HET ROTTERDAMSCH PARGDl Schade aan dijken groter dan men had gedacht Herstel vordertmaar teleurstelling mogelijk Rampenfonds 51,5 millioen Ir A. G. MARIS NA PROCES-ORADOUR Voor de veroordeelde Elzassers amnestie Rampenfonds zal vóór alles huisraadschade vergoeden Zeker honderd millioen nodig Westen zal verbindingen met Berlijn open houden SCHEVE SCHAATS! 13e Jaargang, no. 42 Onafhankelijk Dagblad voor Rotterdam en Omstreken Donderdag 19 Februari 1953 Uitgave N.V. de Nieuwe Pers - Postgiro 398644 - Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam - Directeur: B. de Vries - Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf Vrij, on verveeld Redactie en Administratie: Schiedamsevest 42 - Tel. 25430 (7 lijnen) Abonnementsprijs per week 47 ct; kwartaal 6.05; losse nummers 10 ct (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „De schade, die de stormvloed van 31 Janu ari heeft veroorzaakt, is belangrijk groter, dan ik mij aanvan kelijk had voorgesteld. Op vele plaatsen zijn de dijken over kilometers lengte weggeslagen. De helft van de ongeveer 1100 km dijk in de rampgebieden heeft zwaar geleden en het zal veel tijd, veel materiaal en vooral veel geld vragen om alles vóór de winter weer in orde te krijgen. Wij zijn nu met man en macht bezig de gaten te dichten en op die plaatsen, waar dat niet di rect kan, zullen wij ringkaden van zandzakken of klei leggen, zodat bij gunstige weersomstandigheden het ondergelopen land weer drooggemalen kan worden. Komt er echter weer een zware voorjaarsstorm, dan zullen teleurstellingen ons niet be spaard kunnen blijven en zelfs een matige storm zullen wij misschien niet kunnen weerstaan. Het rampgebied blijft, tot alle dijken definitief zijn hersteld, bijzonder kwetsbaar en hoe veel de schade precies zal bedragen, kunnen wij nog niet bij benadering berekenen". Dit is meegedeeld door ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Zondag heeft hij van Woensdrecht uit een vei-ken- ningsvlucht over het gebied gemaakt van drie-en-een-half uur en alle dij ken geïnspecteerd. Zijn indruk was niet bemoedigend. Vooral op die plaatsen, waar een krachtige getij- stroom de vloedkolken voortdux-end dieper maakt, zal het onmogelijk zijn de gaten op korte termijn afdoende te dichten en zolang dat niet is ge beurd, blijft de toestand precair. Maar gelukkig kon hij ook verheu gender- mededelingen doen en als het weer goed blijft zullen nog vol gende week en anders zeker in de loop van Maart verscheidene polders al weer van het water zijn bevrijd. St. Philipsland Ir Maris gaf in vogelvlucht een beschrijving van de in gang zijnde herstelwei'ken. Op St Philipsland hebben twee stroomgaten, dank zij de kleibodem, een diepte van min twee meter Nieuw Amstei'dams Peil (NAP). Hier woi-dt gewerkt met kistdammen, waarmee men reeds één gat gedicht heeft. Het tweede stroomgat hoopt men bij het aan staande doodtij (begin volgende week) dicht te krijgen. Daarna zal een perszuiger zanddammen achter: de kistdammen spuiten. Tholen In de Tholer.se dijken zijn de ga ten evenmin zeer diep. Aan de Zuidzijde, bij Strijendam, is een op zichter van waterstaat er in ge slaagd een gat met zetsteen te dich ten. Definitief herstel met behulp van twee perszuigei's is gaande. In de Noordwesthoek van het eiland zijn de binnendijken gesloten. Het f;rootste deel der poldei-s zal