dóte Codi&s INTERNATIONAAL VERKEER OP NIEUWE WEGEN VAL DA Flint van de Brigade 217 Koppeling van electrische Europese spoorwegnetten? Zakelijkheid en .snelheid SOLDATEN MUITTEN OOK OP BORNHOLM Oververmoeide loods verkeek zich op baken 12 Millioen voor provinciehuis PUZZLE Maarssen zoekt naar 2 knaapjes Wielrijder gedood Dertiende verlieslijst Positie prinses van Réthy dient te worden geregeld dodelijke aflooj: Autobotsing met 2 DE TELEGRAAF DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 EN dat was ook zo, dacht zij bij zichzelf. Hij had er slag van, om de meest gewone af spraak belangrijk te maken. Het was niet zozeer, meende zij, dat hij zichzelf en alles wat hem overkwam, dramatiseerde, als wel, dat hij zijn partnerin dramatiseerde en alles, wat zij samen deden. Er waren natuur lijk nadelen aan verbonden. Het was eigenaardig, maar soms, als zij zo samen zaten, zoals nu, of samen dansten in de een of andere gelegenheid in de stad, voelde zij zich precies, alsof zij een paar personen uit een van zijn boeken waren, die getrouwelijk en gracieuslijk flonkerende stukjes samen spraak herhaalden, die hij reeds geschreven had. Het was erg aardig en op windend, maar een beetje ver warrend. Omdat zij nu eenmaal geen persoon uit een van zijn boeken was; zij was Ashley Hunter, een zeer menselijK, hoewel misschien wat verward meisje. Gedurende enige tijd was zij reeds niet zeker van zichzelf geweest, noch van iets anders, behalve dan, dat zij vastbesloten was er voor te zorgen, dat zij niet zo'n mis lukking van haar leven zou maken, als haar vader en moe der hadden gedaan. Dat was waarschijnlijk één van de rede nen, waarom zij zichzelf niet wilde toestaan, Roger zonder reserve lief te hebben, zoals hij zo graag zou willen, dat zij deed. Op 35-jarige leeftijd was hij al getrouwd en gescheiden geweest en had al verscheidene andere emotionele affaires ge had. Zij had geen enkele reden, om te veronderstellen, dat zijn gevoelens voor haar van meer permanente aard zouden blij ken te zijn. De andere reden, die zij eigenlijk zichzelf niet goed wilde bekennen, had iets uit te staan met een aardige jongen, Dave Malfrey genaamd, met wie zij op zekeren avond, nu maanden geleden een paar uren had doorgebracht. Het was ge woon belachelijk, dat zij er maar niet in slagen kon, hem uit haar gedachten te verban nen. Het was dwaas, om zich vast te klampen aan dat dwa ze idee, dat zij de een of andere dag een kamer binnen zou ko men lopen en dat hij daar zijn zou. Omdat zij hem natuurlijk nooit weer zóu zien. Hij was weg en er was niets tussen hen afgesproken, zelfs was er geen belofte geweest, om te schrij ven. Het was dwaas van haar, dat wist zij maar al te goed, maar zo was het nu eenmaal. Zo lang er ergens in de wereld een lange jongen met bruin haar rondliep, die Dave Mal frey heette, kon zij niet van ganser harte verliefd worden op Roger, of op wie ook. Inmiddels verlangde zij zeer naar. om Dave's naam eens op de een of andere achte loze manier in het gesprek te brengen. Als zij maar eens zou kunnen zeggen: „Zeg, Roger, je herinnert je nog wel, die cocktailparty bij George en Marion Wilder? Wel, daar heb ik een jongeman ontmoet. Wij raakten aan het praten en het schijnt, dat de een of andere vriend van hem. beloofd had, om hem aan jou voor te stellen. Hij heette Malfrey. of Mallory, of zo iets en ik heb me dik wijls afgevraagd, of hij jou nog gesproken heeft? Hij scheen er nogal veel gewicht aan te hech ten". kend had, wist het. Iedereen behalve Ashley Hunter. Zij had het niet geweten. Zij had al die maanden gemeend, dat hij in leven was. Zij had nog steeds geloofd, dat zij hem op een ogenblik, ergens, waar dan ook. terug zou zien. En dat als zij dat deed, alles anders zou zijn. omdat er dan weer tijd voor alles zou zijn; tijd om el kaar te leren kennen, tijd om verliefd op elkaar te worden Maar. daar was geen tijd voor nodig, wel? Niet meer dan één seconde, waarin men elkaar diep in de ogen keek, men de klank van een stem hoorde, of de aanraking van een hand op iemands arm.... „Hoor eens", zei Roger met een beetje angstig gezicht, „het zou misschien beter zijn, als ik je naar huis bracht". „Misschien wel", zei zij. Roger haalde een taxi en bracht haar naar haar flatje. Hij nam haar sleutel, ontsloot de deur en stak de lichten aan.... En toen waren zijn ar men om haar