HAAGSCHE COURANT Geen totale vergoeding voor watersnoodslaclitoffers 9575 Indrukwekkende staaltjes van Frans Iiulpketoon No. 20976 14 pagina's Donderdag 19 Februari 1953 PRIJS DEZER COURANT Abonnement per kwartaal 5.85, per week 47 cent. Losse nummers 9 cent per exemplaar. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen. Loketten geopend van 8.3018.00 uur. BUREAUX WAGENSTRAAT 35-37 - TEL. 1844G6 - 8 LIJNEN - POSTGIRO 12500 DIRECTIE: A. G. SIJTHOFF, Mr. K. H. LABOHM, TH. G. VAN DER GARDEN HOOFDREDACTEUR: PROF. Mr. A. C. JOSEPIIUS JITTA PRIJS DER ADVERTENTIëN 1 t/m 26 mm 0.178 per mm, daarna iedere mm meer ƒ0.35 per mm. Minimum grootte 13 mm. KI. adv. bij vooruitbet. tot 15 w. 1.daarboven tot max. 20 w. 1.50 Regeling wekt ontstemming Indonesië gezien door een Amerikaan Het invloedrijke Ameri kaanse weekblad „time" schreef in zijn nummer van 12 Januari jl. onder het hoofd van Indonesië ongeveer het volgende De drie jaar oude Republiek Indonesië, die haar onafhanke lijkheid kreeg van de Nederlan ders, vóór zij daartoe rijp was, heeft een voorlopige grondwet" en een voorlopig leger. Er zijn, na dat de Republiek was ingesteld, nooit werkelijke verkiezingen ge houden. Misschien ware de Re publiek dan sterker geweest, wanneer althans Indonesië sterk genoeg geweest zou zijn voor echte verkiezingen. Iemand, die van oordeel was, dat er iets gedaan moest worden tegen het bijna-anarchisme, dat in Indonesië heerst, is de Sultan van Djokjakarta, tot voor kort Minister van Oorlog. Hü besloot althans het leger sterker te maken. Het Indonesische leger is een onbetrouwbare troep van 250.000 soldaten, slecht bewapend en slecht gedisciplineerd, die een guerilla-oorlog tegen de Neder landers gevoerd hebben en door de Republiek als leger zijn over genomen. Gesteund door een deel van zijn staf, besloot de Sultan het slecht, gedisciplineerde deel van zijn leger te ontslaan en slechts een kleiner, goed gedisciplineerd leger te behouden. Drie van de zeven divi sies van zijn leger kwamen daartegen in opstand. Maar, om het verwijt van oproerigheid te ontgaan, beriepen zij zich op de President van de Republiek, Soe- karno. Zij hadden grote ruzie onder elkaar. Na aarzeling besloot de Presi dent de wensen van de oproerige elementen in te willigen en hun leiders de macht in handen te geven. De Sultan van Djokjakarta, tevens Minister van Oorlog, nam daarop zijn ontslag en verklaarde, dat de geschiedenis zou oordelen, wie gelijk had. DE GESCHIEDENIS heeft haar definitief oordeel nog niet uit gesproken. Maar de Amerikanen, die er mede schuldig aan zijn, dat wij Indonesië moesten prijs geven (tot schade van de Indo nesiërs, Nederland en de hele wereld) al zijn de Amerikanen in minder ernstige mate schuldig, dan de Engelse regering en onze Kabinetten van na de oorlog beginnen tot beter inzicht te komen. Het zal niet lang meer duren, of zij zullen o n s de schuld geven voor een wijze van optreden, waaraan stellig Nederlandse mi nisters en de partijen, waarop zij steunden, mede schuldig zijn. Degenen, die voor de gevolgde verkeerde politiek verantwoorde lijk zijn, plegen zich van hun aansprakelijkheid af te maken met de opmerking: „gedane zaken nemen geen keer". Inderdaad kan men niet op de gevallen beslis singen terugkomen. Maar het blijft toch nuttig voor de ge schiedenis de verantwoordelijk heid vast te stellen en met die ervaring rekening te houden, hoe onaangenaam het voor sommigen ook mag zijn. Een dode eri vijf zwaargewonden Bij aulobotsing onder Den Bosch Gistermorgen is op de Orthen- seweg onder Den Bosch een per sonenauto, een Ford. in volle vaart