eeroversmanieren van T urk se reder MATROZENSHAG Vragen over belasting-faciliteiten Stellendamse vissers maakten begin met bet bergen van hun netten K.LM. OPENT LUCHTLIJNEN OP BREMEN-HANNOVER VAN ROSSEM S %/>CE HAAGSCHE COURANT DonderfaS 19 Februari 1953 Parina 5 Tweede Kamer In verband met watersnood In de hedenmiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer heeft de heer C. v. d. Heuvel (AR) de minister van Financiën monde ling enige vragen gesteld met be trekking tot de onzekerheid om trent de toegezegde belastingfacili teiten voor giften ten behoeve van de watersnoodslachtoffers. Is deze faciliteit o.m. ook van toepassing op giften vow bepaalde instellin gen. voor getroffen familieleden, of giften verstrekt in natura. Is het niet gewenst dat de Regering zich duidelijk uitspreekt, dat niet aan het Nat. Rampenfonds afgedragen giften in geen geval voor belasting aftrek in aanmerking komen. Is het bovendien niet gewenst deze faci liteit te regelen door een wijziging van het Besluit op de Inkomsten belasting en bet Besluit op de Loonbelasting. Staatssecretaris v. d. Berge heeft op deze vragen geantwoord, dat de belast ingfacilitei ten uitsluitend de alg. nat hulp betreffen, dus giften in geld voor het Nat Rampenfonds en in goederen aan het Rode Kruis. Dit geldt niet voor bijzondere hulp zoals steun aan familieleden en an dere instellingen. Giften in natura, zoals bedrijfsmiddelen, vee etc val len onder de faciliteiten mits zij aan het Rode Kruis ter beschik king worden gesteld. Niet aan het Rampenfonds af gedragen giften vallen niet onder de faciliteit, doch in bepaalde ge vallen zou wellicht uitzondering kunnen worden gemaakt, volgens voorzieningen die de wet toelaat. De staatssecretaris achtte het niet nodig deze zaak wettelijk te regelen, aangezien hier van een tijdelijke noodtoestand sprake is De heer v d Heuvel zeide, dat deze beperkte faciliteit remmend werkt op de offervaardigheid. De heer Lucas (KVP) vroeg of er een noodwet terzake is te ver wachten De heer v. d. Wetering vroeg of vennootschappen in het rampge bied uitstel van belastingbetaling zullen krijgen en de heer Vonde ling (Arb.) vroeg of de faciliteiten op technische of principiële over wegingen rusten. De staatssecretaris wens er op. dat de beperkte faciliteiten onge twijfeld remmend zullen werken. De minister is over heel veel be zwaren heengestapt. De noodtoe stand noopte daartoe. Aan wettelij ke bepalingen, in de vorm van een noodwet, .bestaat geen behoefte Dit zou een te langdurige procedure kunnen worden Voornamelijk tech nische overwegingen hebben hier gegolden. Aan de betrokken auto riteiten is instructie gegeven om waar nodig, uittsel van belasting betaling te verlenen. Ontsla» l)ij arbeids overeenkomsten Bij de verdediging van het wets ontwerp Wijziging van de bepalin gen omtrent ontslag bij arbeids- Keientrekhers keienqooiers? In Amersfoort, de stad die vanouds bekend staat als de stad van keientrekkers, is beroering ontstaan. De be kende Amersfoortse kei dreigt een steen des aan stoots te worden, doordat er suggesties uit de burgerij zijn gekomen om deze in de Oosterschelde te deponeren als eerste bijdrage tot het dichten van de zeegaten. De keientrekkers zouden dan voor het laatst in actie ko men. mits zij zich in het bezit stelden van een certificaat waarvan de opbrengst ten goede zou komen aan het Rampenfontls. Voor het anders zo rustige Amersfoort betekent dit voorstel een knuppel in het stedelijke hoenderhok, maar het ziet er voorlopig naar uit, dat de partij die de naam ..keientrekkers" als een eer beschouwt, m de meerderheid zal blijven. Zo lang de gemoederen maar niet zo verhit zullen worden, dat ze daar onderling met keien gaan gooien, zal het nog wel gaan Schade-regeling ook voor flats De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting is in beginsel bereid, by de toepassing van de wet op de materiële oorlogsschaden een appartement in de zin van de „wet. houdende voorzieningen be treffende de splitsing van de eigen dom van een gebouw in apparte menten" aan te merken als een woning. Dit betekent, dat de aankoop van een flat (of deelneming in flat- bouw), voor de verlening van fi nanciële faciliteiten ingevolge