iGANGSTERREGIEM Congres tracht corruptie uit te roeien DIERENWETGEVING 70 JAAR ACHTER in haven van New York Feodale toestand KONINGIN DANKT GEALLIEERDEN journaal Veevoeder komt spoedig vrij R41 brengt fietsen motoren en scooters Exporteurs niet Kunst wordt duur betaald optimistisch Y ettrekkend© gezanten DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 DE TELEGRAAF (Van onze corresoondentA NEW YORK, 18 Pebr. De bron van New Yorks corruptie tevens het centrum van misdaad, moord, afper sing, diefstal, prostitutie, handel in verdovende middelen behoeft men niet te zoeken in duistere straatjes, die eerst na het vallen van de avond tot leven komen. De havenkant staat dag en nacht wijd open. Zij strekt zich een paar mijl uit van de „Battery" tot ongeveer de 60ste straat aan de Hudsonkant van het langgerekte, smalle eiland Manhattan. Aan de overkant van de rivier ligt New Jerseys havenkwar tier. Ook daai* komen dagelijks schepen langszij; ook daar moet gelost en geladen worden ontploffingsstoffen en groente, ertsen en meel, bevroren vlees en ruwe olie. Alle moderne hulpmiddelen ten spijt hijskranen, winsen en veel vernuftiger gerei kan men het niet stellen zonder de stuwadoors, de havenarbeiders. Nominaal wordt dit stuwa- doorswerk in New York goed betaald. Het gemiddelde uurloon bedraagt ongeveer 2.25, waar van de koopkracht f 2.25 nabij komt. Bij een veertigurige werk week zou de havenarbeider der. halve nauwelijks minder af zijn dan een busconducteur. Indien de gemiddelde dokwerker slechts veertig weken per jaar werk hebben, zou zijn inkomen tussen de 3500 en 4000 bedragen. Doch wie zich een denkbeeld wil vormen van de toestanden op en om de aanlegsteigers, waar vacantiegangers scheep gaan voor een drieweekse cruise, waar mil- lioenenverschepingen aan boord van oceaanreuzen moeten worden verstouwd, beginne met zijn offi ciële gegevens van het Bureau voor Statistiek thuis te laten. Slechts een heel kleine fractie van New Yorks 40.000 dokwer kers maakt een inkomen van 3500 in 52 weken van hard en zwaar werken wellicht zijn het er een paar duizend geprivilegi eerden. Het merendeel komt de 1500 per jaar niet te boven. En hoe minder het loon, des te hoger de premie om werk te kunnen krijgen. t fORRUPTIE is troef t in New Yorks ha.- ven. In een tweetal arti- kelen vertelt onze cor~ respondent Robert Kiek hoe erg het tvel is. In zijn eerste stuk ivijst hij aan, ivaar de kern der wantoestanden ligt en vertelt hij van de mach- teloosheid van t. anders toch zo machtige A me- rikaanse vakverbond, de A.F.L. De vaste kern van stuwadoors, die in de grootste haven ter we reld werkzaam ?ijp, bedraagt om streeks de 20.000 man. De overi gen komen slechts in hun vrije tijd naar de haven, bij voorkeur in de avonduren of op Zondagen, DE naam van New Yorks oudburgemeester O'Dwyer is niet buiten de corruptie schandalen in de haven ge bleven. De afgelopen jaren was hij ambassadeur in Mexico en nu heeft hij er maar de voorkeur aan gege ven Mexicaan te worden. Toen senator Kefauver twee jaar geleden zijn be-, faamde corruptie-onderzoek begon, dat-door heel Ameri ka voor de televisie kon worden gevolgd, werd ook O'Dwyer gehoord. Deze bei de opnamen van zijn ver hoor tonen, als welk een voortreffelijk TV-acteur de oudburgemeester zich toen ontpopte. Maar alle acteurs talenten ten spijt, kwam O'Dwyer er niet zonder kleerscheuren af. wanneer er overtijd wordt uitbe taald. Onder hen vindt men bank- lopersj brandweerlieden en po- litie.agenten, die door een paar uur werk hun bescheiden inko mens kunnen verhogen doch die zioh bij voorkeur de zekerheid willen verschaffen die paar avon den werk te hebben en niet te moeten rondhangen, Geldt het nu een politieman, die normaal in een havenwijk geposteerd is, dan valt er met de voorman van de dagploeg wel het een en ander te „regelen". Dat een dergelijke „regeling" tot een beloning voor geleverde diensten leidt, staat wel vast. De politieman zal niet moeten probe ren zijn vriend