AMSTERDAMS DAGBOEK Spelden met zwarte koppen - Z WITS AL Besmetting* - dreigt Twee directeuren gearresteerd Een dode en vijf zwaar gewonden SI ROOP Tien getuigen, tien afwijkende getuigenissen over ongeluk Tegen trambestuurder bevestiging van vonnis kantonrechter geëist Aankomende vrouwelijke Bediende HET PAROOL DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 ALS WIJ DIT EENS TAT1<J bevinden ons tussen Scylla en Clïarybdis. Aan de ene kant is de hulp uit het buitenland ons bijzon der welkom. Immers: de hulp die wij bieden uit eigen mid delen is meer het verplaatsen van ons geld van de ene vest zak naar de andere. Lang voor de oorlog heb ik een re vue gezien, die- twee kroegjes op het toneel plaatste, een links en een rechts. De kroegbazen zaten ieder op hun eigen stoepje en vertel den elkaar luidkeels, dat hun vrouwen hun hadden verbo den hun eigen jenever te drin ken. Ik herinner mij zelfs, dat een van die twee bekla- genswaardigen v;erd ge speeld door Kees Pruis. Maar die twee vonden er wat op. Eerst ging de een naar het établissement van zijn colle ga, legde een kwartje neer en nam er eentje. Daarop pakte de collega datzelfde kwartje, ging naar het kroegje van de ander en nam er ook eentje. Geruime tijd liepen zij aldus heen en weer, steeds geestdriftiger zich verheugend over de goede omzet en alles contant be taald. U vergeve mij de vergelij king, maar mijn economisch lekenverstand doet mij den ken aan dat tweetal, wan neer ik de situatie beschouw, ontstaan door de ramp. Er wordt veel gegeven maar ons volk als gehéél kan door de gulheid uit eigen boezem niet rijker worden, terwijl de ramp zovéél heeft vernietigd. Daarom moet hulp uit het buitenland, ons zo bijzonder weikóm zijn. Daarom ook is hét allerminst ons belang om de ernst van de toestand en de omvang van de ramp te verhelen. Anderzijds blijkt meer en meer, dat men m het- buiten land denkt, dat vrijwel ons ganse land thans onder wa ter staat. Dat stimuleert zeer de gulheid, zeker maar anderzijds zou die gul heid niet minder zijn, wan neer het buitenland een hel der beeld had van de werke lijkheid, die meer dan genoeg is. Dat de buitenlanders ech ter geloven, dat heel Neder land onder de watersnood heeft geleden, dreigt een wapen te worden. dat zich tegen ons keert. Wat hebben wij aan alle hulp, wanneer orders voor onze industrie uitblijven, omdat het buitenland denkt, dat de •fabrieken allemaal blank staan, en wanneer aanstonds de millioénen aan deviezen uitblijven, die de toeristen el ke zomer zo- vriendelijk zijn t>i onze kas te pompen. Een delicaat probleem, waarover specialisten als mr P. J. Mijksenaar zich ernstig nét hoofd zullen breken. Als wy Scyllaschrijven, dat hét zo erg niet is, wekken wij een verkeerde indruk, want het is wél erg, maar einders erg, dan het buitenland meent. Als wij (Charybdis) schrijven, dat het bijzonder verschrikkelijk is, zegt mr Brown in Kansas City tot mrs Brown: „Laten we van de zomer maar niet naar Holland gaan." Ik geloof, dat ons héle volk kan meehelpen de misver- ALLEN SCHREVEN! standen recht te zetten. Laat iedereen aan zijn persoonlijke relaties in het buitenland schrijven in déze zin: „Ne derland is zeer zwaar getrof fen. Een hele provincie van ons land is verwoest. Ge weldige kapitalen zijn ge moeid met het hersteldat turen zal vergen. Gelukkig zijn practisch de andere tien provoicies van Nederland on geschonden. De industrie draait op volle toerende vreemdelingencentra zijn ge reed als elk jaar de buiten landers hartelijk te ontvan gen. De tulpen zullen bloeien, de molens zullen malen, de grote steden zijn vol leven. Nu, méér dan ooit, ziet Ne derland uit naar de bui tenlandse toeristen, die al leen al door hun komst krachtig zullen bijdragen tot het herstel. Nederland v e r- dient dat herstel liever, dan dat het om ondersteu ning vraagt. Zijn industrie, practisch geheel ongerept, vraagt méér orders dan ooit en kan die aan. De schoon heid van ons land. de oude steden en het merkwaardige landschap, goeddeels aan de zee ontrukt in vroeger tijden, alles staat klaar om jullie te ontvangen. Nederland zal ja- ren hard moeten werken en zwaar moeten offeren om het getroffen Zeeland voor de zo veelste maal in zijn geschie denis te heroveren op de zee. Wie Nederland wil helpen, behandele het voor wat het is: een land, een volk, bereid en in staat om te werken en gasten te ontvangen als vroeger. Het heeft die gasten -en dat werk echter thans méér nodig dan ooit te voren.'" Zo helpen wij Postzegelhandelaar Poste- nia, Herengr. 