ALGEMEEN HANDELSBLAD gUicuwc Jlmsterbamisclrje gourant OMVANG SCHADE OVERTREFT DE EERSTE RAMING AMNESTIE VOOR ELZASSERS IN PROCES-ORADOUR Balans van twee en een halve week hard werken BLOKKADE VAN CHINA IN STUDIE Oude Tonge kan het nog niet zonder militaire hulp stellen Autobotsing nabij Den Bosch Overstromingen in Oost-Duitsland Studiecommissie samengesteld Juan Perón in Chili 126c JAARGANG No. 41028 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 r Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Directeur-generaal Rijkswaterstaat Ruim vijfhonderd kilometer dijken vernield of beschadigd Voorjaarsstormen kunnen veel voorlopig herstel ongedaan maken grote aantal gaten, dat in vele dijken is ontstaan, doch men moet ook in aanmerking nemen, dat talrijke dijken op vele plaatsen zijn afgebrokkeld. Bij gunstige weersomstandigheden kunnen de begon nen werkzaamheden tot het droogmaken van de over stroomde gebieden worden voortgezet. Maar voorjaars stormen kunnen daarvan veel ongedaan maken. Men bedenke, dat vele voorzieningen provisorisch zijn. Het definitieve herstel zal veel tijd vergen. De provisorisch herstelde dijkgaten zijn wellicht niet tegen de kracht van voorjaarsstormen bestand. (Van onze Haagse redacteur) DE schade, welke de stormvloed heeft veroorzaakt, is belangrijk groter, dan ik me aanvankelijk heb voorgesteld, zo verklaarde gisternamiddag ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat op de derde persconferentie, welke hij heeft gehouden sedert de stormramp over een deel van ons land kwam. Stelt men de lengte van de gezamenlijke dijken op 1100 km, dan kan gezegd worden, dat daarvan de helft min of meer zwaar is beschadigd, aldus ir Maris. Men moet daarbij niet alleen het oog gericht houden op het Ir Maris heeft een uitvoerig over zicht gegeven van de situatie, zoals die gisteren volgens ingekomen rapporten was. Op St. Philipsland zijn bij enige gaten al bekistingen gemaakt. Men hoopt deze gaten nu bij dood tq te kun nen dichten. Als de kistdammen vol tooid zijn, zal een perszuiger beginnen daar een zanddam achter te spuiten; dit zal eerst aan de westzijde gebeuren en vervolgens aan de zuidzijde. Th o 1 en biedt eenzelfde beeld. Ook hier hebben de gaten geen grote diepte. Bij Strijenham is het gat reeds gedicht met zetsteen, afkomstig van de bestaan de dijk. Ook bq Stavemsse zijn de gaten met diep. Hier heeft men dus geen gro te problemen. De binnendijken op Tho- len zijn gesloten, zodat het grootste deel van dit eiland weer kan lozen, maar de waterkeringen zijn nog zeer kwetsbaar. Er zullen hulpgemalen nodig zijn. Deze zijn reeds besteld. Bij Strijenham zijn reeds twee zuigers aan het werk. Op Zuid-Beveland is de toe stand aanmerkelijk minder gunstig. Bij Rilland is een groot gat geslagen, waar in grote stroomsnelheden voorkomen. De oppervlakte van de kom van het gat moet aanzienlijk kleiner worden ge maakt. Het voornemen bestaat bq dood t\j over het land een kade te maken ter lengte van 1800 m. Bij dit werk zullen 1000 k 2000 Nederlandse militairen worden ingeschakeld. Verkleining van de vloedkom zal met klei uit het achter liggende land geschieden. Ook draglines zullen hierbij worden gebruikt. Het is de bedoeling van de vloedkom 800 a 1000 ha af te snijden; er blqft dan 200 a 300 ha over. De Ned. Spoorwegen zul len voor dit werk het zand aanvoeren. Er zullen voor dit werk 300.000 zand zakken nodig zijn. Begin van de vol gende week zal hiermee worden begon nen. Binnen een week moet dit werk gereed zqn. Bq Kruiningen zijn drie belangrqke fjaten. De haven van Kruiningen is vol- edig uitgestroomd. Van