Rampgebied blijft nog uiterst kwetsbaar I Matige storm misschien niet te weerstaan Directeur-generaal Rijkswaterstaat: Duitsland zal eens verenigd en vrij zijn John en Jeanette TOENEMENDE DRUK OP PEKING AMNESTIE VERLEEND AAN 13 ELZASSERS WAPENS VOOR EGYPTE Nu 51,5 millioen in Rampenfonds Eerste radiorede van de nieuwe Amerikaanse EIC in W.-Duitsland Roofmoordenaars krijgen levenslang Rampenfonds wil schade aan huisraad zo mogelijk volledig vergoeden pin» Dc Bilt verwacht: MATR0ZENSHAG West-Europa voor de keuze Redactie en Administratie N. Z. Voorburg-wal 225. Amsterdam-Centrum. Telefoon 3 8 2 3 2. Voor Koeriersters uitsluitend 6 233 6 (4 lijnen). Gemeente Giro P. 10.000. Postgiro 260728. Bankiers: Amsterdamsche Bank N. V. Bijkantoor Damrak. DERTIENDE JAARGANG No 2489 HET PAROL Onafhankelijk Dagblad, opgericht in het oorlogsjaar 1940 door Pieter 't Hoen. Uitgave van de Stichting Het Parool te Amsterdam. Hoofdredacteur: Dr P. J. Koets. Directeur: W. van Norden. Abonnementen ƒ0.49 per week, 6.35 per kwartaal, losse nummers 0.13. VRIJ, ONVERVEERD DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 (Van een onzer verslaggevers) „De schade, die de stormvloed heeft veroorzaakt, is aanzienlijk groter, dan ik mij aanvankelijk had voorgesteld. Op sommige plaatsen zijn de dijken over kilometers lengte weggeslagen en het zal veel tijd, veel materieel en vooral veel geld vragen om alles vóór de winter weer in orde te krijgen." Dit deelde ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, gisteren tijdens een persconfe rentie in Den Haag mede. „Wij zijn", ging hij voort, „met man en macht bezig de gaten te dichten en op die plaatsen, waar dat niet direct kan, zullen wij ringkaden van zandzakken of klei leggen, zodat bij gunstige weersomstandigheden het ondergelopen land weer kan worden drooggemalen. Komt er echter wéér een zware voorjaarsstorm, dan zullen teleurstellingen ons niet bespaard kunnen blijven en zelfs een matige storm zullen wij misschien niet kunnen weerstaan. Het ramp- gebied blijft, tot alle dijken defini- Minister installeert tief zijn hersteld, bijzonder kwets baar. En hoeveel de schade precies zal bedragen, kunnen wij nog niet bij benadering berekenen." Zondag heeft ir Maris van Woens- drecht uit een verkenningsvlucht over het gebied gemaakt van drie-en-een- half uur en alle dijken geïnspecteerd. Zijn indruk was niet bemoedigend. Vooral op die plaatsen, waar een krach tige getystioom de vloedkolken voort durend dieper maakt, zal het onmogelijk AL HEEL WAT WATER GEZIEN (Van een onzer verslaggevers) De man, die belast is met de opperste leiding van alle werk zaamheden in het rampgebied, ir A. G. Mari s, is thans 56 jaar oud en nauwelijks twee jaar ge leden 1 Maart 1951 be noemd tot directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Hjj studeerde in Delft en behaalde daar in 1921 zijn diploma voor civiel ingenieur. In hetzelfde jaar werd hij be noemd by de Rijkswaterstaat en toegevoegd aan de ingenieur in de directige Gelderland en Overijssel, die belast was met de aanleg van de Twenthekanalen. Van 1923 tot 1924 was ir Maris bovendien belast met het ontwerpen van de beweegbare bruggen over het Apeldoorn- se kanaal. In 1925 werd hij overgeplaatst naar IJmuiden, waar hij werd toegevoegd aan de hoofdingenieur in het arrondissement Noordzeekanaal. Vier jaar later ver huisde hij naar Utrecht, waar hij meewerkte aan de ver betering van het Merwedekanaal. Op 1 Juli 1937 werd hij bevorderd tot hoofdingenieur en in de jaren 19391940 diende hij het land als reserve-officier bij de genie. Na de bevrijding werd hij hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, belast met de dienst in de directie Gel derland en op 1 Maart 1951 volgde zijn benoeming tot directeur-generaal. De V.S. zyn bereid Egypte toe te staan moderne Amerikaanse wapens ter waarde van ruim