Ruim 500 km dijk of weg beschadigd Een domper! Wclier zakt - Schade blijkt Een zwijntje groter 51.5 Millioen Kamperveners deden de beurzen wagenwijd open Europese leger (papier) van alle zijden belaagd Negentien vliegtuigen nemen deel aan de luchtrace naar Nieuw -Zeeland STORMEN ZULLEN VEEL TELEURSTELLINGEN KUNNEN BRENGEN T oeristenplaatsen vóór de zomer hersteld ,AMERSFOORTSE KEIEEN STEEN DES AANSTOOTS? Gouverneur-generaal van Nw.-Guinea Het weer in Europa Giro-nummers 9575 412739 Londen bereid te praten over evacuatie Suezkanaalzone Conant sprak de Duitsers moed in DONDERDAG 19 FEBREAR11953 Redactie en Adm N.Z. Voorburgwal 225, Amsterdam. BanMer: Twentsche Bank, Amsterdam. Telefoon 37900—39222 (10 lijnen) Postbus 859 Gem.-Giro Amsterdam T500 Postgiro no. 412739 Abonnementsprijs 49 cent per week; 6-35 per kwartaal Losse nummers 13 cent. Versdhtjnt dagelijks. Tkxum- ELFDE JAARGANG No. 2394 (Geldig tot hedenavond). WEINIG VERANDERING. Aanvankelijk nog mistig of nevelig, later overwegend zwaar bewolkt. Plaatselijk af en toe lichte regen of motregen. Overwegend matige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Morgen: Zon op: 7.46 Maan op: 9.53 onder: 18.03 onder: 2.11 DIRECTIE: C. A. KEUNING EN Mr. K. VAN HOUTEN Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT ET liberale dagblad „Het Vader- land" iheeft dezer dagen een arti keltje gewijd aan onze beschouwingen over de Zondagswet van verleden Za terdag. Het blad citeert ons uitvoerig doet daarover zeer verheugd. Maar (het verbindt daaraan conclusies, die ons ten zeerste hebben verbaasd. „Het Vaderland" zal uit onze volgende ar tikelen inmiddels al wél begrepen •hebben dat het zich in zijn conclusies iheeft vergist. Het blad toonde zich nl. bijzonder verheugd over onze stelling dat de overheid Gods Wet niet 'heeft door te voeren en op te leggen door dwang en •dat het hier vooral gaat om het hour den van Zondagsrust door de overheid voor zichzelf en haar diensten en om het handhaven dier rust door derden, voor zover een behoorlijke Zondags viering door andere burgers door het niet houden van die rust zou worden gestoord. En dan zegt „Het Vaderland": Dat is nu precies het liberale standpunt. En dan komt als tweede conclusie, dat het thans aan de orde zijnde ont werp ons wel niet zal bevredigen om dat daarin een gedwongen Zondags rust voor én uur wordt voorgeschre ven. En dat zou dan in strijd met onze stelling zijn. Uit wat we Dinsdag geschreven hebben blijkt dat we die „gedwongen Zondagswet voor én uur" toejuichen en dat we die zelfs zoveel als maar enigszins mogelijk is wensen uit te breiden tot de gehele Zondag. WE hebben ons afgevraagd: Hoe kan zulk een misverstand tussen „Het Vaderland" en ons zijn ontstaan? Die reden schijnt ons gelegen in het onvoldoende nauwkeurig lezen van ons artikel en in de onderschatting van wat een behoorlijke ongestoorde Zondagsviering betekent. „Het Vader land" zegt nl. wel, dat wij van oor deel zijn dat de staat niet tot taak heeft niet-kerkelijken en niet-gelovi- gen te dwingen de Zondag door te brengen op een wijze zoals kerkdij ken en gelovigen dat willen. Maar het verzuimt er bij te vermelden dat wij daarnaast gezegd hebben dat de over heid in verband met Gods Wet wel degelijk cén bepaalde taak heeft en dat die taak, naar de aard der over heidsfunctie, ligt in de publieke sfeer ■en op het Goddelijk gebod betrekking heeft voorzover het openbare leven daarbij betrokken Van dat standpunt uit komt men er toe te zeggen: Hoe Jan, Piet of Klaas hun Zondag believen door te brengen, moeten zij zelf weten. Daar staat de overheid buiten. Maar als Jan, Piet of Klaas 'hun Zondag zo willen doorbren gen dat de