Vrouwen werken op Flakkee; eerst moet de modder weg Snoek veroverde titel op physiek zwakke Schagen Kamp leven aan Millionnair- Coulton Arnhemse Rembrandt Theater zal worden herbouwd WALLACH WALLACH Selectiestrijd KNVB-jeugd met spel van matig gehalte Roothooft kreeg revanche op C. du Buy Frans orkest concerteerde voor Rampenfonds Dertiende lijst - slachtoffers DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 HET PAROOL BURGEMEESTER v. HOFWEGEN -f- .opbouwplannen van Nieuwe Tonge XX OXX L in studie. (Eigen foto) (Van een onzer verslaggeefsters) TN het huis van bakker D. N. C. Prince aan de Zuiddyk nummer 8 in Nieuwe Tonge hangt een zoetige muffe stank van verrotting. Op de vloer van de tussenkamer achter de winkel, waar op de toon bank nog dwaas een paar schaaltjes met katte- tongen staan, ligt een laag vettige zeeslib, die tot de helft van de poten van de twijfelaar komt. In de kamer daarachter is het buffetje gekanteld in een modderbrij van tien centimeter dik en de nog lager gelegen bakkery daarachter is een grauwe slib- vijver, waarboven de deegtrog nog net uitsteekt. Vijf meisjes uit Voorburg en Wassenaar, in blauwe overalls, stonden Dinsdag zwijgend in de smalle donkere gang en keken naar wat het water had aangericht. Er was oprechte vertwijfeling in haar ogen. Tot er een zei: „Eerst alles er uit, de straat op, en dan de modder met de schoppen weg krabben...". Ze hebben toen allemaal wat aange pakt en zijn er mee naar buiten gelopen, want ergens moet worden begonnen. Bakker Prince en een paar mannen uit dit vrouw- loze dorp hebben de zware meubels weggedragen. Rotte spruitjes kleefden op het i pluche. Het huis van bakker Prince schoon maken, dat was de eerste opdracht aan de eerste Vrouwelijke Vrijwillige Hulp colonne, welke door de Stichting voor Maatschappelijk Werk In Zuid-Holland is ingeschakeld op Flakkee. De vorige dag waren ze In Middelhar- nis aangekomen, elf In getal. Meisjes van de huishoudschool, sociale werksters en huisvrouwen. Ze hadden geslapen in de Landbouwhuishoudschool van Som- melsdjjk, op matrassen en gegeten in de centrale keuken. Het had nog wel Iets van een kamp, niet meegerekend de „tien geboden", instructies, waarvan „het is niet toegestaan zich in vrije tijd afzonderlijk op de openbare weg te be geven" er een en „Gedraagt waardig, men kijkt aan" een ander was. Maar toen ze de volgende oentend per vrachtauto naar Nieuwe Tonige waren gebracht en gewapend met rubberlaar zen, bezems, emmers en schoppen langs de nu drooggevallen Molendijk liepen, viel de grauwheid van dit verlaten en zwaar getroffen dorp waar slechts een paar honderd mannen zijn achterge bleven, op haar. De huizen, voor zover _.-i. <- stonden onbeschrijfelijk niet verwoest, grauw en vuil langs de modderige dijk. Daarbinnen was het net zo als bij bakker Prince. Dat zijn huis en dat van slager Gebraad het eerst schoongemaakt worden is de uitdrukkelijke wens van burgemeester Van Hofwegen. Middenstand nodig HIJ zit op het kleine raadhuis, waar het naar lysol ruikt en zegt: „Het belangrijkste is. dat de middenstand zo gauw mogelijk weer wordt ingescha keld", Bakker Prince en slager Gebraad zijn belangrijk voor de voedselvoorzie ning. De burgemeester is dankbaar, dat de bevolking de Donderdag na de ramp vrijwillig en zonder mopperen per heli- coptère ls geëvacueerd, w^nt zijn ge meente is nog in de bergingsfase. Van de 75 slachtoffers zijn er pas ruim 30 geborgen. Nu het water half gezakt is. lopen nog onmogelijk en varen uitgesloten, ls het zeer moeilijk de verdronkenen te be reiken. Iedere avond gaat hij naar Dirksland, dat is drooggebleven, om de slachtoffers, die die dag gevonden