heen geslagen en kuste hij haar; eerst heur haar, toen haar hals en daarna haar mond. Hij zei: „Lieveling, ik ben erg geduldig geweest en ik ben van nature geen ge duldig mens. Ik heb je niet ge haast; ik heb getracht je met met iets te overvallen, maar ik kan zo niet veel langer doorgaan. Je moet nu met be trekking tot ons tot een be sluit komen. Je moet nu beslis sen, Ashley". „Beslissen?" Met doffe stem herhaalde zij het woord, net als een vermoeid kind. „Wat beslissen, Roger?" „Beslissen, of we verder met elkaar voort zullen gaan, of dat we er een streep onder zullen zetten. Beslissen, of we Er een streep onder zetten? Elkaar niet meer zien? Dat kon hij toch niet menenMaar hij meende het wel. Hij meen de er ieder woord van. Als zij niet van hem hield; als zij niet van plan was met hem te trou wen, zou hij de volgende dag, of de volgende week eenvoudig New York verlaten en naar Zuid-Amerika, of Mexico gaan, of ergens anders heen. Op deze manier, zei hij, kon het niet voortgaan en misschien, dat zij dat verdragen kon, maar hi: kon het eerlijk gezegd niet. Zi. kon hem binnen de volgende twee dagen opbellen, wanneer zij maar wilde. Daarna zou hij vertrokken zijn.... volgende Zij zei, ZIJ belde hem de morgen vroeg op. dat zij het idee van New York zonder hem eenvoudig niet onder ogen kon zien. Zij zei. dat zij natuurlijk van hem hield en dat het haar speet, dat zü er zo lang over gedaan had, om daar achter te komen. Zij zei: Ja, natuurlijk zou zij met hem trouwen, maar nog niet onmiddellijk; misschien in No vember, wanneer zijn boek uit gekomen was. Hü zei: Waarom zouden zij wachten tot November? Waar om niet onmiddellijk? Maar zij was onverwacht koppig. Zij zei: Neen, in November, want zij wilde tijd hebben, om wat kleren te kopen en haar hu welijk voor te bereiden. Hij zei: „Laten we het dan vast stellen, onmiddellijk nadat het boek uitgekomen is", en zij zei: „Wel, in ieder geval voor Kerstmis". En zo stonden de zaken, toen twee weken later Sybil Pat terson Roger op een morgen opbelde at zei. dat zij een paar mensen bij elkaar haalde voor het weekeinde op haar buiten in Vermont en waarom zou den Ashley en hü ook niet ko men? In de loop van drie huwe- lüken had Sybil een vry groot quantum zeer fraaie juwelen, heel wat geld en drie huizen verzameld. Het buiten in Ver- mont had alUjd haar voorkeur gehad en zü kwam er vaak voor plotseling opkomende weekeind-partijtjes. In het ver leden was Roger daar vaak ge weest en had er zich altijd best geamuseerd, zodat hij geen en kele reden zag, waarom hü hier niet heen zou gaan. Toen Sybil zich eenmaal gereali seerd had, dat het hem met Ashley Hunter ernst was, had zij zich volkomen correct ge dragen. Zü had zich zelfs veel moeite gegeven, om tegen Ashley vriendelijk te zyn en het resultaat was, dat die twee uitstekend met elkaar konden opschieten en Roger er vrü ze ker van was, dat Ashley er geen enkel bezwaar tegen zou hebben, om mee te gaan. Waarop hij zei: „Tenzü ik je nog terug bel, Syb, kun je op ons rekenen". Zü zei, dat zij de volgende dag met George en Marion Wilder al naar Vermont ging, maar dat verscheidene ande ren Vrijdag zouden komen vliegen. Ed Parsons, haar alge meen factotum, zou hen alle maal met de stationwagen van het vliegveld afhalen. Toen zij afgebroken had, trachtte Roger Ashley op te bellen, maar haar lün was in gesprek. UIT ELKAAR Hopkins heeft gelyk: het is de laxi-chauffeur. Hij brengt zün wagen vlak naast die van Flint tot stilstand en roept uit list portier: „Ik zag juist de auto, die ik voor d'ie juffrouw moest volgen. Hy staat hier dichtbij geparkeerd...." Het klinkt Flint als muziek in de oren. „Prachtig:" roept hij. „Gaat u maar voor. Wij volgen wel". Intussen duurt de bespreking tussen Gurd, Chloë Gay en Pa Jongg voort. Gurd ontvouwt zijn plan: „De enige koers, die wij voorlopig kunnen volgen is, de zaak sluiten, tot de zaak is doodgelopen De anderen schrikken. „Ben je gek, Gurd", roept Chloë uit. „Op die manier verliezen wy onze gehele clientèle". De schoonheidsspecialiste heeft een deftige zaak en gebruikt daarom graag deftige woorden, ook waar het om heel weinig deftige dingen gaat. En ook Pa Jongg is weinig enthousiast: „Wij hebben nog en grote voorraad. Waarom zouden wij die niet opmaken?" Gurd maakt en gebaar, waarmee hij wil zeggen, dat hij dit allemaal al heeft