BERLIJN GÉÉN VERGETEN Hoge Commissaris der V.S. verzekert Oostduitsers: Ru ssen krijgen waarschuwing TOESTAND IS NOG PRECAIR DRIE GEREDDEN STONDEN le DODENLIJST fssggttvsgsizrrr. NA DE RAMP NAAR CANADA 1BÜLWERK Veel journalisten, weinig plaatsen NAUMANN VANDAAG VOOR Geen Kamerdebat over mr. Rohling Drie fracties tegen subsidie aan Ned. Volkstoneel Weldra hulp aan vluchtelingen WINTERDRAMA IN EEN BELGISCH WOVD In één das; weer twee millioen Ir. Maris over noodgebieden: Militair negeerde rampoproep enschedëTTmillioen N.Z. VOORBURGWAL 225 AMSTERDAM.C. Abonnement p. kwartaal 6.35, per week 49 cent per exemplaar 13 cent Abonnement per kwartaal buitenland 8Postgironummer 533100, Gem.-giro A dam T 2500, Holi. Bank-Unie A'dam, Incasso-Bank A'dam DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 Hoofdredactie» J. J. F. Stokvis C. J. Brandt Telef.: Directie, Administratie en Abonnementen 35400 (6 lijnen) Redactie 33800 (6 lijnen) Opgeven van Speurders uitsluitend 39831 (3 lijnen) Dagblad waarin opgenomen de „Amsterdamsche Courant" (328e Jaargang) 8 Pagina's No. 20.373 56ste Jaargang „Wij laten niet met ons sollen" BERLIJN, 18 Febr. ,,Gy. Berlyners, zijt in geen enkel opzicht burgers van een vergeten stad. De nieuwe Ameri kaanse regering zal Berlijn niet in de steek laten. Zij be looft plechtig, alles te doen om er voor te zorgen, dat deze stad een -'oorpost van de Westerse wereld blijft. Houdt ste vig stand! Op de een of andere dag zal er weer een vrij, verenigd Duitsland zijn". Dit hart-onder-de-riem kwam vandaag van de nieuwe Hoge Commissaris der V.S. in Duitsland, prof. James Conant, die zich via de Amerikaanse radio in West-Duitsland tol de Duitsers in de Oostzone richtte. Maar niet alleen tot hen. Want de Russen gaf hij de waarschuwing, dat de Amerikanen en hun geallieerden niet zul len laten sollen met hun rechten in het omsingelde, afgesneden Berlijn. BONN, 18 Febr. Slechts 20 journalisten zullen in de kleine rechtszaal van de Engelse con- tröle-commissie in Bielefeld i aanwezig zijn, wanneer morgen „de eerste acte" in het proces begint tegen Werner Naumann de man, die op 30 April in I de bunker van de Rijkskanselarij te Berlijn aanwezig was, toen l Hitier daar met de nederlaag 1 voor ogen de hand aan zichzelf 1 sloeg. 1 Hij en zes anderen werden kortgeleden door de Britse mili- taire politie in het holst van de 1 nacht gearresteerd en worden beschuldigd een samenzwering te hebben ondernomen om „door infiltratie van de be staande rechtse partijen" de macht in West-Duitsland in han den te krijgen. Volgens Bonn had dit complot niet zoveel om het lijf. Voor tientallen Duitse en bui tenlandse journalisten is geen plaats in dez^ rechtszaal en eveneens worden fotografen ge weerd. Maar verscheidene pers fotografen zullen pogingen doen in de gangen of bij het binnen komen van het gebouw een foto van Naumann te maken, van wie men alleen nog maar afbeeldin gen heeft uit de dagen, toen hij staatssecretaris was op het minis terie van Propaganda van Joseph Göbbels. Uit zijn naam zal een Engelse advocaat, John Scott Henderson, een petitie voorlezen, waarin Naumann verzoekt in voorwaar delijke vrijheid te worden ge steld. Iedere vreemdeling, die zonder dat een beschuldiging tegen hem is ingebracht, wordt vastgehouden, kan volgens de Engelse wet binnen een bepaalde tijd een verzoek daartoe indie nen. (Reuter) JOSEPHINE IN MOEILIJKHEDEN HAVANA, 18 Febr. Jose