BRYLCREEM VROUWELIJKE VRIJWILLIGERS WERKEN IN RAMPGEBIED en Dertiende lijst van het Rode Kruis Herstel rampschade van geringe betekenis voor de werkverruiming ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 3 (Van onze militaire medewerker) DE nationale natuurramp, die ons land heeft getroffen, dwingt meer dan ooit de defensie van ons grond gebied te bezien tegen de achtergrond van de uiterst kwetsbare waterstaatkun dige toestand van ons land, in het bij zonder van de Westelijke provinciën. De dijken, welk een groot deel van dit ge bied beschermen, kunnen immers in oorlogstijd aan vernielingen bloot staan door sabotage en luchtbombardementen. We hebben daarvan een voorbeeld in de achterliggende oorlog toen in de Wesf- kappelse zeedijk door de geallieerden een bres werd geslagen, waardoor Walche ren werd geïnundeerd Nu gebiedt de nuchterheid dit gevaar ook weer niet te zien in een omvang, die sommige bladen onder de indruk van de natuurramp de stelling deed poneren, dat hiermede de totale onverdedigbaar heid van ons grondgebied was aange toond. De diiken zijn inderdaad kwets baar. doch de vernieling daarvan door luchtbombardementen is niet zo een voudig. Bij de aanval op Walcheren in 1944 werden rond 250 bommenwerpers gebruikt, terwijl daarna nog dagenlang gebombardeerd werd. Dit alles kon straffeloos geschieden daar de Duitse luchtafweer zwak was en de geallieer den het absolute meesterschap in de lucht bezaten. Weer en getij moeten dan bovendien medewerken om de doorbraak effectief te doen zrjn alvorens tegen maatregelen de bres kunnen helen. Doch werkt het weer mede, dan werkt het gelijktijdig een nauwkeurig bombarderen tegen met een kwade kans. dat de op zet mislukt. Zo beschouwd is daarom het gevaar voor een omvangrijke wa tersnood door oorlogsgeweld (sabotage en luchtbombardement) belangrijk klei ner dan door eeen natuurramp. Boven dien kan dit gevaar sterk worden ge reduceerd door een goede afweer, zowel een actieve (luchtverdediging) als een passieve (herstel en beperking van de omvang). DAARBIJ gaat het dan niet, zoals in vredestijd, alleen om het gevaar voor de burgerbevolking, doch bovendien wordt de uitvoerbaarheid van de Landsdefensie bedi-eigd, hetzij die van ons grondgebied, hetzij die in hoger NATO verband. Onze troepen te velde welke „ergens" in het Oosten van ons land dan wel Oost daarvan tezamen met onze NATO-partners het hoofd moeten bieden aan een eventuele Rode opmars te land, krijgen hun voedsel, brandstof en munitie toegevoerd uit de in het Wes ten gelegen bases en havens, welke door spoor- en autowegen, geheel lopende door gebieden welke beneden de zee spiegel liggen, met het front zijn ver bonden. Behalve door rechtstreekse aanvallen door de lucht zijn deze bases en verbin dingen thans indirect aangrijpbaar door middel van onze vroegere bondgenoot bij de defensie, doch ook onze vijand, het water, hetzij door sabotage, hetzij door luchtbombardementen. Tevens liggen in deze inundeerbare gebieden vliegvelden, ten behoeve van vliegtuigen die het achterland veilig moeten stellen tegen luchtaanvallen dan wel steun moeten verlenen aan de troe pen te velde. Voorts liggen daar elec- trische krachtcentrales, waarvan de werkzaamheid onontbeerlijk is voor het functionneren van het defensieapparaat. Het is, gezien dit dubbele belang dat der bevolking en dat der defensie onjuist de veiligstelling daarvan onder het oppertoezicht en de verant woordelijkheid van de Bescherming Be volking te willen stellen. Deze zou daar mede een macht krijgen welke haar niet toekomt en waarvan z(J het belang slechts zal vermogen te zien en te be oordelen door het uitsluitende belang van de burgerbevolking. Dit belang zal echter in oorlogstijd in hoge mate be- invloed worden door het militaire belang. Daar dit laatste in oorlogstijd