in Na vlucht uit een Haagse Siberië cel Minister Donker stelt Hongaar nu in vrijheid Van 1100 km dijk in rampgebied helft beschadigd Nederland stelt tol-unie vaar Anderhalf millioen huizen per jaar Hoe ziek is koning Boudewijn eigenlijk Vreemde opvatting van asylrecht Koningin dankt hen die hielpen Koningin houdt programma aan Luchtrace: negentien deelnemers Autobotsing; één dode, vijf gewonden Zwaar werk wacht nog Na het water het zand Europese organisatie IYYV Amnestie voor Elzassers in Oradour-proces WOUDREUS voor de biji Strenge straffen voor leiders van muiterij DUW-arbeid in noodgebied geëindigd 51.5 millioen Zend lectuur Evacué's krijgen medische hulp België vraagt zich af: MATR0ZENSHAG JERt lïERICm Democratisch-socialistiscb dagblad HetYHjeYblk HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Donderdag 19 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2368 (JITG. N.V. DE ARBEIDERSPERS, DIRECTIE H. v. KUILENBURG en C. V. d. VVAERDEN. PRIJS 47 ct. per week, t 6.10 per Kwartaal. LOSSE NUMMERS 10 Ct. GIRO 38333. BUREAU JACQ. PERKSTR. 9, ROTTERDAM TEL. 111030 REDACTIE 28693, 113949, 24412 ADVERTENTIES: 28446 28513. 28302. Geen Esperanto op school (Van onze parlementsredactie) DOOR persoonlijk ingrijpen van de minister van Justitie, inr L. A. Donker, is dezer dagen in Den Haag in vrijheid gesteld een 29-jarige Hongaarse chemicus, die reeds in October van het vorige jaar in ons land om asyl had gevraagd. Deze Hongaar heeft kans gezien, toen hij van Boedapest naar Siberië op transport gesteld was, in de buurt van Minsk aan de Russische bewaking te ontsnappen. Na een barre tocht van 600 kilometer is hij via Danzig over zee ons land binnengekomen, waar de Nederlandse politie autoriteiten tot twee keer toe hebben getracht deze politieke vluchteling naar Duitsland en België „af te voeren". Pas nadat medio Januari de zaak ter ore van de minister van Justitie was gekomen, werd een aanvang gemaakt met een serieuze behandeling van het beroep op asylrecht, dat deze Hongaar al in October 1952 had gedaan. (Wat jammer) H.M. de Koningin heeft in een dagorder, bestemd voor het personeel van Zee-, Land- en Luchtmacht en tevens gericht tot de militairen uit het buitenland, die hulp in de over stroomde gebieden verleend hebben, haar bijzondere waardering geuit voor de offervaardigheid, ijver en be kwaamheid, waarmede deze zware taak is uitgevoerd. In een brief aan de minister-presi dent heeft zij verklaard, dat deze waardering uiteraard in dezelfde mate geldt voor de talrijke niet-mili- taire autoriteiten, organisaties en personen die mede gearbeid hebben aan het reddingswerk in de waters- noodgebieden. Het secretariaat van de Koningin meldt, dat de berichten van vorige week in de pers over een beperking van de bezoeken van de Koningin, niet geheel juist waren. De Koningin wil het bestaande bezoekprogramma voor dit jaar zo veel mogelijk hand haven, al zullen de getroffen gebie den zeer veel van haar aandacht vragen. Uiteraard worden hierdoor uitge breide provinciale en streekbezoeken aanvankelijk beperkt. Negentien inschrijvingen uit zes landen zijn ontvangen voor de internationale luchtrace, die in October tussen Londen en Christ- church in Nieuw-Zeeland zal wor den gehouden. De KLM zal in de handicap-race van deze wedstrijd meedingen met een DC 6a „Liftmaster". Dei-tien vliegtuigen, waarvan zeven met straalaandrijving, nemen deel aan de snelheidswedstrijd. Drie daarvar zullen Amerikaanse toestellen zijn en vier Britse, o.a. een Valiant-bommemverper met vier straalmotoren. De Australische luchtmacht doet mee met twee Canberra's en de Deense met een Thunder jet. In de handicap-wedstrijd gaat grote belangstelling uit naar het Viscount Turbo-schroefvliegtuig van de Britse Europese Luchtvaartmaatschappij, dat 32 passagiers tijdens