Waarschijnlijk binnen enkele weken advies van commissie uit de Monumentenraad BIJ NATIONALE RAMP GING MENS LANGE TIJD VOOR Ontstemde huisvrouw aanleiding tot nieuwe vinding: de „bel-verklikker" Minister Donker verdedigt zijn beleid De nieuwe plannen Door de Haagse torenspils Wordl aantal klokhen van het carillon in de toekomst lol vijftig uitgebreid? HAAGSCHE COURANT Donderdag 19 Februari 1933 Pagina 7 (Van een onzer verslaggevers) Naar wij vernemen, wordt verwacht, dat de algemene beoordelings commissie uit de Monumentenraad waarvan o.a. deel uitmaken de Rijksbouwmeester, de heer ir G. Friedhoff; de oud-Rijksbouwmeester, de heer ir H. Hoekstra; verschillende particuliere architecten, zoals de heren Oud en Peutz; enige kunsthistorici en kunstschilders binnen enkele weken een aantal schetsontwerpen voor een nieuwe torenspits, dat door de architect, de heer H. van Zeggeren, bij de Monumenten raad is ingediend, onder de loupe nemen. Gehoopt wordt, dat de com missie dan tot een beslissing zal komen en advies zal kunnen uitbrengen aan de minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen. Want al zal het volledig herstel van het toreniichaam nog wel enige jaren in beslag nemen, ook de uilwerking van 't definitieve plan voor de bouw van de spits en de keuze uit de daarvoor benodigde materialen zullen Allerlei factoren hebben er vloer voldoende sterk worden ge maakt, Intussén is reeds een aanvang gemaakt. vanzelfsprekend van bovenaf met. afhakken van het oude. uit de jaren 18581860 da terende, metselwerk, dat geheel zal verdwjjnen. Het torenlichaam zal daarna opnieuw bemetseld worden, waarmede zeker nog twee jaren gemoeid zullen zün. Kosten hoger dun raming Werden de kosten van de restau ratie van het torenlichaam ge raamd op ongeveer ƒ700.000 en die van de bouw van een nieuwe spits op circa 200.000, het. ziet er thans reeds naar uit. dat de totale kosten een bedrag van één mil- lioen gulden te boven zullen gaan. heel wat tjjd vergen, hetgeen dus practisch hierop neerkomt, dat de restauratie van de toren èn de houw van de nieuwe spits parallel kunnen gaan en dat laatstbedoelde bouw niet behoeft te wachten totdat het torenlichaam volledig gerestaureerd zal zijn. „Hoe langer een werk onverschillig welk werk duurt, hoe duurder het wordt", aldus wordt geredeneerd, „want er zijn algemene kosten, die tóch doorgaan." Waarom het dus gewenst zal zijn, zo vroegtijdig mogelijk met de bouw van de spits te beginnen en nodeloos tijdrekken te voorkomen. stellen van de bekisting en het gereed maken van de bewapening voor de bovenste de vierde vloer. Het weer heeft de laatste tijd wat tegengewerkt, waardoor de aanvankelijke gedachte, dat de betonwerkzaamheden deze maand voltooid zouden zijn. niet in ver vulling zal gaan. Het zal nu begin Maart worden, eer men een streep onder het betonwerk zal kunnen zetten. Uiteraard zal de bovenste vloer verreweg de zwaarste worden, om dat deze in hoofdzaak ae spits zal moeten dragen. En al is dan momenteel nog niet bekend, wélke spits eenmaal de Haagse toren zal sieren, in elk geval zal deze vierde Toekomst-muziek De nieuwe plannen van de heer Van Zeggeren een drie tal, te weten: een variant op het ontwerp, dat door de Monumen tenraad niet werd goedgekeurd; de herbouw van de oude spits en een nieuw plan. dat gebaseerd is op een reconstructie van de his torische spits. harmoniërend met het torenlichaam houden, naar wij verder vernemen, reke ning met de mogelijkheid tot toekomstige uitbreiding van het aantal klokken van het carillon van 37 tot 50, De oud-stadsbelaardier, de heer Joh. de Zwaan, en meer deskun digen, die de beiaardierkunst lief hebben. hebben namelijk de wen selijkheid naar voren gebracht, om het carillon, wat omvang en kwa liteit betreft, volwaardig te maken en daarom het aantal klokken van 37 deze waren in de afgebroken spits slechts in een zeer beperkte ruimte ondergebracht uit te breiden tot- 50. Als deze plannen in de toekomst verwezenlijkt zou den kunnen worden de daarvoor benodigde gelden zouden uiteraard voor rekening van de gemeente komen zou Den Haag een haar waardig carillon verkrijgen, waar op alle daarvoor geschikte muziek gespeeld zou kunnen worden. Deze gedachte is een uitvloeisel van de omstandigheid, dat de