tmcnt^Z Ontslagrecht in gemoderniseerd gewaad Tweede Kamer over ontslag bij Arbeidsovereenkomsten Vermogensvorming bij het Rijk ging ten koste van particulieren Tot een beslissing over subsidie aan Opera is het niet gekomen motorisering der massa NATIONAAL RAMPENFONDS: 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 OVERZICHT TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur)1 's-Gravenhage, 19 Febr. XJET ontwerp wijziging van de be- palingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten is, als ont werp, reeds vier en een half jaar oud. Wijlen minister Van Maarseveen diende het in Juni 1948 in; zijn opvolger, minister Mulderrje, bracht er een aantal wijzigingen in aan en diens opvolger, mr Donker, kan het nu dan eindelijk in de Kamers verde digen. In hoofdzaak berust het ontwerp op een overeenstemming tussen de organi saties van werkgevers en werknemers, zoals deze in een op verzoek van mi nister Van Maarseveen in Juli 1947 uit gebracht rapport van de Stichting van de Arbeid is neergelegd. Geheel onge wijzigd heeft de regering de voorstellen, zoals deze in het rapport waren gedaan, echter niet overgenomëh. Een kleine commissie, bestaande uit prof. mr M. G. Levenbaeh, hoogleraar aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, mr H. L. Fagel. hoofd der afd. Arbeidsverhou dingen van het departement van Sociale Zaken en mr W. G. Belinfante, raad adviseur by het departement van Justi tie, heeft, aan de hand van het rapport van de stichting, het ontwerp gereed ge maakt. De hoofdstrekking van het ontwerp, dat een aantal wyzigingen en aanvul lingen aanbrengt in het Burgerlijk Wet boek. het Wetboek van Koophandel en de Faillissementswet. is: het verschaffen van meer bestaanszekerheid aan per sonen, die reeds geruime tijd bij dezelfde werkgever in dienst zijn. Te dien einde zijn voornamelijk nieuwe bepalingen op genomen omtrent: de verlenging van de opzeggingstermijn bij langdurig dienst- Wielrijder werd slachtoffer van eigen hulpvaardigheid (Van onze correspondent) Ede, 19 Februari. Op de Apeldoornseweg te' Ede ge beurde Dinsdagmiddag een ongeval waarbij de 26-jarige wielrijder L T. Bouwman uit Ede zo zwaar werd ge wond dat hij Woensdag aan de gevolgen overleed. De fietser, die bemerkte dat het wegdek spiegelglad was, gaf met zyn hand tekens aan de bestuurder van een naderende auto, om hem op het ge vaar te attenderen. De automobilist remde, maar daardoor slipte de wagen. De wielrijder werd gegrepen en werd dus zelf slachtoffer van het gevaar waar voor h\j de ander wilde behoeden. verband (naar gelang van de duur dat dienstverband: voor de werkgever maximaal 13 weken, voor de werknemer maximaal 6 weken ide bemoeiing var de rechter met „kennelijk onredelijke' ontslagen: de kwestie van herplaatsing: verbod of beperking van ontslag bij mili taire dienst of ziekte en ten slotte scha devergoeding bij concurrentiebeding, in geval van ontslag van een arbeider anders dan om dringende redenen. Met de hoofdstrekking konden eigen lijk alle sprekers wel instemmen. Het is een aanpassing aan een gedurende ruim veertig jaar opnieuw gegroeide rechts overtuiging en kan dus, om het woord van prof. Oud (v.v.d.) te gebruiken, als een aanvaardbare „modernisering" wor den gezien. EEN groot deel van de belangstelling der sprekers was eigenlijk gewijd aan zaken, die by dit ontwerp niet zijn geregeld, maar daarmede toch wel nauw samenhangen: de bedrijfsrecht- spraak en de eventuele verdwijning of vervanging van het bekende Buitenge woon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945 (B.B.A. 1945). Zo iemand hieraan nog mocht hebben getwijfeld, dan is uit dit debat wel duide lijk gebleken, dat hierover nog verre van eenstemmigheid bestaat. De kwestie van de bedrijfsrechtspraak roept vele vragen van principiële en utlllteits-aard op. Prof. Oud 'bijvoorbeeld gelooft, dat de voortschrijding van de rechterlijke spe cialisatie niet'is tegen te houden en dus. waar mogelijk, als een noodzakelijkheid moet worden aanvaard. Een man als mr Van der Feltz (c.h.), zelf uit de rechter lijke macht afkomstig, wenst echter aan de uitsluitend algemeen-juridisch ge schoolde rechter vast te houden, die zich. wanneer het om zaken gaat, waarin hij ondeskundig is, veelzijdig kan laten voor lichten. Er zijn ook tussenvormen mogelijk, zoals rechterlijke colleges met deskun dige „bijzitters", Met dit Instituut zijn, naar veler oordeel, in pachtzaken en bij de raden van beroep voor de sociale