Nederlands Hoofdstad ASTORIA Afbraak AFSLUITING DER ZEE-ARMEN ;Geen overdrijving H Ver gezocht Aether en eters DE Keurslijf WIJ ZIJN ZO VRIJ Druk op bedrijfsleven moet verlicht ACTIE-COMITÉ TEGEN E.D.G. Lectuur ALLEEN IN EEN GROTE STAD. HiTTÏTTT SA^DOR IX DOS Militaire commandant krijgt 1/2 jaar INKOPER EN LEVERANCIER VONDEN HET SAMEN BEST Werkverruiming verst nosmaals f 50 millioen DE TELEGRAAF 3 Be fekgfttf ET is de hoogste tijd, dat onze aanwendt om kond te doen, dat de ramp, die ons heeft getroffen, ons geenszins weerloos, machteloos of werkeloos heeft gemaakt, dat het tijdelijk verlies van enkele, zij het ook kostbare, eilanden ons niet zodanig heeft verminkt en ver bijsterd, dat wij nu voor lange tijd in doffe wanhoop bij de pak ken neerzitten. Dat moet gebeuren om verkeer de indrukken in het buitenland tegen te gaan of te verhinderen. Reeds zijn hier en daar buiten landse orders geannuleerd in de onjuiste veronderstelling, dat wij toch niet zouden kunnen leveren. Enkele buitenlandse klanten heb ben hun aangekondigd bezoek uit gesteld of afgezegd en de vrees is gerechtvaardigd, dat ook buiten landse toeristen hun reisplannen zouden kunnen wijzigen en Neder land van hun programma schrap pen, omdat zij er geen idee van hebben, dat het gebied van de watersnood beperkt is en dat ons land klaar staat om de vreemde lingen een even hartelijke ont vangst te bereiden en een even geriefelijk verblijf te bieden als voorheen. Op de regering rust de taak met alle publiciteitsmiddelen de we reld te laten weten, dat Nederland paraat is, dat zijn industrie volle toeren draait, dat zijn pro ductiviteit onverzwakt is, dat zijn hotels ongeschonden en zijn bol lenvelden ongerept zijn. Dat hel als weleer zijn bloemenfeesten zal vieren en dat het zich aan zijn gasten uit het buitenland, in weer wil van de slagen, die de zee hét toebracht, zal voorstellen als een land, dat blaakt van werklust en trots is op de reputatie een van de beste toeristenlanden dezer aarde te zijn. De regering beschikt over de middelen om het buitenland naar waarheid voor te lichten. Dat moet gedaan worden in alle talen van de wereld. Het buitenland geeft ons de al lergrootste hulp door ons te blij ven beschouwen als een vlijtig, gastvrij en paraat volk en als een gezond en heerlijk land. Hetgeen, gelukkig, de waarheid is. DE verkiezing van prof. Zijlstra (A.R.) tot minister van Eco nomische Zaken houdt nauw ver band met zijn dirigistische nei gingen, welke naar wij hopen niet stroken met de stemming in zijn eigen partij. 's Ministers sympathieën voor het dirigisme moeten wel zeer groot zijn, nu hij zich in de Tweede Ka mer zelfs bediende van een prijs opdrijvings- en hamsterwetje uit het rampjaar 1939 om zijn zin ten aanzien van maximum-tarieven voor medische specialistische be handeling door te drijven. ER rijn velen die in de aether een welbehagen vinden ook velen die er van aten en velen EEN joviale jongedame Was öestijds de Amstelstad. 'n Jongedame, waar durf, wilskracht E PARTIJ VAN DE ARBEID heeft in een omvangrijk boek een plan neergelegd voor de toekomst van Amsterdam. Conclusies hieruit zullen het pro gram vormen voor de a.s. raads verkiezingen. De inleiding to het pian wordt beheerst door de En een gloeiend hart in zat. vraag hoe de burger meer be- zij was vrolijk, levenslustig, langstelling kan worden bijge- Werkzaam, ondernemend, lief, bracht voor zijn stad en haar Vol van plannen en ideeën, bestuur, een belangstelling die En met groot initiatief, volgens de plancommissie tanend Nu is Amsterdam