phine Baker („Avec son tralala") heeft moeilijkheden in Cuba ge had, De militaire inlichtingen dienst van dit land heeft haar langdurig ondervraagd over haar mogelijke sympathieën voor het communisme, maar tenslotte is zij toch vrijgelaten. De beroemde negerzangeres, die Amerikaanse van geboorte is, maar nu de Franse nationaliteit bezit, ontkende ook maar iets met het communisme te maken té heb ben. Er was nog een ander onge rief: de Cubaanse politie heeft een groot aantal boeken op haar hotelkamer in beslag genomen. FAMILIE STOLK uit Dirksland heeft alle reden, om na de doorstane ellende weer een vrolijk ge- j zicht te trekken. Vader Stolk, 1 moeder, de twee dochters en de zoon zullen namelijk als J een der eerste families uit het noodgébied gaan emi- greren. Zij profiteren van de bijzondere regeling, die er voor de rampslachtoffers is getroffen. Vader Stolk had er niet J op gerekend, dat hij nog dit jaar naar Canada zou kun- nen emigreren. Een paar da- gen geleden kreeg hij echter bericht, dat hij reeds Vrij- dag a.s. met de „Groote Beer" kan vertrekken. De familie laat geen goed, geen huis achter in dns land. 't Alle bezittingen werden door het water verzwolgen (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 Febr. De kans op een debat in de Eerste Kamer over de vervolging, inge steld tegen de raadsheer-commis saris, mr. Rohling, wordt door minister mr. L. A. Donker in zijn Memorie van Antwoord op de be groting van Justitie afgesneden. Hij heeft er nota van genomen dat enige senatoren zich voorbehou den hebben, om deze vervolging bij de openbare behandeling der begroting nog nader ter sprake te brengen, maar hij wijst er op, dat deze zaak zich in het huidige sta dium daartoe niet leent. Het geldt hier toch een aanhangige straf zaak en de beslissing op het inge diende bezwaarschrift tegen de dagvaarding dient te worden af gewacht. KUNSTDEBATTEN IN AMSTERDAMSE RAAD (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 19 Febr. Woensdagmiddag is de Amster damse raad begonnen met de de batten over de verlening der kunstsubsidies. Debatten, die ook de gehele avondzitting in beslag hebben genomen en waarin be slist is over de bestemming van de rond f 775.000, welke B. en W. volgens haar voordrachten aan toneel, opera en ballet willen toe kennen. De eerste subsidie welke ter sprake kwam, was de f 15.000 voor het Nederlands Volkstoneel. De fracties der Prot.-ChristeTijken, van de VVD en van de KVP wa ren ronduit tegen de voordracht. PvdA en CPN bleken voorstan ders te zijn. Een van de belang rijkste argumenten van de tegen standers was, dat B. en W. in deze een incidentele politiek zonder enige lijn voeren. Immers, voor het seizoen 51/52 werd weliswaar een suibsidie van f 15.000 aan het Nederlands Volkstoneel toege kend, maar dat beoogde een „li quidatie-subsidie" te zijn omdat men voorzag dat het Volkstoneel na- dat seizoen zou ophouden te bestaan. Volkstoneel schoot tekort Nu echter wordt in de voor dracht aangevoerd, dat inplaats van deze liquidatie een nieuwe toekomst voor 't Volkstoneel is te verwachten, omdat het „tableau de la troupe" wordt versterkt met nieuwe krachten en omdat Albert van Dalsuim als gast-regisseur zal gaan optreden. Bovendien achten B. en W. het van belang, dat de toegezegde rijkssubsidie van f 50.000 niet verloren gaat. Deze subsidie wordt nl. uitsluitend ver leend, indien het Volkstoneel van andere zijde minstens een