tien millioen dollar te kopen, zo verneemt Ass. Press Washington. Deze leveranties zouden geschieden in het kader van de wet op de wederzijdse beveiliging (M.S.A. Foster Dulles deelde gisteren op zijn persconferentie mede dat zijn regering overweegt kleine hoeveelheden militair materieel" ter beschikking van Egypte te stellen. Hij gaf de verzekering, dat dit materieel niet geschikt zou zijn te gebruiken in een oorlog tegen Isr Desgevraagd zei Dulles dat er geen plannen bestonden voor nieuwe militaire en economische hulp aan Israël. De hulpverlening aan dit land geschiedt krachtens het bestaande program, aldus de minister. Wegens onttrekking van geld aan vijandelijk vermogen veroordeeld (Van onze Haagse redactie) De Haagse rechtbank veroordeelde vanmorgen de 40-jarlge referendaris van het ministerie van Financiën, P. H. die drieduizend gulden aan vijandelijk vermogen heeft onttrokken aan het Beheersinstituut en een reisdeclaratie heeft vervalst, tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. H. had in de jaren 1945 tot 1948 dertig bankbiljetten van honderd gulden, deel uitmakende van het vermogen van een N.S.B.-er, in strijd met de bepalingen Besluit Vijandelijk Vermogen, in be waring genomen en daarvan geen aan gifte gedaan bjj het Beheersinstituut. zijn de gaten op korte termijn afdoende te dichten en zolang dat niet is ge beurd, blijft de toestand precair. Maar gelukkig kon hjj ook verheugender mededelingen doen en als het weer goed blijft, zullen nog volgende week en anders zeker in de loop van Maart verscheidene polders al weer van het water bevrijd zijn. In het kort gaf ir Mdns de toestand voor de onderscheidene gebieden als volgt weer: Sint Phil ipsl and: de stroóm- gaten liggen hier gemiddeld twee meter beneden N.A.P., maar een gelukkige omstandigheid is, dat deze gaten een kleibodem hebben en daarom niet dieper zullen worden, Enige gaten zijn met kistdammen beveiligd en met dood tij hoopt men ze, zonder hulp van zink- stukken, te kunnen dichten. Woensdag is hier een perszuiger aangekomen, die achter de kistdammen een zanddam zal opspuiten. Thol en: ook hier hebben de stroomgaten een kleibödem. Het gat bij Strijendam is gedicht met zetsteen van de nabij gelegen dijk, nadat een poging om dit met zandzakken te doen, was mislukt. De gaten bij Stavenisse zijn ook niet diep. In de Noordwesthoek van het eiland zijn de binnendijken gesloten, maar deze waterkeringen zijn nog kwetsbaar. Grote problemen doen zich hier echter niet voor. Reeds zyn de hulpgemalen besteld, die het water uit de polders zullen malen. Kritiek Z u i d-B e v e 1 a n dde toestand bij Bath is kritiek. Hier heeft de zee één groot gat in de dijk geslagen, dat voort durend groter wordt door de sterke getjjstroom. Het verschil tussen eb en vloed bedraagt hier vijf meter. Wes telijk hiervan bevindt zich nog een kleiner gat, dat nu gedicht wordt met klei. Begin volgende week, wanneer het dood tij is, zal een poging worden ge daan het grote gat te dichten, met dien verstande, dat men zal trachten een kade aan te leggen van ongeveer 1800 meter lengte, waardoor een verbinding ontstaat tussen de binnenwaterkering en de zeedijk. De vloedkom, die nu ruim duizend hectare groot is, zal dan wor den verkleind tot ongeveer twee- a drie honderd hectare. Het werk zal worden uitgevoerd door duizend a twee duizend militairen. De Nederlandse Spoorwegen zullen het zand aanvoeren. Men moet trachten om het werk in één week klaar te krijgen. Daarvoor zjjn ongeveer 300.000 zandzakken nodig. Hoe moeilijk dit werk is, wordt duidelijk, wanneer men weet, dat er in het gat stroomsnel- heden voorkomen van vijf meter per seconde. Het is niet mogelijk op zo korte tijd voldoende arbeiders bij elkaar te krijgen: daarom zullen soldaten worden ingeschakeld. Bjj Kruiningen heeft de storm drie gaten in de dijk geslagen, waarvan er één