We blij ven hier tot Rome ons terugroept BRANDWEER-COLONNE EEN WONDERTREIN Niet veel veranderingen in nieuwe ontslagbepaling Hulp uit het buitenland blijft toestromen Amsterdam zal Schouwen- Duiveland helpen Italianen doen prachtig Werk DAGORDER VAN DE KONINGIN Dode en 5 gewonden bij autobotsing Tweede Kamer heeft geen moeilijkheden Ut l*ct Vlowclett ME r Dagelijks feuilleton DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 TROUW 3 (Van een onzer verslaggevers) In zijn hoofdkwartier, een tweede klasse internationale trein- coupé, van waaruit hij zo nu en dan even met Rome telefoneert, heeft de heer Carlo Malagantia het hoofd van de tijdelijke Ita liaanse kolonie van Zevenbergen er nog steeds spijt van, dat hij achter een biefstuk zat, toen prins Bernhard in Klundert was ge land. De Romein was wel haastig uit zijn trein gestapt, welke ten dele geparkeerd staat voor de Suikerfabriek, in zijn auto gesprongen en naar Klundert gereden, maar toen was de hoge bezoeker al ver trokken. Ondercommandant Serofino Pagnom, kon zijn chef met een brede lach ver zekeren, dat de Prins der Nederlan den een zéér democratische prins was, die bovendien veel lof had voor de ruim 150 Italianen allen met het symbool van gekruiste hamers en een vlam op de revèrs die voorlo pig mét hun bivakmutsen en hun mo derne staalkaart van technische hulp middelen in Brabants Westhoek zullen blijven. Commandant Malagantia, veteraan uit de eerste wereldoorlog, heeft ove rigens reden genoeg zich over vele zaken te verheugen. Gistermorgen kreeg hij een briefje uit de vierde klasse van een school in Florence. De kinderen vroegen de commandant van het keurkorps van brandweerlieden of zij met Nederlandse kinderen kunnen corresponderen en of zij gesohenken mochten zenden aan een kind in Ze venbergen, dat veel verdriet had te dragen ten gevolge van de watei's- nood. Burgemeester Schaminee van Zevenbergen zal zorgen dat dit in orde komt. Achttien Wagons „Wij blijven totdat Rome ons terug roept", zegt de leider van deze hulp colonne, die in één ruk naar Nederland is gereisd. „Onze trein, onmiddellijk ter beschikking gesteld door de Itali aanse spoorwegen, telt o.m. achttien wagons, alléén voor materieel." En dat materieel is indrukwekkend! In een der nissen van de machinehal van de suikerfabriek hebben deze zeer bedrijvige en zeer eloquente heren een seinkamer ingericht. Hun hulppatrouilles trekken er per duck, voorzien van snij-apparaten voor gebruik onder water en mobilofoons, enz. op uit. Ze beschikken zelfs over een eigen duiker. Nog" steeds, want nadat ze zich zeer verdienstelijk had den gemaakt met het bergen van ka davers en het bergen van auto's en landbouwmachines uit ondergelopen schuren, werken ze met geestdrift aan het dichten van dijken in het gebied van Klundert. De suikerfabriek is als het ware her schapen in een Italiaanse kazerne. „Servizio Radio", de radiowagen, de rode ambulance-wagen, agregaten, eigen vrachtwagens, personenauto's, een indrukwekkende voorraad accu's, een vuurrode motor, welke bereden door hun ordonnans contrasteert in het grijze land, filmcamera's, ziehier slechts een greep. Mario Pontello, de radio-technicus, lid van de staf van deze hulptroep van vrijwilligers, heeft ons de trein en de verblijven m de Suikerfabriek laten zien. Blikken noodrantsoenen, Italiaanse worstjes, vlees -in blik, melk in blik, liefst vijftig kistjes mét sinaasappels, corned beaf, beddegoed, truien, mut sen en niet te vergeten het een en ander om de dorst te lessen het doet alles denken aan een mimatuurleger. Natuurlijk is er een kok met een staf. De Italianen eten in het voorstuk van de machinehal, welke hun eetzaal is, vaderlandse kost. En des avonds trekken ze hun uitgaansunïform en dan zet menige Zevenberger zijn huisdeur wijd open om de zwart-ogige jongens op een kop koffie te vergasten Het gesprek gaat wel moeilijk, want slechts weinigen spreken