EUROPESE FILM IHPRUS VERIAAGD /sU SUNLIGHT ZEEP NU.JJ&Oc Wijzigingen op komst in ontslagrecht In nationale producties leeft VAN WERELDOMROEP NAAR KRONINGSEEEST AGRESSIEVE SNOEK GREEP TITEL Puntenzege op Schagen na 12 ronden Mercedes ivijst uitdaging van Ferrari af Autorace op ijs te Kopenhagen Loopbaan van Derek Dooley geëindigd per zwaar dubbel x"'zo-n prijsverlaging lk. kan mun p0rtem0nne gebruiken ik oa nteer poen met sunlight; DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 DE TELEGRAAF 7 (Van een medewerker) HET is een tragische omstandig heid van onze na.oorlogse we. reld, dat Europees in vele ge vallen als anti-Amerikaans verstaan wordt. Wanneer wij eens onderzoeken, hoe het met de Euro pese film staat en daarbij tot de conclusie komen, dat het belang rijk is dat zij bestaat en dat zij vóórt bestaat, dan laat dit de Amerikaanse film als zodanig bui ten beschouwing. Wij willen dan volstrekt niet zeggen, dat wij nu moeten trach ten zo snel mogelijk een organisa tie te scheppen die. als dat moge lijk ware, de Amerikaanse film in Europa de das gaat omdoen. Het zou echter a n t i-Europees zijn, wanneer we ons niet zouden be ijveren om voor de Europese film de voorwaarden te creëren, op zij zich kan ontplooien naar de mate van haar innerlijke kracht en de behoefte, waaraan zij vol doet. Géén realiteit: begrip WIJ spreken van Europese film als tegenstelling tot de Ame rikaanse. Doch de Europese film is slechts een begrip, geen reali teit. De Europese filmproductie valt uiteen in een reeks van groe pen, die begrensd worden door taalgebieden en de wezenstrek ken van een bepaald volkskarak ter weerspiegelen. Wie zich de moeite getroost van elk dezer producties een studie te maken, komt tot de conclusie, dat zij alle waardevolle elementen bevatten en dat het verdwijnen van zelfs maar de kleinste dezer groepen verlies zou betekenen voor het Europese cultuurbeeld. Toch is het nog niet zolang ge leden, dat in sombere artikelen de totale ondergang werd voor speld van de Europese film. Zij zou de strijd tegen de Amerikaan se overmacht moeten opgeven en ten offer vallen aan de dollar. Het is een verheugend bewijs voor de kracht van onze cultuur, dat deze ramp ons bespaard is gebleven. Niet omdat wij haar op het juis te moment door de juiste maat regelen hebben afgewend. Neen, het was te danken aan hst natuur- De film is levend cultuurgoed dat buiten de lands grenzen ziin belang- riikste missie ver vult. lijke regeneratievermogen van onze oude wereld, dat de Europese film geen historie werd, nadat zij zoveel waardevols had bijgedra gen tot de historie van de cinema tografie. Een afgewend gevaar is daarom nog niet voorgoed bezworen. Het is zaak, het bestaan van de Euro pese film veilig te stellen. Geba seerd op een techniek, waarbij het laatste woord nog lang niet ge sproken blijkt, vernieuwt de Eu ropese film zich voortdurend ook in artistieke zin. Hoe kunnen wij er toe bijdragen de zekerheden voor deze levende cultuurvorm te verankeren? Ook hier luidt het antwoord: Door samenwer king. Monster-organisatie? MAAR laten wij het begrip „sa menwerking" nu niet dade lijk in Straatsburgse zin verstaan, Laten wij niet beginnen met het propageren van een kunstmatig in het leven te roepen super- organisatie voor filmproductie. Een dergelijke organisatie, stel dat zij van bovenaf te scheppen ware, zou slechts kunnen zoeken naar grootste gemene delers. Europees denken is nooit het gemiddelde geweest van het denken in de af zonderlijke Europese landen, maar wel een denken