de wet op de materële oorlogsschaden, zal worden beschouwd als de aan koop of de bouw van een woning, c.q. met betrekking tot industrie flats als bouw van een bedrijfs pand. Marinierskapel op tournee \'oor Rampenfonds De Marinierskapel onder leiding van kapiton der Mariniers G. Nieuwland, gaat. onder auspiciën van „Ontwikkeling, Sport en Ont spanning" van de Koninklijke Ma rine, een tournée maken ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Reiziger overleed op station Een passagier van de Rheingeold- expres voelde zich gisteravond toen de trein in Hoek van Holland aankwam, onwel worden. Hy werd naar de douanezaal gebracht, waar hij korte daarna overleed. Het was de tot Australiër gena turaliseerde Ier W. Murphy, die reeds een lange reis achter de rug had, naar uit zyn paspoort bleek. Het ligt In de bedoeling met ingang van morgen een bootverbinding Zie- rlkzeeDordrecht te gaan onderhou den met Spido-boten en wel tweemaal per dag. Getracht zal worden deze dienst te doen aansluiten aan de ver binding ZierikzeeBurghsluis. overeenkomsten schetste minister Donker in het kort de geschiedenis der wetsverboudingen op het ge bied van de Arbeid en ging ver volgens in op de geschiedenis en de inhoud van het onderhavige ontwerp. Het heeft bij de voorbe reiding niet ontbroken aan zorg vuldige overweging. Spr. denkt daarbij aan het werk van prof. Levenbach. De regeling „kennelijk onredelijk ontslag" heeft veel cri- tiek ondervonden. Men vond dat de rechter te veel bevoegdheid heeft op dit gebied. Spr. kan dit met beamen. Immers hij oordeelt vol gens bepaalde vaststaande normen. De kwestie van 'herplaatsing moet met voorzichtigheid worden beoordeeld. Volgens spr. werkt deze regeling zeer zeker niet ver keerd. Vervolgens ging de minister op enkele jurïdisch-technïsche details in. zoals de kwestie van de schade vergoeding of schadeloosstelling, die door de heer Van Rijckevorsel was gesteld. Spr. zou niet graag verandering willen brengen in de bestaande formuleringen, waarom trent een jurisprudentie bestaat. Om deze materie tegelijk te regelen met de vernieuwing van het B. W. acht spr. niet wel doenlijk. Prof. Meijers vernieuwt in grote trekken ons B. W. en bovendien zal deze arbeid nog geruime tijd duren. Ook de invoering van dit nieuwe B. W. zal daarna nog wel veel tijd vergen. Dit zou. wat deze materie betreft, ongetwijfeld te lang duren. Ver volgens besprak de bewindsman enige opmerkingen over de redactie van het ontwerp. In beginsel is de rechter zeker bevoegd om een uitslag, waarvoor het G.A.B. toestemming heeft ver leend. achteraf als kennelijk on redelijk te beschouwen. Dat de administratieve contröle in strijd met de Grondwet zou zijn, kan spr. niet beamen. Spr. wijst in dit verband op de Gemeentelijke bouwverordeningen, de Hinder wet en de restricties op verhuur en pacht. Deze zijn toch ook niet in strijd met de Grondwet. Wat betreft de verlenging van de opzeggingstermijn, in bepaalde ge vallen (zeer lang dienstverband) bestaat de mogelijkheid dit bij rechterlijke beslissing te verande ren. Naarmate men de termijn van opzegging uitbreidt des te groter worden de moeilijkheden voor de werkgever, ook in verband met de vervanging van bijv. een ïieke werknemer. T.a.v. de arbeidsrechtspraak heerst er in brede kring een ze kere ontevredenheidSpr. wijst er op dat de Gew. Arbeidsbureaux ingevolge het B.B.A. op vlotte en gedegen wyze ontslag-kwesties behandelden De rechtspraak zal op dit moeilijke gebied wet zeer moeten verbeteren, wil zij de „con- currentie-strijd" met de G.A.B.'s kunnen aanbinden. Het B.BA. kan alleen al op die grond niet wor den gemist! Met betrekking tot een zelfstan dige bedrijfsrechtspraak. merkt spr. op. dat deze de Overheids- rechtspraak nooit geheel zal kun nen vervangen. Bovendien is zij in het syteem van onze Grondwet niet mogelijk. Spr. geeft daarom de voorkeur aan de Overheidsrechter, geassis teerd eventueel door deskundigen- bijzitters. (De vergadering duurt voort). Vele opslagplaatsen kunnen nog niet bereikt worden De Stellendamse vissers zijn sinds gisteren bezig te trachten hun in het dorp achtergelaten reserve-netten te redden. Dagelijks komen ongeveer 30 vissersbootjes uit Stellendam