Churchill: tovenaar in politieke arena ,0N STERFELIJKE WOORDEN' VAN CHURCHILL Toestand van dijken op Schouwen ernstig VANWAAR ZIJN FAAM ALS SPREKER? Allure als van dr. Kuyper r~ Minister Algera zal R.A.I. openen Prachtig verjaarscacleau PRINSES MARIJKE KREEG EEN MINIATUURSPEELTUIN £25 aHUIROIHII-EL,, Paul Kerkhof bij Van Lier Eisler zat met zijn tanclen Damkampioenschap van Nederland DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 TROUW 5 LEVENSBESCHRIJVING van Winston Churchill is geschied- beschrijving van Engeland en van nog heel wat meer. Het is een fascinerend schouwspel te zien, hoe de man, die „een van de meest gehate politici van Engeland" genoemd is, die een behoorlijk aantal kapitale blunders op zijn debet-pagina heeft staan, uit volkomen eigen kracht gegroeid is tot de meest nationale poli tieke figuur in Engeland, rondom wiens gestalte vele jaren Britse historie vorm kregen. Lewis Broad kan het dan ook niet helpen, dat zijn Churchill- biografie (bij Elsevier in de vertaling en bewerking van Theo Joekes in het Nederlands als „Winston Churchill" verschenen) in feite een schets geeft van de Britse parlementaire geschiedenis van de eerste helft van de twintigste eeuw. Ruim dit tijdvak. Want Winstons eerste politieke redevoering sprak hij twee jaren voor de eeuws- wisseling uit en twee jaren na het midden dezer eeuw bezet hij nog de stoel van de minister-president. De biografie van Churchill houdt ook in een brok geschie denis van de eerste wereldoorlog en om vat. de gehele tweede wereldoorlog, waar van hij onbetwist baar aan geallieerde zijde het bezielend centrum is geweest. Verwacht in dit verhaal geen histoire intime van den hui ze Churchill. Daar van vernemen wij vrijwel niets. De persoonlijke omge ving van Churchill wordt ternauwer nood genoemd, nl. waar dit onvermij delijk is. Het levens verhaal van Chur chill is zo boordevol dienst in het belang van het land, dat hem ook slechts minieme tijd is ge bleven voor zijn particuliere leven. Ongetwijfeld is ook dit aspect van dit rijke leven in hoge mate interessant en op zichzelf een boek waard. Wij kun nen het echter billijken, dat Bread, die het hoofdaccent in zijn verhaal heeft, gelegd op de staatsman Churchill, m de kleine vijfhonderd bladzijden, die hij volschreef, zich heeft bepaald tot het openbare deel van Churchill's leven. Ook zo heeft hij voldoende moeite gehad om zich te midden van zijn bergen van materiaal te beperken. Uit de bewerking van dit materiaal rijst Churchill op als de grote tove naar in de politieke arena, die op im populariteit. een ongekende carriere opbouwde, die nederlagen in overwin ningen omsmeedde, die op grote fouten zich wist te beroemen. Hij treedt uit dit materiaal naar voren als de „John Buil'', de verpersoonlijking van het Engelse karakter. Een man, wiens on tembare geestkracht de steun ontving van een robuuste lichaamskracht en schier onverwoestbare gezondheid. Attlee's lof „In de annalen van het (Britse) par lement is geen royaler en passender hulde van een eerste-minister aan aijn voorganger te vinden", zegt de schrij ver van deze biografie over de rede, waarmede Clement Attlee voor het eerst als premier voor het parlement trad. In deze rede zeide Attlee o.a.: „In de donkerste, gevaarlijkste uren van onze geschiedenis vond deze natie in mijn zeer geachte vriend de man, die, beter dan iemand anders, uitdrukking gaf aan de moed en de vastbesloten wil om nimmer toe te geven, die alle mannen en vrouwen van dit land be zielden. In onsterfelijke volzinnen deed hij ons aller onuitgesproken gevoelens kristalliseren". Deze woorden hadden tot