behalve hun moedertaal, een beetje Frans, Engels of Duits. Nederlandse kalmte De heren van de staf hebben 174 foto's gemaakt. Ze zijn er trots op, dat Polygoon hen komt filmen voor de bioscoopjournaals in Italië. Velen van hen hebben na de overstroming van de Po-vlakte daar reddingswerk ver richt. „Mais non non non, de aanblik van zoveel water als ïn Holland en zo heel veel dood vee, bood het overstroomde deel van Noord-Italië niet. De Itali aanse specialisten in Zevenbergen zijn getroffen door de kalmte en de gela tenheid van de bevolking. Het gaat al lemaal zo rustig, vinden ze. Even de handen warmen en dan naar het dijkgat V de Spoorwegen het en reed naar West- Na het alarm Uit steden en dorpen van Italië zijn kort na de ramp naar Milaan gekomen, waar de speciale trein in derhaast geformeerd was. Op de avond van de overstroming Zondag zijn er boodschappen uitgegaan naar de corpsen. Rome, dat de zetel vormt van het nationale brandweercorps, dat •essorteert onder het ministerie van Binnenlandse Zaken, gaf het sein: .Vrijwilligers voor Nederland". Men kreeg er velen, selecteerde de 154, kreeg va treinpersoneel Brabant. „Europa was één, want er was bij geen enkele grens oponthoud", vér- klaart de commandant. Dan worden we niet dan na een hartelijke woordenstroom voorge steld aan de veteraan van de ploeg, de 62-jarige ziekenoppasser, óók een ve teraan uit de eerste wereldkrijg. Brrr, dat klimaat Al na de eerste dag waren er twee zieken. Ze liggen in een dépendance van de kraamkamer van het Zeven- bergse ziekenhuis, waar ze duchtig vertroeteld worden. De heer Pasqua heeft een stevige longontsteking en Bustinelii uit Bo logna een straffe influenza. Ten ge rieve van deze twee patiënten heeft de ziekenhuiskeuken nu ook een licht verteerbaar Italiaans menu op het programma staan. Of het nu het koude water of het koude klimaat is geweest, dat deze Zuid-Europeanen op het ziekbed heeft gebracht, men weet het niet. Maar het is begrijpelijk, dat de vuurtjes, die zij stoken in de buurt van hun werk aan de verbrokkelde dijk veel be langstelling genieten. „En de wilde zwanen, de eenden, de reigers op het wijde watervlak!" Ze hebben elkaar in bewondering op de vogels gewezen. En, zangers als ze zijn, begon een van hen een fragment uit de Lohen grin te zingen. We aten een biscottini en lepelden een Zuidelijk soepje in het hoofdkwartier van de staf en maakten ook kennis met de heer B. Mion, een Nederlandse Italiaan te Breda, leider van een be drijf, dat zioh bezighoudt met het leggen van vloeren (typisch Italiaans handwerk) en die van tijd tot tijd naar Zevenbergen koant om als tolk op te treden. Het brandweerkorps, waarvan d< leden met hun parelwitte tanden, amu sante breedsprakigheid, aller vrienden zijn, hebben nuttig- werk verricht doen dit nóg. De sfeer welke zij in deze hoek van Brabant scheppen doet weldadig aan. Nog nimmer waren de meesten Nederland, nog nimmer heeft een re presentatie van het beroepsbrandweer korps van Italië een dergelijke ex peditie in het verleden uitgevoerd. .Novaro" staat er op hun amphibie- vaartuig, waarmëde ze dagelijks Langeweg bij Klundert afrijden het water van de Grote Polder in, waar de Heidemaatschappij werk genoeg heeft voor deze zonen van Europa's zonnige Zuiden. H.M. de Koningin heeft de volgende dagorder uitgevaardigd, bestemd voor het personeel van zee-, land- en lucht macht. en tevens gericht tot de militai ren uit het buitenland, die hulp in de overstroomde gebieden verleend heb ben. „Nu het reddingswerk in de over stroomde gebieden en het voorlopig dichten der dijken, voor zover dit mo gelijk is, toelatendat de militaire hulpverlening grotendeels beëindigd wordt, wens ik mijn bijzondere waar dering te uiten voor de offervaardig heid, ijver en bekwaamheid, waarmede deze zware taak door de Koninklijke Marine, de Koninklijke Landmacht en de luchtstrijdkrachten is uitgevoerd. Gij hebt daarbij de