een dame, Die met moeite 'n voet verzet: Hiermede snijden de opstellers zij staat onder curatele van het toekomst-project een En zit in een stijf corset, schrijnend probleem van onze Dit mag niet, dat is verboden, hoofdstad aan. De Amsterdammer Dit is fout, dat is niet goed. heeft weinig belangstelling meer Werd een dame, die per etmaal voor dat wat de bestuurders van >n Twintig-urig dutje doet. de hoofdstad weten te maken. Hoe haar leven in te blazen? Dat is bitter juist. Maar het is Hoe haar glorie weer hersteld? niet zijn schuld. Hij is bezig de Moet daarvoor ('t is om te rillen) moed te verliezen dat onze stad Een commissie ingesteld? nog ooit iets van haar oude glorie Moet zij vitaminen slikken? zal herwinnen. ot hypnotiseert men haar? De „city" is overdag haast on- Moet zij haar genezing vinden begaanbaar door verkeerswan- Bij een ijv'rig ambtenaar? orde, en in de avonduren is zij N i e t s daarvan! Die „oude" dame dood. De oudere Amsterdammer jS) hoe oud ook, tóch niet oud: kent zijn stad niet meer. Hij con- >t zit hem enkel in dat keurslijf, stateert dat er zo goed als niets Dat zit haar véél te benauwd. Daardoor voelt zij zich niet prettig; Want haar bloeddruk is te groot. Daardoor heeft ze steeds congesties (Zie haar kleur maar: véél te rood). Als d a t weg is, krijgt zij adem, Als dat weg is, lééft ze weer; Want van binnen is zij stééds nog De charmante van weléér. De charmante, die zó mooi is En zó elegant en chic, Zó hard-werke-nd en zófeest- graag En zó kwiék met haar repliek. De charmante, die zó dol is Op haar orgel op de gracht, Die gastvrij en gul en vrolijk Op haar weFeld-gasten wacht. De charmante, zó vol geestkracht, Zó vol schoonheid, zó vol pit! Wélke bloem kan blijven bloeien Als zij onder 'n deksel zit? CLINGE DOORENBOS. ER- WAAR,. '6 AVONC>5> N!BWANC> KOMEN WtL 5lNl>5 ad ItöWad&l"» TNI ALLE. AKJCER.É WiNKEt-5» '6> AVONDS NIENJAND KOMEN/' MA. 6- '*3 Verlangens in Eerste Kamer (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 Febr. Heel wat bezwaren en verlangens kwa men vanmorgen naar voren bij de discussies over de begroting van Financiën in de Eerste Kamer. Het klemmend betoog van mr. H. J. Hellema (A.R.) tegen de zware fiscale lasten op het bedrijfsleven vormde, de belangrijkste „moot" van het debat. Minister J. van de Kieft en zijn staatssecretaris, dr. W. H. van den Berge, maakten bij deze scherpe philippica koortsachtig aanteke ningen. De heer mr. R. Pollema (C.H.), die het eers1 aan het woord kwam, zei. dat zijn fractie verontrust was over het Polynorm-project van de regering. Toen kwam de heer Hellema die er van profiteren. Politiek ge sproken. De gtormloop op de Avro heeft een bedenkelijk karakter. Hij richtte zich vroeger op de heer Vogt, die in Nederland geen goe_d kon doen, ondanks het feit dat hij de stichter van de Nederlandse omroep was. Nu hij zich van de Avro heeft losgemaakt, is hij met gejuich in het kamp der concur rentie binnengehaald en heeft nmn zijn door hem zelf aangesticht afscheid te baat genomen om nieuwe aanvallen op de Avro te richten. Die men niet uit kan staan, om dezelfde reden waarom onze bladen de vijandschap der politieke partijen wekken. De Avro en onze bladen staan name lijk hetzelfde beginsel voor; vrij heid van het woord, vrije tribune, onafhankelijkheid van alle poli tiek. In ons radiobestel zijn de sleu telposities bezet door partijman nen dat weten wij wel. Er wordt in de nartijpers zo onrustbarend gedraaid en verdraaid, dat zelfs fatsoenlijke mensen er in vliegen I want het. is in Nederland