laat ste jaren meer en meer aandacht is besteed aan de carillons, door dat de carillonmuziek in het cen trum van de belangstelling is ko men te staan Het zal natuur lijk niet mogelijk zijn. onmiddel lijk tot vervolmaking van het Haagse carillon over te gaan, maar in ieder geval wordt daarmee door het projecteren van een gro tere ruimte, waarin de klokken een plaats zullen vinden reke ning gehouden. Wat de restauratie van het toren- lichaam betreft is men thans bijna gereed met de gewapend-beton- werkzaamheden: het aanbrengen van ringbalken en koppelbalken en het leggen van de vloeren Op het ogenblik is men bezig met het „Beurzen open, Dijken dicht** De Haagse Ontspanningsvereni ging „Phoenix" heelt een bedrag ad f 162.27 gestort op rekening van de actie „Beurzen open. Dijken dicht", t w. een bedrag ad f 147.27 van haar lustrumfonds, benevens f 15 uit de spaarkas van het jeugd- muziekelubje der vereniging. Voorwaardelijke gevangenis straf voor referendaris van Financiën De Haagse Rechtbank veroor deelde de 40-jarige referendaris bij he. departement van Financiën P. H. P. tot 6 maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf, met een proeftijd van 3 jaar. Aan P was ten laste gelegd, dat hij van 1945 tot 1948 dertig biljetten van 100.-, deel uitmakende van het vermogen van de oud-N.S.B.-er P. J. J- M., in strijd met de bepalingen van het Besluit Vijandelijk Vermogen, in bewaring had genomen en daarvan opzettelijk geen aangifte had ge daan bij het Beheersinstituut. Bo vendien vermeldde de dagvaarding het feit, dat P., als hoofd van de Afdeling Perszaken van dit depar tement, in Juli verleden jaar voor het maken van reizen declaraties valselijk had opgemaakt en onder tekend. De Officier van Justitie had 6 maanden gevorderd, waarvan 2 voorwaardelijk. „De Residentie-Brommers Op Woensdag 18 Februari jl. hielden „De Residentie-Brommers" hun maandelijkse bijeenkomst m café L'Espérance. Na het openings woord door de voorzitter werd het woord gegeven aan de spieker van deze avond, de heer Brinksma, van de Haagse Verkeerspolitie. Spreker behandelde zeer uitvoerig enige verkeersproblemen en verkeers borden, waarvoor bij de aanwezi gen grote belangstelling bestond. Dhr Brinksma werd gebombardeerd met vragen op verkeerstechnisch gebied, welke door hem tot vol doening van de aanwezigen wer den beantwoord. Dit \£as de laat ste van een serie lezingen, gehou den door de Haagse Verkeerspoli tie. ..De Residentie-Brommers" gaan in samenwerking met de Ver eniging voor Veilig Verkeer en de Haagse Verkeerspolitie in het voor jaar nog een practisch examen af leggen, teneinde het publiek te kunnen bewijzen dat zij „goede Brommers" zijn. Na de pauze gaf de heer Ad van Raamsdonk, aan de piano enige muzikale voor- draohten ten beste, waarvoor hij een geestdriftig applaus mocht ont vangen Op 1 Maart a.s. starten „De Re- eidentie-Brommers" voor een ge zamenlijke tocht naar Amsterdam, om aldaar de bromfietsententoon- «t»lhng in' de RAI. te bezoeken. lyk toe geleid, dat de geraamde kosten te boven zullen worden ge gaan. Zo zullen de enige tijd ge leden ingevoerde pensioenregeling voor de bouwvakarbeiders en de premie voor de ongevallenverze kering voor de werklieden enige tienduizenden guldens vergen, ter wijl verder de prijzen van de be nodigde materialen gestegen zijn. Gezien echter het feit, dat de mi nister van O., K. en W. zich in principe accoord heeft verklaard met de restauratie en genegen is het Rijk subsidie te doen verlenen zowel voor de restauratie van de toren als voor de nieuwbouw van de spits; gezien ook de omstandig heid, dat waarschijnlijk op een provinciaal subsidie gerekend kan worden, mag worden aangenomen, dat in totaal ruim een half mil- lioen gulden voor rekening zal komen van de Gemeente, welke natuurlijk ook de onderhoudskos ten. zoals de voorziening aan de klokken, uurwerken, carillon, ver lichting en de kosten van brandbe veiliging in totaal ca. ƒ100.000 zal moeten voteren. Nu kondigt zich ook O Dierenrampenfonds aan Het spreekt vanzelf, dat by het bekend worden van de catastrofale gevolgen, die de stormvloed had voor hei zuidwesten van het land het reddingswerk in de eerste plaats werd gericht op de in nood verkerende mens. Maar uit de be richten is ook wel