prevaleert ligt het voor de hand de verantwoorde lijkheid in handen te leggen van de mili taire autoriteiten, in casu in handen van de Territoriale Bevelhebber met zijn ondergeschikte territoriale commandan ten. Dat deze verantwoordelijkheid daar bij in goede handen berust, daarvan heeft de huidige watersnood wel het bewijs geleverd En hier ging het zelfs om een impro visatie, niet om een goed voorbereide zaak. Ligt deze georganiseerd vast, dan zq'n de middelen aanwezig en kan het geheel snel en feilloos functionneren. DOCH dan zal men deze zaak niet binnen de enge kring van de Be scherming Bevolking moeten trek ken. Deze richte zich uitsluitend op haar taak; de beperking van de rechtstreekse gevolgen van de luchtaanvallen voor de Burgerbevolking. Daarmede zal zij reeds de handen vol hebben. Voor de zoveel verder grijpende taak van de veiligstelling van onze waterstaatkun dige apparatuur zullen veel dieper gaande maatregelen moeten worden getroffen. Een luchtoffensie.f tegen een of meer van onze dijken moet onzer zijds beantwoord kunnen worden door een actieve en passieve afweer. Actief in de algemene zin van bescherming door jachtvliegtuigen hetgeen dus voor ons een sterkere luchtverdediging vraagt dan in andere landen, die water staatkundig niet kwetsbaar zijn als mede door een uitgebreide luchtafweer tegen precisiebombardementen. Passief ln die zin, dat er mobiele mankracht gereed moet staan met mobiel groot materieel in voldoende voorraad om geslagen gaten zo spoedig mogelijk te dichten en c.q. de bevolking snel te evacueren. In bijzonder kwetsbare ge bieden zal wellicht tevoren reeds een gehele of gedeeltelijke evacuatie moeten plaats hebben. ONZE Burgerlijke Defensie, zo die in de sector der Bescherming Be volking als in die der veiligstelling onzer waterstaatkundige apparatuur, vraagt een eigen organisatie en zeer sterke mankracht. Hoe groot deze man kracht wel zal moeten zijn en over welk materieel zij zal moeten kunnen be schikken, daarin geeft de huidige watersnood wellicht een gedegen in zicht. Mogelijk komt men zelfs tot de conclusie, dat het Nederlandse grond gebied zich slecht leent voor een defensie als bruggenhoofd op beperkte schaal b.v. in een al dan niet ruime iJselstelling. zoals van Nederlandse zijde nogal lichtvaardig is gepropageerd door ons bestreden en door een outsider (Hanson W. Baldwin) tijdens een vluchtig bezoek aan ons land klak keloos overgenomen. Wij geloven dat een grondige studie van deze mogelijk heid zou leiden tot de conclusie welke wij destijds daartegenover hebben ge formuleerd nl. dat een dergelijke op lossing slechts aanvaardbaar is als noodoplossing, d.w.z. als alter natief van een andere, nog grotere calamiteit, die van een Russische be zetting; dat het voorts een Nederlands belang is, dat de defensie van ons grondgebied niet wordt gevoerd in een herrezen of eventueel wat ruimere Vesting Holland, doch in of uit een zover mogelijk Oostelijk gelegen defen siezone of bruggenhoofd. En ook dan blijft een grondige verdediging van onze waterstaatkundige apparatuur onder militaire supervisie en verantwoordelijk heid en gecoördineerd met de Bescher ming Bevolking noodzakelijk. Dat is de les welke onze defensie uit de recente Watersnood moet trekken. Colonnes uit Berkenwoude en andere plaatsen in Nederland maken in Middelharnis en Nieuwe Tonge schoon en helpen in Oude Tonge (Van onze redactrice voor sociaal werk) MIDDELHARNIS en Dirksland zijn op Flakkee de plaatsen vlak achter het front, 's Avonds keren er de mannen terug, die overdag schouder aan schouder tegen het water staan te vechten, ergens op een smalle strook modderige grond tussen hemel en wat eens land was, maar nu, zover het oog reikt, zee. Die mannen en mannen van andere ploegen, technici, kada ver-ruimers, rijden bij schemer in