motto van de biografie kunnen dienen, want voor een zeer aanzienlijk deel is deze levensgeschiedenis van Churchill hier opgebouwd uit deze „onsterfelijke vol zinnen". Dit boek stelt dan ook in staat evenals trouwens, voor het tijdvak van de tweede wereldoorlog, ook de bun del „War Speeches" eens na te gaan, welke kwaliteiten Churchill's befaam de redevoeringen dan wel hebben. De factoren, welke Attlee recht gaven te spreken van „onsterfelijke volzinnen", zijn vele. Wij zullen de meest sprekende trekken daarvan noemen en er voorbeelden van geven. Churchill geeft in zijn redevoeringen blijk van een grootse visie, grote be lezenheid. boeiende verhaaltrant, een humor, die een scala van verschillen de gevoelens doorloopt; van gemoede lijke zelfspot via luimige kritiek tot het meest bitter sarcasme, en wel dit Winston Churchill als schooljongen, met zijn moeder en jongere broer Jack. laatste het meest, ivant ook in zijn redevoeringen is Churchill allereerst een strijder. Churchill bedient zich voorts van middelen als stoute beeld spraak, verrassende zinsivendingen zijn humor komt meestal in bijzinne tjes voor drastische taal, vernieti gende citaten, scherpe tegenstellingen, schromelijke onverhulde eenzijdig- heid, veelvoudige herhaling, verheven uitdrukkingen, klassieke kleur, span- ningwekkende climaxen, machtige per- Winston Churchill in ex pressieve houding als rede naar. oraties. Zijn taal toont een duidelijke verwantschap met die van dr. Abra ham Kuyper, gelijk, trouwens, ook heel zijn persoonlijkheid. Wij geven thans een aantal voor beelden, waarin men genoemde ken merken kan vinden. Schelden Zijn scheldkracht ontwikkelde Chur chill in de oorlog tot een grote luositeit, die zich vooral tegen Hitier richtte: „die boosaardige verdorven man", „deze vergaarbak van ziel- dodende haat", „dit monsterlijk pro duct van onrecht en schande". Terwijl de scheldwoorden tegen Hitier voort kwamen uit de diepten van Churchill's felle verontwaardiging, oogstte Mus solini niet meer dan verachting: „Die jakhals", „de voddenraper van Italië' En alle vijanden werden samengevat in één greep: „die kleine groep van schurken, die deze vloed van gruwe len bedacht". In het bleke zonnetje van zijn minachting plaatste Churchill ook de Japanse keizer. Toen veldmaar schalk Wavell en de twee andere opperbevelhebbers uit het Verre Oosten voor consult naar Londen ge reisd waren, zeide Churchill hierover: „Zij hebben die lange reis waarlijk niet alleen gemaakt om na te gaan hoe de gezondheid en het geluk van de mi kado van Japan het best bevorderd kunnen worden." Vertellen De beschrijving van veldslagen, die Churchill in het parlement gaf, zijn juweeltjes van bondige, tekenende verteltrant, gemeenlijk ingeleid door het tot luisteren nodende zinnetje: „Ik zal er u over vertellen", of: zal u de waarheid vertellen", of: „Ik zie de Russische soldaten op de drem pel van hun geboorteland staan om de akkers van hun vaderen te verdedi gen.... ik zie hen op wacht staan bij huis en haard, waar moeders en vrou wen bidden o ja, want er zijn ogen blikken, dat iedereen bidt.... Ik zie de tien duizend dorpen van Rus land.... en bij dat alles zie ik de af grijselijke oorlogsmachine van d-£ Nazi's, met haar rinkelende, hakken- klaklcende, opgeprikte Pruisische offi cieren.... Ook zie ik de doodse, ge drilde, onderdanige, verdierlijkte Hun nen-horden, het- gemene soldatenvolk, voortploeterend als een zwerm krui pende sprinkhanen.Ik zie de Duit se bommenwerpers en jagers in de lucht, nog natintelend van de pijn van Wij brengen hier in herinnering de omstandigheden, waar onder Churchill zijn meest