Snuif en wrijf De Rijksvoorjaarshengstenkeuring VERSLAG dermiddelen als goed kuilvoer en (of) rode wortelen, wat bieten e.d. Het is gewenst dat de kalveren steeds de beschikking hebben over goed drinkwater, dat liefst in de eerste weken lauw moet zijn. Komen de dieren tijdens het eerste half jaar in de weide, dan kan men bovenstaande richtlijnen aanhouden met uitzondering van wat voor hooi, kuil, bieten e.d. vermeld werd. Af hankelijk van de kwaliteit van het grasland kan de krachtvoergift meer of minder sterk besnoeid worden. Provinciaal Veevoederbureau. Arnhem. WEEKOVERZICHT van da Stichtinq voor de Landbouw van 9 tot en met 14 Februari 1953. Watersnood. Nog steeds ontvangt de Stichting voor de Landbouw bewijzen van deel neming met de nationale ramp van zusterorganisaties in het buitenland. Vorige week publiceerden wij in dit verband reeds de namen van enige landen. Thans kunnen nog vermeld wor den: Finland (de landbouworganisatie in dit land neemt deel aan de hulp actie van het Finse Rode Kruis). En geland, België (Belgische Boeren bond) en West Duitsland (het Ve-- bond van Landbouwcoöperaties in Württenberg maakte 10.000 Duitse Marken over). Voorts kwam van de Unie van de Zuid-Westelijke Land bouworganisaties in Frankrijk bericht binnen, dat men voor de hulpactie aan Nederland 100.000 Franse Francs heeft geind. welk bedrag aan de Ne derlandse Consul te Lyon is over handigd. De Deense landbouworganisatie, die, zoals wij vorige week reeds hebben vermeld, een belangrijke financiële steun heeft verleend, zond nog een zeer hartelijk schrijven van deelne ming. Schadevergoedingsregeling. Op 9 en 13 Februari werden bespre kingen gevoerd tussen vertegenwoor digers van de georganiseerde land bouw in de getroffen gebieden en ver tegenwoordigers van de landelijke Stichting inzake de komende schade vergoedingsregeling en de organisatie van de inschakeling van de georgani seerde landbouw bij de registratie, taxatie en afwikkeling der schade. Hierbij werd volledige overeenstem ming bereikt. Het zwaartepunt van de intensieve belangenbehartiging der getroffen boeren en landarbeiders zou dan komen te liggen bij te vormen plaatselijke commissies van de Stich ting voor de Landbouw, welke ruime bevoegdheden dienen te hebben. Ook op provinciaal en landelijk niveau zou een aanpassing van het apparaat van de Stichting voor de Landbouw aan deze taak moeten plaats vinden. De op 13 Februari vastgestelde plan nen zullen nu nog op korte termijn in de beleidsorganen van de landelijke Stichting moeten worden bezien, waarna nog contact zal moeten wor den opgenomen met de hierbij betrok ken departementen, teneinde tot een goede samenwerking te komen. Een nadere publicatie zal dan volgen. Rampschadebureaux. De Rampschadebureaux, waarover in de nota van de Regering aan de Staten Generaal inzake de watersnood in het Zuid-Westelijk gebied van Ne derland wordt gesproken, zijn geves tigd te: Geertruidenberg, Zevenber gen. Steenbergen, Bergen op Zoom, Terneuzen, Oostburg, Goes, Vlissingen, Middelburg, Zierikzee, Rotterdam, Dordrecht, Middelharnis, Oud-Beyer- land en Den Briel. Uw verkoudheid vara b«el of boret w»g TE GRONINGEN Begunstigd door prachtig weer werden deze keuringen gehouden op 28 en 29 Januari. Er was veel belangstelling, vooral op de 2e dag. Aangegeven waren 33 jonge hengsten, welke de eerste dag voor eerste bezichtiging werden voorgebracht. Een gedeelte hiervan werd direct afgekeurd. De tweede dag werden uit de overgeblevenen 13 goedge keurd en ingeschreven. Vanachter de touwen gezien, maakte deze groep hengsten een zeer gunstige indruk. Deze 13 toekomstige vader- paarden voeren op 1 na alle in meerdere of mindere mate het bloed van de grote stamvader Gambo. Een achttal jonge hengsten ontving een fokkerspremie. Dubbeldam en verkocht aan een com binatie in Drente; best vast type, fors ontwikkeld, kon even strakker van lijnen, beste bewegingen. 2b Graniet; v. Grenadier m.v. Rem brand, eig. A. J. Koopmans e.a. Veen- klooster; best en sierlijk van bouw. 2c Patriot; v. Harro m.v. Ledazoon eig. H. Smit, Midwolde; kleine brede diepe hengst, even diep in de rug. 2d Onno; v. Officier m.v. Nico eig. D. E. Meilama, Finstcrwolde; maakte een iets ranke indruk. Hengst met mooi front en goede gangen, rug kon even sterker. De anderen. De andere ingeschreven hengsten zijn: Kadans, Ribal, Nimrod, Jodel en Reflex. Alleen deze laatste hengst voert geen Gambobloed. Van moe derszijde voert hij oud Gelders bloed, hoewel hij wat lichter is, heeft hij veel adel, hardheid, en gang en een prachtige kleur n.l. goudvos met bles en achter witte benen. Verder werden ingeschreven de uit Oldenburg inge voerde premiehengsten Regent, Den Oldenburger en Gagraf, die in Olden burg reeds gunstige fokresultaten hadden. Hoewel zij in Groningen wat hun uiterlijk voorkomen betreft niet gunstig afstaken bij de eigen hengsten, zullen de deskundige importeurs wel hun goede redenen hebben voor de invoer van deze hengsten. Harro werd, kampioen. De premies. la premie: Palmar; v. Harro m.v. Gouverneur eig. H. Smit, Midwolde. Deze hengst heeft veel vadervoorko- men, breed en diep en beste gangen. lb Jubal; v. Voorman m.v. Ridder slag eig. H. Hoving, Donderen; J. Poelstra, Winsum en V.H.V., Stads kanaal. Hengst met massa en ruime lijnen, maakte een wat rauwe indruk. lc Juwelier v. Voorman m.v. Ser- fon, eig. M. de Boer, Midwolda; mooi type met beste gangen. ld Cachet; v. Capindus m.v. Serfon, eig. R. Lettinga, Winschoten; best en sterk gespierd van romp, bewegingen konden wat sterker. 