227, tel. 4974b gaat Zaterdagmiddag 7 Mrt in Frascati om 13.30 u enige kavels op Amerikaanse wijze verkopen ten bate van het Rampenfonds. Postzegelver zamelaars. die voor dit doei mee postzegels willen af staan, worden dringend en hartelijk opgewekt die zo snel mogelijk aan de neer Postema te sturen. De ..Maatschappij tot Nut van 't Algemeen". Centraal Station, kamer 5557, tei 46609. opgericht in 1784 en sedertdien onverdroten bezig licht te brengen in een duis ternis van onwetendheid, heeft van een Haarlemse boekhandelaar 50 boeken ge kregen ter vervanging van de duizenden boeken, die ver loren zijn gegaan in de Nuts- bibliotheken van de kleine plaatsen in de verdronken gebieden dikwijls de enige bronnen van lectuurvoorzie ning in die plaatsen. Er is ook culturele nood in die ge bieden. Straks wil het Nut zijn oude. hoogst belangrijke arbeid daar weer opnieuw beginnen. Alle boekhande laren en uitgevers worden opgewekt het Nut bij te springen. Men zende boeken véél boeken en góéde boeken Vrijdagnacht, eigenlijk Za terdagmorgen a.s., om 0.30 uur. begint In gratis daartoe afgestaan City een zéér bij zondere nachtvoorstelling ten bate van het Rampenfonds. Bruto-opbrengst voor het goede doel! Belangeloos wer ken mee: Ennv Molsde Leeuwe. Hetty Blok. Lia Dorana. Wim lbo, Rodi Roe- Dan maar niet naar de Jamboree EEN voorbeeldige padvinder is de tienjarige Welp Edwin John Buskirk in New York. Met zjjn (even voorbeeldige) troepgenoten heeft hy besloten de ijverig bij elkaar gespaarde reiskas voor de Jamboree, die ko mende zomer zal worden ge houden in Californië, af te staan aan ons Nationaal Rampenfonds. Op onze foto ziet U Edwin de eerste bijdrage overhandi gen aan mej. Isa Hunningher, die op een daartoe speciaal ingerichte inzanielpost te New York in Zeeuws costuum zitting houdt om gaven in ontvangst te nemen. door •.ers. de Balsamo's. Holborn Trio. Liesbeth Lunow en Fóüs Dankaart, Jan Oradi. Mac Crov, Nicky Noble, Jacq Smith Company. Cor Lemai- re en Joop de Leur a. d vleu gels, Citi'-arkest o.l.v. R Cheval, „Musicorda", het strijkorkest van Hugo de Groot. Conférence: Frans Nienhuys. Kaarten dagelijks aan City. Warm aanbevolen! Kunst, in Oost Zaterdagavond en Zondag avond treedt de Muziekschool „Watergraafsmeer" aan de Pythagorasstraat 27 in Oost in actie voor het Nationaal Rampenfonds. Telkens om 20 uur treden dan de directrice Martha BelinfanteDekker. U wet wel. van de Z.D.-spe- len (Zang-Declamatie), en pianiste Ita Falkner. Titel van het programma: „Het lied en het vers door de eeuwen heen." De hele bruto- opbrengst gaat naar onze ge troffen landgenoten, 2 per plaats, alleen telefonisch via 5521S. Mevrouw Falkner treedt ook solistisch op. Voor Zaterdag nog 3 plaatsen; voor Zondag nog vele. Warm aanbevolen! Ons geheugensteuntje VRIJDAG: Kras, 19.45 uur: Amateurwedstrijd Amsterdamse Bond van Volkstuinders, tuin- groep „Sloterdijkermeer", 'leiding en conférence Frans Nienhuys. A Cantine Remise Tollenstraat io.15 u.bijeenkomst Aquarium ver. ..Artedi", spreker: heer W. Veldhuizen. De heer A. Spor- rel. Bestevaerstraat 254 I. is 25 jaar i. d. bij Maggi's Producten Maatschappij N.V. Onze harte lijke gelukwensenJfc Doops gezinde Kerk, Singel 452, 12.50- 13.10 u.: „Zeg hèt niemand", ds Kuiper. Kriterion, 21 u.: Officiële Openingsavond: ,,De Moeder" en „The Magnificent Ambersons". Stichting Amster damse Filmliga. Kras, 19. uur: „De boot moet varei amateurwedstrijd Toneelensem ble „Meto", programmaleider Ab van der Linden. ALGEMEENDe leerlinge Advertentie 1 A////V®' DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 2151 De heelonlsmettemle tabletten de G ilijke school