afkomstig, te Sche- veningen, om daar hun garnalen en verse vis aan de markt te bren gen. De heer Jac. Vooys, lid van het Haagse adoptiecomité, heeft., met 4 ambtenaren van het Bedryf- schap Vissery, gisteren een tocht naar Stellendam gemaakt, om daar de situatie, wat de vissersnetten betreft, in ogenschouw te nemen. Het is gebleken, dat vele netten op plaatsen zijn, welke nog onder water slaan, en dus vooralsnog niet te bereiken zijn. Andere net ten lagen op zolders van verlaten huizen, en de Stellendamse vissers meenden, dat deze netten daar Haagse VronwenLonJ Mevr. v In Amicitia werd gisteravond door de Haagse Vrouwenbond een vergadering gehouden, tijdens welke het gemeenteraadslid mevr. E. v. d. BoschDe Jongh sprak over het onderwerp: Wat kunnen wij vrouwen doen voor de gemeen schap in de tegenwoordige tyd? De bijeenkomst werd geopend door de presidente, mevr. De JongWlllemse, die de aanwezigen verzocht enige ogenblikken stilte in acht te nemen ter nagedachte nis van de slachtoffers van de watersnood. Mevr. v. d. Bosch De Jongh begon met te vertellen over de hulp. die ook de vrouwen hebben verleend bij de ramp. die ons vaderland begin dezer maand heeft getroffen. Men wist echter in het begin niet goed, wéér zich te melden. De aangewezen in stantie hiervoor is de Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulp, die in 1938 werd opgericht. In 1940 doorstond deze Federatie de vuur proef met het verzorgen van evacué's uit Rotterdam. Tijdens de bezetting werd zij opgeheven, maar in 1943 weer (in het geheim) opgericht om klaar te zyn voor né de oorlog. Zy droeg toen de naam Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. Er is na de bevrijding prachtig werk gedaan. De Federatie is een overkoepeling van alle vrouwen organisaties, die sociaal werk ver richten. Op een vraag van de spreekster bleek ook de Haagse Vrouwenbond direct bereid tot deze Federatie toe te treden. Wa ren wij beter voorbereid geweest, aldus mevr. v. d. Bosch, dan was de hulp bij de watersnood nog doeltreffender geweest. Het Rode Kruis heeft van de diensten der Federatie reeds een dankbaar ge bruik gemaakt. Voor de eerste maal werken hier vrouwen uit alle gezindten samen zonder de minste wanklank, hetgeen spr. een zeer verheugend feit achtte. Daarna vertelde zij over de ontvangst en verzorging van de evacué's uit de noodgebieden in onze stad. Er is nu vraag naar hulpcolonnes van vrouwen (5 a 6 met een leidster) om publieke gebouwen in de nood gebieden te gaan schoonmaken. Van het platteland zijn er al 10 colonnes werkzaam. In Den Haag verwachtte spr. niet zoveel vrouwen bereid te vinden, omdat het werk meer geschikt is voor vrouwen, die op het platteland zijn groot gebracht. Een tweede grote taak voor de vrouwen is de Bescherming Bur gerbevolking in tijd van oorlog. Een oproep tot aanmelding hier voor zal vermoedelijk eind Maart gedaan worden. De vrouw moet hierbij ten eerste de man gunstig beïnvloeden en ten tweede zich op de hoogte stellen van deze organi satie door het volgen van een cursus. 150 Dames zijn reeds op geleid om in alle delen van de stad deze cursus te geven. Den Haag is verdeeld in 39 wijken en de Federatie zoekt, nu 39 vrouwen, die worden toegevoegd aan de wijkhoofden om te werken onder de vrouwen. Het werk bij de B.B. is alleen geschikt voor ongetrouw de vrouwen, vrouwen zonder kin deren of met grote kinderen. Er zijn voor haar verschillende taken, zoals cantinedienst, transport, administratie, koeriersdienst enz. Als laatste taak voor de vrouw noemde mevr. Van den Bosch er voor te zorgen, dat bij de gemeen teraadsverkiezingen op 27 Mei voldoende vrouwen in de Raad gekozen worden. Bestuur en leden stortten heden 78.voor het Rampenfonds. goed lagen. Eergisteren zyn van Scheveningen uit 4 Stellendamse vissersbootjes, bemand met in totaal 20 vissers uit het door Den Haag geadopteerde plaatsje, naar de haven van Stellendam gegaan. Twee boten konden binnenlopen, twee andere liepen met laag water vast en moesten een dag wachten. Deze vissers hebben het gedaan weten te krijgen, dat nieuwe vis- sersbenoodigdheden uit magazijnen te Stellendam mee terug genomen konden worden naar Scheveningen. Met de burgemeester van Stellen