van de dagploeg op de bon te slingeren, omdat diens auto op de verkeerde plaats was geparkeerd of zelfs omdat hij hem tegen Kerstmis een zending Kerst kalkoenen van een vrachtauto zag wegnemen. De corruptie op kleine schaal is begonnen. Kern der corruptie De troebelen van New Yorks havenkant. -en die uitgroeien tot de troebelen van heel de stads huishouding van onze metropolis kunnen niet eenvoudig wor den toegeschreven aan een tien- duizendvoud van „regelinkjes" als het hierboven omschreven arran gement. De kern van alle corruptie schuilt veel dieper uit een ver houding van bazen en knechten, die sedert jaar" en dag in de New Yorkse haven heeft bestaan en die men eerst thans poogt te onder drukken. Elders in het land is men daar reeds lang in geslaagd. Maar de „lijfeigenschap" of althans de „onderhorigheid" der havenarbei ders aan hun superieuren bestaat hier al zo lang, dat de gespierde kerels, die uw koffers van boord dragen of stapels huiden aan de wal brengen, met een sarcastische blik of een glimlach van „zij wel" •de berichten volgen, dat de Ame rican Federation of Labour de vakvereniging van de havenkant (de zg. Internationale Bond van Havenarbeiders, waarbij „Inter nationaal" de betekenis heeft van inter-de-48-Ameri.kaanse-st.aten) de wacht heeft aangezegd en het bestuur van dit lichaam voor de keuze heeft gesteld zichzelf te zuiveren of uit de AFL geroyeerd worden. „Van zuiveren kan eenvoudig niets terechtkomen," vertelde ons een havenarbeider, die al jaren meesjouwt en er kans toe gezien heeft te volstaan met zijn lid maatschapsgelden van de vakver eniging te betalen en zich verder van alle groepjes en coterietjes heeft gedistancieerd. „Een klein aantal van onze onderafdelingen is goed geleid door eerlijke ke rels, Maar zij staan machteloos tegen de zware jongens, de bulle bakken en dictators, de machtheb bers, die in vele gévallen gang. sters zijn." Onder deze categorie rekende hij de mannen als de gebroeders Anastasia, Joseph P. Ryan, Mike Clemente en zovele anderen, die de afgelopen weken hun opwach ting voor de Staatscommissie voor Misdaad van de staat New York moesten maken en er hun zwarte doopceel zagen gelicht. Deze hoofdmannen zijn racke teers en gangsters, die zich als steeds door de belanghebben den laten betalen voor het feit, dat zij de ladingen überhaupt aan de pakhuizen zullen doen afleve ren en met een minimum aan schade zullen lossen of laden. Wee de scheepsmakelaar of verscheper, die weigert hun dit „bescher- mingsgeld" te betalen. De schade aan hun goederen of de vertraging bij het lossen komen deze bedrij ven op méér te staan. TEN PALE1ZE Soestdijk ont ving de Koningin Woensdag morgen de commandanten der buitenlandse legereen heden, die hulp hebben ver leend in de rampgebieden. Op de voorste rij v.l.n.r.: brigade-generaal R. R. Hen- drix (V.S.), koningin Julia na, kolonel Ch. L. L. Robert (Frankrijk), prins Bernhard, luitenant-kolonel P. E. Wood (Engeland), luitenant-kolo nel P. L. Baetsle (België) en luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden. DEN HAAG. 18 Febr. Binnen zeer afzienbare tijd kan de af schaffing van de veevoederdistri butie verwacht worden. Dit heeft minister S. L. Mans- holt gisteravond bij de behande ling van de begroting van Land bouw in de Eerste Kamer mede gedeeld. De bewindsman kondigde voorts aan, dat de geïmporteerde voeder- granen per 1 Maart met 1 per 100 kilo in prijs zullen worden verlaagd. ALS RIJWIEL-EXPORT DAALT, WORDT FIETS HIER DUURDER Wij zijn zo vrij NIEMAND zal verwacht hebben dat de discussianten in het VARA-programma gisteravond onder voorzitterschap van de heer J. Bruyn het ingewikkelde pro bleem van de moeilijke verkoop baarheid van dc moderne kunst in twintig minuten tot een oplos sing zouden brengen. Deze zaak hangt immers samen met dc gehele structuur van onze tegenwoordige samenleving. Adam Smith mag dan in veel opzichten gelijk hebben gehad, voor het artistieke ruilverkeer gaat zijn theorie niet