kunnen ozen, waax-toe hulpgemalen besteld zijn. De dijk bij Stavenisse geeft hetzelfde beeld als die bij Strijen- danx. Bij het dichten worden geen bijzondere moeilijkheden verwacht, al blijven de voorzieningen uitei'st kwetsbaar. Zuid-Beveland Een ringkade van 1800 meter zal volgende week bij doodtij achter het enorme gat bij Bath op Zuid-Beve land worden gelegd. Dit zeer pre caire werk zal door 1000 tot 2000 militairen worden uitgevoerd. De Ned. Spoorwegen zullen het zand en 300.000 zandzakken aanvoeren. Bath is daarom zo moeilijk, omdat het verschil in getijde ongeveer vijf me ter bedi-aagt. Achter het gat ligt een gebied van meer dan 1000 hectare, (Zie vei-der pag. 3) DEN HAAG. Tot Woens dagavond was er in het Natio naal Rampenfonds gestort 51,5 millioen gulden. Het volgende overzicht geeft "weer, hoe de inkomsten van het Rampenfonds, sedert zijn stichting zijn geweest: leidt werk in het rampgebied «Van een onzer verslaggevers) De man, belast niet de leiding van alle werkzaamheden in het rampgebied ir A. G Maris, is 56 jaar. Hij sludeei-de in Delt't en behaal de in 1921 zijn diploma c.i. Het zelfde jaar wei'd hij bij Rijkswa terstaat toegevoegd aan de inge nieur in de directie Gelderland en Overijsel. belast met de aanleg van de Twenthe-kanalen. Van 1923 tot 1924 was ir Maris belast met het ontwerpen van bruggen over het Apeldoornse kanaal. In 1925 werd hij te IJmuiden toegevoegd aan de hoofdingenieur in het arrondissement-Noordzeeka naal Vier jaar later werkte hij in Utrecht mee aan de verbetering van het Merwedekanaal. Op 1 Juli 1937 werd hij hoofdingenieur en van 19391940 was hij reserve-of ficier bij de genie. Na de bevrijding werd hij hoofd ingenieur-directeur van Rijkswater staat. in de directie Gelderland en 1 Maart 1951 directeur-generaal. Onrust in Elzas en overig Frankrijk voor grootste deel weggenomen lr A.G. MARIS ....veel tijd, materieel en zorg gevraagd Dinsdag "Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Maandag Dinsdag Woensdag 3 Febr. 3 millioen: 4 7 5 ƒ11.8 6 17 7 /24 9 27.5 10 /31 11 34 12 38 13 42 16 47.5 17 49.5 18 ƒ51.5 Loods van emballage fabriek door brand verwoest Schade een half millioen GRONINGEN. Een felle uit- slaande brand heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag een grote emballageloods van de Wil- co-conservenfabriek te Warffum verwoest. Het vuur. dat omstreeks negen uur door een passerende arbeider werd ontdekt, greep snel om zich heen. Dank zij de samen werking tussen de bedrijfsbrand- weer én de brandweei'corpsen uit Warffum, Baflo en Usquert kon overslaan naar het fabrieksgebouw worden voorkomen. De loods ging evenwel in vlammen op, evenals een grote hoeveelheid verpak kingsmateriaal. 25.000 potten to matensap en 25.000 potten kersen op sap. Verzekering dekt de scha de, die op 500.000.wordt ge schat. NEDERLAND heeft het herstel van zijn vernielde of beschadigde dijken met energie ter hand ge nomen. Overal worden werk zaamheden verricht, die ten nauicste verband houden met het dichten der geslagen gaten. Op deze foto: het gereedmaken van een zinkstukdut bestemd is voor de dijk bij Herkingen. Men z>e ook onze. reportage elders in dit blad. PARIJS. Met de beslissing (341 tegen 206 stemmen) om de F.lzassi- schc veroordeelden, die deelnamen aan de gruwelijke misdaad van Ora dour, amnestie te schenken, heeft de Franse