zijn, te helpen begraven. De Nieuwe Tongers hebben de allergrootste waardering voor hun nog jonge burgemeester, want hij heeft zich In de rampnacht en daarna geweldig gehouden. Bijna is hij verdron ken bij een poging anderen te redden. Die waardering ls wederzijds, Burge meester Van Hofwegen vertelt vol be wondering over zijn mensen en van de 20, die op die Bidzondag de gaten ln de Molendijk hebben gedicht met duizend zandzakken en een aantal zandauto's. JVT is de 40-jarige Londense ver- zekering sbediende Jack Coulton die op een dag twee voetbalpools tegelijk won en daardoor plotseling in het bezit was van ongeveer f 1.162.6'/1. Coulton had twee keet- een kwartje (sixpence) met zij» uit slagen formulier ingezondenzoals hij dit al gedurende drie jaar deed, Nu is hy millionnair. LANGS de Mo lendijk trok ken ze naar de huizengewa pend met ar- beidswïl, rubberlaarzen, overalls en schoonmaakmateriaal. Op naar het huis van de bakker, want hoe eerder die weer brood kan bakken, hoe beter het is voor de achtergebleven Nieuwe Tongers. (Eigen foto) (Van onze correspondent) ARNHEM, Donderdag. Een van de grootste vooroorlogse attracties zowsl voor ingezetenen van de Gelderse hoofdstad als voor toeristen, het Arnhemse Rembrandt Theater, dat in 1944 werd verwoest, zal worden herbouwd. De archi tecten C. Nap en G. J. P. van Ede zijn met hun plannen gereed. Het theater zal herrijzen aan het Velperplein op de plaats van het in 1944 eveneens verwoeste Telefoon- en telegraafkantoor. Bouw en inrichting zullen naar schatting anderhalf millioen gulden gaan kosten. Het nieuwe thea ter zal naar Ameri kaans voorbeeld geen I balkons krijgen. De 800 a 900 zitplaat sen zuilen amphi- theatersgewijs ge deeltelijk tot boven de grote hall oplo- pen. Er komt een toneel van 20 m I breed en 10 m diep met een orkestbak van 10 bij 3 m. De zaal zal een afmeting krijgen van 40 bij 30 m. De architecten i zijn uitgegaan van de mogelijkheid van snel inkomen en uitgaan van het pu- 1 bliek, dat daartoe langs verschillende wegen zal worden geleid. Aan de straat zijde komt een café van 7 bij 20 m, dat vrij is. Dit zal dan tot gevolg hebben, om wille van de ruimtewerking door een dat Arnhem bij andere steden ver achter HET NIEUWE ARNHEMSE Rem brandt Theater, zoals dit door de architecten C. Nap en G. J. P. can Ede is ontworpen. Arnhem wachten tot het 20 %-theater geheel glazen wand van de grote hall zal worden gescheiden. Aan de buiten zijde zal het gebouw worden voorzien van geelgrijze platen natuursteen boven een geheel doorlopende glaspui. De reden, dat de directie van de N. V. Astra Filmmij te Arnhem, die ook het; vooroorlogse Rembrandt exploiteerde, .- blijft met de vertoning van belangrijke films. Intussen hoopt de Astra Filmmij, dat het gemeentebestuur van Arnhem zich over nivellering van de belasting op 20 </o nog eens zal willen beraden. vuuiuuiiugae nemui cuiul c.\piuilcciuc, y— 14,1 met de opdracht tot de bouw nog wacht,' rkllllStDiaand A Dl Sterdam is o. a. gelegen in de merkwaardige dif-1 ferentiatie, welke de gemeente Arnhem op het punt van de vermakelijkheids belasting toepast. Deze bedraagt daar 35 Nu is de gemeente wel bereid voor filmvertoningen in het nieuwe Rembrandttheater 20 fo te heffen, maar dan moeten de bioscoopvoorstellingen gecombineerd worden met een voorstel ling op het toneel De directie van -de N. V. Astra Film mij is van mening, dat de exploitatie van eert nieuw en kostbaar Rembrandt niet mogelijk is, indien de vermakelijk heidsbelasting voor films niet over de gehele linie op 20 wordt bepaald. De directie acht het niet juist, dat een film, die naar inhoud op hoog peil staat, per. se vergezeld