Ontslag bij arbeidsovereenkomsten LAXEERAKKERTJES Rijswijk en Leidschendam adopteren Nieuwe Tonge FINANCIEEL DEBAT GEËINDIGD FLAMINGO EILAND WAAROP STEMT U AF? PANDA EN DE MEESTER-DOKTER HAAGSCHE COURANT Donderdag 19 Februari 1953 Papna 2 Tweede Kamer Een lange weg O Het heeft wel erg lang geduurd, voordat het ontwerp tot wijziging van bepalingen omtrent het ont slag bij arbeidsovereenkomsten op de agenda van de Tweede Kamer verscheen. Op 30 Juni 1948 werd het ontwerp, ondertekend door mi nister Van Maarseveen. bij de Tweede Kamer ingediend, op 2 Maart 1950 verscheen het voorlopig verslag, de memorie van toelich ting met een gewijzigd ontwerp op 17 April 1952, en nu. 17 Februari 1953 is de Tweede Kamer met de openbare behandeling begonnen. In deze bijna vijf jaar hadden op het departement van Justitie de nodi ge mutaties plaats de ministers Wyers. Struyken en Mulderije ga ven hun aandacht aan het ontwerp en de man die als voorzitter van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht in de voorbesprekin gen tot dit ontwerp en in de sa menstelling van het voorlopig ver slag een groot aandeel had. heeft nu zijn plaats achter de groene ta fel der regering om het ontwerp te verdedigen. Verschillende sprekers hebben hun mening over dit stuk arbeids recht gezegd, waarbij dan vooral het Buitengewoon Besluit Arbeids verhoudingen in het geding is ge weest. De P. v. d. A, verklaarde zich, bij monde van mej. Tendeloo, bereid aan te sluiten bij het compromis t.a.v. de ontslagtermijn. Het Bui tengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen werkt nog steeds ton voor dele van de werknemer, aldus mej. Tendeloo. Waarom wil men nu dit besluit terzijde schui ven? Slechts bij een betere kanton procedure. hetzij door specialisatie of door leken-bijzitters. dan pas zou het B. B. A. kunnen verdwijnen. Snel recht en persoonlijk recht zijn hier noodzakelijk. De Kantonrech ter zal groter bevoegdheden moe ten krijgen, o.m. ten aanzien van herplaatsing. Verbondenheid tus sen werkgever en werknemer, dus een geestelijke band. is van zeer groot belang. Langdurige procedu res zouden hier veel nadeel kun nen toebrengen. Daarom zou spr. voorlopige herplaatsing toejuichen. Ook de regeling der afkoopsom is niet bevredigend. De vraag is ge steld of dit ontwerp in botsing zal komen met de wet op de Collectieve Arbeidsovereenkomsten van 1927 of met de wet verbindend en onver bindend verklaren van Collectieve Arbeidsovereenkomsten? Spr. ge loofde dat de eisende partij hier een beroep mag doen op de meest gunstige regeling. De mens als achtergrond Meer vrees heeft spr. voor een botsing met de Wet inzake de Wachtgeld- en Werkloosheidsver zekering. Belanghebbenden mogen niet worden fijn gemalen tussen di vergerende krachten. Met betrek king tot het loon, hoopte spr. dat hier het basis-uurloon verhoogd met tarieven als norm zal worden gesteld. Wij moeten de mens als achter grond van dit ontwerp zien: zijn persoonlijkheid, zijn bestaanszeker heid. Daarom wil spreeksters frac tie dit ontwerp steunen. De heer Van der Feltz (CH) be twijfelde of er wel zoveel klachten zijn over de procedure der bedrijfs- rechtspraak. Immers de rechter laat zich voorlichten door deskun digen. Een waarschuwend woord richtte spr. aan hen, die de wette lijke macht te veel willen specia liseren. Het instituut van leken-bijzitter levert eveneens gevaren op: een te kort aan objectiviteit. De langdu righeid der processen wordt ver oorzaakt door onvoldoende bezet ting der rechterlijke colleges en door de procederende partijen zelf. die telkens uitstel vragen. De kan tonrechter zou meer bevoegdheid moeten bezitten. Een behandeling in kort geding, die van voorlopige aard zou zjjn. achtte spr. niet aanvaardbaar. Een lange opzeggingstermijn is. volgens de heer v. d. Feltz. moreel niet verantwoord. Ook van de zijde der kleine ondernemers ajn bezwaren tegen deze regeling aangevoerd. Het begrip „kennelijk onredelijk" bÖ de ontslag-procedure is wel wat vaag. Spr. betreurde, dat de minis ter in het ontwerp voorbeelden van zulk een „kennelijk onredelijk" ontslag heeft gegeven. Door dit te doen, beïnvloedt men de onafhan kelijke rechter. De heer Reuter (CPN) verdiepte zich in de huidige maatschappelijke omstandigheden, waarin de arbei der geen rechtszekerheid kan krij gen. De rechtszekerheid van de arbeider De tekortkomingen in de huidige procedure worden gedemonstreerd door de lange duur van het pro ces, waarbij de werkgever altüd