niet de hoofdzaak gelijk te hebben, doch gelijk te krijgen. Nu is de heer De Clercq, de voorzitter van de Avro, allesbehalve een diplomaat hij bezit het rondborstige ka rakter, dat ons Nederlanders in het algemeen wel ligt. Doch in de strijd tegen doorgewinterde poli tici moet hij het afleggen en hoe doorgewinterd deze politieke kna pen en Avro-haters zijn (haters od de bovengenoemde gronden! blijkt wel uit de verklaring die zij een hoofdbestuurslid van de Avro hebben kunnen ontfutselen dar namelijk de heer De Clercq be loofd heeft voorlopig zijn mond te zullen houden. Waarvan door de politieke tegenstanders jube lend kennis is genomen. Men zou van „een dolkstoot in de rug" kunnen spreken, wanneer de man, die deze verklaring gaf. niet zelf zo'n uiterst fatsoenlijk man was, politiek niet zo bedre ven, doch z'eer enthousiast voor het welzijn van de Avro, de Om- ropo die hijzelf mede bestuurt. Het is een weinig onwelriekend dat wij, op het ogenblik dat de woorden nog nauwelijks verklon ken zijn omtrent de eenheid die de grote ramp in ons volk teweeg heeft gebracht, moeten waarnemen hoe direct de concurrentie er bo ven op springt om uit de noden van dit. ogenblik politieke winst te maken en leden af te troggelen Het zijn niet de slechtste vruchten waaraan de wespen knagen en de Avro doet het beste inderdaad het zwijgen er toe te doen. Goede pro gramma's en handhaving van haar principes. echter vollediger geweest zijn in dien de schrijvers hadden vast gesteld dat deze lusteloosheid voor een' belangrijk deel op reke ning staat van het bestuursbeleid dat gefaald heeft om met daden te komen in plaats van met ein deloze plannen. Waar blijft het nieuwe Amsterdamse stadhuis? Wat komt er terecht van een nieuw groot tentoonstellingsge bouw? Wanneer wordt de eens vermaarde Jodenwijk in ere her steld? Wanneer zal Amsterdam een operagebouw rijk worden? En waarom kan Amsterdam geen n is om de open gaten van tunnel voor elkaar krijgen, naar de afgebroken huizen en gebou- ^et voorbeeld van Antwerpen en wen langs alle mogelijke pleinen, Rotterdam? Zelfs nu nog staat straten en grachten weer in orde ^et project op losse schroeven, te maken. HET GAAT AMSTERDAM in HIJ VRAAGT zich af of er veel opzichten zo slecht dat de ooit iets in de plaats zal komen Amsterdammer apathisch is ge- voor de verdwenen theaters worden. Het interesseert hem niet Grand Theater, Paleis voor meer wat de gemeenteraad be- Volksvlijt, Rembrandt Theater en spreekt; noch wat hij aan plan- Hollandsche Schouwburg. Wat is nen beraamt, noch wat hij besluit, er gedaan om onze stad mooie De woningbouw is jaar na jaar boulevards te geven zoals Brus- achtergebleven bij die in tal van ;el, Parijs, Luzern en zoveel andere steden. Middenstandswo- andere buitenlandse steden be- ningen zijn in het geheel niet zitten? Bestaat er nog enige at- gezet. Particuliere bouwers die tractie die de ingezetenen des het vak verstaan zijn uitgeran- avonds in de verleiding kan geerd. Nog steeds zijn er dertig brengen de binnenstad te bezoe- duizend woningen te kort. Wie ken? Wat ter wereld kan ons de ellende aanhoort van het pu- nog bewegen om in de avond- bliek op het Centraal Huisves- uren naar de omgeving van de tingsbureau wordt met deernis slecht verlichte Dam te trekken? vervuld. Het is al lang geleden dat het een traditie was om de verlichte DE TIJD van belangstelling etalages te gaan bekijken, en om voor plannen is voorbij. De be- na theater-bezoek een gezellig volking gelooft er niet meer in restaurant in de binnenstad aan en ze