duidelijk gewor den. hoe ellendig de dieren in de getroffen gebieden er veelal aan tóe waren. Op 11 Februari nu is opgericht de Stichting Dierenram penfonds op iniiiatief van de Poli- tiedierenbescherming en met mede werking van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Die ren en de Wereldfederatie. De Stichting stelt zich ten doel het leed dier dieren uit deze gebieden te verzachten en verwezenlijkt dit oogmerk- op verschillende wijzen, Regelmatig trekken inspecteurs van de Ned. Vereniging naar de noodgebieden om er de achterge bleven dieren op te halen of hen van voedsel en drinkwater te voor zien. Verschillende colonnes zijn in de afgelopen weken uitgerust om dieren uit hun benarde positie te ontzetten en ze onder te brengen in asyls te Dordrecht, Rotterdam en Den Haag. Duizenden dieren konden zo worden gered en kun nen via een goedwerkend systeem van registratie in vele gevallen snel aan de eigenaars worden terug gegeven. Van incidentele hulp tot massaal optreden Op Zondag l Februari reeds richtte de voorzitter van de Politie- dierenbescherming. de heer J. Fre- meryKa Iff via de radio een op roep tot de politiemannen, in de noodgebieden werkzaam, om ook het Jeed der dieren zoveel mogelijk te verzachten. Ook de Ned. Ver- I eniging tot Bescherming van Die- 1 ren deed terstond, wat zij kon. De j dierenbeschermers hadden echter met enorme moeilijkheden te kam pen en dat bracht, de heer Freme- ryKalff op de gedachte een fonds op te richten, dat niet alleen thans, maar ook bü toekomstige rampen, coördinerend zou kunnen optre den in het. belang van het bedreig de dier, mede dóór het oprichten van dierentransportcolonnes naar het voorbeeld van het Rode Kruis en EHBO. De drie bovengenoemde organisaties waren bereid te par ticiperen en zo kwam men tot de oprichting van dit Dierenrampen fonds, tot hulp aan en indien no dig evacuatie en verzorging van dieren uit geteisterde gebieden. De Stichting Dierenrampenfonds zal ook hulp verlenen hij toekomstige rampen, niet alleen in Nederland, maar ook in Suriname en op de Nederlandse Antillen. Erevoorzitter van de Stichting is de heer H. v. Poelgeest, het voor zitterschap wordt bekleed door dr. mr. W. Hugenholtz, terwij] de heer C. M. Rasc-h als penningmeester optreedt. B1j het Dierenrampen fonds is reeds ongeveer een bedrag van f 6000 binnengekomen en daar bij moet nog gevoegd worden een kleine f 25000. welk bedrag voor dien reeds door de Ned. Vereniging was ontvangen van talrijke dieren liefhebbers uit. het gehele land. Het gironummer van de Stichting Die renrampenfonds is 154. Het ligt geenszins in de bedoe ling met deze Stichting het stre ven van het Nationaal Rampen fonds te doorkruisen. Het Dieren rampenfonds beperkt zich zuiver en alleen tot ,,de dierlijke sector", d.w.z. tot die dieren, welke nog in leven zün of in leven gehouden kunnen worden. De Stichting meent een beroep te mogen doen op alle dierenvrien den van Nederland, omdat thans van Regeringswege is gemeld, dat aan de eigenlijke noodtoestand een einde is gekomen en nu ook voor het getroffen dier in nog ruimere mate belangstelling kan worden verwacht. Zesjarig meisje gedood In lSeptunusstraal door auto aangereden Gistermiddag is het 6-jarige meisje J. J. van der Z. uit de Ha ringstraat in de N'eptunusstraat door een passerende auto aange reden. Het meisje was op slag dood. De personenauto werd bestuurd door de 28-jarige J. W. alhier- De aanrijding werd veroorzaakt door dat het meisje onvoorzichtig de weg overstak. De bestuurder treft volgens de politie geen schuld. Voor het Rampenfonds De actie Haagse Middenstand- Nationaal Rampenfonds heeft 179 giften van totaal 4.013,99 opgele verd. Gebleken is, dal de meeste Middenstandshedrtjven hun bÜ- drage via de Landelijke Vakorga nisaties. die ook een inzameling organiseerden, hebben geschonken. De benefice-avond in de „7- Club" aan de Lange Houtstraat ge houden ten bate van het Nationaal Rampenfonds, waaraan tal van ar- tisten hun medewerking verleen den, heeft een mooi bedrag voor het Rampenfonds opgeleverd. In totaal kon f 4620.57 voor het goede doel worden afgedragen. Waar blijven de „knaapjes"? Tot nog toe zeer kleine oogst Toen we vanmorgen bij de Haag se afdeling van het Rode Kruis kwamen informeren