Rumoer rondom Belgische hof begint wat te luwen Regeling gunstig RAMPGEBIED BLIJFT NOG KWETSBAAR Tweeklank Ter zitting gevangen gezet: twee jaar geëist (in appèl) ontslagrecht vindt onthaal in Kamer HOF in KARLSRUHE VOOR MOEILIJKE BESLISSING Gevaarlijk gevoel van malaise voor de monarchie Verlenging opzeggingstermijn bij langdurig dienstverband krijgt vooral instemming Scherpe Wind VICKS BONBONS Tweede Senaat gaat Macht coalitiepartijen behandelen DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 HET PAROOL (Van onze correspondent) BRUSSEL, Donderdag. Het voor vorst en volk pijnlijke rumoer rondom het verblijf van koning Boudewijn aan de Rlvièra dat vooral in het buitenland tot een weinig frisse rel is opgeblazen is nu wel geluwd na de verklaring, die premier Van Houtte Dinsdag in de Kamer aflegde en waarin hij met be trekking tot de gezondheidstoestand van de koning nog eens herhaalde wat h\j een dag tevoren informeel tegen de journalisten had gezegd. Op medisch advies en om van zijn ziekte te herstellen blijft de koning nog enkele weken in het Zuiden en de premier heeft aangekondigd hem nog wel eens meer ter bespreking van staatszaken per vliegtuig te zullen bezoeken, zoals hij Zondag op verzoek van de koning, maar toch volslagen onverwacht, heeft gedaan, hetgeen toen tot de wildste geruchten aanleiding heeft gegeven. De wijze, waarop een deel van de bui. tenlandse pers op de affaire is afgevlo gen. is inderdaad onverkwikkelijk ge weest en vooral Engelse en Franse boulevardbladen hebben zich weer uit geput in schandaalverhaaltjes en in het aandikken van geruchten, die hun on. derbetaalde correspondenten met d< premie voor ,,hot news" voor ogen met kolenschoppen vol van de straat opschepten en elkaar nog toewierpen ook. Er mag dan ontkend zijn. dat het bliksemonderzoek van de premier Zon dag iets had uit te staan met maatrege len, die van de zijde der koninklijke fa milie zouden zijn geëist ter beteugeling van de ..perscampagne", maar in elk ge val hebben de Belgische ambassadeurs te Londen en Parijs démarches verricht bij het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken en de Quai d'Orsay om er van de slechte indruk te gewagen, die diverse Engelse en Franse pers commentaren in België hebben ge wekt. Ook weet men in ingewijde krin gen te vertellen, dat men vanwege het Hof de pers had willen bijeenroepen teneinde deze eens op haar nummer te zetten, maar dat de regering een derge lijk onberaden en alleen maar nieuw lawaai verwekkend optreden heeft voor komen. Overigens heeft de Belgische pers zelf de zaak zeer sober behandeld en behalve enkele „uitschieters" in de socialis tische bladen, heeft men er zich toe bepaald kalm uiting te geven aan de verbazing en de verontwaardiging, die er na het eerste vertrek van de Ko ning en zijn familie, juist twee dagen na de watersnoodramp, overal bij de bevolking viel waar te nemen. Van links tot reohts is ook gezegd, dat dit niets met een nieuwe koningskwestie had te maken en aangezien ook weer bepaalde leden van de koninklijke familie in het geding werden gebra-ht, is er eveneens allerwegen op gewezen, dat nu toch eindelijk het reeds zo lang toegezegde statuut van Leopold III en zjjn gezin eens tot stand moet komen. Glazen liufs Niettemin blijft het feit waar, dat de wolf, die in een kwaad gerucht staat, dubbel voorzichtig moet zijn en dat na alles wat er de laatste jaren is ge beurd, het Belgische koninklijke naleis een glazen huis is geworden. De nuch tere waarnemer, die de echte konings kwestie van dichtbij heeft gevolgd, heeft bü het jongste incident alweer kunnen constateren hoe weinig tact en psychologisch begrip voor publieke reacties er in de hofmilieu's heersen. De koning en zjjn familie, alsmede hun meestal stokoude, naaste medewerkers, leven in een eigen krin getje, dat door overleefde protocollaire barrières van het gros der bevolking is afgesloten. Men staat daar, tot op het kinderachtige toe, op zjjn „point d'honneur" en komt vanuit een egocen trische mentaliteit tot daden, waarvan elk verstandig mens zegt: „Nét weer verkeerd". Toen koning Boudewijn half December ln een jeep en alleen vergezeld van een geestelijke, die zich voor de lotsverbete ring der