van een bepaalde natie, een bepaalde volksaard uit, dat door zijn bijzondere waarde door de collectiviteit Europa werd aanvaard als repre sentatief voor ons werelddeel. Goethe, Bergson, Gide, Lessing, Croce, Eliot, Huizingazij be palen, groter of kleiner, met tal loze andere grotere en kleinere dichters, componisten, wijsgeren, schilders of beeldhouwers het Eu ropese cultuurbeeld. Ze zijn als de opmerkelijke en grote zonen van hun land volkomen organisch ge groeid naar een geestelijk klimaat, dat Europees genoemd mag wor den. omdat slechts deze oude we reld het uit zijn historie kon scheppen. Gemiddelde onmogelijk HET begrip „Europese film" kan slechts bloeien bij de gratie van de Franss, Duitse, Italiaanse, Scandinavische, Engelse film. Aan het karakter dier films mag in principe geen belemmering in de weg worden gelegd. Men kan uit het Franse naturalisme, het Duit se romantisme, het Engelse rea lisme, de Scandinavische erotiek, het Italiaanse nso-realisme trou wens geen apart „genus" Europese film kweken, dat een gemiddelde van al deze eigenschappen zou be zitten. Alleen door het bevorde ren van krachtige nationale film producties, waarin de specifieke kenmerken ten volle tot gelding komen, versterkt men het magi- gische begrip Europese film! Men zal daarnaast naar wegen en middelen willen zoeken om de Europese film ook onder zo gun stig mogelijke economische omstandigheden te doen gedijen, hetgeen haar progressiviteit en haar culturele onafhankelijkheid ten goede komt. Aangezien de amortisatie van het in filmproduc tie geïnvesteerde kapitaal in het eigen taalgebied dient te geschie den, betekent voor de Europese filmindustrieën iedere, mogelijk heid tot verruiming van het af zetgebied buiten de taalgrenzen directe winst. Van vitale betekenis voor de toekomst van de filmproductie in Europa is of men er in zal kun nen slagen de afzetgebieden te vergroten door een i n t e r-E u- ropees filmverkeerte be vorderen. Dit kan op twee wijzen geschieden. Men kan trachten het eindproduct te exporteren, maar de producent kan zich ook a prio ri van een zo groot mogelijk af zetgebied verzekeren door te po gen in het buitenland voorschot ten te verkrijgen in ruil voor het vertoningsrecht van de straks ge reedgekomen film. Co-productie dium naar de zogenaamde „co productie", welke vooral de laat ste tijd in Frankrijk en Italië en vogue is. In goed-opgezette Frans- Italiaanse ondernemingen werken vermaarde Franse regisseurs als Julien (Don Camillo) Duvivier of René (Les Belles de Nuit) Clair met Franse en Italiaanse spelers samen, aldus het Franse en het Italiaanse cultuurgebied tot een stevig Romaans geheel samenvoe gend. Gevaar voor verflakking is bij déze methode niet uitgesloten, daar men ten slotte méér dient te letten op wat vereent dan op wat scheidt, doch het succes van de Frans-Italiaanse samenwerking is evident. Het staat -nog te bezien of dit het geval zal zijn met de enkele schuchtere poging di< wordt ondernomen om tot Frans- Duitse, Duits-Italiaanse of zelfs Frans-Engelse filmcoöperatie t< geraken. Aangenomen mag wor den, dat de eeuwenoude verschil len in volkskarakter ten slotte als een correctief tegen dit vervlak kingsgevaar zullen werken. En ten slotte moet bij iedere filmproductie ter wille van de in standhouding van die productie, voortdurend worden gezocht naar een evenwicht met de economi sche mogelijkheden. Die mogelijk heden liggen in dit geval in een ifficiënt mogelijke groepering der taalgebieden. Uitwisseling HOE belangrijk het echter