voor Onderwijzeressen aan Voorbereidende scholen hebben in dé Picter Langen' djjkstraat 44 een tentoonstel Ung georganiseerd. Het doel van deze tentoonstelling is gel den te verzamelen voor kleuter scholen In de getroffen gebie den. In het rampgebied zijn zc vele kleuterscholen overstroomd en meubilair en materiaal ver loren gegaan. Toch moeten dezé kleuters zo gauw mogelijk weer aar school, enige uren per dag eg uit de sfeer van kommer- alle zorgen der ouders. Daar in deze. tentoonstelling. Zij ordt Vrijdagavond 19 uur ge opend door mevr. A. W. Ch. d'AUlyFritz, en is ook Zater dag (14 en 20 u.) en Maandag geopend. BIJ MIST GEEN STADS LICHTEN AAN (HELPT NIET!) MAAR GROTE KOPLAMPEN. DE NIEU WE WET SCHRIJFT HET VOOR! Meikoorlog in Den Haag (Van onze Haagse redactie) In Den Haag is een melkoorlog aan de gang die tot nu toe heeft geleid tot een kort geding tussen de eiseres, de „Resi dentie Melkinrichting"!, en de melk inrichtingen „Van GrïeKen" en „Leer dam" en de arrestatie van de directeu ren van belde laatste drma's, J. P. H. van Gr. en A. M. L. met twee hunner employé's. Zy zyn Maandag gearresteerd In verband met het verdwijnen van klantenlijsten van de R.MJ. uit haar afleveringslokaal aan de Mandarijn straat. Tijdens het kort geding is naar voren gekomen dat „Van GriekenLeerdam" een aantal melkbezorgers van de R.M.I.. die een C.A.O. hebben, heeft weggekocht met 100 en vier weken loon zonder dat zy behoeven te werken. Later zouden zij bij „Van GriekenLeerdam" in dienst kunnen komen. „Van GriekenLeerdam" stelde hier tegenover, dat de R.M.I., die tot nu toe met eigen bezorgers werkte, melkslyters de klandizie van de R.M.I. heeft beloofd wanneer zij uitsluitend melk van deze fabriek zouden afnemen. De president van de Haagse rechtbank zal Dinsdag uitspraak doen. Twee arrestaties ■Zich bevoordeeld ten koste van Rampenfonds (Van een onzer verslaggevers Telkens blijkt, dat allerlei individuen van de overstromingsramp gebruik maken om te trachten zich zelf weder rechtelijk te bevoordelen. Een 41- jarige slager en een negentienjarig meisje die te Amsterdam dergelijke pogingen deden, zyn gearresteerd en worden ter beschikking van de officier van justitie gesteld. De slager en het meisje waren be zorgers van een weekblad, dat in het begin van deze maand een extra-by- lage had met foto's van de ramp, die gratis aan de abonné's moest worden afgegeven. Zij deden het echter voor komen alsof 'het de bedoeling was dat j de abonné's een extra-bijdrage gaven voor het Nationaal Rampenfonds, lie ten' zich inderdaad geld in de hand stoppen en droegen dat niet af. In totaal benadeelden zij het Rampen fonds voor enkele guldens. 7ERONI loopt naar de verschansing, schreeuwend, dat hij Rob weet zijn tegenstander de baas te blijven. Hij duwt hem sterven moet. Laroux loopt hem achterna. „Houd hem in de richting van een kleine stellage, die hij samen met tegen, Bill!" roept hij. „of hij springt nog overboord Maar Ramond snel heeft gemaakt. Die bestaat uit een paar oude. Bill is naast verstijfd van schrik en verroert zich nauwelijks, verrotte planken, die los over het ruim zijn gelegd. Laroux Op dat moment heeft Rob gewacht. Hij springt uit zijn komt met een smak op de planken terecht, die onder zijn schuilplaats naar voren, slaat één arm om de nek van gewicht direct bezwijken en met een kreet stort de zeerover j Laroux en rukt hem met de andere hand zijn karabijn los. in het ruim. „Ziezo," mompelt Rob, „die zijn we voorlopig I Laroux verzet zich hevig. Er ontstaat een worsteling, maar kwijt." Botsing van auto's (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Donderdag By de reeds gisteren in een deel van onze edities gemelde botsing van een per sonenauto met een vrachtwagen van het Franse Rode Kruis op de Örtenseweg bij Den Bosch, is de bestuurder van de personenauto, de heer J. R e i n h o u t, hoofdvertegenwoordiger te Goes, om het leven gekomen. Alle vijf andere inzit tenden werden zwaar gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis in Den Bosch gebracht. De auto's hebben, ofschoon het mistig was, met