Zó is de toestand nu in het rampgebied: Vrije Volk Encyclopaedie PUR0L HH W eldadig bewijs van eenheid des volks Eisenhower niet voor hogere invoerrechten ,B.B." persfotograafin het land Yoeg 353 WATERSTAAT GEEFT OVERZICHT Brug over Noord weer in gebruik HET VRIJE VOLK DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 PAGINA 7 Al geesteslicht, al wetensmacht zij aan het zwoegend volk gegeven. (Uit de Socialistenmars). houdend personeel toetrad, ls de ANB een bedrijfsbond. De naam werd gewijzigd in Algemene Ne derlandse Bouwbedrijfsbond. Het ledental bedroeg eind December 1952: 57.218. Het dagelijks bestuur bestaat uit: G. Klem. voorzitter: C. Brandsma, secretaris: H. Rin- gersma, penningmeester; Jac. Mes, tweede voorzitter: H. Ka per. tweede secretaris; J. de Vries, tweede penningmeester. Het adres is: Vondelstraat 40, Amsterdam. BOUWMEESTER, geslacht van beroemde Nederlandse toneelspe lers en -speelsters. 1. Louis F J. (1842—1925) trad sinds 1861 bij verschillende gezel schappen op. Van 1879—1902 had hij een vast engagement (verbin tenis) bij het Nederlands ToneeL Daarna maakte hij tournees door Nederlands-Indië, trad op te Londen en Parijs en was, onder andere, aan Heijermans' gezel- BOURGEOIS (Frans, letter lijk: burger), bewoner van bourg is burg. stad. De naam bourgeois kreeg in de negen tiende eeuw een bijzondere poli tieke en sociologische betekenis. Bij Claude H. de Saint-Simon (Frans schrijver en sociaal-poli tiek denker. 1760-1825) is een bourgeois de vertegenwoordiger van het niet-producerende deel der natie. Bij Ferdinand Lassalle (Duits socialist 1825-1864) en Karl Marx (1818-1883) .is een „bour geois" de vertegenwoordiger dei- bezittende klasse tegenover de proletariër. Bourgeois is ook de naam voor een geborneerde (kleingeestige) burger. BOURGEOIS, Léon Victor Auguste (1815-1925). Frans staats man. Hij was sinds 1888 lid van de Kamer van Afgevaardigden voor de radicale partij en minister van Justitie (1892-1893) in het kabinet- Ribot in de tijd van het Panama schandaal (1889-1897). Hij was minister-president van 1895 tot 1896. Hij verwierf zijn grootste bekendheid door zijn werkzaamheid op het gebied der officiële vredesbeweging. Hjj was het hoofd der Franse delegatie op de vredesconferenties in Den Haag in 1899 en 1907. H»j was ook lid van het Permanente Hof van Ar bitrage. Hij had een werkzaam aandeel in het maken van de Statuten voor de Volkenbond in 1919 èn was eerste voorzitter van de Vol kenbondsraad in 1920. Hij kreeg de Nobelprijs voor de vrede in 1920. Van 1920 tot 1923 was hij voorzit ter van de 'Franse) senaat. Hij schreef verschillende (politieke) werken. BOURGONDIË (Frans: Bour gogne) landschap in Oost-Frank rijk, tussen Champagne, Lotha ringen en het Seine- en Rhöne- gebied. De kern is hét Saónebek- ken met de kalkgebergten (Cóte d'Or. hoogvlakte van Langres). De oppervlakte bedraagt onge veer 30.000 km' met ongeveer 1.8 millioen inwoners. Thans omvat, het de departe menten (provincies) Ain. Saóne- et-Loire. Cöte d'Or en Yonne. De hoofdplaats is Dijon. Het heeft een wereldberoemde wijnbouw (o.a. in Nuits Saint Georges en Beaune). BOUTENS, Pieter Comelis (18701943) Nederlands dichter en vertaler van poëzie. Hij promoveerde in 1899 te Utrecht in de klassieke letteren. Hij was lyrisch dichter. Het rhythme. de klank en de beel den van zijn poëzie getuigen van grote verfijning. Hij verzorgde vooral ook de verstechniek. Hij schreef onder andere de verzen bundels: „Verzen" in 1898, „Prae- ludiën" in 1902, „Verzamelde son netten" in 1907. „Beafrijs" in 1908, waarin hij een Middeleeuwse le gende nadichtte, de geschiedenis van een non. die zeven jaar bui ten het klooster vertoeft, wat door de hulp van Moeder Maria niemand merkt. Verder „Vergeten liedjes" in 1909. „Carmina" (La tijn gedichten) in 1912. „Lie deren van Isoude" in 1919. Zo merwolken in 1922, „Bezonnen verzen" in 1931 en „Tusschenspe- len" in 1942. BOUTS. 