hotsende trucks over de glibberige, improviseerde dijkwegen, hier en daar slechts bestaande uit zandzakken met ijzeren platen en nauwelijks ruimte biedend aan één vrachtwagen tegelijk, naar de voorlopige veiligheid van de drooggehleven of droog gevallen dorpen en stadjes. Men kijkt dus hijvoorbeeld in Middelharnis niet zo gauw meer ergens van op; men ziet er in deze dagen zovele mensen heren uit Den Haag met aktentassen, burgers en militairen die vreemde talen spreken, politiemannen van overal vandaan, arbeiders wier kleren onder het slik zitten dat men wel het een en ander gewend is; men heeft trouwens wel wat anders aan zijn hoofd. Maar toch hebben ze in Middelharnis/Sommelsdijk, waaruit de meeste vrouwen en kinderen zijn geëvacueerd vandaag mag een groep terup komen even het hoofd omgedraaid toen dezer dagen ploegen meisjes door de stad liepen, meisjes met waterlaarzen aan en hlauw-wit gestippelde hoofddoekjes, die wapperden in de wind. Een team van de Vrouwelijke vrijwillige hulpcolonne, samengesteld door de Federatie Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening en uitgezonden onder auspiciën van de Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland. Haar taak is: aanpakken waar nodig, kort gezegd. En dat is overal nodig in het rampgebied. J~\EZE groep komt uit Berkenwoude en staat onder leiding van de burge meestersvrouw, mevrouw Gautier.Ver- stoep. Wie het werk ziet dat de 32 uit de kluiten gewassen vrouwen van het platteland verzetten, slaat de handen van verbazing ineen. Zy zijn onderge bracht in de Landbomvhuishoudschool, een gebouw aan de rand van Sommels dijk, dat in het water heeft gestaan; daarvan getuigen nog de wortelen en uien die op de weg erheen liggen. Maw aan het interieur van de huishoudschool zou niemand het nu meer vermoeden. Want de meisjes van Berkenwoude. die Dinsdagmiddag om 3 uur in Sommels dijk aankwamen na een vermoeiende ran zes uren, hadden Dinsdag avond om 6 uur de school alweer half op orde. Mevrouw Gauticr, in een gebloemde japon met een truitje erover en e-.v. doek om het haar gebonden, is de zit van het werk. Zij zet deze aan het dw- i. len van de gang die vol modderig water staat, gene aan het zemen van de rui ten; zelfs de kook toestellen, electrisch en gas. worden afgesopt. Terwijl de waterleiding in Middelharnis-Sommrls- dijk is afgesneden en de meisjes ieder emmertje moeten putten uit teilen die in de gang staan. Omstreeks half 7 verzamelt mevrouw Gautier al haar kiekens om zich heen. Het is etensuur en in colonneverband gaat de groep naar de centrale keuken, een schoollokaal aan de dijk die Som melsdijk en Middelharnis verbindt. De meisjes lopen rustig en ordelijk; zij zin gen niet. Zij zijn zich ten volle bewust van de ernst van de toestand, zij weten van het leed dat Flakkee drukt. Tevoren hebben zij thuis een instructie-avond ge had. „Mor niet over opdrachten die de leidster geeft, begeef je in je vrije tijd niet zonder toestemming op de openbare weg, gedraag je waardig, men kijkt naar je" dat heeft ieder zich in de oren geknoopt. En daarmee winnen zij het in de mannengemeenschap van Mid delharnis, in de centrale keuken, waar al deze moegewerkte mensen van het hele stadje gezamenlijk eten. Zij blijven er niet lang. want in deze omstandighe den is het het beste om met de kippen op stok te gaan en vroeg op te staan. Boven in de huishoudschool is het Nijverheidslokaal herschapen in een slaapzaal. Uit de berg matrassen, de kens en kussens, die in een hoek tot de zoldering lag opgestapeld, heeft ieder een bed samengesteld, nadat tevoren het vertrek is schoongemaakt en met D.D.T. ontsmet. Een stromatras boven, een zachte matras onder. Het is warm in het lokaal, want er wordt, in verband met het vocht, hard gestookt. Er hangt een geur van eau de cologne en ont smettingsmiddelen