ver zekering. goede resultaten opgedaan. Voor arbeidszaken denkt men in dit verband dan aan het verbinden van „arbeidskamer" aan elk kantongerecht en samengesteld naar analogie van de paehtkamers. In ieder geval echter staat vast dat, zoals de zaken thans liggen, bedrijfs rechtspraak nimmer .op alle arbeids zaken kan worden toegepast, omdat ook de Grondwet.dit niet toelaat. EEN andere vraag, waarover nogal wat verdeeldheid bestond (wij noemen hier slechts een enkel punt) is, of de handhaving van het B.B.A. 1945 en in het bijzonder van artikel 6 van dit besluit, naast het thans in be- Vrees mor tegenstrijdigheid met B.B.A. 1YE Tweede Kamer heeft gister- middag de algemene beraad slagingen over het wetsontwerp van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten voort gezet. De heer Stapelkamp (a.r.) be toogde, dat het ontwerp urgent is. Zyn politieke vrienden en hij zullen gaarne hun medewerking verlenen aan de tot standkoming van een wet als het ont werp beoogt. De bedrijfsrechtspraak moet z.i. be houden blijven en uitgroeien. Men kan daartoe medewerken, door deze recht spraak een wettelijke status te geven- Dat het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen blijft werken en dat de gewestelijke arbeidsbureaus de recht vaardigheid van een ontslag blijven beoordelen is z.i. een vreemde figuur. Spr. verklaarde bezwaar te hebben tegen de suggestie van de heer Oud om met het wetsontwerp te wachten tot het nieuwe Burgerlijke Wetboek aan de orde is. De heer Van Rijekevorsel (k.v.p.) was van mening, dat het redelijk zou zijn geweest, wanneer het ontslagrecht, in het B.B.A. geregeld, thans zou vervallen door het op te nemen in het ontwerp. Er is nu een tegenstrijdig ontslagrecht. Voorts bepleitte hij opneming van de bedrijfsrechtspraak in het ontwerp. Mejuffrouw T en de lo o (arb.) was van oordeel, dat het wetsontwerp tech nische verbeteringen brengt. Spr. be toogde, dat het B.B.A. bijzonder nuttig en gunstig heeft gewerkt. Pas als we een betere kantonprocedure hebben en kunnen beoordelen of het nodig en mogelijk is een speciale vorm van arbeidsredhtspraak in het leven roepen, zal men naar haar oordeel naar een procesgang moeten zoeken, die alle moeilijkheden opvangt. Dan pas zal het B.B.A. kunnen verdwijnen. Haar oordeel samenvattend zei spr., dat het ontwerp wel verbeteringen brengt, maar dat een betere procedure conditio sine qua non is voor een werkelijke verbetering van het ontslagrecht. De heer Van der Feltz (c.h.) zeide het niet juist te achten, de tegen woordige rechtspraak als weinig be vredigend te betitelen. Naar aanleiding van de ODmerkingen van de heer Oud zei spr., dat men oog moet hebben voor de gevaren van specialisatie. De rechtspraak in arbeidszaken zal z.i. bevredigender zijn als gebruik wordt gemaakt van de juridisch geschoolde rechter, in plaats van lekenbijzitters. De heer Reuter (c.p.n.) betoogde, dat de gewestelijke arbeidsbureaux in geen geval moeten worden uitgesloten bij de ontslagprocedure. De heer Lemaire (k.n.p.) ver- Stichting lectuurvoorziening jongeren (Van onze correspondent) Utrecht, 19 Februari Dezer dagen is opgericht de Stichting Lectuurvoorziening Jongeren, welke ten doel heeft het schrijven, uitgeven en ver spreiden te bevorderen van goedkope en goede jeugdlectuur. De stichting streeft geen commerciële doeleinden na. De wet houder van Onderwijs en Volksontwik keling van Rotterdam, die secretaris van de stichting is. de heer A. J. van der Vlerk, zeide dat het bestuur der stich ting de jeugd in de leeftijd van ongeveer twaalf tot achttien jaar rechtstreeks in contact wil brengen met de litteratuur. Voorts wil de stichting de jeugd stimu leren een begin te vormen van een eigen bibliotheekje. Gehoopt wordt bij alle uitgevers be grip te vinden voor de doelstellingen van de stichting en hen tot medewerking te bewegen Desgewenst zal met de geor ganiseerde boekhandel overleg worden gepleegd. klaarde geen reden te zien, waarom de rechter niet zijn plaats in de procedure gegeven zou moeten worden. Een eerste eis is echter, dat hij niet overbelast wordt. Jonkvrouwe Wttewaall van Stoetwegen (c.h.) merkte op. dat de verlenging van de opzeggingstermijn naar het oordeel der regering de be langrijkste verbetering is. Spr. meende echter, dat de practrjk zal moeten aan tonen. welke verbetering de voornaam ste is- De beoordeling van het kennelijk onredelijke ontslag' zou h.i. moeilijk heden kunnen brengen. Zij zou gaarne vernemen hoe de