Ontwerp van Haagse ir Klijnen: fantastisch maar onpractisch Woning van Commissaris der Koningin komt in het gedrang Scheveningse vloot bracht ruim f 3700 bijeen voor Reddingmij Frans nationaal orkest speelde in K. en W. Burgemeester van Goedereede heeft nu een verlanglijstje NIEUWE HAAGSCHE COURANT 3 DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 Het nieuwe Provinciehuis (Van een onzer verslaggevers) Het ontwerp-plan, dat de architect, ir. M. P. J. H. Klijnen te Den Haag, maakte voor het nieuwe Provinciehuis, noemt de commissie-Sickinghe le vendig van fantasie en boeiend. De situatie is, in afwijking van het recht hoekige straat stramien geheel vrij geconcipieerd. In verband met de ruimtelijke werking van het Malieveld (in relatie met de toren van het Essogebouw) is een hoofdmassa van acht verdiepingen met gebogen dak diagonaalsgewijze op het terrein geplaatst. Verschillende lagere bouwlichamen zyn aan deze hoofdmassa op verrassende wijze verbonden. De commissie heeft grote waardering voor deze niet alle daagse situatie; de levendige massawer king en de boeiende ruimtewerking, die een grote fantasie verraden, zullen de Prof. Molenaar bepleit nationale lenihg Eerste Kamer kwam niet klaar met Financiën Met de behandeling van de begroting van Financiën, waarover we reeds een en ander meldden, is de Eerste Kamer gisteren niet klaargekomen. Het debat wordt Dinsdag om half twee voortgezet. De heer Molenaar (VVD) bepleitte het brengen van meer efficiency ir administratie. Het departement van Financiën zou toezicht kunnen uitoefe nen op andere departementen. Spr. zou voorts graag een nationale lening aan de markt zien gebracht. Tegen inflatoire nei gingen (onverantwoordelijke toeneming van de geldomloop) bij de bekostiging van herstelwerken moeten naar zijn me- ning zoveel mogelijk deflatoire neigingen worden opgewekt. De heer De Vos van Steenwijk (V.V.D.) was een voorstander van gedwongen ge zondmaking van kleine boerenbedrijven Waar nodig dient men verplicht te wor den, naar'de Zuiderzeepolders te verhui zen. De heer Geugjes (Comm.) wilde vrij stelling van belasting voor de bromfiets en vroeg, ongedaan te maken, dat van de gehuwde werkende arbeidersvrouw twee maal belasting wordt geheven. Na een kort debat verklaarde de Kamer zich accoord met de aanpassing van de werkloosheidswet aan de organisatiewet sociale verzekering. Baden Powell-expositie uitgesteld tot 21 Maart De opening van de Baden Powell- expositie in heit hoofdkwartier van dn Ned. Padvinders in Den Haag is uitge steld tot Zaterdag 21 Maart. Zij aal duren tot 24 Mei. Feestavond Steeds Voorwaarts" uitgesteld Het bestuur van de Chr, wandelsport ver. „Steeds Voorwaarts" heeft de jaar lijkse feestavond, welke op 5 Maart a.s. in De Vereniging gehouden zou worden, i.v.m. de ramp. die ons volk getroffen heeft, uitgesteld tot Woensdag 20 Mei. Jeugdig bromfietser op Mauritskade geslipt De t-6-jarige bromfietser P. N- uit Mast- dorp slipte gisteravond op de Maurits kade bij de Amaliastraat en kwam te val len. Hij kreeg een hersenschudding en werd naar het Westeinde overgebracht. Stemmige volkszang avond in Diligentia En 135 voor 't Rampenfonds Het was gisteren wel een bijzondere dag voor de Haagse afdeling van de Ned. Ver. voor de Volkszang. Allereerst was het de verjaardag van ons jongste prin sesje. Ook werden de winnaars van de solo-zangwedstrijd bekend gemaakt en tenslotte zong het koor voor de eerste maal .,a capella", dat wil zeggen zonder Instrumentale begeleiding. Bij de keuze van de te zingen liederen was uiteraard rekening gehouden met de tijdsomstandigheden; in het stampvolle Diligentia klonken gisteravond niet, zo als anders, vrolijke liedjes, doch wel ge zangen als „Bede voor het Vaderland" en .,Hemel-Huis". Veel werd gezongen uit het nieuwe lie derenboek, de herdruk die nu is ver schenen. De winnaars van de solo-zangwedstrijd zfjn: 1. Ria van Straten; 2 Mia de Vries; 3. Herman Vos. Bij de dames: 1. mej. Driehuis; 2. mej. Van