Frankrijk verleent amnestie aan twaalf Elzassers ZWITSAL SIROOP Naguib zal wegtrekken van Britse troepen eisen HAAGSCHE COURANT Donderdag 19 Februari 1953 Pagina 5 Alles weer op losse sckroeven Franse EDG-protocollen in discussie gebracht „Discriminatie \Vaardige Kamerzitting Vandaag weer op vrije voeten (Fan onze Parijse correspondent) In nauwelijks vijf uur heeft de Franse Nationale Vergadering in de afgelopen nacht met 348 tegen 217 stemmen de speciale amnestie wet aangenomen, waardoor alle Fransen, die tegen hun wil het Duitse uniform hebben gedragen, worden vrijgesproken van oorlogs misdaden, welke door bepaalde eenheden kunnen zijn bedreven. Deze wet was zoals bekend op maat gemaakt voor de twaalf El- zasser S.S.-ers, die waren betrok ken bij de vernietiging van het dorpje Oradour, en die nu deze week vandaag gaat de wet pro forma naar de Senaat weer op vrije voeten kunnen worden ge steld. De zitting, die gisteravond om 9 uur begon, en om 2 uur was be ëindigd, heeft een ernstig en waar dig karakter gedragen, nadat de oude president Herriot met een pathetische oproep de debatten in het teken van de nationale eenheid had geplaatst „Frankrijk'' zo riep Herriot met gebroken stem aan het einde van zijn peroratie uit, „is een moeder en zij kan daarom niet verdragen dat haar kinderen wor den verscheurd. De overlevenden van Oradour, die de slachtoffers uit dat plaatsje vertegenwoordigen, hebben recht op ons aller diepste medeleven, maar voor hun leed zijn de Elzassers niet aansprakelijk omdat hun land. dat geannexeerd werd door Hitler, zelf tot de zwaarst getroffen provincies van Frankrijk heeft behoord". Alle leden, op de communisten na, stonden na Herriots bewogen woorden op om daarmee de slacht offers van Oradour een symbolisch eresaluut te brengen- Toch zijn er, zoals ook wel te verwachten was. van verscheidene kanten vooral juridische bezwaren geuit tegen de procedure, welke door de re gering was voorgesteld om een einde aan de onrust in de Elzas te maken. Vooral de socialist Le Bail, en de zeer bekende radicale advo caat, De Moro Giafferi, wezen op de gevaren van een uitzonderings wet, die de scheiding tussen de gerechtelijke en de wetgevende macht dreigt te verdoezelen. René Pléven, de minister van Oorlog, onder wiens verantwoorde lijkheid de uitspraak van de mili taire rechtbank in Bordeaux was gedaan, gaf die bezwaren ook ruiterlijk toe. maar de regering Wat mr. Beyen te Rome gaat doen (Van onze Romeinse corres pondent) t de trein uit Parijs minister en mevrouw Beyen arriveren. Zij zijn dan de gasten van de Italiaanse regering. De overige leden van de Neder landse delegatie komen per vlieg tuig uit Nederland. Het programma voor de bespre kingen omvat voor Zondagmiddag reeds een onderhoud tussen De Gasperi en minister Beyen op het buiten van de premier. Maandagmorgen zal er wederom een bijeenkomst zijn tussen beide ministers en tevens met de Ita liaanse minister van Financiën, Pella en andere Italiaanse autori teiten. Twee diners zullen verder ge legenheid geven tot het uitwisse len van gedachten. De Nederlandse delegatie zal te Rome blijven voor de conferentie van de Schuman-landen, welke op 24 en 25 Februari op verzoek van de Nederlandse regering zal wor den gehouden. Nederland stelt zoals bekend de politieke intregatie afhanke lijk van een geleidelijke economi sche integratie. Het doel van het bezoek van mi nister Beyen aan Rome is het tot elkaar brengen van de afwijkende standpunten in deze. De indruk bestaat te Rome, dat de Italiaanse regering bereid is tot grote hoogte het Nederlandse standpunt te aanvaarden, alhoewel