Zijn werkloosheidscijfers ongunstig beïnvloed? Zangbundel Joh. de Heer bestaat halve eeuw „Extra-lasten op bedrijfsleven moeten verdwijnen* Er is nog meer nodig DERTIENDE LIJST VAN VERLIEZEN STIJGENDE TENDENS BEVORDERD DOOR WERKLOOSHEIDSWET Vrachtauto reed de pont af BELEEFDHEID in de zeshoek Vïn Evenaar tot Pool '4 TROUW DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 (Van een onzer verslaggevers). De eind vorig jaar sterk geste gen werkloosheidscijfers hebben de vraag doen rij2en of, ên zo ja, in hoeverre de invoering van de wachtgeld- en werkloosheidswet op dit verschijnsel van invloed is geweest. Het is duidelijk dat op het twee de gedeelte van deze vraag moei lijk een concreet antwoord is te geven. Een diepgaand onderzoek met deskundige ontleding van de totaalcijfers zou daarvoor nodig zijn. Anders ligt het met de beantwoor- Mir.-g van de vraag in het algemeen. Het lijkt cns niet voor tegenspraak vatbaar, dat de invoering van de wet de werkloosheidscijfers van de laatste tijd ongunstig heeft beiiwloed. Zowel in de kringen van de vakbe weging als in die van de bedrijfsvereni gingen is men zich van deze tendens bewust. Artikelen in de vakbladen spreken voorts ten deze duidelijke taal en brieven van lezers brengen bewij zen op tafeL Er zijn altijd mensen geweest, die onegelimatLg arbeid verrichten, zo zei ons een vooraanstaand bestuurder uit de Chr. vakbeweging. Als zij voor enkele dagen werkloos werden pro beerden zij zichzelf te redden. Nu zijn ze echter verplicht verzekerd en heb ben ze bepaalde rechten op een uitke ring gekregen. Bij de invoering van de Ziektewet hebben zich soortgelijke verschijnselen voorgedaan. Een woordvoerder uit de kring der bedrijfsverenigingen igaf echter als zijn oordeel te kennen dat deze rechten zeker niet onbeperkt gelden. In tijden van seizoensslapte hielden vroeger de bedrijven hun werknemers in dienst, ook al was er weinig te doen. Nu ver breekt men wel is waar niet het dienstverband doch laat hen wel in aanmerking komen voor een uitkering volgens de wet. Moreel zou dit echter alleen te verantwoorden zijn indien de bedrijvigiheidscurve lager ligt dan in vorige jaren. Volgens deze opvatting dienen dus de normale schommelingen in de per soneelsbezetting voor rekening te blij ven van het bedrijf. Slechts de abnor male risico's dienen op de wet te wor den afgewenteld. De moeilijkheid is echter waar de grens ligt en uiteraard trekt men die in elke onderneming weer anders naar eigen subjectief in zicht. Ook in de landbouwbladen vinden wij .aanwijzingen dat de wet de tendens heeft de werkloosheidscijfers te doen stijgen. Het blijkt moeilijk te zijn vaste arbeiders op de boerderij te krij gen en zelfs doet het versohij nsel zich voor, dat vaste arbeiders losvast willen worden ten einde jaarlijks enige tijd uit de wachtgeldkas te kunnen trek ken. Volgens een uitlating van mr. Van Schaik, directeur van „Centraal Be heer" zouden echter de arbeiders min der misbruik maken van de wet dan de werkgevers, die thans eerder ge neigd zijn tot het geven van ontslag. Men wees er ons in dit verband op dat de premie voor de losse arbeiders in de landbouw (3.87c) zeker 3 a 4% te laag is gesteld, waardoor het voor een werkgever voordeliger kan zijn vaste arbeiders in losvaste om te zet ten. Het orgaan van de CBTB „Ons Plat teland" aoht deze methoden verwer pelijk en oneerlijk en heeft de leden verzocht het bestuur over deze prac- tijken Ln te lichten waarbij er tevens voor wordt gepleit de technische ge breken, die de wet vertoont, te onder vangen en weg te