dam is afgesproken, dat geregeld aan Stellendamse vissers toestem ming gegeven zal worden, de ha ven daar binnen te lopen, opdat nog meer netten kunnen geborgen wor den. Naar de heer Vooijs ons mede deelde, zal de actie tot het ber gen van vissersbenoodigdheden te Stellendam, nog verscheidene da gen aanhouden. Morgen zal een groep van 10 Stellendamse vissers boten weer naar Stellendam gaan, om daar te trachten de bergings actie voort te zetten. ƒ3775 VOOR KON'. NOORD EN' ZUID-HOLL. REDDING. MAATSCHAPPIJ Opbrengst bussen op Schevcning'se vissersvloot De busjes-actie aan boord van de Scheveningse vissersschepen ten bate van de Kon. Noord- en Zuid- Hollandse Reddingmaatschappij, is een succes geworden. Vandaag is de inhoud van de bussen, die aan boord van de schepen hingen, ge teld. De opbrengst was dit jaar f400 meer dan vorig jaar. In to taal bleek f 3775.03 voor het mooie doel, steun aan ons reddingwezen, te zijn geofferd. f Advertentie J Benelux 1953 Dageraad of schemering D Lezing Clement Morraye „BeneluxDageraad of sche mering?" Dit was 't onderwerp dat ir Clement Morraye, president van de Internationale Jaarbeurs in Vlaanderen, hedenmiddag, op een gemeenschappelijke lunchbijeen- komst van het Comité Benelux, de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de Kamer van Koop handel te 's-Gravenhage, in de Ma- rijkezaal van Hotel Central, ter sprake bracht De heer Morraye gaf. na enkele principiële gedachten te hebben besproken, een algemeen overzicht van de groei van de Beneluxge- dachte in de achter ons liggende jaren en de reeds bereikte resul taten. Bij het opmaken van de ba lans door de situatie in Nederland en België te vergelijken, maakte hij de opmerking, dat het mone taire vraagstuk de mogelijkheid biedt dit jaar tot een oplossing te geraken. Het tweede probleem, dat de grootste aandacht verdient, is dat van de waterwegen en het technische regime van de Schelde, een probleem, dat „in een geest van enge verstandhouding" dient te worden aangepakt. Het grootste struikelblok echter is niet het mo netaire of het waterwegenprobleem, maar de „grondig verschillende I toestand van België en Nederland op het gebied van de prijzen en lonen", een toestand overigens, die geen ongunstige invloed heeft uit geoefend op de Belgische export. Een aandachtige studie geeft ech ter aan. dat deze statistische ge gevens slechts een facade zijn van de kwijnende toestand, waarin tal rijke sectoren van nijverheid en ambacht verkeren. Fabrieken en werkplaatsen worden bedreigd met sluiting, omdat zij door buitenland se mededinging op de binnenland se markt niet langer meekunnen. De heer Morraye meende ook, dat dit probleem de gehele Bel gisch-Nederlandse verhouding be heerst Er moet. aldus spreker, een bij zondere en tijdelijke oplossing worden gevonden voor het hier boven aangegeven vraagstuk, een oplossing in de zin van het nemen van „conservatoire maatregelen" In België ziet men alleen heil in de verhoging van de Nederlandse lonen met 10 of 15 procent. Deze suggestie schijnt de meest logische, maar komt steeds in botsing met de werkelijkheid. De heer Morraye geloofde echter, dat de oplossing in de meeste gevallen moet wor den gezocht in een wederzijdse verbintenis van de Belgische en Nederlandse industrieën om tijdens de Voor-Unie en een te bepalen periode niet te verkopen tegen lagere prijzen dan de normale minima, die thans in de Benelux- landen van kracht zijn. De heer Morraye geloofde, dat er geen twijfel kan bestaan, of de gehele verwerkelijking van de Economische Unie zal een „dage raad zijn voor de twee zo zwaar door de oorlog, de internationale verhoudingen en de watersnood be proefde landen". Het dynamisme en de wilskracht van de beide nationale leuzen: ..Eendracht maakt macht" en „Je Maintiendrai" Ien meer dan ooit gerealiseerd moeten worden. Bremen beleeft sensatie van middeleeuwse piraterij (Van een onzer In onze vaderlandse geschiedenis hebben de Turken en Mo ren een slechte naam als zeerovers en piraten, die de sche pelingen van de vaderlandse vloot als slaven verkochten, nadat de schepen waren buitgemaakt. Meer dan de jeugd van thans, die in haar lectuur andere problemen krijgen te ver werken, leefden wij