men te Rome het accent iets an ders legt. Waar de Benelux een tarieven- verlaging voorstaat, ijvert Italië voor een regeling van de emigratie in het verband van de Schuman- landen en voor een opheffing van de contigenteringen en andere be letselen voor de handel. Een samengaan van Italië en de Benelux zou 'n grote stap zijn in de richting van een overkoepelend politiek en economisch orgaan voor de Defensie Gemeenschap, die thans in wording is. en voor de reeds bestaande Schuman-pooL meende - zo zei hij - dat juridische overwegingen wijken moeten als het landsbelang op het spel staat. En dat was hier. volgens Pléven, het geval. De minister beantwoord de ook nog een vraag inzake de SS-generaal Lammerding. en zei te verwachten dat deze door de En gelsen niet zal worden uitgeleverd, zolang Londen er niet van over tuigd is dat deze massa-moordenaar volgens het Duitse strafrecht zich aan doodslag heeft schuldig ge maakt. Dat schijnt dus, ondanks de hon derden Franse mannen, vrouwen en kinderen, die in Oradour en andere plaatsen onder het hoge bevel van Lammerding zijn afgeslacht, juri disch dus nog steeds niet helemaal vast te staan, en het onderzoek van Britse kant wordt zo zei Pléven zonder veel overtuiging intussen voortgezet. Er zullen weinig Fransen in de Kamer zijn geweest die na deze timide verzekering nog hopen op een uitleving van Lammerding. Maar misschien was dat voor hen een reden om de twijfelachtige schuld van de 12 SS-ers uit de Elzas maar uit te wissen. En zo werd met grote meerderheid de am nestiewet dan aangenomen, waar mee waarschijnlijk tevens de laat ste zin geschreven werd van het tragische hoofdstuk Oradour. Na de doorgestane ellende heerst bij de in Delft ondergebrachte familie Stolk uit Dirksland nu weer een opgewekte stemming. Zij heeft nL bericht gekregen, dat zij morgen reeds met de Groot e Beer" naar Canada kan emigreren een nieuwe toekomst tegemoet. Russische kolonie gaat Israël verlaten Negenendertig leden van de Russische kolonie in Israël, sche pen zich Donderdag in op het Turkse schip „Kadess" met be stemming Stamboel. De Turkse legatie te Tel Aviv heeft de nodige visa verstrekt. Tegelijkertijd zal de Israëlische gezant te Moskou, Elyasjif. uit de Russische hoofdstad naar Finland vertrekken. Te Haifa zijn met het oog op het vertrek der Russen speciale veiligheidsmaatregelen genomen. van Duitsland (Vdn onze Parijse correspondent) De Europese Defensie Gemeen schap blijft de Franse binnen landse en indirect de internatio nale. politiek beheersen. We hebben al bericht hoe de tegen stand in parlementaire kringen door de oprichting van een actie comité een georganiseerd karakter gaat aannemen en eveneens dat van de kant van generaal De Gaulle een campagne schijnt te worden voorbereid met het doel nu ook het volk. dat tot dusver heel weinig belangstelling heeft getoond, tegen de plannen voor een Europees leger in het geweer te brengen. En alsof deze acties, die nu voor de deur staan, de Franse regering nog niet genoeg hoofdbrekens zouden bezorgen, ziet het er nu bovendien naar uit, dat Frankrijk ook met zijn vijf overige partners, en in de eerste plaats Duitsland, de nodige moei lijkheden tegemoet gaat in ver band met de vijf nieuwe protocol len, die de regering Mayer aan het ontwerpverdrag dat al uit negentien documenten bestond wil toevoegen. Officieel, om redenen van poli tieke hoffelijkheid, heeft Parijs de inhoud van die nieuwe protocol len niet publiek willen maken, alvorens de vijf betrokken rege ringen ze hadden kunnen be studeren. De strekking ervan was niettemin bij voorbaat al