West naar Oost wordt het gat groter. Het is de bedoe ling het dichten ook van West naar Oost te beginnen. Het eerste gat is 4 m diep, het tweede 17 m, die van het derde is niet bekend. Op Noord-Beveland komen niet zulke diepe gaten voor, maar de zuidelijke dijk heeft zeer belangrqke schade opgelopen. Waarschijnlijk zal ten Oosten van Kortgene een nieuwe dijk worden gemaakt. Er zijn hier geen ernstige stroomgaten. Ook ten Westen van Kortgene is de dqk ernstig bescha digd. Walcheren is geheel dicht. Bij het gat in de Nieuwe Neuzenpol- der (Zeeuwsch-Vlaanderen) is een ringkade gemaakt. Schouwen zorgenkind SCHOUWEN noemde ir Maris het zorgenkind. Brj Schelphoek en in de zuid-oosthoek zijn geen ernstige faten. De moeilijkheden worden op chouwen echter veroorzaakt door het feit, dat het eiland diep ligt en dat er geen binnendijken zijn. Er wordt een Noord-Zuid-verbinding gemaakt tussen Brouwershaven en Zierikzee, waarna elk deel afzonderlijk kan worden aange pakt. Moeilijkheden zijn er ook bij Zierik zee, waar de haven verzandt. De gaten in de havendam moeten zo gauw moge lijk worden gedicht. Dan kan een bag germolen aan het werk worden gezet. De haven moet zo spoedig mogelijk weer bruikbaar worden. Reeds is een bagger molen bezig een werkhaven te maken. Ook bij Scnelphoek komt een werkha ven. Bij Brouwershaven zijn reeds enige ;aten gedicht. In het Zuid-Hollandse overstromings gebied zijn de dijken gesloten op R o- zenburg, in de Krimpener- waard en in de polders van Sch'ie- land en Delfland. Het land hier is al weer droog. Met het definitieve her stel is men reeds bezig. Het gat in de dijk van de Alblas- ser waard is gesloten. Het water wordt nu met een grote capaciteit uit de polder gemalen. Vermoedelijk zal de Alblasserwaard in April droog zijn. Op IJsselmonde zijn alle gaten voorlopig gedicht, behalve onder Rhoon, maar het gat daar zal vermoedelijk bin nen tien dagen gesloten zijn. Tegen die tijd zal de hele oostpolder van IJssel monde droog zijn, maar de westelijke polders zullen pas in Maart droog vallen. Op Putten zijn de gaten in het oostelijke deel gesloten en met het droogmaken is reeds begonnen. Op de zuid-oostelijke punt van V o o r n e is de ringdijk dicht. Hier komt de grond in Maart droog. Het midden deel van Voorne (oostelijk van Helle- voetsluis) wordt nog geheel beheerst door het grote gat ter plaatse. Met caissons hoopt men dit gat tijdens het eerstvolgende dode tg te kunnen sluiten. De westelijke dijk van het Voornse kanaal is bekist; de oostelijke dijk is irlopig met zandzakken hersteld, n de Hoeksewaard zijn alle gaten vrijwel boven hoogwaterpell ge dicht. Zeer binnenkort zal het grootste deel hier droog zijn. Het wordt evenwel Maart, voor het gehele gebied droog zal zijn. De rqksweg Dordrech tM oer- d ij k is thans droog; de gebieden ter weerszijden van deze weg zullen binnen een week droog komen. De oude rijbaan is niet ernstig beschadigd; de tweede (in aanleg zijnde) rijbaan daarentegen is wel ernstig beschadigd. Aan de rqksweg ten Zuiden van de Moerdijk is zowel aan de oude als aan de nieuwe rijbaan vrij belangrijke schade toegebracht, zo dat herstel daarvan wel enige tjjd zal HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Weer A B C DE Helsinki sneeuw ZZO 6 0—13 Oslo WNW 4 10 Stockh. NW 8 4 10 Kopenh. W 10 4 4 0.1 Londen W 4 13 7 0 ,-eh. bew. WZVV 5 7 6 0.3 Brussel mist WZW 4 5 6 1 Parijs ?eh bew. w.stll 7 6 1 Bordeaux geh. bew. WZW 5 7 5 0 Nice zw. bew. N'NW 4 12 3 0 Warschau motregen WNW 8 2 2 0.1 Berlijn geh. bew. WZW 6 3 5 0.5 Frankfort *eh. bew. Z 6 3 2 0 München ,'eh. bew. WZW 1 2 2 4 Ziirich w.stil 2 14 Wenen ,-eh. bew. W 12 3 5 0 A. windrichting; B. windsnelheid meter p. sec.; C. max. temp. gisteren; D. tempera tuur hedenochtend; E. neerslag afgel. 