zou moeten gaan van een nummertje variété en een muziekje. Filmverhuurders vertonen uiteraard hun films liever in bioscopen, waar de belasting 20 bedraagt. Nu zijn in Arnhem vier van de vijf bioscopen in exploitatie bij de Astra Filmmij. Aange nomen, dat er voor filmvertoningen in het nieuwe Rembrandt 20 zou moeten worden betaald tegen 35 in de overige bioscopen, dan ligt het min of meer voor de hand, dat de filmverhuurders met de aanbieding van hun producten voor En hij is optimistisch en kijkt in de toe komst. De haven van Battenoord is nu gauw te gebruiken en over een week of twee zyn de binnenpolders te betreden. Als er geen storm komt REEDS is he; ingenieursbureau Van der Steur en De Groot in Rotter dam, samen met Instituut Stad en Landschap voor Zuidholland, bezig aan de uitwerking van een nieuw opbuuw- plan voor Nieuwe Tonge. Bouwplannen voor nieuwe huizen hoopt burgemeester Van Hofwegen binnen veertien dagen te kunnen indienen bij het Ministerie voor Wederopbouw en Volkshuisvesting. Pas als de ergste berging van mensen en vee achter de rug is, mogen de vrou wen zonder kinderen terugkomen. Hij wil hun de sombere, troosteloze aanblik, die het dorp nu nog biedt, besparen en daarom is hij dankbaar voor de hulp van de vrouwelijke vrijwilligers. Aanvankelijk is er wat weerstand bij de bevolking geweest over de komst van „die vreemden". Waarom, zo zei men, mogen onze eigen vrouwen niet terugkomen om de huizen schoon te maken, waarom moeten mensen, die niet uit deze streek zijn dat doen? Het antwoord daarop is, dat men het de vrouwen uit de eigen streek die al zo veel hebben meegemaakt, gemakkelijker wil maken by haar terugkomst. Wat Nieuwe Tónge betreft, ligt het ln de bedoeling, dat de hulpcolonne zoveel hulzen en gebouwen schoon maakt als het water er weg ls dat de mannen van het dorp ln Nieuwe Tonge kunnen blijven slapen en niet meer na de dagtaak ln andere ge meenten hoeven te worden onderge bracht. En als de vrouwen terugkomen stelt de Stichting voor Maatschappelijk Werk zich voor vele vrijwilligsters ter beschikking te stellen teneinde de huls vrouwen assistentie te geven bij het op orde brengen harer huishoudens. Ingeënt DIE eerste avond ls de eerste colonne min of meer gebroken van lichaam na het zware werk op haar matrassen in de school van Dirksland, waar inmiddels 'naar verblijf was Inge richt, neergevallen. Het zal wel spier pijn zijn geworden en misschien een pijnlijke plek van de eerste typhus- lnentlng, waarop burgemeester Van Hofwegen voor de zekerheid had ge staan. De tweede hulpcolonne kwam Dinsdag naar Flakkee. 32 meisjes en vrouwen uit Berkenwoude en omgeving onder lei ding van mevrouw GautierVerstoep, vrouw van de burgemeester van Ber kenwoude. Twee van haar dochters hoorden bij de groep, die verder uit boe rendochters bestaat, gewend aan licha melijke arbeid. In afwachting van verdere opdrach ten waren ze maar vast begonnen met de Landbouwhuishoudschool van Som- melsdjjk, die haar als kwartier was toe gewezen nu de andere groep op Dirks land bleef, schoon te maken. Ze kwa men om drie uur. Om zes uur was er van alle vlooren te eten. De kooklokalen waren als na een grote schoonmaak. De ruiten gezeemd, de gasstellen vrjj Van roest, de trappen en gangen gedweild, een zijkamer ingericht als huiskamer. „Wij komen hier om te werken", zei den ze en dweilden door. Hopen cadavers VIJF, onder wie een van de burge meestersdochters, waren nog die zelfde middag met een vracht wagen naar Oude Tonge gegaan, onder leiding van mevrouw Visser, adjunct- directrice van het Sanatorium der Spoorwegen in Zeist. Oude Tonge is de zwaarst getroffen gemeente van Flak kee. Het