Beurs- en Marktberichten KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADTEELT - ZAADHANDEL D. J. VAN DER HAVE KAPELLE - BIEZELINGE Wij zijn dankbaar U te kunnen mededelen dat onze magazijnen en bedrijfsgebouwen intact zijn. Verkoop en aflevering kan normaal doorgaan. Landbouwherstel VANGT WERKZAAMHEDEN AAN. Schade-aanmelding en het aan vragen van voorschot. Als orgaan voor de vaststelling en de bevordering van het herstel van de agrarische schade in het watersnood- gebied is door de Minister van Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening de Rijksdienst voor Landbouwherstel aangewezen. Bij deze uitvoering van deze werk zaamheden zullen de technische diensten van het Ministerie zoveel mogelijk worden ingeschakeld. In het bijzonder zal met het herstel van de cultuurgrond het apparaat van de Cultuurtechnische Dienst volledig worden belast. De Cultuurconsulen ten in de betrokken provincies zijn tot Inspecteurs van de Rijksdienst voor Landbouwherstel benoemd. Onder verantwoordelijkheid van deze inspecteurs, te Breda. Goes en Den Haag, zal ook de enqquête en de vaststelling van de schade middels de Plaatselijke Bureauhouders van de Voedselcommissarissen in de getrof fen provincies en met behulp van des kundigen plaats hebben. De werkzaamheden, verband hou dende met de ontruiming van de ge troffen gebieden, blijven onder verant woordelijkheid van de Provinciale Voedselcommissarissen, die bij deze afvoer van producten, vee, werktui gen, enz. hun Plaatselijke Bureauhou ders hebben ingeschakeld. De organisatie van de werkzaam heden is in grote lijnen gelijk aan die BINNENLANDSE GRANEN. De binnenlandse graanmarkt kreeg in de week van 12 tot 17 Februari weer een normaal verloop. De handel kwam weer op gang, hoewel de stem ming voor de meeste artikelen niet vast was te noemen, zodat men kon constateren, dat de watersnood geen aanwijsbare invloed op de graanprij zen heeft gehad. Het aanbod in tarwe was deze week wat ruimer, doordat vooral uit de rampgebieden partijen die geen wa terschade hadden opgelopen, aan de markt werden gebracht. De hoog- molens betaalden de normale prijs voor dit artikel. De roggemarkt was aanvankelijk gemakkelijker gestemd, om in het midden van de week, doordat het aan bod wat minder werd, wat aan te trekken. Het schijnt dat de laatste week ook enkele kleine partijen rogge naar België geëxporteerd werden, hetgeen door het kleine kwantum weinig invloed op het binnenlandse prijsverloop kon uitoefenen. Het valt de laatste tijd op. dat er voor rogge met een vochtgehalte van 17 een premie van ca. 0.75 boven de door sneekwaliteit wordt betaald, dit is wel eens minder geweest. Het ware te wensen dat steeds dit prijsverschil ge handhaafd blijft, daar hier voor de betere kwaliteit momenteel een pre mie betaald wordt, die correspondeert met de werkelijke meerwaarde. De rogeeprijs is t.a.v. de prijs van sorghum interessant. De markt van zomergerst kan niet op gang komen, de kopers houden zich afzijdig. Het aanbod in wagons is schaars, daar uit de rampgebieden nog niet per spoor verladen kan wor den. Schuitjes worden wel aangebo den, doch niet dringend, zodat de prijs van dit artikel zich kan handhaven. De mengvoederfabrikanten kopen ech ter en dat geldt