sociaal misdeelden inspant, een onaangekondigd bezoek aan de krotten in de Brusselse Marollenwijk bracht, sloeg deze gebeurtenis enorm in, Zoiets verwachtte men nu juist niet van een jonge koning, die men al te veel stijf Ook in Nieuw-Guinea uitgifte van watersnoodzcgcls (Van onze correspondent) ALMELO, Donderdag Assistent De Bruin uit Hollandla op Nieuw- Guinea, uit de bezettingstjjd bekend wegens zijn strijd tegen de Japanners toen hij als „Jungle Pimpernel" met een aantal Papoea's een stukje vrij Nederland wist te behouden, heeft in een brief aan een zijner Nederlandse relaties geschreven over de hulpactie voor de ramp die ons land getroffen heeft. Voor de actie „Hulp Nederland 1953", konden één dag voordat wij er hier in Nederland over beschikten reeds speciale postzegels worden ge bruikt. Wij in Nederland hebben een watersnoodzegel van 10 plus 10, te Hollandia heeft men er drie, namelijk 25 plus 10. 15 plus 10 en 5 plus 5. Vijftigduizend series zijn hiervan be schikbaar en gedurende de eerste twee dagen waren er reeds 4000 series te Hollandla verkocht. Niet minder dan zeven hulpcomlté's, waarin Europeanen en Papoea's zitting namen, organiseerden de hulpactie, o.a. door het geven van speciale filmvoor stellingen. Sankt Gallen stuurde geld en goederen na de ramp (Van onze correspondent) HILVERSUM. Donderdag. De bur gemeester van Sankt Gallen, de Zwit serse stad vaarmee Hilversum de laat ste jaren toeristische relaties onder houdt, heeft in een brief aan zijn Hüversumse collega, burgemeester Boot, namens de gehele bevolking van Sankt Gallen en omgeving hartelijke deel neming betuigd met de watersnoodramp die ons land betrof. Er is in Sankt Gallen een omvang rijke inzameling van geld en goederen georganiseerd met verheugende resul taten. Bovendien hebben de deelnemers aan de reis naar Hilversum nog een aparte inzameling op touw gezet, ter wijl ten slotte het gemeentebestuur van Sankt Gallen 5000 Zw. francs beschik baar stelde. (Advertentie) Keelp'i"7 I SterV geüniformeerd en geperst ln een keurslijf van officiële handelingen voor het publiek zag verschijnen. Ook daarom werd het vertrek van de koninklijke familie waarvoor een vacantieverblijf toch maar duidelijk als reden werd opgegeven bijna als een provocatie gevoeld en dit is toen inderdaad dagenlang van hoog tot laag het onderwerp van verbitterde ge sprekken geweest. Wat er voordien op de sympathiebarometer was gewonnen, was met één klap meer dan verspeeld. Het toezenden van een foto, waarop de koninklijke familie in vacantiekle- ding aan de Rïvièra poseert en dat nog wel in de dagen, waarin de bladen de vorsten van de zwaargetroffen buurlanden" temidden van de in ellende verkerende bevolking afbeeldden, was bovendien nog een tactloosheid, die erger dan een fout moet worden ge noemd. Niet voor niets wijdde het satyrische weekblad „Pourquoi Pas?" dat op zijn tijd hoogst ernstig kan zijn de vorige week zjjn hoofdartikel aan koningin Juliana en haar oprecht meeleven niet haar in nood verkerende onderdanen. De verzwegen bedoeling van het blad om zijn lezers het goede voorbeeld voor ogen te stellen, was overduidelijk. Al deze reacties zijn het best samen gevat in een rustige commentaar van het altijd bezadigde, katholieke blad „La Nation Beige waarin wordt geconsta teerd, dat zich nu eenmaal een voor de monarchie gevaarlijk gevoel van malaise heeft ontwikkeld na de gebeurtenissen rondom de koning. Niemand brengt de realiteit van diens slechte gezondheid in het geding, zegt het blad, maar men had de malaise kunnen vermijden indien men meer rekening had gehouden met de emotie, die er tengevolge van de over stromingsramp heerste, en men moet betreuren, dat de koninklijke bezoeken aan het getroffen gebied werden onder broken door een niet-opportune reis, die nog vermoeiend was ook voor de zieke koning. De verantwoordelijkheid hier voor ligt volgens het blad bij de omge ving van de koning en bij de verouderde methodes, die men daar nog toepast wat betreft het contact met de publieke opinie. Ook de betrekkingen van die omgeving met de verantwoordelijke ministers zijn niet in de haak, meent het blad. dat er ten slotte bij de rege ring op aandringt in dit opzicht een ge wetensonderzoek