in onze jongensjaren met die arme kerels mede, die door de Algerijnen en Turken werden buit gemaakt en in de landen der ongelovigen moesten zuchten onder zware ketenen en diepe slavernij. LAATSTE BERICHTEN Gisteren vond op de Laan v. Nieuw Oost Inilië een aanrijding plaats tus sen een rijwiel, bestuurd door v. d. N. uit de Douw es Dekkerstraat en een onbekend gebleven voetganger of wielrijder. De wielrijder kreeg een hoofdwond en Is opgenomen in het ziekenhuis Bronovo. De onbekend ge bleven wielrijder of voetganger en eventuele getuigen wordt verzocht zich voor het geven van inlichtingen te melden bij de verkeerspolitie, Alexanderpleln 15. In de Schei eningse haven i? gearri veerd de 300 ton metende Duitse coas ter „Armin" uit Haren a. d. Eems. De Armin" iaadt een lading schelpen voor Finland. De Toneelvereniging „Ons Klein Toneel" geeft Zaterdag 21 Febr. in het AVA-gebouw een opvoering, In het kader van de CHAT-competitie. van „Morgenrood". De opbrengst is be stemd voor het Rampenfonds. Kind van vijf jaar redde broertje en zuigeling uit brandend buis De vyfjarige Gérard Cardon uit Ryssel, was met een driejarig broertje en een zusje van nog geen jaar alleen in huis, toen er brand uitbrak. Het vuur verspreidde zich met zeer grote snelheid. Zonder te aarzelen hees de vijfjarige zijn broertje in de kinderwagen, waar in de zuigeling lag, waarna hy de wagen zo snel mogelijk het huis uitreed. De drie kinderen bleven gespaard. Het huis brandde ge heel af. NED. HERV. KERK Tot de Evangelisatiebediening in Ned. Hcrv. Kerk is toegelaten de heer L. de Jong. eand. te Scheveningen, die zich ook beroepbaar stelt. Verbinding met belangrijke handelscentra (Van een onzer verslaggevers) Voor Bremen is de K.L.M. geen onbekende. Dat bleek Dinsdag jl„ toen een groot aantal genodigden op het vliegveld aldaar aanwezig was om de P.H.-T.O.U. onder com mando van captain Van Ulsen te begroeten. Deze Dakota, was de eerste van een driewekelijkse dienst, welke op Bremen en Han nover wordt geopend, of liever heropend. Hiermede is deze stad de 99ste havenplaats en Hannover de 98ste, die de K.L.M. in haar luchtnet aandoet. Voor de oorlog lagen deze oude luchtverbindingen ook reeds in de routeplannen van de K.L.M. Ere- men als verbinding met de oude Hanzestad, een economische scha kel met industrie, handel en ver keer met het grootste centrum in Noord-Europa, Hannover meer als tussenstation voor Berlijn, en tech nische messestad, met een jaar beurs. die een steeds grotere plaats in het Zuidelijke deel van Neder- Saksen gaat innemen, wat de exportcijfers van jaarlijks 1 mil liard Mark ook bewijzen. Zowel in Bremen als in Hanno ver was men zeer ingenomen met deze driemaal wekelijkse verbin ding. Men hoopte, dat zU spoedig dagelijks zou worden. Dank zij de K.L.M. hebhen deze steden nu een snelle verbinding met Nederland, dat hier een belangrijke plaats in het handelsverkeer inneemt en met Amerika, dat nog voor Neder land komt, doch op de voet door ons land wordt gevolgd. In Bremen waren vertegenwoor digers van de Senaat aanwezig en de Senaatspresident, de heer Wil helm Kaiser, sprak hartelijke woorden jegens de K.L.M. en ons land. Men leefde zeer mede met het lot, dat Nederland had getrof fen en vertrouwde, dat het zich spoedig zou herstellen. De hulp door Bremen ook geboden, toonde aan hoe verbonden men in de noordelijke havensteden, men zich met ons land voelde. Met deze nieuwe lijn helpen de Nederlanders ons ook. In even zo vriendelijke woorden sprak de burgemeester van Han nover. waar men nog bezig is de in September 1952 in gebruik ge nomen luchthaven verder te ac commoderen. Zowel in Bremen als Hannover sprak de heer H. Lapon der. vertegenwoordiger van de K.L.M. Dat hU, in Bremen, zowel als in Hannover, vertelde, dat de K.L.M., die stad gaarne als de 100ste lucht verbinding in haar exploitatie had gezien, doch dat men zo iets voor een jubileum niet kon uitstellen, was een gewaar deerd grapje. Aan de Senaatspre sident van Bremen en aan de bur gemeester van Hannover bood de heer Vogels, een li keurstel aan in Delftse porselein, dat zeer in de smaak viel. Des avonds vond er in het Se naatsgebouw van Bremen een ont vangst plaats, waar de Senator