bijdra ge van f 15.000 zal ontvangen. Zowel PvdA als CPN voelde Weinig verandering in temperatuur Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot Donderdag avond: Aanvankelijk nog mistig of nevelig, later overwe gend zwaar bewolkt. Plaatselijk af en t-oe lich te regen of motregen Overwegend matige Wes telijke wind Weinig ver andering ln temperatuur. VRIJDAG: Zon op 7.46. onder 18 03 Maan onder 2 11, op 9 53. Voertuigen licht op van 18.33 tot 7.16. HET WEER VAN GISTEREN Weer Max Eer gist Helsinki Oslo Moskou Warschau Berlijn Amsterdam Londen Parijs Luxemburg G Par'.enk Wenen Innsbruck Luzern Interlaken Nice Rome Algiers Ochtend Middag sneeuw mist zonnig opklar. sneeuw zw. bew. opklar zw bew zw. bew mist regen tw bew zw bew. regen regen 1 regen 1 regen h. bew zw bew temp. Gis teren sneeuw zw bew 2 zw bew. zw bew 1 zonnig zonnig 13 zonnig zonnig 8 1. bew. zonnig 11 voor deze redenering. De KVP- fractie zag echter geen heil meer in het Volkstoneel, dat zo werd gezegd al jarenlang tekort is geschoten in dc taak góed volks toneel te brengen. Daarnaast werd van VVD-zijde aangevoerd, dat een verlening van deze subsidie, waardoor het Volkstoneel kan blij ven bestaan, automatisch het aan zuiveren van een exploitatietekort van ruim f 12.000 zal gaan vergen. Inmiddels zal de raad nog zwaardere noten te kraken krijgen dan deze subsidie. B. en W. stel den nl. voor, de Nederlandse Ope ra een subsidie van f 630.000 te verlenen, terwijl voorts nog sub sidies od de agenda staan voor het Ballet Recitel (f 10.000). het Bal let der Lage Landen (f 10.000), het Holland-Festival '53 (f 80.000 plus f 10.000 voor het geven van voorstellingen tegen lagere prij zen) en aan de stichting ..Kunst- maand Amsterdam" (f 20.000). DEN HAAG, 19 Febr. Bin nenkort is de benoeming te ver wachten van jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek, thans H. M. se- zant te Jeruzalem, tot H, M. bui tengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Oslo. De Amerikaanse regering zo ging Conant voort zal doen wat zij kan om het vluchtelingen vraagstuk te verlichten. In de naaste toekomst zullen inet bonds kanselier Adenauer en Westber- Iijns burgemeester, prof. Reuter, besprekingen gevoerd worden over snelle hulpmaatregelen en ook over maatregelen voor het economisch herstel van Berlijn en voor inperking van het steeds groeiende werklozenleger. Conant gaf ae Russen duidelijk te verstaan, dat elke poging om de rechten van het Westen in de stad te beknotten op krachtige tegenstand zal stuiten. „Wij zij;~ vastbesloten, de verbindingen met Berlijn open te houden. Wij zul len blijven vasthouden aan een vrij verkeer in de gehele stad. Wij zullen onze plichten vervullen en wij zullen onze rechten handha ven". In dit verl-and gewaagde de nieuwe Hoge Commissaris van de ratificatie van de Europese ver dragen. waardoor de Westpuitse Bondsrepubliek zal worden »>P genomen in de Westelijke verde digingsgemeenschap. Maar Berlijn zal blijven vallen onder de spe ciale verantwoordelijkheid van de V.S., Frankrijk en Engeland, aldus Conant, die verder zei: „De gren zen van de vrijheid zullen zich op vreedzame wijze uitbreiden en dan zal Berlijn niet langer een ge- isoleerd bolwerk zijn". „Marionettenregering' Zijn mening over de regering var. Oost-Duitsland gaf prof. Co nant op niet mis te verstane wij ze. Hij sprak: „Een mar onetten- regering, gesteund door Russische wapens, kan professoren