in het voordeel zal blijven. Ook t.a.v. de proceskosten is de werknemer in het nadeel, dus rechts-onzekerheid. Volgens spr. moeten de Gewestelij ke Arbeidsbureaux eerst een voor onderzoek instellen naar het ont slag. Dat het B. B. A. zal moeten verdwijnen, achtte de heer Reuter niet in het belang van de arbeiders. Slechts dan krijgt de arbeider schadevergoeding als de rechter achteraf het ontslag nietig ver klaart. Het begrip „kennelijk onre delijk" is uiterst vaag. Het B. B. A. wordt nu al door officiële instan ties ontdoken! Dit ontwerp ver hoogt de rechtsonzekerheid voor de arbeider. Slechts door amendering in communistische zin kan dit ont werp het beoogde doel bereiken, al dus de heer Reuter. De heer Lemaire (KNP) kon zich in 't algemeen met het ont werp verenigen. Niet veel bewon dering had spr. voor de mogelijk heid van delegatie van bevoegdhe den, welke aan publiek-rechter- lijke organen behoren. Bezwaren ontwikkelde spr. tegen de dubbele controle op „kennelijk onredelijke" ontslagen, zoals deze aanvankelijk zal worden gehand haafd. door middel van de G. A. B.'s. Juridisch is dit ook niet juist. De administratieve controle van het G. A. B. is, volgens spr. in strijd met de Grondwet. Daarom moet de administratieve controle worden afgeschaft door wijziging van het B. B. A. Uitvoerig wijdde spr. uit over de kwestie van de deskundigheid van de rechter in deze materie. Eén ding is belang rijk hierbij, ui. dat de rechter op de hoogte van rijn tijd blijft. Een ge specialiseerde arbeidsrechter acht te spr. vooralsnog niet nodig. Jkvr. Wttwaal van Stoetwegen (CH) geloofde dat t.a.v. de opzeg gingstermijn wel het juiste midden is bereikt. Om hiervan kleine on dernemers uit te sluiten, is niet wel doenlijk. De beoordeling van „kennelijk onredelijk" ontslag dooi de G. A. B.'s is door dit ontwerp feitelijk overbodig geworden. Doch de G. A. B.'s hebben op dit gebied uitstekend gewerkt. Z\j werken sneller dan de rechter en de pro cedure is goedkoper. De minister wil blijkbaar eens zien hoe zich de situatie zal gaan ontwikkelen: ad ministratieve controle vooraf en rechterlijke beoordeling achteraf. Doch de vraag blijftwie kan hier het be$te oordelen? Spr. geloofde dat de 'rechter hier te veel theore tisch zal oordelen. Een goede be- drflfsrechtspraak is dus wel ge- •enst. besloot spreekster. Vandaag komt minister Donker aan het woord. 13e Lijst slachtoffers watersnood HALSTEREN Geborgen en geïdentificeerd: Van den Berg. Johannes Adrianus Antonius. geb. ll-2-'03 te Halste ren. laatste adres: B. 47; Rampart, Laurentius Marinus Cornells, geb! 22-l-'17 te Halsteren, laatste adres: B. 113; Roks. Petronella Maria Elisabet. geo.: 28-4-'37. laatste adres B 338; Paulus, Cornelis. geb.: 14-10-'45, laatste adres B 329: Van Meer. Simon, geb.: 31-5-'04 te Hal steren, laatste 'adres: B 337 KORTGENE Geborgen: Verburg. Leendert. geb: 20-4-'31. te Kortgene. laatste adres Toren- dijk 371. NIEUWE TONGE Geborgen: Van Balen. Comelis J.. geb.: 6-10-'40, laatste adres: Klinkerl.weg 35; Van Balen, Jan. geb.: 22-2-'05. echtgenoot van T. P. van Weenen; laatste adres: Klinkerl weg 35; Van Erkel, Adrianus, geb.: 3-5-'49, laatste adres: Battenoordsedijk 24. Advertentie Ook Uw ingewanden moeten op tijd „gewassen 'worden. Neem eens per week één of twee Grotere kolcnproductie in Januari Blijkens de voorlopige cijfers heeft de Nederlandse kolenproduc- tie in Januari jl. 1.100500 ton bedra gen tegen 984.600 ton in December Ge' NIEUW VOSSEMEER en en geïdentificeerd: Meeus. Laurina. geb.: 30-10-"23 te Nieuw Vossemeer. laatste adres: Paardenhoek 369; Van Dijk. Pau lina, geb.: 10-l-'66. weduwe van Marinus Barend v. d. Male, laatste adres: Pelsendijk 330. STAVENISSE Geborgen en geïdentificeerd: Wesdorp, Petronella. geb.: 29-10-'77 te Stavenisse. echtgenote van Marinus Oostdijk, laatste adres: Kerkstraat A 345. Samen met Leiden Wij hebben een trieste tocht ge maakt door Nieuwe Tonge, dat anders zo vriendelijke en bedrijvige Zuidholkindse dorp op Goeree- Overflakkee, dat door Leiden, Leidschendam en Rijswijk is ge adopteerd. Nieuwe Tonge is thans een dorp vol ellende, waar de polsslag van het alledaagse leven is verstomd. Nieuwe Tonge is geëvacueerd en elders in liet land in Middelhar- nis en in Dirksland, in Rotterdam en in Utrecht treurt een nijvere bevolking om haar doden, om haar vee, om haar verdronken lande rijen, om het inderhaast verlaten huis. waar thans vele dierbare her inneringen onder puin verborgen