is, dat de nationale eigenschap pen in de filmproductie van Eu ropa zo krachtig mogelijk be waard blijven, beseft men, wan neer men nagaat, dat de poten tiële kracht van een film zich eerst doet gelden buiten haar landsgrenzen. Een Franse film wordt eerst Franse film bui ten haar eigen taalgebied: eerst daar, in Duitsland, in Engeland, Nederland, in Scandinavië, gaat zij naast haar betekenis als kunstwerk een bepaalde missie vervullen. Eerst daér gaat zij bij- dagen tot verruiming van het we derzijds begrip tussen de volkeren. Het zelfde geldt voor een Ita liaanse film in Duitsland, een OVERSTROMINGEN IN O.-DUITSLAND BERLIJN, 18 Febr. Verschei, dene Oostduitse rivieren zijn bui ten haar oevers getreden en heb ben vele dorpen en velden in het Zuidelijke deel van het land onder water gezet. Volgens de berichten zijn de ri vieren Elbe, Oder, Werra, Pleisse en Neisse op sommige plaatsen na de overstromingen vijf kilometer breed. Vooral in het dal van de Werra in Thüringen en in de om geving van Leipzig staan vele dor pen onder water. Premier Otto Grotewohl heeft vandaag een beroep op de bevol king gedaan om alle krachten in te spannen om de gevolgen van de overstroming te beperken. Vordering woonruimte gerepatrieerden (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG, 19 Febr. De mi nister voor Maatschappelijk Werk, mr. F. J. van Thiel, houdt reke ning met het feit, dat een aantal in Indonesië verblijvende gezin nen van Indische Nederlanders nog recht op overtocht naar Nederland kan doen gelden en dat Nederlan ders uit Indonesië, waar zü thans werkzaam zijn. in de naaste toe komst zullen repatriëren. De be windsman is daarom van oordeel, dat de geldigheidsduur van de Wet Huisvesting Gerepatrieerden, die op 1 Januari verlopen is, nog met twee jaar dient te worden verlengd, ten einde zo nodig woon ruimte te kunnen vorderen. Grote belangstelling voor proces tegen Hamid DJAKARTA, 18 Febr. Tot op heden zijn 580 verzoeken inge diend om de zitting van het Hooggerechtshof te mogen bijwo nen, waarop de zaak tegen sul tan Hamid II op 25 Februari zal worden behandeld. De advocaat van de beklaagde, mr. Soerjadi uit Soerabaja en de echtgenote van de beklaagde zijn thans bei den. in Djakarta. - (Aneta.) Bij de première van een belang rijke Frans-Italiaanse co-productie als „Les Belles de Nuit" in de Opéra te Parijs liet president Vin cent Auriol door regisseur René Clair zijn landgenote Martine Ca rol aan zich voorstellen; de Itali aanse medespeelster Gina Lollo- brigida kijkt belangstellend toe. Duitse film in Frankrijk. Deze uitwisseling te propageren met andere woorden: het het inter- Europees filmverkeer te verwe zenlijken is dus ook een zaak voor de idealist: Voor de Europees- denkende mens, die in zijn geteis terd werelddeel nog iets anders wil zien dan een toekomstig slag veld en ook dit cultuurmiddel van onze twintigste eeuw aangrijpt om de geestelijke eenheid in zijn levensgebied te bevorderen. Voor ons rijst daarbij een ac tuele vraag: Zal het ook voor óns land mogelijk zijn een bescheiden partij te blazen in dit Europese filmconcert? Benefiet-bridge-drive Den Haag en omstr. DEN HAAG, 19 Febr. In verband met de aansporing van de Nederlandse Bridge-Bond aan alle clubs in den lan de tot het houden van bridge-drives ten bate van het Nationaal Rampen fonds is te Den Haag een commissie gevormd van alle bridge-organisaties in de residentie. Delft. Rijswijk Voorburg. Deze commissie (adres: Van Halewijnlaan 309 te Voorburg), steund door een comité van aanbeve ling. waarin