voorzien. „Jullie nemen deze hele rommel mee, verdelen die en doen er zo lang mogelijk mee". Pa Jongg: „En wat doe jij, Gurd?" En Chloë Gay: „En wat met onze al te nieuwsgierige Lauri Lovat?" (Wordt vervolgd). Dit was, wat zij wilde zeg gen en toen hoorde zü tot haar grote verbazing zichzelf inder daad. datgene zeggen, wat zy overdacht had, terwül haar stem een beetje hees klonk van opwinding. Zü hoopte, dat Ro ger haar zo late belangstelling in een jongen, die Dave Mal frey heette, niet in verband zou brengen met het feit, dat zij destijds samen de party reeds verlaten hadden, toen Roger naar haar kwam zoeken. HIJ bracht de twee feiten ech ter niet met elkaar in ver band. Hü was veel te verbaasd te bemerken, dat zij van het bestaan van iemand als Dave Malfrey zelfs maar iets afwist. Hij treuzelde nogal met zün antwoord. Eerst stak hü een si garet op, trok er sterk aan en blies de rook weg, waarna hij zei: „Ja, inderdaad, die heb ik ontmoet. Hü heette Malfrey, niet Mallory. Bill Isham stelde hem aan mij voor. Aardige jongen in een grijs-flanellen pak. „Ik herinner me niet meer, wat hü aan hadOh, maar dat deed zü wel degelyk! Zij her innerde zich alles van hem: zijn haar. dat bruin van kleur was, evenals zijn ogen. En zün mond Oh. ja, zy herinnerde het zich maar al te goed. Alsof het gisteren en niet een jaar gele den gebeurd was. „Het was al leen maar", zei hy. „dat hü er zo hevig op gesteld was, om jou te ontmoeten". „Juist. Wel, hij had een boek geschreven, zie je, en hij wilde graag, dat ik dat eens lezen zou. Hij stuurde het mij zelfs de volgende dag. maar ik had het druk met mün eigen boek en ik legde het terzijde. Om je eerlijk de waarheid te zeggen, had ik het gehele ding totaal vergeten. En toen zat ik op een gegeven avond in een bar in de stad en Bill Isham kwam binnen en wij raakten aan het praten. Hij vertelde mij. dat de jongeman naar Ko rea gegaan was en dat hy daar gesneuveld was Hij zweeg en staarde haar verschrikt aan: „Ashley, is er iets? Je ziet er ziek uit". „Om je de waarheid te zeg gen, voel ik me ook niet goed. Het is.... het is myn hoofd. Ik heb het niet .willen zeggen, maar ik heb de gehele dag al een afgrijselijke hoofdpijn ge had". Zij legde haar hand te gen haar linkerslaap. „Hel Saat af en aan. Ik zal zo dade- jk wel weer in orde zijn". Dave Malfrey was dood en het was al maanden geleden. Roger had het geweten en Bill Isham, wie hü ook zijn mocht, wist het ook. Iedereen in de wereld, die Dave wellicht ge- Directe verbinding H. v. Holland-Roergebied DEN HAAG, 19 Febr. Nederland zal een rol spelen bij de samenwerking van het internationale verkeer op de weg, langs de spoorlijn en te water. Acht landen, waaronder onze nabuurstaten, hebben elkaar onlangs „gevonden" te Parijs, waar afspraken zijn gemaakt om geleidelijk tot een nuttige aanpassing te komen van de verkeersverbindingen. Het tempo van de moderne tijd en vooral de toenemende internationale uitwisseling op haast elk terrein eisen een grote mate van samenwerking op verkeersgebied. voor Nederland geboden blüven." Veel stelt jnen zich voor van de pogingen om eenheid te brengen in het te gebruiken goederenma- terieel, omdat daarvan een ver mindering van onderhoudskosten het gevolg zal zyn. Ook een daling van de fabricageprijs door serie productie en van internationale fi nanciering zyn het doel. Electrifi- catie blykt een groot algemeen ideaal te zyn. Een der resoluties dringt aan op een uitgebreide electrificatie der Europese spoor wegen. De minister zei hierover gisteren: „Van Nederlandse züde is het belang van het op elkaar aansluiten van electrische netten op de voorgrond gesteld. Dit speelt o.m. een rol voor het Bel gisch-Nederlandse verkeer." Het gaat lang niet in de eerste plaats om toeristische doeleinden, hoewel ook het vreemdelingen verkeer steeds meer snelheid vraagt. Belangrijker is, dat het zake lijke verkeer en het goederenver voer niet meer van verrassingen bij grensoverschrijding zün ge diend. Er is al veel verbeterd, maar nog steeds is het voor een chauffeur een toer om, op weg van ons land naar het Roergebied vérder Zuidwaarts via Elten en Emmerik, de „autostraat" naar Frankfort te vinden. De spoorwe gen op hun beurt deponeren d« reizigers soms bij grensoverschrij ding van sneltreinen en moderne electrische tractie op hemelter gende boemeltreintjes en zo man