vier en één zeventien meter diep is. De haven is bovendien onbruikbaar, waardoor ook het veer naar Perkpolder is uitgeschakeld. De aanlegsteiger is kapot geslagen en zal opnieuw gebouwd moeten worden. Noord-Beveland: de Zuidelijke dijk van het eiland is zeer ernstig be schadigd; waarschijnlijk zal een deel van de dijk geheel moeten worden aan gelegd. Ernstige stroomschade is er gelukkig niet. Weer treinen Walcheren: alle gaten zijn ge dicht; de Sloedam is onbeschadigd 'en de volgende week zullen er tussen Mid delburg en Goes weer treinen rijden. Schouwen: in de Zuid-Oosthoek zijn zeer grote gaten in de dijken ge slagen, waarbij komt, dat het eiland diep ligt. Het ergste is wel, dat het eiland geen tussenkeringen kent en de vloed- stroom dus nergens wordt tegengehou den. Daarom wordt er nu met spoed een verbinding ZierikzeeBrouwershaven gemaakt om het eiland in twee gedeel ten droog te krijgen. De haven van Zierikzee is zwaar beschadigd en dreigt te verzanden. De gaten in de havendammen moeten zo spoedig moge lijk worden gedicht. Een baggermolen is nu bezig ten Oosten van Zierikzee een werkhaven te maken. Kleinere gaten (Zie verder pag 3) commissie Zaterdag (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagmorgen half elf zal de mi nister van Verkeer en Waterstaat de commissie installeren, die tot taalt ltrügt hem te adviseren over de beantwoording van de vraag, welke waterstaatstech- nische voorzieningen dienen te worden getroffen met betrekking tot de door de stormvloed van 1 Februari geteisterde gebieden, „waarbij" aldus de letter lijke opdracht „ware te betrekken de vraag of een afsluiting van de zeearmen zulk een voorziening behoort te vormen." De commissie bestaat uit de herenir A, G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswater staat, voorzitter; dr ir V. J. P. de Blocq van Kuffeler, oud-directeur-generaal van de Zui derzeewerken, dr ir W. J, H. Harmsen, oud directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, prof, ir P. P. Jansen, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, ir G. P. Nij- hoff, raadgevend ingenieur te Amsterdam, prof, ir J. T. Thijs?e. hoogleraar aan de Tech nische Hogesélibol te Delft, ir R. Veftoren an Themaat. van het ingenieursbureau J. van lasselt en De Koning te Nijmegen, ir J. W. de Vries, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat voor de dienst van de Be nedenrivieren, ir L. T. van der Wal. oud hoofdingenieur-directeur van de Prov. Water staat in Zuid-Holland, dr ir J, van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, hoofd van de studiedienst Benedenrivieren (secre taris) en ir K. F. Valken, ingenieur bij de Rijkswaterstaat, adjunct-secretaris. Gisteravond had het Nationale Ram penfonds in totaal 51.5 millioen gulden binnengekregen, hetgeen een stijging van het aantal giften met twee millioen gulden binnen 24 uur betekent. In Nieuw-Guinea is tot dusverre ruim 100.000 gulden voor het Rampenfonds bijeengebracht. Hierbij bevinden zich giften van het K.L.M.-personeel te Biak, de Nieuw-Guinea lm- 'en Exportmaat schappij alsmede de opbrengst van een salarisactie onder de ambtenaren op de buitenposten. Met auto ingereden op portier: vier maanden HAARLEM, Donderdag De Haar lemse rechtbank veroordeelde van morgen de 50-jarige bloemenhandelaar T. C. N. uit Nieuwer-Amstel tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. N. heeft de heer H. de Graaf, portier van Schiphol, Zondag 21 December met zijn auto „geschept", toen deze hem de toegang tot het vliegveld verbood, omdat ver dachte weigerde voor zijn kinderen entrée te betalen. De heer De Graaf kwam op de motorkap terecht en be zeerde zijn knieën. Twee weken geleden werd tegen N. twee maanden gevangenisstraf geëist. Twee kinderen verdronken (Van onze correspondent) MAARSSEN, Donderdag. Twee kinderen," die sinds Zondagmiddag Maarssen werden vermist, blijken te zijn verdronken. Gisteren zijn de lijken van de kinderen opgehaald uit een diepe plas, die door ontvening is ontstaan. De slachtoffers zijn de tienjarige Jaap Nieuwhof en de negenjarige Roel B o n t r o p. Gebleken is, dat,zij zich op het zwakke ijs van de plas hadden be geven. 