heeft 300 doden, 100 ver woeste en 300 zwaar beschadigde huizen. Het is er afschuwelijk, nog steeds. De vijf op de wagen reden met hun matrassen en koffertjes over de gehavende dijk die nu zóver is, dat Oude Tonge sinds kort over land te be reiken is van Middelharnis uit. Zij reden door het verdronken land en passeerden de hopen cadavers, die uit de onbe schrijfelijke chaos langs de dijk door militairen, die uit dit ergste rampgebied nog niet zijn teruggetrokken, te voor schijn worden gehaald. De meisjes kwamen als even zo vele druppels op de gloeiende plaat van het nimmer ophoudende werk van mej. L. H. Hendriks, de sociale werkster die naar Oude Tonge ls gestuurd voor de sociale verzorging van de 250 die er nog zijn gebleven. Ze werden onderge bracht boven de cantine op matrassen. De volgende ochtend vroeg waren ze present en schonken er thee voor de mannen, die aan het werk gingen en in de cantine hun brood aten. Achter het front MIST maakte het bemodderde haven tje en het uitzicht op de wereld nog grauwer. Langs de ramen trokken de vrachtauto's, hoog opge stapeld met cadavers, en mannen in lugubere schorten en gummi handschoe nen togen aan een afschuwelijke dag taak. De cadaverploegen. In de cantine rook het naar lysol en het was er als achter het front in een oorlog. Mili tairen legden een noodverlichting aan, want er was een aggregaat aangekomen. De mannen van de ploegen spraken over hun ervaringen bij het cadaver- ruimen en maakten er moppen over, terwijl ze ontbeten. De meisjes uit Berkenwoude wasten af. smeerden brood en deden wat haar hand te doen vond. Straks zouden ze aan het kleren sorteren worden gezet, het was hun om het even, „wij zijn gekomen om te werken". Door de straat droegen man nen een brancard. „Waar is de dokter, we hebben er weer een." Om kampioenschap halfswaargewicht (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, Woensdag. De poging van Snoek oni Schagen, Nederlands kampioen in het halfzwaargewicht, van de troon te stoten, is gisteravond in de overvolle Apollohal volledig gelukt. Het was niet zo moeilijk de kroon van Schagens hoofd te halen, want de titelhouder voelde zich lang niet ln conditie. De sporen van een zware griep stonden nog in de vorm van koortsuitslag op zijn gezicht. Nu willen wy bij u beslist niet de indruk wekken, dat een Schagen in vorm, kampioen zou zijn gebleven. Maar in ieder geval zou hij zeer zeker beter mee hebben kunnen vechten. Nu lag er over Schagens bewegingen een zekere matheid. Er zat geen tempo in en achter zyn stoten, die van oorsprong toch al niet imponerend zijn, ontbrak nu helemaal de kracht, die nodig is om te trachten een kampioenschap zorgvuldig vast te houden. De eens voor de Europese titel candidaat zijnde Amsterdammer verloor ruim 'op punten. Voor het titelgevecht had Snoek ons gezegd: „Als ik die hechte verdediging van Schagen maar open krijg, dan zal het'wel lukken." In het begin van het gevecht hebben wij aan zijn woorden teruggedacht. Het ging niet zo best. De Haarlem adopteert het getroffen Oude Tonge (Van onze correspondent) HAARLEM. Donderdag. De Haar lemse raad keurde gistermiddag het voorstel van B. en W. goed om de tij dens de overstromingsramp zeer zwaar getroffen gemeente Oude Tonge op het eiland Flakkee te adopteren. B. en W. deden hun voorstel naar aanleiding van een verzoek van de Vereniging van Ne derlandse gemeenten. De Haarlemse raad had enige tijd geleden al het besluit genomen een nog nader aan te wyzen gemeente te adopteren. Burgemeester mr P. O. F. M. Cremers deelde na het aanvaarden van het voor stel mede, dat Oude Tonge er op kan rekenen dat de gemeente Haarlem alles zal doen wat