keert er nog van alles aan de on derlinge aansluiting van wegen- spoorwegnetten. De minister van Verkeer Waterstaat, n>r. J. Algera, heeft gisteren een uiteenzetting van de kort geleden te Parijs gehouden verkeersconferentie gegeven. Hy heeft er op gewezen, dat de ge maakte afspraken niet bindend zün en dat het uitgangspunt was een principiële gelykstelling van de vervoerstechnieken. De spoor wegen en het gewone wegverkeer zün daarmee verder gevorderd dan de vaarwegen. Wat deze be treft heeft men getracht om een opstelling te verwezenlijken van een lüst van belangrijke verbin dingen. Eerst later zal het begin sel van de vrüe vaart aan de orde komen. T oekomstplannen Er zijn te Parüs heel wat reso luties aangenomen, die als regel de betekenis hebben, dat de acht betrokken landen een internatio nale samenwerking zullen bestu deren en bevorderen. Wat de spoorwegen betreft komt een bestudering aan de orde van een toekomstig gemeenschap- pelyk gebruik van materieel, naar het voorbeeld van de reeds be staande Duits-Franse pool, die een gemeenschappelijk wagonpark van 100.000 stuks heeft opgezet. Over dit onderdeel van de Pa- rijse studies zei mr. Algera: „Die pool werkt goed. Men tracht hem tot andere landen uit te breiden. Wij hebben in principe geen be denkingen, hoewel er bezwaren zün die overgangsmaatregelen no dig maken. Onze spoorwegen wor den commercieel zeer goed be heerd en zij hebben een zekere rentabiliteit. Het moet zo zijn dat' van dergelijke afspraken geen van de spoorwegmaatschappyen in de diverse landen nadelen on dervindt. Daarom is een over gangstermijn onmisbaar." Route en tarief Veel aandacht is geschonken aan het samenvoegen van het in ternationale vervoer op routes, die de laagste kostprijs kunnen bie den. Zo snel en zo voordelig moge lijk van het ene land naar het andere! Ook de tarieven wil men op den duur gelijkschakelen. Over deze kwestie zei de mi nister: „Dit zal een grote omme keer geven in het internationale transporttarief. Waakzaamheid zal Autoverkeer De internatic.-iale wegen moeten worden aangepakt. Dit moet over het algemeen geschieden met de eigen, nationale financiële hulp bronnen. Maar hoe ver strekken JN het belang van een sneller, beter en voor- X deliger internationaal X verkeer hebben acht Europese landen te Pa- X rijs onlangs afspraken X gemaakt om geleidelijk X tot een nuttige aanpas- X sing van de verkeersver- X bindingen te komen. die eigen middelen? Óm meer garanties te hebben, dat belang rijke routes tot stand zullen ko men, is een lyst opgemaakt van bepaalde belangrijke internatio nale verbindingen. Aanleg en onderhoud van de in de onderscheiden landen gelegen weggedeelten zullen misschien voor internationale financiering in aanmerking komen. Op deze lijst staan voor Nederland de ver binding AmsterdamUtrecht Belgische grensLuxemburg Metz en ParijsRysselBelgi sche en Nederlandse weggedeel ten. Op voorstel van Nederland is daar nog bijgevoegd de verbin. ding UtrechtArnhemEmmerik Oberhausen. Er zal dan dus een directe verbinding komen van Hoek van Holland met het Roer gebied. In alle acht betrokken landen zullen de vele problemen, die met deze plannen verband houden, worden bestudeerd. In het belang van een sneller, beter en voordeli ger internationaal verkeer. Gesloten deuren NU is die deur nooit op slot. En op gezette tyden drentel ik dan de zaal van de Politie rechter binnen, zie dat alles compleet is. de rechter, de offi cier. de griffier, de veldwachter, de deurwaarder en de beklagens waardige getuigen en verdachte. Ik slof dus naar de perstafel, en ontwaar dat er alleen advocaten zitten mijn collega's hebben dus weer eens verstek laten gaanStom genoeg kijk niet even om naar de publieke tribune, want de leegte daar zou me moeten waarschuwen dat ik op verboden terrein ben Dan springt ineens de deur waarder op. zwaait met zyn rol. roept „oescht" of „deruit" of zo iets. verschrikt me dodelijk, er. ik ga bijna net zo beschaamd de deur uit alsof ik zelf op een ver grijp tegen de zeden ben betrapt en eigenlük naast die kerel on de vërdachtenbank zou moeten zitten Kan die deurwaarder me dan niet wat eerder een seintje Re ven? Het is net alsof ze er alle maal een heidens plezier in heb ben me diep de zaal in te lokken en me er dan uit te donderen. Het ziin die jonge advocaten die me in de war brensmn. Die mogen