op een vrachtwagen gereden die plotseling uit een Rode Kruis colonne zwenkte. De Ford, waarin zes personen, een dame en vijf heren zaten, werd totaal in elkaar gedrukt. De bestuurder J. R.. uit Goes, werd daarbij op slag gedood. De andere inzittenden, de dame B. de D. en de heren C. B., P. v. d. H., J. L. en J. D., allen uit Goes, werden zwaar gewond. De slacht offers zijn naar het Groot Zieken- gaslhuis te Den Bosch vervoerd. De bestuurder van de vrachtwagen, een Fransman, kwam met de schrik vrij. Naar wij vernemen zal zeer binnenkort aan de Tweede Kamer een regeling worden voorgelegd, betrekking hebbend op de uitkeringen, welke van Regeringswege aan de slacht offers in de noodgebieden zullen worden gedaan voor schade aan huizen en bedrijven. Het zou in de bedoeling liggen de getroffenen voor de eerste 1000.-, voor 95 pet schadeloos te stellen, geleden schade tot 3000.- voor 75 pet te vergoeden en 60 pet uit te keren van schade, welke boven de 3000.- ligt. In enkele gemeenten is van deze schade-uitkeringspercentages reeds mededeling aan de betrokkenen gedaan. Een en ander heeft onder dezen grote ontstemming gewekt, omdat de verwachting was gewekt, dat alle schade integraal zou wor den vergoed. Zo heeft de mening post gevat, dat uit het Nationaal Rampenfonds een aanvulling zou worden ge daan, op de schadeuitkeringen voor beschadigd of geheel verloren ge gaan huizenbezit. Met nadruk is ons evenwel van deze zijde verze kerd, dat de bemoeiingen van het fonds zich uitsluitend uitstrekken tot schadeloosstellingen voor kle ding, dekking, schoeisel en huis raad. De Regering, welke haar uit keringen baseert op de voet van de regeling voor oorlogsslachtof fers, schjjnt zo vernamen wij niet van zins te zijn, de hierboven genoemde percentages te verho gen. Daar in de betreffende gebie den grote kapitalen zijn geïnves teerd in boerderijen, andere opstal len en vooral landbouwwerktuigen worden de thans voorgestelde uit keringen te enenmale onvoldoende geacht. Een vasthouden aan de ge noemde percentages zal voor tal van zelfstandigen, die ook ten aan zien van verloren gegaan bezit aan vee en land niet op een vergoeding voor de volle honderd procent zul len kunnen rekenen, rulneuse ge volgen kunnen hebben. In gezaghebbende kringen wordt het niet juist geacht, dat voor de getroffenen van de stormramp de zelfde normen gelden als voor de oorlogsslachtoffers, vooral niet aldus wordt verklaard omdat de financiële middelen thans beter zijn, dan vlak na de oorlog en een beroep kan worden gedaan op de tegenwaarde-rekening van de dol larhulp. Soedan Rampenfonds: f 51.5 millioen Het Nationaal Rampenfonds had gisteravond in totaal 51,5 millioen gulden binnenge kregen. Belangrijke gift van Niemv-Zeeland Voor slachtoffers watersnood (Van onze Londense corres pondent De Hoge Commissaris van Nieuw Zeeland in Londen, de heer F. H. Doidge. heeft gisternamiddag aan de Nederlandse ambassadeur, mr D. u. Stikker, een chèque overhan digd van 50.000 pond als bijdrage van de regering van Nieuw Zee land voor de slachtoffers van de overstromingen in ons land. De Nieuw Zeelandse regering heeft voor de hulpverlening aan de diverse landen een bedrag van 250.000 pond uitgetrokken. Binnen kort kan Nederland een verdere bijdrage verwachten. Bij het Nederlandse Rampenfonds in Londen is op het ogenblik een totaalbedrag van 25.000 pond bin nengekomen. Elke dag worden er nog honderden ponden ontvangen. Gezant te Oslo Binnenkort is de benoeming te verwachten van jhr mr M. P. M. van Karnebeek, thans H.M. gezant te Jeruzalem, tot H.M. buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister te Oslo. Ook voor vrouwen is er heel wat te doen in de door de ramp getrof fen gebieden van Nederland. Spe ciale hulpcolotmes trekken naar de verschillende plaatsen om openbare gebouwen schoon te maken. Hier ziet men meisjes uit Berkenwoude volledig uitgerust „ten strijde" trekken in Middelharnis. Help de nood lenigen Stort op giro Nationaal Rampenfonds Den Haag Koningin Juliana en Prins Bern- hard ontvingen gisteren op Soest- dijk buitenlandse officieren, die met hun mannen hulp boden in de door de vxitersnood getroffen ge bieden. Hier is H.M. in gesprek met de Amerikaanse brigade-gene raal Hendrix. Rechts op de achter grond generaal Buurman van Vreeden, links Prins Bernhard. voor moord op oude Levenslang De Rechtbank te Amsterdam heeft vanmorgen conform de eis de 39-jarige los werkman G. L. uit I Laren en de 27-jarige grondwerker T. J. W. V. uit Hilversum wegens j moord op dc 72-jarige tuinder M. j Verheul uit Naarden, elk veroor- I deeld tot levenslange gevangenis- stral. Gat in dijk bij filelissant gedi Gevaar nog zeer groot Het gat in de dijk van de polder Diederik te Melis9ant is gedicht. Het gevaar voor Melissant is dus geweken. Deze dijkdoorbraak heeft aangetoond, dat men voorzichtig moet zijn met het openen van sluizen, daar de dVang van het water uit de polders op openingen groot is. Bij een rondrit over Goeree-Overfiakkee is ons geble ken, dat de gaten in dë buitendijken nog open liggen. Bij een eventuele Noordwesterstorm is het gevaar dus nog zeer groot. De burgemeesters uit de diverse plaatsen hebben bepaald, dat alleen mannen de gemeenten kunnen be treden om behulpzaam te zijn bij het herstelwerk. Vrouwen en kin deren kunnen vooralsnog niet wor den toegelaten. Nieuwe Tonge is geheel onbe woond. Des nachts is er alleen een politietroep van ongeveer 30 man. De burgemeester is er overdag. Des nachts is hij te Dirksland. Te Oude Tonge is men nog steeds bezig met het bergen van lijken. Gistermorgen waren er in totaal 72 geborgen, die in het massagraf aan de Spuidijk worden bijgezet. De fit IC, achtergebleven bevolking van Oude Tonge is teleurgesteld over het feit, dat slechts een gering gebruik wordt gemaakt van beschikbare hulp krachten en materieel. Bij het bergingswerk zijn enige kikvors mannen, een inwoner van Oude Tonge. politie en drie boten inge schakeld. Er staat nog water op de puinhopen, waardoor het bergings werk aanzienlijk wordt bemoeilijkt. Er wonen nog ongeveer 150 burgers in hun huizen, die naar ze zeggen, zowat van alles zijn verstoken. De plaats is practisch nog onbereik baar. Ouddorp is bij laag water per auto te bereiken. Er staat evenwel een sterke stroom over de weg. Vandaag zouden 200 militairen van de Genie komen om de weg een meter op te hogen. In Middelharnis en Sommelsdijk worden bepaalde gedeelten in het dorp vrijgegeven voor bewoning. Kinderen worden echter nog niet toegelaten. Te Herkingen zijn de scholen begonnen. Te Den Bommel is men met man en macht bezig het gvote gat op de kade te dichten. Het water kolkte daar vandaag nog in en uit. Een grote zandzuiger, die be stemd was voor Australië en hier is ingeschakeld, kan zulk een massa zand opspuiten, dat men hoopt zeer binnenkort dit gat dicht te krijgen. Het Europees hart geïntegreerd (Van onze Parijse correspondent Er is zo ontzaglijk veel bin nengekomen aan geld en vooral aan kleren, dekens en schoenen dat we nog minsten twee weken nodig zullen hebl>eii om alles te verwer ken. Dat verklaarde ons de Neder landse Ambassadeur te Parijs, ba ron Van Boetzelaer, die verder zei- de diep onder de indruk te zijn ge raakt