nemen. Mr. G. Kolff aangereden Mr. G. Kolff uit Geldermaisen, lid van de Eersle Kamer voor de Chr. Historische Unie. is Dinsdagavond om streeks zes uur, toen hij uit het gebouw der Eerste Kamer kwam, op het Bin nenhof in Den Haag aangereden door een wielrijder. De heer Kolff werd aan het hoofd gewond. Nadat een arts eerste hulp had verleend, kon hij zich naar zijn hotel begeven. Zijn toestand is niet ernstig. De steunactie op Nieuw-Guinea voor het Nationaal Rampenfonds is verbluffend. Reeds is meer dan 100.000 bijeengebracht voor de ge troffenen in Nederland. Nog vele ac ties zijn gaande. ENIGE HISTORISCHE NOTITIES VAN DE SAMENSTELLER De bekende zangbundel van de niet minder bekende evangelist Joh. de Heer bestaat vijftig jaar. Ter gelegenheid van dit feit heeft de thans bijna 87 jaar oude samensteller op verzoek van de tegenwoordige uitgeefster, de Handelmii. Joh. de Heer Zn. N.V. te Rotterdam, enkele historische notities aan dit merkwaardige jubileum gewijd in zijn blad „Het Zoeklicht", alsmede in een door dit blad uitgegeven brochure. De hoogbejaarde sohrijver verhaalt iedere week van de ene samenkomst hierin zijn levensloop en zijn beke ring. In de bekende Stads-Evangeli- salie „Jeruël" in de Jan van Loonslaan te Rotterdam wees men hem spoedig een plaatsje aan op het platform, om daar te helpen door het bespelen van de piano en het orgel. Hier bespeurde hij een hinderlijk gebrek aan eenheid wat het gebruik van liederenbundels betrof, zodat men op het platform met minstens een half dozijn iiederenbun dels uitgerust moest zijn. Dit deed hem over verbetering peinzen. De heer De Heer vertelt verder, dat de oplossing van deze moeilijkheid uit de hemel kwam. De tekst uit 1 Kon. 5:9: „Ik zal het op vlotten over de zee doen voeren.... en gij zult het wegnemen: gij zult ook Mijn wil doen. dat gij Mijn huis spijze geeft", deed hem ten slotte besduiten naar Enge land te gaan. In Londen vond hij in de Pater noster Row, de bekende buurt waar bijna huis aan huis boekwinkels wa ren, een muziekbundel „Victory Songs", bevattende 801 liederen en koren. Dat deed hem dadelijk besluiten een zang bundel met muziek volgens dit model samen te stellen voor Nederland Direct in het voorjaar van 1903 ging Joh. de Heer over tot de daad. Het werd een bundel met een 50-tal be kende Psalmen en Gezangen, 50 San key-iliederen. 50 liederen van het Leger des Heils, Zondagsschoolliederen verder eenvoudige oude en nieuwe evangelisatieliederen en kleine koren, in totaal 673 nummers. De heer J. Hovy nam. voor zover dit nodig was. de muzikale bewerking op zich. In de laatste dagen van Decem ber 1903 werd de laatste hand gelegd aan de kopij. De ene helft werd ge drukt bij Hcitsema in Groningen en de andere door de WeesinriChting Neer- bosoh. Negen maanden van lichaams- en geestesinspanning waren nodig ge weest om de uitgave van dit werk mogelijk te maken. Het eerste exem plaar werd in gebruik genomen op een conferentie in Mei 1905 te Hilversum. In het genoemde artikel verhaalt de schrijver ook. hoe hij in een opwek kingssamenkomst in Briton Ferry in Wales in vurige letters de woorden van 1 Kon. 5 9 op de witte muur tegen over zich zag, Hieruit concludeerde hij, dat hij geestelijke spijze van-over-de- zee moest wegnemen om in Nederland uit te delen. Gedurende meer dan een jaar trok hij met de heer Van Essen conferentie in ons land naar de andere. De juist verschenen zangbun del bleek daarbij een van Gods instru menten te zijn. De eerste uitgave met muziek tel de 5000 exemplaren. Tien jaar later, in 1915, bedroeg de