Noord; 3. mevr Muns- Een collecte ten bate van het Rampen fonds bracht f 135 op. Geen verhaaltjes meer „Je komt toch niet hier om ver haaltjes te verzinnen?" vroeg ons een Amerikaans majoor op zijn hoofdkwartier in Breda, aldus een verslaggever van De Tijd. Voor zover wij in de journalistiek nog onschuldig zijn, verbleekten wij lichtelijk en informeerden wij naar de reden van dit wantrou wen, dat wij althans bij de Ame rikanen niet hadden verwacht Verhaaltjes over Baileybruggen die wij zouden laten springen om er dijken mee te dichten", zo ver duidelijkte de majoor zijn vraag. „Waarom niet?" zo vroegen wij on zerzijds. „Omdat die verhalen niet waar zijn. Wij dichten de gaten in de dijken op precies dezelfde manier als jullie dat doen, met zandzakken en klei. Bailey-brug- gen hebben wij niet bij ons en wij denken er ook nooit over om ze te laten springen." Wij informeer den hoe het verhaal, waarin ver teld wordt dait de Amerikaanse soldaten over een gat in een dijk een brug bouwden, die volstapel- den met rotsblokken en zandzak ken, het hele gevaarte in de lujht lieten vliegen waarna het gat door de vallende brokken gedicht zou zijn, in de wereld kwam. „Och, de gewone gang van zake-, een onzei officieren maakte een grapje en een van jullie journalisten was U lichtgelovig." beschouwer zowel over het Malieveld als op de Benoordenhoutse weg of de Ko ninginnegracht blijvend boeien. Ook in het interieur doen zich voortdurend on verwachte ruimtewerkingen voor. De projectie van een centrale ruimte, waar 'het representatieve- en het werkgedeelte door elkaar vloeien, acht de Commissie bijzonder knap. Toch meent de commissie, dat. de ont werper er niet in geslaagd is een geheel bevredigende compositie van de massa's in de totale opbouw te bereiken. Op di verse plaatsen zijn dode hoeken ontstaan, die in de praktijk zeer onaantrekkelijk zullen blijken. Ook ligt de uitbouw van de Statenzaal te dicht op de gevels van het acht verdiepingen hoge hoofdgebouw. De commissie heeft waardering voor de wijze, waarop de latere uitbreiding van het gebouwencomplex in de com positie is opgenomen en acht de ver deling van de kantoorlokalen van griffie en technische diensten gunstig. De detaillering van de verschillende gevelonderdelen heeft de commissie echter niet kunnen overtuigen van het op de juiste wijze treffen van de nood zakelijke schaal. Aan het parkeervraag- stuk is niet voldoende aandacht besteed. De woning van de Commissaris der Koningin is weinig aantrekkelijk van in deling, evenals de indeling van de meer representatieve- en huiselijke vertrekken. Aan het contact, tussen de woning en het Provinciehuis is te weinig aandacht besteed. De salon, die niet aan de ge stelde afmetingen voldoet, is bij grotere ontvangsten niet by de representatieve ruimten in te schakelen. „Eenheid in Chr. politiek is noodzakelijk" Aldus de heer Griffioen van de Chr. Volkspartij (Van een onzer verslaggevers.) „Eenheid, een culturele eis". Over dit onderwerp sprak gisteravond in De Kroon de heer J. C. Griffioen, hoofdbe stuurslid van de C'hr. Volkspartij, voor de leden van de afd. 's-Gravenhaige dezer partij. De heer Griffioen betoogde, dat eenheid op politiek gebied in ons Chris telijk volksdeel noodzakelijk is. Andere partijen, die een ideaal stellen, b.v. wel vaart of sociale zekerheid, zullen garen spinnen bij onze versplintering, aldus sipr. Bij de toenemende ontkerstening van ons volk moeten wij te meer beseffen, dat er eenheid in de Christelijke politiek moet komen. Er moet een streven tot gerichtheid zijn in ons leven. Het even wicht in de cultuur van ons vaderland moet bewaard blijven, omdat dit even wicht is gebaseerd op een Christelijke levenshouding. Wij zullen een zorgende functie ten opzichte van de natuur moe ten vervullen. Dit is onze plicht. Voorts moeten wij dienen, zo zei spreker, om een eenheid te verkrijgen. Spr. zei tenslotte, dat de Chr. Volks partij uitsluitend is opgericht om een fusie van de bestaande