Nationale Vergadering de afgelope,n nacht, in speciale zitting daartoe bijeen, getracht een onoplos baar probleem bevredigend op te lossen. Men stelle zich het dilemma voor: aan de'ene kant bet Frankrijk, lij dend onder de misdaad door het na zisme in Oradour begaan, aan de an dere kant de Elzassische Fransen, overweldigd en geannexeerd door Duitsland en lijdend onder de gelijk stelling van Duitsers en Elzassers in bet proces in Bordeaux, die gedwon gen waren dienst te nemen in de S.S. Maar ontslaat dat laatste "nen van alle schuld? Hebben zij niet de me deverantwoordelijkheid door mede plichtig te zijn aan de moord en de vernieling in 1944? De toon van de discussies was over het algemeen waardig en vol pa triottische pathetiek en sentimentele rhetoriek, waarin de Fransen sterk zijn. De onoplosbaarheid van het vraag stuk werd nog vergroot doox- het feit. dat men niet de hoofdschuldi gen in Bordeaux op de beklaagden banken had. doch uitsluitend de uit- voerders. die onderworpen waren aan militaire discipline. En door het feit, dat men pas in 1953 een zo grote misdaad, begaan in 1944 bei*echt, zo wel nog als door het feit, dat het parlement tot tweemaal toe de rechts gang van het proces moest wijzigen om aan nationale en politieke senti menten hoe begrijpelijk ook tegemoet te komen. In Maarssen twee jongens verdronken MAARSSEN. Woensdagmiddag zijn de lichamen van twee sinds Zondagmiddag in Maarssen ver miste jongens, de 10-jarige Jaap Nieuwhof en de 9-jarige Roel Bon- trop, uit een trekgat opgehaald. Drie dagen lang zochten politie en Maavssenaars de omgeving af, en dregden in de z.g. trekgaten. Dit zijn diepe plassen, ontstaan door de ontvening. De beide va ders en een wachtmeester der Rijkspolitie haalden de lichamen uit een wak in een trekgat bij de Machinekade. In Maarssen is de deernis met de zwaax'getroffen families algemeen. Vermoedelijk zou de begrafenis he denmiddag plaats vinden op de Alg. Begraafplaats te Maarssen. Algezien van de communisten, die clc strdien te licht vonden, waren de socialisten met enkele algevaardig den van andere partijen de enigen, die tegen stemden. De stem discipline, die vrijwel altijd voor de fracties geldt, was ditmaal door de meeste partijen verlaten. De onrust in de Elzas, die ook bij het verzet aldaar bestond, is in ieder geval voor het grootste deel wegge nomen. evenals de onrust, die hier door in de rest van Frankrijk was teweeg gebracht. Dit is belangrijk genoeg De Franse regering, die zich van tè voren achter dit ontwerp-wet had gesteld, heeft genoeg zorgen om niet te willen worden gehinderd door een affaire als deze. Thans schijnt het onverzoenlijke vrijwel verzoend en kan de Natio nale Vergadering zich aan politiek belangrijker zaken wijden, tot zij over een week of zes op reces gaat wegens de gemeenteraadsverkiezin gen. Walbaas ontvreemdde Rode Kruis-goederen MIDD'JLBURG, Donderdag. De Vlissingse politie heeft de 47- jarige walbaas J. van de haven van Vlissingen aangehouden, die op ergerlijk /ijze misbruik heeft gc laakt van de vertrouwensposi tie. welke hij bekleedde bij het lossen van Rode Kruisgoederen. De zaak is aan het rollen gekomen, toen aan de directeur van de ha ven werd gerapporteerd dat een leren jas werd vermist. Deze heeft onmiddellijk een onderzoek inge steld. waarop, ergens weggestopt, een baal truitjes werd