onder drukken en studenten dwingen, een nieuwe en buitenlandse wijs begeerte te studeren. Reizigers uit het buitenland kunnen aan de grenzen tegengehouden worden. Boeken kunnen vernietigd wor den en brieven gecensureerd. Aan hen, die met geduld en kracht de zware druk van Russische bezet ting' en communistische slavernij verduren, breng ik mijn speciale groeten uit Amerika. En ik geef hun de verzekering: Uw mede- Duitsers in West-Berlijn en de fe derale republiek houden stevig stand; op de een of andere dag zult u met hen verenigd worden onder omstandigheden, die een democratische en vrije regering -.aar uw eigen keuze verzekeren". Geen verkiezingen in N. O.-polder GIETHOORN, 19 Febr. Na een uitvoerige discussie heeft de Noordoostpoldercommissie voor algemene belangen, waarin de Anti-Revolutionnaire Partij, Christelijk-Historische Unie, KVP, Partij van de Arbeid en de vereni ging Polderbelangen vertegen woordigd zijn, het voorstel van de landdrost aanvaard om met het oog op de te verwachten gemeen telijke indeling in 1953 geen ver kiezingen te houden voor een nieuwe poldercommissie. Hongerende reeën door honden gedood (Van onze correspondent). BRUSSEL, 18 Febr. In het Sourbrodt-woud aan de Oostelijke grens, is een kudde uitgehonger de reeën door loslopende honden (of door wolven?) haast volledig uitgeroeid. Een der opgejaagde dieren sprong door de ruit van een huis en kwam in de woonkamer van een boerderij terecht. Op het lawaai van de rinkelende ruit en van woest gehuil snelden de be woners naar beneden. Toen zij de door paniek aangegrepen hinde bemerkten, vermoedden zij dade lijk, dat een kudde, die in de buurt werd bevoorraad, was aangeval len. De volgende dag gingen jachtopzieners op zoek, Niet ver van de boerderij troffen zij inder daad niet minder dan negen dode hinden aan verscheurd en dood gebloed. Op de harde sneeuw kon uit de sporen duidelijk wor den opgemaakt, dat de dieren verrast waren en naar de boer derij waren gevlucht. Sinds November ligt de gehele streek onder een dikke sneeuw laag. Daardoor komt het grote wild steeds moeilijker aan voed sel. Talrijke jachtopzieners en houtvesters in de streek brachten geregeld tot diep in de bossen grote hopen hooi, die gretig wer den gegeten door herten en reeën. In de buurt van de boerderij „Couvent Verf' zetten de jacht opzieners hun bevoorrading voort, daar zich in de dichte dennen bossen een kudde hinden en haar jongen overdag schuil hield, om 's nachts beschutting tegen de koude te zoeken in een zeer dich te haag van struikgewas in de buurt van de boerderij. Deze kudde nu is naar veron dersteld wordt, door zwervende honden aangevallen. De politie zoekt naar de eigenaars van de honden. De bewoners van de streek zijn echter van mening, dat het geen honden zijn. die jacht hebben gemaakt op de hin den, maar uitgehongerde wolven uit de pliitse bossen. RAMPENFONDS DEN HAAG, 19 Febr. Het Nationale Rampenfonds had Woensdagavond in totaal 51,5 millioen gulden binnengekre gen. Lentestorm kan veel kwaad doen (Van onze Haagse redactie.) kee. in Zuid-Heiland en Nrd-Bra- DEZE MAN heeft wel reden om zo uitbundig in z'n schik te zijn. Hij werd in één slag millionnair, doordat hij het presteerde twee voet balpools tegelijk te winnen In de Littlewood-pool ivon deze Engelsman 75.000 en in de Vernon 75.000. het geen in Nederlands geld om gerekend een bedrag van ruim anderhalf millioen gul den is. De naam van