de vlucht zal vervoeren. In elke afdeling zijn vier prijzen beschikbaar gesteld, die in totaal 290.000 gulden bedragen. Woensdagmorgen is op de rijksweg van Den Bosch naar Utrecht onder het plaatsje Orthen een zeer ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 35- jarige heer J. Reynhout uit Goes om het leven is gekomen. Een Franse vrachtauto, die door een Franse autofabriek ter beschik king van het Nederlandse Rode Kruis was gesteld, wilde een voor hem rij dende vrachtauto passeren. Van de andere kant naderde een personenauto met de heer Reynhout aan het stuur. Het schijnt, dat beide wagens, ondanks de mist, slechts de stadslichten voerden en daardoor el kaar te laat opmerkten. Een botsing was onvermijdelijk en met een hevige klap vlogen de wagens op elkaar in. De heer Reynhout bleek op slag te zijn gedood. Mejuffrouw B. de Dreu en de heren C. Barends. J. Linden-1 berg, P. van Houwelingen en J. Da- gevors werden ernstig gewond. Op hetzelfde moment passeerde een Oostenrijkse ambulance-auto. De Oostenrijkers en enkele wegenwach ters boden direct eerste hulp. Met verschillende ziekenwagens werden de slachtoffers, die allen uit Goes kwamen, naar het Bossche Groot Ziekengasthuis vervoerd. (Van onze parlementsredactie) DE DIRECTEUR-GENERAAL van Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris, heeft een ernstige waarschuwing laten horen. De waterkering in het rampgebied zal nog geruime tijd bijzonder kwetsbaar blijven. Als straks de voorjaarsstormen komen, zul len teleurstellingen misschien niet uitblijven. Het zal dan mogelijk zijn, dat reeds drooggemaakt land weer zal onder lopen, aldus verklaarde hij op een persconferentie in Den Haag. De heer Maris was, na zijn inspectievlucht van Zondag, die drie en een half uur duurde, veel minder optimistisch ten aanzien van de werkelijke aangebrachte schade. Nauwelijks de helft van de rond 1100 kilometer dijk in het rampgebied is nog gaaf. Zeer zwaar werk staat ons te wachten. Het optreden van de minister van Justitie heeft onder de daarbij be trokken ambtenaren nogal wat on- schudding teweeggebracht. Het schijnt, dat men in bepaal de ambtelijke kringen weinig ver schil weet te maken tussen het begrip „vreemdeling" en het begrip „politiek vluchteling". Aangespoeld De voorschriften zijn, dat een vreemdeling, die illegaal de grens overschrijdt zonder meer wordt te ruggevoerd naar het land, waar hij vandaan komt. Mensen van achter het ijzeren gor dijn, die via Duitsland ons land bin nenkomen worden eveneens naar Duitsland teruggestuurd, omdat zij iri dat land reeds veilig waren. Er komen echter ook land binnen, die by wijze van spre ken aan de kust aanspoelen, en die kunnen niet naar onze nabuurlanden worden teruggestuurd. Dubbele fout, In het geval van de Hongaarse chemicus schijnt men in tweeërlei opzicht een fout te hebben gemaakt, die voor de betrokkene weinig ple zierige gevolgen heeft gehad en die voorts onze naam als menslievende natie geen goed kan hebben gedaan, aldus deelde men ons in tot oor delen bevoegde kringen mee. Zie verder pag. 3 In 1953 en de volgende jaren kunnen en moeten er in Europa anderhalf millioen woningen per jaar worden gebouwd naar de mening van de commissie voor Woningbouw van de Europese regionale organisatie van het I.V.V.V. Om de publieke belangstelling geheel op de woningbouw te richten zal de vrije vakbeweging een groots opgezette propaganda-actie voor de woning bouw voeren. Hiertoe zal een film over Europese woningbouw worden ver toond en een reizende tentoonstelling worden ingericht. De vergadering van de commissie voor de Woningbouw, die dezer dagen te Brussel is gehouden, heeft ook ge sproken over de financiering. De mo gelijkheid is onder het oog gezien om de omvangrijke besparingen, die in vele landen ongebruikt liggen, voor de woningbouw