Chr. partijen te bewerkstelligen en niet ten doel heeft als zelfstandige partij naast de genoemde pairtijen te blijven bestaan. Zag iemand aanrijding op Laan van N.O.I. Op de Laan van N.O- Indië tussen de Leidse Straatweg en de Bezuidenhoutse- weg had gisteren een aaorij'diing plaats tussen de wielrijder J. v. d. N uit de Douwes Dekkerstraat en een onbekend gebleven voetganger of wielrijder. De fietser kreeg een hoofdwond en moest naar Bronovo gebracht worden. De onbe kend gebleven wielrijder of voetganger en eventuele getuigen wordt verzocht, zich te melden bij de Verkeerspolitie. Alexanderplein. Referendaris wegens fraude voorwaardelijk veroordeeld De referendaris van het dep. van Finan ciën P, H. P. is wegens overtreding van het Besluit Vijandelijk Vermogen en vals heid in geschrifte door de Haagse recht bank veroordeeld tot zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van drie jaar. De eis was zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. Aan P. was ten laste gelegd, dat hij in 1945 f 3000 van een NSB-er in bewa ring nam en dit geld niet bij het Be heersinstituut aangaf. Voorts schreef hij op een declaratie, dat hij een reis per trein maakte, hoewel hij met een auto was meegereden Op grond van domheid vrijspraak gevraagd „Vrijspraak op grond van verdachtes domheid", requireerde de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank tegen de 37-jarige timmerman-aannemer H. B. uit Delft. Deze had voor de rechtbank onder ede een valse verklaring afgelegd. De psychiater, dr Gerritsen, concludeer de echter, dat verd op grond van zijn physisohe gesteldheid niet had kunnen weten, dat hij onwaarheid sprak. Uit spraak 5 Maart a.s. Mevrouw De Waal over machinale schoonmaak ..Wanneer U een oude matras bezit hoe onooglijk ook gooi het ding dan niet weg, maar laat eerst de kapok er uit halen, want ook kapok is nog schaars in deze tijd" Deze verstandige raad gaf gis teravond in „Garoeda" mevr. N. C. H de Waal-Koumans voor de leden van de Nederlandse Unie van Vrouwelijke Be- drijfshoofden. Er waren veel zieken in de afdeling Den Haag. Ook mevrouw M. C. Dieben-Brouwer, die het plan had te spreken, zodat maar weinig vrouwen iets van de „machinale schoonmaak" waarover mevrouw De Waal sprak, konden op steken. Het is in deze tijd geen luxe de huishoudelijke voorwerpen machinaal te laten reinigen, want vele gaan zo jaren langer mee- Neem bijv. een vloerkleed- Wanneer men het thuis schoonmaakt, blijft er altijd vuil in zitten, maar als het van de fabriek thuiskomt, is het absoluut stofvrij en men zal ervaren dat het jaren langer meegaat, aldius spr. Mevr. De Waal sprak verder over de motverdel ging en vertelde, dat jaarlijks f 1 millioen verloren gaat door aantasting door mot ten. In de textielfabrieken werkt men succesvol met nieuwe middelen om kle den motvrij te maken. Op de rede van de spreekster volgde een geanimeerde discussie. Loggeibusjes geopendSch 24 aan de kop met f 113,30 (Van een onzer verslaggevers) De opvarenden van de Scheveningse vissersvloot, hebben door middel van de busjes-actie in de afgelopen teelt f 3775,i bijeengebracht voor de Noord-Zuid-Hol landse Reddingmaatschappij, die ook het Zo wenst de architect ri». M. P. J. H. Klijnen het nieuwe Pro vinciehuis dat op het terrein van de Haagse Dierentuin zal verrijzen. Fantastisch van con ceptie, boeiend voor het oog, maar onpractisch in het ge bruik noemde de Commissie van beoordeling het echter. Daarom beval zij het niet aan. Aquaiel van Marc Chagall bracht 2140 op Het Orchestre National die la Radio- diffusion Frangaise is een formidabel ensemble met prachtige instrumentalis- Al deze musici zijn uitnemende vaklieden en heit samenspel is van een ongelofelijke homogeniteit. Daarvoor zorgt ook de dirigent Henri Tomasi, want wat men ook van zijn leiding kan zeg gen, toegestemd zal moeten worden, dat ook hij een vakman is, een groot routi nier, die het orkestapparaat volkomen beheerst. Maar naast deze lof ontkomen