openbare rust daardoor wordt te niet gedaan of geschaad, dan heeft de overheid daar wel degelijk mee te maken en dan heeft zij dat te verbieden. Want het gaat niet hierom dat een gelovige en een niet-gelovige dezelfde rechten hebben om te doen wat zy willen. Het gaat er om dat een gelovige het recht moet hebben om de Zondag als dag van rust en van hei liging te vieren. Wij zullen een zeer concreet voor beeld noemen: In de gemeente Zandvoort, waartoe de schrijver van dit artikel kerkelijk behoort, worden van tijd tot tijd op Zondag op het circuit van Zandvoort motorraces gehouden. Als dat gebeurt, dan staat reeds van vrij vroeg in de dag geheel Zandvoort op stelten en dan worden de toegangswegen naar Zandvoort gevuld door een onafgebro ken metersbrede stroom van knette rende en knallende motoren. Het i: een ingewikkeld gedoe om de kerk te bereiken waartoe men behoort. Het is levensgevaarlijk om zijn kinderen een wandeling te laten maken. Kort om het is dan in het hele complex van Zandvoort, Overveen, Aerdenhout en Heemstede een groot gedeelte van de dag, precies het tegenovergesteld' van wat een rustdag moet zijn. Het is een grote lawaaibeweging, die de openbare rust vernietigt en die mensen die op Zondagsrust en -heili ging prijs stellen, storen in hun recht daarop. Uit de door ons reeds Zaterdag ontwikkelde gedachten vloeit voort, dat de overheid het recht moet hebben een dergelijke sportmanifestatie te verbieden. Wanneer „Het Vaderland" zou zeg gen, dat een dergelijk verbod uitvloei sel van een liberale gedachte is, dan zouden wij ons daarover van harte verheugen. De mededeling evenwel, dat „Het Vaderland" het verbieden van open bare vermakelijkheden voor één uur al te gortig vindt, doet ons echter twijfelen of de liberale gedachte zulk een verbod zou kunnen opbrengen. Wij vrezen derhalve dat wij een domper op de liberale vreugde moeten zetten. [IllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllUlilllllllllill DORTUGAL leeft in deze,dagen sterk met Nederland mee. Een radiovereniging besteedde ette lijke uren van haar zendtijd aan een steunactie „in dienst van Holland". Het regende giften, zo- wél grote als kleine, en ook goe deren, zoals kleding, dekens, la kens etc. werden met milde hand gegeven. Een firma te Oporto, die zich toelegt op het fokken van rasvarkens, stelde zelfs een „Yorkshire Large White" be schikbaar. „Voordat ik het wist stond de gever met het zwijn voor mijn deur", schrijft de Nederlandse consul in Oporto, de heer L. Pol ling, die voor de verzending van de goederen naar Nederland zorg draagt, aan een Amsterdamse re latie. „Ik kon het nobele aan bod moeilijk xoeigeren. Het beest je heeft een gewicht van 150 kilo, is afkomstig uit directe import uit Engeland en zon daar momen teel zeker 1600 gulden opbren gen. Ik moest nu trachten dit zwijn naar Nederland verscheept te krijgen. Terwijl hier steeds bij dergelijke zendingen alle moge lijke formaliteiten moeten wor den vervuld, bleek mij spoedig, dat in dit geval alle bureaucratie verdween als sneeuw voor de zon. Er bestaan geen formalitei ten meer De kapitein van het Nederlandse motorschip „Vlier" zal de passagier kosteloos ver voeren en tijdens de reis zorgen dat aan de voeding niets zal ont breken. De edele gever zorgde voor een hok. zodat de passagier het onderweg comfortabel zal hebben. Van harte hoop ik. dat de reis voorspoedig zal zijn en dat likt geschonken zwijn er toe zal bijdragen, het Nederlandse varkensdom totsteeds grotere hoogte op te voeren." (Van onze Haagse redacteur) „De schade aan de dijken is belangrijk groter, dan wij ons aan vankelijk hadden voorgesteld. Een bedrag is nog niet bij benadering