op. Prettig was van deze samen spraak, dat ze een opbouwend karakter droeg en wegen tot ver- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 19 Febr. De export van Nederlandse rijwielen steeg in 1952 tot 200.000 stuks. Tachtig procent daarvan werd naar Indonesië uitgevoerd. Het is uiterst gewenst, dat naar een spreiding op de exportmarkt wordt gezocht. De mogelijkheden daarvoor worden echter zeer ge ring geacht. Dit werd meegedeeld als voor proefje op het feit. dat Vrijdag 27 Februari om 2 uur de grote internationale tentoonstelling van rijwielen, bromfietsen, motoren, scooters en toebehoren dov minister mr. J. Algera zal worden geopend. „Het zo fraaie exportcijfer van de Nederlandse rijwielindustrie mag allerminst aanleiding zijn voor een overdreven optimisme," vertelde ons een insider. ,,Van groot belang is de houding van de Indonesische regering. Een andere factor is de hand over hand toenemende concurrentie (Van onze speciale verslaggever) LEIDEN, 18 Febr. Naast het Rampenfonds, waarvan het giro nummer een bekende klank voor ons is geworden, is thans een tweede rampenfonds opgericht, dat echter een speciaal karakter draagt. Het zamelt namelijk uitsluitend gelden voor leniging van de nood der dieren, en heet dan ook Stichting Dicrenrampfonds (giro nummer 154, en gevestigd te Den Haag). Voorzitter is de actieve dr. mr. Hugenholtz, die in zijn drukke advocatenpractijk door opoffering van tijd en geld gelegenheid vindt, om zijn vele honoraire functies in de dienst van de dierenbescherming waar te nemen. De heer Hugenholtz is ook pre sident van de Wereld Liga tot Bescherming van Dieren, waarbij 45 landen met hun verenigingen zijn aangesloten. Aan het dierenrampenfonds doen mee de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren (voorz. H. van Poelgeest), de Politiebond tot Bescherming van Dieren, waar van de heer J. Fremery Kalff voorzitter en stuwkracht is en de heer Hugenholtz juridisch advi seur. En dan natuurlijk de wereld federatie. Men verwacht verder, dat de Sophiavereniging niet zal achter blijven. Er is een behoorlijk kapitaal bijeengebracht waarvan reeds, thans een deel kan worden aan gewend. Het fonds heeft zijn oprichting te „danken" aan deze ramp. De dierenbeschermingsverenigin gen hebben ieder voor zich spon taan steun verleend, zij hebben veel bereikt, maar er is niet ge organiseerd te werk gegaan. In deze tijd is ook weer geble ken de grote waarde der interna tionale dierenbescherming. En het is vreemd, dat ons land, zo voor aanstaand op elk gebied van dc cultuur, hier voortdurend hope loos moet achterblijven. Dat was in 1886 reeds zo, toen de art. 254 en 455 in het Wetboek van Straf recht kwamen, en Nederland, Spanje en Turkije de enige lan den waren, die zulke bepalingen tegen het mishandelen van dieren nog niet hadden. In art. 254 werd mishandeling van dieren strafbaar gesteld, ter wijl art, 455 straf bepaalde op het doen trekken of dragen van las ten, die de krachten van het dier kennelijk te boven gaan of het doen plaats hebben van vervoer van trek- en lastdieren op een nodeloos pijnlijke manier. Vandaag zijn wij 70 jaar verder en opnieuw achter bij alle om liggende landen, die alle een per fecte dierenwet bezitten. Maar wel hebben wij nu een zeer goede ontwerp-dierenwet. In October 1950, toen mr. Mulderije minister van Justitie was, werd dit ontwerp gemaakt door de heren Hugenholtz en De Fremery Kalff. Het viel blijkbaar in de smaak, en werd door de minister toegezonden aan een ad hoe be noemde interdepartementale .com missie. Nu is ieders hoop dat deze commisie bepaalde voorstellen zal doen en dat de zaak weldra in de Kamers zal komen. In de beschavingsgeschiedenis zijn drie phasen: de bevrijding van de mens (afschaffing slaver nij), de bescherming van moeder en kind (verbod fabrieksarbeid) en thans is het dier aan de beurt om opgeheven te worden, menen zij, die liet goed menen met dat dier. Zij willen meer dan die twee bepalingen, zij zijn zeer soepel, zij