duidelijk. Men wist dat ze bedoelden om aan de verlangens tegemoet te komen der Gaullisten, die nu immers de regering steunen in de richting van Tijdens een voetbalwedstrijd tn Florence tussen Florentxnaen „Udinese" werd er gecollecteerd voor de slachtoffers van de waters nood in ons land. Wie stond naast de grote bus, waarin men zijn ga ven kon deponeren*André Roo senburg, de oud-internationaal, die nu voor „Florentina" speelt. Voor deze gelegenheid had hij „vrijaf" gekregen. Soedan kiest vrij Ismail Elazhari. voorzitter van de nationale unionistische partij van Soedan, heeft naar aanleiding van de verklaringen van minister Eden in het Lagerhuis gezegd, dat „de meeste Soedanezen gekant zijn tegen aansluiting by het Britse Gemenebest na het verkrijgen van de onafhankelijkheid". Ibrahim Bedri, secretaris van de socialistische republikeinse partij, zeide dat wanneer Soedan eens on afhankelijk zou zijn. Egypte het niet zou kunnen beletten zich bij een of andere groep van landen aan te sluiten. Het 'was echter voorbarig om nu reeds over aan sluiting bij een groep te spreken. Abdoella Khalil, secretaris van de Oemmapartij, verklaarde dat Soedan, wanneer het voor onafhan kelijkheid zou stemmen, zeker be trekkingen met andere staten zou gaan aanknopen. Egypte kan ons dat dan niet meer beletten, aldus voegde hij er aan toe. Deense muiters in hechtenis Twee leiders van de verzetsactie in het garnizoen van Haderslev (Zuid-Jutland) tegen de verlenging van de diensttijd met zes maanden zijn gisteren voor veertien dagen in voorlopige hechtenis gesteld. Op een van hen, Johannes Andersen, werd een brief gevonden van de Deense communistische jeugdbe weging. Ook is gisteren een proces be gonnen tegen twee 23-jarige sol daten, die worden beschuldigd van muiterij en insubordinatie op het eiland Bornholm. Het ministerie van Defensie deelde mede dat waarschijnlijk alleen de aanstich ters zullen worden berecht. Wel zullen allen die aan de actie heb ben deelgenomen worden onder vraagd. Schel Je-Rijn-kanaal De Kamer van Koophandel van Aken heeft opnieuw de aandacht gevestigd op de projecten voor verbindingskanalen tussen Schelde en Rjjn. De Kamer heeft daarbij de mening uitgesproken, dat ook de mogelijkheid van de aanleg van een kanaal door Zuid-Lintburg zou moeten worden overwogen. Dit kanaal zou het Albertkanaal moe ten verbinden met het kolenge- bied van Aken en met de Rijn. Volgens de Kamer zou er moeilijk een project gevonden kunnen wor den. dat meer zou bijdragen tot het gemakkelijker en goedkoper ma ken van het transport van massa goederen tussen de industriële cen tra van drie der landen der Ko-, len en Staal Gemeenschap. Eigenaars van Brttae bladen en orga. nisaties van journalisten hebben er mee ingestemd ontwerp-voorstellen in te dienen voor de vorming van een persraad ter bewaring van de bestaan de persvrijheid in Engeland. In de raad zouden 15 redactie- en 10 direc tieleden zitting hebben. Frankrijk en de Verenigde Staten hebben te Parijs een contract voor Amerikaanse aankopen in het buiten land getekend. volgens hetwelk Frankrijk 38 marinevaartuigen (escor te- en patrouilleboten, lichters en mijnenvegers) ter waarde van 106 mil- lioen dollar zal bouwen. een verdere vervaging van de integratie-idee teneinde de natio nale samenhang van het Franse leger zoveel mogelijk te besten digen. De berichten uit Bonn, volgens welke kanselier Adenauer aan die nieuwe protocollen een discrimine rend karakter voor Duitsland toe zou kennen, versterken nu de vrees dat ze na langdurige en ingrij pende discussies tenslotte door de overige landen niet zullen