voor alle g>" ïdstof- fen, mondjesmaat, daar met Maart de prijzen van de buitenlandse gra nen. zoals bekend is. verlaagd wor den. Australische gerst zal dan ƒ34.15 op basis boordvrijgestort R'dam/A'dam noteren, dat is nog aanzienlijk boven de prijs van inlandse kippengerst. Men moet bij de prijsvergelijkingen er rekening mee houden, dat buiten landse gerst en andere granen een aanzienlijk lager vochtgehalte hebben, hetgeen meestal tenminste 3 be draagt. Het nadeel van de buiten- in de jaren 1945 en volgende, waarbij thans echter een aanmerkelijke de centralisatie is doorgevoerd. Voorschotten by de Plaatselijke Bureauhouders aanvragen. Nu de organisatie van het land bouwherstel is geregeld, kunnen alle boeren en tuinders in het watersnood- gebied, die schade hebben geleden, zich van af 16 Februari aanmelden bij de Plaatselijke Bureauhouders van de Voedselcommissaris. De aanmeldingen worden door de Plaatselijke Bmeauhouders doorge geven aan de Rampschade-bureaux, waarin afzonderlijke vertegenwoordi gers van de Ministeries van Financiën, van Wederopbouw en Volkshuisves ting en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zitting hebben. Deze Rampschade-bureaux belasten zich met de verdere registratie, en quête en dergelijke, waarover zo spoedig mogelijk nog nadere medede lingen zullen volgen. Indien reeds voldoende indruk kan worden verkregen van de omvang van de 'schade en belanghebebnde in de reeds drooggekomen gebieden, waar met het verdere herstel aanvang kan worden gemaakt, behoefte heeft aan een geldelijk voorschot, kan hem dit op zijn verzoek zo nodig worden ver strekt. Dit voorschot dient uitsluitend bij de Plaatselijke Bureauhouder te worden aangevraagd. Na onderzoek zal een eventeueel te verlenen voor schot door tussenkomst van het Rampschadebureau worden uitge keerd. landse gerst is, dat zij scherper is dan de inlandse. De inlandse gerst onder vindt echter niet zo zeer concurrentie van de Australische gerst, maar van de Russische, die de afgelopen week ca. ƒ31.50 boordvrij Rottei'dam no teerde. Deze Russische gerst is al of niet na schoning geschikt voor de fabri cage van gemengd graan, maar heeft het nadeel scherp te zijn. Bij de ont wikkeling van de zomergerstmarkt zal men met deze concurrentie reke ning dienen te houden. In de brouw- sector gaat weinig om, doordat de prijzen die de brouwerijen betalen niet interessant zijn, om de grote risico's die aan de brouwgerstlevering zijn verbonden, tengevolge van de daaraan gestelde zware eisen, op zich te nemen. Wintergerst kon zich aan vankelijk niet handhaven, doordat het aanbod groter was dan de vraag. Ver der in de week herstelde zich dit artikel door een verhoogde vraag. De omzetten zijn echter klein. De havermarkt is sterk onderhevig aan de stemming der speculanten. Wij zagen deze week binnen 24 uur prijs verschillen van 0.75 tot ƒ1.25. De oorzaak hiervan was, dat enkele spe culanten de ene dag sterk verkoper waren, om de volgende dag om de een of andere' reden weer koper wa ren, teneinde hun blanco posities te dekken. Wij kunnen hier dan ook niet van een gezonde marktontwikkeling spreken. De consumptïevraag was ge ring, hoewel er regelmatig kleinere partijen werden afgedaan, zowel in maal- als kippenhaver. Exportmoge