vraagt er niet meer om. En te doen. Die restaurants verkwij- het is geen wonder dat de op- nen. stellers van dit nieuwste plan DE AMSTERDAMMER heeft voor Amsterdam zich bekommerd ronduit gezegd maling aan alles af moeten vragen of de ingeze- wat de raad wel of niet bespreekt, tenen zelfs wel de namen der Het socialistische Plan heeft dit gemeenteraadsleden kennen.... terecht geconstateerd. Het zou Een 10 voor gezondheid Davitamon1 hèl aangewezen preparaat voor de aanvulling van vitamine-tekorten In Uw voedsel 50 drogêesrf 2.25 100 dragêes:! 3.Ü5 Uit Frans parlement HET Ned. Volkstoneel is nauwer met het N.V.V. dan met de Muze verbonden. Niet dat het rood „_or.__iJ maar hetl PARIJS, 18 Febr. Een groep toneel heeft „esp van ruim honderd Franse parle- heeft evenmin groot toneel ge- speeld, Het bood, met één loffe lijke uitzondering, een droeve ba lans. De linkse vakbeweging acht. het echter nuttig de groep te hand haven en dus blijft zij. Tekorten dekt de gemeenschap wel, via de Amsterdamse Raad. In de jongste vergadering dezer vroede vaderen bleek eens te meer dat slechts politieke opportuniteit het kunstbeleid bepaalt. Tegen nuchtere, zakelijke argumenten der gehele rechterzijde stond de muur van rose en rode vertegenwoordi gers der burgerij, met de wethou der voor Kunstzaken aan 't hoofd. De steun voor het lopende seizoen kwam er. En hoe zwak een nieuw Volkstoneel ook zal zijn, die steun zal er weer komen. Maar laat men daarbij grote woorden als cultuurbescherming dan niet uitspreken en zich uren van kostbare tijd besparen. Het gaat immers louter om een politiek spel, kwalijk en benepen. Waarbij nog over het doel wordt gescho ten: het grote publiek raakt aldus immers steeds meer van de schouwburg vervreemd, omdat het een merkwaardig gevoel voor kwaliteit bezit. En aan die afbraak mogen we meebetalen. mentsleden heeft een „nationaal verdedigingscomité voor de een heid van Frankrijk en het Franse gemenebest", gevormd, dat dp strijd zal aanbinden tegen ratifi catie van het verdrag voor een Europese defensiegemeenschap. De voorzitter van het comité dat Gaullisten, dissidente Gaullis ten en gematigd conservatieven omvat is de gematigd conser vatief Pièrre André, die als het standpunt van zijn groep weergaf, dat „de Franse grondwet gewijzigd moet worden vóór het verdrag kan worden goedgekeurd." Dit betekent zo ging hij verder dat, tenzij de Natio nale Vergadering met een meer derheid van 2/3 een grond wetsherziening goedkeurt, de gehele kwestie van het Verdrag aan het volk zal moeten worden voorgelegd in een referendum. De aanvullende protocollen, die de Franse regering heeft opge- Motorrijder gedood (Van onze correspondent). UTRECHT, 19 Febr. In Scher- penzeel is Dinsdag een ernstig ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de heer C. v. Z. uit Scherpenzeel. In de bocht bi.i hotel „De Holevoet" verloor hij de macht over het stuur van zijn motor en vloog tegen een vracht auto, welke uit Woudenberg kwam. De motorrijder werd hier bij zo ernstig gewond, dat hij naar een ziekenhuis in Amers foort moest worden overgebracht. Woensdag is hij aan de opgelo pen verwondingen overléden. los. Hij zag geen reden om de dis. cussies over de Rijksbegroting van Financiën achterwege te la ten, omdat de toestand na de ramp minder overzichtelijk is geworden. Mr. Hellema bestreed de socialis tische opvatting, dat de werkgele genheid beter door openbare werken dan door belastingverla ging zou worden gediend. De extra-belasting van het bedrijfs leven moet in elk geval verlaagd worden, aldus