zy kan. De mogelijkheid bestaat dat er hulp moet worden gebo den in de vorm van toezending van tech nisch en administratief personeel, poli- tie-eenheden en voertuigen. Hervatting treinverkeer Dordrecht-Gorcum Tussen Dordrecht en Gorcum is van morgen om zeven uur het treinverkeer hervat. Aangezien tussen Dordrecht en Slledrecht langzamer dan normaal moet worden gereden, zullen de treinen acht minuten vroeger dan in de reis gids is aangegeven van Dordrecht ver trekken en In tegengestelde richting tien minuten late" te Dordrecht aan komen. Ten behoeve van inwoners var Slledrecht. die het station aldaar niet kunnen here'ken. zullen alle treinen te Baanhoek stoppen. Om boete te doen naar het front in Korea (Van onze Haagse redactie) De krijgsraad te velde West veroor deelde gisteren de 25-jarige soldaat B. G. L„ afkomstig uit Indonesië, wegens opzettelijke ongehoorzaamheid en on geoorloofde afwezigheid in tjjd van nood tot veertien dagen gevangenisstraf met L. had geen gevolg gegeven aan de radio-oproep, die op 1 Februari de mili tairen in verband met de watersnood mobiliseerde. Hij was pas op 3 Februari naar zyn onderdeel te Amersfoort terug gekeerd. D. had naar hij zei, de oproep gehoord maar meende, dat die later was in getrokken. Hij heeft zich inmiddels bij wijze van „boetedoening" opgegeven voor Korea, waar hij reeds eerder heeft gevochten. (Advertentie) laat Amsterdam alweer van export- lekkernijen goedkoop profiteren! Thans, alleen VRIJDAG-ZATERDAG KIP MET HAM IN BLIK Een tractatle bjj elke maalty'd. Inhoud 200 gram. Per blik zolang de voorraad strekt 7Q „t Aan wederverkopers wordt J cc niet verkocht. dekking van Schagen zat dicht. De kam pioen had zelfs in de eerste ronden de aanval volkomen in handen. Snoek kreeg voorlopig geen kans. Telkens moest de uitdager, die af en toe met gestrekte armen probeerde bij Schagen te komen, achteruit. Maar langzamerhand viel Schagen terug. Zijn stoten werden minder op maat geplaatst en Snoek, die een kleine puntenachterstand had opgelopen, be greep, dat de tijd was gekomen om in te grijpen. Hij kwam op temperatuur en een uitstekende links-rechtse in de vierde ronde was de eerste van een serie doel treffende handelingen in de richting van Schagens gelaat. Snoek ging zich steeds vrijer bewegen, hy werd brutaler en stootte hoe langer hoe meer. De titel houder, die vooral de gevaarlijke linkse van Snoek in de gaten hield, trok zich meer en meer terug in de verdediging, die minder goed gesloten was dan anders. In de negende ronde werd Schagen zelfs even uit zyn evenwicht geslagen. En Snoek ging door. Hij plaatste zyn sto. ten daar, waar hij ook maar even een opening zag. De uitdager ontspande zich. Hij was er zich kennelijk van bewust, dat hy Schagen reeds had onttroond. Er lag iets juichende in Snoek zyn.handelingen. Slechts een k.o. zou hem de zege kunnen kosten. Maar Schagen had daarvoor de kracht niet. Snoeks finish was sterk. Hy bleef onbereikbaar. De overige uitslagen waren: Halfzwaargewicht: Anglee w. o. p. van Henne (D.i. Middengew.Hagenaar w. o. p. van Choniutoksi (D.>. Vedergewicht: Klok w. o. p. van Levandoski (D.). Amateurs: Baars w. o.p, van Achthoven: Klijsen won van Santelhaus door interventie van de scheidsrechter. De uitslagen van de Woensdag in de Engelse league gespeelde wedstrijden lulden Eerste divisie: ArsenalDerby County 62; Aston VillaPortsmouth 60; Bolton WanderersMiddlesbrough 53; SunderlandManchester United 22; Wolverhampton Wanderers Chelsea 22. Tweede divisie: Doncaster Rovers Everton 30; FulhamRotherham United 41; West Ham United Plymouth Argyle 01. Midvoor Van Braam een goed schutter (Van onze