stadslicht gereden. De vracht auto week uit de colonne juist op het moment toen de heer Reinhout uit tegen overgestelde richting voorbijreed. HERVATTE VERBINDINGEN Met ingang van morgen zal een boot verbinding DordrechtZierikzee worden onderhouden die tweemaal per dag con tact tussen de beide steden zal onder houden. Men tracht deze dienst te doen aansluiten op de verbinding Zierikzee Burghsluis, die door de veerman J. Barrevoets wordt onderhouden. Morgen wordt ook de veerdienst Enk huizenStavoren hervat, die Maandag wegens de ijsgang op het IJselmeer werd gestaakt. Academische examens AMSTERDAM. Bevorderd tot arts: mej, D. A. Oskam, mej. M. J, Schaeffer, mevr. A, Botzen—Gramsma, .T. F. Zwerver, A W. K. Vogeiesang, A. B. Schut. Artsexamen le gedeelte: mevr: W. A. Swart—Bruinsma. F. A. Rive, H. J. v. d. Berg, J. E. de Bourgraaf, D. H. Baarslag. G. F. Lubliek. LEIDEN. Kerkelijk voorbereidend exa men: A D. H. Huijsman. Advertentie Kou,Hoesten,Ziek Vooral dèn Uw kinderen beschermen Ltegen de gevolgen! Snel en zeker helpt:j (Van een onzer verslaggevers) Zeven getuigen hebben gisterèn voor de Amsterdamse rechtbank gedemon streerd, hoe onvolmaakt het publiek een verkeersongeluk waarneemt. Samen met de verklaringen van twee niet verschenen getuigen en de mening van de verdachte gaven zy tien totaal verschillende lezingen van een ongeluk, dat op 22 April van het vorig jaar op het Damrak gebeurde. Zeker is, dat toen om ongeveer één uur een 45-jarige koopman met zyn auto van het Beursplein het Damrak wilde oversteken en dat een tramwagen van lijn 24, die van het station af stadwaarts reed, de gloednieuwe wagen greep, een meter of vyf meesleurde en vernielde. De koopman kwam er nogal goed af. Bestuurder van de tram was de 38-jarige H. N. C. T., tegen wie mr G. R. Nubé bevestiging van het vonnis van de kanton rechter eiste: 20 boete. Of de auto stil stond, langzaam reed, of de verdachte al of niet had geremd, of hij had gebeld, hoe ver hij van de plaats van het ongeluk af was, toen de auto op de rails stond, het werd van morgen niet duidelijk. „ïk reed langzaam van het Beursplein naar een houten vlonder, dat over de toen opgebroken tramrails lag. Omdat er een verkeersfile van het station kwam, moest ik op de rails wachten. De tram was toen nog ongeveer honderd meter weg",, vertelde de koopman. „De tram kwam op mij af, remde, haalde toen weer op en reed pardoes boven op mijn auto." „De auto heeft niet stilgestaan", was de mening van een voetganger. „Hij is heel langzaam over het plankier ge reden. De tram reed heel hard en heett niet geremd en ook niet gebeld." „De tram heeft wel geremd, al was het slecht en te laat. Ja, de tram belde, meende een fietser gehoord en gezien te hebben. „De tram heeft' geremd en weer op getrokken. Een belsignaal heb ik niet gehoord," vertelde .getuige nummer vier. „De auto heeft op het plankier voor- en achteruit gereden. Hij weifelde," was het volgende verhaal. „De tram belde, hield in en reed tóen wéér door." „Belsignalen heb ik niet gehoord," al dus een passagier van de tram. „De tram heeft wel vaart geminderd." „De tram remde, maar schóót door," zei een voetganger-getuige. „Ik heb hem horen bellen. De auto stond stil op het vlondertje." Vlakbij Een danseres, die tijdens het ongeluk achter de bestuurder van de tram stond, had de zaak weer met heel an dere ogen bekeken. „De auto is pas op het vlondertje gekomen, toen de tram al vlak bij was." „De tram stopte en stond stil", luidde de verklaring van de laatste getuige. Verdachte beweerde, dat hij wel had geremd, maar zijn wagen weer in de „vrijloop" had gezet, omdat de auto niet op het spoor stond van lijn 24. Op het laatste moment zou de auto zyn doorgeschoten en voor de tram zyn te rechtgekomen. „Zeker is, dat er by het ongeluk twee bestuurders betrokken zijn geweest, van de tram en van de auto", zei de of ficier diplomatiek in zijn requisitoir. „De schuld van de ene sluit die van de andere niet uit. Het gro,s van de ge tuigen heeft gezien, dat de auto op- 'het plankier stond, toen de tram nog ver weg was. Ik eis bevestiging." De advocaat schudde de kaarten van de getuigen weer anders en pleitte vrij spraak wegens gebrek aan het wettig en overtuigend bewijs. Uitspraak op 4 Maart. Advertentie) RADIO-PROGRAMMA Gr. S.Ou Nieuws. S.13 Gr. S.5(j Voor de 'huis- vrouw. 