hoeveel knaapjes er al waren binnenge komen toonde men ons een hoe veelheid. zó gering dat we het ge tal niet durver, noemen. Al is de hulpverlening lang niet meer zo spectaculair als de eerste dagen na de ramp het geval was, zij is er nog steeds. Nog steeds zijn tiental len vrijwilligers in Hou trust bezig met het sorteren van de ingeza melde kledingstukken. Dit werk is buitengewoon noodzakelijk anders ontstaat er een onbeschrijfelijke wanorde. En zonder ..knaapjes" is het bijna onmogelijk een overzicht te krijgen van de binnengekomen kleren Het heeft weinig zin de kleren, soort bij soort, op te sta pelen. Als de kleren naast elkaar op klerenhangers, als in een kle dingmagazijn. opgehangen zijn, dan is het mogelijk onmiddellijk het juiste kledingstuk te kiezen. Dank zij de hulpvaardigheid van het Nederlandse volk werd in de eerste dagen de directe nood ge lenigd. Laten we ook nu niet ach terblijven. Honderdduizend kleren hangers is voor een grote stad als Den Haag toch geen te grote op-, gaaf. Dankbaar zal de Haagse af-, deling van het Nederlandsche* Roode Kruis. Lange Voorhout 6. uw klerenhanger'si in ontvangst nemen! STAATSLOTERIJ Trekking van 19 Februari Prijs van25.00019138 In hotel De Oude Doelen heeft de vertegenwoordiger van de „Lions Clubs" voor Zweden gisteravond een cheque van 20.000 Zweedse kronen overhandigd aan de vice- voorzltter van de „Lions Club" Den Haag, mr Roest Crollius, als hulp aan de slachtoffers van de ramp. V.l.n.r. Hadar Warenbyver tegenwoordiger van Zweden, Edgar M. Elbert, president van de „Lions Clubs" uit Amerika, mr Roest Crollius en Tong Delage, inter nationaal vertegenwoordiger voor Europa. Een middelbare school met gedifferentieerd onderwijs? Uiteenzetting door directeur H.B.S. Nieuwe Duinweg Naar wü vernemen heeft het Paedagogisch Centrum alhier, op 12 Maart a.s. een bijeenkomst ge organiseerd van hoofden en leden van het personeel der openbare en bijzondere scholen in de gemeente 's-Gravenhage. In deze bijeenkomst zal de heer W. de Lange, directeur van de H.B.S. aan de Nieuwe Duinweg, een uiteenzetting geven van een door hem voor de eerste drie leerjaren van zijn school ont worpen systeem. Dit systeem maakt het mogelijk, dat enkele vlugge leerlingen de leerstof der eerste drie leerjaren m twee jaren verwerken, de nor male leerlingen in drie jaren en degenen voor wie het onderwijs nog" al moeilükheden oplevert, in vier jaar. Ieder kan dan volgens zijn capaciteiten werken. Dit systeem brengt allerlei moei lükheden met zich mee wat betreft groepenindehng en lesrooster, te meer daar het mogelük is. dat een leerling voor de talengroep (Ne derlands, Frans. Engels en Duits) het versnelde tempo volgt, doch voor de groep exacte vakken 'wis kunde, natuurkunde, scheikunde) en voor de groep overige vak ken (aardrijkskunde, geschiedenis, plant, en dierkunde, handtekenen, staatsinrichting en handelsweten schappen) een ander dus het nor male of vertraagde tempo. Degene, die ondanks deze groe- penindeling toch moet doubleren voor een of meer van deze groe pen, wordt de gelegenheid gebo den, in versneld tempo de leerstof le herhalen, zodat tijdverlies als gevolg van het doubleren zoveel mogelijk wordt vermeden. De heer De Lange zal over zün systeem en de oplossing die hy voor allerlei praotische moeilük heden heeft gevonden, die avond een uiteenzetting geven. Unie Vrouwelijke Beclrijfshoofden Door de afdeling Den Haag van de Nederlandse Unie van Vrouwe- lü'ke Bedrüfshoofden werd gister avond in het restaurant „Garoeda" aan de Kneuterdijk een byeen- komst gehouden. Op deze bijeen komst zou mevr. M. C. Dieben Brouwer spreken over het onder werp „In en om het uitgevers bedrijf", maar door ziekte was zü verhinderd te komen. Het bestuur had mevr. N. C. H. De Waal Kou mans bereid gevonden iets te ver tellen over tapütreiniging. Vele moderne huisvrouwen schynen te denken dat. nu de stofzuiger haar intrede gedaan heeft, het niet lan ger nodig is, de tapijten te laten schoonmaken. De stofzuiger haalt weliswaar de bovenste stoflaag van het kleed af, maar laat het zand, dat dieper in het kleed zit. met rust. Vele tapütreinigingsbedrüven houden zich ook bezig met het be handelen van kleden tegen de mot door een behandeling met blauw- zuurgas. Tenslotte