de burgemeesters genoemde plaatsen zitting hebben ge nomen, zal ten bate van de waters nood-slachtoffers een grote bridge drive organiseren in alle zalen van de Dierentuin op Woensdag 2 Februari 7.30 uur. HHYC-Atlas Diesel 7-6 (Van onze correspondent). DEN HAAG, 18 Febr. Heden avond speelde H.H.Y.C. een zeer snelle wedstrijd tegen het team van de At las DieseLmotorenfabriek uit Stock holm. De Zweden lieten uitstekend sa menspel zien en alleen dank zij de Canadezen Horchuk en Zukiwski in de v.iorhoede zag H.H.Y.C. kans behoor lijk tegenstand te bieden. In de eerste speeltijd natner Zweden de leiding met 31. het Haag se doelpunt kwam van Zukiwski. In de tweede speeltijd verwierf H H.Y.C. een overwicht, maar het werd toch eerst 1i toen Klein in de strafbank zat. Liaki, Klein en Zukiwski brachten na nog een Zweeds doelpunt de stand op 45. Enthousiast en snel spel in dè laatste speeltijd leverde H.H.Y.C. nog drie doelpunten op: van Fisher en Zukiwski (tweemaal), waar de Zweden nog slechts één doelpunt te genover konden stellen. Gunstig onthaal in Tweede Kanier (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG, 19 Febr. Acht Tweede-Kamerleden hebben hun visie gegeven op het indertijd door wijlen minister mr. J. H. van Maarseveen ingediende, door minister mr. H. Mulderije her ziene en thans door minister mr. L. A. Donker te verdedigen wetsontwerp tot wijziging der be palingen van het Burgerlijk Wet boek omtrent het ontslag bij ar beidsovereenkomsten. Hedenmiddag zal de minister .an Justitie dit voor het arbeids recht zo belangrijke ontwerp ver dedigen in de wetenschap, dat het in algemene zin in onze volks vertegenwoordiging een gunstig onthaal gevonden heeft. Wanneer men weet, gelijk mej. mr. N. S. C. Tendeloo (P.v.d.A.), gistermiddag betoogde, dat er in ons land om en nabij de drie mil- lioen loontrekkenden zijn, die in totaal ruim 70 pCt. van de wer- Hoes* fceelp'1!11 (Van onze radioredacteur) HILVERSUM. 18 Febr. Mykc Dyer, Canadees medewerker van de Wereldomroep, gaat te Londen meelopen in de kroningsparade. „Het is een kans. die ik niet wil missen," vertelt hij. „Te Londen heb ik een tijdlang als stoker ge werkt en mijn baas heeft me voor deze post opgegeven. Ik zal een van de ..footmen" zijn, die naast de rijtuigen lopen om portieren te openen en op die manier zal ik de hele plechtigheid van nabil kunnen bijwonen." Myke een geboren Engelsman, heeft, nadat hij zich als Canadees had laten naturaliseren, voor de CBS en Radio Toronto gewerkt en college gelopen aan de univer siteit in het nieuwe studievak „Radio- en Televisiekunst en psychologie. Toen hij, in Mei 52 zijn examen had afgelegd en zijn titel had behaald, maakte hij fietstochten door Engeland er. Frankrijk en in Augustus kwair. hij in dienst bij de WereldomroeD. maakte reportages voor de En gels-sprekende programma's en bereisde ons land in alle richtin gen. Dadelijk na de stormramp trok hij naar Zeeland en is er een week gebleven. „Nu ga ik al liftende een tijd naar Spanje, uitrusten en schrij ven: een boek. short stories en een wekeliikse kolom voor de Canadese bladen over reizen in Europa." Er staat voorts een reis naar zijn familie in Zuid-Afrika op het Drogramma en na nog een „sta- eione" van een jaar bii de PCJ denkt de jonge wereldreiziger naar Canada terug te keren. Hij verheugt zich op zijn nieuwe expedities, maar vooral op de feesten te Londen. „Het enige nare is, dat ik mijn baard moet afscheren en het duurt drie maanden voor ik die er weer od heb zitten." Canada heeft nieuwe raket-straaljager TRENTON (Ontario), 18 Febr. De Canadese luchtmacht heeft vandaag meegedeeld te beschik ken over een nieuwe straaljager, welke met 60 door radar gediri geerde raketten bewapend is. Dit is de zwaarste bekende raketbe wapening. Elke raket is in staat een bom menwerper omlaag te schieten. Verw.'r-ht wordt, dat het aantal raketten nog opgevoerd zal wor den tot honderd. De straaljager is het type IV van de „All-Weather" CF-100. (AP) Handelsverdrag tussen Egypte en O.