zesde druk reeds 25.000 muziekbundels. In 1926 waren in totaal 85.000 zangbundels met muziek en 300.000 tekstbundel* ge drukt, ongerekend de honderddui zenden uittreksels en liederen blad en. Met de thans verschenen 17e druk zijn deze cijfers gestegen tot 173.000 en 610.000. De overlevenden van het zo zwaar getroffen Stavenis- se kerenzodra dat mogelijk is, terug om te zien hoe hun huizen er voor staan. Remmen braken op afrit (Van een onzer verslaggevers) Een benauwd avontuur beleefde Dinsdag de heer K. Visbeen uit Nieu we Tonge. Hij was met een lading van zes ton uien onderweg van Ouddorp naar Rotterdam en wilde juist bij Mid- delharnis de pont naar Hellevoetsluis oprijden, toen midden op de afrit zijn remmen braken. De wagen kreeg daardoor een flinke vaart. De heer Visbeen behield echter zijn tegenwoordigheid van geest en slaagde er in zo met de vrachtauto te manoeuvreren, dat enkele personen die reeds op de pont waren, niet verplet terd werden. De wagen reed met grote vaart de pont op en verdween aan het andere einde met de lading in het wa ter. De heer Visbeen sprong op het laatste moment uit de cabine. De heer Visbeen, die oorspronkelijk acht wagens had, verloor er tijdens de rampnacht zeven. De verongelukte wa gen was zijn enig overgeblevene. Hoewel een kraanwagen van de landmacht dadelijk met bergingswerk zaamheden begon noodzakelijk om de vaart voor de pont vrij te maken en de vrachtauto na enige tijd bo ven water kwam, zal de heer Visbeen zeker veertien dagen niet kunnen rij den. Een algehele revisie van het voer tuig is noodzakelijk. PROF. HELLEMA IN EERSTE KAMER: De Eerste Kamer is gistermor gen begonnen met de behandeling van de begroting van Financiën, De eerste spreker, mr. P o 11 e m a (C.H.), ging om. in op het vraagstuk van de industriefinanciering. Er heerst in spr.'s kring ongerustheid, dat de staat hier gaat over wat des burgers is. De heer Pollema zal het beleid van de minister afwachten, maar drong er op aan. dat de private sector zoveel mogelijk voorop zal staan. Aan dit principe zal de C.H. fractie de voor stellen. die ook omtrent tal van andere punten van de minister verwacht kun nen worden, toetsen Is het mogelijk het risico-mijdend kapitaal zwaarder te belasten dan het risico-dragend kapitaal? Voorts gaat de wens der C.H. fractie naar vereenvoudiging van ons belastingrecht, al staat spr. daar soep tisch tegenover. Prof. Heil erna (A.R.) zeide, dat er veelal verschil wordt gemaakt tus sen algemene belastingverlaging en gerichte maatregelen ter bevordering van industrialisatie en werkgelegen heid. Dat verschil ziet spreker ech ter niet. Hij wees ook op het geringe effect van overheidsuitgaven voor openbare werken. De extra-lasten, welke op het bedrijfsleven zijn ge legd, dienen zo spoedig mogelijk tc verdwijnen. Tegen de commissarissen- belasting zijn ernstige bezwaren aan te voeren. Het is niet in te zien, waar- RADIO-AGENDA Vrijdag 20 Februari HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10 CO VPRO 10.20 VARA. 12 00 AVRO. 16.00 VARA 19 30 VPRO. 2*1.00 VARA. 22,40 VPRO 23-00—24 00 VARA. VARA 7.00 Nieuws. 713 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8 18 Gram. 8.50 Voor r.ft huisvrouw. 9 05 Gram. 9.35 Waterstanden. 9 40 Voor de kleuters. - VPRO: 10.00 „Kin deren en mensen", causerie. 10.05 Morgen- wi.iZmg. - VARA 10 20 Gram 10.30 School radio 10.50 Orgelspel. 11 15 Voordracht. 11 3.5 Pianorecital. - AVRO: 12 00 Hammond- orkest liï.30 Land- en tumbouwmeded. 12 33 Sport en prognose. 12.43 Gram. 13,00 Nieuws 13 13 Meded. of gram. 13.20 Lichte mu.: 13.50 Gram. 14.00 Kookpraatje. 