dr. Apelt vertelde, hoe de Nederland se cultuur wortelt in Bremen. Het oude Raadhuis werd gebouwd door de Hollander Luder van Bentheim, terwijl ook een Hollan der Van Ronselen de haven van Bremen ontwierp. De eerste vlucht werd niet. door mooi weer begun stigd. De vlucht Hannover-Bremen kon niet doorgaan, doordat alle luchthavens door mist potdicht zaten. pingspoging te staken. Inmiddels was ook de Amerikaanse bezetting van Bremen gealarmeerd, die reeds besloot de „Navy" in te zetten om de „Raman" te arresteren. De ha venpolitie was .echter voor geen kleintje vervaard. Haar boot schoot langszij om de „Raman" te ente ren. Deze 8000 Ion grote koop vaarder was echter leeg en zonder ballast. Acht meter stak zy boven water uit. Aan boord van de ha venpolitie bezat men slechts een ladder van 6 meter. Te kort! Geen nood! De ladder werd op de schou der geplaatst van een lange poli tieman en een hunner klauterde omhoog, gevolgd door 3 anderen- Het schip werd geënterd als in de kapertyd. Met zijn vingers wist hij de railing te bereiken. Snel werd hy gevolgd door een tweede man. Met de revolver in de knuist, dwong de politieman een der sche pelingen hem bij de kapitein te brengen, die hij gelastte het schip te doen stoppen. De gezagvoerder bleek de gefailleerde reder te zijn. De politieman had geen succes! Het schip voer door! De politieman bereikte echter de machinekamer. Met de wapenen in de hand dwong hy de machinist tot stoppen. Thans heeft de „Raman" de steven ge wend en is weer teruggekeerd naar Bremen, naar de werf, waar men wel beter zal passen op het waar devolle onderpand. De Turkse reder is in arrest gesteld. Heel Bremen is vol van dit stoute stukje van middeleeuwse Turkse piraterij en men prijst de politiebeambten, die de moet heb ben gehad met zulke geringe mid delen het schip in volle vaart te enteren. In Bremen, de vrye stad aan de Noordzee, een der Hanzesteden, waarmede wy ons verbonden ge voelen, heeft zich thans een staal tje van piraterij voorgedaan, welke ons weer midden in de middel eeuwen verplaatst. Op de „Weser A.G.", een werf te Bremen, was een Turkse tanker ln reparatie, die in dagen van storm op de Noordzee grote averij had opgelopen. De „Raman" van de Turkse rederij Ahsinm Mardin uit Istanboel, die drie schepen on der zijn beheer heeft, kon niet eerder vertrekken voor de voorzie ningen waren getroffen, die een bedrag van een millioen Mark vergden, buiten andere kosten, die nog een half millioen Mark vroegen. De werf hamerde en re pareerde, totdat bleek, dat de Turkse reder dit bedrag niet kon voldoen. Ze koos de partij, die iedereen zou kiezen, die iets te vor deren heeft op iemand, wiens pand men in handen heeft. De werf liet beslag leggen op de „Raman" tot het ogenblik waarop de Turkse re der zou kunnen betalen. Deze was hiertoe echter niet in staat, noch bereid. En hij zon op een list, waarvan de volvoering bijna is ge slaagd, die denken doet aan de da gen van Salamïn de Prachtige, waardoor men zich wanen kon in de middeleeuwen, waar bluf en macht van meer waarde waren dan recht en billijkheid. De „Raman" was zo goed als af- gerepareerd en zeeklaar. De Turk se reder kwam naar Bremen, om de kosten te bespreken en moge lijk iets van de reparatieprys, die hij niet kon voldoen, af te pinge len, waarin hij niet slaagde. Toen besloot hij tot een stout stukje, waarvan het slagen voor hem alles betekende; het niet-slagen slechts een niet in de loterij. Ongemerkt liet hy de „Raman" opstoken. De bemanning, 40 kop pen, Turken, was aangetreden. Zij waren ook liever in hun vaderland dan in het koude Noorden, waar het vriest en sneeuw de straten bedekte. Maandagavond was ieder een op de „Raman" paraat. De werf lag stil en verlaten. Ook in het Noorden viert men zijn vasten avond en denkt men aan carnaval. De wachter aan boord liep trouw zjjn rondje, toen de reder van het schip, die speciaal was overgeko men om een stout stukje te wa gen, de wachter vroeg of hij ook geen zin had om Rosenmontag te vieren, een bijzondere dag voor de erkende carnavalsvierders. De wachter was een man van zyn plicht en accepteerde het biertje niet. dat men hem op deze dag aanbood. Plotseling zag hij zich omringd door een aantal