24 u. in mm. Alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol.) De waterstanden op de rivieren luidden vanochtend: Mannheim 230 0.04), Trier 228 (-f (102). Koblenz 225 (—0.17), Keulen 225 (—0.16), Ruhrort 458 0.20). Lobith 1096 (—0.24). Nijmegen S77 (—0.24). Arnhem 868 (—0.22). Eefde 425 (—0.14). Deventer 331 0.03). Namen (la Piante) 160 (-(-0.26). Borgharen 4153 -0.15). Beifeld 1234 (—0.22). Grave 538 0 12), Lith 171 (—0.13). Vrees wijk 101 (—0 16). Weersverwachting ZWAAR BEWOLKT De Bilt verwacht tot Vrijdagavond: Zwakke tot matige wind, hoofdzake lijk tussen West en Zuid. Overwegend zwaar bewolkt met tjjdelijk enige regen of motregen en plaatselijk nevel of mist. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het. IJ (kop Handelskade) 8.40 u., 6.3 C, luchtdruk 1014.7 minibaren of 761.1 mm, windrichting en -kracht Z.W.-2, max. temp. gisteren 7.7 min. temp. 5.9 neerslag 0.2 mm. Zon morgen op 7.46 U., onder 18 03 u maan morgen onder 2.11 u op 9.53 u. Laatste kwartier morgen. vergen. Er zullen echter enige proviso rische maatregelen worden getroffen, opdat het verkeer er weer spoedig ge bruik van kan maken. Op G o e r e e-O verflakkee is de drempel bij Ouddorp weer boven hoog- waterpeil gebracht. Aan het tweede gat wordt gewerkt. De militairen hebben hier, evenals trouwens elders, zeer be langrijk werk gedaan en doen dit trou wens nog. De polder bij Ouddorp hoopt men binnen een maand droog te hebben. In tegenstelling tot Schouwen heeft Goeree-Overflakkee wel een groot aantal binnendijken, hetgeen het sluiten van de gaten vergemakkelijkt. Het grote gat bij Herkingen is tot ongeveer de helft van de breedte en diepte beperkt. Men hoopt dit gat bij een volgend dood tij te kunnen dichten. Met het werk bij Den Bommel is een begin gemaakt. In Noordwest-Brabant IN Noor d-B rabant is het Land van Heusden en Altena van het bui tenwater afgesloten. Met het leeg- malen is men bezig. De gaten ter weerszijden van de zuide lijke Moerdijk zijn alle provisorisch ge dicht. De 'kaden worden verstevigd. Westelijk van de Rode Vaart is een reeks gaten voorlopig gedicht. Alleen ten Oosten van Willemstad is men bezig met zinkstukken de bodem van het gat omhoog te brengen. Bq het fort Sabina-Hendrika is een diep gat, dat met zinkstukken wordt ge dicht. Verder zuidwaarts hebben de Amerikaanse troepen een aantal gaten gedicht, waaraan de Nederlandse genie nu verder werkt. Bij Nieuw Vossemeer hebben Franse genietroepen een aantal gaten gedicht. Het zuidelijke gat is enigszins in afme tingen beperkt; bij het andere gat is mén bezig met zinkstukken. Tot zover het overzicht van ir Maris van de situatie op dit ogenblik. Het is de balans van 2Vè week enorm hard werken. En het is slechts een oorlopig resultaat, geenszins een ge consolideerde winst, ^'aut het gevaar is allerminst denkbeeldig, dat lente stormen deze merendeels provisori sche maatregelen ongedaan maken, zoals ir Maris nadrukkelijk verklaar de. het republikeinse bewind wil annuleren, zqn betrokken, ook zijn geraadpleegd, antwoordde Dulles, dat zij op de hoogte gebracht zijn van de algemene lijn de te verwachten verklaring van het Congres en dat hun rechten niet zullen worden aangetast. Dulles deelde voorts mede, dat enkele van zijn adviseurs geloven, dat een aan tal van de protocollen, die de Franse regering aan het verdrag over het Euro pese leger wil toevoegen, zijn bedoeld om enkele belangrijke