minister de ontwikke ling ziet van de administratieve con trole vooraf en de rechterlijke controle achteraf. Een goede bedrijfsrechtspraak is h.i. wel gewenst. Te ruim half vijf werd de vergade ring verdaagd tot hedenmiddag één uur. handeling zynde ontwerp, wel juist en aanbevelenswaardig is. Het zal nu aan de echter zijn. te beoordelen, of een ontslag „kennelijk onredelijk" Is, maar daarnaast wordt artikel 6 van het B.B.A. gehandhaafd, dat de goedkeuring van de directeur van het gewestelijke arbeidsbureau (ontslag-vergunningen stelsel) vereist. Zolang deze regeling daarnaast blijft gehandhaafd, fungeert de rechter eigenlijk onbedoeld hier dus als beroepsinstantie. Dat het B.B.A. in vele opzichten van nut is geweest, wordt door vrijwel niemand ontkend, maar het bleek wel, dat de Kamer toch ook van deze nood- regcMng eens af wil en mr Van Rijeke vorsel (k.v.p.) bijvoorbeeld kostte het kennelijk veel moeite er zich bij neer te leggen, dat dit B.B.A. niet bij dit ont werp wordt aangepast aan en opge nomen in het Burgerlijk Wetboek. Prof. Oud heeft op grond van dit alles dan ook de vraag gesteld of het mis schien niet nog het beste zou zijn, het gehele ontwerp aan te houden tot de thans voorbereid wordende algehele herziening van het Burgerlijk Wetboek. Voor een dergelijk uitstel is echter stel lig geen meerderheid te vinden. Vragen voor minister Kernkamp In het voorlopig verslag over d begroting van overzeese ryksdelen vragen enige leden van de Eerste Kamer Inzake de kwestie van het zelfbeschik kingsrecht van dc West inlichtingen over een drietal punten. In de eerste plaats stellen zij de vraag of het kabinet aanvankelijk het standpunt van de minister van overzeese rijksdelen had gedeeld en er pas later reserves waren gemaakt. Voorts vragen zij of die reserves betrekking hadden op kwesties van interpretatie dan wel op gerezen misverstanden. In de derde plaats achten zij de vraag gewettigd of de minister later van standpunt is ver anderd of dat het kabinet hem eigenlijk had gedesavoueerd. Een vruchtbare dis cussie achten zij pas mogelijk nadat omtrent deze punten opheldering is ge geven. Ook zouden zij nog gaarne een antwoord hebben op de vraag of naar aanleiding van het thans gevoerde over leg tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen „voeling" is of wordt gehouden met het State Depart ment in Washington. Aangezien hier sprake is van een zuiver interne rijks aangelegenheid, zouden zij dat volstrekt onjuist achten. Ook een inmenging van de zy'de van de vierde commissie van de Verenigde Naties achten zij onjuist. Staatsvermogen nam in drie jaren met ruim zes milliard toe IN het gedeelte van het jaarverslag van de De Twentsche Bank, dat aan de eco nomische ontwikkeling is gewijd, wordt twijfel uitgesproken ten aanzien van de voorspelling, dat er binnenkort in de betalingsbalans wegens noodzake lijke voorraadaanvulling een omslag zou zijn te vernachten. De voorraden.worden thans niet abnormaal laag geacht. Even min wordt aanvaard, dat het bedrijfs leven thans minder zou investeren dan waartoe het op grond van de liquiditeits positie in staat zou zijn. Daar waar ge- eigende middelen aanwezig zijn, blijkt in het algemeen niet van terughoudend heid tot het doen van uitgaven voor ver betering en vernieuwing van bestaande bedrijven. Doch in een groot deel van het bedrijfsleven gevoelt men zich benard omtrent de liquiditeit. Vastgesteld wordt, dat hoofdzakelijk als gevolg van de gevoerde financiële politiek van R(jk en gemeenten een stuk van het nationale inkomen onbesteed is gebleven en in het betalingsbalans-over schot is omgezet. Terwijl de gemeenten hun schuldpositie met rond één milliard verbeterden, kon het Rijk uit het over schot van zijn inkomsten boven de uit gaven in de eerste plaats een verbetering van de netto vlottende schuldenpositie met rond 600 millioen bereiken. Boven dien betaalde het Rijk uit de lopende in komsten nog ca. 350 millioen af op de z.g. herstelschade-schuld en verminderde ook de geconsolideerde schuld door af lossing met een gelijk bedrag. Dit alles wijst duidelijk op een belastingheffing, welke de lopende uitgaven verre over trof. En het is niet bij deze verbetering van de vermogenspositie van het Rijk met ca. 1800 millioen gebleven. Want alle investeringen in Staatsbe drijven en andere buitengewone uit gaven zijn uit de lopende inkomsten gefinancierd. Voor de afgelopen drie jaren wordt de vooruitgang van het staatsvermogen in het verslag op