te doen. rVT is de foto die in België zoveel ru- moer veroorzaakt rondom de konink lijke familie, gemaakt in het vacantie verblijf aan de Rivièra even na de overstromingsramp. Van links naar rechts koning Boudewijn, prinses de Réthy en ex-koning Leopold. Ook Eerste Kamer snel besloten in zake wet in verband met watersnood Het wetsontwerp tot vaststelling van voorschriften tot bescherming van schuldenaren en met betrekking tot de burgerlijke en strafrechtpleging, alsmede het administratieve recht, ln verband met de bijzondere omstandigheden, ont staan door de watersnood, Is gisteren reeds in de Eerste Kamer goedgekeurd. Dit ontwerp beoogt uitstel voor opeis bare schulden en uit de wet voort- loeiende verplichtingen en machtiging an de rechter om wettelijke voorschrif ten betreffende termjjnen en vormen buiten toepassing te verklaren. Voorts heeft de Eerste Kamer aan vaard het wetsontwerp tot wijziging van de Werkloosheidswet (aanpassing Orga nisatiewet sociale verzekering) en de daarmede verband houdende ontwerpen tot wijziging van de wet op de Rijks verzekeringsbank en de Raden van Ar-1 - beid en de wijziging van de organisatie-So keunn& van de Kamer wegdragen, wet sociale verzekering. Bij de bespreking van de begroting in Financiën heeft de heer De Vos van Steenwfjk (VVD) de uitgifte van (Vervolg van pay. ij in de dijk worden provisorisch dicht gemaakt. In Zuid-Holland leveren de dijken van de Knmpenerwaard, Sohie- jaiiu, Kozenuurg en ueilland geen ge vaar meer op. Aan het definitief her- stei wordt gewerkt. De Alblasser- waard zal vermoedelijk in Apru weer droog zjjn. up iJsselmonde zijn aue gaten gedicht, behaive dat bij rtnoon, maar ook alt zal vermoedelijk wei oinnen een dag of tien zyn oesiag Krygen. in Maart zunen waaischijnnjk ooit de VvesteiyKe porders weer ciroog zijn. Voorne-Putten punt van Voorne de Zuid-Oost- waariscmjnnjK neeuo in xnaarc weer droog zijn. x*cc igeueeite van net enanu worut at uuor eeu groot gat ten uos- teu van rieiievoetsiius, maar met de ueteug<-jingswericzaaiiuieden is uegon- uen. Aijaei.s een der eeistvolgende uou,. tijen z<ti geiraont woruen Hcl gat niet caissons te siuiten. ne wcsLenjKt oever van het voornse kanaai is met een aüii knoineter lange Kistdam ver sterktde dyk aan ae overkant met zanuzakKen. Gaten gediclit Hoekse Wiaru: mor is ue toe stand zeer gunstig, ue ga^n zijn tüt .oven huogwatci'SLcWu gedicut. gene-le euanci aai men nog cieze week .ie»emaai droog krijgen, op cnkeie kleine stukjes na, cue in maait zunen droog vallen. De ryksweg Dordrecht-Moerdijk is weer gciicei moog. De gebieden aan /.eersaijdcn van ue weg a on en binnen een wc-K waeervnj zijn. ue ouae rijoaan .s met ernstig be&uiacugu; daarentegen ae nieuwe tweede rijoaan wel. Goeree-O verf lak kee: het gat oij uuaaorp is lot boven Hoogwater óe- u.cht. Aan een tweede gat woiat ge welkt. Binnen een maand zunen reeds eiikeie poiders aroog kunnen zijn. tie- «ukKig iieett het euand binneuciyken. ^eze vergemakkelijken ook de commu nicatie. Met gat bij ri er kingen is tot op ne helft van ue breedte en uc diepte be perkt en zal bij een der eerstkomende aode tijen woro«m gedicht. Het werk bij Den Bommel is begonnen. Noord-Brabant: het Land van Heusden en Altena wordt nu leeg ge malen. Wanneer men daarmee gereed zal komen is nog niet bekend. De gaten ter weerszijden van de Moerdijk bruggen zjjn practisch alïe tot boven hoogwater gedicht. Bij Rode Vaart, ten Westen van Willemstad, is een reeks gaten tijdelijk gedicht. Ten Westen van Willemstad zit nog een diep gat, waarin nu zinkstuk- ken worden neergelaten. Hetzelfde ge beurt met het gat bij het fort Sabina- Hendrlka bij Bergen-op-Zoom. Bij Nieuw-Vossemeer heeft de Franse genie een aantal gaten gediclit. Aan twee grote stroomgaten wordt nog ge werkt. Spoorbaan vernield De weg Motrdijk-Roosendaal komt langzamerhand droog, maar ls vrij be langrijk beschadigd. Het herstel zal nog wel enige tijd duren. De spoorbaan heeft zeer ernstig geleden. De rijksweg Rot- terdam-Gorinchem zal vermoedelijk eind Maart weer ln gebruik genomen kunnen worden. „Wanneer ik zeg, dat wij bij eventueel nieuwe stormen op teleurstellingen zul len moeten rekenen", aldus besloot ir Maris zjjn