elementen van het verdrag te wijzigen. Hij zeide te hopen, dat dit niet zo was. Persconferentie van Duties Wapenhulp voor Egypte VENALS Eisenhower heeft nu ook Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse zaken, zjjn eerste persconferentie gehouden na de regeringswisseling. In aansluiting op de verklaring van de president, dat hem nog geen officiële voorstellen voor acties tegen communistisch Chi na hadden bereikt, maar dat alle mo gelijkheden door enkele ministeries werden bestudeerd, heeft Foster Dul les nu medegedeeld, dat het ministe rie van Buitenlandse zaken een diep gaande studie maakt van alle moge lijke maatregelen waaronder blok kade die tegen de Chinese commu nisten kunnen worden genomen. Over het Nabije Oosten verklaarde de minister, dat hij de vorming van een defensle-organisattie voor dit gebied blijft overwegen. Israel zou hierin wel kom zijn. (Tot dusver werd van offi ciële zqde vermeden over Israels toe lating te spreken, omdat Israël nog steeds formeel met de Arabische landen in oorlog is.) Overwogen wordt, aldus Dulles, Egypte credlet te geven voor de aankoop van wapens in de V.S- Ambte naren noemden reeds een bedrag van 11 millioen dollar. Dulles antwoordde op een desbetreffende vraag, dat Israels verzoek om kosteloze wapenzendingen „nog steeds niet was afgewezen". Dulles zelde voorts welwillend staan tegenover het Nederlandse voorstel voor een tolunie der zes landen van het plan-Schuman. Hij verklaarde, dat hij alle voorstellen voor meer een heid in Europa toejuichte onder het mot to: hoe meer eenheid, hoe beter. Op de vraag of de landen, die bij de geheime verdragen uit de oorlog, die Nationaal Rampenfonds: Vijftig millioen royaal gepasseerd Het Nationale Rampenfonds had gisteravond in totaal een bedrag van 51,5 millioen gulden ontvangen. Dr Van Baal gouverneur van Nieuw-Guinea (Van een onzer redacteuren) Naar wij vernemen kan binnenkort de benoeming worden tegemoet ge zien van dr J. van Baal, lid van de Tweede Kamer voor de Anti-revolu tionaire partij, tot gouverneur van Nieuw-Guinea. De. heer Van Baal, wie wij ter zake nadere inlichtingen verzochten, wenste op dit bericht geen commentaar te geven. IN OUDE TONGE, het zwaar getrof-\ Haarlem gisteravond heeft besloten I het eindigen van de militaire bijstand I ook vindt men er leden van de vrou- fen plaatsje op Overflalckee, dat\adoptie aan te bieden, werken ook na\in algemene zin nog soldaten. Maarwelijke vrijwillige hulpcolonne Eén dode en vijf zwaar gewonden Gistei morgen omstreeks eif uur is op de Orthenseweg onder Den Bosch een personenauto in volle vaart op een vrachtwagen gereden, die plotseling uit een colonne zwenkte. De personenauto, waarin een dame en vijf heren zaten, werd geheel in elkaar gedrukt. De be stuurder, afkomstig uit Goes, werd op slag gedood. De andere inzittenden allen eveneens uit Goes, werden zwaar ge wond. De bestuurder van de vrachtwa gen, een Fransman, bleef ongedeerd. Verscheidene Oostduitse rivieren zqn buiten haar oevers getreden. Langs de Elbe, Oder, Werra, Pleisse en Neisse staan grote stukken land onder water. Verscheidene dorpen in Thüringen en in het gebied van Leipzig zijn overstroomd. Premier Grotewohl heeft een beroep gedaan op de bevolking om te helpen. :et gevaar voor wijdverspreide over stromingen was toegenomen door zware -neeuwval. Blijkbaar heeft het Atlantisch Pact dat de stalinisten verantwoordelijk stel len voor de overstromingen in Nederland zijn invloed zelfs doen gelden in het Sowjetblok! Prins Aschwin ontving 10.000 dollar voor het Rampenfonds De American International Under writers