55 55 De een of andere dag zal een verenigd en vrij Duitsland tot stand worden gebracht dit zei gisteravond de nieuwe Amerikaanse Hoge Commissaris James B. Conant (in zijn eerste radiorede) tegen de bevolking van Oost-Duitsland. Hij deed een beroep op de onderdrukte Duitsers om „stevig stand te houden". En hij waarschuwde de Russen dat de Amerikanen en hun geallieerden niet zullen laten sollen met hun rechten in het omsingelde afgesneden Berlijn. De rechtbank te Amsterdam heeft vanmorgen de 39-jarige los-werkman G. L. uit Laren en de 37-jarige grond werker T. J. W. V. uit Hilversum wegens moord op de 72-jarige tuinder M. Verheul uit Naarden veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Op 30 Augustus, des morgens bjj het krieken van de dag, hadden de mannen de tuinder met een hamer en een brood mes in zijn tuin van het leven beroofd. Twee dagen tevoren hadden zij dit plan reeds willen uitvoeren, doch toen ver scheen de tuinder door een toeval te laat. De mannen beroofden de tuinder van zijn portefeuille met 700 gulden. Het slachtoffer, dat nog enkele uren heeft geleefd, vertelde aan zijn buur man, die hem vond, wie de daders waren. De los-werkman, die vroeger voor de tuinder had gewerkt, meende te weten, dat deze des morgens vaak met vrij veel geld op zak terugkeerde van de veiling. Met zijn jongere maat besprak hij het plan de tuinder diens portefeuille te ontroven. De jongste der daders, die verminderd toerekenbaar wordt geacht, was al eens ter beschikking van de regering gesteld, toen hg had deelgeno men aan een roofoverval op een taxi- chaufeur t,e Alkmaar. Reclameleuze thans bewijs inenting (Van onze correspondent) MIDDELBURG. Donderdag Vele teruggekeerde inwoners van Stavenisse dragen op hun huid een stempel met de goede raad „Vestig uw Industrie in Sta venisse". Het werd hun op de borst ge drukt door de medtische dienst, die con trole houdt op de inentingen. Elke ingeënte Stavenlsser werd ge stempeld en omdat dit het enige nog bruikbare stempel was in het gehele dorp, heeft men de reclameleuze m tot medisch controlemiddel geDromo- veerd. De rede van Conant werd uitgezonden door het radiostation Rias. De nieuwe Hoge Commissaris gaf de West-Berly- ners de verzekering dat zij niet zullen vorden vergeten. De refugé's die dage lijks uit de Oost-zone binnenkomen leve ren het tragisch bewijs van wat Duits land te verwachten zou hebben als het volgens de Rusische wensen zou worden geünificeerd. Conant beloofde dat zou worden ge streefd naar verbetering van het leven in West-Berlyn, versterking van de economie van de stad en vermindering dus ook van het aantal werklozen dat nu staat op 258.000. „Amerika zal Ber lijn niet verlaten, het zal de verbindin gen met het Westen openhouden en zich verzetten tegen sluiting van de grens tussen Oost en West." Amerika's rechten als bezettende macht in Berlijn vloeien voort uit de nederlaag van Duitsland en zijn neergelegd in overeenkomsten van vier mogendheden zjj kunnen nooit worden opgezegd. Conant noemde Berlijn ten slotte een voorpost van de Westerse wereld. NAARDEN, Donderdag. Ter gelegenheid van de oprichting van de afdeling Naarden an de stichting Natuur en Jeugd heeft de •ethouder vafi onderwijs, mr A. van der Straaten. aan de 164 leden van deze afdeling Insignes uitgereikt als jeugdnatuurwacht, de wacht die waakt tegen vernielingen in de natuur. Uitkering levensonderhoud staatstaak (Van onze redactrice voor sociale zaken) Het Nationaal Rampenfonds beschouwt de vergoeding van de schade, die de getroffenen in de rampgebieden