-Duitsland CAIRO, 18 Febr. Naar Reuter meldt heeft Egypte van daag het tot stand komen van ec/.i' handelsverdrag met Oost-Duits- land bekendgemaakt, volgens welke de beide landen hun handel tot 4 millioen Egyptische ponden (ongeveer 41 millioen gulden) hopen uit te breiden. De overeenkomst werd te Cairo met een Oostduitse handelsdele gatie gesloten, enkele dagen, na dat een Westduitse handelsdele gatie zonder resultaten te hebben geboekt moest vertrekken. kende bevolking uitmaken, dan begrijpt men, hoezeer de regeling van het ontslagrecht voor velen van grote betekenis is. Het wetsontwerp beoogt im mers verlenging van de opzeg gingstermijn bij langdurig dienst verband tot maximum dertien weken voor de werkgever en zes weken voor de werknemer. Het wil bovendien waarborgen schep pen tegen kennelijk onredelijke ontslagen en de mogelijkheden tot ontslag bij ziekte en militaire dienst beperken. In verschillende fracties leeft het verlangen naar een wettelijke regeling van de bedrijfsrecht- spraak; het geven van blijvende bevoegdheden aan het gewestelijk arbeidsbureau in ontslagkwestiês. daterend uit de tijd van na de be zetting en opgenomen in het bui tengewoon besluit Arbeidsver houdingen, stuit bij velen op verzet. Het denkbeeld van prof. mr. P. J. Oud (V.V.D.) om deze ge hele materie thans te laten rus ten en te behandelen tegelijk met het door prof. mr. E. M. Meyer ontworpen B. W. heeft tot nu toe bij andere fracties niet veel weer klank gevonden. Na repliek van prof. mr: A. M. Molenaar (V.V.D.) werden hier na de wetsontwerpen z. h. s. aan genomen. H. A. Tromp overleden DEN BOSCH. 18 Febr. Te St. Michielsgestel is in de ouderdom van 78 jaar overleden de heer Hermanus Adrianus Tromp. Hij be hoorde tot de pioniers van de K.N.V.B., die hij in 1896—1898 als penningmeester en later als com missaris heeft gediend. Vele jaren lang was hij een van onze meest gezaghebbende scheidsrechters. De begrafenis zal plaats vinden op Vrijdag 20 Februari a.s. om 12.45 uur te St. Michielsgestel. Zesdaagse Antwerpen ANTWERPEN, 18 Febr. Na 117 uur en een afstand van 1466 kilometer 290 meter is de stand in de Antwerpse Zesdaagse: 1. Bruneel (België)Plattner (Zwitserland) 396 pnt.; 2. Forlini (Frankrijk)Terruzi (Italië) 281 pnt.: 3. SchulteBeters (Neder land) 82 pnt.: op één ronde: Van EstWagtmans (Nederland) 164 pnt.; op twee ronden: Van Vliet (Nederland)Acou (België). STRIJD VAN ALLURE TOSSEN ANGLEE EN HENNE (Van een onzer verslaggevers.) AMSTERDAM, 17 Febr. De gretigheid, waarmee Wim Snoek Woensdagavond in de Apollohal de eerste ronde van zijn titelgevecht tegen Willy Schagen opende, was begrijpelijk. Het was de spirit van de uitdager, die niets te verliezen maar alles te winnen had. De gretigheid de titel te veroveren bleef de pupil van Groothuis alle twaalf ronden beheersen en toen in de 9de ronde Willy Schagen het tempo niet langer kon bijhouden, was het pleit beslist. Want ofschoon de halfzwaargewicht-kampioen op de been bleef, het élan van Snoek bezorgde hem de puntenwinst en daarmee de titel