Turken, die hem, hoewel zy niet, zoals in de tijden onzer voorouders, met kromzwaarden waren gewapend, geen bewegingsvrijheid meer gun den. doch ook geen letsel toe brachten. Hij zag, hoe het schip, dat met de INDONESIË Nationalisatie tinbedrijven De Indonesische regering heeft besloten haar beheerscontract met de Gemeenschappelijke Mijnbouw Maatschappij Billiton betreffende Banka tinwinning, dat eind van deze maand afloopt niet te ver lengen, aldus heeft de minister van Economische Zaken van Indonesië, de heer Soeamanang aan Aneta medegedeeld. Op 28 Februari zal de Gemeen schappelijke Mijnbouw Maat schappij de Banka tinwinning officieel aan de Indonesische re gering overdragen. De N.V. Gemeenschappelijke Mijnbouw Maatschappij Bijliton in welke maatschappij de N.V. Bil liton Maatschappij voor 3'8 par ticipeert en waarover zij de directie voert eindigt statuair op 28 Februari a.s. Op genoemde datum neemt ook het beheer over het landsbedrijf der Banka tinwinning, dat door de N.V. Gemeenschappelijke Mijn bouw Maatschappij Billiton wordt uitgeoefend, een einde. De Turkse tanker ..Raman" weer aan de ketUng. steven stroomopwaarts lag, de ste ven wendde. Het werd zelfs geas sisteerd, door een bestelde sleep boot en zeeloods. Niet de kapitein stond op de brug, die zich liever niet met dit zaakje inliet, doch de reder, die het aan de nodige pecu nia ontbrak. Er werd duchtig ge stookt, over de rode strepen heen, en met een vaart van 13 myl de dienstsnelheid van de „Raman" was 11 myl toog het schip naar de Noordzee, De reder moest de situatie op de Weser, wel goed hebben bestudeerd. Er zijn vele eilandjes en ondiep ten, die in verband met de naviga- tiemoeilykheden dus een loods vra gen. Deze loods had de „Raman' blijkbaar niet. nodig. Hij, die het commando had, kende de weg naar het vrije sop. Reeds enige kilome ters had de „Raman" afgelegd, toen zy Mohlenbocht, een pier in de Wezer, waar een seinpost op gevestigd is, passeerde, waar men in de gaten kreeg dat er iets niet in orde was. Het schip stond nl. niet als ver trek vaardig te boek. Men waarschuwde de waterpolitie te Bremerhaven en de werf, di« meteen liet weten dat de „Raman' wederrechtelijk de benen nam. en de werf naar haar duiten liet flui ten. Een politieboot voer van Bre merhaven, het schip tegemoet, dat bovendien nog profiteerde van d( ebstroom, waardoor het gemakke lijk te manoeuvreren is. Niets kon de „Raman" in haar snelle vaart naar de goedkope vrijheid stuiten. Schijnwerpers op het schip gericht, om de gezagvoerder te verblinden hadden geen succes. De man, die het om anderhalf millioen te doen was, was door de wol geverfd. Hij voer, licht of geen licht. En er was geen lichtje aan boord van de „Raman", dat zich als een spook schip over de Wezer bewoog, te be kennen. De havenpolitie was echter ook voor geen kleintje vervaard. Zy schoot langszij van het schip om op gemakkelijke wyze te trachten, de gezagvoerder of wel hy, die er voor doorging te sommeren de ontsnap- Geleidehonden voor blinden uit noodgebieden De Stichting voor Blindenge leidehonden deelt mede, dat zij en kele blinden uit het noodgebied direct of op zeer korte termijn ge heel gratis kan helpen aan een afgerichte blindengeleidehond. Aanvragen Sloterweg 80 Am sterdam of Javalaan 49, Zwijn- drecht, telefoon 8623. Inhoudsgrens bij herbouw Zoals bekend kunnen oorlogs slachtoffers en zij die een groot- boekinschryving, betrekking heb bende op een door oorlogshande lingen vernietigd pand, van een oorlogsslachtoffer hebben overge nomen, behalve de Rijksbijdrage een crediet of een aanvullende bij drage verkrijgen. Dit geldt in het algemeen, indien zy een pand bou wen of aankopen, dat soortgelijk is aan en niet groter dan het ver loren gegane pand. Indien de te bouwen of aan te kopen woning groter is dan de ver loren gegane woning of indien deze woning wordt gebouwd of gekocht in de plaats van een ander object, dan kan de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting bij de besteding van de Rijksbijdrage de toekenning van een crediet of een aanvullende bijdrage een maxi mum-inhoud voor de te bouwen of aan te kopen woning bepalen. Tot dusver gold hierbij voor een gezinshuizen een maximum-inhoud