9.05 Gr. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor kleuters. 10.00 „Kinderen en mensen", cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gr lu.30 Schoolradio. 10.50 Orgelspel. 11.15 Voor dracht. 11.35 Pianorecital. 12.00 Hammond- Orkest. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Sport. 12.48 Gr.- 13.00 Nieuws. 13.20 Liclue muziek. 13,50 Gr. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voordracht. 15.10 Creoolse lie deren. 15 30 Musette-orkest. 16.00 Gr 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gr, 17.20 Muzikale cau serie. 18.00 Niéuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Achter de Horizon", hoorspel. 19.00 Koor zang, 19.18 Zang en gitaar. 19.30 „Vreugde en verdriet", causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws, 20.05 Boekbespreking. 20.10 Vier handig pianospel. 20.30 „Europa één" cau serie. 20.40 „Aanpassing", causerie.21.00 „Les Troyens a Carthage", opera (acte III en IV). 21.00 Reportage. 22.10 Buit. week overzicht. 22.25 Lichte muziek. 22.40 „Van daag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 „In Huwelijk en Gezin cau serie. 23.30 Pianorecital HILVERSUM II. 298 m 7.00 Nieuws. 7.10 Gr. 7.15 Gymn. 7.30 Gr. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. S.1S Gewijde muziek. 8 45 Gr. 9.00 Voor zieken. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.35 Gr. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool en piano. 11.35 Gr. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Gevar. muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws 13.15 Lichte muziek. 13.45 Gr. 1-1.00 Schoolradio. 14-30 Gr. 14.50 Sopraan en piano 15.05 Gr 15.15 Voordracht 15.35 Harp- ensemble. 16 00 „De aanleg van een mooi gazvn". causerie. 16.15 Sopraan, viool, clarinet en piano. 16.35 Gr. 17.00 Harp. fluit en cello. 17.30 Militaire reportage- 17 40 Gr 17.45 Fries progr. 1S.U0 Gr. 15.10 Surinaamse muzic-k. 18.40 Huismuziek. I9.uu Nieuws. 19.10 Rege ringsuitzending: Verklaring en toelichting 19 30 Gr. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kapelkoor en solisten 21.30 ..Bij de dükeii". 21.55 Mari nierskapel. 22.25 Kunstoverzicht. 22.45 Over denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Internationaal Evangelisatieprogramma. 23.30 Gr. TELEVISIE 20.1521.45 „We maken het bont", weer- praatje. pauze, „Hoe wilt u ons zien?" ARKHEM MUZIEK. Musis, .8 Hohe Mosse. BiOftCOi'KN. öaskia: Othello; Luxor: De geluidsbarrière. Palace: Bureau Zedenpolitie: Arnli. Theater: De dulvelsbrigade: Corso, 7. 9 De zoon van dr Jekyll. Aanv.tijden, be halve in Corso, 2.30, 6.45, 9. BUSSUM BIOMOPKN. Concordia: The Crimson Pi rate; Flora: God heeft de mensen nodig: Novum-. Thuiskomst. Aanv.tijden 8, EINDHOVEN BIOSCOPEN. Kembrnndt, 2, 4 15, 7. 9.15 Too young to kiss: Chicago, 2. 4.15, 7. 9.15 Anna: I'arisien, 2. 4.15, 7. 9 15 Het verboden land; Flaza, 2. 8 Das Land des Lttchelns; City. 230, 8 De noodzaak Bentley. DEN HAAG Lido. 2. 415. 7, 9.15 De verboden vrucht: Frans Hals, 2.30 7. 9.15 De verboden vrucht; City, 2 15, 4.30, i. y 15 Angelica-serenade; spaarne, 2 30 i. 9 15 Carson City; Minerva (Heemstede) 8.15 Fietsendieven. HILVERSUM TONEEL. Gooiland, 8 Daar moet je een vrouw voor zijn. BIOSCOPEN. Casino, 7. 9.15 De vader van de bruid; Churchill, 7, 9.15 Abbott en Cps- tello in Alaska; City, 6.45, 9.15 De misstap van dr Talbot; Hex, 2.30, 8 Operatie Cicero. UTRECHT BIOSCOPEN. Camera: Het ls middernacht, dr Schweitzer: City: De eerbiedige lichtekooi; Rembrandt: The greatest show on earth; Scala: Paradis; Vreeburg: Singin'in the rainPalace: De triomf van Zorro; Filmac: Van 10 al Actualiteiten. Aanv.tijden 2.30, 6 45, 9. Apollo, 12. 2.30. 4.45. 7, 9.15 lichtekooi; Asta, 2.30. 6 45. j MUZIEK. Geb. (opera)Diligent: Quartett. BIOSCOPEN. Ai De eerbiedige lichtekooi: Ulo Viva za pata: Capitol, 2. 