liggen, kortom om alles Het leven is er uitEn toch niet, want reeds zijn op een oproep van de burgemeester pl.m. 250 mannelijke ingezetenen van 21 tot 55 jaar. riu de kom van het dorp weer droog gevallen is, aan de slag gegaan. Nog niet met herstel-, doch met opruimingswerkzaamhe den. waarin zij sinds jl. Maandag middag Ijverig terzijde worden ge staan door een colonne van het Vrouwelijke Hulpkorps, dat al BEKN( >PT NIEUWS Buitenland Te New York is een Braille-schrijf- machine gedemonstreerd, die in De nemarken is uitgevonden. Het toet senbord is gelijk aan dat van een ge wone schrijfmachine, waardoor het in. strument ook gebruikt kan worden door mensen, die geen Braille-schrift kennen. De Canadese luchtmacht heeft de beschikking gekregen over een nieuw straalvliegtuig, dat GO raketten kan vervoeren Het nieuwste Amerikaanse toestel van deze klasse kan slechts 24 raketten meenemen. Nabij Sabadell in Spanje is een ge hele kaak van een mastodont, beho rende tot een soort, die ongeveer 10 millioen jaren geleden heeft geleefd, gevonden. Het vorig jaar zijn in deze streek ongeveer 30 fossielen gevonden. De diplomatieke vertegenwoordigers van Egypte. Syrië. Libanon. Jordanië. Irak. Sanedl-Arabië en Yemen hebben Dinsdag bij de V.S. geprotesteerd legen het verlenen van verdere hulp van welke aard ook aan Israël, op dat de veiligheid ln het Midden-Oos ten niet in gevaar wordt gebracht. Verscheidene Oostduit.se rivieren zijn buiten de oevers getreden Blijkens te Berlijn ontvangen berichten staan langs Elbe. Oder, Werra, Pleisse en Neisse grote stukken land onder water, Verscheidene dorpen ln het da] van de Werra in Thüringen en in het ge bied van Leipzig zijn overstroomd. Eerste Kamer In het voortgezette financiële debat in de Eerste Kamer, wenste de heer Molenaar (VVD) meer efficiency in de administratie. Het departement van financiën zou daartoe toezicht kunnen uitoefe nen op andere departementen. Hij zou gaarne een nationale lening aan de markt zien gebracht. Tegen de inflatoire tendenzen b\j de financiering van de herstelwer ken dienen naar zijn oordeel zo veel mogelijk deflatoire tendenzen te worden opgewekt. Onbillijk en onrechtvaardig noem de de heer Molenaar de extra- winstbelasting voor particuliere ondernemers en de commissaris- senbelasting. Hij vroeg van de re gering hoofdlijnen van de weg. welke zij wil volgen om de span ningen op fiscaal gebied te vermin- derén. De heer De Vos van Steenwijk (VVD) pleitte voor gedwongen sa nering van kleine boerenbedrijven. De heer Geugjes (CPN) vroeg bromfiets wilde hjj van belasting vrijstellen. Daarmee waren de algemene fi nanciële beraadslagingen geëin digd. Bescherming van schuldenaren De Eerste Kamer heeft nog de wetsontwerpen tot wijziging "van de werkloosheidswet, tot wijziging van de wet op de rijksverzekerings bank en de raden van arbeid en de wijziging van de organisatiewet sociale verzekering goedgekeurd. Dat gebeurde ook met het dezer dagen door de Tweede Kamer aan genomen wetsontwerp lot vaststel ling van voorschriften ter bescher ming van schuldenaren en met be trekking tot de burgerlijke en strafrechtspleging en het admini stratieve recht wegens bijzondere omstandigheden ontstaan door de watersnood. Advertentie) gehuwde werkende vrouw. De Dames! Vooral na Hamea-Gelei voor Uw handen FEUILLETON Mark wilde haar dolgraag vertel len, dat hij zo iets zeker niét van haar dacht. Hij wilde haar veel méér vertellen, en hij wilde iets van Toni te weten komen, maar hij wist niet hoe hij het moest aan pakken. Intussen had de hysteri sche Phoebe hem al weer aange klampt. Toen Mark in Miranda terug kwam, wachtte hem daar een ver rassing. De lange, magere, uitge droogde figuur van dr Fairley zat op de galerij van het doktershuis op hem te wachten. Zoals je ziet. ben ik terug, mijn jongen, zei hij opgewekt. Ik kreeg er ge noeg van. Uit de rapporten, die ik even inkeek, heb ik gezien, dat je het aardig druk hebt gehad. Mark was zó verbaasd, dat hij niet veel anders deed dan de oude dokter aanstaren. Hoe was deze te ruggekomen? Per vliegtuig of per boot? Hoebegon htf aarze lend. Fairley. die zijn gedachten scheen te raden, trok hem mee de tuin in en wees in de richting van een oude vissersboot. Daarmee ben ik gekomen, regelrecht van de Bermuda-eilanden. Een heerlijke zeiltocht, als je van de zee houdt. Allemensen! Er brak een stralende lach door op Marks jon- Sensachtige gezicht. Betekent it. dat ik geen drie weken meer behoef te