sprak mevr. De Waal over het verven. Sinds korte tijd is het mogelijk donkergekleurde stoffen, via een onschadelijk ont- kleuringsmiddel, licht te verven. Gift oor liet gcëvacüec kleine hi rcle lisJiei De Afdeling Den Haag van de Nederlandse Vereniging voor Be scherming van Dieren heeft 1000 - geschonken aan het dierentehuis van „Nationale Dierenzorg" aan de Züdeweg te Wassenaar, om tege moet te komen in de kosten van de verzorging van de aldaar binnen gebrachte kleine huisdieren uit de noodgebieden. OUDERAVOND KLEUTER SCHOOL BUSKEN HUëTSTRAAT De oudercommissie van de open bare kleuterschool aan de Busken Huëtstraat 24 organiseerde weder om een ouderavond. Vele tientallen ouders waren aanwezig in de school waar een bont programma de avond vulde. Het cabaretgezel schap „Klavertje Vier" bezorgde de aanwezigen plezier met schetsjes afgewisseld door het optreden van Cor de Graaf en Jan Boeke, die veel vaardigheid op accordeon en piano ten toon spreidden onder het zingen van cabaretliedjes. De heer F. Rolvink hield een causerie on der de titel „De hand aan de ploeg" waarin hij een hartelük pleidooi hield voor het openbaar lager on derwas. Na een verloting van speelgoed dankte mevr. D, velen- turf, bi.j afwezigheid van hef hoofd der school, de medewerkenden van de avond. Van een onzer verslaggevers) Het zijn soms onbetekenende voorvallen, die leiden tot grote vondsten en ontdekkingen. Archi medes kwam tot de formulering van zijn beroemde wet. toen hij in het bad gezeten was. Laurens- Jansz. Coster vond de boekdruk kunst uit. toen een door hem lettervormig uitgesneden stukje boombast in de rulle zand viel. Minder betekenisvol, maar niet wezenlijk anders is liet voorbeeld van de heer J. Woerlee uit de Van Kinsbergenstraat. Hij ging aan het prakkizeren over een „Radio-bel- interrupter" oftewel een „bel- verklikker", toen zyn gade, terug komend van het winkelen, vyf of zes maal vergeefs op de electrisehe bel van de huisdeur drukte, vóór dat haar man, gezeten bü zyn radio-toestel, het geluid boorde en de ontstemde echtgenote binnen liet. Radio verstomt; schemer lamp floept uit De heer Woerlee, 36 jaar oud en machine-graveur van zijn vak, be hoort tot dat soort gelukkige lie den, dat met twee rechterhanden ter wereld komt en uit niets iets waardevols weet té scheppen. Hij zocht naar een toestelletje, dat onmiddellijk de radio en andere electrisehe apparaten in - de huis kamer zou uitschakelen, zodra op de electrisehe huisbel werd ge drukt. Zelf behoefde hij zyn vrouw dan niet meer onnodig in de kou te laten staan, als hij naar zijn radio luisterde. Maar andere voor delen sprongen in het oog: hard- horenden zouden aan het plotseling uitfloepen van een schemerlamp kunnen zien, dat er gebeld werd; stofzuigende vrouwen zouden uit het verstommen van het gedruis kunnen opmaken, dat de bakker of de slager aan de voordeur was verschenen. Ook voor winkels springt het voordeel van zo'n uit vinding naar voren. Zo zette zich de heer Woerlee aan het knutselen. En het lukte, „Kijk. dit is nou alles", zegt hij. als hij ons een simpel bakkelieten doosje van 7 bij 5 bij 2li cm toont, „dit apparaatje en een stuk schei- draad om de huisbel ermee te ver binden is alles, wat ik nodig heb. Ziet u maar". Het klopt. De „ver klikker" wordt in een stopcontact gestoken en naar verkiezing wordt de radio, de schemerlamp of welk ander apparaat' ook via het toestel letje aangezet. Als de echtgenote twee verdiepingen lager op de huisbel drukt, houdt prompt de radio op en wordt de schemer lamp gedoofd zonder de „ver klikker" zou het rumoer van de radio stellig het geluid van de bel hebben overstemd. Als zo vaak geldt ook hier, dat de vinding eigenlijk het ei van Columbus is. Alleen; je moet er maar opkomen. Voorzover de heer Woerlee bekend, is in Nederland hem in dit opzicht nog niemand voorgegaan. Daarom betracht hij tegenover derden enige terug houdendheid bij zijn technische uiteenzettingen Hij wil trachten patent te verwerven en zijn vin ding in 'serie te doen produceren. De kosten er van kunnen in ieder geval gering zijn Voor zijn eerste exemplaar had de uitvinder niet veel anders nodig dan 'n oude elec trisehe huisbel en het nodige technische inzicht. Volkszang in Diligentia De avond van de afd. 