uitnemende hidp gehad van de leger-, marine en lucht- maehtcontingenten van verschillende mogendheden. Gezamenlijk hebt gij, in samenwer king met de niet-militaire organisaties, personen en groepen van personen, die met en naast u hun offervaardigheid en arbeidskracht aan de eerste leniging van de nood gaven, de burgerlijke autoriteiten, die de leiding en de ver antwoordelijkheid voor de noodmaat regelen hadden, de onmiddellijke eer ste hulp gegeven, die zij bij de moei lijke taak, waarvoor zij gesteld waren, nodig hadden." Tevens heeft H.M. de Koningin het volgende schrijven gericht aan de mi- nist er-president: .JTe bijzondere waardering die ik in bijgaande dagorder uit voor de bijdra ge, die de militairen brachten voor de eerste leniging vrn de watersnood, geldt uiteraard in dezelfde mate voor de talrijke niet-militaire autoriteiten, organisaties en personen, die mede ge arbeid hebben aan het reddingswerk in de watersnoodgebieden." JHR. VAN KARNEBEEK GEZANT IN OSLO Binnenkort is de benoeming te ver wachten van jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek, thans gezant te Jeruzalem, tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Oslo. Gistermorgen omstreeks 11 uur is op de Orthenseweg onder Den Bosch een personenauto in volle vaart op een vrachtwagen gereden, die plotseling uit een rode-kruiscolonne zwenkte. De personenauto, waarin zes personen, een dame en vijf heren, zaten, werd totaal in elkaar gedrukt. De bestuurder, J. R. uit Goes, werd gedood. De andere -inzittenden, de dam'e B. de D. en de heren C. B., P. v. d, H., J. L, en J, D., allen uit Goes, werden zwaar gewond. De slachtoffers zijn naar ibet Groot Ziekenigasthuis te Den Bosch ver voerd. De bestuurder van de vracht wagen, een Fransman, kwam met de schrik vrij. VON KÜCHLER VRIJ Invasiegeneraal m 1940 De voormalige Duitse generaal- veldmaarschalk Georg von Küch- ler, die in het pro ces te Neurenberg tot 20 jaar gevan genisstraf was ver oordeeld wegens schuld aan oor logsmisdaden en misdaden tegen de mensheid, is Woensdag, op last van de Amerikaan se Hoge Commissa- in West-Duits la nd, op vrije voeten gesteld wegens zijn slechte gezondheidstoestand, vorige Amerikaanse H. C. had zijn straf tot 12 jaar verminderd. Von Küchler was bevelhebber der Duitse strijdkrachten, die in 1940 het Nederlandse leger tot overgave dwon gen. Hij maakte met zijn troepen de opmars naar Parijs mee en streed la ter in de Sowjet-Unie. De hulpverlening uit het bui tenland aan de getroffen gebieden gaat onverminderd door. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag ontving de volgende aanbiedingen: Columbia zendt voor tienduizend dollars koffie en voor vijftienduizend pesos dekens. De ingezamelde' gelden bedragen tot heden 17.000 pesos. Duitsland: Een fabriek te Duis- burg-Hamburg heeft twintig ton hoog- ovencement gratis'ter beschikking ge steld. Engeland Het ministerie var Luchtvaart heeft gevraagd of Neder land gebruik wil maken van zg. „vans. pove-heaters". Dit zijn op kleine vracht, auto's gebouwde warme lucht produ cerende toestellen, die op hert ogenblik Burgemeester zei: „Neen" tegen de Russen Josef Baronbeek, de socialistische burgemeester van Lanzenoorf, een dorp ten Noorden van Wenen, is door de Russen .gearresteerd omdat hij gewe: gerd heeft in zijn dorp een uitstallen.: in te riohten voor de „Oesterreichische Zeitung", het blad van het Rode Leger NAUMANN VANDAAG VOOR DE RECHTER In een klein vertrek van de Britse Hoge Commissaris te Bielefeld zal van daag Werner Naumann verschijnen, die onlangs door de Britse bezettingsauto- ri'teiten gearresteerd is, verdacht van plannen om de macht te grijpen. Naumann, die leider zou zijn van een nationaal-sociatistische groep, was een van de zeventien mannen, die op 30 April 1945, de daig, waarop Hitler zelfmoord pleegde, in de „Führerbun- ker" van de Rijkskanselarij te Berlijn waren. Hij vluchtte daaruit de volgen