14 20 Viool en piano. 14.30 Voordracht. 15.10 Cre- ooi-e liederen 15.30 Muse'.te-orkest. VARA: 1S00 Gram. 16 30 Voor de jeugd. 17.00 Gr?m 17 20 Muzikale causerie 18.00 Nieuws 18 15 Felicitaties. 18.45 ..Achter de Hori zon hoorspel 19.00 Koorzang. 19.18 Zang ei S.taar. VPRO: 19.30 .Vreugde en ver driet" caus. 19.50 Berichten. 20 00 Nieuws. 29 Boekbespreking. 20.10 Vierhandig pAnospel. 20.30 ..Europa één', causerie. 2 i40 ..Aanpassing", causerie. VARA- 21.00 ..Lês'Troyens a Carthage", opera (acte III en IV). 21.50 Reportage. 2210 Buitenl. weekoverzicht 22.25 Lichte muz. VPRO: 22 40 ..Vandaag", causerie. 22 45 Avond- Aiding VARA. 23.00 Nieuws. 23 15 „In Huwelijk en Gezin" causerie. 23 30—24 00 Pianorecital. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV NCRV- 7 0O Nieuws 7 10 Gram. 7.15 Och- tendgymn. 7 30 Gram 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber 8.18 Ge- wijle niuz. 8 45 Gram. 9.00 Voor de zieken 9 30 Voor de huisvrouw 9.35 Gram 10.30 M-rgendien=t 11.00 Viool en piano 11 35 Gram. 12 30 Land- en tulrubouwmeded, 12 33 Gevar. muz 12.59 Klokgelui. 13 00 Nieuws. 13 3 Uch'e muz. 13 43 Gram 14.00 School radio. 14 30 Gram. 14.50 Sopraan cn piano. 13 05 Gram 15 15 Voordracht. 15 35 Harp- en«e-rible. '.6 00 .De aanleg van een mooi gazon" causerie 16.15 Sopraan, viool, cla rinet en piano. 16 35 Gram. 17 00 Harp. fluit en cello 17 30 Militaire renorta-re 17.40 Cr»m 17 45 Fries programma 1800 Gram. 1* 10 Surinaamse volksmuziek 18.40 Huis- n*v:.-'< 19 00 Nieuw3 en weerver 19 10 Pre ,iip». Verklaring en toelichting 19.30 Gram. 20 00 Radiokrant. 20 20 Kapelkoor en solisten. 21.30 Bil de ditken" 2155 Ma- r 'l«rskape! 22 25 Kunstoverzicht. 22 4.5 Avondoverdenking. 23 00 Nieuws en S O S.- her 23 15 Internat evangelisatieprogramma. 23 20—24 00 Gram. B B C UITZENDING VOOR NEDERLAND 22 00—22.30 Nieuws Overzicht van de weekbladen '224 en 49 m l TELEVISIE Experimenteel programma van de AVRO 20 1521.45: 1 „We maken 't bont". 2 Weerpraatje. Pauze. 3. „Hoe wilt U ont *ien?" Maar zelden krijgt men de gelegen heid kennis te maken met muziek uit de Sovjet-Unie. Met des te meer vreugde kan de Decca-opname van Prokofieff's Zesde Symphonie begroet worden Het werk is in 1947 gecompo neerd en mag dus als een recent voor beeld van de door de Sovjet-autoritei ten (tot nog toe) getolereerde kunst muziek gelden. De mate waarin Pro- kofieff door de muziek-politiek van de Russische kunstdictatoren werd be ïnvloed, blijkt zich in deze sympho nie te manifesteren in een opzettelijke simpelheid van het thematisch mate riaal, een breed uitgemeten nadrukke lijkheid en een milde, voorzichtige harmoniek Merkwaardig, en te/ccncnd voor de muzikale potentie van een componist als Prokofieff is, dat door het conventionele kleed van deze sym phonie heen, zich de ware muzikanten geest van de auteur duidelijk aftekent. Vooral in het levendige laatste deel laat de componist zich, ondanks opge legde beperkingen, met tal van goede invallen als een originele en vinding rijke geest kennen Het Orchestre de la Suisse Romande o.l.v. Ernest Ansermet vertolkt deze muziek met overtuiging. Voortreffelijk is ook de kwaliteit van deze L P -plaat (Decca LXT 2667) die vooral opvalt door grote helderheid en sonoriteit in de lage registers. R. N. D. De Provinciale Stalen van Zuid-Hol land zullen 4 Maart a.s. in een bui tengewone zitting bijeenkomen ter be handeling van de bouw van een nieuw provinciehuis. Dit is een ontwerp van het gebouw van de architect F. P. J. Peutz uit Heerlen. Het gebouw zal ge plaatst worden in Den Haag. Napalm-landmijn aan het Koreaanse front Het achtste leger heeft Woensdag en kele bijzonderheden vernield van een nieuw wapen, een napalm-landmijn. 