er hü zijn. hoewel ik twij fel of 7» daar wel pnorLe d'"<mn leren. Maar ia. mic«c<bi°n wjUen ze zidh eris on de honkte stelten wat ze in -"eorkomende fevalkm met hun cliënt moeten do°n en hoe ze het rnoe*en aanpakVcn heteeen rodit is en nutrit* Zonderling is dat wat in h°t openbaar geschonden wordt ach-, ter gesloten deuren berecht wordt, maar ten slotte gaat mü dat niet aan. Alleen is het ver velend iedere keer in het aange zicht voor de Enkelvoudige Kra mer voor schut gezet te moeten worden door die temperament voile en anders waarlyk niet on geschikte deurwaarder die er een hels plezier in vindt mü cY> te juinen. Ik Lees dus buiten die niet ge sloten gesloten deur wat verve lende kranten, rook wat siga retjes en wacht eindeloos lang tot die deur weer open gaat. Ik zie twee jeugdige confraters luchtig babbelend eveneens die zaal binnengaan, doch ik houd me er buiten. Met grote voldoe- Nu komt myn tactische fout In volkomen miskenning van wal Nederland presteert op het ge bied van zedenmisdrijven, ach: ik het ogenblik waarop de ver oordeelde met zijn raadsman d° zaal verlaat, tevens het tüdstir dat -de deuren zullen opengaan. Ik hoor nog hoe de raadsman tegen ziin uiterst -aanpedane cliënt zegt: Ik zal dan appèl voor u aantekenen.- Die heeft een douw gehad, deuk ik. En betreed weer net zo stom als de eerste keer, de zaal. En wéér jaagt me die deur waarder weg. al«of ik een kc' as met een bokkenrest tussen e tanden. Than? glimlacht zelfs het hoge tribunaal. vandaaff my piet meer gezien Foei wat pon land, met zoveel gesloten deuren! Oplossing vorige MEDEVENNOOT 0*E«0*E*R* I ENTHOUSIAST I *I«S*T*T«U ZONE B POOL AE t RDT»R*A ARRE+I+M1D I MEE+SLA+UUR SNIP SEM I« OT^LABEL^SA DANS»0»PATS ENE ELK DES tes.t»ma a r AMSTERDAM, 18 Febr. In de vooravond van de 21ste De cember 1952 is het 6482 brt meten de ms „Albireo" van de Stoom vaart Mij. N.V. Nievelt, Goudriaan en Co., onderweg naar Antwerpen, op de Westerscnelde nabij Konij nenschor op de platen van Valke- nisse vastgelopen. De volgende morgen werd het schip met be hulp van vijf sleepboten vlotge- trokken. De loods, L. V. uit Vlissingen, verklaarde vanmorgen voor de Raad voor de Scheepvaart, dat hij gemeend heeft, toen hij het licht van Baalhoek was gepasseerd, dat dit het licht van Konünenschor was. Daardoor is hij te vroeg naar bakboord gegaan. „Ik moet mij in het baken heb ben vergist", aldus de loods, die er nog aan toevoegde, dat hij over vermoeid was geweest door lang durige zware dienst. Dit laatste achtte hij de oorzaak van zijn ver gissing. De kapitein verklaarde, op de loods, als deskundige ter plaatse, te hebben vertrouwd. De stuur man was van mening, dat niet bü boei 33. zoals de loods meende, doch bij de volgende boei, no. 34 bakboord uit was gegaan. De inspecteur voor de scheep vaart J. Metz was van oordeel, dat het vastlopen in de eerste plaats te wijten was aan de schuld van de loods. Hij had aan de boeien nauwkeurig zyn plaats kunnen bepalen. „Ik geloof wel, dat hij schuld heeft, doch maatregelen tegen hem vallen buiten de competentie van de raad. Deze moeten aan het jirectoraat-generaal van het loods wezen worden overgelaten." Hü merkte op, dat de verklaringen van de drie betrokkenen niet over eenstemmen. Naar zijn mening wa die van de stuurman de juiste. De inspecteur zeide voorts, dat het moeilük is vast te stellen in hoeverre de kapitein en de stuur man schuldig zijn. De uitgezette koers achtte hij aanvaardbaar. De inspecteur stelde de raad voor de kapitein en de stuurman vrij te verklaren van schuld. De raad zal later schriftelijk uitspraak doen. DEN HAAG, 19 Febr. Gede puteerde Staten van Zuid-Holland hebben aan de Provinciale Staten voorgesteld aan ir. F. J. P. Peutz opdracht te geven een plan te ont werpen voor een nieuw provincie huis. De daarvoor destijds benoemde beoordelingscommissie heeft het ontwerp-Peutz uitgekozen, waar bij echter de bouwsom aanmerke lijk zal uitgaan boven de f 12 millioen, die bij de begroting voor 1953 hiervoor werd geraamd. Het ligt nu in de bedoeling ir. Peutz uit te nodigen in samenwerking met Gedeputeerde Staten een nieuw plan te maken, waarbij als richtlijn wordt aangenomen een totale bouwsom van f 12 millioen. Het provinciehuis zal verryzen op het terrein van de vroegere Haagse Dierentuin aan de Ko ningskade. KOPENHAGEN, 18 Febr. Driehonderd Deense