8 La Ronde; Centrum, 1. 3, 5. 7. 9 15 Zonen van de Mus ketiers: City, 2 15. 7. 9 15 lvanhoe: Corso. 2 15, S 15 Ditte. een mensenkind: Hollywood, 2.30. 7. 9.15 Het zwaard In de woestijn; Kri terion, 2 30. 7.15, 9 16 De dood van een han delsreiziger; Metropole, 2 15, 8.15 Carrie; Musira. 2 tó 3 Circus Arena: Odemi, 2 15. 7. 9 15 lvanhoe: Olympin. 2, S Er kan nog meer bij: Passage. 2 30, (5 45. 9 15 De avon turen van Captain Clark; Plaza. 2.15. 7. 9.15 In de macht van de gangsters: Rembrandt. 2. 8 Rebecca: Rex. van 9.30 af doorl voorst.. De eerbiedige lichtekooi: Roxj. 2.30, 7. 9 15 De raadselachtige Mr Moto: Seinpost. 215. j 8.15 The conspirators: Studio, 2, 4. 7. 9 151 'Operette; Thatia. 2 30, 4 30, 7. 9 15 Actie in de Stille Zuidzee; West-End, 2.15, 8.15 Limelight HAARLEM BIOSCOPEN. Rembrandt, 2. 4,15. 7. 9.15 1 rot inkeer: Palace. 2. 8 The greatest show in earth; Luxor, 2. 7. 9,15 Don Camilio; Hilversums Initiatief Comité wil vreemdelingen trekken (Van onze correspondent) HILVERSUM, Donderdag. Raads leden en vertegenwoordigers van mid denstand, Kamer van Koophandel er bankinstellingen hebben zitting geno men in een pas opgericht „Hilversums Initiatief Comité", dat allerlei manifes taties wil voorbereiden ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. Het comité, waarvan mr J. Roelse, oud-wethouder van onderwijs, voorzitter is. heeft het plan, in Augustus diverse attracties te organiseren onder het motto „Hilversum ontvangt". Men wil de leiding opdragen aan de heer Carel Briels. In Hilversums centrum zal een minia tuurstadje verrijzen; men wil voorts toneelvoorstellingen, muziekuitvoerin gen, èen bloemencorso en talloze andere evenementen organiseren. door CONSTANCE GWENYTH LITTLE Mevrouw Ballinger had haar mond al open om door te gaan, toen Richard bin- enkwam en op zijn plaats aan tafel ging zitten. Op dat ogenblik was er vrijwel geen eten meer over, dus nam hij Freda's bord, dat nauwelijks scheen aangeraakt. Hij begon te eten en iedereen keek naar hem, in de stilte die er was gevallen, tot hy het merkte. Hij keek op en trok zijn wenkbrauwen omhoog. „Neem me niet kwalijk", zei hy rustig, „ik ben geen tentoonstelling. Praten jullie door of sta op." Mevrouw Ballinger fronste naar hem. „We wachten tot jij klaar bent, jong mens, om een bespreking te kunnen houden." Ze keek de tafel langs. „Ik denk dat we alvast kunnen beginnen als hij probeert wa geruislozer te eten." „Mag ik iemand om het zout lastig vallen", zei Richard beleefd. Ze staarde hem even aan. „Brutali teit", zei ze toen. „Welnu, als lk het goed begrijp, be schuldigt Freda Amy ervan. John met voorbedachten rade te hebben vermoord. Is dat zo, Freda?" Freda en Amy begonnen tegelijk te praten, maar dat sneed ze meteen af. „Stil, Amy", zei ze scherp. „Jij komt straks. Nu Freda, verklaar je nader, alsjeblieft." Freda was rood van verontwaardi ging. „Ik heb haar er nooit van beschul digd, John te hebben vermoord. Zoiets heb ik geen ogenblik gedaan en u heeft •aiet het recht, mij die woorden in de mond te leggen." Mevrouw Ballinger kneep haar ogen dicht. „Maar je hebt gezegd, dat je Amy het touw van die stellage hebt zien doorsnijden en het weer aan elkaar lijmen." „Van dat lijmen heb ik niets gezegd. Ik heb haar alleen het touw zien door snijden." „Waar?", zei Richard plotseling. Freda draaide haar hoofd snel naar hem toe. Ze scheen bepaald onzeker. „Wat bedoel je met wdar?" .vroeg ze verdedigend. Freda,", zei Berg vriendelijk, „vertel ons waar Amy was, toen je haar dat touw zag doorsnijden?" „Ze was in haar eigen kamer." Op dit punt zag Amy kans er tussen te komen. „Jou dwaze gek!" schreeuw de ze. „Dat was het touw van mijn kof fer. Een van de sloten brak op het laatste ogenblik en toen heb ik dat koord erom gedaan, toen ik wegging. Ik heb het doorgesneden om dat verdraaide ding open te kunnen krijgen." ,,ls dat zo, Freda?", vroeg mevrouw Ballinger streng. Freda werd nydig. „Al wat ik weet, is dat zij in haar kamer een touw heeft doorgesneden, dat erg veel leek op het touw aan Johns stellage." Ze stond op en liep weg, zoals