van kampioen van Nederland. Het was tot en met de achtste ronde een vrijwel gelijk opgaande strijd. Snoek in alle ronden wat agressiever, met soms goede series linkse en rechtse stoten, terwijl Schagen bedachtzamer te werk ging en blijkbaar op een kans wachtte. Die niet kwam, want elke aan val van Schagen werd direct door Snoek beantwoord. De balans ge raakte uit haar evenwicht in de 9de ronde. Snoek bleef een hoog tempo houden en met zijn linkse als inleiding dreef hij de kam pioen hoe langer hoe meer in het defensief. Snelle roffels vhn Snoek volgden elkaar in steeds hoger tempo op en dat bracht duidelijk aan het licht, dat Scha gen zich niet in de beste conditie bevond. Zijn reactievermogen nam af en hij slaagde er niet meer in tot een verweer te komen, dat zijn kans op de titel zou doen behouden. In de 10de ronde hr/d Snoek zelfs de gelegenheid een beslissing te for ceren, maar met kunst- en vlieg werk wist Schagen de débacle van een k. o. te ontgaan. De 11de en 12öe ronde brachten hetzelfde beeld. Een verwoed aanvallende Snoek, die steeds meer punten scoorde, maar de harde stoot mis te om het gevecht op een andere wijze dan een puntenzege in zijn voordeel te beslissen. Een ontmoeting met meer allure en show was de partij tus sen de Amerikaanse neger Char- kes Anglee en de Duitser Henne. Gekleed in een witzijden jas met op de rug een Nederlands land schap met een molen en een hand doek over het hoofd was he: bin nenkomen van de negerbokse: vertoning op zichzelf. Aan de andere kant kwam een timide Voorzitter Kamercomm. voor de watersnood (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 Febr. De Kamercommissie voor de waters nood heeft tot voorzitter gekozen de heer C. v. d. Heuvel (AR) en tot vice-voorzitter dr. A. M. Lucas (KVP). 7 OEN de Mercedes-Benz-fa- brieken enkele toeken gele den bekendmaakten, dat zij in 1953 niet aan races zouden deelnemen werd als een van de redenen voor dit besluit het grote overwicht genoemd, waarvan Mercedes in het afge lopen jaar blijk had gegeven. Dit laatste is voor Ferrari en de coureurs Ascari, Villoresi en Farina aanleiding geweest de Duitse fabriek en haar coureurs openlijk uit te dagen voor een of twee wedstrijdente houden op een parcours, dat Mercedes zelf zou mogen uitkiezen. Met betrekking tot deze uit daging heeft Alfred Neubauer, leider van de race-afdeling van Mercedes, verklaard, dat Mer cedes een jaar lang Ferrari be- kampt heeft en in vier van de v\jf duels de zege heeft be haald. „Is het dan niet onlo gisch". vroeg Neubauer, „nu plotseling op de proppen te ko men met een zesde ivedstrijd om uit te maken wat de beste wagen is?" Hij zei voorts, dat Mercedes-Benz een andere taak had dan duels uit te vechten. „Wij hebben een systeem- en een bedrijfspolitiek"verklaar de hij. „Dat zijn wij verplicht aan onze fabriek met haar 35.000 man personeel. Ferrari, die 300 arbeiders heeft, kan hier natuurlijk anders over denken dan wij." Neubauer wees er verder op, dat niet alleen de uitslagen van de wedstrijden van het afgelo pen jaar een zekere superiori teit van Mercedes ten opzichte van Ferrari aantoonden, maar ook het feit, dat 4.1 liter Fer rari's door 3 liter Mercedes- wagens overwonnèn waren. In elk geval zal Mercedes niet te rugkomen op het eerder geno men besluit om zich dit jaar slechts toe te leggen op de bouio en de ontwikkeling van een nieuwe racewagen met het oog op de in 1954 van kracht wordende nieuwe toedstrijd- formule. •Duitser in de ring, die het blijk baar niet zo erg prettig vond als aambeeld