aan hun huisraad hebben geleden, als één van zijn voornaamste taken. Hoever kan worden gegaan bij vergoeding van die schade hangt af van de middelen die het Rampenfonds uiteindelijk zal ontvangen; men gaat ervan uit, dat voor volledige vergoeding van deze huisraadschade zeker een bedrag van 100 millioen nodig zal zijn, aldus deelt men ons van de zijde van het Rampenfonds mede. Alle schade op economisch terrein komt voor rekening van de regering (zoals de bedrijfsschade), terwijl ook het doen van uitkeringen voor levensonderhoud als staatstaak wordt beschouwd. Het Rampenfonds heeft wel de eerste zorg voor de slachtoffers op zich genomen, maar het stadium waarin deze verzorging nodig was, is ten einde, zodra zij zjjn ingekwartierd. Deze verzorging is door het Fonds gefinancierd, en door het Rode Kruis uitgevoerd. Aan de eerste behoefte aan kleding is ook reeds voldaan. Er is zo veel ontvan gen, dat iedereen naar eigen smaak in de kleren kan worden gestoken. En mocht er voor sommige mensen geen passende kleding naar hun eigen smaak aanwezig zijn, dan zal die worden aan gekocht. Overwogen wordt om, indien mocht blijken dat er een overschot aan kleding zou zijn, dit aan andere behoef- tigen te geven. Wanneer goederen door het Fonds zullen worden aangekocht, dan zal dit in ons land geschieden. De uitkering van een bedrag van 10 voor volwassenen en 5 voor kinderen boven 15 jaar, waarvan wij reeds mel ding maakten, i-> bestemd voor de aan koop van toiletartikelen. Hoewel uiteraard nog geen defini tieve plannen bestaan voor de vergoe ding van de huisraadschade, zal waar schijnlijk worden begonnen met uit kering van een geldsbedrag voor aan schaffing van die goederen, die in ieder gezin nodig zjjn. Bjj deze vergoeding op normatieve basis (waarbjj dus met de vroegere wel stand geen rekening wordt gehouden) zal het echter niet bij] ven: men zal in de tweede plaats de getroffenen in de gelegenheid stellen bjjzondere goederen die zy bezaten, zoals radio's, stofzui gers, piano's e.d. weer aan te schaffen. Natuurlijk zullen giften in natura ook worden gebruiktde getroffenen zullen in de gelegenheid worden gesteld een keus te maken uit de meubels, dekens e.d. die men zal ontvangen, maar nie mand zal meubilair worden opgedrongen dat niet naar zijn wensen is. Men streeft rpWEE jaar geleden vertrok de Engelse kruiser „Bermuda" naar een basis ergens in de Atlantische Oceaan. Aan boord bevond zich John Finlay. Jeanette Finlay, die een baby verwachtte, bleef thuis. Het werd een lange wacht. Gisteren pas kivam de ,JJermuda" terug ia Devonport- en John was aan boord. Jeanette had geen geduld om nog langer te wach ten en ging hem halverwege tegemoet. Hoge prijs uit Staatsloterij In de 518de Staatsloterij, vierde klasse, vierde lijst, ls een gevallen op lot no. prys van 25.000 De Verenigde Staten streven er naar de regering van het communistische China onder toenemende druk te zetten en overwegen met dat doel de instelling van een blokkade van de Chinese kust alsmede een aantal andere beperkende maatregelen, welke op het ogenblik in studie zjjn bjj het State Department. Deze mededelingen, welke gisteren werden gedaan door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, op zjjn eerste persconferentie in zjjn nieuwe functie, beves tigden de verklaring die president Eisenhower een dag tc voren tegenover de persvertegenwoordigers had afgelegd. Als beperkende maatregelen noemde Dulles een krachtiger naleving van het door de V.N. opgelegde embargo op de handel met Peking, en een economische boycot door de gehele vrije wereld. Hjj zeide niets af te weten van een plan om hot probleem van een blokkade in de Al gemene Vergadering van de V.N. welke volgende week bijeen zal komen, ter sprake te brengen, doch hij achtte het mogelijk dat er een beroep op de leden van de V.N. zal worden gedaan om geen