5vaarvan Dinsdag gebruik gemaakt is voor het afslaan van een Noordelijke aanval in de Oostelijke sector van het centrale front. Volgens de mededeling kunnen napalmmijnen tot ontploffing worden gebracht, hetzij op een afstand langs electrische weg, hetzij door dra den, waarop slechts getrapt behoeft te worden. Door de ontploffing wordt brandende petroleumgelei 20 meter ln het rond geslingerd. Een militaire woordvoerder verklaarde, dat Dinsdag een proefaanval van een Noordelijk peloton door dit soort mijnen werd af geslagen. In de C.A.O. voor zeevarenden is sinds kort een wijziging opgenomen en in werking getreden betreffende de Zondag. Gold voorheen de regeling, dat aan de zeeman voor iedere maand op zee doorgebracht, twee vrije dagen werden vergoed, thans is bepaald, dat voor de Zondag op zee doorgebracht een vrije dag aan de wal zal worden toegekend. om het inkomen van een commissaris drievoudig moet worden belast. Prof. Hellema besprak voorts tal van andere fiscale punten, o.a. die met be trekking tot de studie, waarbij de fiscus een veel soeneler standpuntp dient in te nemen. Het verlenen van beurzen zou dan ook in ruimere mate kunnen geschieden. De heer T e u 1 i n g s (KVP) con stateerde. dat. de regering zich na de watersnoodramp opnieuw wil bezin nen op de maatregelen, welke zij aan vankelijk had ontworpen. Voor dt herstelfinanciering kan de tegenwaar derekening ons helpen. Voorts zou geleend kunnen worden. Mr. Teulings vroeg zich af of de hui dige belastingdruk wel individueel rechtvaardig is in zijn verdeling. Wat in de jaren, onmiddellijk na de oorlog juist was, is dat nu niet meer. Voorts werkt het grote verschil tussen de raming- en rekeningcijfers psycholo gisch funest. Spr. wees er verder op, dat speciaal de middengroepen de kosten der studie van de kinderen niet meer kunnen vinden. Deze studiekos ten dienen te mogen worden afge trokken van het inkomen. De heer Van Tilburg (Arb.) betoogde, dat het niet juist is te zeg gen, dat zijn fractie belastingverlaging voor het bedrijfsleven heeft afgewe zen. Er is een alternatief gesteld. Een dergelijke belastingverlaging acht spr. niet primair. Wat de moeilijkheden met de Bene lux met betrekking tot de accijnzen betreft, was spr. verontrust over de vertraagde naleving van gemaakte afspraken. Ten slotte maakte spr. bezwaar te gen het te traag afdoen van de oor logsschade in de publiekrechtelijke sector. De heer Molenaar (VVD) be pleitte o.a. de noodzaak van meer effi ciency in de administratie. Voorts be sprak hij verschillende maatregelen, welke kunen worden genomen ter be vordering van de werkgelegenheid. Wat zijn de nadere overwegingen van de regering ten deze? Het is nodig dat enig perspectief geopend wordt. Gaar ne zou spr. een nationale lening aan de markt zien gebracht. Er zijn belastingen, die op de duur niet kunnen worden gehandhaafd, zo als de extra-winstbelasting, waarvoor geen rechtsgrond is aan te wijzen. Even onbillijk is de commissarisbelas ting. De heer De Vos van Steen- wijk (VVD) sprak over de domeinen en de uitgifte van gronden. Hij pleit voor gedwongen sanering van kleine boerenbedrijven. Waar nodig dient men verplicht te worden naar de Zul- VAN alle kanten wordt het project van de EDG. het geünificeerde leger van de zes Westeuropese landen: Italië, Frankrijk. WestDuitsland en de drie Beneluxlanden, door de regerin gen