en het licht, dat in normale omstandigheden borduur- en verstelwerk beschijnt, is vreemd schel en hard. Over het schoolbord, waarop nog patronen staan getekend, hangen nu jassen en ondergoed; aan het voeten eind van de bedden staan de werklaar- zen. De meisjes vallen gauw in slaap. An dere objecten wachten haar de volgen de dag; er zijn in de kerk vele kleren te sorteren, het oudelieden-tehuis moet worden schoongemaakt en ais straks de vrouwen in Middelharnis-Sommelsdjjk terugkeren zullen de meisjes haar assis tentie verlenen bij het weer bewoonbaa- maken van de huizen. IN Oude Tonge. het hart van het ramp gebied, het front zelf, heeft mejuf frouw Hendriks dringend om ver sterking gevraagd. Mejuffrouw Hen driks is een van de sociale werksters, die het ministerie van Maatschappelijk Werk heeft doen uitzenden. Zij houdt de cantine in Oude Tonge. waar alle werkers binnenstappen en een warme maaltijd, een broodmaaltijd, koffie en thee kunnen krijgen. Er is een Rode Kruisploeg uit Den Haag in het zwaar geteisterde dorp, die kookt; iedere dag schillen de mensen van deze colonne, welke onder leiding staat van mejuf frouw Duynstee, drie en een halve mud aardappelen. Deze ploeg heeft voor namelijk de zorg voor de politiemannen en de militairen. De maatschappelijke werkster heeft de zware taak in dit dorp. waar nog dagelijks lijken worden geborgen en waar de wagens met kadavers af en aan rijden, contact te onderhouden met de burgerbevolking, voor zover die is achtergebleven. Haar cantine aan het haventje is nu een cen trum geworden: zij i& erin geslaagd het vertrouwen te winnen en de mensen be ginnen haar bedoeling te begrijpen. Die is: te trachten zelfs In deze plaats, waar loodzwaar de sfeer van rampspoed hangt, het moreel hoog te houden. Zij is gelukkiger dan iemand in woor den kan schilderen, wanneer op diezelfde Dinsdag, 17 Februari, een truck voor rijdt met vijf meisjes uit Berkenwoude erin, die van de groep in Sommelsdijk zijn vrijgemaakt. Een van de burge meestersdochters uit Berkenwoude be vindt zich onder haar de andere werkt in de colonne van Sommelsdijk en leidster is mevrouw Visser, onder directrice van het Spoorwegsanatorium. Ook hier begrijpen de meisjes onmiddel lijk wat haar te doen staat: zij nemen de matrassen, die zij uit de huishoud school hebben meegenomen, op de rug spreiden allereerst snel haar bed in het woonvertrekje boven de cantine. Dan gaan zij naar beneden om thee en koffie in te schenken en brood te sme ren, al die werkjes te doen, die mejuf frouw Hendriks ontlasten. Zij sjouwen met emmers en zware lasten langs het haventje, zij laten zich door geen enkel tafereel, hoe verschrikkelijk ook om aan te zien, van streek brengen. Zij pakken aan, handig en practisch, waar zij zien dat een taak voor haar ligt. En dit is hier. waar ieder zich schrap moet zet ten om geen slachtoffer te worden van -.*• - ONDER: Ook in Nieuwe Tonge zijn meisjes bezig de huizen weer bewoonbaar te maken. Allereerst komen winkels van leveranciers aan de beurt, opdat de middenstand kan werken en het leven weer een enigszins normaal aspect krijgt BOVEN: Een lid van de vrouwelijke vrijwillige hulpcolonne uit Berkenwoude aan het werk in Oude Tonge Treinverkeer Dordrecht- Gorkum hervat Tussen Dordrecht en Gorkum is van morgen te 7 uur het treinverkeer vol ledig hervat. Omdat tussen Dordrecht en Sliedrecht langzamer dan normaal moet worden gereden, zullen de treinen acht minuten vroeger dan ln de reis gids ls aangegeven, van Dordrecht ver trekken en uit Gorkum 10 minuten later te Dordrecht aankomen. Ten be hoeve van inwoners van Sliedrecht, die het station aldaar niet kunnen bereiken, zullen alle treinen te Baanhoek stoppen. een doffe apathie, uitermate belangrijk. Het zrjn de mensen met de onverzette lijke wil tot leven en tot daden, die