1. Dirk (omstreeks 14151475) Nederlands schilder uit Haarlem. Hij vervaardigde re ligieuze voorstellingen en martel- voorstellingei.. ondere andere het „Sacramentsaltaar" en het „Martelaarschap van de Heilige Erasmus" (beide in de Sint Pie terskerk te Leuven). Zijn zonen Dirk en Albrecht waren eveneens schilder. Aan de eerste wordt toegeschreven het schap verbonden, drieluik (uit drie met scharnieren sinds 1914 was hij weer bij het onderling verbonden delen be- Nederlands Toneel staand schilderij) bijgenaamd Hij was Nederlands grootste ac- „De Parel van Brabant", waarop teur in een klassiek en roman- de Aanbidding der Koningen tisch repertoire, voorkon.t (in de Oude Pinako- Zijn glansrollen warenOedipus thees, een museum te Munchen (m het treurspel van Sophocles Shvlock (in Shakespeare's „Koop- 2 Albrecht (omstreeks 1460man van Venetië") Voerman 1549), zoon van de eerste Dirk, Henschel (in het drama van Ger- Nederlands schilder te Leuven.' hart Hauptmann). Hij schilderde o.a.: „De Hemel- o Tnrerieriir a t writs" ntus „Hieronymus Chiistus bij Si- der anciere aan het Neder- mon „De Phanzeeer ..Hij werd lands Toneeli de Vlaamse de beïnvloed door zijn vader Renaissance-stromingen. BOUWBEDRIJFSBOND, Alge mene Nederlandse. Opgericht 1 Januari 1920 onder de naam Al gemene Nederlandse Bouwarbei- dersbond. De organisatie ont stond uit een fusie van de Tim- Schouwburg te Antwerpen en Het Rotterdams Toneel verbonden aLs directeur-regisseur. Hij speelde klassieke en realis tische karakterrollen. 3. Theodora A. L. C. „Theo" (1850—1939) zuster van 1. Zij was toi xu01c vau uc x,ui- |^uwd mei de kapelmeester merliedenbond en de Centrale -.f11 met e musl" Bond van Bouwvakarbeiders, in welke laatste ach reeds eerder t''ad sl"ds *865 regelmatig verscheidene kleine bonden van onder andere bij het ^ezel- metselaars, opperlieden, grond werkers en steenhouwers hadden verenigd. Bij de oprichting telde de bond 21.000 leden. schap Van Lier en bij het Neder lands Toneel Zij was éen van Nederlands uuuu «iww grootste actrices in het roman- In 1940 kwam een fusie tot tis«he genre. Zij speelde, onder stand met de schilders- en stuca- andere: Frou-Frou, Fédora, Mar- doorsbonden, die evenals de guerite Gautier. Madame Sans- ANB waren aangesloten bij het G£n?' Hanna in Voerman Hen- NW en met een kleine neutrale *c'Lady Macbeth en Maria organisatie. Het ledental bedroeg "tuart. toen 43.500. 4. Louis (1886—1932) zoon van In de Jaren vóór de oorlog is 1. Hij was directeur van het ope- veel gedaan voor de verbetering rettegezelschap „De Haghezan- van de lonen en de vacantie- gers'. Hij maakte de Franse ope- regeüng. In 1942 maakte de op- ra comique hier populair, richting van het nationaal-socia- 5. Fredenk Christiaan, „Frits listische Arbeidsfront een einde Junior" (1885) zoon van 2. en Ma- aan het werk van de bond. Na rie de Clermont,. Hij trad onder de bevrijding moest de organi- meer op bij het gezelschap Van satie van de grond af worden Lier. Heijermans en Ro.vaards. opgebouwd. In vier jaar kon het Hij richtte met 6. „Het Nieuwe ledental op 42.650 worden ge- Toneel" op en was directeur-re- bracht. gisseur van het Nieuw Schouw- Op initiatief of met medewer- toneel van 1933—1938. king van de ANB zijn belang- Sinds 1938 houdt hij voordrach- rijke sociale voorzieningen tot ten met zijn vrouw Dogi Rugani. stand gekomen in het bouwbe- in 1941 werd hij leraar aan de drijf. Het Risicofonds waarborgt Amsterdamse Toneelschool, de bouwarbeiders 90 van hun 6 Adoli ams, zooa van 3 H1) loon. wanneer zij door de vorst met 5 dlrecteur van „Het niet kunnen werken. De Lichte Nieuwe Toneel" verletregeling voorkomt, dat de - «p... nfiQfi t arbeiders minder dan 48 maal i™* (^6).dc^5r va" het uurloon betaald krijgen. wanneer zii in de winter door Zi] w as ondei meer verbonden aan de^^rrag invallende duisternis ?nL(V?n kortere werkdagen moeten ma- ken. De vacantieregeling is ver- g beterd'. Een Bedrijfspensioenfonds schappen ln Nedeiland. werd opgericht. In de burgerlij- 8 Lily (1901) dochter van de ke en utiliteitsbouw, de water-, violist Louis Bouwmeester, klein- spoor- en wegenbouw, in het stu- dochter van 2. cadoors- en in het straatmakers- ZlJ trad ook voor de film op. bedrijf kwamen loonregelingen onder andere in Pygmalion in tot stand. Voor het schilders- 1937. bedrijf, de timmerfabrieken, het 9. Wiesje (1909) jongste doch- heibedrijf en het grondborings- ter van 1. Zij trad bij verschil- en buizenleggingsbedrijf werden lende gezelschappen ot> en is ge- c a.o.'s afgesloten. Sedert 1 Janua- huwd met de architect G. A. C. ri 1951, toen ook het opzicht- Staal. 