spr. Beleggers .hebben kennelijk wantrouwen tegen het fiscale be leid t.a.v. ondernemingen, want zij steken hun geld veel liever in ge meenteleningen, vervolgde hij. Mr. Hellema ontwikkelde ern stige bezwaren tegen de drievou dige commissarissenbelasting, die hij ronduit a-sociaal, onredelijk en onzedelijk acht. Over een jaaiiijks bedrag van 10.000 moet een com missaris 72% aan belastingen af staan, terwijl over eenzelfde in komen uitsteekpenningen niet meer dan 20% wordt geheven. Onbillijk achtte spr. het belasten van bedrijfswinsten zonder met de verliezen van dezelfde onderne ming rekening te houden. De Hoge Raad denkt er blijkbaar anders over, merkte hij op. Mr. F. G. C. J. M. Teulings (K.V.P.) vroeg blijvende aandacht voor de financiële regeling van de rampschade. Ook deze spreker ontwikkelde bezwaren tegen de fiscale druk op het bedrijfsleven en waarschuwde tegen het lamleggen van onderne mingsactiviteit. Hij achtte dit zeer schadelijk voor de volkswelvaart. De heer J. van Tilburg (P.v.d.A.) liet een heel ander geluid horen. Hij noemde belastingverlaging voor het niet getroffen deel van het bedrijfs leven onaanvaardbaar en wees er met onverholen instemming op. dat België in verband met de rampschade juist tot belastingverhoging overgaat. Prof. mr. A. N. Molenaar (V.V.D.) sprak de vrees uit, dat het herstel van de watersnoodschade het probleem van de werkgelegenheid niet zal op lossen. Hij achtte deflatoire maatrege len nodig en drong aan op stillegging van alle openbare werken. Stimulering van het bedrijfsleven door belasting verlaging oordeelde hij zeer gewenst. In verband met de ramp pleitte hij voor het uitschrijven van een Natio nale lening. BELASTING VOOR BIOSCOPEN NIET VERLAAGD (Van onze correspondent) HAARLEM, 19 Febr. Ir Haarlem zal de 35 vermakelijk heidsbelasting voor bioscoopvoor stellingen niet worden verlaagd. De raad heeft Woensdagmiddag met 6 stemmen tegen die van de vier communisten en twee van de vier VVD-leden besloten een desbetreffend verzoek van de Haarlemse bioscoop-exploi tanten af te wijzen. Uitvoerig werd gediscussieerd over een door B. en W. uitgebracht prae-advies. Mevr, mr. Scheltema Conradi (VVD), die het ver zoek verdedigde, pleitte voor een belastingverlaging tot 25 Laten de bioscoop-exploitanten de entreeprijzen verhogen, als ze het zo moeilijk hebben, was de mening van wethouder W. C Bakker (AR). De netto-ontvangsten van de bioscopen zijn nog steeds in stij gende lijn en de belastingverla ging zou een verlies van 150.000 betekenen en dat kan de gemeente niet lijden. Onbevredigend gesprek over KASJMIR^ LOT GENEVE, 18 Febr. In Genè- ve hebbben de afgelopen twee weken besprekingen plaats ge vonden tussen afgevaardigden van India en van Pakistan over de toe komst van Kasjmir. Voorname lijk hield men zich bezig met de kwestie der demilitarisatie van het gebied, en met de vraag, hoe veel troepen India en Pakistan aldaar op de been zullen mogen houden, totdat door middel van een plebisciet over de nieuwe status van Kasjmir zal zijn slist. De bemiddelaar van de UNO, dr. Graham, kwam met nieuwe voorstellen voor de dag, en deze zullen thans nu de conferentie blijkbaar zonder suc ces beëindigd is door de lei ders der delegaties aan hun re geringen worden voorgelegd. (Reuter). Adviescommissie ingesteld (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 Febr. De minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera. zal Zaterdag een commissie installeren, die advies moet uitbrengen over de vraag welke waterstaatkundige