we toch niet aan de gedachte, dat èn •kest èn dirigent beperkingen hebben, welke een grotere opgang verhinderen. En dan doelen we allereerst op de klank van het orkest, die zoals de meeste radio-orkesten wat droog is, Het is allemaal wel erg knap, maar het zingt niet ebtijd. Ook het kleurenpalet is niet zo veelzijdig. Het blijft te veel i<n één klemikverzadigiing, zonder nuances. Zeker, de uitgevoerde werken gaven voldoende aanleiding tot klankdifferentiatie, maar de klanken bleven steeds in dezelfde kleur. Dit bleek zowel in Berlioz' „Car naval Romain" als in Roussels 3e Sym- phomdë voor de pauze, met daartussen het „orgelmatige" Capriccio" van Hepdrik Andjrlessen. Ondanks de wat sterke over belichting van de effecten in beide Franse werken, was er niet het leven-wekkende element van binnen-uit. Wie die effecten kon wegdenken, zal een te geringe expressie hebben kunnen constateren. Zo ook b.v. in Debussy's „Nocturnes": was geen onmetelijk genuanceerd Frans landschap meer (Nuages) en geen ideale versmelting van werkelijkheid en droomwereld (Fates). In „La Péri" van Dukas was er nog het meeste te genieten, daar hieraan het beste relief werd ge geven, Tot slot in een geladen en felle, maar toch net niet stralende uitvoering, „La Valse" van Ravel. Als diit orkest eens goed los kam komen van de droge studio- klank, kan het een der eerste orkesten Conducteur Kouijzer gehuldigd Conducteur J. Kouijzer. Amsterdamse- straat 37, ontving vanmorgen, ter gele genheid van zijn 40-jarig jubileum bij de H.T.M. van de directeur, ir B. B. C. Felix, de gebruikelijke gratificatie en een oorkonde. Ook het jubileumfonds zurg- j de voor een verrassing. van Europa worden,. De mogelijkheden zijn er, als ze maar benut worden. De netto -opbrengst en de salarissen van de orkestleden gingen naar het Rampenfonds en het tijdens de pauze bij opbod verkochte aquarel van Chagall bracht f 2140 op. Deze verkoping stond onder leiding van Bob van Leersum, Corn. Basoski. Droom der gevangenen in Lutherse kerk Een halfduistere kerk, waar de kope ren kronen boven de hoofden van de verstilde menigte gedoofd zijn. Alleen op het podium, vóór de kansel, een rosse gloed. Vaag zichtbaar enkele banken met los stro en dekens en in de lichtkring vier mannen in battledress, schimmen werpend op de bleke muren. Wie gister- avond de Lutherse kerk betrad, waar dit alles zich afspeelde, moet even ge dacht hebben dat hij droomde. En het was ook een droom: „Droom der gevan genen", het toneelwerk van Christopher Fry, dat hier in de vertaling van Bert Voeten onoder auspiciën van de V.P.R.O. werd opgevoerd. Fry kreeg opdracht een stuk te schrij ven voor opvoering in kerken en koos simpelweg als plaats van handeling een kerkgebouw. Het bedehuis heeft dus in het spel een aandeel en de Lutherse kerk leende zich daar goed voor. Vier krijgs gevangenen zijn een nachtlang opgeslo ten in een kerk, ergens in een vijandelijk land. In hun droom vlechten de gebeur tenissen van de dag zich door Bijbelse verhalen. Aanleiding hiertoe zijn de na men van drie gevangenen: Joe Adams, Peter Able en David King. Aangrijpend verbeelden zij in droomsfeer de dood van Abel en Absalom, het offeren van Izaak en de scène van Daniels vrienden in de vurige oven. De schrijver schijnt te willen zeggen: alléén komt de mens niet de vlammengloed van het leven door. Als bij elke droom is ook hier meer dan één uitleg mogelijk. Het hele stuk is trouwens bijzonder vaag en daar door moeilijk te volgen, waarbij gisteren nog de ongunstige acoustiek kwam. Maar dichterlijk en boeiend is het ongetwijfeld en de vier spelers van het Amsterdams Toneelgezelschap (Albert van Dalsum. Johan Schmitz, Jacques Snoek en Kees van Iersel) bewezen dit overtuigend. Mej. dr N. A. Bruining, voorzitster van de V.P.R.O., sprak een inleidend woord. A. Hf. Herleving Nederlandse Tapijtkunst Tentoonstelling in Gemeente museum Zeven wandtapijten zyn er van li Febr. tot 15 Maart in het Gemeente museum te bezichtigen en