130 IN EEN HOOFDARTIKEL in hel Weekblad van de Ned. Protestanten bond. getiteld „Positieve gezichte, punten", schrijft prof. dr M. A. Beek over de ramp, onder meer gewagend van de zo spontaan in ons volk naai voren gekomen algemene solidariteit en verrassende offerbereidheid„Het is een zegening van de modern» techniek, dat wij gedwongen worden met elkaar en voor elkaar te leven De berichtgeving van de radio dwone ons gehele volk van noord tot zuid om van de rampzalige Zondagmor gen af de loop der gebeurtenissen mee te maken. Z« spoelde het vloed- water ook dooi vertrekken van hen, die hoog en droog zaten. Zij werden ge dwongen om te de len in het lot vat de geteisterden, zi; roeiden met d» redders tegen winc en stromen en zi.' hoorden het loeier der radeloze koei- Af. A. BEEK en. De mensen wa- positieve ren verdrietig over gezichtspunten... hun machteloos heid. zij wilden helpen, dragen, weerstaan. Toen ii het beste onder ons volk gewekt en er is een naastenliefde betoond, die haars gelijke in de geschiedenis nau welijks zal vinden." „Zonder de sentimentaliteit van een depreciërend medelijden, maar met een hard en zakelijk saamhorig heidsgevoel heeft de natie het na tuurgeweld van storm en vloed be antwoord. Wij kunnen daarvoor niet dankbaar genoeg zijn. Dankbaar mo gen we ook zijn, omdat de kerken en partijen van ons volk elkander vrij wel zonder uitzondering hebben te ruggevonden. Het is hartverheffend te bemer ken. dat de banden uit de oorlogs tijd niet geslaakt zijn. zoals wij naar de uiterlijke schijn wel eens gevreesd hebben. De eenheid van onze volks gemeenschap heeft een weldadig be wijs van haar bestaan gegeven. Daaraan kan geen pessimisme of cri- tiek iets veranderen. Dit staat stevig als een paal boven de bewogen wa teren." Prof Beek herinnert voorts nog aan de ontroerende hulp uit het buitenland, - die „heeft bewezen dat de techniek bezig is ook de ganse wereld tot eenheid samen te sme den". dat deze hulp „zeker banden over en weer (zal) bevestigen en nogmaals de hartstochtelijke be hoefte versterken om beuzelingen te vergeten en de eenheid der volkeren te winnen". ,.Ik behoor niet tot degenen." zo besloot prof. Beek „die menen van Gods doen in deze dingen iets te begrijpen. Slechts aarzelend spreek ik mee in de taal der kerk, die het heeft over de wegen van Gods ge- richten. Was ook dit een gericht? En waarvoor was het een gericht? Voor deze vragen kan ik geen op lossing. geven, maar ik ben dank baar met het antwoord, dat onze natie gegeven heeft, nu in het Jaar onzes Heren 1953 en ik mag er niet aan denkqn hoe machteloos dit ant woord een eeuw geleden zou geweest zijn." KERKELIJKE BEROEPEN ENZ- Ned. Hef.v. Kerk. Ede (vacöture J, H. Cirkel) en te Lage Vuursche H. N. van Hembergen. Schalkwijk. Benoemd tot vicaris te IJselmonde P, D. de Bruyn. candtdaat te Rotterdam-Z.: tot vicaris te Rot terdam (Vreewijk) J. L. Marls. Can didas t te Rotterdam-Z. Bedankt voor de benoeming tot hulpprediker te Oostvlieland L. H. Cbr. Israël. Vaals: voor Ni j verdal 1 derde predikants- piaats) H. van Gosllga, Hattem: voor Voorburg (vacature J. Roodenburg) J. v. d. Velden. Rotterdam-Fijenoord. Oeref. Kerken. Beroepen te Ten Post en te Lollum J. v. d. Zanden. Groningen. Aangenomen naar Veenendaal J. Overduln, Amsterdam; naar Ens (N.O.P.) H. T. van Bochove, Een (Dr.), die bedankte voor Ezlnge. Volgens de „Washington Post" zal president Eisenhower weigeren de aanbeveling tot verhoging van het invoerrecht op pijpen uit te voeren. Frankrijk en Italië hebben, tegen de voorgestelde verhoging geprotesteerd. De Amerikaanse minister van Han del zal in een brief de redenen uit eenzetten voor deze weigering. De Washington Post stelt