de ge lukkige: Jack Coulton; oud 41 jaar; van beroep: verze keringsagent. y DEN HAAG. 19 Febr. directeur-generaal van Rijks waterstaat, ir. A. G. Maris, heeft gistermiddag een uitvoerige uit. eenzetting .gegeven van de stand van zaken in het overstroomde gebied, waarin hij Zondag een tocht heeft gemaakt. Van Woensiïrecht af heeft hij vrijwel over de volle lengte van alle dijken van Zuid-Beveland tot het eiland Voorne-Putten een onderzoek ingesteld over een route van 500 km van de 1100 km lange dijk, welke er vóór de ramp aanwezig was. In deze ge bieden is dus ongeveer de helft door storm en overstroming weg gespoeld. Men is thans op grote schaal overal bezig met kleiwerk de schade te beperken en om de stromen te beletten verdere schade aan te richten. Bij gun stig weer zullen binnenkort ver scheidene gebieden droog Urnen. Mochten er echter voorjaars. stormen komen, dan zou teleur stelling niet kunnen uitblijven. In het algemeen achtte hij de toe stand nog zeer precair. Ir. Maris zei op een vraag of de totale schade op f 1 milliard kan worden begroot, dat deze vraag niet zonder reserves is te beant woorden. De situatie is thans zó, dat ?en zware storm nog veel on heil zpu kunnen brengen, maar als het weer zo blijft hoopt men de situatie in de hand te kunnen houden. Niet ongunstig tot vrij gunstig noemde ir. Maris de toestand op St. Philipsland, Tholen, Noord- Beveland. Walcheren. Zeeuwsch- Vlaanderen. Voorne-Putten (be halve bij Hellevoetsluis), Hoek- sche Waard, Goeree en O verf la k- bant. In de laatste provincie zijn echter ten Oosten van Willem stad nog diepe gaten in de dij ken, evenals bij Bergen op Zoom en in de rijweg ten Zuiden van de Moerdijk. Het is nog niet be kend hoeveel tijd gemoeid zal zijn met herstel van de spoorweg tussen Rotterdam en Roosendaal. Schouwen zorgenkind In tegenstelling tot de andere eilanden is de toestand op Zuid- Beveland en op Schouwen min der gunstig. Vooral Schouwen is het zorgenkind. Er wordt hier momenteel een verbinding ge maakt tussen Noord en Zuid, van Zierikzee naar Bruinisse. De ha venmond van Zierikzee is zwaar beschadigd, maar moet met het oog op de grote belangen, die hier op het spel staan, spoedig bruikbaar worden gemaakt. Zuid-Beveland Op Zuid-Beveland is bij Bath een groot gat, waardoor het wa ter nog met een snelheid van 5 m per seconde stroomt. Men moet hier een grote oppervlakte vul len. Een groot aantal milirairen zal op korte termijn een 1800 m lange kade moet-.! aanleggen. Mocht dit Jukken, dan wordt de vloedkom hier zeer beperkt. In een week rijd zullen duizend a twee duizend militairen hier 300.T00 zandzakken moeten plaat sen. Begin volgende week wordt met dit werk begonnen. Bij Kruiningen zijn drie ern stige gaten van 4 tot 17 m diep. De haven is onbruikbaar. Spoe dig herstel is hier geboden met het oog op het weer in gebruik nemen van de veerpont. (Van onze speciale verslag gever) 's-GRAVENDEEL, 18 Febr. Op de eerst uitgekomen lijst'van slachtoffers van de watersnood stond vermeld, dat de weduwe Van Abt Wulp uit 's-Gravendeel met twee harer kinderen tijdens de ramp was omgekomen. Woens dag spraken wij de weduwe Van der Wulp in 's-Gravendeel. Zij kwam zo achter de was vandaan gelopen, een lachende, donkere vrouw van 36 jaar. Zij heeft zich met al haar vier kinderen van de d in de golven weten te red den, zoals ook in een rectificatie op een latere verlieslijst, negen dagen na de eerste, werd