zij betekenen een herleving van de Ned. tapijtkunst, die in onze Gouden Eeuw immers zulk een hoge bloei beleefd heeft. In de 18de en 19de eeuw ging deze kunst in ons land geheel verloren en toen voor de oorlog de architectuur zich begon vernieuwen, ontstond er ook weer grote belangstelling voor de dienende kunst. Daarvan profiteerde ook de tapytkunst. Namen van Lion Cachet en van Willem van Konijnenburg, wiens tapijten voor de Utrechtse Universiteit een hoogtepunt zijn, moeten, hier genoemd worden. Na de oorlog verenigden zich zeven kunste naars, n.l. C. Andrea, H. Bayens, J Bouhuys, Th, Kurpershoek, Chr. de Moor, Oh. Roelofsz en C. v. d. Steene, met het doel de tapijtkunst tot een zelfde bloei te brengen als in het Franse plaatsje Aubusson geschiedt door Jean Lurgat e.a., en zij vonden twee ateliers, Knipscheer en De Cneudt, bereid, hun werk, dat de parabel van de Verloren Zoon voorstelt, uit te voeren. Maar bij het stijgen van de kosten moest er hulp gezocht worden en O, K. en W., inziende, dat er een mooi initiatief gesteund moest worden, kocht de 7 wandtapijten. En inderdaad, vertegenwoordigen deze 7 werkstukken een indrukwekkend staal tje van artistiek kunnen. Door bepaalde maten, bepaalde kleuren 19 in getal bepaalde achtergrond vast te leggen, is er een eenheid in het geheel gebleven, waarin toch ieders styl voldoende ruim te tot eigen leven vond. In vergelijking met het moderne Franse tapijt, zijn deze drukker van vorm, hetgeen door de mooie kleuiverhouding gecompenseerd wordt. Men mocht wensen, dat menig grote instelling, particulier, ryks of gemeente, de muren van hun gebouwen niet deze nieuwe, en toch oude Ned. kunst liet decoreren. Kamermuziek voor het Rampenfonds Ten bate van het Rampenfonds wordt op Maandagavond 23 Februari in de Louis XV-zaal van Pulchri Studio (L. Voorhout 15) een concert gegeven door het trio Sam Swaap viool Max Orobio Castro (cello) en Paul Niesslng (piano). De zangeres E'isabeth Hambro liederen zingen van Grieg e.i Pur- cell. Dit concert staat onder auspiciën de Haagsche Kunstkring, doch is ook voor niet-leden van deze kring toe gankelijk. Scheveningse reddingstation in stand houdt. Vanmorgen is de inhoud geteld in het botenhuis aan de haven, in tegen woordigheid van de heer Th. de Booy. diiirecteufr van die Ried'diiingmij. Vorig jaar was het eindbedrag ruim f 3400. Er, is dius weer een vooruitgang geboekt. De bemanning der Sch. 24, schipper A. Taal Kerklaan 20, spant weer de kroon: uit dit loggenbusje wend f 113,60 gehaald. Deze logger sleepte vorig jaar ooik al de bekroningswimpel in de wacht, zodait op deze vlag met inscriptie nu alleen nog maar het jaartal veranderd behoeft te worden! Goede tweede wand de Sch. 159, schipper C. Dijkhuizen, Westduiinweg 45, met f 99,20. Op de derde plaats komt deSöh 97, sohipper Z. G. Blok, Vorense- straat 9, met f 92,96; vierde die Soh 21, schipper C, den Heyer, Adriaan Coenen- straat 46, met f 87,60 en vijfde de Soh 6, sohipper A. Hofland, Adriaan Coenen- straat 21, met f 84. Begrijpelijk is, dat de 'trawlloggers, die een groot deel van het jaar in de vaart zijn, aan de kop liggen. Maar ook de kleine vloot, de schokkers en andere kustvaartuigen droegen hun steentje bij. De Sch 12, schipper C. den Heyer, Menninokstraat 136, springt er uit met f 55,91, de Sch 76, sohipper W F Rog, Schelvisstraat 18, met f 47,45, on middellijk gevolgd door de Sch 1, schip per Fr. Hoefnagel, v. Hoorneetra-at 24, met f 47,28. Er waren circa honderd bus jes „uitbesteed". Schieveningen heeft nog wait voor de Reddingmdj (en het hospitaal-kerkschip De Hoop) in petto. De uitgestelde pro paganda-avond in het Kurhaur wordt n.l. Maandagavond 2 Maart gehouden. De openbare verkoop van reders-artikelen heeft Maandagmiddag 9 Maart om twee uur dn Fadro plaats. AMBP/CAN c&Aperres IIBSBIIIIIIIIIIim Ook wethouder Van Aartsen en ir Gurck naar rampgebied (Van een onzer verslaggevers.) De Haagse gemeente-secretaris, heer W. F. Wijthoff, heeft gisteren