verder, dat de economische betekenis van de invoer van pijpen zeer gering is. maar dat als Eisenhower zou ingaan op de aanbeveling, er zeker een stroom van aanvragen tot hogere invoerrechten op zou volgen van van veel belangrijkere producten zo als wol en textielmachines. AMERIKAANSE HANDELSPOLI TIEK: Reuter meldt uit welingelich te kringen dat een groep van des kundigen op het ge bied van de buiten landse handel bezig is aan het samenstellen van een rapport, waar in aan president Eisen hower wordt voorge steld dat Amerika méér buitenlandse goe deren zal kopen, de invoerrechten zal verlagen en de douanewetgeving vereenvoudigen. Voorts zou worden voorgesteld de buitenlandse hulpver lening voort te zetten, tot de uit breiding van de handel de hulpver lening overbodig maakt. Amerika zou zonder schade voor het eigen bedrijfsleven één milliard dollar meer kunnen uitgeven voor invoer WEEKSTAAT: De voorraad goud en deviezen is in de afgelopen week weer gestegen, thans met ƒ40 mil lioen. Er werden echter geen deviezen omgezet in goud. De totale voor raad van beide is thans ƒ3886 mil lioen. BILLITON MAATSCHAPPIJ: De N. V. Billiton maatschappij heeft de meerderheid van de aandelen in handen gekregen in de Kamativi Tin Mines Ltd. Deze maatschappij bezit uitgestrekte concessie-terreinen in Zuid-Rhodesië, waarin belangrijke Unreserves zijn aangetoond. NEDERLANDSE CREDIETBANK De toenemende liquiditeitspositie van het bedrijfsleven heeft de deposito's op termijn bij de Nederlandse Cre- dietbank doen stijgen van 1,6 tot 5,2 ..lillioen, en de post crediteuren van ƒ28.4 millioen tot ƒ32 millioen De winst van de bank was in 1955 ƒ956.404 (v.j. ƒ1.001 884) het divi dend voorstel 7 procent. (PcmluS 2107. „Ik bedoelde: mik!" verbe- kelik" Verder kwam Gregorius niet deed Miesje. „En wat een erge!" zei terde Gregorius haastig. „Tik!" riep met zijn verbeteringen, want Miesje Gregorius. HIK! Het was werkelijk Miesje met een boos gezicht, want ze kon bij zoveel onzin onmogelijk boos een heel erge hik. Miesje kreeg net dacht dat Gregorius haar voor de blijven. Ze barstte uit in een dave- er benauwd van. En geen wonder, gek hield. Gregorius schrok er ran. rend gelach, de tranen sprongen uit want- er zat iets in haar hals. wat Hij wilde niet dat Miesje boos op de ogen en toen ze eindelijk uitge- bij iedere hik een eindje hoger hem zou worden en daarom zei hij lachen was had ze de hik! „Zie schoot. Gregorius volgde het ver- zachtjes: „Zwik - eh - ik meende - je wel dat je de hik had. ik bedoel schijnsel met grote belangstellingen rikketik - eh - brikkeflik - eh - smik- de hit haki" zei Gregorius. „Hik!" vroeg zich af wat het kon ziin. 353) De „Ware Vriend", president zou achterblijven om op het mate- „Een zuivere formaliteit", glim- Mecratas, was van hun komst ver- riaal te passen. Op het afgesproken lachten ze wittigd. Hij liet een boodschap uur verscheen een enorme auto voor Dr Waldorp werd nijdig. Dan sturen, waarin hij de vrienden har- de deur. De drie „verzorgers" gingen gaan we terug, gaf hij te verstaan, telijk wrlkom heette. Van de Nemo- natuurlijk mee: ze waren voor deze Er werd druk getelefoneerd. Na af- riaanse gezant had hij gehoord, dat gelegenheid bijzonder plechtig ge- loop zei de officier stug: Goed. zij gekomen waren om de plotselinge kleed. u kunt doorgaan. Ze traden het wijziging van het Nemoriaanse Zo reden dr Waldorp en Bertus paleis binnen. Het hield het midden standpunt inzake ontwapening toe Bink naar het paleis van de presi- tussen een vesting en een sprookjes- te lichten. Er was een uitnodiging dent. Bij het hek was er even een slot. Ze kwamen door talloze gangen, bij voor een bespreking in zijn incident. Ze moesten uitstappen en waar het wemelde van de soldaten, paleis. in een wachthuisje komen. De offi- Elke deur werd bewaakt. Tenslotte De vrienden overlegden hoe zij de eieren van de paleiswacht legden uit stonden ze voor de kamer van df zaak zouden aanpakken. Besloten dat alle bezoekers onderzocht moes- president, werd dat Klaas Schol in het hotel ten worden op het bezit van wapens. De heer