's-Graven hage en Omstreken van de „Ned. Vereniging voor de Volkszang", gisteren in Diligentia. trok weer veel belangstelling. In verband met de nationale ramp had de lei der. Herman Stenz, ditmaal meer ernstige liederen op het program ma geplaatst. Zoals steeds trad mevr. Betsy de RidderSpaan als vleugeladjudante op, een taak die bij haar in heel goede handen is. Ter ere van de verjaardag van ons jongste Prinsesje werd met het gezamenlijk zingen van het Wil helmus geopend, waarna het koor „O Heer, die daar des Hemels ten ten spreidt" ten gehore bracht. Het „Wilt heden nu treden" werd ook nu uitstekend gezongen. „De kleinste" werd minder vlot begonnen, zodat Stenz dit opnieuw liet zingen. Verder hoorden we o.a. ..Het lied der tarwe", „Levens vreugde" en de vertolker van het Hollandse Lied. Natuuriük mocht ook de canon „Donna nobis Pacem" niet ontbre ken. waarby de bezoekers de le en 2e party .voor hun rekening namen en het koor de 3e. In het tweede deel van de avond werden prezen uitgereikt aan de „solisten", die zich deze en de vorige avond hadden laten horen. De enige mannelüke deelnemer, „Piet", had heel veel byval met zyn „Dat ik zo van Holland hou", dat hij met veel overtuiging bracht. Mej. A. Nienhuis kreeg een groot applaus voor haar .Mijne moe dertaal". De meisjes Mientje Roskam en Elly Wartman brach ten heel wat handen op elkaar, resp. met „Twee aardige meisjes" en „Op de grote stille heide", even als mej. J, Verstraten met „Door heel de omtrek". Mevrouw Bakker zong het „Zonnelied" en mevrouw v. d. Akker „Ring, ting". In de pauze werd gecollecteerd voor de radio-actie: „Beurzen open, dyken dicht". Tentoonstelling van leven en werk van Baden Powell Uitgesteld tot 21 Maart Zoals gemeld zou 21 Februari a.s. in het hoofdkwartier van „De Ne derlandse Padvinders" alhier een tentoonstelling worden geopend, gewijd aan leven en werk van de stichter der padvindersbeweging lord Baden Powell of Gilwell, In verband met de ernstige ge beurtenissen der afgelopen weken is besloten de opening van deze tentoonstelling uit te stellen tot 21 Maart a.s. Zij zal duren tot 24 Mei a.s. JAA R VERG ADERING NED. CHR. REISVERENTGING De Nederlandse Christelüke Reisvereniglng zal, zoals gemeld, op Zaterdag 21 Februari a.s. in de foyer van het Kurhaus haar alge mene jaarvergadering houden. De openingsrede zal worden uitge sproken door de voorzitter, dr A. v. Deursen. De Contactcommissie „Bezuiden- hout" van „Volksonderwijs'- houdt op 25 on 26 Februari ouderbijeenkomsten voor de t openbare lagere scholan uit dit kwartier In he* gymnastieklokaal der openh lagere school aan dc Ko ningin Sophiestraat 19. Ook wetb. Van Aartsen bezocht Goedereede cn Stellendam Besprekingen met Haagse gemeentesecretaris Naar wij vernemen, hebben de besprekingen tussen de burgemees ter van Goedereede en Stellendam met de Gemeentesecretaris van Den Haag, de heer Wythoff, welke gisteren hebben plaats gehad, ge lold tot het opstellen van een lijst van wensen, waaromtrent de werkcommissie van het Adoptie comité zich nader zal beraden. Het bezoek van de heer Wythoff aan Goedereede en Stellendam gold in de eerste plaats de vraag, welke noden er zyn in de admi nistratieve sector. Twee ambtena ren van het Bevolkingsregister hier ter stede zijn achtergebleven, om de bevolkingsadministratie daar Ier plaatse te vernieuwen. En dat die vernieuwing noodzakelyk is, is begrijpelük, als men bedenkt, dal de bevolkingsadministratie van Stellendam uit het water gered is. Ook de wethouder van econo mische Zaken, de heer mr. J. van Aartsen, en de directeur van de Duinwaterleiding, de heer ir A. J. Gurck, zün ter plaatse ge weest. om de moeilykheden met betrekking tot de watervoorzie ning onder het oog te zien. Lezing in Internationaal Academisch Instituut Over India In het Internationaal Academisch Instituut, gevestigd in het Paleis Noordeinde. is gisteravond een le zing gehouden over recente econo mische ontwikkelingen in India samengesteld door de heer B N Chakravarty, ambassadeur van In dia in Nederland Aangezien de heer Chakravarty door ziekte verhinderd was de le zing zelf uit te spreken, werd deze voorgelezen door de heer Narindra Singh, tweede ambassadesecretaris. Professor Bos van de universi teit van Leiden, bestuurslid