOORSCHOTEN Voorschoten leetde mee De noodtydingen. die op Zondag 1 Fe bruari er. de daarop volgende dagen ons volk deden opschrikken, vonden ook hun weerslag bij de Voorschotense burgerij. Twee weken per Jaar betaalde vacantie Internationaal voorstel De „I.L.O.", de Internationale Arbeids organisatie. heeft een veertigtal regerin gen vragen gesteld over een jaarlijkse vacantie voor alle arbeiders in bedrijven en bij handelsondernemingen. Uit de antwoorden blijkt, dat de meeste rege ringen een jaarlijkse vacantie van twee weken, met behoud van loon. voorstaan. Zij "stemden er ook mee in dat de op 4 Juni a.s. bijeen komende algemene ver gadering van de I.L.O. moet worden aan bevolen. hiermede accoord te gaan De vacantie, die minsten.- twaalf werk dagen moet omvatten, zou na een jaar onafgebroken dienst moeten worden ver leend Bedrijven, waar vijf dagen per week wordt gewerkt, zouden hun arbei ders per jaar minstens tien werkdagen vrijaf moeten reven met behoud van loon Lamslappen Lamscoteletten Lamsborst Lams vet Lamsslagerij J. SI RA Langegracht 85 Leiden Tel. 20754 LEIMUIDEN Jaarvergadering land arbeiders De afdeling van de Chr. landarbeiders- bond hield haar jaarvergadering in he Hervormd verenigingsgebouw. In het bij' zonder werden begroet de hoofdbestuur der Meijer, ds Van Soest van Rijnsater- woude en de afgevaardigden van de af deling Burgerveen. De vergadering droeg geen feestelijk karakter. De kosten voor een feestavond werden overgemaakt aan het Rampenfonds. In zijn uitvoerig jaar- Advertentie) A.S.V. CHR. SCHOOL VOOR ALGEMENE VORMING julianastraat 95 Alphen aan den Rijn Op Maandagavond 23 Febr. a.s. 7.30—9 en Woensdagmiddag 25 Febr. ai?; 3 30—5 is er gelegenheid tot voor de cursus, die 1 April a.s. aanvangt. (Opgave voor cursus 1 Sept. kan even eens gedaan worden) Meisjes en Jongens, die het 6e l.j. v. d. L.S. doorlopen hebben, kunnen inge schreven worden. Aansluiting op Landbouw- en Nijverheidsonderwijs Ondcnv. voor Meisjes, naast Alg. Vorming, Engels. Handwerken (Costuum- en Lingerienaaien), Huishoudkunde. Onderw. voor Jongens: Alg. Vorming, Engels, Handenarbeid, Handelsrek./Boekh. of Meetk./Algebra. Tevens is er op genoemde dagen 9 Een Expositie van Leerlingenwerk, Iedere belangstellende hartelijk welkom. Leerl. kunnen ook schr. of tel, opgegeven worden aan het Hoofd der School, H. GROENENDIJK. ZaaJbergstr, 62, Alphen a. d. Rijn. Tel. 3092. Pracht collectie REGENJASSEN in poplin en gabardine. Bij aankoop jas een zuiver wollen SHAWL GRATIS Zéér voordelige aanbieding Jongens PLUSFOUR PAKJES BETERE KLEDING Fa j. SLOOS Zn. VOOR MINDER GELD STILLE RIJN 11 tegenover Aalmarkt De Nederlandsche Siemens Mij N.V. vraagt voor verschillende rayons REISVERTEGENW00RDIGERS voor het bezoeken van installateurs en radiohandel. Sollicitanten moeten in het bezit zijn van diploma M.T.S., Afd. Electrotechniek, E.T.S. of daarmee geljjk te stellen diploma's. Kennis van installatiematcriaal, huishou delijke apparaten en radio wordt vereist. Vast salaris en vaste onkostenvergoeding. Bij gebleken geschiktheid goede voor uitzichten en opname in pensioenfonds. Leeftyd tot max. 35 jaar. Eigenhandig geschreven sollicitaties