Corporation, die de buitenlandse belangen van veertien Amerikaanse verzekeringsmaatschappijen behartigt, heeft tienduizend dollar geschonken voor de steunverlening aan Nederland. De president van de raad van commis sarissen, Cornelius van der Starr, heeft deze chèque overhandigd aan Prins Aschwin Lippe. de broer van Prins Bernhard. De heer van de Starr ver klaarde. dat zijn maatschappij er bij alle andere verzekeringsmaatschappijen op zal aandringen het voorbeeld te vol gen. Volgens de definitieve cijfers be droeg de Indonesische export in 1952 9.795.614 (v. j. 9.006.651) ton goede ren met een waarde van Rp. 10.344,9 (4.766,3) millioen. Krachtige argumenten voor en tegen in Nationale Vergadering Breuk in nationale eenheid voorkomen (Van onze correspondent) P a r ij s, 19 Februari MET 348 tegen 217 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering in de afgelopen nacht het wetsvoorstel aangenomen tot het verlenen van amnestie aan de „Fransen, die onvrijwillig in het Duitse leger werden ingelijfd". Dit is, gelijk men weet, het geval geweest met de 12 te Bordeaux tot gevangenisstraffen veroordeelde Elzassers, die hebben deelgenomen aan de gruwelen te Oradour-sur-Glane, het Franse dorp, dat in Juni 1944 door de Duitse S.S. werd verbrand en uitgemoord. Gezien de in de Elzas door het vonnis gewekte beroering was amnestie de enige uitweg uit het drama, dat dreigde een scheiding tussen de bevolking van de Elzas en van andere delen van Frank rijk te bewerken. Elders in Frankrijk waren de gemoederen ook zeer bewo gen, echter tegen de amnestie, die als een onrecht tegenover de martelaren van Oradour wordt beschouwd. De ver eniging der achtergebleven betrekkin gen van de slachtoffers van Oradour heeft gedreigd geen vertegenwoordigers van de regering meer te zullen toelaten bij enige herdenkingsplechtigheid en de namen der vóórstemmende parlements leden te doen schilderen op borden, die aan de ingang van het oude verbrande dorp zullen worden geplaatst. Aan de andere kant waren er dreigementen van burgemeesters en gemeenteraden de gehele Elzas verspreid, achter wie als één man de gehele bevolking van de hoogst belangrijke departemen ten Bas-Rhin (Straatsburg) en Haut- Rhin (Mühlhouse) staat. Er werd hier en daar zelfs rehabilitatie geëist van de veroordeelden en in de gemeenteraad van Straatsburg is reeds gesproken over het toekennen van geldelijke steun aan de „slachtoffers", met welke term niet de omgebrachten, doch het veroordeel de twaalftal werd bedoeld' De regering bevond zich dus in een zeer moeilijk parket en alleen amnestie kon de gespannen toestand verbeteren. „La patrie", zo zeide Herriot bij de opening van de zitting, „is ons aller moeder en kan niet toelaten, dat haar zeer gevoelige rede bezwoer hij de ver schillend denkende Fransen plechtig het niet tot een bedreiging der nationale saamhorigheid te laten komen. De Kamerleden verhieven zich allen van hun zetels toen hij de slachtoffers her dacht; ook bij Herriot's peroratie stond en applaudisseerde de Kamer met uit zondering dit keer van de communisten. Van dezen wist men, dat zij tegen de amnestie zouden stemmen. Het commu ne heeft in de oostelijke provincies van Frankrijk nooit ingang van beteke nis gevonden; Thorez heeft vroeger meer dan eens de Elzassische autono- misten en separatisten de hand boven het hoofd gehouden In de overige partijen was, in tegen stelling met de C.P., geen stemdiscipline voorgeschreven. De socialistische afge vaardigde van het departement Haute -Vienne, waarin Oradour ligt, bestreed de amnestie, die volgens hem een rechts verkrachting