ruim f 6 milliard geraamd. Hiervan komt ca f lh milliard uit Ameri kaanse steun, doch al het overige uit lopende staatsinkomsten. Op grond van een en ander wordt de vraag opgeworpen, of wij hier te doen hebben met een orthodoxe bewaking van 'erheidsfinanciën en van het mone taire evenwicht, dan wel een aanvanke lijk juiste politiek stilaan is overgegaan in een nationalisering van de vermogens vorming en daarmede allengs van de particuliere onderneming. Want duide lijk is, dat de vermogensvorming bij het Ryk slechts kon worden bereikt door middel van een zo zware belasting heffing, dat de vermogensvorming bij particulieren veelal negatief werd, dat kleine ondernemingen bijkans niet meer omhoog kunnen komen en dat ook by de grotere ondernemingen de zelffinan cieringsmogelijkheden onvoldoende zyn om de bedrijven behoorlijk op de hoogte van hun tijd in stand te houden en uit te breiden. De hoge belastingen hebben een deflatiehaard ontstoken, waardoor een inzinking in het binnenland is inge treden, waarvoor echter in het algemeen nog op de exportmarkten compensatie kon worden gevonden. (Voor het finan- cieel-technische gedeelte van het jaar verslag verwijzen wij naar de financiële rubriek.) Besprekingen over de militaire missie Naar Antara meldt, heeft het Indo nesische kaïbinet besloten dat de rege ring zal vasthouden aan het voorstel om de besprekingen met de Nederlandse regering over de militaire missie te doen plaatsvinden in de loop van de maand Maart. Advertentie-Ingezmed.) KeeW"' s.erV „idem» ZWARE BRAND IN EEN CONSERVENF ABRIEK TE WARFFUM Schade een half millioen (Van onze correspondent) Groningen. 17 Februari Een zware uitslaande brand heeft gis teravond In de Wilco-Conservenfabrie- ken te Warffum (Gr.) een schade van ruim een half millioen gulden veroor zaakt. Een grote nieuwe loods, waarin een omvanrijke voorraad producten was opgeslagen, ging geheel in vlammen op. Omtrent de oorzaak tast men tot dusver in het duister. Wèl staat vast. dat een chauffeur der fabriek gisteravond om streeks half negen nog een grote 15 tons vrachtauto in de loods heeft gereden Korte tjjd later brak de brand uit. Ook deze vrachtauto ging in vlammen op. De fabrieksbrandweer greep direct ln en naar de directeur, de heer Willemse, ons verklaarde, is het voor een groot deel aan dit snelle optreden te danken, dat de kantoren, die aan de nieuwe loods zijn vastgebouwd, behouden kon den blijven. De brandweer van Warffum en later ook de corpsen van de aan grenzende gemeenten Baflo en Usquert. deden wat zij konden om uitbreiding te voorkomen. Zij slaagden er ten slotte in te verhinderen dat de vlammen over sloegen naar de aangrenzende fabrieks gebouwen. De rookontwikkeling was ■ooral tengevolge van het verbranden ■an grote voorraden emballagemateriaal enorm groot. Voorts gingen in de loods in vlammen op 800.000 flessen, 25.000 potten kersen op sap, 26.000 flessen tomatensap, een grote partij gedroogde uien en honderden houten kisten. Ver zekering dekt de schade. De brandweer was vanmorgen nog met de nablussing bezig. De Friese kwestie RAPPORT COMMISSIE- KINGMA BOLTJES WELDRA GEREED In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Justitie zegt minister Donker reden te hebben om de verwachting uit te spreken, dat het rapport van de com- missie-Kingma Boltjes niet lang meer op zich zal laten wachten. Het is de minis ter bekend, dat de commissie zich niet alleen met het vraagstuk van het af leggen van eden in het Fries heeft bezig gehouden, doch o.m. ook het gebruik van het Fries in notariële akten in haar c dei-zoek heeft betrokken. In verband hiermee komt het hem raadzaam voor, in afwachting van de verschoning van het rapport van de commissie, op dit bijzondere punt thans niet in te gaan. Sedert begin van 1950 repatrieerden honderdduizend personen Aan 13.000 gezinnen werd woonruimte verschaft Sedert de eerste helft van het jaar 1950 arriveerden hier te lande uit In donesië ongeveer 25.000 gezinnen, be nevens ongeveer 9000 alleenstaanden, omvattende in totaal nagenoeg 100.000 personen. In het algemeen kan worden ver meld, dat sedert het begin van 1950 aan ongeveer 13.000 gerepatrieerde GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM Steeds weer deselfde klachten over het vaor een voldongen feit worden geplaatst: geen vrijheid om vooraf uil te maken hoe ver het mag gaan „Volkstoneel" er door gehaald: 24 tegen 17 stemmen (Van onze raadsoverzichtschrijver) GISTERAVOND subsidies voor de