bericht. Mevrouw Annigje van der WulpMol, reeds enkele jaren weduwe, huisde met haar telgen aan de Molendijk, een der zwaarst getroffen gedeelten van het dorp, waar velen in de golven gebleven zijn en waar men thans nog slechts een trieste ravage aantreft. Zij leefden in een zg, „onderwo ning", aan of eigenlijk gedeelte lijk „in" de dijk gebouwd, kamer met een keuken. één ONTSNAPT Die avond voor. de rampnacht- zag zij wel, dat er zwaar weer dreigde en dat het hoog water zou worden. Maar dat had zij al zo vaak meegemaakt, zij was er niet bang voor. Zij en haar kinderen legden zich als gewoonlijk ter ruste en vielen in een gezonde slaap. Maar 's nachts kwam een familielid hen wakker kloppen: „Er uit, of jullie verdrinken! Slaapdronken rees het gezin over eind, de oudste zoon, de 17-jarige Marius, laat naar bed gegaan, wilde eerst niet uit de bedstee komen. Zij schoten in aller ijl wat kleren aan en konden nog juist het trapje, dat naar de bo venburen leidde, bereiken. Bange uren. De orkaan loeide rond het wankele stulpje, de los gebroken watermassa vrat gulzig grote brokken uit de dijk. De dood greep zijn vele kansen gre tig. CONDOLÉANCES.... Toen de watervloed zich over de dijk had gésiort viel deze even droog. Daarvan maakten zij ge bruik voor hun enige mogelijk heid: een levensgevaarlijke tocht langs de afbrokkelende dijk, ter wijl de storm woedend aan hen rukte. Een eeuwigheid later be reikten zij het huis van de zwager van mevr. v. d. Wulp, de 48-jarige gemeentechauffeur Aart v. d. Wulp. Daar, aan de Gorsdijk 5, ver blijft zij nu nog, met haar oudste kinderen, de zoon Marius en de 15-jarige dochter Bastiaantje. De andere kinderen, de 10-jarige Jan en de l'l-jarige Aart Jacob, zyn ;eëvacueerd en wonen bij kennis sen in Dordrecht. Als uit de doden herrezen de familie had al condoleantiebrieven ontvangen... BLIJDE MENSEN Dat huis van Aart v. d. Wulp en zijn wakkere vrouw is een waar toevluchtsoord. In de eerste dagen na de ramp waren er niet minder dan 28 personen bij hen onder dak, van elders verdreven verwanten en vrienden. Thans vertoeven er nog 19 mensen. Een huis vol bedden en provi sorische legersteden. De vrouwen moeten wonderen verrichten om elke dag warm eten ter tafel te brengen, want er is geen gas en ook nog geen waterleiding. Ze be reiden de maaltijd voor al die mensen op kooktoestellen, water FOTO BOVEN: Weduwe Annigje van der Wulp met haar kinderen Bastiaantje T (links); en Marius aan de maaltijdin de woning van haar gastvrije zwager te s-Gravendeelivaar zij na de verschrikkelijke tocht in t de rampnacht een voorlopig Z onderdak vond. 4 FOTO ONDER: Dit. is het veelbesproken stukje uit de eerste dodenlijst, die op 4 Februari werd vrijgege- T ven. Volgens deze lijst zou- den de wed. W. v. d. Wulp en kinderen in 's-Graven- deel definitiefzijn omge- komen. Ruim een week later kwamen de rectificatie en het blijde bericht dat zij in leven waren. moet bij de tanks in de haven worden gehaald. Maar er wordt geleefd en gewerkt en ook al weer gelachen. „Wij leven nog." zegt Annigje v. d. Wulp, die al twee dagen aan de was is. .Haar woning staat nog onder water. Zij lacht haar gast vrije zwager eens toe, die aan zijn stoel gekluisterd is door een ge kneusde voet bij de hulpverle ning opgelopen. Zij strijkt over de kuif van haar zoon Marius, die zich ver moeid en ziek voelt, een reactie op de doorstane ellende en het harde werken bij de