Oude Tonge er geestelijk bovenop hou den. Zoals die landbouwer, die alles kwijt is behalve. Goddank, zrjn vrouw en kinderen die wij aantroffen in zijn huis. Hij had eigenhandig alles zoveel mogelijk schoongemaakt en was toen wij hem spraken, bezig in zrjn be- modderd tuintje de was te doen. kinder- kleertjes, die hij in huis had gevonden. NIEUWE TONGE heeft eveneens huishoudelijke hulp gekregen, van een colonne vrouwelijke vrijwilligers uit verschillende delen van ons land, voornamelijk uit Wassenaar. Een groep van een heel andere aard, maar met dezelfde bereidheid tot helpen. Deze twaalf vrouwen en meisjes zijn op het ogenblik nog in Dirksland onderge bracht, maar zullen waarschijnlijk bin nenkort in Nieuwe Tonge kwartier krijgen. In het dorp zijn drie leden van de vrouwelijke bevolking achterge bleven en een aantal mannen; tot nu toe gaat iedereen echter 's avonds naar elders en blijft gedurende de nacht alleen een politiebewaking achter. Burgemeester Chr. van Hofwegen, onvermoeibaar en niet te verslaan door zijn heldhaftig optreden in de rampdagen zijn vele dorpelingen gered leidt ook deze huishoudelijke operatie, in samenwerking met de hem toegevoegde sociale werkster zr Van Nieuwenhuizen. In de raadzaal van het stadhuis, waar op de publieke tribune een man van de Rijkspolitie het zend en ontvangtoestel bedient, is hij dag-in dag-uit op zijn post en spreekt over borstels en dweilen tussen een onder houd met een officier van Justitie, een reporter van Radio Lausanne, een in specteur van de Volksgezondheid, door. Burgemeester Van Hofwegen weet precies wat hij wil. In de eerste plaats moeten de bakkerij en de slagerij wor den schoongemaakt; in het algemeen is het van belang dat de middenstand weer aan het werk gaat. Zoveel moge lijk terug naar het normale leven, ook om de noodstemming te keren. Dit ligt geheel in de lijn die de Stichting Maat schappelijk Werk in Zuid-Holland wil volgen: zelfhulp is de beste hulp, maak het de mensen dus allereerst mogelijk zichzelf te helpen. Wat betreft de voor zieningen van buitenaf, kleding en andere goederen, is men van plan in Dirksland een centraal depot te maken, dat de getroffen plaatsen voorziet. De hulpcolonne in Nieuwe Tonge is dus in de huizen der leveranciers aan het werk gezet. Eerst het meubilair eruit, daarna het wegscheppen van de dikke sliblaag, het boenen, schrobben dweilen. Straks komen andere hulzen aan de beurt; doel is voorlopig de ergste rommel te verwijderen en wat nog staat van het dorp weer toe gankelijk te maken. Wat er nog staat... eigenlijk ligt alleen de dijk droog en op die dijk is van vele huizen niets anders overgebleven dan een hoop wrakhout. Maar op die ene dijk van Nieuwe Tonge dat zich in een minder geïso leerde positie bevindt dan Oude Tonge begint het leven weer op te bloeien. (Advertentie-Ingez. med.) voor mooi, gezond haar! OMDAT BRYLCREEM het haar een natuurlijke glans geeft voor heel de dag OMDAT BRYLCREEM Uw hoofdhuid gezond houdt. Droog Haar en roosvorming tegengaat OMDAT de zuivere oliën geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorglng. Vraag BRYLCREEM - de perfecte hairdressing County Perfumery Co. Ltd, Stanmors, England. Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam Verkeer met Zeeland over België moeilijk Slechte toestand van bruggen op Belgisch gebied Het verkeer met het Westelijke deel van Zeeland over Aardenburg wordt ernstig belemmerd doordat de bruggen over de Belgische kanalen ten Zuiden van West-Zeeuwsch-Vlaanderen in zodanig slechte staat verkeren, dat het zwaardere verkeer niet meer kan passeren. Met ingang van gisteren is de dienst der Ned. Spoorwegen tussen Breskens en Bergen op Zoom omge legd via Sluis en Westkapelle. Ook de autobusdienst Breskens-Brugge onder vindt moeilijkheden. De afstand tussen de twee