aan te wenden. Eenstemmig was de vergadering van oordeel, dat handhaving van het oude huurpeil geen duurzame oplos sing van het woniingbouwprobleem kan geven. Echter geeft een huurver hoging evenmin de garantie voor meer woningbouw of beter onderhoud. Alle deskundigen van de commissie waren het er over eens. dat de lonen van de Europese arbeiders slechts vol- doende zijn om de lage huren der De Franse Nationale Vergadering heeft Donderdag even na midder nacht met 344 tegen 206 stemmen besloten amnestie te verlenen aan de twaalf Elzassers, die in het proces- Oradour waren veroordeeld tot dwangarbeid. De communisten, de meeste socialisten en enkele afge vaardigden van andere fracties stem den tegen de amnestie. ze^.nüen van de i l binnen een bepaald oude huizen te betalen die echter r veelal niet aan redelijke eisen vol doen. De vakbeweging heeft dan ook tot I taak te zorgen, dat huurverhoging I gepaard gaat met een evenredige loonsverhoging en garanties voor goed onderhoud en een goed woonpeil 25.000 nr 19138 In de 518de Staatsloterij, vierde klasse. Vierde lijst, is een prijs van 25.000 gevallen op lot no. 19138. ootjiii. i/i iveoertu.tu omvang 7,34 meter wordt omge hakt. Twee en een halve eeuw heeft hij de bewoners van het. Biltse land goed Houringe tijdens de zonnigt uuyun verrCWlMenae Kueue.' oezoryd In de zomer van 1952 rukte een felle bliksemschicht hem de kroon van het hoofd. eenparigheid van stemmen vastge steld te worden. Over de toewijzin gen uit het fonds wordt echter bij meerderheid van stemmen beslist. Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister ivan Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Verenigde Staten zeer sympathiek staan tegenover het Nederlandse voorstel. NEDERLAND HEEFT VOORGESTELD, 4at de Europese Gémeenschap voor Steenkool en Staal aantal jaren een tol-unie zullen vormen, zo deelt het Italiaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken mee. Gezegd wordt, dat Italië het voorstel, dat is neergelegd in eer. brief van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr Beyen, buitengewoon belangwekkend" vindt. Minister-president De Gasperi zal het bespreken met minister Beyen, die Zondag in Rome arriveert. Het Nederlandse memorandum, dat bedoeld is als basis voor de komende besprekingen in Rome, bevat het vol gende plan: In het statuut van de politieke gemeenschap der zes landen dient vermeld te worden, dat de vorming van een gemeenschappelijke markt één harer doelemden is en dat het uitvoerende orgaan de taak heeft de nodige stappen te doen voor het bereiken van dat doel. 2 Binnen een nader te bepalen aan tal jaren zal een tol-unie worden gevormd, waarmede een einde komt aan alle douane-barrières tussen de zes landen. 3 De ministerraad van de politieke gemeenschap houdt toezicht op de tol-unie. De raad neemt zijn be slissingen bij meerderheid van stemmen. Geen van de landen krijgt dus het recht van veto. In urgente en moeilijke gevallen kan een land toestemming krijgen voor één zijner industrieproducten een tarief in te voeren nadat het Europese uitvoerende orgaan de gelegenheid heeft gehad andere oplossingen aan de hand te doen. Het betrokken land dient de steun te hebben van de meerderheid al vorens het tot wederinvoering van een tarief overgaat. Industrieën, welke door de af schaffing der tarieven worden ge troffen, zullen geholpen worden door een internationaal fonds. De bijdragen tot dit fonds dienen bij De leiders van de muiterijen in het Deense leger tegen de verlenging van de diensttijd zullen „streng worden gestraft", zo is Woensdag in Kopenhagen bekendgemaakt. Twee der muiters van het eiland Bornholm, waar de muiters Dinsdag weigerden de bevelen op te volgen, zijn aangeklaagd wegens muiterij en insubordinatie. Twee anderen, uit Haderslev, zijn voor