kunst. Wat het Volkstoneel betreft is het spel uitgespeeld, maar bij de Opera bleef men in de eerste acte steken. Het is het seizoen voor deze dingen. Deze constatering lieeft echter een bittere bijsmaak: ,fDoch deez' scherts heeft droeve zin", zoals Petrus Augustus de Gencstet in een van zijn ,fkleengedichtjes" zegt. Want het is helaas zo. dat. men altijd na afloop van de helft van het speelseizoen er toe overgaat de subsidies te „bepa-\ Maar dan zijn zij in feite al lang bepaald. Alleen maar niet door de raad. Het te subsidiëren gezelschap presen teert de rekening voor wat het al groten deels heeft uitgegevenplus een nota- tje van het tekort over het vorige seizoen. Zo gaat het sinds 191/5. En per jaar horen wij twee keer, eerst b\j de gemeentebegroting en dan bij het hono reren van de gepresenteerde rekeningen, dat het zó toch werkelijk niet voort mag gaan, dat dit een onmogelijke toestand is, dat het anders moet worden. Dat er vóór het speelseizoen moet worden be paald wat er mag worden uitgegeven en aan subsidie gegeven. Tot dusverre nog geen middel om dit doel te bereiken. Wij demonstreren dit nu eerst aan het Volks toneel. DAARBIJ was weliswaar iets bijzon ders. Men weet, dat dit gezelschap in en voor het vorige seizoen „voor het laatst" subsidie heette te hebben ge kregen. Het voldeed niet aan de ver wachtingen. en daarover was men het in de raad vrijwel eens. Maar het sei zoen „was nu eenmaal begonnen" en daarom gaf men hef nog een bedrag van 15.000; er is toen zelfs van een „liqui datie-subsidie" en zelfs van een betaling van de begrafenis gesproken. Te vroeg. De verwachting was, dat de regering ook met haar subsidie zou ophouden. Maar het gezelschap werd niet geliqui deerd en ging niet dood. Verleden jaar behaalde het een succes met de verto ning van Kai -Munks Het Woord. De regering bedacht zich. Minister Cals stelde een steun van 50.000 voor het nu lopende seizoen in het uitzicht mits de gemeente er f 15.000 zou bij doen. En zover waren wij nu gisteren, „Dwangpositie" voor de raad. Met SI/ tegen 17 stemmen werd deze positie aanvaard. Tegen stemden „Vrij heid en Democratie", de protestants- christelijke fractie en de rooms-katho- lieke, de viethouders van laatste twee inbegrepen. De uitslag van het debat stond van te voren vast. Onze trouwe lezers kunnen zich wel voorstellen hoe het verliep. Mejuffrouw Luns en de heer Douqué van de rooms- katholieke fractie, de heer Van Rij van de protestants-christelijke en de heer le Cavelier van de liberale zetten uiteen, dat deze volte face tijdens het al weer voor twee derden verlopen seizoen bo vendien in strijd met de vroeger ge maakte afspraak was. Zij bestreden de argumenten, die B. en W. er voor aan voerden: niet alleen de veranderde hou ding van de regering, maar ook „Het Woord", de toetreding van nieuwe krachten tot het gezelscha- en het gast regisseurschap van de heer Van Dalsum. De heer Van Rij sprak van de „methode" van B. en V/. om gelden te laten voteren, die al voor een groot deel waren be steed, en de heer le Cavelier van een naar beneden halen van de raad. Daar tegenover spraken mevrouw Vorrink, de heer Bot en wethouder De Roos. DE wethouder herhaalde ten prin cipale dat ook B. en W. deze manier van subsidiëren, in het sei zoen zelf, „onbevredigend" achten. Op een bepaald ogenblik, aldus de heer De Roos, moeten de troepen zich formeren, zo omstreeks Maart of April, voor het volgende seizoen. En wat dit subsidie meer in het bijzonder betreft: Er is nu een reeks van veranderde omstandig heden, feiten waarvan wij afhankelijk zyn. Als wy nu weigerden, zou het ge zelschap werkelijk moeten liquideren; en kan Amsterdam, dat geroepen is om de kunst te bevorderen, die verantwoorde lijkheid op zich nemen? Neen en nog maals neen! Dat klinkt wel fraai. Maar de nuch tere waarheid is, dat het bestuur van de raad op deze manier een farce wordt, een lege schijnvertoning. De gemeente loopt achter de „feiten" aan. Gouverner c'est prévoir. Zolang dit „stelsel" van subsidiëring blijft, kon er, wat dit be treft, evengoed in het geheel geen ge meentebestuur zijn. DAT geldt mutatis mutandis ook van de Opera. In zoverre is het bij deze geheel anders, dat men over de in stelling zelf volkomen tevreden is. Ook de heren Van Rij, Douqué en le Cavelier en mejuffrouw Luns, zelfde spelers als hierboven. Maar hier doet zich precies zo die ellende van „beslissen", telkens na een voldongen feit, voor. En daarbij het spook van de voortdurende