opsomming, „dan betekent dit niet, dat wij opnieuw land zullen moeten prijsgeven aan de zee, maar wij moeten er wel rekening mee houden, dat hier en daar het werk, dat nu moeizaam wordt verricht, weer teniet gedaan zal worden. En wij zullen er alles op zetten om te zorgen, dat vóór de winter overal de schade aan de dijken definitief is hersteld." Wanneer U zich een ogenblik niet helemaal fit gevoelt, neem dan KING pepermunt. De heer lijke smaak brengt U weer in dc juiste stemming, de verkwikkende eigenschappen herstellen Uw werkkracht. ~\M twee uur precies hield een extre- L' tnismn verwekkende limousine voor INBREKERS GETUIGEN TEGEN ANTIQUAIR (Van een onzer verslaggevers) De 64-jarige antiquair j. T. uit Am sterdam, was in hoger beroep gegaan van een vonnis van zes maanden gevan genisstraf, hem opgelegd door de recht bank wegens het verstrekken van tips aan inbrekers. Vanmorgen diende zjjn zaak opnieuw: de procureur-generaal eiste twee jaar en een bevel tot onmid dellijke gevangenneming. Nadat het hof daarover een kwartier had beraadslaagd werd de man geboeid door een parket wacht naar de cel gebracht. Tot na zijn bevel tot gevangenneming bleef hij ontkennen de inbraak in de villa „Kozakkenkamp" te Warnsveld op zettelijk te hebben uitgelokt. „Ik heb verteld dat er geld, juwelen en tapijten waren", verklaarde hij. „Maar ik heb het in goed vertrouwen verteld. Ik wist niet dat -ik het aan inbrekers mede deelde." Maar een van de inbrekers, B., zei: „De antiquair wist van onze plannen. Met onze buit, juwelen, tapijten en siga ren. zijn wij dadelijk na de inbraak naar hem toegegaan. Hij heeft z'n deel van de opbrengst gehad." Ook dat ontkende de antiquair. Een andere inbreker be vestigde het echter weer. „Ik ben hoogst verbaasd dat de rechtbank deze man slechts zes maan den heeft opgelegd en hem in vrijheid liet", meende de procureur-generaal. „Hij levert een groot gevaar voor de maatschappij op." Inbrekerscentrale Mr Joh. K. Mathuizen, de advocaat, vroeg zich af of zijn cliënt er een soort Inbrekerscentrale op na hield. „Dan had ik een andere levensloop van hem venvacht. Als hij inderdaad een verkeerde koers voer, zou hij al lang eens zijn gepakt. En dan zou hij geen Inbraak ensceneren, maar ver duistering of oplichting plegen. Deze man ls door allerlei omstandigheden een volslagen zenuwlijder geworden. Ik voelde natuurlijk welke kant het hier bij uw hof zou opgaan en doe daarom het voorstel een onderzoek naar zijn geestvermogens te laten instellen." Pres.: „Maar meneer de procureiur- generaal denkt daar anders over. Daar heeft u nog niets over gezegd.'' Mr Mathuizen: „Daar kom ik nu op. (Advertentie) PUISTJES... ontsieren Uw gelaat, juist als U er aantrekkelijk wilt uitzien. Ze verdwijnen dikwijls in 24 uur door de ontsmetten, r de en snel genezende 7 ?fepi (Van onze parlementaire redacteur) De herziening van het ontslagrecht, als geregeld in het Burgerlijk Wetboek, vond in de Tweede Kamer gistermiddag in 't algemeen een gunstig onthaal. De suggestie, welke prof. Oud (VVD) daags tevoren had gedaan om haar te laten rusten tot de algemene herziening van het B.W. aan de orde komt, vond geen byval. Gemeend werd nl., dat het wetsontwerp vele goede elementen bevatte. Met name de verlenging van de opzeggingstermijn by langdurig dienstverband een week voor ieder dienstjaar voor de werkgever en een week voor twee dienst jaren voor de werknemer met maxima van resp. dertien en zes weken, kon de gronden door het rijk besproken. Hij pleitte daarbij voor gedwongen sanering van kleine boerenbedrijven. Waar nodig wilde hij de mensen verplichten tot ver huizing naar de Zuiderzeepolders. De neer De Vos van Steenwijk achtte in stelling van een commissie, die het vraagstuk van de sanering der kleine boerenbedrijven kan bestuderen, ge wenst. Humanistisch Tehuis voor militairen te HaveJte geopend (Van onze correspondent) MEPPEL, Donderdag. Onder grote belangstelling heeft de heer E. Vermeer, voorzitter van het Humanistische Thuis front, gisteren te Havelte het Hunehuls geopend als (derde) Humanistisch Mili tair Tehuis in Nederland. De heer Vermeer gewaagde in zijn toespraak van de vele aanvallen, die de laatste tijd zijn gedaan op de geestelijke verzorging