te gaan dienen. Schich tig keek hij enige malen langs de rug van zijn verzorger naar de hoek van Anglee, die omringd was door een schare helpers. Maar deze schichtigheid had geen grond, want tijdens de eerste ronden bleek overduidelijk, dat Henne zijn krachten ha'd onderschat. Want al had hij het tien ronden niet gemakkelijk tegen Anglee, die als een bulldog zijn tegenstan der bleef aohtervolgen, de Duit ser slaagde er vele malen in goede treffers te plaatsen, die menig andere bokser in moeilijkheden zouden hebben gebracht. Niet echter deze onbewogen Anglee, die steeds maar terug kwam en met alle macht probeer de een eindstoot te forceren. Het leek er enige malen op, dat de keiharde stoten van de neger suc ces zouden hebben, maar Henne wist alle moeilijkheden te boven te komen en bleef tot de laatste gongslag op de been. Zelfs nadat hij in de laatste ronden een paar maal dicht bij een k. o. scheen te zijn. Het was een moedig gevecht van de Duitser, die na afloop een verdiend applaus in ontvangst moest nemen, al werd hij terecht verliezer op punten verklaard. De uitslagen van de bijpartijen waren: Baars w. o. p. van Achtho- ven, Hagenaar w. o. p. van Cho- mutoksi (Duitsland), Klijzen wint door interventie van de scheids rechter in de derde ronde van Santilhano. terwijl Klok in de laatste partij in een sportieve felle kamp cp punten won Duitser Levandoski. van de DEN HAAG, 18 Febr. Onder auspiciën van de Koninklijke Deense Automobiel Club zal de Deense auto union. Zondagmiddag 22 Februari te Kopenhagen een snelheidswedstrijd voor auto's or ganiseren waarbij het circuit op een ijsvlakte is uitgezet. De totale opbrengst van deze race zal ten goede komen aan het Nationaal Rampenfonds. Daar men van Deense zijde de overtuiging is toegedaan, dat door deelneming aan deze wedstrijd van enkele Nederlanders, de publieke belangstelling aanmerkelijk zal stijgen, heeft de KNAC een zestal bekende Nederlandse sportrijders bereid gevonden, geheel belange loos hun medewerking hiertoe te verlenen. Bij gunstige weersomstandighe den zullen deze automobilisten, naast vele deelnemers van andere nationaliteiten, derhalve Zondag aan de start verschijnen. Het zijn: M. Gatsonides (Bent veld), met Porsche 1500; M. H. M. Hezemans (Eindhoven) met Por sche 1300; H. Kreisel (Rotterdam) met Renault 750; J. Mariens (Leeuwarden) met Renault 750; M. H. W. M. v. d. Meulen (Eindho ven) met Porsche 1100 en H. Reijs (Den Haag) met Skoda 1100. Voetbal in Engeland LONDEN, 18 Febr. Ports mouth speelt in de kwartfinale op 28 Febr. tegen Arsenal, dat vandaag zijn kansen op het En gelse kampioenschap verbeterde door met 62 van Derby County te winnen. Verdere uitslagen: Aston VillaPortsmouth 6O: Bol ton WanderersMiddlesbrough 53; SunderlandManchester United 22; Wolverhampton WanderersChelsea 22. Tweede divisie: Doncaster Ro- Everton 30; FulhamRother- ham United 41: West Ham United Plymouth Argyle 0I. BEEN CEAMPUTEERD (Van onze sportcorrespondent) LONDEN, 18 Febr. De loop baan van een jonge Engelse voet balprof, doldrieste Derek Dooley, midvoor van Sheffield Wednes- dag, die de vorige zomer in het huwelijk trad en zich toen de ge lukkigste voetballer ter wereld noemde, is zojuist door het mes van een chirurg in een hospitaal te Preston afgesneden, omdat hij anders een ongeluk, hem in een League-wedstrijd bij een bot sing met een doelverdediger van Preston North End overkomen, met zijn leven zou hebben inge boet. D-erek Dooley werd in die wedstrijd met een dubbele been fractuur van het veld gedragen