aanvaard, maar door de parlemen ten nog niet goedgekeurd, belaagd. De ratificatieprocedures in de verschillen de hoofdsteden gaan moeizaam voort en niet een van de zes voelt er voor de eerste te zijn. Het beleefdheidsge- baar „Gaat u voor" beheerst de diplo matie in de zeshoek. Ds twee landen, om welker onder linge betrekkingen de EDG werd uit gevonden, Frankrijk en West-Duits- land, uitgevonden door het eerste land nog wel, bezorgen de grootste moei lijkheden. De Fransen en de Duitsers blijven elkaar uit de hoeken van de ogen aankijken en vertrouwen elkaar geen haar. Lippendienst wordt dc EDG vol doende bewezen. Minister Foster Dulles heeft het kunnen horen op zijn tour nee. die volgens hem niet onbemoedi gend was. Men meent het eigenlijk ook wel goed met die betuigingen. Men wil de kant van een harmonische de fensie van West-Europa wel op. Maar wat in de weg staat is het onevenredig zwaar tillen van nationale voorkeur en nationale aversie. Wat ontbreekt is de stootkracht van het diep doordron gen zijn van de waarden, die verdedigd moeten worden, van de gevaren, die concreet dreigen, óók wanneer de Sow- HAKEN EN OGEN DER E.D.G. Gestadig blijft de stroom van giften voor het Nationaal Rampenfonds groeien. Het fantastische bedrag van 50 millioen gulden is reeds bereikt, doch wy verzekeren u, dat het nog lang niet fantastisch genoeg is. Er moet meer geld komen veel meer zelfs, om alle nood te lenigen. Stort uw gitten op giro 9575 (Nationaal Rampenfonds) oi op postgiro 412739 („Trouw") met vermeLding van „Slacht offers Watersnood". DERTIENDE VERANTWOORDING. Ontvangen per Gem. Giro op 16 Febr. J. J. S„ A'dam f390; G. N., ontvangen via de Geref. Kerk Water graafsmeer f6; ontvangen door verkoop van oude kranten door P. G. te Bussum f3; ir. J. C. v. T. te A'dam f50; L. v. d. D., A'dam f250; H. S. v. d. S., A'dam f25; J. H. v. d. A., A'dam f 100. Ontvangen op 17 Febr. per Postgiro. N. N., Meppel, f2.50; H. K„ Zaandam, f3.48; J. H. v. L., Heemstede, f 10; Zangver. De Lofstem, Zaandam f 50, van de leerlingen v. d. „Tal- maschool", Heerlen, f125; H. M., Purmerend, f 10; van collectantjes van „Sonnevanck" te Rotterdam f 15; J. W. U., Huis ter Heide, f 50; D. J„ Altforst, f 10; N. N. te Baarn f20; mej. W. van D., Lisse, f25; mej. M. J. O., Apeldoorn, f40: A. F. A. L.. Wassenaar, f 10; mej. M. E. de B., Arnhem, f 25; S. V., Rotterdam, f 50; A. W., Leiderdorp, f 25. Ontvangen via Trouw Rotterdam, 17 Febr. Personeel dagblad „Trouw", Dordrecht, f20.50; Chr. H.B.S., Rotter dam f284,32; mevr. G„ Rotterdam, f50; Ag. „Trouw", v. d. G. f6; E. S. f10; Fotobur. v. d. R., Rotterdam, f 10; J. F., Bleiswijk, f50. jetvos de passie preekt. De politici in de Nationale Vergaderingen, te Bonn en te Parijs in de eerste plaats, zouden het het vorige jaar verschenen boek •an D. G. R. Serbanesco. Ciel Rouge sur La Roumanie, Rode hemel boven Roemenië, open op hun bureau moeten hebben liggen, een boek, waarin be schreven wordt, op welke gruwzame wijze huisgehouden werd in dit land, het eerste slachtoffer van hst Yalta, dat Eisenhower thans verwerpt. Het zou een prikkel zijn voor een met kracht de handen in elkaar slaan. DE grote moeilijkheid is, dat de tekst van het EDG-verdrag als het ware de werking heeft van een waterschei ding tussen twee stroomstelsels. De Fransen en de Duitsers raken elkaar hier precies, mnar kunnen weerszijds derzeepolders te verhuizen, al stelt dit gebied heel andere eisen. De heer Geugjes (CPN) vroeg ongedaan te maken het heffen van tweemaal belasting van de gehuwde werkennde arbeidersvrouw. Voorts