van de vereniging NederlandIndia—Pa kistan. leidde de lezing in. Onder de aanwezigen bevonden zich twee ..fellows" van de ..Social- welfare Committee" van de Ver enigde Naties, mej. N. B. SIdhwa en de heer R. M. Khare. Mej. Sidh- wah studeert hier sociale zorg en zal na anderhalve maand in Neder land op 26 dezer naar Engeland vertrekker.. Zij is reeds in de Scan dinavische landen geweest. De heer Khare. opzichter van een kindertehuis te Bombay zal een maand in Nederland doorbren gen om de bestrijdingsmethoden tegen jeugdcriminaliteit te bestu deren, Hij is reeds in Engeland en Zwitserland geweest en gaat zyn studie nog voortzetten in Frank rijk en Italië. Gisteravond slipte de 16-jarige bromfietser P. N. wonende te Mast- dorp op de Mauritskade. Hij kreeg een hersenschudding en werd opge nomen ln het R.K. ziekenhuis aan "net Westeinde. Advertentie J Krabben en peuteren ITU.1U. maakt de kwaal steeds Uitdof! erger. De helder vloeibare UilMdy d^.d. dringt diep in de poriën door. zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN TB HUIDAANDOENINGEN B AW*MJ?» Svanbild Otissoren sprak over Noorwegen Voor een klein, maar aandachtig gehoor, heeft gisteravond mevrouw Svanhild Oussoren in een der za len van het Haags Ins'ntuut voor Volksontwikkeling aan het West einde, gesproken over het land van de fjorden- Noorwegen. Mevrouw Oussoren. die gekleed was in een Teiemarkens costuum heeft door haar genoeglijke en charmante wijze van vertellen haar audito rium zeer aan zich verplicht. Het was slechts in korte trekken, dat zij in uitstekend Nederlands haar vaderland kon beschryvcn, doch zij deed dat dusdanig, dat dc toehoorders er toch een goed beeld van gekregen hebben Mevr Ous soren maakte van het hoge Noor den af. aan de hand van een kaart, een reis door Noorwegen, daarbij veel vertellende over de geografi sche gesteldheid, de vele eilanden, de bestaansmogelijkheden van dc Noren, klederdrachten en gewoon ten. de visvangst, het boerenleven, folklore en legenden, kortom zij slaagde er in. in de tijd, welke haar oegemeten was. zo volledig mogelijk te zijn Na haar causerie ontpopte de spreekster zich als een zeer verdienstelijke sopraan. Zij zong, door haar echtgenoot bege leid aan .de piano, enige Noorse volksliedjes, waarbij natuurlijk Grieg niet vergeten werd. Van deze alom bekende Noorse componist zong zij o.a in de originele Noorse boerentaal ..Laatste lente" en „Ik hou van je". NIEUW-GUINEA FILM-AVOND TEN BATE VAN NATIONAAL RAMPENFONDS Morgen organiseert de Nationale Ver. voor Nederlandse Volks planting in Nieuw-Guinca ,,Nc- ving" een Nieuw-Guinea filmavond, waarvan de gehele bruto-opbrengst in het Nationaal Rampenfonds ge stort zal worden. Er zullen 5 films van Neder lands- en Australisch Nieuw- Gulnea vertoond worden, terwijl als sprekers zullen optreden mej. A. B. Landberg, die Nieuw-Guinca als toeriste bezocht: Anthony van Kampen, de schrijver van o.a. „Jungle Pimperne:'' en prof. dr. H. J. Lam. voorzitter van het Ne derlands Nieuw-Guinea Blok. De heer Van Kampen zal de avond leiden. De minister van Overzeese Ryks- delen, prof. Kernkamp, heeft dc „Neving" doen weten, dat hij op deze avond aanwezig zal zijn. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, die verhinderd is aanwezig te zyn. zal zich laten vertegenwoordigen door de chef van zijn kabinet, mr. H. A. N. Dinger. De avond heef! plaats in dc Can- tine van het KLM-hoofdkantoor, Badhuisweg 260. M.v.A. aan Eerste Kamer In de M. v. A. aan de Eerste Kamer over de begroting van Justitie, deelt minister Donker o.m mede. dat over een voor-ontwerp t.a.v. schadeloosstelling van de huurder by onteigening, interde- partementeel overleg gaande is. Voor wat het vraagstuk van de administratieve rechtspraak betreft wil de minister met nadruk her halen. dat dit probleem niet alleen zijn volle aandacht heeft, doch dat hü ook indiening van desbetref fende ontwerpen zoveel mogelyk zal bevorderen. •Er wordt een nieuw ontwerp voorbereid inzake de afgifte van bewyzen van goed zedelijk gedrag. T.a.v. naamsveranderingen persis teert de minister bij de geldende richtlynen. De stelling dat het gratiebeleid zich zou onttrekken aan het contróle-recht der Staten-Gene- raal moet de minister afwijzen. De Kamer heeft vertrouwelijk