soldaten op het eiland Bornholm beëindigen vandaag hun „staking" tegen de uitbreiding van de dienstplicht, nadat de commandant, kolonel B. C. Trampe, veiligheidsmaatregelen had genomen om te verhinderen, dat zij enkele gebouwen zouden bezetten. Zelfs nam een kapitein het be heer over de telefooncentrale van het eiland over om te verhinde ren. dat de muiters zich met de buitenwereld in verbinding zou den stellen. Hij ontving daar de anonieme mededeling, dat vanmorgen om tien uur alle schildwachten hun posten zouden verlaten. Vandaag sprak kolonel Trampe de soldaten toe, die daarna zich bereid verklaarden weer gewoon dienst te doen. indien zü een be zwaarschrift mochten indienen, niet tegen de uitbreiding van de dienstplicht tot achttien maan den, maar tegen de ongelykheid bij de toepassing van deze maat regel. Eveneens werd gevreesd, dat vandaag de soldaten van de ko- ninklüke lijfgarde zouden gaan demonstreren, maar er gebeurde niets. Twee soldaten, die in Haderslev in Zuid-Jutland dienst weigerden, werden vandaag tot veertien da gen gevangenisstraf veroordeeld. Besluit van Ridgwav? Volgens een blad van de Duitse minderheid in Sleeswyk-Hol- stein, de „Nordschleswiger", is Generaal Ridgway van plan een BritsAmerikaanse vlootafdeling naar Sleeswijk-Holstein te zen den, met hoofdkwartier te Flens burg en Kiel. Ook onderzeeboot jagers zouden van deze afdeling deel uitmaken. Men herinnert zich, dat de ver lenging van de dienstplioht. welke tot de muiterij heeft geleid, door de Deense regering noodzakelük werd geacht in verband met de station nering van Deense troepen nabij het Kieler kanaal. (Reuter) KRUISWOORD HORIZONTAAL: 1 noodzaak 5 induw 9 bereiden 11 geladen atoom 12 Ik 13 voorzetsel 15 kleur 17 onderwijs (afk.l 18 juist 20 cijfer 21 stel 22 zwarte stof 24 vlot i sierplant 26 sprakeloos 28 diploma 31 soort zijde 32 Europeaan 34 grondsoort 35 lengtemaat richting van haar godsdienst lafk.i 39 lidwoord 40 familielid 42 bloem 43 insect 44 gehalmd gewas VERTICAAL: 2 rivier in Siberië 3 god der liefde 4 laten zien 5 reinigingsmiddel 6 echtgenoot 7 wereldorganisatie tal 8 kluit 10 ravijn 14 in de regel 16 soort spijkertje 17 praal 19 voorzetsel 21 acad. titel (afk.) 23 teken in dierenriem 24 godin der aarde 26 vis 27 voegwoord 29 jongensnaam (afk.) 30 uitbouw 32 plaats in gecorr gebied 33 gezwel 36 eerste woord van bekende spreuk 37 deel van N.-Holland 39 beet 41 telwoord (Van onze correspondent). UTRECHT. 19 Febr. In Maarssen heerst grote ongerust heid over het lot van twee jon gens. de 9-jarige Jaap Nieuwhof en de 10-jarige Roel Bontrop. Voor het laatst zijn de jongens gesignaleerd op de Vaartdük. Voortdurend zijn politie en een aantal mannelyke ingezetenen van Maarssen aan het zoeken, waarbi ook veel aandacht wordt gewijc aan de akkers en trekgaten in he* watergebied van Maarsseveen. In deze omgeving is ook de Vaart- dijk. Doch ook hier was nergens een spoor van een hunner. Uiteraard werd vermoed, dat zich op het dunne ijs zouden heb ben gewaagd. Doch in deze om geving bespeurde men nergens ga ten in het ijs. ROTTERDAM18 Febr. Gis termiddag is de 59-jarige bank werker M. J. van der E. ten ge volge van een verkeersongeval om het leven gekomen. De man kwam van het terrein van de scheepswerf en machinefa briek „Waalhaven" en stak met ziin fiets de weg over. Hierbij werd hij aangereden door een autobus. By aankomst in het Zui derziekenhuis bleek hij te zijn overleden. AMSTERDAM, 19 Febr. liet in formatiebureau van het Ned. Rode Kruis heeft gisteren de dertiende lijst van slachtoffers van de watersnood gepubliceerd. In tegenstelling voorgaande lijsten bevatten deze en de nog volgende lijsten nog slechts authentieke sterfgevallen, zodat geen voorbehoud meer behoeft te worden gemaakt bij publicatie. HALSTEREN. Geborgen en geïdentificeerd; VAN DEN BERG. Johannes Adria ns Antonius, geb U.2.03 te Halste ren. laatste adres- B 47; RAMPART. Laurentius Marinus Cornells, geb. 22.1 17 te Halsteren, laatste accres: B 113; ROKS, Petronella Maria Elisabeth, geb. 28.4.37, laatste adres: B 338; PAULUS, Cornells, geb. 14.10.45, laatste adres: B 329; VAN MEER. Simon, geb. 31.5.04 te Halsteren, laatste adres: B 337. KORTGENE. Geboren VERBURG. Leendert. geb. 20.4.31 te Kortgene. laatste adres: Torend(jk371. NIEUWE TONGE. Geborgen VAN BALEN. Cornells J„ geb. 6.10,40. laatste