wil hij vrijstelling van belasting voor de bromfiets en critiseert hij het in houden van belasting op de kolenbij slag aan werklozen. Van het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis ontvingen wij de 13de lijst van slachtoffers van de watersnood. De lijst is gedateerd 18-2-\>3. (De dodenlijsten van heden af aan bevatten nog slechts de authentieke sterfgevallen, zodat geen voorbehoud meer be hoeft te worden gemaakt). HALSTEREN. Gchorcen en geïdentificeerd. Van den Berg, Johannes Adrianus Antonius. geb 11.2 03 te Halsteren, laatste adres B 47, Rampprt, Laurentius Marinus Comelis. geb. 22 1.17 te Halsteren, laatste adres. B 113 Roks. Petroneila Maria Elisabeth geb. 28.4.37, laatste adres: B 338. Paulus. Cornells, geb 14.10 45, laatste adres: B 329. Van Meer. Simon, geb. 31.5.04 te Halsteren, laatste adres: B 337. KORTGENE. Geborgen: Verburg, Leendert. geb. 20.4 31. te Korteene. laatste adres: Torendijk 371. NIEUWE TONGE. Geborgen: Van Balen. Comelis J., geb. 6.10.40. laatste adres: Klinkerl. weg 35. Van Balen. Jan. geb. 22.2.05, echtgenoot van T. P. van Weenen, laatste adres Klinkerl. weg 35. Van Erkel. Adrianus. geb. 3.5.49. laatste adres: Battenoordsedijk 24. NIEUW VOSSEMEER. Geborgen en geïdentificeerd: Meeus. Laurina, geb 30 10 23 te Nieuw Vossemeer, laatste adres: Paardenhoek 369 Van Dijk. Paulina geb 10 166. weduwe van Marinus Barend v. d. Male. laatste adres: Pelsendijk 330. STAVENISSE. Geborgen en geïdentificeerd: Wesdorp. Petroneila, geb 29 10.77 te Stavenisse. echtgenote van Marinus Oostdijk. laatste adres' Kerkstraat A 345. ook geen schreef verder komen. Maar beide regeringen zien zich genoopt in hun pajementen concessies te doen, waardoor de afstand tussen Bonn en Parijs gaandeweg groter wordt. Bonn dringt men op een grotere gelijk gerechtigd hd.d aan, in Parijs zoekt men apartheid, reserve voor delen van het nationale leger en voorts verzeke ring tegen een Duits gevaar, bij Enge land allereerst, en verder ook in het ruimere NAVO-verband. Daarvoor o.m. zijn de ministers Meyer, Bidault en Buron naar Londen gegaan. Toen Londen weigerde zich afzonderlijk te binden op een wijze, als de Fransen dit nodig achten, gingen de gedachten de richting van een uitbmaing van het NAVO-pact van 20 tot 50 jaar, de gel digheidsduur van de EDG. Terwijl de besprekingen en onder handelingen internationaal voortdu ren, traineert de behandeling van het verdrag in de Parlementen. In Bonn inzonderheid is men in een alleringe wikkeldste constitutionele ersis ge raakt, waarbij het Staatsgerechtshof te Karlsruhe een lichaam met veel te veel bevoegdheden een maalstroom van toetsingsproeven te verwerken krijgt. Ook Brussel vraagt zich af, of de grondwet het EDG-verdrag ver draagt. MAAR de tijd dringt De Atlantische Raad vergadert straks in April. Foster Dulles heeci met het oog daar op gemaand tot avanceren. In Mei be leeft het verdrag zijn eerste verjaardag der ondertekening. Het kan straks best weer blijken, als bij meer gelegenhe den, dat vijf-voor-twaalf bezwaren, die eerder zwaar wogen, wegsmelten. Mis schien ook in de vorm van een gewij zigd ontwerp, dat de diepst gevoelde bezwaren wegneemt. De verdragstekst is zeker te verbeteren, want volgens de bepalingen van de EDG wordt aller minst het meest effectieve gebruik van de voorhanden en op de been te bren gen. strijdkrachten verkregen. Het is tot dusver het beste politiek-bereikbare stelsel. De Franse generaal De Montsabert heeft bij de debatten in de Assemblée te Parijs het idee aan de hand gedaan van-een compromis tussen