kennis genomen van de algemene richt- lünen in dezen. De onwettige activiteit der speel- gelegenheden zal bij voortduring worden bestreden. Gevangeniswezen Zeer binnenkort kan de invoering van de nieuwe wettelyke regeling op het gebied van het gevangenis wezen tegemoet worden gezien. Deze zogenaamde Beginselenwet moet wachten op de voltooiing van de nieuwe gevangenismaatregel, die nu bijna gereed is. Reeds wordt uitgezien naar de geschiktheid van een aantal ter reinen, waarop een centraal vrou wengesticht zal verrijzen. Binnen niet al te lange tijd zal met de bouw een begin kunnen worden gemaakt. Op korte termyn zal in de bij zondere strafgevangenis te Den Hpag een tweede hulpasyl in ge bruik worden genomen voor psy chopaten. Er is reeds een hulpasyl in Groningen Met nadruk wijst de minister er op. dat het hier slechts gaat om noodoplossingen, waardoor de huizen van bewaring kunnen worden ontlast. Vervolging van een raadsheer-commissaris De minister heeft er nota van genomen, dat enige leden zich voor behielden om de vervolging van een raadsheer-commissaris bij de open bare beraadslagingen nog nader ter sprake te brengen. Hy moge er echter reeds thans op wijzen dat, aangezien het hier een aanhangige strafzaak betreft en de beslissing op het ingediende bezwaarschrift tegen de dagvaarding dient te wor den afgewacht, deze aangelegenheid zich in dit stadium zijns inziens njet leent voor behandeling by de openbare beraadslaging. Rechtsherstel De mening van enige leden, dat d« directie van het Ned Beheers- heden heeft met betrekking tot de afwikkeling van schadegevallen en dat alle schadegevallen moeten worden voorgelegd aan het depar tement van de minister, is niet juist. Slechts voor de schadegevallen van meer dan 1000.een kleine min derheid van het totale aantal is de goedkeuring van de minister van Justitie voorgeschreven en is deze gehouden te voren het gevoelen van de Algemene Rekenkamer te vragen. De zaak-Menten De zaak-Menten gaat, zoals be kend is, om meer dan 1000,Dat er na de opdracht, die zijn ambts voorganger aan een der directeuren van het Beheersinstituut gaf. niets zou zijn geschied, is niet juist. De opdracht strekte er toe te pogen met de heer Menten tot overeen stemming te komen omtrent zijn vorderingen tegen het N.B.I. Door de betrokken directeur is deze zaak met voortvarendheid behandeld. De oorzaak van het slepen en ten slotte het in het zand lopen der onderhandelingen is uitsluitend te wijten aan de heer Menten zelf. Levensverhaal van Jacob van Dijck Lezing voor „Die Haghe" „Een Haagsch verhaal uit de tyd van Van Olaenbarnevelt en De Groot" noemde dr. D. Hoek zijn lezing voor de vereniging „Die Haghe" over de historische figuur van Jacob van Dijck, een Hage naar, die in zijn tyd een groot man is geweest, hoewel de historie hem geen plaats meer heeft ge geven Hoewel van geboorte Haar lemmer. werd de grootste glorie tijd van zijn leven in Den Haag doorgebracht. Door zijn IJdelheid liet hy zyn eigen glorie echter te veel schynen en het is dan ook geen wonder geweest, dat hij tot aan het eind van zijn leven aan geldgebrek heeft geleden. Als jong en nog onbekend advocaat bij het Hof van Holland werd hij afge vaardigd naar Zweden, waar men de Hollandse adviezen behoefde voor de stichting van Gothenburg. Door zijn welsprekendheid en overredingskracht werd hij door de Zweedse Koning Karei IX als ambassadeur naar Nederland ge zonden met als standplaats Den Haag. waar hij te eigener glorie zijn grote woning, het Zweedse Huis. dat tot het midden der vorige eeuw een bezienswaardigheid in Den Haag is geweest, oprichtte. Door allerlei ongunstige omstan digheden in verband met koper- transacties met Zweden, viel Van Dijck later in ongenade bij de nieuwe Zweedse Koning Gustaf Adolf en zijn laatste jaren heeft hij gesleten als Burggraaf van Gothenburg. De lezing van dr. Hoek was doorspekt met interes sante historische buzonderheden cn anecdoten. waardoor dc toe hoorders volkomen in de tyd van handeling werden teruggevoerd. Op de Het je Wolffstraat hoek Eras- musweg kwam de 42-jarlge wlelrijd- ster G-M.H. uit de Guntersteljnweg te vallen door een oneffenheid m inrtituut tóch* geringe bevoegd- "F"""

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 7