kun nen worden aanvaard. In feite zouden daardoor de overeenkom sten, die de experts na maanden lange studie hadden bereikt, weer op losse schroeven dreigen te worden gezet. Niet alleen Duitsland heeft namelijk al bezwaren tegen de Franse protocollen gemaakt. Ook in Brussel heeft men al doen weten, dat er geen enkele reden is waarom België, dat ook over zeese verplichtingen heeft, niet op dezelfde rechten als Frankrijk aanspraak zou maken. Dat be tekent dus dat, evenals Frankrijk, óók België en Nederland zeer waarschijnlijk eveneens, over een deel der „geïntegreerde" troepen directe zeggenschap wil behouden in geval zulks in eigen ogen, voor de rust of de orde in de overzeese gebieden gewenst zou zijn. Een voornaam deel van het Europese leger zou uiteraard al'dus aan het boven-nationale gezag onttrokken worden. En een andere conse quentie alleen Italië en Duits land, die buiten Europa geen be langen meer bezitten, zouden ten behoeve van de Europese verdedi ging, van al hun (toekomstige) militaire macht afstand moeten doen. Van Duitse zijde is al vast gesteld, dat een dergelijke regeling als onaanvaardbaar van de hand zal worden gewezen, omdat zo'n oplossing door de regering in Bonn als een discriminatie zou moeten worden beschouwd. Met deze wetenschap voor ogen kan men slechts met een zeer ge temperd optimisme de besprekin gen tegemoet zien, die deze week op „internationaal niveau" in Parijs zullen beginnen. De be doelde protocollen komen na in de vijf hoofdsteden te zijn be studeerd nu namelijk in be spreking bij het technisch comité te Parijs, waarin alle zes landen met bijzondere ambassadeurs jhr. Tjarda van Starkenborgh Stac- houwer voor Nederland ver tegenwoordigd zijn. En op 24 Februari zullen de zes ministers te Rome de voorlopige resultaten van dat onderzoek onder ogen nemen. Dat het Europese leger zich daarna binnen afzien bare tijd in slagorde zal kunnen opstellen, durven wij aan de hand van het bovenstaande voorlopig nog wel even te betwijfelen (Advertentie) Kou,Hoesten,Ziek Vooral dAn Uw kinderen beschermen legen de gevolgen! Snel en zeker helpt:j De blokkade van Rood China De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles heeft gisteren op zijn eerste persconferentie verklaard, dat voorstellen voor een marineblok kade van communistisch China en andere beperkingen door Washing ton „in zorgvuldige studie' zijn genomen. De minister zei echter niets af te weten van een plan om het blokkadeprobleem in de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties, die volgende week op nieuw bijeenkomt, ter sprake te brengen. „Het enige", zei Dulles, „dat zou kunnen worden gedaan, is een beroep op de vrije wereld om géén handel met het Chinese continent te drijven". De vertegenwoordigers van de zestien landen, die troepen hebben op Korea, hebben gisteren onder voorzitterschap van Harry Cabot Lodge, hoofd van de Amerikaanse delegatie, vergaderd. Men heeft hoofdzakelijk aandacht besteed aan de toekomstige strategie op Korea en het overige gedeelte van het Verre Oosten. De eerste minister van India, Nehroe, heeft gisteren verklaard, dat de nieuwe Amerikaanse poli tiek in het Verre Oosten „grote ongerustheid in de gehele wereld heeft gebracht". Nehroe zei doelde hij op Eisenhower? dat een soldaat een goede figuur is, zolang hij zijn belangstelling be perkt tot de krijgskunst. De invloed van de militairen op de politiek noemde de Indiase bewindsman verontrustend. Hij verwees in dit verband naar het Franse spreek woord. dat de oorlog een veel te ernstig probleem vormt om aan soldaten over te laten. Olie van Je „Miriella" bestemd voor Polen? Het Zuid-Slavische nieuwsagent schap deelde Dinsdagavond mede, dat de 5000 ton Iraanse olie, welke door de „Miriella" naar Venetië werd gebracht, bestemd is voor Polen. Tussen Iran, Italië en Polen zou een driehoekscontract bestaan, volgens welk Iran via Italië twee millioen ton olie en een half mil- lioen ton olieproducten aan Polen zou leveren. Polen zou Italië met steenkool betalen, terwijl Italië op zijn beurt Iran machines en trac toren zou verschaffen. De onrust blijft Rebellie in gelederen van Belgische Katholieken Om verhoging van belastingen (Van onze Brusselse corres pondent) Nauwelijks zijn de geruchten over Koning Boudewyn geluwd, of de atmosfeer in België wordt op nieuw geladen, tengevolge van geruchten over een aanstaande parlementsontbinding. Er is aller eerst het bekende argument dat het EDG-verdrag onverenigbaar is met de principes van de Belgische grondwet. En deze grondwet kan slechts worden gewijzigd met twee derde der stemmen, dat wil zeggen dat in de huidige omstandigheden de drie Belgische partijen: Katho lieken, liberalen en socialisten, het daarvoor eens zouden moeten wor den, hetgeen uitgesloten moet wor den geacht. Naar wij gisteren in regerings kringen vernamen, zal het EDG- verdrag door de Katholieke rege ringsmeerderheid van de Tweede Kamer en de Senaat worden goed gekeurd op grond van de urgentie, d.w.z. dat men het Belgisch grond gebied bedreigd acht. In 1954 zal de grondwetswijzi ging plaats vinden, samen met de normale wetgevende verkiezingen. De Belgen zullen dienen te ant woorden op de vraag, of zy het er mee eens zyn dat sommige prero gatieven van de Koning, zoals het bevel over het leger, aan een supra-nationaal orgaan kunnen worden overgedragen. De voornaamste reden van de politieke drukte van gisteren was intussen wel een rebellie in de Katholieke rangen zelf. In de Tweede Kamer beschikt de C.V.P. over een meerderheid van vier zetels en gisteren ont ving premier Van Houtte bezoek van vier kamerleden, oa. de oud-premier van Koloniën, De Vleeschauer, wier protest voor namelijk ging tegen de maatregel van de regering om ter dekking van de waterrampschade de be lasting op het inkomen met vijf procent te verhogen. Dit zou aan de staat 1,2 milliard franc of circa 100 millioen gulden opleveren, wat ongeveer voldoende zal zijn om het herstel van de door de staat ge leden schade te financieren. De regering schynt echter van deze situatie geprofiteerd te hebben om de belasting op de uitvoer, de over winstbelasting, wier afschaffing men had beloofd, en waardoor som mige bedrijven tot 80 procent van hun winst moeten afstaan, van kracht te doen blijven. De belas tinginkomsten over Januari zouden inderdaad ongeveer 10 procent lager zijn dan over December en het behoud van de extra-belastin gen zou dus moeten dienen om een eventueel budgetair tekort in 1953 te vermijden. De minister van Financiën zal het ontwerp van wet op de 5 pet extra belasting op het inkomen hedenmiddag bij de Kamer aan hangig maken en dan zal moeten blijken of de rebellen stand houden. Stemmen zij tegen de eigen rege ring wat nogal onwaarschijnlijk lykt dan zal het kabinet-Van Houtte dienen af te treden. Het is echter ook mogelyk dat men de stemming uitstelt om de rebellen intussen murw te maken. Geïnterneerde Chinezen niet naar Birmese grens In aansluiting op berichten uit buitenlandse bron Inzake een in vrijheidstelling van nationalis- tiseh-Chinese troepen, die op het kust. wordt van gezaghebbende zyde te Parijs verklaard, dat het hier slechts gaat om de repatri ëring van zieken en invaliden naar