vast te stellen, maar naast de vele grote en kleinere gai.cn, die reeds vrij spoedig opgemerkt konden worden, blijkt thans, dat de dijken over honderden kilometers ernstig beschadigd zijn. Op sommige plaatsen is de dijk tot op het maaiveld weggeslagen; op andere pnn- ten is tweederde van bet profiel vernield. De totale dijklengte in de getroffen gebieden bedraagt 1100 kilometer. Ongeveer de helft daar van is nog gaaf. Hoewel het herstelwerk vordert, moeten wij ons voortdurend realiseren, dat zij bijzonder kwetsbaar zijn. Indien voorjaarsstormen optreden, kunnen teleurstellingen niet uitblijven. De beschadigde dijken en de aangelegde noodkeringen kunnen ernstige stormen niet doorstaan en misschien zullen zij het ook bij matige storm niet hou den. Dit betekent, dat reeds drooggelegd land opnieuw zal kunnen onderlopen". met behulp van klei, draglines en 300.000 zandzakken een kade ter hoog te van twee meter en ter lengte van 1800 meter over land aanleggen, die de beslaande' binnenkering met de zeedijk zal verbinden. Indien dit lukt zal van de vloed-kom, die zich op het land achter 'het gat in ds dijk gevormd heeft, 800 a 1000 ba afgesneden worden, waardoor nog slechts 200 300 ha overblijft, De stroom zal. daardoor be langrijk minder snel en de reparatie van 'het. gat gemakkelijker worden. De spoorwegen zullen zai'd .vanvoeren tot vlak bij het werk, .6 it 11 es moet in zeer korte tijd seorgA^Usfjrd en gerea liseerd worden, „Het is r Ja precaire ge schiedenis en het weer" zal moeten meewerken, wil -'het kar\vei slagen", al dus -ir. Maris. Dit verklaarde ir. A. G. Maris, di recteur-generaal van de Rijkswater staat, toen -hij een overzicht gaf van d-e stand van zaken zoals die gisteren was. Een groot en moeilijk werk zal be gin volgende week, wanneer (het dood tij is, in korte tijd uitgevoerd moeten worden op Zuid-Beveland. Daar be vindt zich bij Bafch een groot gat in de dijk, waar eb en vloed het water met een snelheid van vijf meter per seconde doorheen jagen. Duizend twee duizend militairen zullen daar Hel Nationaal Rampenfonds bad gisteravond in totaal 51,5 •rillioen gulden binnengekregen. Negentien vliegtuigen van zes landen zullen 8 Oct. te Londen in Airport op stijgen voor een wedvlucht van 12.155 mijl naar Christchurcli in Nieuw-Zee- land. Dertien vliegtuigen, waaronder zeven met straalaandrijving, nemen aan de snelheids- en de overige aan de handicap-race deel. Amerika is in de snel-heidsafdeling vertegenwoordigd door drie vliegtuigen een Spitfire, een De Havilland Hor- nett en een twee-motorige Mustang'. Groot-Brittannfë is in deze afdeling vertegenwoordigd door een valiant- bom-menwerper met vier straalmotoren en drie Caniberrajagers met twee straal motoren. Deze vliegtuigen zullen be stuurd worden door piloten van de Royal Air Force. De Australische lucht macht zal door twee Canberra's en de Deense door een Thunder jet vertegen woordigd zijn. In de handica-pafideling gaat de grootste belangstelling uit naar Vis count Turbo-sd'.iroefvliegtuig van de BEA, dat tijdens de wedvlucht 32 pas sagiers zal vervoeren. De Amerikaanse inschrijvingen In deze afdeling zijn een Lodestar van Rausdh Aviation te Tereiborö (New Jersey) en de C.C W. 5 van de Custer Channel Wing Corporation te Hager- ston (Maryland). De KLM heeft inge schreven met een Douglas DC6A, wel ke 68 passagiers kan vervoeren. De Nieuwzeelandse luchtmacht zal in deze afdeli-mg vertegenwoordigd zijn door een Hastings-transpox-ttoestel. In elke afdeling zijn vier prijzen, welke in totaal 29.000 pond sterling bedragen. De huidige plannen voorzien er in, dat alle deelnemers een landing op een vliegveld ergens in het Midden-Oosten moeten