A. G. M a r i s, direateur-generaal van de Rijkswater staat, heeft op een persconferentie in Den Haag het volgende overzicht van de stand van zaken in het overstroomde gebied gegeven. Over Z e e 1 a n d zei hij SINT PHILIPSLAND: Het uit schuren van de srroomgaten gaier dus waardoorheen het water bij et en vloed uit. en in stroomt wordt belemmerd door een flinke kleilaag Een gat is gedicht met een kistdair en een ander gat zal gedurende hel komende doodtij (begin volgend» week) worden gedicht, waarbij dani zij de kleilaag geen gebruik behoeft te worden gemaakt van zinkstuk- ken. Een perszuiger is Woensdag aangekomen. THOLEN: Ook hier geen diepe ga ten, dank zij de kleilaag. Een gat is is met zetsteen gedicht. De andere gaten bieden geen grote moeilijkhe den. Het water in een groot gedeelte van het eiland kan worden wegge pompt. al blijven de keringen kwets baar. Hulpgemalen zijn besteld. Met twee zuigers wordt aan het defini tieve herstel gewerkt. ZUID-BE VEL AND: Toestand bij Bath zeer ongunstig. Grote gaten met veel getijverschU en zachte bo dem. Ook bij Kruiningen bevinden zich drie ernstige gaten, die in volg orde van West naar Oost zullen wor den gedicht. Snel herstel is. ook in verband met de veerverbinding mei Zeeuwsch-VIaanderen nodig. De aan- legstc^er is geheel in puin en moet volledig nieuw worden gemaakt. NOORD-BEVELAND: Geen grote gaten, maar de zuidelijke dijk is veel ernstiger beschadigd dan aanvanke lijk werd gedacht. Er moet vrijwel een nieuwe dijk worden gelegd. WALCHEREN: Dit eiland is nu geheel droog. Vermoedelijk volgende week gaat de N.S. van Goes naar Middelburg rijden. ZEEUWSCH-VLAANDEREN: De Nieuweneuzenpolder heeft thans een ringkade van 3.25 plus NAP. die bijna vierhonderd meter lang is. SCHOUWEN-DUIVELAND: Dit ge bied is het zorgenkind van Water staat. Het eiland ligt diep en er zijn geen tussenkeringen. Een tijdelijke dam zal de vloedkom in tweeen de len. De gaten in dc havendammen van Zierikzee worden thans gedicht, teneinde de verzanding als gevolg van de dwarsstroom te stoppen. Dan gaat een baggermolen aan het werk. Inmiddels worden twee werkhavens gebaggerd, een bij de Schelphoek en een bij de Val. Verschillende gaten worden pi'ovisorisch gedicht, o.a. bij Brouwershaven. Over de toestand in Zuid-Hol land maakte de heer Maris in het algemeen gunstiger opmerkingen. Hij zei. dat het land van ROZENBURG, DE KRIMPENF.RWAARD. SCHIE- LAND en DELFLAND nu droog was, dat. alle dijken rondom deze gebieden waren gedicht en dat het definitieve herstel aan de gang was, De AL- BLASSERWAARD zal vermoedelijk in April droog gemalen zijn. Er staat ontzaglijk veel water. IJSSELMONDE: Alle gaten van dit eiland zijn voorlopig gedicht, behalve het gat bij Rhoon, dat echter binnen tien dagen gesloten kan zijn. De oostelijke polders zullen tegen die tijd droog vallen. Het westelijke deel eerst in Maart. Het oostelijk deel van VOORNE-PUTTEN wordt krachtig bemalen. De gaten in de polderdijken ter weerszijde van Be misse zijn ge sloten. De polder Zuidland zal ver moedelijk in Maart droog vallen. Het gat bij Hellevoetsluis. dat het middengedeelte van Voome-Putten geïnundeerd houdt, zal gedurende een van de eerstvolgende perioden van doodtij worden gesloten met be hulp van caissons. Voorts is zowel de westelijke als de oostelijke kanaal dijk van het Voornsek anaal versterkt als bescherming van het. droge wes telijke deel van het eiland. DE HOEKSE WAARD meldt zeer gunstige berichten. Het zuidelijk en oostelijk deel zullen dezer dagen droogvallen. Het noordelijk deel ver moedelijk in Maart. GOEREE-OVERFLAKKEE: Enkele polders in de omgeving van Ouddorp binnen een maand droog. De dichting van de gaten zal geen grote moeilijk- 518de STAATSLOTERIJ 4e klosse 4e lifsf f -5000: 19130 0*00: 11539 3000: 1502(1 1500: 18064 18100 1000: 1854 3433 300S 5601 8901 14130 10111 11099 21920 219M 400 1433 3420 5001 10080 15411 10538 200 1793 1799 «03 4951 5220 5239 6505 7206 7011 1971 0202 0784 10340 12330 12883 13983 10103 15073 10010 16713 17017 17304 10821 18950 19007 19271 21028 21413 21869 M 1067 1136 1343 -« na ao2> 2360 3167 3260 3284 3314 3414 3483 3M3 362Ó 3647 3686 3726 3772 0203 4204 4271 4331 4448 4 »2 4530 4370 4778 4790 4S2S 4829 4838 486 1 4879 5017 5454 S463 5515 5721 5731 5808 5647 5857 5974 60S5 628 6480 6523 6611 6744 6779 6965 7169 7173 7198 7179 7386 7536 7641 7878 8091 8321 8595 8654 8701 8754 8850 9193 9288 9468 9500 9355 9642 9723 9750 9352 9S84 9930 10027 10116 10353 10395 1W56 10512 10662 10750 10861 10888 11061 11112 .1128 11146 11167 11231 11373 11482 11778 11868 12162 12241 12285 12362 12413 12439 12446 12S21 12555 12594 12765 12912 12978 13310 13654 13812 13851 13948 13970 13981 14014 14028 14040 14127 14145 1442S 14571 14630 14635 14770 14808 14829 14830 14852 14871 15005 15060 15186 15208 15213 15277 15331 15359 15423 15450 15472 15690 15725 15823 16035 16198 16255 16268 16290 16371 16704 16880 16921 17048 17425 17560 17600 17623 17649 17699 17700 17831 17956 17959 17967 18018 18030 18303 18321 18399 18562 190,32 19041 19246 192SO 19382 19392 19396 19467 19549 19557 19788 19S49 20020 20036 2CC8S 20187 20220 20238 20260 20341 20367 20393 20436 20452 201S3 20500 20524 20600 20604 20606 20719 20786 20511 20843 20856 20923 20952 21(60 21197 21310 21319 21629 21636 21697 21721 21783 Claudia woont buiten door ROSE FRANKEN bijzondere verpleegster vindt." hoonde ze zonder dal zuster Carey. „Zo tactvol". „ik denk „Ik ben inderdaad te goed om mijn tijd Carev, „om het eens met hem aan te leggen, aan u te verspillen," bevestigde zuster Carey. „Ga Je gang." zei Claudia. „Kiik maar eens „En sta nu maar op en zeur niet meer." hoever je kunt komen." Het klamme zweet brak haar uit voordat „ik heb genoeg charmes," zei zuster Carey, ze half gekleed was. Onverstoorbaar hield „Ik houd ze alleen verborgen achter mijn bril." zuster Carey haar wat vlugzout onder de neus. „Dat weet ik", zei Claudia. .Je doet me „Maakt u niet bezorgd," zei ze. „U bent al- aan m'n moeder denken." leen een beetje slap door gebrek aan beweging." „Maar hoe red ik dat twee uur in trein?" vroeg Claudia. elkaar zou zakken, ze op de bank ging liggen en dekte haar toe hard over." vervolgde zuster met dekens, die een roetzwarte kruier binnen bracht. „Voelt de dame zich niet goed?" vroeg hij bezorgd „Nee. de dame voelt zich niet goed." gaf miss Carey toe. De kruier schudde zijn hoofd en zijn don kere. melancholieke ogen rolden daarbij bijna Miss Carey dacht er over na. „Wil je daar- uit hun kassen. „Ze is vast doodziek", mom- mee iets onaangenaams zeggen?" Claudia schudde van nee. „Je hebt mijn is ze vast en zeker pelde hij. toen hij naar buiten schoof. „Dat 43 „Dat lukt wel. En als het niet gaat ben ik moeder niet gekend", zei ze zacht, 't Was Claudia lag met gesloten ogen op de divan, er altijd nog om de brokken bij elkaar te vreemd, dat ze zo vaak aan haar moeder Ze vocht tegen haar uil-geputte lichaam. Miss vegen." dacht, sinds ze haar baby had verloren. Soms Carey zat naast haar. „Als je je niet gauw In de hal stond tegelijkertijd nog een patiënte vroeg ze zich af of haar moeder en de baby beter voelt, zal ik je een beetje van dat lekkere op het punt naar huis te gaan. Claudia ging nu samen waren. Soms dacht ze, dat het leuk vlugzout geven. Maar probeer het zonder te de deur uit. steunend op de arm van zuster zou zijn hen de een of andere keer te zien. dóen, dan ben je een brave meid." „zo Carey. Het meisje zat in een rolstoel, hoed op Een gekke gedachte. Dat moest ze niet doen. „Ik zal het proberen." Ze deed haar ogen en jas aan, en een oudere vrouw waar- „Dat ls Je reinste onzin," gromde miss Carev, open. „Ben ik echt erg ziek?" fluisterde ze. schijnlijk haar moeder hield trots de baby toen ze haar biljetten liet zien aan een con- „Nee." zei miss Carev vast. De baby droeg een muts met kanten duct.eur. „We hebben geen salon nodig'" strikjes; het gezichtje was onbedekt. Het „Het is de achtste wagen", zei de conducteur meisje en de vrouw vonden het een mooie „Acht wagens! Ik kan niet...", zuchtte Claudia zag dat met eén afgunstige Claudia. „Oké." zei miss Carey. Na twee weken kondigde zuster Carey op gewekt aan: „Ik heb een verrassing. Vanmid dag gaan we naar huis." Moedeloos keek Claudia haar aan. gauw al?" „Zo gauw?" herhaalde zuster Carey ledigd. „Luie nietsnut". „Weet mijn man het?" „Nee. het is een militair geheim." „Maar hij heeft het er helemaal niet over baby - gehad toen hij gisteravond hier was. Waarom blik. nie~" -Kom mee," zei zuster Carey kortaf. „Laten Dan blijven we" vannacht maar hier." „Omdat we wilden afwachten hoe het weer we niet nakaarten. De lift wacht. Blijf maar diepte de fles met vlugzout uit haar tas. VI» r-i»,j -7 j zel zc' -neem cen snuifje." Ze hield nog niet gevoeld, maar het was waar. „Ik voel me ellendig, zei Claudia nors. „Klets niet,, zei Claudia. Ze wist dat ze de het flesje onder Claudia's neus. „Vooruit. Doe wereld was haar voorbij gestormd en ze was reis nooit zou hebben volbracht zonder de niet zo vervelend. Snuif maar eens flink." „Wat is er dan met me aan de hand?" schreeuwde ze angstig. „Er is niets met Je aan de hand." zei miss Carey. „Je hebt even het normale contact met „Mij doet het niets, de wrereld verloren. Maar 't komt wel weer terecht" Geen contact met de wereld. Zo had ze het „Onzin. U voelt zich best," „Je bent een naarling." - --- vv..o a.uu,. achtergebleven in een uitgestrekt en eenzaam pukkeling der stekelige grapjes van zuster „Als iemand ooit tegen me had gezegd, dat land. waar ze voor het eerst kennis maakte ik vlugzout zou moeten nemen merkte ze op, terwijl ze Miss Carey nam Claudia's klamme herd in terug weer vinden, maar ze was het rhythme met haar eigen, vreemde ziel. Ze wilde de weg ik u uw kousen helpen aantrekken," Claudia in het station door een stroom sol- de hare. dié warm waren. .Doet er i „Daar is helemaal geen haast bij. Hoe laat daten heen loodste, „dat je het wel prettig 't gaat uitstekend komt de wagen - „Welke wagen?' „Onze wagen. Welke wagen dacht u dan?" van het leven kwijt geraakt. De wereld lag - - buiten haar gezichtsveld: ze zag alles door zou vinden als ik maar met Je op de grond „Nee", zei Claudia boos. „Als Je zo mede- een bril, die niet geschikt was voor haar ogen. ging zitten en Je pols ging voelen. n- j»-«- „Het is het minste wat je kan doen. lijdend doet, doe ik m'n mond open en ga Zelfs de band met de kinderen was ver- ant- ik spugen... Wat bedoel je daar eigenlijk mee, broken, met Jane, met de boerderij. Ze waren „Hm," zei zuster Carey. „U gaat per trein woordde Claudia onzeker. „Mijn hart bonst dat'een" salon je reinste "onzin V? en u zult het nog leuk vinden ook. Het is en ik kan nauwelijks lopen." „Dat zijn Je mans zaken. NU oorlogstijd." „Toch doe je aardig alsof Je het wel kan," „Jij zou zeker liever hebben c „Dat is een verontschuldigd g. U neemt me zei zuster Carey. „Niet een van die soldaten de hele weg had moeten staan" mee op de trein omdat het goed voor me is. ls zo knap als je man. Ik hoop. dat je je „Je zou er niets van gekregen hebben Alles Ik word aardig voor de gek gehouden." daarvan bewust bent." wat je gedaan hebt is in bed luieren.' Kijk, x zei Claudia, ^die helemaal op dat daar ls de derde wagen nu nog maar vijf." Ze wist niet hoe ze ooit in de salonwagen „Nietwaar?" antwoordde zuster Carey, die „Zeker," niets ontkende of bevestigde. ogenblik niet aan David dacht maar aan de „Ik veronderstel, dat u zichzelf een heel manier waarop ze de trein zou kunnen halen was gekomen. Miss Carey zorgde er voor. dat gaan eten. - vreemdelingen voor haar geworden. Het huis „Dat zijn Je mans zaken. Niet de mijne." leek onwerkelijk, alsof zij nooit een deel er „Jijt zou zeker liever hebben gehad, dat ik van was geweest; de wirwar van klanken deed haar oren pijn. „Kom eens naar mijn cricketspel kijken," ze Bobby dadelijk „Nu niet." kwam Jane haastig tussenbeide. ,Je moeder is moe. Ze moet rusten (Wordt vervolgd) neaen opleveren, ornaat de vele bin nendijken het watervlak in compar timenten verdelen en bovendien de verbindingsmogelijkheden voor aan- en afvoer vergroten. Het gat bij Herkingen is thans tot op de helft van de breedte en diepte teruggebracht. De sluiting is mogelijk gedurende eerstkomend