willen niet het onderste uit de kan, maar elk redelijk mens kan vrede heben met art. I, II en III van de door hen ontworpen wet. die luiden; Het is verboden zonder redelijk doel of met oversohrijding van hei geen ter bereiking van zodanig doel toelaatbaar is. opzettelijk aan een dier pijn of letsel te veroorzaken of dc gezondheid van een dier te benade len, „Het is verboden dieren arbeid te doen verrichten, welke hetzij kennelijk, hetzij naa/r aard, omvang of duur hun krachten te boven gaat." v van Japan en de belangrijke plaats; welke Engeland on- njwieimarkt inrycemt- ,.i Het bijna onoplosbare probleem voor de Nederlandse rijwielindus trie is, een beter product af te moeten leveren tegen een prijs welke gelijk is aan of lager ligt dan de prijs van de concurrentie. Het Nederlandse exportmodel moet afwijken van het normale model en geënt zijn op het Britse model fiets. Daarbij komt nog het nadeel, dat de Nederlandse industrie vele onderdelen naven, dubbelrem* sturen, velgrem-onderdelen zelf moet invoeren. Wanneer marktspreiding niet wordt verkregen, doorspelt men een algehele daling van de uit voer en daarmee gepaard gaand een stijging van de kostprijs voor de Nederlandse fabrikant, winstmarge wordt smaller, concurrentiestrijd on de binnen landse markt verscherpt.'" Yele rijwielsnufjes Het is lang geleden dat op een RAI fietsen werden ten toon ge steld. Wel niet zolang geleden als de 25 bijzonder antieke fietsjes willen suggereren, die de aankle ding van deze bijzondere RAI (die im December haar 60-jariL bestaan zat hei-denken) mede een apart aanzien verlenen. Naast het „klassieke" model zal men oo deze RAI natuurlijk de lichtere, vlottere en wel zo elegante sport en toerkarretjes kunnen bewon deren, Voorts het dienst- of trans portrijwiel. de driewielers, de invalidenwagentjes en.... een overweldigende hoeveelheid snuf jes in de 9tand der accessoires. Een volledig overzicht geeft deze 31e RAI van de producten der bromfietsenindustrie. Luxueu zer en dus duurdere typen ener zijds. Verrassende prijsverlagin gen anderzijds door vereenvoudi ging in uitvoering en uitrusting. Constructief is er meer inzicht gekomen; de motor zit vrüw<,-: óveral óf boven het voorwiel óf in de buurt van de bracket-as gemonteerd. Op deze RAT zullen er bromfiets-primeurs bij de vleet zijn. Wii komen daar later op terug. Negentig procent van de thans gefabriceerde motorrijwielen zijn lichte rijwielen, 80 procent dienst* machinetjes. Cijfers die uiteraard ook hun stempel drukken op deze RAI. Over het algemeen hoge prijzen en weinig schokkend nieuws. Het nieuws schuilt in de detailverbeteringen. Nog steeds is de belangstelling voor de scooter in Nederland veel beperkter dan voor bromfietsen en motoren. Ongekende verschei-, denheid van scooters op deze RAI. Geconstateerd kan worden dat men veelal zoekt naar 'n een voudiger, dus goedkoper type scooter. Ook al zal men hier en daar straks een luxueus afge werkt „automobieltje op twee wielen" kunnen bekijken. Ook hier primeurs, de beschrijving .....rvan kunt u volgende week lezen. Een primeur voor de jubileren de vereniging zelve: zij heeft een heuse persdienst gekregen: Piet Nortier voor de motorfietsen en de scooters, Harmsen voor de brommers en Jaspers voor de fietsjes. 1982 Evacué's in Dordrecht DORDRECHT. 18 Febr. Vol gens de laatste qpgave zijn I-Iet is verboden: 1. dieren arbeid te doen verrichten, welke hetzij kennelijk, hetzij naar aard, omvang of duur hun krach ten te boven gaat; 2. dieren arbeid te doen verrichten op pijnlijke of kwellende wijze; 3. kreupele, zieke of gewonde of kennelijk drachtige of zogende dieren arbeid te doen verrichten, waartoe zij uit hoofde van hun toestand ongeschikt zijn; 4. dieren nodeloos te vervoeren of te doen vervoeren op pijnlijke of kwellende wijze: 5 SSS,* I fljj.™ WeviïS-in. DoffirecSt levensonderhoud te verschaffen ol "Pj^®r&cbracht. van wie er ruim te doen verschaffen. 