een oriënterend bezoek aan Goedereede Stellendam gebracht en in het gemeente huis van Goedereede met de burgemees ter van deze gemeente, baron Van Kno- belsdorff en de gemeente-secretaris, de heer J. Jongkoen, de eerste besprekin gen gevoerd. De heer Van Knobelsdorff heeft de heer Wijthoff daarbij een lijeije met wensen van Goedereede overhan digd. Deze wensen zullen in de eerst volgende vergadering van de coördinatie commissie van het Haagse adoptie-comi té, Zaterdag a.s. worden behandeld. Daadwerkelijke hulp wordt, behalve, zo als wij reeds meldden, door de Haagse brandweer en de politie, nu ook ver leend door enkele ambtenaren, die met de reconstructie van het bevolkingsre gister van Goedereede zijn begonnen. Volgende week zal Haags technisch per soneel naar Zeeland vertrekken. Behal ve de heer Wijthoff, hebben ook i houder mr J. van Aartsen. en de direc teur van het waterleidingbedrijf alhier, de heer ir A. J. Gurck, een bezoek aan Goedereede gebracht, om zich van de schade aan de waterleiding op de hoogte te stellen. Van de gemeente-secretaris van Goe dereede vernamen wij hedenmorgen, dat de toestand nog chaotisch is, hoewel de kom van de gemeente al droog is. Stellendam is zeker 65% van de huizen onherstelbaar verwoest. Netten van stores en zolders gehaald Het initiatief van de heer Jac. Vooys te Scheveningen, die zich gisteren, zo als gemeld met een viertal boten naar Stellendam heeft begeven om een kost- KUNSTAGENDA HEDENAVOND; K. en W.: 8 uur Ned. Opera met „Madame Butterfly"; Diligen tia; 8 uur Wiener Konzertliaus Quartett MORGENAVOND: Diligentia: 8 uur Viool- recital door Szymon Goldberg m.m v. Gerard Hengeveld (piano). DAGELIJKS: Cefa: Woensdag en Donderdag 8 uur „Een man in een wit pak"; Capitol: 2 en 8 uur (Zat. 2. 6,45 en 9-15 uur) „La Ronde" (18 Centrum: 1. 3. 5. 7 en 9 15 uur (Woensd 1. 3 en 5 uur) „Zonen van de musketiers" (14 j.); Corso: Vrijdag 2.15 en 8 15 uur en Zat. 2.15. 6.45 en 9.15 uur „Kin deren van de straat" (al.). Maand, en Dinsd 2.15 en 8.15 uur „Ditte. een mensen kind" (18 J Woensd. en Donderd 2.15 en 8 15 uur ..Lajla" (14 j.); Metropole: 2 15 er. 8.15 uur (Zat. 2.15. 6.45 en 9.15) Carrie" (18 J); City 2.15. 7 en 9.15 uur (Zat. 2. 4.30, 6 45 en 9) „Ivanhoe"; Odeon: 2.15, 7 en 9 15 uur „Ivanhoe" (14 j.)Passage: 2 30. 6 45 en 9 15 uur „Sterren stralen overal" (a.l.); REMBRANDT: 2 en 8 uur (Zat. 2. 6.45 en 9 15) „Rebecca" (18 J.); West. End: 2 15 en 8 15 uur (Zat. 2.15. 6.30 en 9) ..Limelight" (a.l.) TENTOONSTELLINGEN: Gemeentemu seum: Herman Kruyder (tot 16 Maart), Kerstgroepen (tot 23 Febr.); Kunst zaal Bennewitz: Oswald d'Aumerie (tot 7 Maart); Kunstzaal Plaats: Jan van Herwijnen en Dirk Vis (tot 6 Maart); Kunsthandel Liernur: Sandor Torday en A. M. Bolleurs (tot 22 Fe bruari); Prnsenhof Delft: Kees Verwey (tot 1 April). bare hoeveelheid netten en andere visse rijbenodigdheden te bergen, is met suc ces bekroond. Gisteravond ging er via de radio een oproep uit naar een tiental Stellendammer schepen om zo spoedig mogelijk naar Stellendam terug te keren om bij de berging te helpen. Van de vier vaartuigen, die gisteren, reeds op weg gingen bereikten er twee hun doel niet, zij bleven voor Goeree in een ondiepte steken en konden niet verder. Met de andere twee botters heeft de heer Vooys succesvol gewerkt. Het blijkt, dat er heel wat netten in onder water staande bunkers zijn ondergebracht. Deze plaat sen zijn nog moeilijk te bereiken. Mak kelijker gaat het bij de voorraden, die op zolders liggen opgeslagen. Er zijn gisteren ook enkele „stores", magazijnen met visserijbenodigdheden, leeggehaald. Deze nieuwe spullen zijn ook aan boord genomen en worden in veiligheid ge bracht. Zoals we reeds eerder opmerkten zou den verschillende Stellendammer vissers zich gaarne voor goed in Scheveningen vestigen. Dit voornemen dateert niet van vandaag of gisteren. Vóór de springvloed reeds bestond namelijk het plan de zandplaat vooi haven, de zg. Scheelhoek bij Stellendam in te