2e premie aan Zeeman; v. Zeeheld m.v. Ledazoon, eig. A. Stehouwer, Primering der jonge hengsten. Slechts een beperkt aantal jonge hengsten nam deel aan de premiekeu ring. De anderen worden voor het merendeel in Friesland en Drente ge- stationneerd en komen daar voor de premiekeui'ing. Ie premie Jubal v. M. de Boer, Mid wolde en Cachet van R. Lettinga, Winschoten. 2e premie Patriot van H. Smit, Mid wolde en Onno van D. E. Mellema te Finsterwolde. 5- en G-jarigen. Uitslag premiekeuring 5- en 6-jarige hengsten. Ie premie Adelborst; v. Alexander m.v. Blucher, eig. H. V. Grijpskerk; sterk en harmonisch gebouwd, kon even massaler. 2e premie Odium v. Ordenritter, Oldenburger import, eig. D. E. Melle ma, Finsterwolde; goed van type en bewegingen en Julius; v. Voorman m.v. Rofried eig. P. A. Meinardi e.a. Den Hoorn, zeer mooi en edel gelijnd, bewegingen konden even krachtiger. 710-jarigen. Ie premie: Harro; v. Hendrik, eig. Gec.hengstenstation Stads- en Mussel- kanaal; zeldzaam type en gangen. Officier v. Godin, eig. D. E. Mellema, Finsterwolde; voornaam paard met mooi flank, ruglijn kon even anders. Alexander v. Frandinus eig. D. E. Mellema, Finsterwolde en P. T. Nijhof, Zijldijk; deze hengst is enorm fors van romp, maar heeft daarbij zijn adel behouden, stand en beweging achter kon even anders. 2e premie: Capindus v. Gambo eig. H. Smit, Midwolde en J. Poelstra, Winsum; mooi Gambo-type, bewegin gen voldoende. Vervolgens werd gedemonstreerd de pref. hengst Harro met 10 manne lijke nakomelingen. Dit maakte een grootse indruk, en hierin kwam dui delijk tot uiting, dat hij een zeldzaam beste en uniforme collectie zonen in de baan had. Zonder uitzondering hadden ze veel adel, hardheid en voor name manieren, een enkele is even diep in de rug maar goed gespierd. De kampioen. Voor het algemeen kampioenschap kwamen in de baan Harro, de 5-jarige Adelborst, de 4-jarige Majesteit en de 3-jarige Jubal, De strijd ging tus sen de Pref. hengst Harro met zijn buitengewone fokresultaten en de zeer mooie in het V.L.N. gebied gefokte stijlvolle 4-jarige hengst Majesteit, ge fokt in Overijssel en eigendom van H.V. Grijpskerk. Het zijn beide extra paarden. Harro werd algemeen kam pioen en Majesteit kampioen van de 3- en 4-jarige hengsten. Bij het zien van deze hengst komt de vraag naar voren, waarom kunnen Oldenburg en Groningen wel maatregelen nemen dat ze de beste hengsten zelf .houden, en waarom laat het V.L.N.-gebied een hengst als Majesteit ontglippen, die ze toch best zouden kunnen gebrui ken. C.B.T.B.-er. over de Landbouw in Nederland over 1951 Verslagen en Mededelingen van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, 1952, no. 1. Onlangs is verschenen het Verslag over de Landbouw in Nederland over 1951. Aan het eigenlijke verslag gaat thans een „Kort overzicht" vooraf, waarmede wordt tegemoet gekomen aan de wens naar een beknopt ver slag van de hoofdzaken betreffende de landbouw. In het eerste hoofdstuk wordt een overzicht van de landbouwproductie gegeven. Hierin worden o.m. bespro ken: de invloed van de weersomstan digheden, oppervlakte en indeling van de grond, wijzigingen in het grondge bruik, uitvoering van cultuurtechni sche werken (ruilverkavelingen, ove rige grote werken en boerenwerken), mechanisatie, resultaten van melk productiecontrole. In het tweede hoofdstuk worden de afzet en verwerking van de akker bouw-, veeteelt-, tuinbouw- en visse rijproducten behandeld. Het derde hoofdstuk geeft een be knopt overzicht van de arbeidsvoor ziening en van de arbeidsvoorwaar den, geldend in de verschillende agra rische bedrijfstakken, terwijl in het vierde hoofdstuk het een en ander wordt vermeld over pachtprijzen, ver vreemding van landbouwgronden, eigenaarslasten en adviezen inzake uitbreidingsplannen. Het vijfde hoofdstuk „Werkzaam heden van overheid en organisaties" behandelt: 1. Landbouwonderwijs. In deze pa ragraaf worden gegevens verstrekt over het aantal scholen en cursussen en het aantal leerlingen. 2. Voorlichting. Naast de richting der algemene werkzaamheden en de Vraagt inlichtingen bij de directeur van Uw Coöperatieve Zuivelfabriek of bij HET ONDERLING BOERENVERZEKERINGSFONDS SOPHIALAAN 2 LEEUWARDEN

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4