kosten stijging. Er moet nu ƒ630.000 aan sub sidie worden gegeven, dat is 112.000 meer dan verleden jaar. Men hoopt dan, dat de regering het hare zal doen. De provincie heeft haar bydrage van ƒ25 000 tot ƒ40.000 verhoogd. Maar hoe staat het met Den Haag, Rotterdam en Utrecht Van al deze dingen hebben onze oren een paar uur lang getuit. De heer le Cavelier rekende uit. dat het exploitatie tekort sinds 1947 nu al met vijftig pro cent is gestegen: van ƒ1.2 tot ƒ1.9 mil lioen; de heer Van Rij klaagde, dat Amsterdam altijd maar de sluitpost voor deze nationale instelling moet zyn. Bei den herinnerden aan de enorme verlie zen. die ons land door de nationale ramp heeft geleden en waarvoor de gelden ook moeten worden opgebracht. De heer Sajet drong op ruimere subsidies van de drie andere gemeenten aan, en vond overigens het bedrag, dat Amsterdam aan subsidies voor culturele doeleinden uitgaf hij schatte het op twee procent van de totale uitgaven geen „cala miteit". Verder kwam men niet en wjj moeten het hierbij laten. Voortzetting over veer tien dagen. Bh de benoemingen heeft men de heer le Cavelier tot lid van de Commissie voor het Verkeer gemaakt. gezinnen een woongelegenheid werd verschaft. Dit gunstige resultaat van nauwe samenwerking tussen de dienst voor Maatschappelijke zorg en de ge meentebesturen werd o.a. bereikt door het ter beschikking van de gemeenten stellen van extra-bouwvolume, door het door het rijk afstaan van de helft van de voor ambtenaren gereserveerde zgn. voorkeurswoningen en door de werking van de Wet hulsvesting ge- repatrieerden 1950, Het bestaan van de vorderingsbevoegdheid heeft onge twijfeld in aanzienlijke mate het ver lenen van medewerking door gemeente besturen bevorderd. Het ls mede hierom, dat het nood zakelijk ls althans voorlopig nog over de bij genoemde wet verleende bevoegdheden te kunnen blijven be schikken. ten einde te voorkomen, dat de lasten van de repatriëring oneven redig komen te drukken op die ge meenten, die haar taak ln dezen ver staan. In verband met vorenstaande is de minister voor Maatschappelijk werk van oordeel, dat het noodzakelijk is om de geldingsduur van de in de Wet huls vesting gerepatrleerden 1950 vervatte bepalingen te verlengen tot 1 Januari 1955. Een desbetreffend ontwerp Is by de Tweede Kamer Ingediend. Jhr van Karnebeek buitenge woon gezant te Oslo Binnenkort is de benoeming te ver wachten van jhr mr M. P. M. van Kar nebeek, thans gezant te Jeruzalem, tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Oslo, Vijfde Nederlandse Lederwaren- beurs in Amsterdam De Coöp. ver. koffer- en lederwaren- belangen besloot de vyfde Nederlandse Lederwarenbeurs weer in Amsterdam te houden en wel van 17 t.m. 21 Augustus a.s. in het RAI-gebouw. Meer dan honderd exposanten van onze lederwarenindustrie zullen op deze beurs aanwezig zijn; er zullen ook stands zyn voor fournituren. Het secretariaat is gevestigd le Const. Huygensstraat 112, tel. 124369. Komende R.A.I.-tentoonstelling staaf in teken van Motorfiets, bromfiets, straks wellicht de scooter, maar de trapfiets handhaaft zich (Van een onzer verslaggevers) QP 27 Februari a.s. zal minister Algera de tentoonstelling van motor rijwielen, bromfietsen, scooters, rijwielen en onderdelen openen in het R.A.I. gebouw. En later in het voorjaar zal in Amsterdam een tentoonstel ling worden gehouden van bedrijfsauto's, waarvoor het bestuur van de R.A.I. zelfs een aparte tentoonstellingshal met een vloeroppervlakte van 6000 m2. naast het bestaande gebouw zal oprichten. En aan het einde van dit jaar, op 17 Decemberzal de vereniging haar 60-jarig bestaan vieren. Bijna dertig jaar beschikt de vereniging nu reeds over het, destijds als tijde lijk bedoelde, tentoonstellingsgebouw aan de Ferdinand Bolstraat. De evolutie van de motorfiets tot vervoersapparaat (het sportieve element in het motorrijden is de laatste jaren op de achtergrond getreden) zal haar weerslag vinden in de inzendingen op de tentoonstelling, die van 27 Februari tot en met 8 Maart wordt gehouden en die in het teken zal staan der motorisering der massa (motorfiets en bromfiets!) Het overgrote deel der motorrijwielen in Nederland behoort tot de lichte klasse, de motor is verfijnder dan voor de oorlog, men stelt prijs op een mooi glad uiterlijk, dat ook gemakkelijk is schoon te houden. Vrijwel algemeen zijn de telescoop-voorvorken. Waren er voor de oorlog 60.000 motor rijwielen in Nederland, thans zijn het er 130.000 en in een