altijd, wanneer de feiten haar te machtig werden. „De lef", zei Amy, „mij van zo iets te beschuldigen!" Donald Tait fluisterde: „Stil Amy, hou je kalm", maar zij barstte krijsend uit: „Nee, ik wil me niet kalm houden." Mevrouw Ballinger stond op: Leigh, ik verwacht je in het werkkamertje. Er is een boel voor morgen te regelen." „U hebt Leigh ontslagen", hielp Richard haar te onthouden. „Ze heeft alleen maar tijd om te pakken en haar trein te halen. U zult Amy moeten nemen om u te helpen." Hij nam mijn arm en trok me snel mee de kamer uit, terwijl mevrouw Bal linger boos pruttelde en Amy vierkant weigerde, iets te maken te hebben met wat voor regeling dan ook. „Trek iets aan", zei Richard „en wacht aan de voorkant. Ik zal de auto halen. En maak voort, voordat ze je weer inhuurt." Ik holde naar boven en verwonderde me er over, dat ik zo opgewonden was in het vooruitzicht van een autotochtje op een koude dag, aangezien ik een auto altjjd alleen maar als een vervoermiddel had beschouwd. Ik stuitte in de boven gang op Rhynda en probeerde haar met een korte glimlach te passeren. „Leigh. Wacht even. Om 's hemelswil. Waar is iedereen?", vroeg ze gemelijk. „Net" klaar met koffiedrinken", zei ik en voegde er beleefd aan toe: „Hoe voel je je?" Dat wuifde ze ongeduldig weg. „O, ik ben best. Waar is. Richai'd?" Ik aai-zelde en zei toen schoorvoetend: „Hij hij is buiten." „Waar? Wat doet hij?" „Hij haalt zijn wagen uit de garage", verklaarde ik nog steeds met tegenzin. „Hij neemt me mee voor een ritje." Ze nam me koel op en besloot plotseling: „Ik ga mee ik heb frisse lucht nodig." Daar scheen niets tegen in te brengen, dus ging ik naar mijn kamer. Ik haalde een poederdons over mijn neus, nam jas en hoed en haastte me weer naar bene den. Rhynda had me nochtans versla gen. Toen ik buiten kwam, zag ik, dat ze zich al voorin Richards wagen had geïnstalleerd. Ik vond hém wat kil en gereserveerd, toen hij my op de achterbank hielp en ik kreeg de indruk, dat ik stoorde. Plot seling wou ik, dat ik maar thuis was gebleven. Dat had ik overigens net zo goed kunnen doen, want het ritje was een volledig fiasco. Rhynda had voorin de verwarming aan. maar ik had het achter koud. Geen van ons scheen iets te zeggen te hebben en ik vroeg me af, waarom we hartje winter, daar maar doelloos aan het rondtoeren waren. We waren nog geen kwartier op weg, toen Rhynda zich naar me omdraaide en vroeg of ik er bezwaar tegen had, dat ze mij bij een lunchroom zouden afzet ten, want ze wilde met Richard alleen praten. „Ik hou niet van lunchrooms", zei ik koeltjes, maar als jullie me even naar huis terug brengen, zal ik graag uit stappen en jullie verder laten rijden." Ze zwegen beiden, maar Richard keerde de auto met woeste halen aan het stuur en racede terug naar huis met onnodige snelheid. Hij stopte voor de deur, stapte uit en opende het portier voor me. „Bedankt voor de afspraak", zei ik stijf. Hij boog en mompelde: „Tot je dienst." Waarna hy weer instapté, het portier hard dichtsloeg en woedend wegreed. Ik ging naar binnen en ontmoette me vrouw Ballinger in de hal. „Waar is Rhynda", vroeg ze opgewon den. „Hoe kon je zo dwaas zijn, haar mee naar buiten in de koü te nemen, nadat ze pas zo ziek is geweest?" „Ik ben Rhynda's kinderjuf niet, me vrouw Ballinger", zei ik én liep haar voorbij. „Wat is er toch met jou gebeurd Leigh", schreeuwde ze mij achterna, „je was altijd zo'n keurig:, welwillend meisje, ik begrijp je niet." Ik liet haar met dat vraagstuk worste len en ging naar mijn eigen kamer. Ik sloot de deur, strekte me int op bed en stak een sigaret aan. Ik was boos op Rhynda, die mijn uit gangetje had bedorven en op Richard, die het haar had laten doen. „Ze zal wel met hem trouwen, nu John er niet meer is", dacht ik en plotseling was ik vervuld van een kille woede, die ik niet kon verklaren. Niet, dat ik zelf iets om Richard Jones zou geven, ver telde ik mezelf hooghartig. Dat beslist niet. Er werd geklopt en Berg kwam bin nen. HQ ging zitten en staarde uit het raam, zonder veel te vertellen te heb ben, naar het scheen. Zelf was ik