van de spontane wijze waar- ook in Frankrijk in alle gewes ten en in alle kringen was gerea geerd op het Nederlandse verzoek steun na de overstromings ramp. Sprekender dan cijfers, hoe in drukwekkend ook ruim twee millioen in Nederlandse guldens aan giften en circa zesduizend Ku bieke meter kleren en andere tex tiel waren niettemin nog de staaltjes van persoonlijk medeleven waarover men op de Nederlandse ambassade tal van verhalen wist te doen. Er zijn zoveel aanbiedingen binnengekomen van mensen, die Elders in dit nummer vindt men: Financieel debat geëindigd in Eerste Kamer Pag. 8 Ontslag by arbeidsovereen komsten in Tweede Kamer Pag. 8 Schade aan dijken belangrijker dan aanvankeiyk werd gedacht, aldus ir. Maris Pag. 3 Frankryk verleent amnestie aan twaalf Elzassers Pag. 5 De nieuwe plannen voor de Haagse Torenspits Pag. 7 Het A.T.G. speelde Fry's „Droom der gevangenen" in Lutherse Kerk Pag. 11 Het Orehestre National in zyn element Pag. 11 Werkverruiming vraagt f 50 millioen Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend om, behalve de reeds op de begroting voor kos ten tot verruiming van de werk gelegenheid uitgetrokken 40 mil lioen nog een extra-bedrag aan te vragen van ƒ50 millioen. Met voortvarendheid is een aantal nieuwe openbare werken tot een totaal kostenbedrag van ƒ75 mil lioen in 'uitvoering genomen. Daar mede zal uiterlijk 1 Maart een aan vang worden gemaakt. Aangezien nog niet kan worden overzien, wat ten behoeve van het herstel in de rampgebieden nodig zal zijn, heeft de minister van Financiën zich voorlopig tot het bedrag van ƒ50 millioen bepaald. Twee jongetjes in trekgat verdronken Gistermiddag z^jn de licha men van de sinds Zondag te Maars- sen vermiste jongens, de tienjarige Jaap Nieuwhof en de negenjarige Roel Bontrop, uit een trekgat op gehaald. Reeds drie dagen lang zochten politie en Maarssenaars de omgeving af en dregden hierbij ook in de zogenaamde trekgaten, dat zijn diepe plassen, ontstaan door het ontvenen van dit gebied. Ook de beide vaders namen hieraan deel. Het tragische is dat zij het waren die met een wacht meester der Rijkspolitie de licha men ophaalden uit een wak van het ijs in een trekgat nabij de Machine kade. Hedenmiddag zijn de slacht offers te Maarssen ter aarde be steld. kinderen wilden opnemen, dat volgens onze ambassadeur met gemak de gehele Nederlandse jeugd in Frankrijk onderdak zou zijn te brengen. Ook met het oog op de schoolverplichtingen heeft de Nederlandse Regering er van afgezien kinderen naar het buiten land te sturen. Voor de Fransen is dat zeker een heel grote teleur stelling geweest. Bij tientallen kwamen verder berichten binnen van dorpsschooltjes die hun hele vacantiepot naar de Rue de Gre- nelle, het adres van de Nederland se ambassade, stuurden. Twee dagen lang zijn ook de Parijse autobussen voor Holland in de wear geweest, 's Nachts moest de politie zelfs op verschillende oïaatsen uitrukken om de Metro- halls te komen ontruimen. Zó over weldigend was vaak de animo van de Parijzenaars om voor Nederland wat te doen. De steun van officiële zijde niet mindeir imposant geweest. Zo was Frankrijk het eerste land dat, op Zondagavond 1 Februari, al mi litaire troepen beschikbaar stelde. De Franse spoorwegen schonken tienduizend ton basalt en 100.000 beuken en eiken dwarsliggers, die anders nooit worden uitgevoerd. Ook locomotieven en vliegtuigen werden ingezet, terwijl de „rou tiers", de truck-chauffeurs, aanbo den om alle gaven in natura gratis naar de Franse havens te vervoe ren. Een heel bijzonder aanbod, nniek zelfs in de diplomatieke annalen, was ook toen de