handel meer te drjjven met Peking. De V.S. trachten, aldus Dulles, een eind te maken aan de strijd in Korea en Indo-China op aannemelijke voor waarden. Hjj zeide het mogelijk te ach ten aan de binding van de westelijke strijdkrachten in deze gebieden een einde te maken door meer inheemse troepen in te zetten. De V.S. zouden graag de in Korea opgedane ervaring bij de opleiding van Zuidkoreaanse troepen willen overdragen aan de Fran sen, die in Indo-Ohina onder soortgelijke omstandigheden moeten vechten. Van Donderdagavond tot Vrjjdag- Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk tussen West en Zuid. Overwegend zwaar bewolkt met tjjdelyk enige regen of motregen en plaatselijk nevel of mist. Wei- nig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur van.) g Morgen: Zon op: 7.46, onder 18.02 P Maan op: 9.53, onder 2.11 g HET WEER IN EUROPA I 7 uur voormiddag Helsinki Stockh. Kopen h. Londen A'dam Brussel Parijs Bord. Nice Warsoh. Berljjn Zürich Wonen Tem- Max toest richt perat 7 uur Kist sneeuw zzo onbew NW zw. bew w Ereh.bew zw ïeh.bew. wzw wzw geh.bew-, geh.bew. windsi WZW NNW 3 WNW geh.bew. WZW 1 2 geh.bew w 5 3 (Advertentie) er naar ieder zoveel mogelijk te herstel len in de staat, waarin hij voor de ramp leefde. Waarbij het natuurlijk ook niet de bedoeling is, dat mensen er beter op worden. Het Rampenfonds is er zich ten volle van bewust, dat de normale handel niet mag worden benadeeld. Dit zou kunnen gebeuren, wanneer men op grote schaal goederen in natura ging uitdelen. Men beseft, dat er gevaar zou bestaan voor ontwrichting van de Nederlandse econo mie, wanneer men de getroffenen zoda nig „in het nieuw" zou zetten, dat zij jaren lang niets voor hun woning meer nodig zouden hebben! Geen administratiekosten Op het ogenblik kost het Rampen fonds nog geen cent aan administratie, omdat alle hulp gratis wordt verstrekt, Het ls echter 'zeer twijfelachtig of i blijven, want r dit op den duur zo kan blijven, want mer. rekent er wel op, dat het zeer geruime tijd zal duren voor alle schadevergoe dingen zijn uitgekeerd. Men is echter niet van plan zelf een groot apparaat te gaan opbouwen, maar werkt liever met bestaande organen. Zo zullen b.v. de watersnoodcomité's, die voor de regering in de getroffen plaatsen on derzoekingen doen naar de bedrijfs schade, ook voor het Rampenfonds werken. Meestal zit daar de burge meester in, en die kan wel nagaan wat voor persoonlijke bezittingen de getroffenen hadden. Zestigduizend gezinnen van gemid deld vier personen zijn getroffen. Rond 60.000 mensen zjjn geevacueerd, ter wijl 180.000 mensen in het getroffen geDied zijn ondergebracht. Verder ko men zo nodig ook zy voor schadever goeding in aanmerking, die zich in de fatale nacht toevallig in het waters- noodgebled bevonden, hoewel zij elders wonen. Buitenlanders, die in ons land woonachtig zijn, komen op dezelfde voet voor schadevergoeding in aanmer king als landgenoten. De grote geldsbedragen, die het Rampenfonds thans reeds bezit, blijven niet renteloos liggen, maar zij worden zo goed mogelijk belegd. Een commissie van bankiers geeft hiervoor de adviezen. Niet alleen op het punt van het financieel be leid, maar ook op alle andere ter reinen heeft men er van het begin naar gestreefd voor alle taken deskundigen aan te trekken, opdat wordt voorkomen dat brokken worden gemaakt door goedwillen de, maar niet deskundige leken, zo verzekerde men ons ten slotte nog met nadruk. (Zie verder pagina 7) Dr v. Baal genoemd als gouverneur Nw Guinea (Eigen berioht) Naar wjj vernemen zou het in de be doeling van de Nederlands regering lig gen het Tweede Kamerlid voor de Anti- Revolutionnaire Partij, dr J: van Baal, voor te dragen voor benoeming door de Kroon tot Gouverneur van Nieuw- Guinea. Hij zou in deze functie de heer Van Waardenburg opvolgen. ALS volgende Dinsdag in Rome de zes ministers van