maken. Verder zullen de deel nemers geheel vrij zijn bij de keuze van hun route. De deelnemers in de snelheidsafde- ling zu'l-len in de lucht brandstof mogen tanken, zo heeft de Koninklijke Britse Luchtvaartclub gisteren meegedeeld. Een moeilijke situatie doet zich ook voor bij Krulningen, waar drie ernstige gaten in d-e dijk geslagen zijn en waai de -haven g-eheel is uitgestroomd. Mede omdat -het in bedrijf komen van het veer Kruinin-genPerkpolder van groot belang is, zal ook hier de zaak krachtig worden aangepakt, maar hoe veel tijd er met het herstel gemoeid zal zijn, is nog niet te zeggen. Ten Oosten van Kortigene, aan de Zuidkant van Noord-Beveland, zal practiisoh een nieuwe dijk gemaakt moeten worden. Dit is een van de pun ten-, die kort na de ramp niet opvielen, maar zich thans in volle omvang open baren. Op Walcheren doen zich geen moei lijkheden voor. De spoorlijn Middel burgGoes zal waarschijnlijk de vol gende week weer in gebruik genomen worden. (Zie verder pag. 5, 4e kolom). Er is de laatste dagen veel te doen over de 22-jarige koning Boudewijn van België, die lijdt aan de gevolgen van een ernstige griep en keelaandoening. Tegelijkertijd is critiek uitgeoefend op zijn stiefmoeder, de prinses de Rethy, die in het paleis te veel invloed zou hebben. De koning vertoeft voor herstel van zijn gezondheid in de Franse Rivièra. Men ziet hem hier (links) in ge zelschap van prinses de Rethy, zijn vader Leopold en zijn broer Albert. Het vreemdelingenverkeer zal door de overstromingsramp weinig of niet worden belemmerd, meent de A.N.V.V. Wel zijn enige toeristenplaatsen ge troffen het eiland Walcheren en ver scheidene badplaatsen aan de Noord zeekust maar nu de toestand over zichtelijker is geworden is gebleken, dat de schade minder ernstig is dan het leek. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zullen Walcheren en de kustcentra op het vasteland, tussen Hoek van Holland en Den Helder, en op de Waddeneilanden ruimschoots vóór het aanbreken van het seizoen van hun wonden zijn genezen. Ook van een terugslag van d-e cata strophe op de beschikbare -hotel- en pension accommodatie is, voor zover de A.N.V.V. dat thans kan overzien, vrij wel geen sp-ra-ke. Van de logiesgele- gerïheden is sleohts een zeer gering percentage beschadigd. Er behoefden nagenoeg geen hotel- en pensionbedrij- ven voor het verlenen van gastvrijheid aan evacué's te worden ingeschakeld. Evenmin bestaan op het punt va-n de internationale verbindingen belemme ringen. Vóór 15 Maart, dus vóór het bol-lenseizoen, hoopt men reeds weer de gebruikelijke verbinding via de Moerdijkbrug in gebruik te nemen. Het medeleven van de bewo ners van IJsehnuiden (bij Kam pen) met de slachtoffers van de watersnood is wel tot uitdrukking gekomen in het grote bedrag, dat daar is ingezameld. In geld en natura (vee en veevoeder) is in IJsehnuiden 114.148 ingeza meld. Dat betekent f 67.10 per gezin af f 15.20 per inwoner. In deze gemeente spande het kleine Kamperveen de kroon, dat 38.7 72 voor zijn rekening nam (in geld en natura). Dit is niet minder dan f 63.60 per hoofd, een bedrag, dat zeker tot het hoogste in den lande kan worden gerekend. De in Vlaardi-ngen gehouden inzame lingen inclusief de bedragen, die rechtstreeks aan liet Rampen-fonds zijn overgemaakt hebben 240.000 op gebracht. Nog verschillende bijdragen Duizenden breipennen tikten in Amsterdam worden verwacht en róen hoopt, dat de totale bijdrage een kwart mili-ioen zal bedragen. Spontaan hebben een paar duizend Amsterdamse vrouwen gereageerd op een simpele oproep om kledingstukken te breien van gratis ter beschikking gestelde wo; voor de getroffenen in het noodgebied. En ware de