veertien dagen voorlopig in ar rest gesteld. In totaal hebben ongeveer 700 sol daten aan de muiterij deelgenomen. Waarschijnlijk zullen alleen de leiders worden gestraft. Maar alle muiters zullen worden ondervraagd Herhaling voorkomen Aangenomen wordt, dat de autori teiten streng zullen optreden om nieuwe muiterijen te voorkomen op 24 April, wanneer die soldaten naar huis zullen gaan, wier diensttijd niet verlengd is. De verlenging geldt na melijk slechts voor ongeveer 5000 man. Bovendien trachten de autoriteiten te bewijzen, dat de communisten voor de muiterij aansprakelijk zijn Met uitzondering van de commu nistische bladen heeft de hele Deen se pers de demonstraties afgekeurd Het werk van de DUW-arbeiders in dc geteisterde gebieden is op 14 Februari geëindigd, behalve op Texel. De arbeiders hebben onder moei lijke omstandigheden gedaan wat er gedaan kon worden, zo deelt het Ministerie van Sociale Zaken mee. Door de activiteit van de DUW- ploegen is veel hersteld en konden uitbreidingen van de overstromings ramp worden voorkomen. Het technische en administratieve apparaat van de DUW blijft beschik baar voor hulpdiensten, zoals de re geling van het vervoer van arbeiders de huisvesting, de verzorging en het verkrijgen van uitrusting en mate rialen. Het Nationaal Rampenfonds had Woensdagavond in totaal 51.5 millioen gulden ontvangen. Nu vele aanvragen uit het noodge bied bij het lectuurdepot van het Rode Kruis binnenkomen om tijd schriften en dagbladen, verzoekt het Rode Kruis om toezending van liefst actuele tijdschriften en dagbladen. Dit kan portvrij gebeuren via de post in pakjes, die niet zwaarder dan drie kg zijn, mits geadresseerd: Rode Kruis. Tijdschriftendienst, Den Haag. Een meters dikke zandlaag bleef achter tussen de huizen toen in het plaatsje Mablethorpe (Lincolnshire, Engeland) het water weer wegtrok. Dat komt er daar nog bij. Alle geëvacueerden, die zich bij een algemeen ziekenfonds aanmelden, worden door de fondsen afzonderlijk geregistreerd als personen, die zon der beperkende bepalingen en zon der bijbetalingen recht hebben op ge neeskundige verzorging. De fondsen nemen alle kosten var. de aan de geregistreerden verleende geneeskundige verzorging volledig voor hun rekening. De richtlijnen betreffende geëvacu- eerden worden zoveel mogelijk op overeenkomstige wijze toegepast ten aanzien van niet-geëvacueerde ge troffenen. Wat betreft de honorering, door de fondsen van de medewerkers, die per op hun naam ingeschreven verzeker de worden gehonoreerd, is bepaald, dat aan de huisartsen en apothekers uit de getroffen gebieden, ongeacht of zy geëvacueerd zijn of niet, over het eerste kwartaal 1953 de honoraria volledig worden uitbetaald. De honorering van de huisartsen en apothekers voor de behandeling van getroffenen zal per verrichting geschieden. In geheel België vroeg men zich Woensdag af, hoe ziek koning Bou dewijn nu werkelijk is, zo meldt Reu ter uit Brussel. In de wandelgangen van het parlement trachtten de af gevaardigden een bevestiging of ont kenning te krijgen van de laatste ge ruchten, dat de gezondheidstoestand van de Koning zou zijn achteruitge gaan. Premier Van Houtte heeft Dinsdag aan de Kamer meegedeeld, dat de gezondheidstoestand „ernstig slech ter was geworden" na het bezoek aan de overstroomde gebieden in België. Kringen die in nauwe verbinding staan met het hof zeiden, dat dé toe stand van de Koning in hoofdzaak geweten moet worden „aan een zwak hart". Dit bericht kon echter niet officieel bevestigd worden. Ook verklaren de hofkringen, dat de Koning een nieuwe schok zou hebben gekregen, toen zijn dokter in zijn aanwezigheid overleed. Officiële bronnen verklaren, dat de Koning „de slechte gevolgen ondervindt" van een influenza en een keelaandoening. De Franse dokter van de Koning zei Woensdag in