voorzieningen moeten worden getroffen met betrekking tot de door de storm geteisterde ge bieden. Het is de bedoeling in het on derzoek te betrekken de vraag of afsluiting van de zee-armen noodzakelijk is. Naar de minister gisteren mee deelde, zal hij Zaterdag, wanneer de commissie wordt geïnstalleerd, nader ingaan op de taak der commissie. Tot lid en voorzitter dezer com missie is benoemd ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijks waterstaat. Leden: ir. V. J, P. de B'locq van Kuffeler, oud-direc teur-generaal van de Zuiderzee werken, dr. ir. W. J. H. Harmsen, oud-inspecteur-generaal van Rijks waterstaat, prof. ir. P. Jansen, hoogleraar Technische Hogeschool te Delft, ir. G. P. Nijhof, raadge vend ingenieur te Amsterdam, prof. ir. J. T. Thijsse, hoogleraar Technische Hogeschool te Delft, ir. R. Verloren van Themaat, lid van het ingenieursbureau te Nij megen, ir. J. W. de Vries, hoofd ingenieur-directeur van Rijkswa terstaat voor de benedenrivieren, ir. L. T. van der Wal, oud-direc teur hoofdingenieur van de Pro vinciale Waterstaat van Zuid- Holland. Tot secretaris is be noemd directeur-ingenieur J. van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat en tot adjunct- secretaris ir. K. F. Valken, inge nieur van Rijkswaterstaat. ZESJARIG MEISJE GEDOOD DEN HAAG, 19 Febr. Gis termiddag is het 6-jarige meisje J. J, van der Z. uit de Haring straat in Den Haag in de Neptu- nusstraat door 'n passerende auto aangereden. Het meisje was op slag dood. De aanrijding werd veroorzaakt doordat het meisje onvoorzichtig de weg overstak. UITSTEL VAN BETALING (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG, 19 Febr. Ook de Eerste Kamer heeft gistermid dag zelfs zonder dat minister mr. L. A. Donker, die aan de overzijde van het Binnenhof aan wezig moest zijn, zich in de Se naat behoefde te vertonen het spoedwetsontwerp tot vaststelling van voorschriften ter bescherming van schuldenaren in de rampge bieden aangenomen. Door dit ontwerp wordt, indien nodig, uitstel mogelijk voor op eisbare schulden en verplichtin gen; ook wordt de rechter ge machtigd wettelijke voorschriften betreffende termijnen i-n de bur gerlijke enstrafrechtspleging, als mede bij het administratieve reoht buiten toepassing te laten, KUNT U ons eens niet wat te lezen geven?", vroeg mij een der ijverige heren van het Rode Kruis in Den Haag. „Meneer", zei ik, „wij doen niet anders. Wij maken kranten en die worden volgeschreven door be kwame en uiterst goed ingelichte mensen. Eh. Het is U dui delijk dat ik het dus niet over mezelf heb....". ,Dat bedoel ik niet. Het is een kleine kunst om kranten en tijd schriften ts kópen. Maar er zijn sanatoria en ziekenhuizen waar men snakt naar een beetje lec tuur. Dat bedoel ik. En nu heb ben wij overal in Nederland van die kleine vierkante kiosken waar- iedereen die zijn krant en tijd schrift gelezen heeft dit depone- kan en wij zorgen voor de rest. ..Zo'n kiosk heb ik nog nooit gezien ik ben Amsterdammer en niet erg uithuizig". Ds heer van het Rode Kruis keek alsof ik hem nu eigenlijk met mijn opmerking in een moei lijk parket heb gebrachtzo iets van nu te moeten roddelen over zijn eigen organisatie „Tja.... Amsterdam hééft die kiosken inderdaad niet. Amster dam is daar tegen.... Het had, met het oog op het stadsschoon, bezwaren tegen de vierkante vorm. Ik lachte, want in Amsterdam zijn toch alle kiosken vierkant en de brievenbussen óók min of meer, doch mijn lach vond geen echo.. „Meneer, voorziet U nu ook de slachtoffers van de waterramp, de geëvacueerden