11000 uit s-Gravendeel komen en Het is verboden dieren bloot ie 198 uit Strijcn. In totaal zijn er nu stellen aan onnodige towelling of on- 63 gemeenten in de Merwestad nodig lijden. vertegenwoordigd. ken in een fonds voor levende kunstenaars gestort. Bruyn: In 1951 is slechts 0,11 van de hele Rijksbegroting aan kijnst^besteed. Dit is treurig. Abbing: Wij kunnen nooit bui ten de belangstelling van het pu bliek. De stichting Kunst en Be drijf heeft al voor zes ton bemid deld. Dit is een prachtig particu lier initiatief. Kassies: Ook personeelsvereni gingen kunnen veel doen. Men hoeft dan niet eens zo vreselijk duur uit te zijn. De Wilde: Ook het contact van het jubilerende Philipsbedrijf met de Kring van Ned. Beeldhouwers is zeer vruchtdragend geweest. Wertheim: Op beeldhouwge- beid heeft men in Zweden een goede regeling gevonden, min of meer op ruilbasis. Bruyn: Met medewerking van de Ned. Reisvereniging kunnen Nederlandse schilders in het bui tenland logeren in ruil voor hun kunstwerken. Ook dit is aantrek kelijk. Zou Nederland's hotelbe- drijf niet iets dergelijks kunnen doen? Kassies: Goede kleurenrepro ducties zouden nut kunnen heb ben om kunst onder het publiek te brengen, mits het auteursrecht goed geregeld wordt. Bruyn: Al is kunst voor velen nog niet te betalen, er is toch ook veel gedaan en beraamd om het. contact gemakkelijker te maken. Kortom: een goed samenvat tende dialoog, al kan men eigen lijk niet van een debat spreken. betering aanwees. We geven hier een korte samenvatting van deze belangrijke radio-dialoog. De beeldhouwer Johan G. Wertheim voelt veel voor ruil handel in plaats van betaling in geld. Mr. E. L. L. d e W i 1 d e, direc teur van het Van Abbemuseum te Eindhoven, meent dat veel men sen geen behoefte hebben aan goede kunst, maar zich tevreden stellen met kitsch. Picasso heeft terecht gezegd: „Dat men zich zo opblaast over cultuur, bewijst, dat deze wordt beschouwd als buite nissigheid, niet als een organisch bestanddeel van onze maatschap pij-" De kunstschilder F. M. Ab bing: Kunstbegrip wordt, voor- nr Tl-lijk gevonden bij een kleine élite. i 'M-'ü -"Ojóïz-.tlfir. vpn .de Ned. Federatie van Beroepsver enigingen van Kunstenaars: Er is wel behoefte aan beeldende kunst, maar deze wordt niet gedekt door de koopkracht. De kunst is voor velen te duur. J. Kassies. directeur van deze Federatie: Nodig is aestheti- sche vorming bij het lager en middelbaar onderwijs. In het plan-Rutten ontbreekt daar ech ter nog alles aan. Wertheim: Het is gek, dat leer lingen op een eindexamen niet behoeven te weten, wie Rem brandt is. De Wilde: Daarom heeft ons museumwezen zich zijn nieuwe taak bewust gemaakt: verlengstuk te zijn van het onderwijs. Abbing: De massa voelt kunst te veel als identiek met een mu seum. De Wilde: Veel kunstwerken vervullen nergens elders in de samenleving een functie. Bruyn: De stichting Kunst en Gezin streeft er naar kunst ook te brengen in de cantines van grote bedrijven. Kassies: Er zijn nog méér der gelijke particuliere initiatieven. De Wilde: Men kan thans voor enkele guldens goede litho's kopen. Wertheim: Jammer, dat dit met sculpturen niet gaat! Kassies: De kunstkritiek heeft een bijzondere taak, zij krijgt echter vaak te weinig plaats in de krant. Abbing: Toch is het prestige van de kritiek nog te groot, want zij vergist zich vaak schromelijk. Bruyn: Anderhalf procent van de bouwsom voor openbare ge- BELGRADO, 18 Febr. bouwen wordt thans gereserveerd torpedobootjager „Piet Hein" is voor versiering. Dat is mooi. Toch vandaag in de aan de Adriatische zouden bv. plaatselijke overheden zee gelegen Joegoslavische haven nog wel meer kunnen doen. Split aangekomen. De „Piet Hein" Kassies: In Frankrijk en België is het eerste Nederlandse oor- wordt een percentage van het be- logssdhLp, dat een bezoek aan drag voor auteursrechtvrije wer- Joegoslavië breligt, 1Y/TET de benoeming van de -L'-®- Spaanse gezant in Den Haag, de markies DE SANTA CRUZ, tot ambassadeur in Egypte, verliest Nederland een goed vriend en bewonde raar van