dijken, waardoor de haven zou wor den afgesloten, Met dit plan dacht men over 5 jaar te beginnen. De „grote in. dijking" waarover nu gesproken wordt, zou hetzelfde resultaat opleveren. De Stellendammers zouden dan een nieuwe thuishaven zoeken. Een van hen heeft zich in ons blad onlangs duidelijk hier over uitgelaten. Gezien de binding met onze vissersplaats daar markten de mannen uit Stellendam altijd zou Scheveningen daar wel het eerst voor vestiging in aanmerking komen. De Stel lendammer vissersvloot telt circa scheepjes, met 3 of 4 personen bemand. Dodelijk ongeluk in de N eptunusstraat Zesjarig meisje door auto gegrepen Gistermiddag is het 6-jarige meisje J. van der Z. uit de Haringisbraait in de Neptunusstraat aangereden door een pas serende auto. bestuurd door de 28-jarige J. W. uit Den Haag. Zij werd op slag gedood. De bestuurder treft, volgens de politie, geen schuld. Uitreiking Landsteiner-plaquette De uitgestelde uitreiking der Land steiner-plaquette zal nu plaats hebben Maandagmiddag half vijf in het Pages huis, Lange Voorhout 6. Haagse Middenstand gaf 4000 voor Rampenfonds De actie Haagse Middenstand-Natio naal Rampenfonds heeft 179 giften ven totaal ƒ4013 99 opgeleverd. Gebleken is, dat de meeste middenstandsbedrijven hun bijdrage via de Landelijke Vak organisaties, die ook een inzameling or ganiseerden, hebben geschonken. De voetbalver. V.V.P. heeft f 100 in het Nationaal Rampenfonds gestort. Vie volgt? Amersfoortse kei een steen des aanstoots D ~)E AMERSFOORTSE kei dreigt een steen des aanstoots te worden In 1903 is de kei door „Spekkie" (de bijnaam van een destijds bekende Amersfoorter) ontdekt onder het weg dek van de Varkensmarkt, het toen nog niet beruchte verkeersplein in het hartje van Amersfoort. Voor de kei is 1953 dus een jubeljaar. Gezien de omstandigheden besloot het kei comité echter de feestelijkheden een jaar uit te stellen. Kort daarop kwam uit de burgerij een voorstel om de kei in de Ooster- schelde te deponeren als eerste bij drage voor het dichten van de zee gaten. De keientrekkers zouden dan voor de laatste maql in actie komen, mits zij zich in het bezit stellen van een certificaat. De opbrengst van deze certificaten zou in het Rampenfonds komen. Op deze wijze wil men Amers foort van de naam Keistad verlossen. Mer voelt meer voor een nevennaam als het Brugge boven de rivieren." Voor de Amersfoorters betekent dit voorstel de knuppel in het hoender hok. Er zijn heftige voor- en tegen standers. Het ziet er naar uit, dat de groep, die de kei in Amersfoort wil houden, belangrijk sterker is dan de rest. De belastingiaciliteiten Alleen voor giiten aan Rampenfonds en Rode Kruis Uitstel van betaling in de getroffen gebieden (Van onze parlementaire redacteur) De belastingfaciliteiten, toegezegd na de watersnoodramp gelden uitsluitend voor giften voor de nationale hulp, dus in geld aan het Rampenfonds, en voor goederen uit bedrijfsvoorraden. De faci liteiten gelden niet voor bijzondere hulp, zoals giften met bestemming voor be paalde instellingen of voor getroffen familieleden. Giften in natura vallen er wel onder, mits zij ter beschikking van het Rode Kruis (althans administratief) worden gesteld. Het Rampenfonds en het Rode Kruis aanvaarden geen gaven, ge geven onder voorwaarde, dat zij ten gun ste van bepaalde instellingen of personen moeten komen. De giften, die niet aan het Rampenfonds worden afgedragen kunnen uiteraard onder sommige om standigheden vallen onder de normale, beperkte aftrek wegens giften aan chari tatieve instellingen. De regeling is naar haar aard van korte duur en daarom is het niet nodig of gewenst, de bestaande belastingwetten daarvoor te veranderen. Aldus dr Van den Berge, staatssecretaris van Financiën, vanmiddag in de Tweede Kamer in antwoord op mondelinge vra gen van de heer Van den Heuvel (A.R.). De vragensteller en de heren Lucas (K.V.P.). Van de Wetering (C.H.) en Vondeling (P.v.d.A.) informeerden nog nader, waarop dr Van den Berge