blijven? Ik zou dolgraag met de „San Diego" vertrekken, als dat mogelijk was Bestaat er een serieus motief voor dit haastige vertrek, dokter? vroeg Fairley op dróge toon. En met een grijnslach voegde hij er aan toe: Ik begrijp heus wel, dat ,1e een reden hebt. Goed dan, neem die boot. Het kan mil niet schelen. Ik heb 't al gezegd, m'n door DOROTHY QUENTIN vertaald uü hot Engels vacantie begon me te vervelen, zo iets is niets voor mij. Misschien heb ik té lang zonder vacantie gedaan. Mark bedankte hem vormelijk, maar hij voelde de neiging om een Indianeritlans uit te voeren, daar voor het huis van de dokter onder de stralende zon van Miranda, ten aanschouwe van Amerikanen en Engelsen en Fransen en negers. Hij zou het hebben kunnen uit schreeuwen van blijdschap, dat hij Vrijdag weg zou gaan van het eiland met ai zijn tropische pracht, zijn bloemen en kleuren en zon énzijn slechte hygiënische toe standen. Zich beheersend, zei hij kalm: Ik geloof dat ik nu eerst even ga douchen HOOFDSTUK 28 Olivia's verjaardag begon heel rustig. Na de spanning van de we ken van voorbereiding leek het bu na op een anti-climax. Toni voelde zich verheugd over het feit. dat ze de volgende dag zou vertrekken, maar tegelijkertijd verdrietig over het naderend afscheid van de oude vrouw, Het meest zag ze echter op tegen het afscheid van Fisk. Aan de uitdrukking van zijn aardige jongensgezicht was het duidelijk te zien. hoe érg hij het vond. dat Toni wegging. Ze konden 't ook zo enorm goed samen vinden Ze was juist begonnen hem zijn lessen in anatomie en physiologie te over horenDe lessen, die hjj zich zelf oplegde. Natuurlijk had ze be loofd hem te zullen schrijven en bij zijn grootmoeder te zullen blijven aandringen op zijn mediclinstudie, maar hij had weinig hoop. Binnen enkele weken zou het °P Floriana als vanouds zijn, alsof Mark en To ni er nooit geweest warenHij zou er net als de anderen ver stikken Hij trachtte aan zijn grootmoe ders verjaardag te denken en een vrolijk gezicht te zetten. De oude vrouw had het hier toch maar uit gehouden. ze werd vandaag tach tig en was nog fit. ondanks het tro pische klimaat! Toni keek haar ogen uit gedu rende het verjaarsfestljn. Ze had nog nooit zo iets meegemaakt. Olivia werd tegen de avond in haar rolstoel aan het hoofd van de lange tafel in de eetkamer geïnstalleerd en alle familieleden zaten om de tafel heen, Er was gedékt voor het avondeten en grote kandelabers met vele kaarsen zorgden voor een mooie, zachte verlichting. De ge politoerde tafel en de gezichten van de Burdens glansdenDe enige vreemden, die behalve Toni aanwezig mochten zijn. waren de beide dokters Olivia was intens gelukkig, dat haar oude vriend, dr. Fairley terug was. het vergoedde haar bijna het verlies van Toni en de notaris, mr, Abbott. Niemand schonk bijzondere aandacht aan de aanwezigheid van deze laatste. Hij was immers ook een oude vriend van de familie Olivia had een japon aan van donkerrode zijde met een sjaal van een lichtere tint. die haar ingeval len hals moest camoufleren. Haar glanzende witte haar was in zijn volle pracht in een hoog kapsel opgemaakt. Zoals ze daar aan het hoofd van de lange tafel zat. leek ze in elk opzicht op een trotse ko ningin. De tafel zelf zag er met het vele, glanzend gepoetste fami liezilver. de prachtige exotische bloemen en de schalen vol bijzon dere gerechten, ook vorstelijk uit. Het kaarslicht wierp een flatteus licht op mensen en dingen. De wijn in de kristallen glazen fonkelde. Het lijkt op de avond, dat ik hier zestig jaar geleden als bruid aankwam, merkte Olivia op. Haar stem klonk onbewogen, maar in haar ogen glansde iets. Zestig jaar geledenze was toen een jong meisje geweest en ze had niet in een rolstoel gezetenHet was haar echter gegeven geweest hier Iang te mogen regeren Wordt vervolgd) Radio-Vraag meldt, dat twee „ver raders en spionnen in dienst van de Britse inlichtingendienst" ter dood veroordeeld zijn door de rechtbank te Ostrava. President Eisenhower heelt James Dunn benoemd tot ambassadeur in Spanje. Dunn was sinds Maart van het vorig jaar ambassadeur ln Frankrijk. Karl Rankin is ambassadeur in na tionalistisch China geworden. De Amerikaanse regering heeft de prijsbeheerslng voor een groot aantal artikelen en diensten o.m. voor melk en boter en andere zuivelproducten, opgeheven Generaal Van Fleet, voormalig be velhebber van het 8ste leger in Korea, heeft persberichten tegengesproken, volgens welke hij een offensief in Ko rea op