ook niet in een spraakzame stemming, dus ik bleef rustig liggen en bekeek zijn pro fiel. Ik kwam tot de slotsom, dat het vrij goed was. Zijn kin was krachtig en toonde tot dusverre geen neiging, zich te zullen herhalen, hij had een rechte neus en zyn mond toonde gevoel voor humor. Zijn haar begon aan de slapen te dunnen, maar in dit beginstadium deed het hem er alleen maar wat intel- lectueler uitzien. Plotseling sprak hij: „Leigh het is hief in huis een stelletje stomme idioten en ik geloof dat het aan jou en my is, dit alles tot op de bodem uit te zoeken. Joe is een brave borst, geloof ik. maar hij is niet meer dan een dorpsdiender. Hy zal nooit iets ontdekken behalve de geraamtes in de kasten." (Wordt vervolgd) Een ICoeuec&tet BRENGT VLUG GOED NIEUWS! Gevraagd ACCURAAT WERKENDE STENO-TYPISTE (Nederlands en Duits) Brieven met uitvoerige inlichtingen omtrent leeftijd, opleiding, verlangd salaris etc. onder nummer 5825, Adv. Bureau Verheul Co.. N.Z. Voorburgwal 286. De Nederlandse Raffinaderij van Petroleurnproducten, n.v. SPAARXDA.MSEWEG 446. HAARLEM, vraagt Aankomende Administratieve Kraeht (Mnl. of Vrl.) Vereist worden: MULO-opleiding - Snelheid van begrip - Grote accuratesse. Leeftijd pl.m. 16 jaar. Sollicitanten wordt verzoent zich persoonlijk voor een korte bespreking te melden aan bovengenoemd adres op Vrijdagavond a.s. tussen 7 en B uur. GROOT BEDRIJF TE AMSTERDAM vraagt voor het onderhoud van haar wagenpark: Een zeer bekwaam automonteur Aangename werkkring. Zonder bewijzen van prima vak bekwaamheid onnodig te reflecteren. Spoedige indienst treding gewenst. N.V. Standard Coats, Amsterdam vraagt voor direct voor haar mantelafdeling: MACHINESTIKSTERS EN AANKOMENDE MACHINESTIKSTERS Aanmelden: Spuistraat 2 (Ingang Koggestraat) De Amsterdamsclie Goederen-Bank N.V. HEEFT PLAATS VOOR EEN OP FABRIEKSKANTOOR te Amsterdam wordt gevraagd voor spoedige indiensttreding: V oorraad-administrateur Jongste bediende lichte kantoorwerkzaamheden. Brieven met opgave van verlangd salaris onder no. L.II. 119 aan Adv. Bur. Sell More. Vondelstraat 77, Amsterdam. ONE HOUR CLEANING SERVICE vraagt voor haar AMSTELVEEICS FILIAAL FLINK ECHTPAAR Uitv. soil, te richten p.a.n O.H.C.S., Plein 22, Haarlem. Sollicitanten, die goed moeten kunnen typen, gelieven zich ultslüitehd schriftelijk te wenden tot het Secretariaat, Keizersgracht 203, Amsterdam. J Gevraagd op groot kantoor te A'dam*^ g enkele g g Aankomende Krachten B (1821 jr). bij voorkeur met dipl. Mulo of H.B.S. f] Voor ambitieuze jongelui goede vooruitzichten. II Brieven aan Nijgh en v. Ditmar, Amsterdam-C., onder I1 letter T.B.E. I 518de STAATSLOTERIJ 25000: 19138 5000: 11539 2000: 15628 1500: 18064 18700 1000: 1354 3433 360S 5601 8907 14136 16111 17099 21926 219S6 J400: 1433 3420 5067 10686 15411 16538 J 200: 1793 1799 4805 4957 5226 5239 6565 7286 767! 7977 8202 8784 10546 12336 12883 13963 14165 15075 16010 16719 17077 17304 13821 18958 19097 19272 21028 21413 21869 1138 1345 1558 1613 167S 169-1 169S 1732 1558 1913 1922 ?42? 2560 2705 2877 2905 2916 3004 3028 3030 3112 313» 3260 32S4 3314 4203r 42( 4861 4S79 5047 5154 5463 5515 _323 66U g744 g779 3485 3583 3620 3647 3686 3726 3772 4502 4530 4570 -1778 4790 4825 4820 4838 5731 5S0S 5347 5557 5974 5995 7169 71.3 .193 7273 7356 7536 7641 7S7S 8091 8321 8595 8654 8701 8754 8850 9193 9283 9468 9500 9555 9642 9723 9750 9852 9884 9930 10027 10116 10353 10395 10-156 10512 10662 10750 10861 10S8S 11061 11112 1128 11146 11167 11231 1137.3 11JRO 11778 11860 12162 12241 12285 1! 2 13S51 13948 13970 13981 14014 1 13310 H571 14630 14635 14770 14808 14829 15359 15423 ]5450 154_2 15690 j.. 14871 15005 15060 15186 1520B 16268 16290 16371 16704 16850 16921 17048 17425 17560 1760U 17623 17649 17693 17700 17831 17956 17959 17957 1S01S 18030 18303 18321 18399 1S562 19032 19041 19246 19280 19382 19392 19396 19467 19519 19557 19788 19849 20020 20036 20066 20187 20220 20238 20260 20341 20367 20393 20436 20-152 20483 20500 20524 20600 g§m ga§j20923 20952 21050 21197 21310 2131»

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2