kanalen, die ongeveer 350 m bedraagt, moeten de reizigers te voet afleggen. Het goederenvervoer naar België, dat via het kantoor Eede vrij druk is, ls een riskante onderneming geworden. Oostenrijkse colonne vertrokken (Van een correspondent) Veel later dan het plan was. is Woensdagavond om zeven uur uit Ber gen op Zoom de speciale trein ver trokken. die de Oostenrijkse Rode- Kruiscolonne van 85 man en 24 wagens terug naar Wenen brengt. D« colonne was op 7 Februari j.l. even eens te Bergen op Zoom in ons land verwelkomd. Na de prettige afscheids maaltijd, die Dinsdagavond was aan gericht. en waarbij burgemeester Peters mede aanzat, is de Woensdag voor de Oostenrijkers geen onverdeeld genoe gen geweest. Een wagen ontbrak op het appèl. De gehele dag heeft men ;ezocht tot men tot de bevinding :wam, dat de wagen ergens bij Hans- weert in de modder was blijven steken. Het gelukte de wagen weer vrij te krijgen en de colone ls thans compleet vertrokken, SLACHTOFFERS WATERSNOOD HET Informatiebureau van het Nederlandsche- Roode Kruis zendt ons de dertiende lijst van slachtoffers van de watersnood. HALSTEREN Geborgen en geïdentificeerd; Johan nes Adrianus Antonius van den Berg, geb. 11.2.03, B47Laurentdus Marlnus Cornells Rampart, geb. 22.1.17, B113; Petronella Maria Elisabeth Roks, geb. 28.4.37. B338; Cornells Paulus, geb. 14.10.45, B329; Simon van Meer, geb. 31-5.04, B337. KORTGENE Geborgen; Leendert Verburg, geb. 20.4.31, Torendijk 371. NIEUWE TONGE Geborgen: Cornelis J. van Balen, geb. 6.10.40, Klinkerl.weg 35; Jan van Balen, geb. 22.2.05, echtg. van T. P. van Wee- nen, Klinkerl.weg 35; Adrianus van Erkel, geb. 3.5.49, Battenoordsedijk 24. NIEUW VOSSEMEER Geborgen en geïdentificeerd: Laurina Meeus, geb. 30.10.23, Paardenhoek 369; Paulina van Dijk, geb. 10.1.1866, wed. van Marinus Barend v. d. Male, Pelsen- dijk 330. STAVENISSE Geborgen en geïdentificeerd: Petro- nella Wesdorp, geb. 29.10.1877, echtg. van Marinus Oostdijk, Kerkstraat A345. IERSE HULP VOOR NEDERLAND Parlement voteert kwart millioen gulden Het Ierse parlement heeft Woens dag besloten 25.000 pond sterling (ruim 250.000 gulden) te schenken aan het Ierse Rode Kruis ten behoeve van de slachtoffers der overstroming ln Nederland. De Ierse minister van Defensie, Traynor, verklaarde dat de andere getroffen landen te kennen hadden gegeven, dat ztf geen Ierse hulp nodig hadden. WATERSCHAPPEN IN N.-W.-BRABANT WERKEN SAMEN De besturen van de tien water schappen in het gebied van Fijnaart en Willemstad hebben de handen ineen geslagen. De gronden van deze water schappen hebben een totale oppervlakte van ongeveer 4500 ha. Omdat vele be stuursleden zelf slachtoffer van het water zijn, waardoor van een geregelde arbeid ten behoeve van de waterschap pen geen sprake zou kunnen zijn, richtte men een verzoek tot de Unie van Water schapsbonden om een administratieve deskundige te zenden, die een noodrege- ling voor de waterschappen van Fijnaart en Willemstad zou kunnen opstellen. Dit is gebeurd en de regeling kreeg de onmiddellijke goedkeuring van de Pro vinciale waterstaat te 's-Hertogenbosch. Dank zij deze samenwerking zijn de gezamenlijke waterschappen in staat, het benodigde materiaal aan te vragen en de noodzakelijke voorschotten te ver lenen, welke straks met de waterschap pen afzonderlijk zullen worden ver rekend. De gemalen zullen met extra pompen tot de dubbele capaciteit worden opgevoerd. Eén gemaal is weer in func tie. Een tweede gemaal, hoewel weer intact, is nog niet in werking en een derde gemaal is volkomen vernield. IN FIfNAART BEGINT HET LEVEN WEER Alle bewoners kunnen terugkeren (Van een correspondent) Hedenochtend tien uur ls de toegang tot de woningen vrij voor alle inwoners van de gemeente Fijnaart. Men is in het dorp de situatie nu voldoende meester om er het normale leven