bekende woorden heeft uitgespro ken, die tot- staande uitdrukkingen geworden zijn: 14 Mei 1940, bij zijn optreden als minister-president: „Ik heb niets aan te bieden dan bloed, hard werk, tranen en zweet. Vraagt gij, wat programma is? Dan zeg ik: ons programma is oorlog voeren, ter zee, te land en in de lucht, uit alle macht en met alle kracht, die God ons geven kan. Vraagt gij, wat ons doel is? Oris doel is de overwinning, de overwin ning tot elke prijs, de overwinning in weerwil van alle verschrikkingen, de overwinning, hoe lang en zwaar de weg ook mag zijn. Wij zullen niet versagen of falen, wij zullen doorgaan tot het einde, wij zullen vechten in Frankrijk, ivij zullen vechten op de zeeën en oceanentoy zullen ons eiland verdedigen, het koste, wat het koste. Wij zullen vechten op de stranden, wij zullen vechten op de landingsplaatsen, wij zullen vech ten in velden en in straten, wij zullen vechten in de heuvels; wij zullen ons nooit overgeven. Zelfs als dit eilm-d zou worden onderworpen en uitgehongerd en ik geloof geen ogenblik, dat, dit zal gebeuren zelfs dan nog zou ons Rijk overzee de strijd voortzetten, totdat de Nieuwe Wereld, zo het God. behaagt, met, al haar kracht en macht te voorschijn treedt om de Oude te redden en te bevrijden," Eind Juni 1940, nadat in Frankrijk de strijd was gestaakt, zeide Churchill in het. Lagerhuis: „Laten wij ons derhalve schrap zetten gereed onze plicht le doen en ons zo kranig te honden, dat men, zelfs als het Britse Gemenebest en Rijk nog duizend, jaar bestaannog altijd zeggen zal: „Dit was hun schoonste uur." Op 20 Augustus gaf de eerste-minister een opbeurend verslag van de situatie en bracht hij de dank van „ons vaderland", ons Rijk, ja de gehele wereld, behalve de woonplaatsen der „ver dor venen", aan de Britse vliegers, en zeide: Nooit zijn op het menselijk strijdtoneel zo velen zo weinigen zo veel verschuldigd geweest." In de radiotoespraak van 9 Februari 1941 zeide Churchill aan het adres van president Roosevelt: Wij zullen niet verzwakt of vermoeid rakenNoch de plotselinge schok van het gevecht noch de langdunge beproeving van waakzaamheid en inspanning zal ons uitputten. Geel ons het gereedschap, wij doen de rest." Toen Churchill eind Juni 1942 in de Guildhall in Londen tot ere- ourger van de City uitgeroepen werd, voorspelde hij: „Vandaag kan ik niet verder gaan dan te zeggen, dat het zeer ivaarschijnlijk is. dat er vóór de herfstbladeren vallen in de omgeving van de Middellandse Zee en elders hevig gevochten zal worden." In het voorjaar van 194(1 zette Churchill voor een academisch qeliooi in het Amerikaanse plaatsje Fulton een streep onder zijn hoop op samenwerking met de Russen. „Van Stettin aan de Oostzee tot. Triest aan de Adriatische Zee is er. dwars over Europa, een ijzeren gordijn neergedaald op het vasteland." De minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, zal Vrijdag 27 Fe bruari de 31ste RAI-tentoonstelling van motorrijwielen, bromfietsen, rij wielen en onderdelen in het R.AI-ge- bouw te Amsterdam openen. De ten toonstelling zal. tot 8 Maart a.s. ge opend zijn. Uitgifte credietbons voor benzine wordt gestaakt Op verzoek van de benzinemaat schappijen deelt het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis mede, dat de uitgifte van credietbons voor auto- busbenzine ten behoeve van transpor ten van en naar de noodgebieden met ingang va.n gisteren is stilgezet. De wederverkopers van de benzinemaat schappijen mogen deze bonnen nog tot en met 21 Februari a.s. accepteren. IR. MARIS OVER DE SCHADE De toestand van de dijken op Sdhouwen is bijzonder zorgwek kend. Het