Quai d'Orsay een aantal van zijn beste secretaressen ter beschikking van de Nederland se Ambassade stelde. Het was nog nooit gebeurd dat personeelsleden van het Franse ministerie van bui tenlandse Zaken op een vreemde legatie te werk werden gesteld. Zijn wij Nederlanders dan zo bij zonder populair in Frankrijk? In alle bescheidenheid, en zonder va is chauvinisme, mag die vraag wel met een volmondig „ja" be antwoord worden. Maar daarmede is alles niet gezegd. Toen een der Ambassade-leden dezer dagen mi nister Bidault de officiële erken telijkheid van Nederland kwam betuigen, werd die dank door de Excellentie weggewuifd met de opmerking: C'est l'Europe, rnon cher! En daarmee sloeg de Franse minister zeker de spijker boven op de kop. Hoe traag de politieke een wording van Europa ook tot stand lijkt te komen, in feite voelen alle volkeren van West-Europa zich al, zoals het nu wel overduidelijk ge bleken is, tezamen leden van een familie. Er kan geen twijfel aan bestaan: het Europese hart is nu reeds ge- integreer d". Water vernielde waterleidingen De terugkeer naar de getroffen gebieden ondervindt grotere moei lijkheden dan men aanvankelijk had gedacht. Het water heeft zeer veel schade aan de huizen toege bracht en op verschillende plaatsen waterleidingen en rioleringen stuk- I geslagen. Vooral dit laatste vormt I een grote belemmering voor het weer bewoonbaar maken der hui zen. Inmiddels werden enkele cij- fers zij het onder voorbehoud bekend gemaakt over de schade aan huizen en boerderijen in de pro vincie Noord-Brabant. Door de watervloed werden 263 panden to taal verwoest, 557 panden zwaar beschadigd en 2760 panden licht beschadigd. Ruim 2500 huizen staan nog onder water, zodat hiervan de schade nog niet kon worden vast gesteld. Onder de buitenlandse gebeurte- tenissen die door de nationale run ip, op de achtergrond zijn gedrongen, behoort ook het. be- 'langrijke accoord tussen Engeland en Egypte over de Soedan. Tussen Londen en Cairo werd oi r-reenge- komen, dat de Soedan zelfbestuur krijgt en binnen een termijn van drie jaar een eigen keus kan ma ken: volledige onafhankelijk heid met al dan niet aan- s/uiting bij het Gemenebest of aansluiting bij Egypte. De eerste com mentaren hierop waren optimis tisch: na zestig jaar geharrewar zou er eindelijk een ruzie minder zijn in het. Nabije Oosten. Of dit ojitimis- me gerechtvaardigd was, staat te bezien. De reacties in verschil lende landen zijn op dit ogen blik al weer heel wat minder enthousiast Voor Churchill, die als jong offi cier de Britse vlag te Khartoem hielp hijsen, moet het een zware dag zijn geweest, toen hij zijn eigen vriend en naaste politieke mede werker. Eden, i» hel Britse Lager huis de afstand van de Soedan hoorde bepleiten. En het applaus an zijn eigen partijgenoten na Edens bekendmaking moet hem niet bepaald als Victoriaanse mu ziek in de oren hebben geklon kenChurchill kent echter niet alleen de roem, doch ook de lessen van de historie en een van die historische lessen voor het. huidige Engeland is, dat men meer vliegen kan vangen met stroop dan met azijn. De Britse hegemonie over de Soedan zou misschien nog enkele jaren hebben kunnen voortduren, doch daarna zouden de Soedane- zen gesteund door de Egypteva- ren en uiteraard opgestookt door de communisten zich met ge weld „iyin het Britse juk hebben bevrijd". Dit zou de genadeslag zijn geweest voor de grote Britse ka toenindustrie, die nagenoeg geheel drijft op de importen uit de Soe dan. Door nu een wijds gebaar te maken tegenover de Soedanezen, hoopt Engeland voldoende goodwill te kweken voor het behoud van