dit ogenblik aanbevolen zou hebben. Cit protest tegen het ontslag van een vakbondsfunctionaris bij de ,.Austin"-autofabriek te Manchester zijn 2000 arbeiders in staking gegaan. Door deze staking dreigt het werk in de gehele fabriek, waar 21000 man werkt, tot stilstand te komen. Het Chinese communistische pers bureau „Nieuw China" heeft Dinsdag gemeld, dat Zondag j] 48 Amerikaan se jachtvliegtuigen boven Mantsjoe- rijs grondgebied hebben gevlogen, waarvan er vijf werden neergeschoten. Een woordvoerder van het Egypti- tische consulaat-generaal te Frank furt heeft Dinsdag het bericht, als zouden Oost-Duitsland- en Egypte op zeven Januari een militair verdrag hebben gesloten, een „doorzichtige propagandaleugén" genoemd. President Eisenhower lieel't op zijn eerste persconferentie gezegd dat het absoluut waar is dat Rusland de atoombom bezit. De president gaf deze verklaring uit omdat ex-president Tru. man onlangs in een interview betwij feld had dat Rusland de bom heeft. Van officiële Westberlijnse kerke lijke zijde wordt vernomen dat ds NiemöBer. leider der protestantse kerk in Hessen, een bezoek heeft ge bracht aan de Oostduitse premier Grotewolil. ter bespreking van de betrekkingen tussen kerk en staat. Uit officiële Chinese bron wordt te Hongkong vernomen, dat de Neder landse missionaris, pater Hermans uit Nijmegen, tot tien jaar gevange nisstraf is veroordeeld op beschul diging van het verspreiden van onder mijnende propaganda. Hij was ln Juni 1951 gearresteerd. De internat lon.-iie overeenkomst tot regeling van de buitenlandse schuld van Duitsland zal op 27 Februari te Londen worden ondertekend. Een tweemotorig Frans legervlieg tuig is Dinsdagavond ln de Franse sector van Berlijn neergestort. Zeven mensen kwamen bij dit ongeluk, dat zich kort na de start voordeed, om het leven. Een conferentie van «1e bijzondere Beneiux-Comml8Sië voor prijzen en lonen zal Zaterdag 21 Februari in Valkenburg worden gehouden. De in Maart van het vorige jaar te Teheran afgekondigde staat van beleg ls nogmaals voor drie maanden verlengd, aldus ls door de regering medegedeeld. Ook IJsland geeft postzegels uit met toeslag voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland, nl. een van 7fi Óre en een van 1.25 kroon, belde met een toeslag van 25 öre en de ver melding „Hollands Hjalp 1953". Binnenland De ..Jolian van Oldenbarnevelt". die 24 Februari ln Priok werd verwacht, komt een dag later, daar het schip de haven van Colombo zal aandoen, daar een der opvarenden een spoed operatie moet ondergaan, Het verkeer van Rotterdam en Dor drecht naar Gorinchem kan thans weer gebruik maken van de brug over de Noord bij Alblnsserdam. Het Nederlandse kustvaartuig „Spo- rota" uit Rotterdam, onderweg van Londen naar Gent. is vanochtend de haven van Vlissingen binnengesleept met machineschade. Gistermiddag ls de 59-Jarjge bank werker M. J. van der E. uit Rotter dam. tengevolge van een verkeerson geval om hel leven gekomen. Hij werd nabij de Waalhaven aangereden door een autobus. weer aan het boenen en plassen is in de meest vitale en nog gedeel telijk intact zijnde bedrijfjes bij de bakker, de melkboer en de slager. Want eerst zij moeten, zij het zonder gezin, terug, waardoor men denkt te bereiken, dat deze „nood-bevolking" weer uit eigen middelen kan worden gevoed.Dins dag zouden er kookpotten komen, zodat men zijn eigen, zij het ge meenschappelijke. potje weer kan koken.. Met uitzondering van de marechaussee, die voor bewaking der eigendommen zorg draagt, ver trekt men tegen het vallen van de avond naar Dirksland of Middel- harnis en is Nieuwe Tonge een stil, donker en doods dorp. Als wij in het middaguur in Nieuwe Tonge aankomen, staat voor het gemeentehuis een groepje mensen. Stoere mannen, de gezich ten slaan ernstig, en in het mid den van hen burgemeester Van Hofwegen. De toestand wordt be sproken. maatregelen beraamd, het werk verdeeld... Even later zijn wij in gesprek met de man op wiens schouders in deze dagen zulk een zware last drukt. Wij stel len er de burgemeester van in ken nis. dau Leiden, Leidschendam en Rijswijk zijn gemeente hebben ge adopteerd. Even komt rijn gezicht uit de plooi en worden er handen geschud... „Maar dat is prachtig nieuws, dat wist ik nog niet. Wat zal de burgerij dat op prijs stel len..," Het is de eerste reactie van Nieuwe Tonge'.s burgervader, die voor een ogenblik is getild uit de zorgen van elke dag. Wy zitten al spoedig in gesprek gewikkeld met burgemeester