Buitenlandse Zaken van de Westeuropese landen om de conferentietafel plaats nemen, zullen niet enkel de Nederlandse voorstellen inzake de economische Integratie hun aandacht vragen. Ook meer dan een politiek probleem komt zonder enige twijfel aan de orde. Zo staat het vast, dat er hartige woorden zullen vallen over de Franse protocollen ter aanvulling van het ver drag over de Europese Defensie Gemeen schap. De juiste tekst van deze proto collen is nog niet vrij gegeven. Er is echter voldoende over bekend geworden om te weten, dat zy meer omvatten dan enkel aanvullingen en verduidelij kingen, zoals het van Franse kant wordt voorgesteld! De opvatting ln Bonn, als zou hiermee het gehele Europese leger op losse schroeven zijn komen te staan, moge misschien uit taktische overwegingen wat zijn overdreven, zij ljjkt dichter bij de waarheid dan de geruststellende mededelingen van Parijs. Het heeft er veel van weg, dat Frankryk voor zich zelf een uitzonderingspositie wil be dingen en met de ene hand wil terug nemen wat het met de andere aan natio nale souvereiniteit wegschenkt aan een sup ra-nationaal gezag. Om de E.D.G. voor de Franse natio nale vergadering aanvaardbaar te maken heeft men .in Parijs er kennelijk zo aan zitten dokteren, dat het verzet ertegen elders er alleen maar door kan worden vergroot. Het wordt dientenge volge helaas hoe langer hoe onzekerder of de E.D.G. binnen afzienbare tijd tot stand zal komen. Ja, de kwade kans, dat de gehele gedachte aan een Europees leger voorlopig moet worden prijsge geven is, alle Amerikaanse druk ten spjjt, onmiskenbaar aanwezig. Nu hebben vele federalisten een der gelijke ontwikkeling vooral daarom met angst en beven tegemoet gezien, omdat zij vreesden dat met een mislukking van de E.D.G., hun eigenlijke doel, een Euro pese federatie, voor lange jaren van de baan zou zyn. Die vrees is niet onredelijk. Het staat immers vast, dat zoals de zaken nu staan zonder E.D.G. een Europese Poli tieke autoriteit zinloos zou wezen. De „minimalisten", d.w.z. degenen, die van een verdergaande economische integratie op dit ogenblik niet willen weten, hebben deze politieke gemeenschap toch altijd gedacht als een overkoepelend orgaan, dat zou rusten op twee zuilen: de K.S.G. en de E.D.G. Zou deze laatste wegvallen, dan zou er weinig te overkoepelen zyn. De K.S.G. alleen zou ook voor (Te vurig ste minimalisten bepaald een te mini maal minimum zyn. Heel anders zou dit vraagstuk zich evenwel voordoen, wanneer ei' in het ongunstigste geval naast de K.S.G. weliswaar geen Defensie Geneenschap zou zyn, maar wèl andere supranationale organisaties by v. op het gebied van land bouw en transport. Boven d&t drietal laat zich een politiek gezagsorgaan met supra-nationale bevoegdheden zeer goed denken en ook dit zou West-Europa een heel eind voeren op de weg naar fede ratie. VELE malen hebben wij in deze kolom men uiteengezet, waarom wij in de aaneensluiting van West-Europa een levensbelang zien niet alleen van dit werelddeel, maar ook van Nederland. Alleen op de grondslag van zulk een economische ordening in bovennationale zin bestaat er naar onze overtuiging voor West-Europa uitzicht op grotere welvaart. Binnen de te eng geworden nationale grenzen is dat niet meer moge- ljjk. Alleen door een politieke integratie kan West-Europa er op hopen in staat kundige zin nog enig gewicht in de schaal te leggen. Op zich zelf staande kleine mogendheden en in onze dagen behoren daartoe zelfs Frankrijk en West-Duitsland kunnen dat niet meer. Wie zich van dit alles rekenschap geeft, wordt er van doordrongen hoè belangrijk ook hierom de besprekingen in Rome zijn. Het blijkt, dat direct en indirect de Europese federatie, en daar mee de toekomst van de zes landen, in het geding zal zyn. Daarom moet men wensen, dat minister Beyen en zyn ad viseurs uit dit besef de kracht zullen