lijkheden doen zich de laatste tijd weinig voor. Het aanbod schijnt ech ter te minderen, doordat tot heden reeds een groot deel van de oogst ge ruimd is voor export en door 't voor delige prijsverschil van inlandse t.a.v, buitenlandse haver, waardoor deze laatste door de mengvoederfabrikan ten niet werd opgenomen maar ver vangen door de goedkopere inlandse. Een gezonde markt kan zich slechts vormen, wanneer het aanbod uit de productiegebieden, dus uit de eerste hand. wordt opgevangen door de vraag der mengvoederfabrikanten, dus van de consumptie. Waarbij dan de specu lanten hun soms de markt ontwrich tende invloeden niet meer kunnen laten gelden. In inlandse mais ging weinig om, daar ook bij dit artikel de mengvoe derfabrikanten slechts mondjesmaat wensen te kopen en nogal wat buiten landse mais. die op aflading verkocht was. moeten ontvangen. De graanmarkt sloot in de afgelo pen berichtsperiode op een aanmer kelijk hoger niveau dan vorige week, met een vaste stemming. AKKERBOUW. Roterdam, 16 Febr. De stemming voor de verschillende atikelen was verdeeld en min of meer prijshou dend. Prima tarwe aan de vlakmolens ging tot ƒ27.35, terwijl de fabrieken op basis van 27.25 franco fabriek op vochtconditie betaalden. De voergranenmarkt had weer een normaal verloop en men kan nu wel constateren, dat de watersnood geen merkbare invloed op de prijzen heeft gehad. Zomergerst trok minder be langstelling en noteerde van ƒ30. tot ƒ31.50, grove kwaliteit daarboven. Wintergerst gold van 27.50 tot 28.50. Haver was onregelmatig, de prijzen varieerden van 22.50 tot 23.25. Rogge noteerde van ƒ25.50 tot ƒ26. Geschoonde mais met weinig handel, de prima kwaliteit van f33.50 tot 34.50. Peulvruchten met goede vraag, spe ciaal voor bruine bonen in de goede soorten, waarvoor nog tot ƒ90.be taald wordt. Bij groene erwten waren ook de goede kwaliteit het meest ge zocht, men betaalde van 40.tot ƒ53.50, terwijl de prijzen voor schok kererwten stationair bleven van ƒ50.- tot 61.—. Fijne Zaden kalm, vooral voo* blauwmaanzaad bestond "weinig koop lust. De notering liep terug tot 112.50 doch vrijwel zonder zaken. Karwij- zaad werd van 50.— tot ƒ59.— ver handeld. Slaglijnzaad onveranderd van ƒ45.tot ƒ53.(alle prijzen pei 100 kg. franco Rotterdam, indien niet anders vermeld.) Groningen, Dinsdag 17 Februari. Binnenlandse granen, (prijzen per 100 kg. voor boerenpartijen franco Gro ningen, incl. provisie). Rode tarwe 22.25—26.75; witte tarwe 22.25—26.75; rogge ƒ24.25— 27.00; wintergerst (vrij) ƒ26.2529.10; wintergerst (inl.) ƒ21.0022.15; zo mergerst vrij ƒ30.2532.00; Mansholt niet genoteerd; witte haver vrij 20.25 23.65; zwarte haver niet genoteerd; groene erwten ƒ45.5050.50; schokker erwten niet genoteerd; paardebonen 32.3039.00: duivenbonen 50.30 70.30; karwijzaad ƒ45.505.00; geel mosterdzaad niet genoteerd; kanarie zaad ƒ26 0030.00; slaglijnzaad, blauw bloei ƒ45.0052.00; idem wit bloei 45.0052.00; blauw maanzaad 100.60 —107.00. VEEHOUDERIJ. Rotterdam, 17 Febr. 1953. Aanvoer 3015; vette koeien en ossen 600; ge- bruiksvee 470, waarvan 141 t.b.c.-vrij; vette kalveren 35; graskalveren 44, waarvan 22 t.b.c.