ons volk, van ons koningshuis en onze cultuur. Drie jaar geleden kwam de Santa Cruz in de residentie en sindsdien heeft hij gestadig ge werkt aan de verbetering der we derzijdse betrekkingen. Dat was ook terdege merkbaar aan de In tensivering der economische re laties. Het is betreurenswaardig, dat de laatste maanden van de ambts periode van de Spaanse gezant vertroebeld werden door de „gaffe", die de Nederlandse dele gatie bij de Unesco maakte, door haar steun aan Spanje's toetre ding tot deze organisatie te ont houden. Of dit incident mede oorzaak is geweest van de overplaatsing van de Santa Cruz naar een andere post, zij in het midden gelaten. Uit zijn promotie van gezant tot ambassadeur blijkt in elk geval, dat Madrid zijn werk in Neder land wist te waarderen en dat hem geen blaam treft voor de ontwik keling, die de betrekkingen tussen Nederland en Spanje de laatste maanden hebben doorgemaakt. Verheffing der wederzijdse ge zantschappen tot ambassades een stap waarover in Den Haag al veel te lang wordt gedokterd zou wellicht de diplomatieke en economische relaties weer nor maal maken. Een andere diplomaat, wie het verbreken van vele vriend schapsbanden in Nederland zeer aan het hart gaat, is de Brazili- Als liefhebber van de Antil- laanse volksmuziek heb ik weer met groot genoegen naar dr. Anthon v. d. Horst's voordracht over dit onderwerp voor de VPRO geluisterd. Maar tevens als lief hebbei- van een goede rad'ovoor- "dracht. De wijze waarop hij een gramo- foonopname onder het spelen weet toe te lichten, is bijzonder knap en ad rem. Menige „disc jockey" van professie kon hier nog heel wat van leren. Een primeur De N.C.R.V., wier partijgangers er na de bevrijding naarstig toe hebben bijgedragen. Willem Men gelberg te ontluisteren, heeft zich gisteravond met zïjn posthume lauweren getooid, door de radio première te brengen van de his' torische opname der Matthaus- Passion. Men kan het de omroep- leiding van de N.C.R.V. niet kwa lijk nemen, dat zij deze primeur voor haar platennieuws-rubriek heeft opgepikt. Inmiddels hadden wij deze uitzending veeleer ver wacht in een programma van de A.V.R.O., die indertijd tonnen heeft besteed voor het rechtstreeks in de aether brengen van Mengelberg's concert. HANS LEERINK „Telegraaf'ssscihiool HET „Telegraaf'-element bij „Elsevier" is weer versterkt door de komst van de heer H. A. LUNSHOF bij dit week blad. Na overleg met de directie van „De Telegraaf" treedt de heer Lunshof op 15 Maart in dienst van de N. V. Uitgeversmij Else vier, waardoor het aanta: ex- Telegraafredacteuren bij dit weekblad gestegen is tot acht. De vroegere hoofdredacteur van dit weekblad, mr. G. B. J. HILTERMANN, die de leiding heeft overgenomen van de „Haagse Post" en dit weekblad thans op doortastende wijze her vormt, is ook uit de „Telegraaf"- school afkomstig. Hetgeen weer eens onder streept, dat blijkbaar in de prac- tijk het ware instituut voor pers wetenschap niet aan de Keizers gracht, maar aan de N. V. Voor burgwal gevestigd is. Forest zoekt geluid SINDS verscheidene dagen is mr. JOSEPH (JOE) FOREST in Nederland, de artistieke di recteur van Transfilm Incorpora ted, een Amerikaanse maatschap pij, die zich heeft gespecialiseerd in' TV-reclamefilms. Hij zoekt, nu er in de V. S. een staking is, in Europa geluid bij een product voor een van zijn afnemers en dat blijkt verre van gemakkelijk. Mr. Forest is bovendien een brillant verteller en de Ameri kaanse agent van „Dollywooö", de poppenfilmfabriek van JOOP GEES1NK. Hij spreekt er over in prijzende superlatieven. Zelfs als hij het weekblad „Time" citeert: „,Die Hollander leert ons dat er nog andere manieren van verko pen zijn...." Transfilm heeft via mr. Forest veel gedaan voor--de verkiezing van president Eisenhower. De onderneming maakte „spots", TV- filmpjes van 20 seconden, die, uitgezonden gedurende de klasse A-uren (18.3022 uur), een enorm succes hadden. De Republikeinse Partij had aanvankelijk gevraagd wat deze actie