van militairen door huma nisten. Hij betoogde, dat de humanisten hiermee niet de bedoeling hebben an dere overtuigingen aan te tasten, doch dat zij de zeventien procent buitenker kelijken. die ons volk telt, geestelijke steun willen geven. Journalist Lunshof treedt in dienst van „Elsevier" Per 15 Maart treedt de journalist I. A. Lunshof, tot die datum ver bonden aan ..De Telegraaf", in dienst van de N.V. Uitgeversmaatschappij „Elsevier", Wel had mej. Tendeloo (PvdA) het maximum van dertien weken ten behoeve van de economisch zwakste partij liever hoger gesteld willen zien, maar zij wilde zich neerleggen bij het compromis, dat in het georganiseerde bedrijfsleven te dien aanzien is bereikt. Daarvoor viel ook wel iets te zeg gen, zo meende freule Wttewaall van Stoetwegen CHUeen langere termijn zou bezwaarlijk kun nen zijn voor kleine werkgevers terwijl anderzijds de verhoging van het maxi mum van zes weken de promotie kansen van werknemers, met vele jaren dienst zou kunnen benadelen. Bovendien, zo overwoog de AR heer Stapelkamp, kunnen bij arbeids reglement of CAO gunstiger termijnen worden gesteld in die ondernemingen of bedrijfstakken, waar dit mogelijk is. Hij had wèl een andere bedenking tegen het wetsontwerp nl-, dat het ont slag na een tweejarige ziekte van de werknemer toestaat. Hij achtte hier een absoluut ontslagverbod op zijn plaats, temeer waar dit z.i. feitelijk weinig verschil zou maken omdat ziekten van langere duur zeldzaam zijn. De warmhartige freule Van Stoetwegen viel hem ln dit op zicht bij. Doch een amendement werd niet in het vooruitzicht gesteld. Gelet op de vele toejuichingen welke het wetsontwerp ln het algemeen ge noot, deed het wat vreemd aan mr Rijckevorsel (KVP) plotse ling te horen overwegen of het eigenlijk niet moest worden verwor pen. Hij deed dit in aansluiting op enkele tekstbezwaren. die hij tegen het ontwerp had, met name tegen de om standigheid. dat er v'f verschillende termen voor het begrip „schadever goeding" in voorkwamen. Men zou zeggen: dergelijke bezwaren kunnen gemakkelijk door amendering uit de weg worden geruimd. Zij vormden dan ook niet de hoofd-aanlèldlng voor de vrij zure en niet zo heel heldere I uitersten gedemonstreerd. De commu- speeoh, welke de KVP-man tea beste 1 nisten verklaarden nl. by monde van de gaf. Zij betroffen de kwestie, waaraan prof. Oud (WD) zich ook reeds had gestoten: de verhouding van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen, dat de directeur van het Ge westelijke Arbeidsbureau tot „heer en meester" over het ontslagrecht maakte (en dat gelden blijft), tot dit wets voorstel, dat de controle op kennelijk onredelijke ontslagen bij de kanton rechter brengt. Met dit verschil, dat de eerste vooraf en de ander na het ont slag zijn oordeel zal moeten geven. Blijkbaar, zo merkte de heer Van Rijckevorsel bitter op, heeft de re gering geen vertrouwen gehad in dit. haar eigen, wetsontwerp, aangezien zij het BBA toch wil handhaven. Te traas In beginsel is het juist, zo merkte mej. Tendeloo (PvdA) op, de controle bij de rechter te brengen. Maar dan zal eerst de kantongerechtsprocedure, zo als al in t' voornemen ligt, moeten wor den verbeterd. Nu werkt deze te traag, waardoor de werknemer pas aan zijn recht komt als het te laat is. De ver dienste van het GAB is nu juist, dat het snel en deskundig werkt. Het is opval lend, zo voegde zij daar aan toe. dat de CPN die omstreeks 1945 heftig op het BBA schold, nu de kern daarvan per amendement i.p.v. de rechterlijke con trole in dit wetsontwerp wil brengen. Zij begreep die omzwaai wel. Na de bevrijding met haar schaarste op de arbeidsmarkt werkte het „ontslag verbod" eerder ten gunste van de werkgevers: thans doet het dit echter ten behoeve van de werknemers. Uit de laatste omstandigheid verklaarde zij ook waarom men thans in de krin gen der werkgevers rond prof. Oud minder gunstig over het BBA te spre ken is. De juistheid van haar redenering werd in dit debat door verschillende politieke Als deze man een gevaar voor de maatschappij was en als men terecht bar.g was voor zijn ontvluchting, dan had hij die straf van zes maanden ge accepteerd. Ik zie voor gevangen neming geen enkele reden." De procureur-generaal: „Ik persi steer bij mijn els. Ik kan me het standpunt van de raadsman, die een onderzoek naar verdachtes geestes- vermogens wil doen instellen, voor stellen. Dat lijkt mij best te combine ren met zijn gevangenneming." ..Het zou vreselijk zijn; mjjn vrouw, mijn kinderen stamelde de anti quair. Een kwartier later was hij ge vangene. Op 5 Maart wijst het hof arrest. NEGENTIEN DEELNEMERS AAN LUCHTRACE Negentien vliegtuigen van zes landen zullen op 8 October te Londen Airport opstijgen voor de internationale lucht- race van 12.155 mijl naar Chrïstchurch in Nieuw-Zeeland. De K.L.M. zal in de handicaprace mededingen met een D.C. 6a Liftmaster, die 68 passagiers kan vervoeren. Dertien vliegtuigen, waarvan zeven met straalaandrijving, nemen deel aan de snelheidswedstrijd. Amerika met een Spitfire, een Havilland Hornet en een twee-motorige Mustang. Engeland met een Valiant bommenwerper met vier straalmotoren en drie Canberra jagers met twee straalmotoren. Deze vlieg tuigen zullen bestuurd worden door piloten van de Royal Air Force. Australische luchtmacht zal door twee Canberra's en de Deense door een Thun der jet vertegenwoordigd zijn. In de handicap-wedstrijd gaat de grootste belangstelling uit naar het Viscount turbo-schroefvliegtuig van de B.E.A., dat tijdens de vlucht 32 passa giers zal vervoeren. De Amerikaanse inschrijvingen deze afdeling zijn een Lodestar van Rausoh Aviation te Tererboro (New Jersey) en de C.C.W. 5 van de Custer Channel Wing Corporation te Hagerston (Maryland), De Nieuw-Zeelandse lucht macht neemt deel met een Hastings transporttoestel In elike afdeling zijn vier prijzen, welke in totaal 290.000 gulden bedra gen. Alle deelnemers zullen een landing op een vliegveld ergens in het Midden Oosten moeten maken. Verder zullen de deelnemers geheel vrij zijn bij de keuze van hun route. SLACHTOFFER VAN ZIJN EIGEN WAARSCHUWING (Van onze correspondent) EDE, Donderdag De 26-jarige heer L. T. Bouwman uit Ede ls gisteren overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk, dat hem Dinsdag op de Apeldoornseweg over kwam. Terwijl hy daar fietste, maakte hij de bestuurder van een personen auto door handgebaren attent op de gladheid van de weg; de automobilist begreep hem, remde en kwam juist daardoor te slippen, met het gevolg dat de Wielrijder werd gegrepen. Twee leiders van de verzetsactie der Deense militairen tegen verlenging van de dienstplicht, zijn veroordeeld tot 14 dagen angenisstraf. EVC-voorzitter Reuter, dat zij als hun amendementen zouden worden ver worpen, tegen het wetsontwerp zouden stemmen. Zij konden geen vertrouwen opbrengen in de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht in een kapitalisti- j sche maatschappij, terwijl prof. L e- maire van de ultra-rechtse Kath. Na tionale Partij dit juist wèl had en maar weinig goeds over het BBA te vertellen wist. Meer constructief De bitterheid van de heer Van Rijcke vorsel van de rechtervleugel van de KVP stak daarbij niet zo heel scherp af. Maar zijn conclusies leidden toch niet het voornemen om tegen het wets ontwerp te stemmen. Hg belandde ten slotte in de buurt van de anti-revolu tionair Stapelkamp, die in een merl constructief betoog had gezegd, dat ee i overgangsperiode nodig zou zijn. Deze wenste, dat de interne bedrijfsrecht- spraak zou worden gestimuleerd en dat allengs verschillende groepen arbeiders onder het BBA uit, daarheen overge heveld zouden worden. Zulks In over eenstemming met de liefde, welke de heer Stapelkamp steeds voor de PBO aan de dag legt. Nu. voor bedrijfsrecht- spraak kon de heer Van Rijckevorsel in tegenstelling tot prof. Lemaire ten slotte ook wel sympathie opbrengen, omdat hij het toch ook wel gewenst achtte, dat de redelijkheid van ontslagen vooraf getetst zou kunnen worden. Het beste leek het hem het wetsartikel over de rechterlijke controle op kennelijk on redelijke ontslagen nog niet in werking te laten treden totdat de BBA gewijzigd en aangepast zou zijn aan het B.W. De voorkeur, welke aldus werd uitge sproken voor de bedrijfsrechtspraak, kon freule Van Stoetwegen (GHU) wel be grijpen. Maar haar fractie dacht, zoals meer voorkomt, niet eenstemmig. Haar geestverwant baron van der Feltz ver loochende niet, dat