en zo, van lec tuur „Meneer, ik kan U zó een lijst geven van Doch ik wuifde dat weg.... Deze mensen zijn in staat altijd alles te bewijzen administratief is het Nederlandse Rode Kruis ge lijk te stellen met een accountants kantoor.... Ik overwoog, dat wij in Amsterdam er voor moeten zorgen dat er ook zulke lectuur- kiosken komen, want het Amster damse Rode Kruis dat zijn w ij en wanneer wij willen zullen wij Den Haag en alle concurrerende steden eens even laten zien dat wij op dit punt alles slaan. En nu wéét ik wel dat je de spullen slechts behoeft te laten afhalen (zelf zit ik met een stapel tijd schriften), doch de grote plok komt van de man die met zijn uit gelezen tijdschrift en krant langs zo'n kioskje komt. Voor die paar exemplaren kan hij moeilijk de afdeling Amsterdam opbellen. Mensen zijn gemakzuchtig Lectuur voor de geëvacueerden, lectuur voor de hospitalen en sa natoria! Amsterdams Rode Kruis, begin en wij volgen. v PASQUINO steld, schenen volgens André niet aan de bezwaren van het comité tegemoet.te komen. Aanvaarding van het verdrag in zijn huidige vorm zou neerkomen op aanvaar ding van Duitse overheersing over Europa en leiden tot verwezen lijking van „pan-Germaanse dromen". Over de Duitse herbewapening waren de leden van zijn comité hei niet eens, maar zelf wenste hij slechts een „zuiver defensief, sta tisch Duits leger zonder tanks" een leger, dat geen offpnsieven zou kunnen ontketenen. „Wij wil len niet, dat er Fransen vechten voor de Duitsers om dezen hun verloren gegane gebieden in het Oosten terug te b^oreen." aldus Pierre André. (Reuter) DE WERELDVERMAARDE BELGISCHE VIOLIST VIJZELSTRAAT TEL. 33563 AMSTERDAM. Ernstige malversaties berecht (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 Febr. Ern stige militaire malversaties, die zich uitstrekten over een periode van vele jaren en waarbij een aan tal beroepsmilitairen van de school Technische Dienst in Utrecht be trokken zijn geweest, kwamen vandaag in behandeling voor de krijgsraad te velde West in Den ..Inleiding" luchtmachtaffaires (Van onze Haagse redactie), vervolgens de nabije berechting DEN HAAG, 19 Febr. Als inleiding tot de berechting van de „ernstige fraudes bü de lucht macht" veroordeelde de Krijgs raad te velde West in Den Haag Woensdag de 41-jarige oud-serg.- majoor A. J. de G. tot een voor waardelijke gevangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van 2 jaar benevens een geld boete van f 150. De zaak tegen diens „medewer ker". de 28-jarige voormalige sergeant G. M., heeft de Krijgs raad voor onbepaalde tijd aange houden. Uit de Oranje-Nassaukazerne te Amsterdam, waar zij ongeveer 3 jaar geleden werkzaam waren, hadden de beklaagden lampen plunjezakkenstof ontvreemd „Het gaat hier echter meer te gen de sfeer van goede verstand houding, tot wederzijds voordeel, die tussen sommige militaire kringen en materialenleveranciers bestaat," had de auditeur-mili tair, mr. J. F, v. d. Dussen, opge merkt. Met felheid kondigde hij van de omvangrijke onregel matigheden, die in de loop der j ren bij de luchtmacht zijn g schied. Van het gestolene hadden de beklaagden o.m. kampeertenten laten vervaardigen. De president, mr. dr. J. P. van Erk, vond het ty- Derend, dat de beklaagde M„ die bij de afdeling inkoop was inge deeld van het magazijn van Oranje-Nassaukazerne, na zijn ontslag uit de militaire dienst een „prachtige baan" had gekregen bij een aanverwante firma van een der betrokken leveranciers, P. de Bruijn bedankt als raadslid AMSTERDAM, 18 Febr. Voor de gemeenteraad vanmiddag