de dag met Hitiers plaatsvervanger Bormann, die daarna gedood zou zijn door een Russische granaat. Twintig verslaggevers zullen gele genheid heben Naumann te zien. Fo tografen zijn niet toegelaten. De pro cedure van heden betreft een „habeas ®nrpus"-petit'ie tot onmiddellijke in- vrijheidsstelling. Fouragier Guido Gallina beheert niet alleen een klein magazijn, maar ook de kas met Nederlands geld. Een der leden van de technische staf ontvangt een aantal papieren rijksdaalders Professor doodgeschoten door gezakte student Een Romeinse professor, Renzo Modugno, die door een zestienjarige student tot driemaal toe was aange schoten, is gisteren in hef ziekenhuis overleden. De politie deelde mede, dat de student de profesor tweemaal in het lichaam geschoten had en eenmaal door het hoofd, omdat de professor hem voor een examen had laten zak ken, De schietpartij vond plaats in de hal van het Da Vinei-instituut, waar de professor zijn colleges gaf De jonge student wordt in verband met het onderzoek vastgehouden. Hem is noig niet medegedeeld dat zijn scho ten de dood ten gevolge hebben gehad. in Engeland worden gebruikt voor het drogen van huizen. De RAF gebruikte deze toestellen vroeger voor het dro gen van cockpits en voor het voorver warmen van vliegtuigmotoren. Enge land heeft er ongeveer tachtig be schikbaar. Frankrijk:De Electricité de Fran ce heeft 500 veldbedden ter beschik king gesteld. Spanje: Een particuliere organi satie te Las Palmas op de Canarische Eilanden heeft tien ton bananen ge^ schonken. De zending is Maandag ver scheept. Ver. Staten: De Care-missie (co-operative for American remittan ces to Europe) in Den Haag heeft tot dusver 11400 lbs voedsel ter beschik king gesteld, 3150 dekens, 170 carepak- ketten, ieder bestaande uit twee lakens, twee slopen, twee handdoeken en vier stukken zeep, en 350 gereedschapskis ten. De totale waarde van deze giften bedraagt meer dan f 130..000. Zwitserland: De (telefonische) geluksketting heeft tot en met 15 Fe bruari reeds anderhalf millioen Zw. francs opgebracht. Burma: De gezant van Burma, die zijn standplaats heeft te Parijs, de heer Zaw-Win, heeft namens zijn re gering 147.000 Franse francs ter be schikking van het Rampenfonds ge steld. Zweden: De centraal georgani seerde Zweedse hulnactie heeft tot en met gisteren 16 millioen Zweedse kro nen bijeengebracht, waarvan 9 mil lioen in geld, bijeengebracht door het Rode Kruis en de radio, en 7 millioen n goederen. (Van onze parlementaire redacteur). WANNEER de Tweede Kamer van daag het wetsontwerp tot wijzi ging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten zal hebben aanvaard en dat zal zij wel doen dan verandert er voor de men sen, die iets met deze materie te maken krijgen, niet veel. De belangrijkste verbeteringen be treffen die van het Burgerlijk Wet boek: 1. de veiTenging van de opzeg termijn bij langdurig dienstverband; 2. de invoering van rechterlijke controle dn gevallen van kennelijk onredelijk verleend ontslag; 3. vermindering van de ontslagkans bij ziekte; 4. de ver hoogde mogelijkheid tot herplaatsing of herstel van dienstbetrekking bij kennelijk onredelijk ontslag en 5. ma tiging door de rechter van het concur rentiebeding. De eerste twee punten springen wel het meest in het oog, maar in de prac- tijfc van de laatste jaren werden de beginselen in deze wet vervat reeds algemeen toegepast. De Kamer heeft blijkens de gehou den redevoeringen dan ook geen moei lijkheden met de inhoud van dit wets ontwerp. De vreemde situatie doet zich echter voor, dat het Buitengewoon Be sluit Arbeidsverhoudingen, een nood- 'besluit van vlak na de oorlog, ondanks deze wet wordt gehandhaafd. Met het wetsontwerp, dat thans bij de Kamer in behandeling is, bedoelt de regering de rechterlijke controle op de onredelijkheid van ontslag in te voeren, maar practisch zal deze rech terlijke controle niet worden ge- effectueerd, zolang op