van 375 m3. Thans heeft de minis ter besloten, dat van 20 Februari 1953 af, zowel voor eengezinshui zen als voor meergezinshuizen een maximum-inhoud van 325 m3 zal gelden. Verzoeken, die reeds by de be voegde instanties zyn ingediend, zullen nog öp basis van de oude regeling worden afgedaan (dus voor eengezinshuizen een maxi mum-inhoud van 375 m3). UIT DE OMSTREKEN Loosduinen De voetbalvereniging „De Postdui ven" organiseert 28 Februari een feestavond in de Dierentuin. de Jeugdgroep Bohemen. Rijswijk HET UITBREIDINGSPLAN Het uitbreidingsplan voor het grondgebied van Rijswijk, waarop ln hoofdzaak de bestemming van de gronden staat aangegeven, heeft o.a. bezwaren ontmoet van de heren G. J. J„ C. M. en A. L. J. M. Zwin- kels en J. P. Leeuwenburg. B. en W. hebben deze bezwaarschriften laten onderzoeken en zijn tot de gevolgtrekking gekomen, dat zij al leen ten dele tegemoet behoeven te komen aan dat van de heer A. L. J. M. Zwinkeis. Zij verzoeken de Raad het plan ln hoofdzaak als sluitstuk van de diverse partiële uitbreidingsplannen vast te stellen. Voorburg „DE NIEUWE PLOEG" De schrijver Gabriel Gorrls zal 27 Febr. a.s. in de voorfoyer van „Forum" een lezing houden over „het volksboek". Het bestuur van „De Nieuwe Ploeg" is thans als volgt: Frits A. Becht (voorz.), Maria Hooft (secr.-penn.), Thea Hartwijk, Wlm Beeren en Jan Snoek. Het secretariaat is gevestigd: Wevers laan 40. K.V.P.-CANDIDATENXIJST Voor de as. raadverklezingen worden door de K.V.P. candidaat gesteld: Drs. J. M. Aarden, drs. J. J. Ph. M. Eikhuizen. A. C. de Groot, mevr. C. M. Hartwijk-Alle- man, A. F. H. van Herp, J. P. Jaspers, mr. L. A. J. M. Jonker gouw, J. C. v. d. Meer, drs. J. K. A. van Nooy, W. M. Perquin, mevr. E. H. M. Poels-Kempers, mej. C. H. G. van Rooyen, mr. dr. A. F. H. C. Schrijvers. J. A. A. Stoop, G. L. Ver heul, C. J. Vis, drs G. W. J. Vleki J. B. Wesseling en C. de Wit. „EXPLOSIES OP DE ZON" Dr. J. J. Raimond houdt 25 Febr. n Vronesteyn voor het Nut een cau- erie over „Explosies op de zon". Voor drinkwaterstoringen buiten kantoortijd heeft van 21 t.m. 27 Febr. dienst de heer B Th. Plus. Maurits- straat 13. tel. 728347. Voor klachten gas of electricitelt heeft buiten kantoortijd van 20 t.rh. 26 Febr. dienst de heer Roodenburg. v. d. Wateringelaan 44. tel. 720878. 4 Maart herdenkt de heer J. C.' To- lido het feit, dat hit voor 25 jaar in dienst trad bij de N.Z.H.V.M. 27 Februari geeft de Toneelclub Ad- vendo ten bate van het Rampenfonds een opvoering van „Jan mijn zoon" ia de Fjord. De heer J. M. Visser spreekt 25 Febr in de Fjord over „Een vrederijk van 1000 jaar". De Geref. Kerk (Franse Kerk straat) heeft een beroep uitgebracht op ds. J. Verkade van Zuidwolde. De Jehova's Getuigen houden Zon dag a.s. 15.30 uur. in Ons Gebouw, een bijbelstudie over „Gods weg is liefde" Donderdagavond a.s. spreekt voor het Humanistisch Verbond in de zaal Van der Heem, Anna Blaman over „Le deuxlème sexe" van Simone de Beauvoir. Op de gemeenteavond van de Ver. v Vrijz. Godsdienstigen in de Fjord, 24 Febr. a.s. spreken ds. H. N. Bier man en de heer J. C. Gerritsen over „Wordt de wereld te vol?" Maandag a.s. spreekt voor de Foto kring de heer D. v. d. Broek in Fo rum over het Gevacolorprocedé. Zondag a.*. 19.30 nur wordt in de Gerer. Kerk. Laan van Oostenburg, een bijzondere dienst voor belang stellenden gehouden. Ds. E. I. F. Nawijn spreekt dan over „De mooi ste naam". De Vereniging „Oranjekwartler" houdt ten bate van het Rampen fonds klaverjaswedstrUden op 2, 3, 4, 5 en 6 Maart a.s. ln het Pavil joen aan de Wijkerburg. 24 Maart a.s. zal ln Hofwljck een tentoonstelling worden geopend van werken van Qulrijn van Tlel (schil derijen en gouaches) en A. Greebe (beeldhouwwerk). De contactavond van de Sport vereniging „Voorburg" zal thans worden gehouden Zaterdag a.s. in „Kuys Witsenburg". Wassenaar De contactavond van de Wassenaar- se Motorclub, die in verband met de ramp werd uitgesteld zal nu plaats vinden a.s. Zaterdag 20 uur in Café van der Zalm. De afd. Wassenaar van de Chr. Middenstandsbond houdt a.s. Maan dagavond in Café Snollcman een le denvergadering, De agenda vermeldt o.m.: bestuursverkiezing.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6