groot aantal gevallen verlangt de gebruiker, die de motor gebruikt om er mee naar zyn werk te gaan, er het gemak van de auto van tegen de kosten van een motor. De bescherming van de rijder is veel groter, de spatborden zijn breder, efficiënter aangebracht. De scooter, die eveneens op de tentoonstelling zal zgn vertegenwoordigd, heeft in Nederland nog niet de populariteit, die hg elders in Europa heeft. Men gaat in het algemeen nog niet graag op zulk een apparaat zitten. De scooter-rage is reeds naar België overgeslagen, nadat zij het eerst Italië heeft getroffen, waar de vliegtuigfabrieken zich na de oorlog gingen toeleggen op deze automobielen op twee wielen met zulke verfijningen als een vloeistofkoppeling en een electrische starter. De scooter is in Italië zelfs zo populair, dat de rgwielfabricage er daalt. Dat is in Nederland niet het geval: de rijwielindustrie zet haar beste beentje voor; z\j heeft zich in de laatste jaren ook een exportmarkt weten te scheppen. In Neder land zelf bestaat een jaarlijkse behoefte aan J/00.000 A 500.000 fietsen; het over grote deel daarvan wordt door de Nederlandse industrie gedekt.. Merkwaardig is, dat tegenwoordig het publiek in sterke mate de voorkeur geeft aan mcrkfictsen. en minder let op enig prijsverschil. In de grote steden zijn de lichte sport fietsen in trek en in het algemeen is er wel behoefte aan fietsen van minder zware uitvoering, maar buiten de grote steden prefereert men nog in sterke mate de fiets, waarmee men eventueel nog iets kan vervoeren óók. Van belang is voor de rijwielindustrie het bestaan van een research-instituut, dat de industrie van voorlichting dient, dat ook contact houdt met het buitenland (in E. C. A.-teams, die naar Amerika worden uitgezonden, is ook de rijwiel industrie vertegenwoordigd). De bekoring van de ontwikkeling van de fiets ligt in details; men zal die ook op de komende R. A. I.-tentoonstelling in een verras sende variatie ontmoeten. Met betrekking tot de export van fietsen is een op merkelijke stijging waar te nemen: 3000 in 1950, 102.000 in 1951 en meer dan 200.000 in 1952. Een groot deel van de export ging naar Indonesië, maar ook landen als Brazilië en de Verenigde Staten behoren tot de afnemers. Grote belangstelling zal op de komende tentoonstelling ongetwijfeld de ln enige jaren tijds populair geworden bromfiets wekken. De rol-aandrjjving blijft zich handhaven; bij de ketting-aandrijving is een neiging om tot de combinatie tot één ketting, voor trappen èn voor motor-aandrijvingte komen. De plaats van de motor is inmiddels vrijwel gestabiliseerd: voor, of boven of bij de trapas. De losse motor op de trapfiets is nagenoeg verdwenen. Er zijn nieuwe frames voor de bromfiets geconstrueerd, zoals het geperste frame met de brandstoftank er in. Bij nieuwe typen ia het streven gericht op vereenvouding en op een lagers prijs. Uit de industrie komt echter de vraag naar voren: de regering stelle concrete eisen met betrekking tot de bromfiets. Dan weet men waar men aan toe is. In de verschillende landen, waar deze materie wèl ia geregeld, zgn de eisen nogal uiteen lopend. In Zweden mag een bromfiets geen grotere snelheid ontwikkelen dan dertig kilometer. Dit jaar geen verkiezingen in Noordoostpolder Bestaande commissie blijft aan tot uiterlijk September 1954 Na een uitvoerige discussie heeft de Noordoostpoldercommissie voor alge mene belangen, waarin de Anti-revolu tionaire Partij, Christelyk-Historische Unie, K.V.P.. Partij van de Arbeid en de' Vereniging Polderbelangen zijn verte genwoordigd, gistermiddag het voorstel van de landdrost aanvaard om, met het oog op de te verwachten gemeentelijke indeling, in 1953 geen verkiezingen te houden voor een nieuwe poldercom missie. De commissie zal in haar tegenwoor dige samenstelling aanblijven tot het moment, waarop eventueel in 1954 een nieuwe gemeenteraad zijn intrede zal doen, doch uiterlijk op de eerste Dinsdag van September 1954 aftreden. Tegen het voorstel stemden de drie vertegen woordigers van de Party van de Arbeid, die meenden dat deze commissie geen weerspiegeling meer is van de toegeno men poldebevolking, en de vertegen woordiger van Polderbelangen, die deze mening deelde. „In de brand, uit de brand" had geen succes (Van onze correspondent) Rotterdam, 19 Februari Financiële moeilijkheden hebben een 28-jarige Rotterdamse verzekerings agent ertoe gebracht brand te stichten in zijn eigen woning om op deze manier verzekeringspenningen te kunnen in