Van Hofwegen, die sinds 1 September 1947 aan het hoofd van deze ge meente staat. Het is, aldus de burgemeester, een pracht-gemeente met een pret tige, nijvere, voor het merendeel landbouwende bevolking. Op 1 Januari jl. telde Nieuwe Tonge 2186 inwoners; ongeveer 400 gezinnen wonen in do kom van het dorp. De bevolking is overwegend (pl.m. 70 ToNed. Hervormd en voor het merendeel de Gerefor meerde richting toegedaan. In het midden van het dorp staat de uit het midden der 16e eeuw dateren de N.H. Kerk Leden van de Geref. Kerk en de Ver. van Vrijz. Her vormden gaan 's Zondags in Mid- delharnis ter kerke. De politieke samenstelling van de gemeente vindt haar weerspie geling in de raad, waarin 2 ver tegenwoordigers van de A.R., twee van de S.G.P.. twee van de P.v.d.A. en één afgevaardigde van de mid den standsgroep zitting hebben. Over de samenwerking in de raad de burgemeester behoort zelf tot de P.v.d.A. heeft de heer Van Hofwegen niets dan lof. Er wordt een goede teamgeest gèvon- den en met respect voor eikaars mening voeren wij een vooruitstre vende politiek, die o.a. tot uiting komt in de aanleg van sportter reinen, de stichting van een dorps gemeenschap, die zich op cultureel terrein beweegt en waarin alle groeperingen samenwerken. Of schoon de gemeente niet voor noodlijdend doorgaat, vertoont de begroting van 1953 een tekort van 15.000. Vervolgens sprak de burgemees ter over de ramp. De eerste mede deling welke hij die bewuste nacht ontving, was van de polderopzich- ler, die hem om half 3 telefonisch op de hoogte stelde, „dat het water by de Baltenoorderbuitendyk zo raar deed". Wy hebben toen on- middellük maatregelen getroffen, om de bevolking op dit toen meest bedreigde punt te redden. Een loeiende orkaan stuwde het water hoog tegen de dijk op. Me tershoge golven sloegen er al spoe dig overheen. Precies kwart over drie begaf de dijk het en stroomde het ziedende en kokende water de polder binnen. Ook de binnendijken konden de kracht van het aanstormende wa ter niet weerstaan. Gaten van 5 tot 250 meter sloegen in de dyken Na drie nachten en twee dagen van angstige' spanning kreeg men Dinsdagochtend het eerste contact met de buitenwereld. Het waren twee brandweerlieden uit Dirks land, die met een roeibootje waren overgestoken, die dit contact leg den. Vrü spoedig kwam hierop hulp opdagen, werden levensmid delen aangevoerd. Woensdagoch tend begon de evacuatie. Minstens tachtig personen, die als vermist zyn opgegeven, zullen in Nieuwe Tonge niet terugkeren. Van deze vermisten zijn nog slechts 32 slachtoffers geborgenVoor het merendeel jonge kinderen en oude mensen. Bovendien zijn naar schatting 50 paarden, ruim 200 koeien en zeer vele varkens ver dronken. Van de 650 woningen hebben circa 350 zeer zware schade geleden. Hiervan zal wel het groot ste gedeelte moeten worden afge broken. Koningin Juliana en Prins Bern- hard stelden- zich al zeer spoedig van de toestand op de hoogte, ge volgd door de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper en minister Mansholt. (jeen (eter land dan Aetherland HEDENAVOND Morton Goulds Spirituals 40 uur op de 298 meterband Hilversum II (N.C.R.VJ. Morton Gould werd in 1913 te New York geboren, waar hij studeerde aan het Institute of Musical Art. Hij trad op als pianist en werd lid van de staf van Radio City Musir Hall. Ook trad hij toe tot de staf van de National Broadcasting Com voor uitvoeringen van piano-a Het Mutual Broadcasting System engageerde hem 1 oor het dirigeren van programma's, bestaande uit zijn eigen composities. Morton Gould is tegenwoordig ook in Europa algemeen bekend. Maar dan vrijwel uitsluitend als componist en uit voerder van lichte muziek. Men doet hem echter on recht hem daarmee af te doen. Zij het. dan ook, dat zijn symphonisehe muziek dicht staat bij de sgmpho- nïsche Jaz, dit is nog geen reden er de schouders over op te halen. Is het niet goed het leven van de zonnige zijde te bezienf Dat dit inderdaad goed is. moge zijn be vestiging vinden in Morton Goulds Spirituals, gebaseerd op de gees telijke negerliederen van die naam, getiteld Proclamation, Sermon, 'A Litte Bit of Sin, Protest en Jubilee. De opname is van het Residentie-Orkest onder Willem van Otterloo, die met Cor de Groot aan de vleugel eveneens Goulds Interplay op de plaat, vastlegde en daarmee de vurige ingenomenheid van de componist oogstte. Tclevisieprogramma VRIJDAG 20 FEBRUARI AVRO. 20.15—21.45 1. „We maken 't bont" 2. Weerpraatje Pauze 3. „Hoe wilt U ons zien?" Radioprogramma VRIJDAG 20 FEBRUARI Hilv. I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en Weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gram.muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleu ters. 10.00 „Kinderen en mensen", causerie. 