herstel wordt bemoeilijkt doordat het eiland buitengewoon diep ligt en doordal er geen tus- senkermgen zijn, d,ie ihet eiland ver delen. Er zal nu getracht worden een verbinding te maken tussen Zierikzee en Brouwershaven, waardoor twee ge deelten ontstaan, die afzonderlijk ter hand genomen kunnen worden. Ook bij de haven van Zierikzee zijn de moeilijkheden groot. Het eerste werk zal bestaan uit het dichten van de gaten in de havendam- men en direct daarna zal de ihaven uit gebaggerd worden, omdat deze het uit gangspunt zal moeten worden voor de werkzaamheden aan de dijken van Schouwen. Ten Oosten van de haven van Zie rikzee is een baggermolen nu bezig een werkhaven te maken, evenals bij Schelphoek, waar de dijk ook gaten vertoont, die zeer moeilijk te stoppen zijn Tholen en Sint Philipsland geven geen giro te problemen. Bij dood tij hoopt men de gaten op St. Philipsland zon der zinkstokken te kunnen dichten. Voor Tholen zijn hulpgemalen besteld om na het dichten van de dijken het land droog te leggen. Wat Zuid-Holland betreft, alle dij ken van Rozenburg, de Krimpener- waa'rd, Schieland en Delfland zijn thans dicht en het land is droog. Aan het definitieve herstel wordt gewerkt. Ook in de Alblasserwaard is de dijk gesloten en het water wordt er thans met een grote capaciteit uitigemalen. De hoeveelheid is echter van dien aard, dat het land, vermoedelijk eerst in April droog zal zijn. Alle dijkgaten van IJselmonde zijn voorlopig gedicht, behalve het gat bij Rhoon. Het Oostelijke deel van het eiland Putten wordt thans drooggemalen. Op Zuidoost Voorne is de ringdijk dicht. Het droogmaken zal in Maart voltooid zijn. Het midden van dit eiland wordt nog beheerst door het grote gat bij Hellevoetsluis. Bij een van de eerst volgende dode tijen -hoopt men het met behulp van caissons te kunnen dichten. Hierbij zal een model in het waterloop kundig laboratorium van nut kunnen zijn. Gunstige berichten komen uit de Hoekse waard. Het Zuiden en Oosten komen dezer dagen geheel droog. De rijksweg naar de Barendrechtse brug zal echter nog wel tot Maart onder wa ter staan. De rijksweg van Dordrecht naar de Moerdijk zal binnen een week droog zijn. De rijbaan die op deze weg in aanleg was, is ernstig beschadigd. Ook aan de dijken van Goeree- Overflakkee wordt hard gewerkt. De drempel van het grote gat bij Ouddorp is nu tot boven hoogwater gebracht. Enkele kleinere gaten zijn al dicht. Enkele polders in de omgeving van Ouddorp kunnen wellicht binnen een maand droog zijn. Hier hebben militai ren uitstekend werk gedaan. Dank zij dè aanwezigheid van binnendijken is het werk hier minder moeilijk dan op Schouwen. Het grote gat bij Herkingen hoopt men ook bij een van de eerst volgende dode tijen te kunnen dichten. Met het herstel van de doorbraak bij Den Bommel is begonnen. In Noord-Brabant is het land van Heusden en Alfena weer afgesloten. Daar wordt het land thans leeggema- len. Ter weerszijden va-n de Moerdijk- brug zijn practisch alle gaten tot. boven hoogwater gedicht en ook daar kan begonnen worden met malen. Ten Oosten van Willemstad wordt een groot gat met zinkstukken hersteld. Hetzelfde geldt voor een ernstige door braak ten Westen van Willemstad. Met het droogleggen van de verkeersweg van de Moerdijk naar het Zuiden is men bezig. Verkenningen hebben uit gewezen dat, deze weg belangrijke schade heeft opgelopen. Het herstel zal nog wel vrij geruime tijd in beslag nemen. De werkzaamheden aan Schielands Hoge Zeedijk gaat thans in de richting van definitief herstel. IJS OP IJSELMEER NEEMT AF Volgen-s de Nederlandse IJsberich tendienst was de ijstoestand op -het IJselmeer gistermiddag om 3 uur als volgt: Op het IJselmeer is het ijs aan het afnemen. Lemmer had nog zwaar drijf- ijs. Den Oever, Kornwerderzand, Mui den en Uric, Harderwijk en Nijkerk meldden middelzwaar dryfys. Van de overige stations werd gemeld licht drijfijs lot licht vast ijs. Prinses Marijke, die gisteren zes jaar is geworden, is vanmorgen net als an dere dagen naar de kleuterklas Soestdijk gegaan. Maar in de loop de morgen kwam haar moeder haar halen. Er was een deputatie van de {Tttifttjr-fiYe Fourth s:* HEW AMD Sufc'C*rtm;u:;ri Uvj tJ h d-n ".v.-: "t aaid dmeio» Uj&fv ga v. bni kred by lm .li w ..•n*r af w:ic Fc*r ih* Sufc'Ch&tmtsjtlon of ils fifth division. (Sijrn&i) LODK. <1® HAAS. S-JC, .C 25 kioam te staan op het hoofd van Winston Churchill als vogelvrij verklaarde, nadat hij ontsnapt was als krijgsgevangene in de Boerenoorlog. De tekst van deze oproep luidt in vertaling: 25 (25 pond sterling) beloning wordt uitgeloofd door de sub-commissie van de vijfde divisie, ten behoeve van de speciale van deze divisie, voor ieder, die de ontsnapte krijgs gevangene Churchill, dood of levend, gevangen neemt. Voor de sub-commissie van de vijfde divisie, (w.g.) Lodh. de Haas, sec." Het signalement van Churchill luidde als volgt: „Engelsman, 25 jaar oud, lengte ong. 1 m 72, slecht figuur, ronde rug, bleek voorkomen, rossig haar, vrijwel onzichtbaar snorretje, praat door zijn neus en kan de „s" niet behoor lijk uitspreken." menige Britse zweepslag...." Voor de expressiviteit van uitdruk king maakt Churchill gaarne gebruik van de herhaling in lange, opeenvol gende perioden: „Wij hebben slechts één doel.„wij zullen nimmer par lementeren. „wij hebben de rege ring van Sowjet-Rusland„wy zullen Duitsland overdag zowel als 's nachts in steeds toenemende mate bombarderen„wij zullen het Duitse volk dwingen...." Humor Churchill's humor, dikwijls ruige humor, maar soms ook juweeltjes van fijne opmerkingsgave, is beroemd. Een voorbeeld uit een zijner redevoe ringen de beruchte Churohill-tank, het dikhuid-igste wapen van Euro-pa (gelach!), heeft eveneens lof ge oogstde „Churchill" kan, al naar gelang van de omstandigheden, defen sief of offensief, optreden (gelach)." ,Wij zijn zeedieren," zeide Churchill is, „en de Russen zijn landdieren," terwijl hij lord Louis Mountbatten „een volslagen triphibie" noemde, daar deze zowel op het land, ter zee als In de lucht thuis was. Clement Attlee noemde hij eens „dat schaap in schaapskleren". Een leuk tussenzinnetje: „Hitier wist, dat er iets broeide, maar wat, dat kon hij niet raden. Hij beklaagde zich naïef over de „mili taire idioten en dronkaards hij Is af en toe erg onbeleefd wier kronke lige gedachtengangen hij en zijn sta ven niet konden volgen." Over de volksgezondheid zeide hij eens: „In dit verband moet ik zeggen, dat er geen betere belegging voor een volk bestaat, dan het vullen van zui gelingen met melk." Verheven taal Als Churchill verheven taal ge bruikte, dan putte hij gaarne uit het reservoir van klassieke teksten, dat hij paraat heeft, waartoe hij ook gaarne Bijbelse uitdrukkingen rekende. In zijn rede voering van „bloed, zweet en tranen", waarmede hij in Mei 1940 zijn eerste minister-presidentschap aan vaardde, zeide hij: „Rust u toe, zijt on verschrokken, opdat gij morgen ge reed zijt te strijden tegen deze heide nen, die ons en ons heiligdom denken te verdelgen. Het is ons lichter te dra gen, dat wij in den strijd omkomen, dan dat wij zulk een jammer aan ons volk en heiligdom zien; maar wat God in den hemel wil, dat geschiede". Het is Makkabeeën I, 5860. Toen hij het besluit va-n het ruil en