de vriendschappelijke maar vooral economischebetrekkingen met de Soedan. In zoverre is de hou ding van de Britse regering zeer wijs. Opmerkelijk is daarbij echter, dat de consenxitieven thans in de Soedan dezelfde politiek volgen als de Labour-regering indertijd heeft gevolgd ten aanzien van India. Pakistan, Ceylon, Birma, Israël, etc., welke houding toen zeer scherp door de conservatieven is bekriti seerd, terwijl thans Labour geen goed woord over heeft voor de po litiek tan de conservatiei&n. Het kan verkeren De eerste vreugde w echter voorbij. Generaal Naguib schijnt te geloven dat hij te ver is gegaan, toén hij de eis van onmiddellijke aansluiting van de Soedan bij Egypte liet vallen. Hij schijnt, er nun der zeker van te zijn dan enige weken geleden dat. de Soedanezen na de termijn van drie jaar de aan sluiting bij Egypte zullen verkie zen bóven algehele onafhankelijk heid. Berichten uit Karthoem doen inmiddels geloven, dat slechts een klein gedeelte van de politiek geïnteresseerde Soedanezen het 'oog op Egypte heeft laten vallen en dat de meeste ontwikkelde Soedanezen méér voelen voor teindélijke onafhankelijkheid met eventueel een lidmaatschap van het Gemenebest. Om die reden heeft generaal Naguib dan ook wel direct gewaarschuwd, dat er van een aansluiting van de Soedan bij het Gemenebest nooit iets sou komen zonder dat dit ernstige Egyptische repercussies ten gevol ge zou hebben. Churchill zal zich hier nog niet veel van aantrekken. Voorlopig is Londen aan de winnende hand. En wie zegt, dat Naguib over drie jaar nog in het Egyptische zadel zal zitten .f Benden-activiteit op West-Java Na een periode van betrekkelijke rust gedurende de afgelopen we ken, valt er een toenemende acti viteit van de benden in West- Java te bespeuren, aldus meldt Aneta. In het Soekaboemisehe en in het Pengalenganse werden onderne mingen aangevallen, o.a. Negla. De onderneming Ardjuna, gelegen op de grens van het Pengalenganse e.i het Garoetse, werd aangevallen door een bende ter sterkte van 700 man, 10.000 rupiahs, 8 ton rijst, benzine, materialen en twee vrachtauto's werden geroofd. In het Bandjarse werd de thee onderneming Tjisaga van de Société Franco-Neerlandaise aangevallen door een bende van 120 man. De 18 man sterke bezetting van de op de onderneming gelegerde politie post weerde zich met haar wapens tegen de overmacht en kon voor komen. dat de bende oprukte naar de woningen van de administrateur en de employé's. Een drooghuis met 10.000 kg rabbel werd verbrand Bij deze. overvallen werd tot he den geen melding gemaakt van slachtoffers. Onder beton verpletterd Toen bij het afladen van beton platen op het terrein van Wilton- Fijenoord te Rotterdam de lading ging schuiven, kwam de 36-jarige chauffeur K. F. van der Vlies uit Zwijndrecht onder enkele platen terecht. De man was onmiddellijk dood. let Weer Verwachting tot Vrijdag avond (opgemaakt te 10 u.) Zwaar bewolkt Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen en plaat selijk nevel of mist. Weinig verandering in tempera tuur. Zon op 7.46, onder 18.03. Maan op 9.53, onder 2.11 (E.K. 20 Febr. 18.44 uur). Barometer alhier v.m. 8 u.: 759 mm; voorm. 12 uur: 760 mm. Barometer na hedenmid dag 12 uur: stijgende. Hoogwater te Scheveningen 20 Februari le hw. 7.31, 2e hw. 19.54. Tussen gisterochtend 8 u. en hedenochtend 8 uur no teerde onze regenmeter geen neerslag. Temperatuur hedenmorgen 8 uur 7 graden C.; 12 uur: 9 graden Celsius. Tussen gistermorgen 8 u. en hedenmorgen 8 u. was de hoogste temperatuur 9 gr. C. en de laagste 6 gr. C.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1