-vrij; nuchtere kal- AAN ONZE geëvacueerde leden Wij verzoeken U. indien U toe zending van „Ons Platteland" op Uw evacuatie-adres op prijs stelt, dit adres op te geven aan bureau C.B.T.B., Raamweg 28, Den Haag. Gaaruc vermelding van evacua- lie-adres, naam en vroeger adres. veren 1571; varkens 68; paarden 94; veulens 1; schapen of lammeren 115; weide- en zuiglammeren 17. Prijzen in ets. per kg.: vette koeien, le kw. 282—292; 2e kw. 264—276; 3e kw. 210 235; vette kalveren, le kw. 285290. 2e kw. 275—285, 3e kw. 245—265; slachtpaarden, le kw. 200; 2e kw. 185: 3e kw. 175. Prijzen in guldens per stuk: graskalveren, le kw. ƒ380; 2e kw. 330; 3e kw. 250; nucht kalveren 1 ekw. ƒ42.—, 2e kw. ƒ3.—, 3e kw. 32.—; schapen, le kw. 130.—, 2e kw. ƒ110.3e kw. ƒ90.lammeren, le kw. ƒ95.—. 2e kw. 85.—, 3e kw. 70.kalfkoeien, le kw. 1200. 2e kw. 1000.—, 3e kw. 860.—; melk koeien, le kW. 1200.—, 2e kw. 1000, 3e kw. ƒ860.varekoeien, le kw. 800.—, 2e kw. 700.—, 3e kw. 600.— vaarzen, le kw. 875.—, 2e kw. 800.-, 3e lew. ƒ680.pinken, le kw. ƒ600.-; 2e kw. ƒ525.—, 3e kw. ƒ400.—. ZUIVEL. Leeuwarden, 13 Februari, Gouda 45 ƒ2.14—2.15; Edam 40 ƒ2.00—2.01; Broodkaas 45 ƒ2.002.01. Stemming goed. Gang Gouda ƒ2.16—2.18; Edam ƒ2.052.06; Broodkaas ƒ2.062.08. De vraag was deze week zeer goed voor al wat betreft de 40 soorten, van daar ook dat de Edammers en brood kazen heden vlot werden opgenomen tegen in verhouding hogere prijzen dan de Gouda, Boter ƒ3.95. Kalm. PLUIMVEEHOUDERIJ. De handel in slachtpluimvee had in de afgelopen week een willig verloop. De aanvoeren van oude kippen ble ven laag en dientengevolge was het aanbod in goede kwaliteit zware kip pen gering, waardoor de prijzen we derom iets aantrokken. Verwacht wordt echter dat de topprijzen bereikt zijn, en deze zullen dalen door een spoedig te verwachten grotere aan voer. De markt van piepkuikens was, bij een beperkte aanvoer, prijshou dend. Er was weinig verschil meer in notering voor lichte en zware kui kens. De aanvoer van jonge hanen, voornamelijk Reds, neemt geregeld toe. Deze konden goed geplaatst wor den, vooral w'at betreft de zwaarste aangevoerde partijtjes. De notering van de Barneveidse pluimveemarkï op 11 Februari was: oude slachtkip- pen ƒ2.202.50; piepkuikens ƒ2.35 2.65; jonge hanen ƒ2.50—2.70 per kg. De eierprijze» zakten met pl.m. 1.- per 100 stuks. Op vele markten en veilingen had de handel een stug tot traag verloop. De prijzen lagen tussen 14.0015.00 per 100 stuks. Veel lager zullen de prijzen vermoedelijk niet direct komen, doch men zal afwach ten moeten hoe de export naar Duits land verloopt. MOLSHOPEN. In sommige delen van ons land vor men de mollen een groot probleem. Dit komt duidelijk tot uiting in het gj-ote aantal percelen, dat bezaaid is met de molshopen. Sommige gras landpercelen gelijken meer op bouw- dan op grasland. Nu de vorst voorbij is en de neer slag nog gering is geweest, verdient het aanbeveling de losse hopen aarde te verwijderen door slepen. Uitstel is ongewenst (tenzij de grond nog te nat is), wil men geen nadelige invloed op de grasproductie zien ontstaan. Nadat de molshopen geslecht zijn (dit kan desnoods ook met een vork of i.d. ge schieden) moet men ook even nagaan of de afwatering nog wel overal in orde is. Momenteel betekent droog grasland een vroege productie.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2