10.05 Morgenwijd. 10.20 Gram muziek. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgelspel. 11.15 Voordracht. 11.35 Pianorecital. 12.00 Hammond- orkest. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 1.2.33 Sport en prog nose. 12.4S Gram.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gram.muziek. 14.00 Kook- praatje. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voordracht. 15.10 Creoolse liede ren. 15.30 Mussette-orkest. 16.00 Gram.muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gram muziek. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Feli citaties. 18.45 ..Achter de Horizon", hoorspel. 19.00 Koorz.ang. 19.18 Zang en gitaar. 19.30 „Vreugde en verdriet", causerie. 19.50 Berich ten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbe spreking. 20.10 Vierhandig piano spel. 20.30 „Europa één", causerie. 20.40 „Aanpassing", causerie. 21.00 „Les Troyens 5 Carthage", opera (acte III en IV). 21.50 Reportage. 22.10 Buitenlands weekoverzicht. 22.25 Lichte muziek. 22.40 „Van daag", causerie. 22.45 Avondwyd. 23.00 Nieuws. 23.15 ,.In Huwelijk en Gezin", causerie. 23.30 Piano recital. Hilv. II 298 m. NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtendgym. 7.30 Gram.muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.1S Ge wade muziek. 8.45 Gram.muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram.muz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool en piano. 11,35 Gram.muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gev. muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Gram. muziek. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gr. muziek. 14.50 Sopraan en piano. 15.05 Gram.muziek. 15.15 Voor dracht. 15.35 Harpensemble. 16.00 „De aanleg van een mooi gazon", causerie. 16.15 Sopraan, viool, cla rinet en piano. 16.35 Gram.muz. 17.00 Harp, fluit en cello. 17.30 Militaire reportage. 17.40 Gram. muziek. 17.45 Fries programma. 18.00 Gram.muziek. 18.10 Suri naamse volksmuziek. 18.40 Huis muziek. 19.00 Nieuws en weerbe richten. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Gram.muziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kapelkoor en solisten. 21.30 „Bij de dijken". 21.55 Mariniers- kapel. 22.25 Kunstoverzicht. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Inter nat ionaal evangelisatieprogramma. 23.30 Gram.muziek. Engeland. Home service. 330 m. 13.00 Lichte muziek. 13.25 Gev. muziek. 13.55 Weerberichten. 14.00 Nieuws. 14.10 Gram.muziek. 15.00 Voor tie scholen. 16.30 Orkestcon cert. 17.30 Gev.muziek. 18.00 Voor de kinderen. 18.55 Weerberichten. 19.00 Nieuws. 19.15 Sport. 19.20 Gram.muziek. 20.00 Lichte muziek. 20.40 Causerie. 21.00 Klankbeeld. 21.45 Idem. 22.00 Nieuws. 22.15 Amerikaanse nieuwsbrief. 22.30 Gev. programma. 23.00 Pianorec. 23.45 Parlementsoverzicht. 24.00 Nieuws. Engeland. Light programme. 1500 en 247 m. 12.00 Mrs. Dale's Dagboek. 12.15 Gev. muziek. 12.45 Voordracht. 13.00 Parlementsoverzicht. 13.15 Gevar. muziek. 13.45 Orkestcon cert. 14.45 Voor de kinderen. 15.00 Voor de vrouw. 16 00 Dansmuziek. 16.45 Gev. muziek. 17.15 Mrs. Dale's Dagboek. 17.30 Orgelspel. 18.00 Variété orkest en solist. 18.45 Ver zoekprogramma. 19.15. Klankbeeld. 19.45 Hoorspel. 20.00 Nieuws en radiojournaal. 20.25 Sport. 20.30 Gevarieerd programma. 2100 Idem. 21.45 Hoorspel met muziek. 22.15 Discussie. 23.00 Nieuws. 23.15 Actualiteiten. 23.20 Dansmuz. 0.05 Voordracht. 0.20 Gevar. muz. 0.56 Nieuws. Nordwestdeutsclier Rundfunk. 309 m. 12.00 Gev. muziek. 13.00 Nieuws. 13.25 Dansmuziek. 15.50 Omroep orkest. 16.15 Pianorecital. 17.00 Nieuws. 17.45 Amusementsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.30 „Tannhauser", opera. (21.45-22.00 Nieuws.) 22.10 „Tannhauser, opera, (verv.) 24.00 Nieuws. 0.30 Dansmuziek. 1.15 Mu ziek tot morgenvroeg. Brussel. 324 m. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weer berichten. 12.34 Gram muziek, (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.10 Causerie. 13.15 Orgelconcert. 14.00 Schoolradio. 15.30 Gram.muz. 16.00 Moderne muziek. 16.40 Gram.muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram.muziek. 17.15 Pianorecital. 17.45 Gram.muz. 17.50 Gram.muziek. 