sportcorrespondent) UTRECHT, Woensdag. Het handje vol toeschouwers, leden van T.C., K.C. en bondscoach Van der Leek inbegrepen, dat zich vanmiddag in het Stadion had verzameld om een jeugd-selectiewed- strjjd ln verband met de ontmoeting tegen België te volgen, heeft niet veel te zien gekregen. Dat kwam allereerst door de zware mist, die het volgen van het spel heel moeilijk en soms onmoge lijk maakte. Maar het weinige dat wel te zien was, bleef ook al onder de maat. Toch is soms wel gebleken, dat er enig materiaal in de ploegen zat, waar mee verder kan worden geëxperimen teerd. De „witte" ploeg, die met 71 won, had in midvoor Van Braam (Hille- gom) een goed schutter, die een aan trekkelijk combinerende recht ei-vleugel van TSC, De WitBroeders naast zich had. Van de linkervleugel van Sittardia, ErkensGruisen, bleek laatstgenoemde de kunst om een doelpunt te maken ook wel te verstaan. In de achterhoede van dit elftal blonk spil Maas (Kimbria) uit en was Smid (EBOH) een nuttig doelman. De verdediging van „rood" bleek minder solide, vooral in de aanvang Toen maakten doelman Onderstal (Feijenoord) en spil De Koning (Sparta) verscheidene fouten en de halfspelers lieten het middenveld geheel aan „wit" o-ver. De voorhoede van „rood" was niet onverdienstelijk. Vooral Dahrs (Blauw Wit) en rechtsbuiten Veerman (Volen- (Van onze tafeltennismedewerker) Tydens de jubileumwedstrijden van de tafeltennisvereniging Sparta, die Woens dagavond zyn gehouden tussen Cor du Buy, Van Zoelen, de Engelsman Berg- mann en de Fransman Roothooft, heeft laatstgenoemde speler zijn revanche ge kregen voor de nederlaag tegen Du Buy, die hij enige tijd geleden in de landen- wedstryd Frankrijk—Nederland opliep. Dit keer bleef de Fransman met 2116, 2115, 1421, 2116 in de meerder heid. Over het algemeen stonden de ont moetingen op hoog internationaal niveau. Beide Nederlanders stalden al hun capaciteiten uit om de score tegen het team, dat door de twee buitenlanders werd geformeerd, zo laag mogelijk te houden. Dat het toch een 50-overwin- nipg werd, daar konden zij uiteindelijk niets aan doen. De party tusen Du Buy en Roothooft was boeiend. De Fransman speelde zeer goed verdedigend. Hij bracht de eerste twee games op zijn naam, waarna Du Buy door tactisch aanvallend spel de derde won. In de vierde game toonde Roothooft zich weer de sterkste. Vóór dit duel had Van Zoelen een eer volle 21—18, 2111, 2119 nederlaag geleden tegen Bergmann, die er zijn zin nen op had gezet, aanvallend te zege vieren. Het is de Brit keurig gelukt. Bergmann versloeg ook nog Du Buy in drie sets: 21—16, 21—14, 2116. Root hooft behaalde een regelmatige zege op Van Zoelen met de cijfers 2111, 21 13, 21—15. Het dubbelspel was ongetwijfeld het eest spectaculair. Aan beide kanten werd geraffineerd gespeeld, het tempo lag hoog en de rallies waren uitstekend. Uiteindelijk gingen ook hier de winst punten met de score 2116, 2117, 1721, 2115 naar de buitenlanders. dam) lieten behoorlijk voetbal zien. Midvoor Bouterse (De Spartaan) miste echter een aantal fraaie kansen. Voor de rust brachten Broeders (2) Van Braam en. Gruisen de score op 40, door Veerman werd het 41 en met een prachtig schot van Van Braam 5- In de tweede helft scoorden Gruisen en Van Braam (71). De opstellingen waren: Wit: Smid (EBOH); Weasels (Sittardia) en Louwers (De Valk); Loos (Vitesse). Maas (Kimbria) en Smits (Helmond'ia) Broeders (TSC), De Wit (TSC), Van Braam (Hillegom), Erkens (Sittardia) en Gruisen (Sittardia). Rood: Onderstal (Feijenoord), Onlnk VUC en Bond (Volendam); Engels (Hee renveen), De Koning (Sparta) en Belfroid (VSV)Veerman (Volendam), Dahrs (Blauw Wit), Bouterse (De Spartaan), Van