moest kosten. Het antwoord: „Wilt u een president of een rekening?" Mr. Forest stemde tenslotte zelf.... democratisch. Nachtvoorstelling ALS Enny Molsde Leeuwe :ia haar voorstelling in Haar lem naar Amsterdam gesneld Vrijdagnacht om halfeen in het City Theater bij de zachte mu ziek van Hugo de Groots strijk orkest. het gedicht „Nederland" van Mies Bouhuys voordraagt, zal daarmede een voorstelling begonnen zijn, die qua bezetting en variatie haar weerga nauwe lijks kent. De hoop van de organisatoren is, dat ook de recette haar weerga gezant in Den Haag, de heer niet zal kennen. Het geld komt# LEaO. ten goede aan het Rampenfonds Ook hij maakt promotie door Op het programma komen d-'se zijn benoeming ,u>t ambassadeur namen voor van Hetty B»ok m Venezuela. - Dórana/-Wim lbo. Ruim millioen van Ned. Herv. kerken DEN HAAG, 18 Febr. De collecte in de Ned. Hervormde kerken ten bate van het Nationaal Rampenfonds heeft tot dusver in 900 gemeenten 1.006.140,29 op geleverd. Rampenfonds Welk een enorme verantwoordelijk heid draagt het bestuur \an het Ram penfonds. Het beheer over die mil- lioenen eist veel wijsheid en het dient te geschieden in diezelfde geest van barmhartigheid, waarin het geld werd geschonken. Oslo P. DE JAGER. Verenigd Europa naar Zwitsers voorbeeld Een Verenigd Europa is iets dat men kan wensen en voorstaan, maar ik vrees, dat Nederland' weer alles gaat wegschenken zonder zloh eerst af te vragen wat er voor in de plaats komt. Niemand zal de wenselijkheid ontkennen van een vrij verkeer van mensen, geld en goederen binnen Europa. Het voorbeeld van de V.S. lijkt mij minder juist. Een beter oor beeld is de Zwitserse Bondsstaat. Hier hebben wij te doen met een fe deratie van 22 kantons; kleine zelf standige staatjes met eigen (vaak zeer uiteenlopende) wetten en eigen rege ringen, waarbij de souvereinitelt be rust. Zelfs bezitten de bewoners hun eigen kantonale nationaliteit. Eenheid bestaat slechts naar buiten, ook op militair en economisch gebied. Driebergen. m. baron v. Randwyck Oude liefhebberij? >et my genoegen te constate ren, dat na een tijdelijke verslapping als gevolg van de watersnood de cou ranten haar oude liefhebberij de poli tieke delinquenten, weer hebben op gevat. De blinde vinken zijn nu waar schijnlijk wat oudbakken geworden in die tijd, maar die hadden al ander- zich heus wel weer eens iets anders voordoen. Den Haag M. VAN DER POLL, Stootkracht golfslagen Met stijgende bewondering las ik het ingezonden stuk „Stootkracht golfslagen" van ir. A. J. Gentil. IJze ren betonpalen zijn helaas moeilijk te krijgen. Dij kankers zullen wel te ma ken zijn. De gecementeerde basaltste nen kunnen In elke betonwarenfabriek vervaardigd worden, terwijl Iedere asfalteur deze kan bekleden. Eindelijk eens een constructie, die vrij is van de schoolse Delftse vooroordelenl Bussum L. PLOOS v. AMSTEL. Australië Door de hoge wolprijs bevond Aus tralië zich kort na de oorlog in een periode van hoog-eonjunctuur, maar nu is een teruggang ingetreden en valt de in Nederland zo gepropageer de werkgelegenheid op het land bit ter tegen. De grote ophef, die kort geleden in diverse dagbladen werd gemaakt over uranium-vondsten in Noord- en Zuid- Australië, moet met een korrel zout worden genomen. Ongetwijfeld ope nen deze vondsten perspectieven, edoch, voor de exploitatie hiervan zijn twee dingen nodig: geld en ar beid. Doch geld is er niet (de Aus tralische gemeenschap staat sterk af wijzend tegenover dollar-investerin gen) en wat de arbeid betreft: de Australiër zelf wil niet naar de „jungle" en de „new Australians" (discriminerend bedoeld) „heeft men er liever niet". j Wal. de lonen- en prijzenpolitiek ting: „Was ik betreft, de bekende spiraal wordt hier gonnen". met een dusdanige snelheid doorlo- in "Venezuela. De opvolger van de Souza Leao zal als ambassadeur zijn intrede in de residentie doen. De Neder landse en Braziliaanse regeringen hebben besloten haar gezantschap tot ambassade te verheffen. nDutch