zou zijn en een aanfluiting van het door de militaire rechtbank ge velde vonnis. De radicaal-socialistisch® rechtskundige Moro-Giafferri beweerde eveneens, dat de rechters door de am nestie zouden worden gedesavoueerd en dat de onafhankelijkheid van het ge recht werd bedreigd. Hq gaf de voorkeur aan opschorting van het vonnis. Andere deputé's, ook de minister van Oorlog Pleven, betoogden dat men zich op een nationaal standpunt had te stellen. Na de rede van de minister-president en van Pleven won de overtuiging het, dat amnestie onvermijdelijk nodig was ter kalmering van de gemoederen in de Elzas, welke provincie zo bijzonder zwaar onder de Duitse annexatie heeft geleden. Inmiddels volgt uit hetgeen in de Kamer werd medegedeeld, dat op uit levering van de verantwoordelijke S.S.- hoofdbevelhebber, te Oradour en omstre ken, generaal Lammerding. zeer weinig kans bestaat ondanks de uiteenzettingen van de minister-president persoonlijk aan de Britse regering bij zijn bezoek te Londen. Het ontwerp behoeft thans nog de goedkeuring van de Raad van de Repu bliek (Senaat) en gaat dan in tweede lezing naar de Nationale Vergadering terug. De Elzasser Boos, die ter dood werd veroordeeld, valt niet onder de amnes tie, daar hij vrijwillig dienst heeft ge nomen in het Duitse leger. Hedenmiddag meldde Reuter dat de juridische commissie uit de Senaat zich met 7 stemmen tegen 10 onthoudingen tegen het amnestie-ontwerp heeft uitgesproken. Er waren geen vóór stemmers. STORMVLOED 1953 (Van onze Haagse redacteur) De studiecommissie, welke minister Algera de vorige week tijdens het debat over de regeringsnota inzake de storm ramp in uitzicht heeft gesteld, is thans samengesteld. De commissie zal Zater dag worden geïnstalleerd. Zij krijgt tot opdracht de minister te adviseren over - - - de beantwoording van de vraag, welke kinderen elkander verscheuren". In zijn waterstaat-technische voorzieningen die- VANDAAG is de Argentijnse president Juan Perón vertrokken voor zijn bezoek aan Chili. Morgen zal hq de grens overschrijden en Zaterdag zeer feestelijk worden verwelkomd in San tiago de Chile. Hij Is vergezeld van een grote staf van ministers en leidende partijgenoten en hq zal met de Chileense president Carlos Ib&nez del Campo dan op een tocht door diens land tal van massa-bijeenkomsten toespreken waarbij de twee „eaudillos" zich vooral tot de arbeiders zullen richten, wier belangen zij wensen te behartigen Chili heeft wel luidsprekers, doch geen televisie, maar Perón heeft een televisie-zendapparaat en veertig ontvangers meegebracht, op dat de menigten op verwijderde pleinen (het is zomer op het Zuidelijk halfrond) de sprekers ook kunnen zien. Veel militair vertoon en niet minder poldtie-bewaking zullen bq het bezoek te. pas komen. De Chileense president heeft plotseling de zitting van het parlement geschorst, toen daar de oppositie een debat wilde voeren over Peróns bezoek. De Argentijnse leider heeft namelijk voor zijn aankomst in een interview, verleend aan de Chileense Nación. aan gedrongen op een fusie tussen beide landen, die een begin konden maken met stichting van de Verenigde Staten van Latqns-Amerika. Dit plan wekte verzet bq de Chileense oppositie. Desondanks zal een „verklaring van beginselen" worden getekend omtrent uitbreiding van de handel: Chili zal staal, koper en kunstmest leveren, Argentinië graan, vlees en spijsolie. Dit zou het begin moeten zijn van een tolunie. Geestver wanten van Perón (zoals Estensoro ln Bolivia) zouden later kunnen toetreden. Aldus zouden staten, die zich willen weren tegen de invloed van Noord- Amerika, elkaar