actie, die de eerste vier dagen na de ramp heeft geduurd, niet gestopt, dan zouden nóg vele duizenden de breinaalden in record-tempo hebben doen tikken. Meer dan drie duizend pakketten wol met een patroon en fournituren voor dames-, heren- en kindertruien, kinder jurkjes, kinderondergoed, baby kleertjes, pullovers enz. heeft de Leid- sche Wolspinnerij uitgereikt. Uit alle .Mgdtx van de bevolking ssha^uwicu de vrouwen' toe om op deze \vyze ïóij te dragen in de leniging van de nood. Reeds zijn 1700 warme en degelijke kledingstukken ingeleverd en binnen kort worden de resterende 1300 ver wacht. T\E Amersfoortse kei" dreigt een ht steen des aanstoots te loorden. In 1903 is de kei ontdekt door „Spekkie" (de bijnaam van een destijds bekende Amersfoorter) onder het wegdek van de Varkensmarkt, het toen nog niet beruchte verkeersplein in het hartje van Amersfoort. Voor de kei is 1953 dus een jubeljaar. Gezien de omstan digheden besloot het „Kei-comité" de feestelijkheden een jaar uit te stellen. Dr. VAN BAAL ONDER DE CAN Dl DATEN Naar wij vernemen, wordt onder de belangrijke candidaten, die in aanmer king komen voor de post van gouver neur-generaal van Nieuw-Guinea, de m genoemd van dr. J. van Baal, thans lid van de Tweede Kamer voor de A.R.-partij. Windricht Max temp en (gr C.) en snelheid neerslag lm'sec (mm.) Helsinki Stockholm Kopenih. Londen mist Z zw. bew, ZW motregen ZW geh. bew. WNW Nice Warschau Berlijn Miinchen Frankfort Ziirdeh Wenen on-bewolk! In het Waterloopkundig labo ratorium te Delft is men op het ogenblik druk bezig met het ne men van proeven in verband met hel eerste te dichten grote gat in de beschadigde dijken van Zuidwest Nederland. Dit ztil zijn het 65 meter lange en vijf meter diepe gat ten Oosten van Helle- uoetsluAs. Deze dijkbreuk met bijbeho rende stromingen is in model gebracht in het Waterloopkundig laboratorium te Delft, waar met dit model ivordt geëxperimen teerd. Het doel van dit proefon dervindelijk onderzoek is o.a. de krachten te bepalen, die zullen werken op de schependie tol zinken zullen worden gebracht. Tevens krijgt men een overzicht van de onvoorziene moeilijkhe den diie zich zullen kunnen voor doen. Een van de deskundigen bij het gereconstrueerde gat laat twee betonnen pontons, gevuld met klei, zand. en stenen, tijdens de vloed-eb-kentering zakken, De kansen op een spoedige be krachtiging van- het zes-landen- verdrag in zake een Europese Defensie Gemeenschap schijnen er niet beter op te worden. Uit drie landen komen hieromtrent ongunstige berichten. In Frankrijk heeft een groep van 114 parlementsleden aangekondigd, dat zij het verdrag zullen bestrijden, omdat het haars inziens ongrondwettig is. Eerst zou de grondwet dus gewij zigd moeten worden. Is daarvoor de vereiste meerderheid van tweederden niet te bereiken, dan zal de gehele kwestie van het Europese leger gere geld moeten worden bij referendum. PieiTe André, de leider der groep, llljf' heeft gisteren verklaard: „A-Is men Kort daarop kwam uit de burgerij een suggestie om de kei in de Uoster- schelde de deponeren als eerste bij drage voor het dichten van de zeega ten. De keientrekkers zouden dan voor de laatste maal in actie komen, mits zij zichin het bezit stellen van een certificaat. De opbrengst van deze certificaten zou in het Rampenfonds komen. Op deze wijze wil men, dat Amers foort van de naam Keistadafkomt. Men voelt meer voor een nevennaam als het Brugge boven de rivieren. Voor de Amersfoorters betekent dit voorstel de knuppel in het hoender- Nat. Rampenfonds „Trouw" (Voor slachtoffers van de watersnood) hok. Er zijn heftige voor- en tegen standers én het ziet er naar uitdat de groep, die de kei