herstelwerk zaamheden. En zij knijpt eens in een van de bellefleurwangen van de stralend-gezonde dochter Bastiaantje. Wat zorgen! Zij léven toch; zij hebben immers de dood een rectificatie afgedwongen. Afgelast Carnaval brengt nog geld op (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 19 Febr. De verkoop van carnavalsprogram ma's met speciale opdruk, ten bate van de watersnoodslachtof fers, is in Oeteldonk een succes geworden. Na een mooie bijdrage van prins Amadeiro kon een to taalbedrag van 1111.11 aan het Rampenfonds worden overgedra gen. Een veelzeggend cijfer uit het rijk der wijze dwaasheid. -4rlÖ*v. cs: d 182, Martha gets, 9-7-1893. laat. e adres: d 104. 'S-GRAVENDEEL DEFINITIEF OMGEKOMEN: Heer J, GROT. laatste adres, Lan- gest.raat; I •nej ST. NïKOLAASEN, dochter (nog niet gevonden) laatste adres Gorstdljk 50: Mej. KRANENBURG, 12 jaar ond 4- móeder en zusje, laatste adres: Pr Bernhordstr 14; Héér VAN APPELDOORN laatste adres Molendijk 50. Me), VAN STEENSEL. laatste adres Renoyshoek 53: Met grote- waarschijnlijkheid omge komen dóch lijken nóg niet geborgen |t.O- Mej KRUYTHOF, laatste adres ijk 7Q; 2 óf 3 kinderen. aatsteadres Molendijk 68; Kr en mevr BRAND, laatste adres ndijk 72, i VERDONCK dochter 4- 3 venaamd DE ZEEUW, hg dit bus 5 laatste ad/t... Roks, Berns. geb 18-6-1952 adres: B 326. Van Meer. Corneh «non geb. 14-8-1951 ste adres: B 337. Van Meer Petroi. Dymphna geb 15-7-191 matste adres; B 337. De Krom. Johannes J, te Halsteren laatste adre Kortgene t» ,Pieter Arle. L te Wissekerke. landaröe-» adres- Torendyk 88. _A^chrler, Jacömina i_ £6,1.07 te Kortgene. Torendjjk 45. Verhuist. Adrians. scl echtgenote van Jan Ve-N adres: Torendyk 41 Van. Vliet, Her Harmeien (TJ.V dijk 1:5. Catb.l BOETETOCHTNAAR KOREA? (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 Febr. Aan gezien de 25-jarige uit Noord- Celebes afkomstge militair B. G. L. op 1 Februari geen gi.-hoor had gegeven aan de noodoproep via de radio aan militairen, om ten spoedigste terug te keren naar hun onderdeel, veroordeelde de Krijgsraad te Velde-West in Den Haag hem Woensdagmiddag tot een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van veertien dagen met aftrek van voorarrest. De Krijgsraad motiveerde het vonnis op grond van „opzettelijke ongehoorzaamheid" en .ongeoor loofde afwezigheid", gepleegd in een tijd van nood. Beklaagde was pas Dinsdag 3 Februari te Amersfoort, waar hij was gestationneerd, teruggeko men. Hij was met verlof en had elders bij zijn zuster gelogeerd. Hij verklaarde, de oproep jnder- daad te hebben gehoord, doch na derhand kwam hij in de veron derstelling te verkeren, „dat het radiobericht weer herroepen was". De verdediger bracht naar vo ren. dat L. bij het onderzoek be rouw had getoond over de nala tigheid. Bij wijze van „boetedoe ning" had hij zich opgegeven a!s vrijwilliger voor Korea, waar hij in voorgaande jaren reeds eerder naar toe was geweest. Kansspel kansloos bij mr. Donker (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG, 9 Febr. Ook de huidige minister van Justitie blijkt de onwettige activiteit in speel- gelegenheden te zullen doen be strijden. De roulette heeft dus ook bij mr. L. A. Donker geen kans. ENSCHEDE, 19 Febr. Door de Enschedese burgerij en de be drijven ter plaatse is een bedrag van ruim een millioen gulden bij eengebracht voor de watersnood- slachtoffers.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1