Formosa. Er is echter geen sprake van. dat de geïnterneerde nationa listen naar de Birmese grens zul len worden gezonden, teneinde de Chinese nationalisten, die hier ope reren te versterken. Een Egyptische regeringswoord voerder heeft vandaag te Cairo verklaard, dat Egypte Groot-Brit- tannië volgende week officieel de els zal stellen zijn troepen uit de Seuzkanaalzone terug te trekken. Hij zeide dat premie generaal Naguib de Britse ambassadeur te Cairo een nota zal overhandigen, waarin de Britse regering zal worden verzocht onverwijld besprekingen over terug trekking dezer troepen te openen. In de nota zal het Egyptische standpunt worden bevestigd, dat de Britse strijdkrachten de zone on voorwaardelijk moeten ontruimen. Gaat Hamburg achteruit? Het bestuur der stad Hamburg heeft opnieuw een pleidooi gelan ceerd voor een actieve zeehaven- politiek ten behoeve van Hamburg en voor een betere aansluiting van de haven by het Westduitse ver- keersnet. Het jaarverslag van het Hamburgse bureau voor verkeer en nijverheid wyst er op, dat het havenverkeer van de stad in 1952 slechts zeven procent is toegeno men, terwijl Bremen een vooruit gang van 32 pet. kon boeken. Hamburg heeft in 1952 15.2 mil lioen ton omgezet, hetgeen volgens het bericht niet meer is, dan de Duitse omslag in Rotterdam. Vol gens het bericht zou het verkeer zich nog steeds ten gunste van Bremen en de Beneluxhavens bly- verplaatsen. Men verwacht dat Egypte de eis zal stellen, dat besprekingen beperkt zullen blijven tot de wijze, waarop het wegtrekken der Britse troepen zal worden geregeld. In welingelichte kringen te Cairo is men van mening, dat de bespre kingen niet slechts zullen gaan over de tijdsduur, waarin de Britse troepen hun vertrek voltooid zul len hebben, doch dat ook gesproken zal worden over de waarde der zeer uitgebreide militaire inrichtingen, die de Engelsen in de Kanaalzone hebben gebouwd. Men verwacht, dat deskundigen zal worden opgedragen de bases na het wegtrekken der Britse troepen in stand te houden. Van dezelfde zijde wordt verno men, dat Egypte definitief voor nemens is de bases in de Suez- kanaalzone te handhaven voor de verdediging der niet-» tische landen. De leider van de Protestantse kerk in Hessen, ds, Niemöller. is voor een kort bezoek te Parijs aangekomen. Het doel van zijn reis is niet bekend. De dikste boom van Nederland, een reus met een doorsnede van 2,60 m en een omvang van 7,25 m, wordt omgehakt. Hij werd een paar maal door de bliksem getrof fen en levert gevaar op voor de omgeving. De boom staat, of liever stond, op het landgoed van baron van Boetselaer tussen Utrecht en Zeist. Uitzending Nederlandse deskundigen door VJV. De heer A. Gorzeman, uit Laren (N.H.), is door de Technical As sistance Administration der V.N. aangesteld om de regering van Bolivia te adviseren by het aanko pen van machinerieën voor sui kerfabrieken. Hij zal nog deze maand voor de duur van vier maanden naar Bolivia vertrekken. Dr ir J. H. Edelman is door de Technical Assistance Administra tion van de V.N. benoemd als expert voor grondwateronderzoek in Iran. De heer Edelman zal ver moedelijk in Maart voor de tyd van één jaar naar Iran vertrekken. Hy zal een onderzoek moeten instellen naar de drinkwatersi tuatie in de steden van Iran en ge gevens moeten verzamelen over bestaande voorzieningen en onder grondse waterbronnen trachten op te sporen. Voorts zal hy de Iraanse deskundigen en Iraanse specialis ten en hulpkrachten op het gebied van de drinkwatervoorziening op leiden. De heer W. F. ten Hoopen uit Rotterdam, die in September van het vorig jaar werd