grond van het B.B.A. de Gewestelijke Arbeids'bureau's, die onder de minister van Sociale Za ken staan, eveneens controle uitoefenen en wel voor het ontslag gegeven wordt en dus vóórdat de rechter in de zaak gemoeid kan worden. Slechts wanneer een Gewestelijk Arbeidsbureau een ontslag zou hebben toegelaten, dat kennelijk onredelijk is, zal na in werkingtreding van dit wetsontwerp de rechter daarover een oordeel kun nen uitspreken. Men mag dus ver wachten, dat de rechter sporadisch te hulp zal woi'den geroepen. De volkomen tegenstrijdigheid, die door dit tweeërlei ontslagrecht ont staat, werd duidelijk aangetoond door mr. Van Rijckevorsel. Toch besefte iedereen wel, dat opheffing van het B.B.A. op dit ogenblik een achteruit gang zou betekenen in de positie van de werknemers. Het grote voordeel van het B.B.A,-stelsel is, dat een werk nemer niet. zonder goedkeuring van de Gewestelijke Arbeidsbureau's kan wor den ontslagen. NIEMAND, cok de ministers Donker en Suurhoff niet, want anders had den zij het B.B.A. wel aan de kant gezet, wilde deze goedkeuring achteraf laten valllen. Freule Wttewaal van Justit/ie en de heer Van Rijckevorsel trekikerij tussen Sociale Zaken en gewaagde van een „schijngevecht". Het zou wel eens kunnen zijn, dat men, toen enige jaren geleden de zaak van het ontslagrecht aan de orde werd gesteld, de grote betekenis van het B.B.A. voor de werknemers heeft ondersohat en dat men pas later in de gaten heeft gekregen, dat dit noodbe- slu'i't, dat ingesteld werd om de werk gevers te beschermen, m een tijd van neergaande conjunctuur voor de werk nemers onmisbaar is. De heer Stapelkamp (A.R.) zei terecht, dat het naast elkaar voort bestaan vain deze wet en het B.B.A. een twijfelachtige zaak is. Hij wilde echter nóch de rechterlijke macht nóch de minister van Sociale Zaken de eerste viool in het ontslagrecht laten spelen, maar zo spoedig mogelijk tot een wet telijk geregelde bedrijfsrechtspraak komen. Mr. Oud was hier ook voor, maar was tegen een wettelijke regeling. Evenwel is de regering van mening, dat bedrijfsrechtspraak nooit op alle arbeidszaken kan worden toegepast. (Advertentie) PUISTJES.», ontsieren Uw gelaat, juist als U er aantrekkelijk wilt uitzien. Ze verdwijnen dikwijls in 24 uur door de ontsmetten, de en snel genezende Zij acht daarom de instelling van arbeidskamers bij de kantongerechten aanbevelenswaardig. Minister Donker heeft daarom onlangs een wetsontwerp bij de Kamer ingediend, waarin hij een versnelling van de kamtongerechts- procedure voorstelt. Afdoende kan dit moeilijk worden genoemd, omdat het kantongerecht in snedheid van beslis sing, waarmee vooral de werknemer in ontslagzaken gebaat is, niet kan „concurreren" met het Gewestelijk Arbeidsbureau, De heer Van Rijckevorsel steunde daarom krachtig het betoog van de heer Stapelkamp, dat de beoordeling van onredelijk ontslag aan de orga nen van het bedrijfsleven wil over dragen. Hij wilde het voordeel, dat het B.B.A. biedt, in „de goedkeuring voor af" behouden. Daarom stelde hij voor, dit B.B.A. aangepast en gewijzigd in te passen in het Burgerlijk Wetboek en verzocht hij de ministers de voor gestelde wijziging van artikel 1639 s van het B.W., dat handelt over „ken nelijk onredelijk" ontslag tot zolang ■niet in te voeren. P) E redevoeringen in de Tweede Ka- mer hebben wel duidelijk aange toond, dat de zaak van ontslagrecht lelijk in de knoei zit. Gelukkig was de stemming ten aanzien van de ver lenging van de maximum-ontslagter mijn bij langdurig dienstverband voor de werkgevers 13 weken en voor de werknemers 6 weken onverdeeld gunstig. Mej. Tendelo (Arb.) werd er lyrisch bij. ARNHEM. Bij besluit van de voor zitter van het Centraal Stembureau is benoemd verklaard tot lid van de Pro vinciale Staten van Gelderland, de heer J. R. Verwers, te Winterswijk in de vacature J. Mek king, die voor het lid maatschap heeft bedankt. (Van een onzer redacteuren) Het plan, dat de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly al kort na de ramp opperde, nl. dat Amster dam zijn technische diensten ter be schikking van het noodgebied zou stel. len, staat thans op het punt verwezen lijkt te worden. Persoonlijke bespre kingen te Middelburg hebben tot re sultaat gehad, dat mr. d'Ailly namens B. en W. de hulp van Amsterdam spe ciaal voor Schouwen-Duiveland heeft aangeboden. In overleg met de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, waarvan mr. d'Ailly voorzitter is, zul- Met VELPON zie je er geen barst van! ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT Stö-wn HOOFDSTUK I. een korte ruk aan de teugel mende Arent Fookens zijn paard naar de kant van de weg. Schomme lend en krakend helde de hoog met rogge beladen wagen op de schuine berm. Met een nijdige blik keek Fockens nog eens om. In de bocht van de weg ihad 'hij de door een stofwolk omhulde koetsen, ieder met vier paar den bespannen, zien aankomen. Hij haalde nog wat meer uit. Met grote heren was het slecht kersen eten, o'n lichte koets in aanraking kwam met een lompe boerenwagen hadden de heren niet veel tijd nodig om uit te maken wie daarvan de schuld droeg. Arent Fockens wist er alles van. De heren hadden altijd gelijk; de boer, de arbeider, de schipper, de hand werksman zij allen trokken aan het kortste eind, De heren hadden hun middelen wel. Gijzeling, geseling, en ergere dingen. Hól dr mor van op, jong Het geroffel van vele paardehoeven op de droge weg klonk nu vlakbij. Wie gend in de leren riemen snelde hem de eerste koets voorbij; vlak erachter de tweede. In een wolk gëel stof verdwe- ze in de richting van de stad, die wazig doezelde tegen de blauwe, zon- doorstoofde lucht; de slanke Martini toren er hoog bovenuit. Fookens stuurde zijn oude vos weer naar het midden van de weg. Ja-ja, die heren, peinsde hij. Dat reed maar en dat roste maar, Deze koetsen kwamen uit Holland. Dat had hij wel gezien aan de I lichte bouw. Tja, met vier paarden voor zo'n licht geval kon je opschieten asjeblieft. Wat zu'lk volk nou weer in Gronin gen gin£ besteken.... Je kreeg als landbouwer geen hoogte van wat dat volk altijd bereed en bereisde. Hij had even een blik in Ihet voorste rijtuig kunnen slaan. Twee mannen, deftige heren, had hij zien zitten. De een leek hem te slapen. De andere, een jonge vent met bleek gezicht, had trots zitten kijken, alsof de wereld hem niet aan ging. Het zouden natuurlijk wel lui van de regering zijn. Daar in Holland wisten ze alles nu juist precies. Maar hij, Fockens, moest niet veel hebben van Johan de Witt met zijn aanhang. Een arm prinsenkind wegpesten, dat kon den ze daar. Ja, en hier in Stad en Ommelanden waren er ook genoeg van dat soort. Die zouden graag meehel pen om de stadhouder van Groningen en Friesland een beentje te lichten. Als ze maar konden; als ze maar durf den. Och deze wereld. Arent Fockens' gezicht stond droefgeestig. Wat was deze wereld voor een arm mens? Hij staarde mismoedig OV91' het zomerse land. Hij mocht graag zijn gedachten eens laten gaan over verschillende din gen. Met de meeste van zijn buren kon hij daar moeilijk over praten. Zij praat ten over koeien en over land. En velen van hen konden niet lezen. Hij kon dat wel. De Gereformeerde predikant, die bij hen in het dorp had gewoond, had het 'hem geleerd. Deze landerijen, deze dorpen, deze door de zon gekoesterde aarde rondom Groningen wat had zich hier niet op afgespeeld! Moordende benden hadden deze streken afgestroopt. Op de boer derijen die hij van zijn wagen af kon zien liggen hadden stervenskreten ge klonken van mannen en vrouwen en van kinderen. De republiek was vrij, jawel, maar vraag niet wat dat had ge kost. En deze vrede.Hoe ging het hier toe in Stad en Ommelanden, De jon kers en baronnen deelden op het plat teland de lakens udt, en lagen eeuwig en altijd overhoop met de regering van de stad. Daar