be gon met de behandeling der kunstsubsidies, deelde de voor zitter mede. dat de heer P. de Bruijn (PvdA) in een schrijven aan B. en W. als raadslid had be dankt. Haag. Deze veroordeelde eerste-luitenant H. L. K., mandant van het voertuigenpark van de Technische Dienst, conform de eis tot anderhalf jaar gevange nisstraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst. Voor de 45-jarige korporaal M., die als burger reeds een ge vangenisstraf van 10 jaar had uit gezeten wegens moord, luidde het vonnis: een jaar met aftrek, waar van 4 maanden voorwaardelijk, verlaging in rang en ontslag uit de militaire dienst. De beklaagden sergeant T. J. V. en korporaal J. B. kregen elk vijf maanden met aftrek, verlaging in rang en ont slag uit de militaire dienst. De korporaal W. J. een maand ge vangenisstraf met aftrek en even eens ontslag uit de militaire dienst. Vlotte luitenant De knoeierijen omvatten frau duleuze handelingen met betrek king tot legermaterieel. De be klaagden hadden een zeer groot aantal auto-onderdelen en instru menten ontvreemd. Bovendien zijn naar voorlopige schatting honderden liters benzine door de beklaagden voor andere doelein den gebruikt dan in het belang van de betrokken dienst. De luitenant spant wel de kroon. Voor de krijgsraad bekende hij, ruim 500 liter autobenzine en on geveer 200 liter vliegtuigbenzine te hebben verduisterd. Aan zijn ondergeschikten had hij voorts auto-onderdelen cadeau gedaan, die afkomstig waren uit het ma gazijn van dc technische dienst. Een aantal motorfietsen, die hij particulier bad gekocht, werden met legermaterieel onderhouden en gereviseerd. Daarna schafte K. zicti een luxe-auto aan, die even eens op kosten van het Rijk werd onderhouden. PLOTSELING was de straat ver laten, toen Goldie, de leeuwin van een circus in Memphis (V.S.), de vrijheid verkoos. Een ieder, die lopen kon, verkoos toen de vlucht. Maar al die wegrennende mensen en de auto's, die met vol gas veili- jer terrein opzochten, brachten 'iaar van de kook en na enig heen en weer geloop besloot Goldie maar weer naar de vertrouwde omgeving van het circus terug te keren. Het was toen een klein kunstje haar in een kooi te drij ven. Maar vreemder verging het nog met de andere leeuwin van dit circus, Elizabeth. Of eigenlijk met mevr. Burkhead. Zij had juist en kele honden zien optreden en toen deze dieren de piste verlieten, klopte zij hen op de rug. Ook het laatste dier, maar toen dit zijn kop ophief, verstijfde haar arm van schrik. Want zij keek recht in de gele ogen van een leeuwin, die, evenals Goldie. van plan ivas er vandoor te gaan. Later vertelde zij: „Als ik geweten had. wat ik op de rug klopte, had ik het dier nog niet met een twintig meter lange stok durven aanraken." Maar juist dit klopje deed het. De leeuwin begon kopjeste geven en werd gemakkelijk gevangen. O (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 Febr. Be halve de reeds op de begrotmg voor kosten tot verruiming van de werkgelegenheid uitgetrokken 40 millioen vraagt thans minis ter J. van de Kieft de Tweede Kamer nog een extra-bedrag aan van 50 millioen. Met voortva rendheid is een aantal nieuwe openbare werken tot een totaal kostenbedrag van 75 millioen in uitvoering genomen. Daarmede zal uiterlijk 1 Maart een aanvang worden gemaakt. Aangezien nog niet kan worden overzien, wat ten behoeve van het herstel in de rampgebieden nodig zal zijn, heeft de minister van Financiën zich voorlopig tot het bedrag van 50 millioen be paald.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2