pachtcontract met de Ver. Staten bekendmaakte, zeide hij o.m.: „Wat mij betreft maak ik mij met het oog op de toekomst over dit proces geen zorgen. Zelfs als ik wilde, zou ik het trouwens niet tegen kunnen houden. Evenals de Mississippi blijft het eenvoudigweg voortrollen. Laat het voortrollen. Laat het onverbiddelijk, onweerstaanbaar, weldadig voortrollen naar weidser lan den en betere dagen." Churchill maak te hier een toespeling op het bekende lied „Or Man River". Toen de eerste successen in de oor log (in Noord-Afrika) aan de dag tra den, zeide Churchill: „Hier zien wij het begin van een herstelproces en van de kastijding van de euveldaad, die er ons aan herinneren, dat Gods molens langzaam, maar geweldig malen Een verrassende zinswending was: „....daarover kan ik op het ogenblik nog geen klaarheid verschaffen. En als ik dat wèl kon, zou ik het zeker niet doen." Een nadrukkelijke klemtoon (in een overzicht van de oorlogvoering ln anderhalf jaar): „Vijfhonderd dagen, en iedere dag een dag." Uit deze voorbeelden moge genoeg zaam blijken, waarom Churchill als spreker zo populair is. verbïndingstroèpen uer Koninklijke Landmacht ten paleize gekomen, die een prachtig cadeau kwam brengen. Het was een miniatuurspeeltuin, com pleet met draaimolen, schommel, draai orgel, dat echt speelde en lantaarns, die echt konden branden. Het prinsesje was enthousiast over dit cadeau en be gon meteen aan de knopjes te draaien die de speeltuigen in werking stelden. Niet alleen zij vond dit prachtig, ook prins Bernhard was vol belangstelling. „Dit "is eigenlijk niet voor kinderen, maar voor ons", meende de Prins. Er werden honderden brieven met gelukwensen op het paleis Soestdijk bezorgd en cadeautjes waren er uit al le delen van het land. Een pop, een beertje, froebelwerk, tekeningen enz. De beide peten van de prinses, me vrouw Bos en de heer Wiltens, kwa men de jarige feliciteren. Vanmiddag werd de verjaardag in de familiekring gevierd. Zaterdagmiddag, 14 Febr. werd door prof. v. Gelder uit Utrecht de tentoon stelling va-n Paul Kerkhof in Kunst- zaal Van Lier te Amsterdam geopend. In zijn inleidend woord bracht deze onder meer naar voren dat de jonge kunstenaars de weg moeten vinden tussen opvattingen die men kort zou kunnen samenvatten in de woorden cubisme, expressionnisme en het „ma gische realisme". We kunnen dan in onze tijd, sinds de laat ste oorlog, moeilijk meer spreken over plaatse lijke scholen, maar meer van groeperingen, waar in zich een gelijke ge zindheid openbaart. Paul Kerkhof is nu zo'n jonge kunstenaar, die het expressionnisme is toegedaan en daar bij, hoe kan het an ders, sterke indrukken heeft onder gaan van onze grootste expressionnist, Chabot. En tijdens een studieperiode in Antwerpen profiterende van het Nederlands-Belgisch cultureel accoord heeft hij die tendenz nog versterkt door diep de indruk te ondergaan van een Permeke vooral. Wat wij bij Van Lier voor ons zien Is werk van een jong talentvol schilder, wiens werk Inderdaad nog sterk, tè sterk de sporen van de ondergane in drukken aankleeft, maar toch rustiger, ik zou haast zeggen bescheidener, te genover de werkelijkheid staat dan zijn schilderkunstige peten. Ook bu de landschappen merken wü een soortgelijke verzachting t.o.v. Permeke of Chabot: ook hier is het landschap meer zichzelf gebleven. mindeT gebruikt om eigen spanningen fel af te reageren. Vooral het land schap met een dreigende onweerslucht is goed geslaagd en geeft niet alleen een goede grond aan sterke verwach tingen van de toekomst van Kerkhof, maar is ook op zichzelf een kunstwerk va-n heel behoorlijke kwaliteiten. Een trek naar voortdurend meer diepte, meer plasticiteit, is in zijn werk op le merken en ook dat draagt bij tot een steeds sterker representatie van de werkelijkheid: het zal hem bewaren voor decoratieve oppervlakkigheid. Tot 28 Februari. H. R. R. In St. 