met vol ledige inlichtingen onder motto RV te zenden aan de Directie. Rijnstraat 24, 's-Gravenhage. DEZE WEEK LEIDSE SLEUTELS, met roomboter en amandelen bereid, van 0. voor 0.70 per 200 gram. BRADERIEMOPPEN; KRENTENKOEKJES van 0,70 voor 0.60 per 250 gram. Ome bekende TRUFFELS 0.50 per 100 gram. BANKETBAKKERIJ ROSELEUR BREESTRAAT 54 LEIDEN N. SAMSOM N.V., Uitgever. Alphen aan den Rijn, vraagt voor de administratie Vereisten: MULO- en Type-diploma, enige kantoorervaring en accuraat in het werk. Leeftijd niet beneden 18 jaar. Eigenhandig geschreven sollicitaties te richten aan de Directie. In klein gezin te Wassenaar wordt gevraagd keurig van 8.304.30 uur V g.g v. Dicht bij bus- en tramhalte. Mevr. Arnold. Laan v. Hoog- wolde 1. Tel. K 1751—9307. J. H. REIJISDERS TANDARTS Rijnlaan 6 - Valkenburg Vraagt MEISJE uit Valken burg van 17—20 jaar. om op geleid te worden tot tand artsassistente. voor Maandag en Vrijdagmiddag. Aanmel den Maandag 23 Febr tussen 1920 uur Koningin Wilhel- minastraat 1. Katwijk a. Zee BOHEEMEN UW SLAGER Betaal liever wat meer, maar koop KWALITEIT. Rookworst f 1-P- 500 gram Gehakt halfom 1.— P 500 gram Braadvlees va1— P- 5U0 gram Reuze! 0.70 p 500 gram Runavet f 0.90 P- 500 gram Onze weekreclame: 100 gram ham 100 gram gebr. gehakt U.80 100 gram rookworst DEKKLEDEN te koop te huur TROOST Bootartikelen Haven Naar het bekende adres T. van Boheemen janvossensteeg 47 Telefoon 21286 VOOR ADVERTENTIES «lllUlllilllillüllllllllüll qiiiiiiiiiiiiniiniHininiii iiniiiiunniiiiiiiii 532. Terwyl nu de artist vol berouw een volledige schuldbekentenis afstak tegen Pieter en de agent, kwam Kraaien- knip tot het bewustzijn terug. Eerst keek hij met één oog. vervolgens door het andere, knipperde daarna flink met alle bei en spitste toen zijn oren. „Ik ben de dupe geworden van die sluwe wolf, daar!" hoorde hij K. Lodder zeggen. „Het enige dat ik ooit van hem heb gehad is twee duizend zilverstukken, die heb ik hier nog in mijn zak zitten. Maar hij daar hield er zelf achtduizend.... ik voel me schuldig, maar Kraaienkmp had me helemaal in zijn macht.Kraaien- knip was in één kiap weer helder. „Ik ben de klos!" siste hij. „Ik moet zorgen dat ik wegkomHij loerde om zich heen. zag de open buitendeur, krabbelde overeind en zette het op een lopen. „Houdt hem!!" riepen Karolus. Pieter en de artist tegelijk. De agent dook ce vluchteling achterna. „Sta of ik schiet!" riep hij. Met zijn grote hand greep hy Kraaienknip bij zijn nekvel, plantte hem op een stoel en deed stevige boeien o:n zijn polsen. Ook de artist werd geboeid en zo zal het tweetal even later gebroe derlijk naast elkaar. „Ik ga een dievan- wagen bestellen, houden jullie de wacht!" commandeerde de agent tot Pieter en Karolus. en verdween. Toen keek Kraaienknip de artist aan. „Je hebt me gemeen verraden, kladschilder!" schold hij. „Maar ik klets me er wel uit hoor. jij zit langer achter de tralies dan ik, reken daar maar op„Kan me niets schelen!" zuchtte de artist. „Ik ben blij dat deze geschiedenis afgelopen is misschien mag ik in de cel wel schilde rendaar heb ik geen last van jou!" (Worai vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2