dood-tij. Met het herstel van het gat bij Dei Bommel is een aanvang gemaakt. Ook in NOORD-BRABANT vindei de herstelwerkzaamheden een bevre digende voortgang. Het land vanHEUSDEN en ALTE. N'A is nu van het buitenwater af ge «loten en wordt ieeggemalen. De gaten ter weerszijden van d» Moerdijkbruggen zijn practisch alle maal tot boven hoogwaterpeil ge dicht. Na versteviging kan met het bemalen van de aangrenzende pol ders een begin worden gemaakt. Ook de gaten westelijk van ROODE-VAART tot dicht bij WIL LEMSTAD zijn voorlopig gedicht. Ten oosten van Willemstad is nog een diep gat, waar het leggen van sinkstukken aan de gang is. In de zeewering van WILLEMSTAD tot BERGEN OP ZOOM bevindt zich a.a. nog een gat bij fort Sablna- Drika. waar thans met zinkstukken wordt gewerkt. Voorlopig herstelde gaten worden definitief afgewerkt. Het zuidelijke gat bij Nieuw-Vosse- .neer is in afmetingen enigszins be perkt. Aan een tweede gat wordt; net zinkstukken gewerkt. Advertentie I.M. Ruw, huid Ruwe handen e lippen Het verkeer van Rotterdam en Dordrecht naar Gorinchem kan thans weer gebruik maken van de brug over de Noord bij Alblasserdam. De rijksweg door de Alblasserwaard is evenwel nog onbruikbaar, zodat de route Alblasserdam, Kinderdijk, Streefkerk. Nieuwpoort, Schelluinen, Gorinchem moet worden gevolgd. Deze route is zowel overdag als 's nachts voor het verkeer openge steld, in tegenstelling tot de route Alblasserdam, Papendrecht, Slie- drecht, Gorinchem, welke slechts van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens kan worden bereden op eigen risico. Het veer tussen Dordrecht en Pa pendrecht is overbelast, zodat hier met grote vertraging rekening moet worden gehouden. Ten gevolge van de slechte toestand der wegen en de werkzaamheden aan wegen en dijken moet ook op de andere routes op vertraging gerekend worden, aldus de ANWB. Radioprogramma VRIJDAG 20 FEBRUARI: Hilver sum I (402 mt. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gr. 8.00 Nieuws. 8 18 Gr. 8 50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gr. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. VPRO: 10.00 Causerie. 10.05 Wijding. VARA: 10 20 Gr. 10.30 Schoolradio, 10.50 Orgel, 11.15 Voordr. 11.15 Piano. AVRO: 12.00 Hammondork. 12 33 Sport. 12.48 Gr. 13.00 Nws. 13.15 Gr. 13 20 Lichte muz. 13.50 Gr. 14 00 Kookpr. 14.20 Vlooi en piano. 14.59 Voordracht. 15.10 Creoolse liederen. 15.30 Musette- orkest. VARA- 16.00 Gr 16.30 Voor ce Jeugd. 17.00 Gr. 17.20 Muzihale caus. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Hoorspel. 19.00 Koorzang. 19.18 Zang en gitaar. VPRO; 19.30 Causerie. 19 50 Berichten. 20 00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20,10 Vierhandig pianospel. 20.30 Causerie. 20 40 Causerie. VARA: 21.00 Opera. 21.50 Reportage. 22.10 Buitenlands weekoverz. 22.25 Lichte muziek. VPRO: 22.40 Causerie. 22.45 Avondwijding. VARA: 23 00 Nieuws. 23.15 Causerie. 23.30 Plano. Hilversum II (298 m). NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gr. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gr. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gr. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 925 Gr. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool en plano. 11.35 Gr. 12.33 Gevar. muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gr. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gr. 14.50 So praan en piano. 15.05 Gr. 15.15 Voor dracht. 1525 Harpensemble. 16.00 De aanleg van een moot gazon. 16.15 Muz. voordr. 16.35 Gr. 17.00 Harp. fluit en cello. 17.30 Millt. reportage. 17.40 Gr. 17.45 Fries progr. 18.00 Gr. 18.10 Surln. volksmuziek. 18.40 Huismuziek. 19 00 Nieuws. 19.10 Causerie. 1920 Gr. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kapelkoor en solls- Avondoverdenking. 23 00 Nieuws. 23.15 Intern evang.progr. 23.30 Gr. BBC Ultz. voor Nederland: 22.00— 22.30 Nieuws: Overzicht van de week bladen (224 en 49 m). TELEVISIE AVRO: 20.15—21.45 1. We maken t bont; 2. Weerpraatje; Pauze; 3. H&e wilt ona zien?

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4