hij vroeger officier van Justitie is geweest en kwam om standig uiteenzetten, dat de bedrijfs rechtspraak misschien deskundiger maar lang niet zo objectief werkte als de gewone rechter. Als deze traag werkt, dan komt dit omdat de rechtbanken onvoldoende bezet zijn en de procede rende partijen telkens om uitstel ver zoeken. Hij was derhalve nog al geluk kig met de memorie van antwoord, die van bedrijfsrechtspraak niet veel weten wilde. „We moeten inderdaad de weg van het ontwerp op", zei freule Van Stoetwegen op haar beurt, „maar niet overhaast...!" De rechtspraak moet eerst worden herzien, zij zei het zo vriendelijk, dat het net leek alsof zrj haar geestverwant niet stond tegen te spreken. Maar intussen! (Advertentie) maakt Uw keel droog en effent dc weg voor verkoudheden. Verzacht en maak Uw keel vochtig met liet huis stil en stapte een in dode pel dieren gehulde dame bij mij binnen. Reeds ter hoogte van dc puraplnisba'n bekende zij een groot aantal namen to dragen en even later, toen wij rond. de theepot zaten, werd duidelijk dat zij al meer dan vijftig jaar een freule was, speciaal naar mijn stulp gekomen om te vragen of ik zitting wilde nemen tn een jury, die van de zomer, in het var.v van een kasteel, zou moeten oordelen over een alsdan te houden bloemencorso met de liefste bedoelingen. „O, dat zal ik héél graag doen", riep ik en ik probeerde te glimlachen als iemand die geregeld op jacht gaat. Mijn zoontje stormde de kamer binnen met een waarschijnlijk triviale vraag op de lippen, zodat ik hem met een kort: ,,ga jij maar op straat spelen" terugstiet. Toen ik de buitendeur achter hem noor- de dichtslaan, nam ik op mijn gemak plaats en vroeg: „Vertelt u mij eens, mevrouw, ioie zitten er nog meer tn de jury f" „O, een alleraardigst gezelschap," zei de dame, haar door zeldzame reptielen bijeen gestorven handtas op tafel plaat send, „Om te beginnen is aaar de baron van Op dat ogenblik ging de deur open en traden twee mannen, met modderkleu- rige duffels aan de kamer binnen. De jongste droeg een dikke dktenta» en sprak uit beider naam: „Goedenmiddag." „Goedenmiddag," antwoordde ik, het brutaal te vragen, hoe u hier tn komt?" .Die kleine jongen zei, dat we maar dóór moesten lopen," sprak de jonge man, „Mijn naam is Barstgrint." Aangenaam meneer Barstgrint," riep ik, .Dn kan ik iets voor u doenf" ,Jn zekere zin wel," zei de man, ,Jk kom namelijk beslag leggen op uw in boedel." En hij ging zitten om zijn tas te ont knopen. De andere man, die vormeloos dik was als een oud divankussen nam nu ook plaats, gewichtig kijkendgelijk iemand die héél mooi op de piano zou kunnen spelen, als hij zijn muziekboeken maar bij zich had. „Het gaat om een belastingschuld", hernam de jongeman monter, „Alle ter mijnen zijn verlopen dus er dient nu gehandeld. Meneer hier is mijn getuige. Zijn kosten bedragen tachtig cent. We schrijven de boel op, maar geen nood meteen uitgedragen worden de stoe len niet. Blijft u dus maar rustig zit ten. De verkoping is pas over een dikke week." Hij bracht een aantal calceerpapier- tjes ter tafel en trok een repeterend rijkspotlood. Kop op moedertje, wij zijn óók geen beestenzei hij warm, de freule even aan de knie vattend. Meneer!", riep zij op geschoffeerde toon. ,U vergist u", zei ik. „Dit is een vreemde dame, die hier zó maar zit." „Is uw vrouw dan niet thuis?" vroeg hij, glimlachend als een splijtzwam. „Nee, maar ze komt strakjes", zei ik zwak. De dikkerd zat er bij als een moezjik die tijdens de revolutie in het winterpaleis een deur opent, <en dan met eigen ogen de Romanoffs, conform de vlugschriften, aan het zwijnen ziet. „Het is zó achter de rug!", riep de jongeman, organisatorisch overeind wippend. Laat. eens kijken de tafel is niet veel zaaks, die fauteuiltjes zijn rijp voor de vaalt en de radio lijkt me uit het juar nul. Wat voor merk type writer hebt u daar O juist, ik zie het al. Geen wasmachine, zeker? Jammer Die boekenkast zit aan de muur vast? Waardeloos meneer. Als- je dat gaat slopen brengt het geen duit op." Hij maakte enige notities. „Hoort-die tas bij de inventaris?" vroeg hij, de reptielen optillend. „Menéérriep de dame, en zij prangde haar eigendomtegen de borst. „Houdt u dan een beetje