weer te hervatten. De dorpsbewoners keren terug over een provisorisch herstelde verbindingsweg met Stampersgat, die eveneens van vandaag af weer voor alle verkeer toegankelijk is. In Fijn aart begint dus het eigen leven weer. De laatste militairen hebben zich Woensdag uit het dorp teruggetrokken en burgemeester Ter Haar heeft nog dezelfde avond de gemeenteraad in spoedvergadering bijeengeroepen om de veranderde situatie te bespreken. De burgemeester vroeg en verkreeg een credlet van 300.000 voor het afdoen van schulden, die tijdens de eerste dagen na de ramp zijn ontstaan. PROF. MOLENMR WAARSCHUWT: Alleen particuliere nijverheid kan blijvende werkgelegenheid scheppen (Van onze Haagse redacteur) 's-Gravenhage, 19 Februari TJET kon wel niet anders of een deel der beschouwingen, welke gisteren in de Eerste Kamer werden gehouden over de begroting van het departement van Financiën, werd beheerst door de gevolgen van de stormramp. Daarbij rees een vrij groot aantal vragen, waarvan we de beantwoording pas de volgende week tegemoet kunnen zien als minister Van de Kieft en zijn nieuwe staats secretaris dr Van den Berge aan het woord komen. Welke invloed zullen de stormramp gevolgen op de financiën van onze volks gemeenschap hebben, vroeg mr Teulings I k.v.p.zich af Niemand, die er op dit ogenblik reeds een antwoord op weet. Immers een betrouwbare raming van de totale schade is er nog niet. Nog dage lijks komt men voor verrassingen te staan. Moest ir Maris, de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat gis teren niet nog verklaren, dat de schade groter is, dan een week geleden mocht worden aangenomen? De werkgelegenheidspolitiek en het vraagstuk van de huurverhoging waren reeds problemen, die ons drukten, aldus mr Teulings. En nu nog de financiële consequenties van de stormramp! Hiel en daar is er al de neiging om het pro bleem van de werkgelegenheidspolitiek voorlopig maar even te laten rusten, maar dit zou. volgens de K.V.P.-woord- voerder een tweede ramp betekenen. In feite zijn er dus drie problemen, die de financiën beheersen; het herstel, de werkgelegenheid en de huurverhoging. Deze drie staan geenszins los van elkaar, meent mr Teulings. Met de herziening van de belastingen moet worden door gegaan. Ook de uitvoering van open bare werken ter verruiming van de werkgelegenheid moet worden voortge zet, maar ten deze moet er wel verband worden gelegd met het herstel, voort komende uit de gevolgen van de storm ramp. Hoe dit alles te financieren? Met gel den uit de tegenwaardefondsen van de Marshall-hulp? Hierover worden bespre kingen gevoerd met de Amerikaanse regering, maar als men daarover over eenstemming bereikt, zal men deze geld middelen toch met grote voorzichtigheid moeten hanteren, aldus mr Teulings. Wat denkt de regering van een grote lening? Als zij daartoe wil overgaan, moet zij het spoedig doen volgens mr Teulings, waarin hij prof. Molenaar (v.v.d.) aan zijn zjjde vindt. Wat de belastingherziening betreft, er werden nog eens uitdrukkelijk enige wensen geuit. Zo bijv. met betrekking tot verlichting van de inkomstenbelas ting voor ouders, die studerende kin deren hebben. Dat was een wens, welke o.m. hoorden van prof. Molenaar, Teulings, mr Follema en prof. Hel- lema. Laatstgenoemde trok overigens o.m. fel ten strijde tegen de commissa- rissenbelasting, hetgeen na hem ook nog prof. Moleneer deed. In dit deel van de discussie trok het overigens sterk de aandacht, dat prof. Hellema (a.r.) geen rekening wenste te houden met de ge volgen van de stormramp, hetgeen vrij wel alle overige leden, die gisteren het woord voerden, wèl hebben gedaan. Afgewezen heeft de PA-.d.A. verlich ting van het bedrijfsleven niet, zo be toogde de heer Van Tilburg, maar hoe kan men daarover nu praten, als we nog helemaal niet weten hoe de