Antibes, dat koning Boudewyn „volledige rust nodig heeft Tie nauwelijks te verenigen is met de tegenwoordige politieke moeilijkhe den in België". De Koning heeft Woensdag zijn villa met verlaten. Zijn vader en zijn broer brachten echter hun dagelijks bezoek aan de golfbaan. De eerste berichten, aldus de heer Maris, hadden betrekking op de vele gaten, grote en kleine, in de water kering. We wisten dat met de dich ting van al deze gaten geruime tijd gemoeid zou zijn. Maar wat bij mijn jongste inspec tievlucht naar voren is gekomen en wat inmiddels ook uit rapporten is gebleken zijn de grote bescha digingen aan de dijken tussen de geslagen gaten. Er zijn dijkvakken, waarvan de top voor tweederde is weggeslagen, andere stukken zijn met het maaiveld gelijkgemaakt. In dit verband noemde de heer Maris o.a. de dijk van Noord-Beveland Gevaar bij storm Het is thans zo, dat bij ernstige stormen sommige dijken het water helemaal niet, en bij matige stormen misschien niet zullen kunnen keren. Inmiddels werken Rijkswaterstaat, Zuiderzeewerken, Provinciale Water staat, waterschappen en gemeente besturen hard aan de uitvoering van het dijkherstel. Groot materieel is ingeschakeld. Zandzuigers en bag germolens zijn onderweg of reeds gearriveerd. De strategische aanpak van verschillende gaten is vastge steld, Voorbereidingen worden ge troffen. 7.\i' verder pag. 2 IMK\ EEN HALVE EEUW is het geleden dat de destijds bekende Amersfoorter „Spekkie" de beroemde Amersfoortse kei ontdekte onder het wegdek van de Varkensmarkt. Feest wordt er dit jaar niet gevierd, gezien de omstan digheden. Een deel der burgerij heeft, zelfs voorgesteld de kei in de Ooster- schelde te deponeren, als eerste bij drage voor het dichten van de zee gaten. Er zijn echter veel tegenstan ders van dit plan; de kei zal wel in Amersfoort blijven. Een kolen handelaar uit Oss had Dinsdagavond gezellig gepraat en niet minder gezel lig gedronken bij een bevriende familie. Toen hij thuiskwam, bleek er 500 gulden gestolen te zijn. De recherche loste de diefstal snel opde gastvrije familie had er de hand in gehad. Een grote vergissing in het buitenland is, dat men meent voorlopig ons land niet als toerist te kunnen bezoeken. Reeds heeft men van regeringswege getracht deze in druk weg te nemen. Tot de grote trekpleisters zullen ook dit jaar de bollenvelden behoren. 4©? De derde tentoonstelling van geforceerde bloembollen, die jaarlijks door de stichting Bloemenlust te Lisse wordt gehouden, is al weer enkele dagen ge opend. Sober maar indrukwekkend is de expositie, die tot Zaterdagavond 10 uur te bezoeken zal zijn. Een internationale bloemenshow wordt de „Flora" die in Haarlem zal worden gehouden. Op 13 Maart wordt de Flora geopend, tegelijk vangen dan feestelijkheden aan onder het motto „Haarlem Lichtstad". DE BEGUM (vorstin) van Juna- gadh in Pakistan is veroordeeld tot twaalf en een halve maand gevange nisstraf met aftrek wegens haar aan deel in de dood van haar dertienjarige dienstmeisje Bami. De laatste had gebruik gemaakt van de badkamer van de begum, waarop deze zo in woede ontstak, dat zij het kind of zelf sloeg of zo liet slaan en ketenen, dat Banu na drie dagen bezweek. Niet minder dan vier toeschouwers zijn door opwinding overleden aan een beroerte, tijdens een te Detroit gehouden wedstrijd om het wereld kampioenschap weltergewicht tussen Kid Gavilan en Chack Davey. vs? Advertentie IJVJL VAN ROSSEM S Zwaar bewolkt Bilt verwacht van Donderdag avond tot Vrijdag avond: Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk! tussen west en zuid. Overwegend zwaar bewolkt met tijde lijk enige regen of motregen en plaat selijk nevel of mist. Weinig verandering in temperatuur. Febr. Z011 opk. ond. 7.46 18.03 Maan opk. ond. 9.53 2.11

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1