adres: Klinkerl.eg 35: VAN BALEN. Jan. geb. 22.2.05. echtgenoot van T. P van Weenen. laatste adres: Klinkerl.weg 35: VAN ERKEL, Ad'ianus. geb 3 5.49. laatste adres BattenoordsediJ-k 24, NIEUW VOSSEMEER. Geborgen en geïdentificeerd: MEEUS. Laurina. geb. 30.10.23 te Nieuw Vossemeer. Jaatsle adres: Paardenhoek 369; VAN DIJK Paulina, geb. 10.1.66. weduwe van Marinus Barend v. d. Male, laatste adres: Pelsendijk 330. STA VEN1SSE. Geborgen en geïdentificeerd: WESDORP, Petronella, geb. 29.10.77 te Stavenisse. echtgenote van Marinus Oostdijk, laatste adres: Kerkstr. A 345. In verband met prinselijk huwelijk Protocollaire kwesties te Luxemburg BRUSSEL, 18 Febr. Volgens het neutrale Brusselse blad „Le Soir" is men in Belgische parle mentaire kringen van oordeel, dat de regering thans zo spoedig mo. gelyk contact dient op te nemen met de vertegenwoordigers der drie partijen, ten einde bij de Ka mers een wetsontwerp in te dienen ter regeling van de status van de prinses van Réthy en de kinderen, die uit haar huwelijk met koning Leopold zijn voortgekomen. Deze aangelegenheid is actueel geworden, óók in verband met het huwelijk van prinses Josephine- Charlotte met prins Jan van Lu. xemburg in April a.s. Men blükt er zich namelijk in Luxemburg het hoofd over te bre ken hoe de protocollaire volgorde moet zijn als de prinses van Réthy aan de zijde van koning Leopold op de huwelüks-plechtigheid ver schijnt en of zü voorrang moet hebben boven prinses Ingeborg, de grootmoeder van moederszyde van Josephine-Charlotte en boven koningin Elisabeth, de grootmoe der van vaderszijde van de bruid. Zaak-Menten ONDERHANDELINGEN' IN HET ZAND GELOPEN zegt minister Donker (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 Febr. D oorzaak van het slepen en ten slotte het in het zand lopen van de onderhandelingen met de heer Menten is uitsluitend aan deze zelf te wüten. Dit deelt de minister van Justi tie, mr. L. A. Donker, in zün ver schenen Memorie van Antwoord op zijn begroting aan de Eerste Kamer mede. Hij voegt als bij lage hieraan toe een overzicht van het verloop der onderhandelingen in zake de vorderingen van de heer Menten op het Beheersinsti tuut. Dit overzicht begint met de 5e Februari 1952, toen de toenma lige minister van Justitie, mr. H. Mul-derije, aan de directeur van het Beheersinstituut, de 'heer J. J. de Vries, opdracht gaf. om te po gen met de heer Menten tot over eenstemming te komen omtrent zyn vorderingen tegen het Ned. Beheersinstituut. Met voortva rendheid heeft de heer De Vries deze zaak behandeld en zich naar het oordeel van de minister per soonlijk zeer veel moeite ^egeven om deze opdracht te volvoeren. EXAMENS Stadslichten bij mist.... Pi (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 19 Febr. Woensdagmorgen tien uur vond op de Rüksweg onder Orthen een autobotsing plaats met dodelüke afloop. Een Franse vrachtwagen, door de Renaultfabrieken ter be schikking gesteld van het Neder landse Rode Kruis, haalde te vroeg in en botste tegen een per sonenwagen uit Goes, die van te genovergestelde richting kwam. De bestuurder van deze wagen, de 35-jarige J. v. R. uit Goes, werd op slag gedood. Vy'f inzit tenden, een dame en vier heren, moesten met vry ernstige ver wondingen naar het Groot-Zie ken,gasthuis te Den Bosch worden overgebracht. Het zijn mei. B de D. en de heren C. B., P. v H J. L. en J. D„ allen uit Goes. Wegenwachters en een juist passerende Oostenrijkse ambu lance-wagen verleenden assisten- - tie. De vrachtwagen en de per- ?f;H^roriTnRTCnb p- sonenauto voerden beide bij een SS r. vru aware mist slecht, stadslich- TlVfjiT M* wVhÏS.' I bergen, Nleuw-Helvoet. J. Zeeman, EnpMe^.7" rC~ Gem- UnJv- Doet. Engels mep J. Overweel. Doorn: cand. Engels mej J. L. Doets. cand. pol en soc. wetensch. me), w. Joshua. Den Haag en k Krombeen, Amsterdam: Vrüe Unlv psychologie W. Zonneveld, Bussum in 't Veld (cum laude) Den Haag Groningen. DELFT Techn. Hogeschool. Cand. r- t Arnoijs, Bergen op zoom, c P. J. Beersma, Schaesbergen, B van der Boll, Terwintselcn. -. Amersfoort. K G Brummcl. Oegstgeest J H Gribling. Blarlcum. G J van der Grinten. Venlo. J. P. van Glin. Den Helder, J B M. Gijsen. Voorburg, .F, Hondlus. Overveen. A. Hoogerwerf, Huisduinen. A. de Leeuw, Hilversum, H. M Liesker en J. A van Hulzen. Gravenhase, A. van LInge en P Rciten- K A Pennlnk. Rot- Doorwerth, H Spruit. BIJ KEELPIJN PASTILLES Radio-agenda VRIJDAG 20 FEBRUARI Hilversum 1. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7 13 Gram. 8.00 Nieuws en weer- ber. 8 18 Gram. 8.50 Voor de hulsvrouw. 9.05 Gram 9.35 Waterst. 9.40 Voor Kleu ters. VPRO: 10.00 „Kinderen en men sen caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Or gelspel. 11.15 Voordr. 11.35 Pianorecital. AVRO: 12.00 Hammondorkest. 12.30 Land- en tulnbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13,50 Gram. 14 00 Kookpraatje, 14,20 Viool en Plano. 14.50 Voordr. 15.10 Creoolse ned. 15.30 Musette-ork- VARA: 10.00 Gram. 10,30 Voor de jeugd. 17,00 Gram. 17.20 Muz. 18 00 Nieuws. 18.15 Fellclt. 18.45 „Ach ter de Horizon", hoorspel. 19.00 Koor zang. 19 18 Zang en gitaar. VPRO: 19.30 .Vreugde en verdriet", caus. 19.50 Her. 0 00 Nieuws. 20 05 Boekbcspr. 20.10 Vler- handlg pianospel. '-'0 30 „Europa con", caus. 20.40 „Aanpassing", caus. VARA: 21.00 ,Les Troyens 4 Carthage", opera 21.50 Report. 22.10 Bui- 22 25 Lichte muz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 AvondwiJ- -"-Ig. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 „In Hu- Ijk en Gezin", caus. 23.3024.00 Piano recital. -XL 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram 7.15 gymn. 7.30 CJram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. ■eerber 8.18 Gewijde muz. 8 45 Gram. 9 00 Voor zieken. 9.30 Voor de hutsvrouw. ".35 Gram. 10.30 Morgcnd. 11,00 Vlooi n plano. 11.35 Gram. 12.30 Land- en tulnbouwmeded. 12.33 Gevar. muz. 12.59 Klokgelui 13.00 Nieuws. Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gram 14.50 Sopraan plano. 15.05 Gram. 15 15 Voordr. 15.35 Harpenen?. 16.00 „De aanleg van een mooi gazon", caus. 16 .15 Sopraan, viool, piano. 16.35 Gram. 17 00 Harp. fluit en cello. 17 30 Milit. report. 17 40 "ram. 17 45 Fries progr. 18.00 Gram. 18 10 Sum 18 40 Hulcmuz. 19 00 Nieuws 19 10 Reguitz.: Verklaring en toelichting. 19 30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20 20 Ka pelkoor. 21.30 „Bij de dijken" 21 55 Ma nnierskapel 22 25 Knnstoverz 22 45 Over denking. 23 00 Nieuws en S.O.S-ber 23.15 evang,progr. 23 3024.00 Gram. VRIJDAG 20 FEBRUARI 11)53 Engeland, BBC Home Service. 330 m. __.00 Lichte muz. 13.25 Gevar muz 13.55 Weerber. 14.00 Nieuws 14 10 Gram 15.00 Voor scholen. 15 30 Orkestconc. 17 30 lie- „.11 Vkinderen 13 55 '.Veerber. 19.00 Nieuws 19.15 Sport. 19.20 Gram 2h.no Lichte muz 20 40 Caus. 21.00 Klankb. 21.45 Idem 22 00 Nieuws. 22.15 Amer. nieuwsbrief 22.30 Gevar. progr. 23 00 Pianorecital. 23.45 Parl.-overz. 24 00—0.03 Nieuws. Engeland. BBC Light programme. 1500 1 247 m 12,00 Mrs. Dale's Dagboek. 15 Gevar. muz 12.45 "oordr. 13.00 Perl.-over/ 13.15 Gevar. muz 13.45 Or kestconc. 14.45 Voor kinderen 15.00 Voor 16.00 Dansmuz. 16.43 Gevar. Mrs. Dale's Dagboek, 17 30 Or gelspel. 18.00 Varlété-ork, 18 45 Verzoek- progr 19 15 Klankb 19 45 Hoorspel 20 00 Nieuws en radiojournaal 20.25 Sport. 70 30 Gevar. progr 21.00 Idem 21.45 Hoorspel met muz 22.15 Discussie. 23 no Nieuws. 23.is Actualit. 23.20 Dansmuz. O 05 Voordr. 0.20 Gevar. muz. 0.561.00 Nieuws. Brussel. Vlaams. 324 m: 12.00 Omrocp- ork 12 30 Weerber. 12 34 Gram (Om 12 50 Koersen) 13.00 Nieuws 13 10 Caus. 13.15 Orgelconcert. 14 00 Schoolradio. 15 30 Gram. 16.00 Moderne muz. 16.40 Gram 17 00 Nieuws 17.10 Gram. 17.15 Pianorecital 17.45 Gram 17.50 Gram. Idem. 18.30 Vonr coldatcn. 19.00 Nieuws en persoverz. 19 40 Gram. 70 00 Omroepork. 22 00 Nieuws 22 10 Kron. van de Nat Raad der Oudstrtlders. 22 15 Tnt Radlo-Unlv. 22 45 Gram 22 55— 1 NleL BBC rvlro rndlns DIRKSLAND, 18 Febr- Oude Tonge is op het ogenblik, zij het met veel moeite bereikbaar- Ook in Ooltgensplaat kan men weer komen. H. T. Vink en J. I. Rlsseeuw. Delft: cand werktuigk. ing.: J D. Blerens de liaan, Bloemcndaal, M. van Duiln, Rot- Lei'dam, E J. B. de Vlieger. Dordrecht; mg. ex bouwk. 1ng G. van Setten. Utieeht, N Spronk, De Bilt. ing. ex. werk tuigk Ing J H A Beneken genaamd Kolmer, Arnhem. J P C van Bommel, Bennebroek. J. van Dam, 's-Grovenhnge, Kol. Enkhuizen. N. C. Korevaar. Hen- Ambacht. M P W. van Leerdam, HMeljcrsl Bussum, ddk Poelen. Amsterdam. J. N. Wark. Heerlen! Yap Kie Han. 's-Gravenhage. J W. van Zwieten. P. Noordzij en H. van Rossen. k.In: risuaac^- •Gravenhase. Rotterdam; A J. C. Vieghert.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2