'Annaland op Tholen hebben enkele gezinnen hun zwaar beschadigde huizen weer opgezocht. De roas gaat door! Nu weer fit om te spreken De voormalige propagandachef van Oost-Duitsland, Gerhard Eisler, heeft Dinsdagavond in een rede in het Russi sche „Huis der kuituur" in Oost-Berlyn zelf de geruchten ontzenuwd, volgens welke hij gevlucht zou zyn. Eisler zei met het hem zo eigen sarcasme tot zyn toehoorders 600 communisten: ,Ik kan niet op twee plaatsen tege lijk zijn. Ik ben hier". Zonder ook maar een poging te doen om te verklaren, waarom hij niet langer propagandachef was, begon Eisler over de vluchtelin gen te spreken, die dagelijks naar het Westen uitwijken. Hy deed deze mas sale vlucht af met de opmerking, dat de vluchtelingen „a-sociale elementen" waren en een „vodden-proletariaat" vormden. Eisler, zelf een Jood, verklaarde, dat er in Oost-Duitsland en de Oosteurope- se satellietstaten geen anti-semitisme bestond. Hij voer uit tegen het Zionis me en verklaarde, „dat alle Joodse ka pitalisten in wezen Zionisten zyn." Hij werd bij de vergadering ingeleid als „professor Eisler" en maakte van de gelegenheid gebruik om spot te dryven met de Westerse pers en haar geruch ten over ongenade, huisarrest en vlucht. Eisler gaf de schuld van zijn stilzwy- gendheid van de laatste tyd aan zyn gebit. Hy zei last te hebben van enkele tanden. Zolang hy bij de tandarts onder behandeling was, had hy niet in het openbaar willen spreken. Nu waren ze weer in orde en kon hy weer in het openbaar spreken. (Van onze daimmedewerker.) Vrijdagavond zal in Utrecht een aaiwan-g worden gemaakt met de wed strijden om het persoonlijk damkam pioenschap van Nederland. Het tour- nooi is ook dit jaar sterk bezet. Voor al naar de verrichtingen va-n Bom, oudkampioen van Nederland, zal iede re dammer met belangstelling uitzien. Het is jammer, dat de wereldkampioen Piet Rooze.i'burg niet van de party zal zijn. Hierdoor stijgen de kansen van Keiler aanmerkelijk, al zyn de kansen voor ir. Van Dijik, Huisman en Bom niet gering te noemen. Deelne mers aan dit da-mfestijn zyn: A. H. van Aalten, Huissen; J. Baas, Ensche de; P. Beers, Noord-Soharwoude; P. Bergsma, Wartena; A, Bizot, Zwaag; J. M. Bom, Rotterdam; J. H. Craane, 's-Hertogenbosch, ir. G. E. van Dijk, Wageningen; W. Huisman, Leiden; R. C, Keiler, Amsterdam; H. Laros, IJmuiden; H. N. van Mouri-k, Nieuw- land; W. Roozenburg. Rotterdam; W. F. van der Sluis, Amsterdam. Twee Deense soldaten veroordeeld Twee Deense soldaten, die de ver zetsactie van het garnizoen van Haders- lev tegen de verlenging van de mili taire diensttijd geleid hebben, zy'n ver oordeeld tot twee weken gevangenis straf. Op één van hen was een brief gevon den van de communistische jeugdlei der Nielsen. Hy luidde: „Kameraad, 'zoals je in de kranten gezien hebt. zyn er grote dingen ge beurd. Ik kom naar I-Iaderslev en zou het zeer op prys stellen je te ontmoe ten. zodat wij eens kunnen praten. Ik zal je ontmoeten in de woning van Joergen Madsen, 37 Slagtergade, om streeks 17 uur. Ik hoop, dat je daar bent. Het is belangrijk. Groeten, (on dertekening)- Bent W Nielsen". In totaal hebben een 700 Deense sol daten de laatste dagen deelgenomen aan ongehoorzaamhoidsacties. „marsen naar Kopenhagen" enzovoort en. hun daden zyn uitvoerig verslagen in d« Russische pers.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3