casseren. De man ging Zaterdagavond naar een feestje bij vrienden. Vooraf stak hy echter het kleed onder de huis kamertafel in brand. Na enige uren bij zijn vrienden te hebben vertoefd, be sloot hij thuis even een kykje te gaan nemen hoe het met de brand stond Aldaar aangekomen, kwam hij tot de ontdekking, dat het vuur uit zichzelf was uitgegaan. De man wist de mis lukte brand echter niet geheim te houden. De reoherohe kwam er achter en het gevolg was, dat bovendien nog aan het licht kwam dat de man ver leden jaar valse aangifte bjj de politie heeft gedaan. Hy had beweerd een por tefeuille met 1100, geld van de maat schappij. waarvan hy agent was, te hebben verloren. De man had het geld edhter te eigen bate aangewend. Het Handelsblad blijfl doorgaan mede te helpen gelden te verzamelen voor het Rampenfonds. Het zal helaas nog lang nodig zijn zulks te doen. De noodzaak blijkt elke dag opnieuw uit de uitgebreide berichtgeving en foto's in ons blad en elders. Zij vormen de meest sprekende argumenten voor een ieder om iets bij te dragen de grote nood te helpen lenigen. Men kan bij het Handelsblad storten op Postgiro 35858 Gemeente Giro Amsterdam H 1900 met vermelding Stormramp Bankrekeningen: Nederlandsche Handel-Mij, Kas-Associatle. Rotterdam- sche Bank, Amsterdam Stortingen zyn ook mogelijk bjj onze bijkantoren De ingekomen gelden zullen in ons blad worden verantwoord. Benelux 1953, dageraad of schemering Aan een lunch van het Comité Bene lux, afd. 's-Gravenhage, in samciwer- king met de K. v. K. en het Haagse departement van de Nederlandsche maatschappij voor Nijverheid en Handel, heeft de heer Clement Morraye, presi dent van de Jaarbeurs der Vlaanderen, gesproken over „Benelux 1953... dage raad of schemering?" Spreker gaf als zijn mening, dat de echte ..conservatoire maatregelen" met voorlopig karakter dienen te worden ge zocht voor de meeste gevallen, in een wederzijdse verbintenis van do Belgische en Nederlandse geïnteresseerde indus trieën om tijdens de vóór-Unie en een te bepalen periode bijvoorbeeld een jaar na het in werking treden van de economische unie in hun wederzijdse Beneluxmarkten. niet te verkopen tegen lagere prijzen dan de normale minima verkoopprijzen welke thans in voege zyn in de afzonderlijke Beneluxlanden. Het aantal getroffen sectoren, op dit ogenblik, is bekend en betrekkelijk be perkt. Bij gebrek aan het bestaan van orga nismen, welke sancties zouden kunnen toepassen in geval van overtreding der accoorden, zouden de contractanten de verbintenis aangaan zich te onderwer pen aan een mter-Benelux arbitrage organisme. waarvan de samenstelling en de functies dienen geregeld. Dit arbi trage-organisme zou zich kunnen inspi reren bij de ervaringen opgedaan door de Internationale K. v. K. in dit domein. Reeds verworven conjuncturele voor delen kunnen worden omgezet tot struc turele voordelen, welke het uiteindelijk doel van ons streven uitmaken. Deviezenbepalingen vormen opstopping in Indonesische havens Het lid van de afdeling voor econo mische aangelegenheden uit het parle ment. de heer Lobo. verklaarde, dat de nieuwe deviezenbepalingen van 22 Januari j.l. er toe dreigen te leiden, dat ln de havens een grote congestie van goederen zal ontstaan. Dc ljjsten A, B, C en D bevatten slechts de namen van 1227 soorten goederen. Volgens be rekening van de heer Lobo zijn er ten minste 12000 andere soorten goederen, die niet geclassificeerd zijn. Wanneer nu de importeurs voor deze goederen classificatie aan moeten vragen, zal het op zijn minst een jaar duren voor ztj uitsluitsel kunnen krijgen. Op het ogen blik bevinden zich in de haven van Padang een grote partij cokes en ren hoeveelheid van 500 ton a3f-t". die niet kunnen worden weggehaa'd Tn de haven van Soerabaja bevind-n rich alleen al 3700 colli bestemd voor de B.P.M., die niet kunnen worden afge voerd en hetzelfde is het geval met goederen in de haven van Priok. Er zijn momenteel besprekingen met de re- aan de gang om een oplossing te vinden voor dit probleem. Walbaas stal van Rode Kruis- goederen (Van onze correspondent) De politie te Vlissingen heeft een 47-jarige walbaas in de haven aange houden, die bij het lossen van voor het getroffen gebied bestemde Rode-Kruis- goederen. kledingstukken wegnam. De man is voor de officier van Justitie ge leid en in het Huis van Bewaring te Middelburg opgesloten. Hij werd op staande voet uit zyn betrekking ont slagen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3