in Amersfoort wil houden, belangrijk sterker is. I.n diplomatieke kringen in Londen is Woensdag verklaard, dat Engeland zal deelnemen aan defensiebesprekin gen met Egypte, zodra de Egyptische regering hiertoe gereed zal zijn. Er kend wordt, dat het eerste stadium van deze besprekingen zal handelen over de huidige Britse bases in de zone van het Suezkanaal en de evacuatie daarvan door de Britten. Later zou gesproken woi'den over de verdediging van het Midden-Oosten en. het commando voor dit gebied, dat verleden jaar door de Verenigde Sta ten, Engeland, Frankrijk en Turkije werd voorgesteld. Een woordvoerder va-n het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat nog geen datum voor besprekingen was vastgesteld. Het initiatief voor definitieve organisatie van de conferentie zou door Egypte moeten worden genomen. In gewoonlijk goed-ingelich-te Lon- dense kringen meent men, dat het, ge zien d-e heftige reactie van som-mige ge-led irngen der conservatieve partij naar aanleiding v-an Britse concessies in z-ake de Soedan, voor minister Eden moeilijk zou zijn toe te stemmen in onvoorwa-a-rdelijke ontruiming va-n de Kanaalzone in de nabije toekomst. O Duitsland in het Eui-opese leger met Frankrijk gelijk stelt, betekent dat, dat Duitsland zal overheersen." In Duitsland heeft de sociaal-demo cratische oppositie de door Frankrijk voorgestelde negen aanvullingsproto collen aangevallen. Zij zijn er, volgens een verklaring van deze partij, op ge richt, van de E.D.G. een tegen Duits land gericht politiek wapen te maken. In Engeland heeft premier Churchill opnieuw geweigerd met de E.D.G. mee te doen. Hij gaf dat met zoveel woor den te kennen in antwoord op een vraag van het Lagerhuis-lid Wyatt, volgens wie het Europese leger door Churchill bedacht zou mislukken Sowjet-zone moed ingesproken. Hij zonder een nauwere samenwerking van zeide: „Aan hen, die met geduld en Engeland, als gevraagd door de Franse kracht de zware druk van de Russische regeri-ng. J bezetting en de communistische sla- vernij verduren, breng ik mijn spe ciale groeten uit Amerika." Conant, die benoemd is door presi dent Eisenhower, voegde hieraan toe: „Uw volksgenoten in de Westelijke sectoren van Berlijn en in de Bonds republiek houden stevig stand en op een goede dag zult u met hen verenigd worden onder omstandigheden, die een democratische en vrije regering naar uw ei-gen keuze verzekeren." De avond tevoren had Conant in Berlijn langdurig bezoek gehad van Russiche topfiguren in die stad. De oud-president-curator van de Harvard-universiteit en atoomgeleerde maakte een goede indruk op de Rus sische delegatie, die voor de officiële kennismaking gekomen was. Sergei Dengin, hoofd van de Russische com- missiexin Berlijn, onderhield zich met behulp van een tolk langdurig met dr. Conant. Personen, die de Russen reeds jaren kennen, merkten later op: „De Russische delegatie toonde veel eerbied en belangstelling. Zij bleven veel langer dan het gebruikelijke „aan gename halve uur". Zij zeiden, dat de Russen Conant be schouwden als iemand, die zelf iets heeft weten te bereiken, en niet zo maar een handige diplomaat. En omdat hij een atoomgeleerde is, is hij die bij zondere aandacht waard. WEER CAN. ALUMINIUM NAAR AMERIKA De nieuwe Amerikaanse Hoge Com missaris J. B. Conant, heeft gisteren via de zender Rias de Duitsers in de welke bestemd was voor Engela-ndrworden geleverd aan de VS.. dat hierdoor dit jaar reeds 44 000 ton Canadese aluminium ge leverd krijgt, dat oorspronkelijk voor En geland beslemd was. De Canadese export naar de V S. zal daardoor in X953 waar schijn!'165.000 ton belopen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1