bij u wat van hoort, anders raakt de boel door een en kunnen wij niet werken", zei de man geërgerd. Hij opende zwierig een kast. Dij f goed nemen wij niet", sprak hij, met de tong klakkend. „Wij mogen het doen, doch we laten het. Want wat brengen zulke kostuumpjes helemaal op tunntig, dertig gulden, zeg vijftig als er een koopgrage stemming heerst, maar dat zet niet aan, meneer." Hij borg het potlood weer weg en gaf mij een bundeltje bescheiden. .Hier even tekenen" riep hij vrolijk. „En niet het ergste vrezen, mam. Kom kom. twee honderd duizend dwang bevelen 's jaars en hoe vaak komt het ten slotte tot een vendu?" Hij nam mijn hand. „Mevrouwtje"knikte hij. De dikke kwam groeten als een kind dat een middag fijn gespeeld heeft. 't Wordt mijn tijd óók", riep de dame. zich m haar pelzen haastend. Even later gleed de limousine de straat vit. De naam. van die baron zal ik wel nooit horen. Trourvens toot weet ik hélemaal van bloemen? KRONKEL Binnenkort is de benoeming te ver wachten van jhr mr M. P. M. van Karnebeek, thans gezant te Jeruzalem, tot gezant te Oslo. (Van onze correspondent) BONN, Vrijdag. Morgen zal de tweede Senaat van het Constitutionele Hof in Karlsruhe zich bezighouden met de vraag, of het de klacht van de Westduitse coalitiepartijen in behandeling kan nemen, die deze enige maanden geleden tegen de oppositie te berde hebben gebracht. Men zal zich herinneren, dat in December plotseling de laatste fase van parle mentaire behandeling van het verdrag over de Europese Defensie Gemeenschap en van de verdragen, die het bezettingsstatuut zullen moeten vervangen, werd uitgesteld. Het leek er aanvankelijk in December op, dat tweede en derde lezing van deze verdragen vrijwel onmiddellijk op elkaar zouden volgen, maar vrijwel voor iedereen vei-rassend stelde de coalitie plotseling de derde lezing tot nader order uit. Voor zover tot dusver gebleken is. was de reden daarvan gelegen in hel feit, dat de coalitiepartijen met Ade nauer aan het hoofd, vermoedden, dat een verzoek om advies dat door presi dent Heuss bij het Constitutionele Hof was ingediend over de vraag of de ver dragen wel in overeenstemming waren met de grondwet, tot een voor de coali tiepartijen ongunstig resultaat zou leiden. Min of meer verrassend besloot vervolgens bondspresident Heuss, zjjn verzoek om advies in te trekken en daarvoor in de plaats richtten de coali tiepartijen zich toen tot de tweede Se naat van het Hof, met het verzoek vast te stellen, dat de oppositie in strijd met de grondwet handelde, wanneer zij aan de meerderheid van de Bondsdag het recht ontzegde, de verdragen met een voudige meerderheid van stemmen aan te nemen. (Het punt is nl., dat wanneer de verdragen in hun huidige vorm niet in overeenstemming zijn met de grond wet, ze alleen kunnen worden aange nomen. indien tegelijk de grondwet ge wijzigd wordt en daarvoor is een twee derde meerderheid noodzakelijk). De coalitie wil dus nu doen vaststel len. dat zij het recht heeft om met een voudige meerderheid de verdragen te aanvaarden. Morgen zal nu het Constitutionele Hof moeten beslissen, of dit verzoek van de coalitiepartijen ontvankelijk is. Komt het Hof Inderdaad tot die uitspraak, hetgeen door velen wordt betwijfeld, dan betekent dat, dat het Hof zich daarna zal moeten beraden over de materiële inhoud van de klacht der coalitie. Daar kan allicht nog een flink aantal weken mee heen- De andere mogelijkheid is. dat het Hof de klacht onontvankelijk verklaart. Als dat zo is. is daarmee de weg open voor de laatste fase der parlementaire behandeling, de derde lezing der ver dragen. Maar daarmee is het dan nog niet afgelopen, want zelfs als de Bonds dag op grond van een onontvankelijk- heidsverklarlng der huidige klacht de verdragen met eenvoudige meerderheid zou aannemen, staat daarna aan de socialistische oppositie nog een dubbele juridische mogelijkheid open. Zij kan dan nl. het Hof verzoeken, voorlopig de bondspresident te verbieden, de ratifica tie-oorkonde te ondertekenen en tege lijkertijd kan zij het Hof verzoeken, de inhoud der verdragen te toetsen aan de grondwet. Een dergelijke procedure zal waarschijnlijk nog maanden kosten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2