en onmiddellijk naar een hospi taal vervoerd, waar geen vol doende hoeveel heid serum voor handen was om het ingetreden koudvuur te kunnen bestrij den, zodat ver scheidene poli- tie-auto's werden ingeschakeld om het benodigde te kunnen aanbren gen. „De toestand van da patiënt is uiterst kritiek", zo luidde het eerste hospitaal bulletin en in al lerijl werden zijn jonge vrouw en Dooley zijn ouders naar Preston ontboden, waar mevrouw Dooley in het hospitaal werd ge huisvest, omdat men het ergrie vreesde. Inmiddels is een lichte vooruitgang geconstateerd, hoewel het levensgevaar nog niet is ge weken. STOERHEID De dokters confereerden en be sloten tot amputatie van het rech terbeen boven de knie. Toen een der medici Dooley de beslissing meedeelde, ontving hij deze met de bereidwilligheid en stoerheid, die zijn leven als voetballer ken merkten. De jonge reus, die door zijn voortvarendheid en doorzettings vermogen de schrik van alle ver dedigers in de Eerste Divisie was, het vorige seizoen een recordaan tal doelpunten scoorde (46) en daarmee zijn club naar de Eerste Divisie hielp promoveren, zal nooit meer voetbal kunnen spelen. Maar zijn leven lijkt gered, hoewel de toestand nog zeer kritiek genoemd wordt. „Dare-devil"-Dooley werd in 1950 als 17-jarige door Sheffield Wednesday gecontracteerd en de buteerde in datzelfde jaar als prof in de Tweede Divisie. In twee jaar tijds werd hij de grootste attractie van Engels voetbal en zijn naar Drake, de vroegere midvoor en stiet- van Arsenals aanval, gemo delleerde 2aanvalswijze trok dik wijls meer toeschouwers dan de rustige, doch even duivelse voet balkunst van maestro Stanley Matthews. DRIESTE DOORZETTER Dooley's grote voeten Engelse maat 12, de grootste in Engels voetbal vereisten een speciaal schoeisel, maar zij vormen slechts een uitzonderlijk onderdeel van de uitzonderlijke attributen van deze doldrieste doorzetter, die door zijn onorthodoxe, primitieve speel wijze zowel vrienden als vijanden maakte onder het publiek en de tegenstanders. Duizenden telefoongesprekken en telegrammen met de vraag- „Hoe gaat het met Derek?" wer den door Sheffield Wednesday ontvangen en zelfs zijn grootste tegenstanders van weleer meng den zich in het legioén, dat thans zijn lot betreurt. „Dashing" Dooley. die niets en niemand vreesde, zal ongetwijfeld blijven doorvechten om zich als invalide te rehabiliteren en nie mand tot last te blijven. Want hfj is ook in zijn grootste ongeluk een onbevreesd en moedig door zetter gebleven. olleyball-uitslag< jen Uitslagen van de Woensdagavond voor de afdeling Amsterdam van de NeVoBo gespeelde wedstrijden: Heren 2e kl. B: B.V.C.—P W. 15—9, 10—15. 11—15; C.S.C.A.—R.A.V. 15— 5. 1513 Heren 3e kl. A: ShellAmstellar.d 35—7. 6—16, 11—15; Actief—P.C.B. 15—6. 15—9. Heren reserve 2e kl. B: Paragon n V.H.H. IV li15. 1215. Nico Cramer tegen Hucks AMSTERDAM. 18 Febr. Op 6 Maart a.s. zal de Amsterdamse half- zwaargewicht Nico Cramer in Ham burg tegen de Duitser Dieter Hucks uitkomen. «^a, wrijf Uw ogen maar uit. Het lijkt er wei op of we naar C7 „die goeie ouwe tijd" teruggaan. Want hier is werkelijk de beste huishoudzeep, Sunlight, voor... 1 kwartje! 25 cent betaalt U voortaan voor zon zwaar dubbel stuk echte, zuivere zeep, met dat heerlijke, fris geurende sop en die weelde van schuim. Doe alles met Sunlightzeep! Beter kan het niet. En voordeliger ook niet! DE ECHTE ZUIVERE ZEEP - VOOR Aues WAT SCHOON MOET! 'l ISOUPERWETS-GOPP iN OHPEMETS- J GOEPHOQP^

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4