kunnen vinden. Nog Immer heeft Perón de eerzucht, leiding te »even aan Latqns-Amerika om dit politiek en economisch te ontwikkelen tot een aparte macht. DE stabiliteit van de regiems in Latijns-Amerika lqkt nog te gering, om de uitvoering van zulk een pro gram doeltreffend te maken. Maar de strekking bestaat overal, om Latijns- Amerika tot een sterkere macht te ma ken op het Westelijk halfrond. Tegen de V.S. spelen Perón en Ibanez del Campo enigermate de Duitsers uit, die invloed rijke minderheden vormen in beide Dagelijks commentaar^ landen. In Chili, waar zij sinds ruim een eeuw kolonies hebben gesticht, scholen, instituten, bedrijven, enz., zqn de namen van Carlos Anwandter en van Martha Franke beroemd als pioniers in zake wetenschappelijke opleiding en onderwjjs. In Argentinië bevinden zich ex-nazi's, maar nog meer Duitse technici, ge leerden en kooplieden. Op 9 Februari heeft Perón plechtig aan de Westduitse gezant Terdenge 28 Duitse patenten en 1365 handelsmerken, die in het laatste jaar van de oorlog waren geconfiskeerd, teruggegeven als Duitse eigendom. In Moskou is de Peronistische afwijzing van Noordamerikaanse invloeden natuurlijk niet onopgemerkt voorbijgegaan. Wel iswaar heeft Stalin te Jalta (aus in 1945) straf geëist voor Argentinië, dat tot kort voor het einde van de oorlog neutraal bleef en in feite pro-Duits. Te San Fran cisco, in hetzelfde jaar, verzette Moskou zich tegen opneming van Argentinië in de V.N. En al werden in 1947 de diplo matieke betrekkingen tussen Moskou en Buenos Aires hersteld, de relaties bleven zeer koel. Nu echter is de nieuwe Argen tijns e gezant. Leopoldo Bravo, in het Kreml door Stalin persoonlijk en met veel eer ontvangen. Staün 'stelde voor balletten en voetbalelftallen uit te wis selen, meer goederen te ruilen en zich niet in te laten met eikaars binnenlandse regiem. Hij sprak loffelijk over Perón. De hoop. dat deze veel afbreuk zal doen aan de V.S. is echter voorlopig tamelijk ijdel. Het resultaat van het Peronisme zal wel zqn. dat Latijns-Amerika aan de V.S. meer gaat kosten. Qe inter-Ameri- kaanse Unie zal deze schokjes zeker overleven. nen te worden getroffen met betrekking tot de door de stormvloed geteisterde gebieden, waarbij in het onderzoek ware te betrekken de vraag of een afsluiting van de zeearmen zulk een voorziening behoort te vormen. Tot lid-voorzitter van de commissie 3 benoemd ir A. G. Maris, directeur- jeneraal van de Rijkswaterstaat en tot Teden: dr ir V. J. P. de Blocq van Kuf- feler, oud-directeur-generaal van de Zuiderzeewerken, dr ir W. J. H. Harm- sen, oud-directeur-generaal van de Rijks waterstaat. prof. ir P. P. Jansen, hoog leraar aan de Techn. Hogeschool te Delft, ir G. P. Nqhoff, raadgevend inge nieur te Amsterdam, prof. ir J. Th. Thjjsse, directeur van het Waterloop kundige laboratorium te Delft, ir R. VerLoren van Themaat te Nijmegen, ir J. W. de Vries, hoofdingenieur-direc teur van de Rijkswaterstaat (directie Beneden-rivieren iir L. T. van de Wal, oud-hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat in Zuid-Holland, tot secretaris dr ir J. van Veen, hoofd van de studiedienst Benedenrivieren van de Rijkswaterstaat en tot adj. secretaris ir K. F. Valken, ingenieur van de Rijks waterstaat. Naar minister Algera ons mededeelde is het niet uitgesloten, dat de commissie nog met enkele leden zal worden uitge breid. VEERDIENST ENKHUIZEN— STAVEREN HERVAT De veerdienst Enkhuizen-Staveren, die Maandag j.l. wegens de ijsgang op het IJsselmeer werd gestaakt, zal morgen worden hervat.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1