Elderen (Brabantia) en Bovenius (En- schedese Boys). geeft opdrachten Voor de Kunstmaand Amsterdam 1953 zijn door het bestuur van deze stichting drie opdrachten verstrekt. Kees Kef is verzocht drie koorwerken te componeren voor het Nederlands Kamerkoor onder Felix de Nobel. Sonia Gaskell kreeg een opdracht voor de choreografie van een ballet „Luctor et Emergo", dat de ramp van onlangs tot onderwerp heeft en waarvoor Geza Frld de muziek zal componeren. Met dit nieuwe ballet zal de Kunst maand op 1 Juni ln de hoofdstedelijke Stadsschouwburgworden geopend. Een orkest onder- leiding van Anton Kersjes verleent hierbij zijn medewerking. Kunst in kort bestek Zaanlands Kapel uit Koog aan de Zaan organiseert ter gelegenheid van haar 60- jarlg bestaan een concours op 31 Mei en 7 Juni, waaraan ook het corps van de Fran se spoorwegen uit. Epernay sur Marne zal deelnemen. In Amersfoorts ,,'t Oude We- vershuys" wordt van 21 Februari tot 13 Maart een tentoonstelling gehouden van Filarski's gouaches en tekeningen Beeld houwwerk en tekeningen van Tiibus Lees er zijn van 21 Februari tot 8 Maart ln het Waaggebouw te Almelo te zien. De Haarlemse Kunsthandel Leffelaar expo seert tot 28 Februari aquarellen en teke ningen van Poppe Damave. Louis Schrlkkels werken uit de Provence en Ca- margue worden van 21 Februari tot 16 Maart in het Haagse Panorama Mesdag ten toon gesteld. In een te Groningen gehouden vergadering is besloten tot op richting van een „Drentse Schrievers- kring". Vier koren in Den Bosch geven 27 Maart in het Casino een concert m.m.v. solisten, ten bate van de slachtoffers van de watersnood. De Koninklijke Muziek vereniging Harmonie uit Biervliet (Zeeuws Vlaanderen) concerteert 28 Februari in Dour (België), ten bate van het Nationaal Rampenfonds, Tot 18 Maart stelt het Museum van Oudheden te Groningen he dendaagse kunst ten toon. Baclis Matthaus Passion onder Piet van Egmond in Grote Zaal Het Amsterdams Oratorium Koor geeft 9 en 10 Maart in de Grote Zaal van Amsterdams Concertgebouw een uitvoering van Radhs Matthaus Pas sion onder leiding van Plet van Egmond. Hieraan werken mee de Haarlemse Or kestvereniging, het Knapenkoor van de Vredeskerk en solisten, o.a. Jo Vincent, Lenie Henning, Walter Ludwiig, Casper Broecheler, Wiebe Drayer en Peter de Vos. (Van .onze Haagse muziekmedewerker) „L'Orchestre National" van de Franse omroep trad gisteravond in het Gebouw voor K. en W. op Onder leiding van een zijner vaste dirigenten: Henri. Tomasi. Deze door het Residentie Orkest geïntroduceerde zusterinstelling had een kost baar aquarel meegebracht van de kunstenaar Marc Chagall, die het schonk om het ten bate van de slachtoffers van de watersnood in de pauze op Amerikaanse wijze te verkopen. De succesvolle verkoop deelde het concert in twee langdurig van elkander gescheiden helften, xoaardoor het dan ook zeer laat zijn ovationeel einde kreeg. spelen van de volksliederen was het concert geopend. De orkestleden staan hun» salaris van deze avond aan het Rampenfonds af, en ook de opbrengst komt aan de slachtoffers van de ramp ten goede. Het Franse orkest kenmerkt zich dóór de prachtige kwaliteit van de Instrumenten en nog meer door de hoge spelkwaliteiten van alle musici. Er zyn met dit nog jonge en nog nergens enig verval tonend orkest wonderen te ver richten. Tomasi, de kleine Corsicaan, leidde met exacte kleine gebaren, waar van die van de handen een persoonlijke stijl hebben. Vaak troffen de precisie en de sobere, uiterlijk „droge" uitvoeringen zelfs van een laaiend werk als Berlioz' Carnaval Romain, van de merkwaardige derde symphonie van Roussel en van La valse van Ravel. De gloed van