uitgezonden naar Birma om de Birmese rege ring te adviseren by het bouwen van een emailleer-fabriek, is in aansluiting aan deze missie thans benoemd tot medewerker van het hoofd der technische missie van de Verenigde Naties in Birma met standplaats Rangoon. De heer Ten Hoopen heeft zyn nieuwe functie reeds aanvaard. BINNENLAND Twee auto's vlogen op elkaar De derde en vierde vol tooiden ravage Gistermorgen deed zlcb op de weg AmsterdamHaarlem een ge compliceerde botsing voor, waar geen persoonlijke ongelukken het gevolg van waren. De aangerichte ravage aan de vier auto's en aan de □aast de weg liggende tramlijn was echter groot. Uit de richting Haarlem nader den twee personenauto's, uit de tegenovergestelde richting een tank wagen en de vierde auto. Toen de binnenste twee personenauto's el kaar passeerden raakten zij elkaar. De tankauto botste tegen de twee op en de vierde auto vloog tegen de rest op. De tankauto belandde op de rails van de Haarlemse tram, onderwijl drie lichtmasten ontzet tend en de rails en bielsen uit hun normale positie verschuivend. Met een kraanwagen werd de tankwa gen weer op de weg gehaald. Twee van de personenauto's waren deer lijk gehavend. Doordat de boven leiding van de tramlijn was gebro ken, ondervond het tramverkeer drie kwartier vertraging. Half millioen schade door brand Een felle uitslaande brand heeft In de afgelopen nacht een grote emballageloods van de Wilco-con- servenfabriek te Warffum (Gr.) verwoest. Het vuur, dat omstreeks negen uur door een passerende arbeider werd ontdekt, greep snel om zich heen. Het overslaan naar het fa brieksgebouw kon worden voor komen. De emballageloods ging evenwel in de vlammen op, even als een grote hoeveelheid verpak kingsmateriaal, een grote partij ge droogde uien, een 25.000 potten tomatensap en 25.000 potten kersen op sap. Verzekering dekt de schade, die op 500.000 gulden wordt ge schat. Stijgende nienprijzen De eilanden Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland en Tholen zijn de eilanden waar meer dan 60 van de Nederlandse uien wordt geteeld. Nu al deze eilanden zijn geïnundeerd stijgen de uien- prijzen. Zij zyn thans opgelopen tot 60 cent per kg. Wijziging Visserijwet Verschenen is het voorlopig ver slag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Visserijwet. I Vele leden vroegen een nadere uiteenzetting over de huidige situatie met betrekking tot de vis stand in de binnenwateren en over de verwachtingen voor de toekomst. Meer concreet wensten zij te zien aangegeven, welke voordelen van de voorgestelde regeling worden verwacht. Zij waren nl. niet over tuigd, dat een zo verstrekkende regeling noodzakelijk is. Met name hadden zij zeer ernstige bezwaren tegen de pachtdwang. welke hier bij geïntroduceerd wordt. Vele an dere leden juichten het ontwerp toe. Verscheidene weer andere leden meenden er echter de aandacht op te moeten vestigen, dat alle pogin gen om in de toestand, met name van de binnenvisserij, verbetering te brengen, zullen falen, indien niet krachtig wordt opgetreden tegen het euvel van de waterverontrei niging. Hnisvesting gcrepatrieerden Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot verlen ging van de Wet huisvesting gere- patrieerden met 2 jaren. De minister voor Maatschappe lijk Werk. houdt rekening met het feit, dat een aantal in Indonesië verblijvende gezinnen van Indische Nederlanders nog recht op over tocht naar Nederland kan doen gelden en dat Nederlanders uit Indonesië, waar zij thans werkzaam I zijn. in de naaste toekomst zullen I repatriëren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5