putten om het Nederlandse standpunt met bekwaamheid en geestdrift te ver dedigen. West-Europa staat in Rome voor een beslissende keus. (Van onze correspondent) PABI-JS, Donderdag. Met de beslissing (344 tegen 206 stemmen) om de 13 Elzassische veroordeelden, die gedwongen deelnamen aan de gruwelijke mis daad van Oradour, amnestie te schenken, heeft de Nationale Vergadering de afgelopen nacht, in speciale zitting daartoe bijeen, een onoplosbaar probleem getracht bevredigend op te lossen. Want men stelle zich het dilemma voor: aan de ene kant het Frankrijk, lijdend onder de misdaad door het nazisme in Oradour begaan, aan de andere kant de Elzassische Fransen, overweldigd en geannexeerd door Duitsland, en lijdend onder de gelijkstelling van Duitsers en Elzassers in het proces in Bordeaux, die ge- Iwongen waren dienst te némen in de SS. Maar ontslaat dat laatste hen van alle schuld? Hebben zij niet de medeverantwoordelijkheid door medeplichtig te zijn aan de moord en de vernieling in 1944? Het kan de schijn hebben, dat het be roep op de eenheid van Frankryk, zo plechtig door René Mayer gedaan (die de zitting van vannacht niet bijwoonde), deze eenheid herstelt wat betreft de Elzas, maar verbreekt wat betreft een andere provincie, die haar slachtoffers blijft betreuren. Het kan ook licht schij nen, dat deze stap werd aangedurfd, om dat zich bij de Fransen van Oradour geen autonomistische tendenzen mani festeren, zoals in de Elzas... „Door rekening te houden met hun ge dwongen dienstneming zyn wij zo ver gegaan als wij kunnen gaan", zo riep de socialistische afgevaardigde le Bail uit, die op een waardige en onomstotelijk logische wijze de tegenstand in de Na tionale Vergadering tegen de amnestie vertolkte. Hij wees er ook op, dat er van de kant van de afgevaardigden van de Elzas over rehabilitatie wordt gespro ken, alweer een stap verder dan de reeds volgens deze socialist te ver gaan de amnestie. Waar is het einde, vroeg le Bail, een „ontvangst" onder de Are de Triomphe? Voor het overige moet men consta teren, dat de redelijke en begrijpelijke behoefte bij de Nationale Vergadering voorzat om de gekwetstheid van de zwaar getroffen Elzas weg te nemen, al kan men zoals de socialistische tegenstemmers van mening zyn, dat amnestie te ver gaat. De toon van de discussies was over het algemeen waardig en vol patriot, tische pathetiek en'sentimentele rheto- riek, waarin de Fransen sterk zjjn. De onoplosbaarheid van het vraagstuk werd nog vergroot door het feit, dat men niet de hoofdschuldigen in Bor deaux op de beklaagdenbanken had, doch uitsluitend de uitvoerders die on derworpen waren aan militaire disci pline. En door het feit. dat men pas in 1953 een zo grote misdaad, begaan in 1944 berecht, zowel nog als door het feit, dat het parlement tot tweemaal toe de rechtsgang van het proces moest wijzigen om aan nationale en politieke sentimenten hoe begrijpelijk ook tegemoet te komen. Afgezien van de communisten, die de straffen te licht vonden, waren de socialisten met enkele afgevaardigden van andere partijen de enigen die tegen stemden. De stern- discipline, die vrjjwel altijd voor de frac ties geldt, was ditmaal door de meeste partyen verlaten. Geen onrust meer De onrust in de Elzas, die ook hij het verzet aldaar bestond, is in ieder geval voor het grootste deel weggenomen, evenals de onrust, die hierdoor in da rest van Frankrijk was teweeg ge bracht. Dit is belangrijk genoeg. De Franse regering, die zich van te voren achter dit ontwerp-wet had gesteld, heeft genoeg zorgen om niet te willen worden gehinderd door een affaire alS deze. Thans schijnt het onverzoenlijke vrywel verzoend en kan de Nationale Vergadering zich aan politiek belang rijker zaken wijden, tot zij over een week of zes op reces gaat wegens do gemeenteraadsverkiezingen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1