18.00 en 18.10 Idem. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws en persoverzicht. 19.40 Gr. muziek. 20.00 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.10 Kroniek van de Nationale Raad der Oudströders. 22.15 Internationale Radio-univer siteit. 22.45 Gram.muziek. 22.55 Nieuws. BBC European Service: Uitzen dingen voor Nederland. 22.00—22.30 Nieuws. Overzicht van de weekbladen. (224 en 49 m.) AGENDA DONDERDAG 19 FEBRUARI Zeiss Planetarium „Haagsche Cou rant" 20 uur: „Een reis langs de planeten". Gebouw voor K. cn W., 20 u.Ned. Opera Butterfly. Dillgcn- tia 20 u.: Wiener Konzerthausquartett voor Veren. v. Kamermuziek. Kleine Comcdic. 20 uur: „De Ander". VRIJDAG 20 FEBRUARI Zeiss Planetarium „Haagsche Cou rant" 15.45 en 20 u.: „Een reis langs de planeten". Kon. Schouwburg, 20 Besl. Voorstelling. Diligent ia, 20 Szymon Goldberg, viool. Kleine Comedie. 20 u.: „De Ander". Nekkramp in Ermelo niet ernstig Naar wordt vernomen, is de toe stand van de militair in de kazerne te ErmeLo, by wie nekkramp is -econstateerd, niet verontrustend. )e ouders van de patiënt zyn onmiddellijk ingelicht. De militai ren worden niet in de kazerne ge consigneerd, maar worden voorzien van sulfatabletten en kragen zoveel mogeiyk buitendienst om onnodig contact in de kazerne te De veerdienst Enkhuizen-Staveren die Maandag Jl. wegens de ijsgang op het IJsselmeer werd gestaakt, zal morgen worden hervat. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: P. E. Timmermans- Kwant, z.; N. Jonk-van Vliet, d.; M. J. Fllnterman-Wagemakers. 2 z.; S. J. van der Vorm-Doorduijn, z.: M. J. Brands-Peltenburg, z. en d.; H. J, P. M. Vcrhoeff-van Schie. d.. F. van Toor-Honkoop. z.: A. M. Duijvestijn- Kling. z.: A. J. Schut-yan der Zalm, d.; S.'Stuivenga-KIip, d.; N. J. Kis- man-von Katwijk. z.\ M. j. Haar- mans-van Toledo, z.; M. J. E. van Weert-Gaalman, z M, A. Stolk-de Vries, d.; Th. J. Droog-Schelp, z.; M F. Kerrebijn-Klatt. z.; H. van Mourik-van Alderwegen, d.; K. Slot boom-Schimmel, d.: E. van Beckho- ven-Schippers, d.; J. Boekee-Huijser, z.; M, Bronsveld-van Duijne, z.; J, J. L. Jansen-Bindels, z.: T. Ripmeester- Branderhorst, d.; M. Blok-Bal, z.. N. Ouwehand-Vermeulen. d.; M. Pieper. Theeboom, d.; J. J. van Coesant- Scholte, d.: G. G Berenbak-van Sor- gen. z.: J M. Ravestijn-Storm, z.; J. J. van der Hoff-Gerritsen, z.; L. Flandcrhijn-van Oudheusden, z. OVERLEDEN: J. J. Tom. man van M. van Geel. 72 j M. de Heer. vrouw, gehuwd geweest met H. C, v. Oudenallen, 85 j.; H. Droop vrouw, gehuwd geweest met W. Hummel- gens, 85 j.; P. A. M. van Leent, zoon, 1 dag.; W. H. Struijs, man van A. M. C. Koenen, 71 j.; T. van Es, man, gehuwd geweest met M. la Gas. 87 j.: J. van der Endt, man van N. Meijer, 61 j M. van de Graaf, vrouw van P. J. ten Wolde. 49 j.; J. M. Homs, vrouw van J. G. Kwa- kernaat, 59 j.; M. J. Haverkamp, man van W. H, Damen, 59 j.; D. Ni- coll, man van J. Buitenhuis. 56 j.: A. van der Woerd, vrouw, gehuwd geweest met J. Bonte. 76 j.; J. Sies. man, gehuwd geweest met W. M. van Meerkerk, 83 j.; I. Waliega, man van M. Vieijra, 40 j.; M. M. Windlsch, vrouw van G. ,T. van Oorschot, 46 j.; J. G. W. Meinders, man van J. ,T. Jansen. 69 j.; A. T. Bruin, dochter, 3 dgn.; C. J. Homan. man van A. G. Zwart. 57 j.; F. H. Baggerman, man van E Gilin. 67 j.; P. J. Ipema. man van M. Oosterhoff, 71 j.: M. J. Didier, vrouw, gehuwd geweest met A. G. la Grand. 71 j.; F. Heij- straten, man. gehuwd geweest met P, Langenberg, 85 j M. Koopman, vrouw, gehuwd geweest met F. A. Fritzlin, 77 j.; M. Pino, vrouw, ge huwd geweest met A. W. F. Nie- man, 91 J. 26. „Vooruit, dokter, mondje open en zeg „Aaah"!" zei Joris bemoedigend. De verontwaardigde hofarts had hier he lemaal geen zin in, maar hy moest zün mond wel opendoen, omdat Joris zün neus dichtkneep. „Mooi zo. braaf!" zei Joris en tegelyker- tüd gooide hii de zwarte pil handig in de geopende mond. De dokter slikte en kele malen kramp achtig; „Www wat gooide je in mijn mond?" riep hij, toen hij weer wat op adem was gekomen." „Een zwarte pil," antwoordde Joris eenvoudig, „die lk in het me dicijn van de koning vond. Ik meende, dat wat gij goed voor de koning achtte, ook goed voor Uzelve zou moeten zijn." „Wat?!" riep de arts, „dan heb je me vergiftigdehlk „Ln nu moet ik opletten, wat hij gaat doen." mompelde Joris, „het snelst vindt men een remedie tegen een vergif, indien men het op een dokter probeert!"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2