nuances, kleur en voordracht waaraan ons oor meer gewend is. herkenden wij het meest in de vertolking van La Péri van Dukas en bovenal in de wondermooie Deux Nocturnes (Nuages en fêtes) van Debussy. Wellicht heeft het voornaamste doel van dit orkest spelen in de studio Invloed op de aard der voordracht die in de concertzaal aan geheel andere acoustische eisen moet voldoen. Het zal Haarlem zal belasting op films niet verlagen (Van onze correspondent) HAARLEM, Donderdag Met 25 stemmen vóór en zes tegen heeft de Haarlemse raad gistermiddag het voor stel van B. en W. aanvaard om afwij zend te beschikken op het verzoek van de Haarlemse bioscoopexploitanten om de vermakelijkheidsbelasting op film voorstellingen te verlagen. Hun verzoek schrift werd voor kennisgeving aange nomen. H.O.Viv er kt mee bij première van De Troubadour in City Ter gelegenheid van de première van de opera-film „De Troubadour" in het daarom interessant zijn om na deze City Theater zal de Haarlemse Orkest. aangename kennismaking met prachtige orkest in de zaal. dezelfde stukken en liefst onder dezelfde leiding nog eens door de radio te horen. Voor de fraaie geste van deze avond niet alleen, maar ook voor de geleverde prestaties klonk telkenmale het applaus dankbaar en geestdriftig op. Met het Sprake van wedstrijd Frankrijk-Z. -Amerika voor rampgebied In Parijs verwacht men ln de loop van deze week de heren- L. Brunt en G. Kruijver, die, zoals gemeld, namens het bestuur van de KNVB besprekingen zullen voeren met het bestuur van de Franse Voetbalbond over een eventuele wedstrijd tussen belde landen ten bate van het Nationale Rampenfonds. Voor het geval een dêrgelyke wedstrijd op 12 Maart niet georganiseerd zou kun nen worden, hetzij te Parijs hetzij te Amsterdam, is gedacht aan een wedstrijd tussen een Franse selectieploeg en een elftal van ln Frankrijk. Italië en Duits land werkzame Nederlandse profs. Maar dit ls niet de ene mogelijkheid. Gaston Barreau, een der leden van de Franse keuzecommissie, heeft namelijk aan de Franse bond voorgesteld om, In dien de landenwedstrijd tussen Neder land en Frankrijk niet kan doorgaan, op 12 Maart ln het Pare des Princes een wedstrijd te houden tussen een Franse ploeg en een elftal van ln Frankrijk wonende Zuidamerikaan se spelers, eveneens ten bate van de noodgebleden. Een beslissing zal waarschijnlijk niet voor het einde van deze week worden genomen. vereniging onder Maurice van IJzer Vrijdagavond in beide voorstellingen (6.45 en 9.30 uur) haar medewerking verlenen. Daar Gré Brouwenstyn ziek is, zal Anny Delorie als soliste optreden. Beeldende kunst geveild voor getroffenen (Van onze correspondent) DORDRECHT. Donderdag. De Dordtse beeldende kunstenaars hebben vijftig werken afgestaan voor het Rampenfonds. Op een gisteravond ge houden veiling hiervan was de opbrengst 3000. Het hoofd van het informatie bureau van het Rode Kruis deelt mede, dat de dodenlijsten van heden af nog slechts bevestigde sterfge vallen bevatten, zodat geen voorbe houd meer wordt gemaakt ten aan zien van de daarin vervatte gegevens. HALSTEREN (geborgen en geïdentifi ceerd): Johannes A. A. van den Berg, 11-2-03; Laurentlus M. C. Rampart, 22-1-17; Petronella M. E. Roks. 28-4-37: Cornells Paulus, 14-10-45; Simon van Meer. 31-5-04. KORTGENE (geborgen)Leendert Ver burg. 20-4-31. NIEUWE TONGE (geborgen): Cornells J. van Balen, 6-10-40: Jan van Balen, 22-2-05; Adrlanus van Erkel, 3-5-49. NIEUW-VOSSEMEER (geborgen en ge ïdentificeerd): Laurina Meeus, 30-10-23; Paulina van Dijk. 10-1-66. STAVENISSE (geborgen en geïdentifi ceerd) Petronella Oostdijk—Wesdorp, 29-10-77.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3