het federale leger en de coalitie van nationale le gers. Ook met het oog op de ruïneus hoge kosten van een groot modern legerapparaat stelde hij voor de vor ming van een kleine federale leger kern van specialisten met een hoog waardige bewapening, en daaromheen een krans van kleine nationale legers, die ten eerste aan de e:gen behoeften van elk afzonderlijk land voldoen, maar ten tweede ook de parate reser ves zouden vormen voor de Europese legerkern. De generaal mag zijn land genoten vragen, of zij dan het gevaar van een rneuw nationaal Duits leger minder groot achten. Ook het Zwitserse systeem werd aangeprezen, dat geken merkt wordt door permanente paraat heid bij korte diensttijd en aanvullende oefentijd na terugkeer in het burger lijk leven en spreiding van materiaal over de mobilisabele eenheden. Maar dit systeem is wel zeer nauw met de specifieke Zwitserse omstandigheden verbonden. Men behoeft zeker de hoop op een gemeenschappelijke Westeuropese con tinentale verdeiginz niet op te geven, maar veel hieromtrent staat toch nog wel op losse schroeven. a Dieven reden op klaarlichte dag een brandweerauto uit een Moskouse fa briek en verkochten haar aan een collectief landbouwbedrijf, dat een vrachtwagen nodig had, zo meldt de „Prawda". Het officiële orgaan van de communistische partij eiste bestraf fing van de fabrieksleiding, die niet voor voldoende bewaking gezorgd had. Een rechtbank had een admini strateur tot 20 jaar veroordeeld, om dat hij een valse koopovereenkomst had opgemaakt. A Een Dakota van de Franse lucht macht heeft balen hooi uitgegooid boven de ingesneeuwde boerderij van Hans Kocher nabij Mulhousen in de Vogezen. Een van Kochers zoons was met ski's naar de buitenwereld geto gen met het bericht dat de boerderij onder een bijna twee meter dikke sneeuwvracht was bedolven en dat men geen voeder meer had voor het vee. z Dieven stalen in Moskou een brandweerauto a Sedert 15 Januari verblijven 23 manschappen van de Amerikaanse vloot ln de duikboot „Haddock" onder water. Het geldt een proef om de grens van het menselijke uithoudings vermogen te bepalen, met het oog op het toekomstige gebruik van atoom- duikboten. a Een waardevolle collectie Bijbelse handschriften zal van 20 tot 26 Juli te zien z(jn te Dublin, ter gelegenheid van het vierde internationale congres van kunstcritici. De verzameling be hoort aan Chester Beatty, een inwo ner van Dublin. a Op de heuvels buiten Jeruzalem zal een „Eisenhower-bos" geplant worden, dat 10.000 bomen zal tellen. President Eisenhower heeft de raad van het Joodse nationale fonds van San Fer nando Valley in Californië voor dit gebaar dank gezegd. a Een Deens amateur-archaeoloog heeft een vondst gedaan, die er op wijst, dat vissers reeds in het stenen tijdperk gebruik maakten van een lepelvormig kunstaas. De 34-jarige huis schilder Jes Peters Nielsen vond bij Randers op Jutland zes stukjes vuur steen, die nauwkeurig nagebootste visjes met een inkeping voor het vast maken van een snoer, bleken te zijn. De Amerikaanse marine heeft klei- houten mijnenvegers in aanbouw welke aan boord van tank- of vracht schepen meegenomen en vandaar af te water gelaten kunnen worden. Zij hebben een diepgang van slechts ruim een meter en krijgen een bemanning van zes koppen. Vermoedelijk voor het eerst in de geschiedenis van ds Engelse vliegtuig bouw zijn vliegtuigen verruild voor andere waar. Zeventig Gloster „Me teor" straaljagers zullen aan Brazilië worden geleverd in ruil voor circa 15.000 ton katoen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3