tussenin stonden de gil den, die meenden ook nog iets te kun nen bereiken. Eén groot gekrakeel, en allen waren uit op persoonlijk voordeel. Hoe kochten de jonkers het stemrecht, dat iedere eigengeërfde boer bezat, op van allen die daarvoor te vinden wa ren! En dat waren er velen. Voor één dag vrij drinken in een herberg kregen de jonkers het stemrecht. Arent kon zich opwinden over zoveel onrechtvaardigheid. Was er in de repu bliek maar weer een Oranje. Dan zou het wel beter gaan. Dat Willem de Tweede zo spoedig van deze wereld afscheid had moeten nemen, hoe jam mer, hoe jammer! Nu speelde Holland de baas. Maar Groningen had .geluk kig nog een Oranje. Dat hadden ze in Holland toch niet kunnen keren. Maar door Sijas. P. AKKERMAN v dat eeuwige geharrewar tussen stad en Ommelanden dat daar nooit eens een eind aan kwam. „Fort peerd", zei hij en keerde te rug tot de werkelijkheid. Hij mende zyn paard het erf van zijn schamele woning op. Jacob, zijn zoon, kwam hem al tegemoet. „Best weer op 'e regge, voa", zei hij. „Moeder vroeg of je eerst om een kom drinken komt". De jongen spande het paard uit. Arent keek toe toen hij het de wei in joeg. Samen gingen ze toen in huis. „Wat een deftigheid toch, zoëven mei die koetsen", zei de jongen. „Wat was dat nu voor folk, voa?" „Uit Holland natuurlijk. Die zullen len de adoptieplannen der verschillen de dorpen en steden gecoördineerd worden. Op Schouwen-Duiveland ligt nl. een aantal gemeenten, die reeds door binnenlandse en buitenlandse ge meenten geadopteerd zijn. Het ligt in de bedoeling, dat het algemene „peet schap" van het eiland Schouwen-Dui veland bij Amsterdam zal berusten en dat ook de burgers van Amsterdam in hun beroep en bedrijf aan hun beroeps- en bedrijfsgenoten op genoemd eiland steun zullen verlenen. Besprekingen zijn gevoerd met Ged. Staten van Zeeland, in het bijzonder met dat lid van Gedeputeerden, dat speciaal belast zal zijn met de zorg van de wederopbouw van Schouwen-Dui veland. De gemeente Almelo heeft speciale hulp aan Zierikzee toegezegd, de gemeente Velsen aan de gemeente Dreisohor. wel niet veel goeds besteken. Neem dat van mij aan, Jacob". De p'aarden voor de koetsen draafden onvermoeid verder. Het waren gladde," weldoorvoede dieren, 's Morgens in Meppel vers voor de koetsen gespan nen. De zon sloeg vonken uit de snel rondwentelende spaken. Wiegend hin gen de lichte coupeetjes in de leren riemen. Hoog op de bok troonde de voerman. Rechtop op het fluwelen •kussen zat Johan de Witt, raadpen sionaris van Holland, dé machtigste man in de republiek. Tegenover hem op de bank zat, half slapend, weggezakt in de kussens, de heer Westerbaen. Hij was slaperig en moe vande lange reis in de warme koets, en op zijn opmerkingen over het weer en de bloeiende bouwlanden had 'hij van de raadpensionaris nauwe lijks antwoord ontvangen. Dus liet hij het er maar bij. Een gezellige reisge noot vond hij De Wilt niet. Deze zat, het bleke gezicht omlijst door de donkere krullen van zyn don kere pruik, zwijgend naar buiten te staren. Maar van het landschap, van de gele roggevelden, de bloeiende bo men, zag hij niets. Hij had wel andere dingen om aan te denken. Deze tocht naar Groningen; dat ze hem nodig hadden om de twis ten tussen stad en ommelanden, tussen adel en gilden te beslechten! Een glimp van een lachje verscheen even om de stroeve mond. Wat betekende een stadhouder als hij hierin al on machtig bleekWillem Frederik! Altijd zou hij, De Witt het een ramp blijven vinden dat deze Willem Fre derik stadhouder was hier in het Noor den. Nee, dan had hij het in Holland beter in handen. Het prinsenkind ja, een kind was het zou hij wel op de achtergrond houden, wat ze in Engeland ook bekokstoofden, wat de dominees in de republiek ook bepreek ten. wat het gemene volk ook uit spookte met liedjes als „Al is ons prinsje nog zo klein" (Wordt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2