Ofschoon het adjectief „Dutch" Hollands in het Engelse spraakgebruik een bijzonder slechte klank heeft, roept, de „New York Times", die in een artikel de oorsprong hier van nagaat, haar lezers op toch vooral „hun zorgeloosheid met het gebruik van dit woord" goed te maken door milde gaven te „Dutch courage" is een moed, die zonder de producten van Schiedam niet aan de dag treedt en ..If that doesn't beat the Dutch" wordt iemand alleen toe gevoegd als wel zijn fantasie, maar niet zijn oprechtheid wordt bewonderd. Hoe komen de Nederlanders, die toch herhaaldelijk en in alle tijden hun werkelijke moed en taaiheid hebben bewezen, aan deze slechte naam? Een mogelij ke verklaring acht de N. Y. T. de lange strijd cm de heerschap pij ter zee, die tussen ons land en Engeland is gevoerd. Langdurige ooriogen zijn niet bevorderlijk voor het waarderen van eikaars kwaliteiten. De ongunstig® betekenis van het woord „Dutch" is te vast in het taalgebruik geworteld dan dat dit nog kan worden veran derd. Laten wij er dus in berus ten, dat een „Dutch nightingale" een andere zegswijze is voor een kikker en dat een Dutch con cert" alleen wordt gegeven in ge legenheden, waar de bezoekers de kastelein weinig rust gunnen. e"fi'elS sburT Raspini dëf meuze jongleur van Strassbuë. ger), Jan Oradi, Cor Lemaire, Joop de Leur en vele anderen. Namen dus, die borg staan voor kleinkunst van de beste soort. Plaatsbewijzen (dagelijks ver krijgbaar aan de cassa's van het City Theater) kosten f 1.50, f 2.50 en f 3.50. Fameus kampioene HET meisje TENLEY AL BRIGHT heeft zes jaar ge leden vermoedelij li niet gedacht, dat zij ooit nog eens wereldkam pioene kunstrijden op de schaats zou worden. i Zij is nu 17 jaar, zij was 9 toen zij met schoonrijden begon en 11 toen een kinderverlamming aan al haar dromen op dit punt een einde maakte. Maar toen zij genezen was be gon zij opnieuw en haar come back was indrukwekkend. Vorig jaar werd zij in het wereldkam pioenschap tweede achter de Engelse Jeanette Altwegg, deze keer bracht zij een menigte van 4000 toeschouwers in Davos in. extase met haar moeilijke figu- Advertentie) Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uvr handen zyn geworden;, dat op de wereld markt niet meer valt te concurreren. Waarom hebben de emigratie-dienst en andere autoriteiten in Nederland de aspirant-emigranten niet tijdig op de hoogte gebracht van de inv rechten voor montage-huizen, sinds 1 Juli 1952 worden geheven? Deze bedragen niet minder dan en eerst in Oct. 1952 werd door de overheid hier te lande daar aan publiciteit gegeven. Het zou de a.s. emigrant ten goede komen, in dien hij wist. dat de volgende kosten ongeveer zijn verbonden aan de op bouw van een montage-huis: 60 haven, ontlading, transport, custom-agents kosten 200 een behoorlijk blok land 50 loodgieter (dit is verplicht, men mag dat niet zelf doen), 100 eleetrieiteit (idem) 80 septic tank (toilet) 400 arbeidsloon voor opbouw. 990 Geen enkele emigrant ls tot nu toe bij machte geweest dit zelfstandig te financieren, Hypotheken worden haast niet verstrekt in verband met de moeilijke financieel-economische toe standen. Bovendien zijn de banken helemaal niet gesteld op z.g. wit-hou- ten montage-woningen, die bij de Aus traliërs wegens de witte mieren niet geliefd zijn De z.g. „preventieve be handeling" blijkt in de practtfk niet te voldoen. De meeste montage-wo- ~!ng nieuwkomers slaken de verzuch- maar nooit mee halve maand; dienst gedaan. Er zal pen, dat de productiekosten zo hoog I (Naam en adres l tenley albright Overwon kinderverlamming. ren en zonder aarzelen plaatsten, alle zeven juryleden haar als eerste. „Ik was beter dan ik ooit ben geweest," zei zij zelf. Ongetwijfeld zullen haar vele aanbiedingen worden gedaan om als prof op te treden, maar zij zal er geen enkele van aanvaar den. Haar vader, een chirurg te Boston, is van mening, dat zij beter eerst nog naar school kan gaan. EN PASSANT.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3