gevolgen van de stormramp te boven gekomen kun nen worden. Een antwoord op deze vraag soheen de heer Van Tilburg al zo ongeveer klaar te hebben, want hij ver wees naar België, waar men 5% extra Inkomstenbelasting wil heffen. Of de partij van de heer Van Tilburg dit nu ook wenst, werd echter niet duidelijk. Intussen was er toch niet zo heel veel verschil van mening tussen de heren Van Tilburg, Teulings en Molenaar over de te volgen werk gelegenheidspolitiek. Prof. Molenaar waarschuwde er tenminste voor, dat men 'zich geen al te grote voorstel ling moet maken over de mogelijk heid tot werkverruiming door de waterstaatswerken, veroorzaakt door de stormramp. En daarmee was de heer Van Tilburg het eens. Toch gaan beide afgevaardigden bij de werkverruimingspolitiek van een ander standpunt uit. De opvattingen van de heren Teulings en Van Til burg kwamen noch het dichtst bij elkaar. Zij toch hielden vast aan uit voering van openbare werken, maar prof. Molenaar legde het accent veeleer op vergroting van de activi teit van de particuliere nijverheid. Uitvoering van openbare werken immers schept geen blijvende werk verruiming, zo betoogde prof. Mole naar. De heer Pollema (c.h.) liet nog een waarschuwend geluid horen met betrek king tot de industrie-financiering. De staat moet op dit terrein niet primair optreden. Hier ligt in de eerste plaats een taak voor de private sector, zo meende mr Pollema. De heer Van Tilburg toonde zich nog al teleurgesteld over de unificatie van de accijnzen met onze Beneluxpartners. Waarop wacht deze Vormt België mis schien het struikelblok Zo ja, dan vindt de heer Van Tilburg, dat we met onze Beneluxpartners maar geen verdragen meer moeten sluiten, waarin geen datum voor inwerkingtreding wordt genoemd. Behalve de vraagstukken welke we reeds noemden, besprak prof. Molenaar ook nog de wenselijkheid van grotere efficiency op de departementen en bij de rijksdiensten. Ten deze meent hij. dat we nog wel wat van Amerika kunnen leren, getuige de belangwekkende rap porten. welke de studiecommissies, die in Amerika zijn geweest, voor de Commis sie opvoering productiviteit (C.O.P.) hebben uitgebracht. Prof. Molenaar meent, dat hier een schone taak voor minister Van de Kieft is weggelegd. Vermelden we volledigheidshalve van het debat nog. dat mr De Vos van Steen- wijk (v.v.d.) over de domeingronden sprak en de heer Geugjes (comm.) na tuurlijk mogen we wel zeggen van geen belastingverlaging wilde weten of het moest zijn voor de vrouwen van ar beiders, die „om het hoofd te bieden aan de steeds duurder wordende levens omstandigheden" uit werken gaan. De begroting van het Staatsmuntbe- di'ijf werd z.h.s. aangenomen, evenals een wijziging van de begroting van fi nanciën van 1951. Over de wijziging van de werkloos heidswet. de wet op de Rijksverzeke ringsbank en de Organisatiewet Soc. Verzekering (aanpassing aan laatstge noemde wet) bleek aanvankelijk prof. Molenaar ernstig met staatssecretaris mr dr Van Rhijn van mening te ver schillen. Maar kennelijk had het ant woord van de staatssecretaris de v.v.d.- afgevaardigde grotendeels bevredigd, want toen het op stemmen aankwam, oordeelde prof. Molenaar dit niet alleen niet nodig, maar hij vroeg zelfs geen aantekening, dat zijn fractie op één on derdeel geacht wilde worden te hebben tegengestemd. Ten slotte heeft de Eerste Kamer zich zonder debat en z.h.st. verenigd met het eerste nood-ontwerp 1953 (Voorschrif ten ter bescherming van schuldenaren, enz.), waarover een vrij uitvoerig voor lopig verslag was uitgebracht, waarop minister Donker inderhaast ook nog een uitvoerige schriftelijke memorie van antwoord had ingezonden. Ondanks de critïsche opmerkingen in het voorlopige verslag bleek de Kamer door 's minis ters antwoord voldaan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2