mee deelde, dat de beperking van de belas tingfaciliteit inderdaad tot op zekere hoogte remmend kan werken, maar dat wegens administratieve bezwaren een andere oplossing niet mogelijk is. Ten aanzien van bewoners van de getroffen gebieden is reeds een aanschrijving uit gegaan, die ten doel heeft, uitstel van belastingbetaling op zeer ruime wijze te hanteren. Haags Rode Kruis opnieuw naar de noodgebieden De keuken ploeg, versterkt met enkele helpers van het Haagse Rode Kruis, die tot dusverre in, het noodziekenhuis te Rockanje hadden gewerkt, zijn naar Oude Tonge vertrokken. De vrouwen uit Oude Tonge zijn geëvacueerd. Het Rode Kruis zal voor de achter gebleven mannen en de werkers aan de dijtken koken en de nodige bijstand verlenen. Vrouwen-wereldgebedsdag Behalve in de reeds Zaterdag vermelde gebouwen, zal morgenavond bidstond worden gehouden, op initiatief van het Ned, Comité Vrouwen-Wereldgebedsdag, op de volgende plaatsen: Leger des HeiLsgebouw, Wassemaarse- straa' 2. Scheveningen: Ons Centrum, Tersohellingsestraat; Regentessekerk (dus niet in wijikgebouw De Haard) en P. Oos- terleeschool, Roemer Visscherstraat 114 (dus niet in De Morgenster). De samenkomst in de Pndëlkerk te Scheveningen vervalt. Ds W. C. v. d. Brink godsdienst leraar In de vacature die ontstond door het aftreden van ds J. G. F eenstra te Sche veningen, in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd, is benoemd tot tijdelijk leraar godsdienstonderwijs aan de Chr. Middelbare school voor meisjes (directeur dr P. Keègstra) ds W. C. v. d. Brink, predikant der Geref. kerk Dea Haag-Oost. De grote barak bij het vacantiehuis der P.T.T. Het Hoge Woud te Elspeet, zal worden vervangen door een nieuw ge bouw. plaats biedend aan 72 Haagse kin deren. De bouw zal midden Juli gereed moeten zijn. BURGERLIJKE STAND DEN HAAG BEVALLEN: P. E. Timmermans-Kwant, z.; N. Jonk-van Vliet, d.; M, J. Fllnter- man-Wagemakers, 2 z.; S. J. van der Vorm-Doorduijn, z.; M. J. Brands-Pelten- burg, z. en d.; H. J. P. M. Verhoeff-van Schie, d.; F. van Toor-Honkoop, z.; A. M. Duijveslijn-Kling, z.; A. J. Schut-van der Zalm, d.; S. Stulvenga-Klip, d.; N. J. Kls- man-van Katwijk, z.; M. J. Haarmans-van Toledo, z.; M. J. E. van Weert-Gaalman, z.; M. A. Stolk-de Vries, d.; Th. J. Droog- Schelp, z.; M. F. Kerrebijn-Klatt, z.; H. van Mourik-van Alderwegen, d.; K. Slotboom- Schimmel, d.; E. van Beckhoven-Schlppers, d.; J. Boekee-Huijser, z.; M. Bronsveld-van Duyne, z.; J. J. L. Jansen-Blndels, z.; T. Ripmeester-Branderhorst, d.; M. Blok-Bal, z.; N. Ouwehand-Vermeulen, d.; M. Pieper- Theeboom, d.; J. J. van Coesant-Scholte, d.; G. G. Berenbak-van Sorgen, z.; J. M. Ravestljn-Storm, z.J. J. van der Hoff- Gerritsen, z.; L. Flanderhljn-van Oud- heusden, z. OVERLEDEN: J. J. Tom, man van M. Geel, 72 j.; M. de Heer, vrouw, gehuwd geweest met H. C. van Oudenallen, S5 j.; H. Droop, vrouw, gehuwd geweest met W. Hummelgens, S5 j.; P. A. M. van Leent, zoon, 1 dag; W. H. Struljs, man van A. M. c. Koenen. 71 j.; T. van Es, man, gehuwd geweest met M. la Gas, 87 j.; J. van der Endt, man van N. Meijer, 61 j.; M. van de Graaf, vrouw van P. J. ten Wolde, 49 j ko i' vrouw van J- G. Kwakernaat, oa j.; m. J. Haverkamp, man van W. H. Damen, 59 j.; D. Nlcoll, man van J. Bui tenhuis, 56 j.; A. van der Woerd, vrouw, gehuwd geweest met J, Bonte, 76 j.; J. sies, man, gehuwd geweest met W. M. van Meerkerk 83 j.; I. Wallega, man van M. Vieura, 40 j.; M. M. Windlsch, vrouw van G. J. van Oorschot. 46 J. G. W. Mets- ders. nan van J. J. Jansen, 69 j.; a. t. Bruin, dochter, 3 dagen; C. J. Homan, man van A. G. Zwart, 57 j F. H. Baggerman. y,™ E. Gilin 67 j.; P. j. Ipema, man van M. Oosterhoff, 71 j,; M. J. Dtdler. vrouw, gehuwd geweest met a. G. la 9.rand' J.1 r Heiis'raten, man. gehuwd gov. met P. Langenberg, 85 j.; M. Koop- FH&Hn r77Wi'h™vd geweest met f. a. riuziin, 77 j., M. Pino, vrouw, gehuwd ge weest met A. W. F. Nleman, 91 J. 8

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2