gevonden. Huiszoekingen hadden tot resul taat dat bij J. diverse Rode Kruis goederen werden aangetroffen. De man heeft een bekentenis afgelegd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het Nationaal Rampenfonds beschouwt de vergoe ding van de schade, die de getroLfe- nen aan hun huisraad hebben gele der. ais een van zijn voornaamste taken. Hoever het bij vergoeding van die schade kan gaan hangt al' van de middelen, die het uiteindelijk zal ontvangen. Men gaat ervan uit. dat voor volledige vergoeding van deze schade zeker f 100 millioen nodig is. Alle economische schade (zoals: Zwaar bewolkt Weei'sverwachting, geldig van Donder dagavond tot Vrij dagavond: Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of mot regen en plaatselijk nevel of mist. Weinig verandering in tem peratuur. 20 Febr., zon op 7.46 uur: onder 18.03 uur: maan op 9.53 uur: onder 2.10 uur. HET IVF.KR VAN VANMORGEN 7 CJl)R Max.temp. Neers* Station Weer Wind m/s Gisteren in 24 u Helsinki Sneeuw Z.Z.O.6 -IC 3 mm Oslo Onbew. W.N.W. 4 1 0 Stockholm Onbew. N.W. 8 1 0 KopenhagenZw. bew. W. 10 4 0.1 Londen Geh. bew. Z.W. 4 7 0 Amsterdam Geh. bew. W.Z.W. 5 6 0.3 Brussel Mist W.Z.W. 4 6 1 Parijs Geh. bew. Windstil 6 1 Bordeaux Geh. bew. W.Z.W. 5 5 0 Nice Zw. bew. N.N.W. 4 3 0 Warschau Motregen W.N.W. 8 2 0,1 Berlijn Geh. bew. W.Z.W. 6 5 0.5 Frankfort Geh. hew. Z.4 2 0 München Geh. bew. W.Z.W. 1 2 4 Zurich Nevel Windstil 1 4 Wenen Géh. bew. W. 12 5 0 bedrijfsschade), komt voor rekening van de regei'ing, evenals uitkeringen voor levensonderhoud. Het Rampen fonds had wel de eerste zorg vjov de slachtoffers op zich genomen. Aan de eerste behoefte aan kleding is voldaan. Er is zoveel ontvangen, dat iedere getroffene naar eigen smaak in de kleren kan worden ge stoken. En mochten er voor sommige mensen geen passende kleren zijn, dan zullen die worden gekocht. Overwogen wordt om een 2 entue.el overschot aan kleding aan andere behoeftigen te geven. Men streeft er naar ieder zoveel mogelijk te hei- sieilen in de staat, waarin tui vóel de ramp leefde, waarbij het natuur lijk niet de bedoeling is, dat mensen ei- beter op worden. Het Rampenfonds is er zich ten volle van bewust .dat het de normale handel niet mag .benadelen. Dit zou gebeuren, als het de getroffenen zo danig „in het nieuw" zou zetten, dat zij jaren lang niets meer voor hun woning nodig zouden hebben. Op het ogenblik kost het Ram penfonds nog geen cent aan admini stratie. Het is echter zeer twijfel achtig of dit zo kan blijven, want men rekent er op. dat het zeer ge ruime tijd zal duren voor alle scha devergoedingen zijn uitgekeerd. Men is echter niet van plan zelf een gróót apparaat op te bouwen, maar werkt liever met. bestaande organen, zoals de watersnood-comité's. CONANT WAARSCHUWT RUSSEN: Nieuwe Amerikaanse Hoge Commissaris spreekt Oost-Duitsers moed in BERLIJN. De Amerikaanse Hoge Commissaris James B. Conant heeft via de Amerikaanse radio in Wcst-Duitsland een beroep gedaan op de Duitsers in de Russische zone „stevig stand te houden", omdat een ver enigd, vrij Duitsland de een of andere dag tot stand gebracht zal worden. Terzelfder tijd waarschuwt hij de Russen er voor dat de Amerikanen en hun geallieerden niet zullen iaten sollen met hun rechten in het omsin gelde. afgesneden Berlyn. Conant zei tot de Oost-Duitsers: Aan hen die met geduld en kracht de zware druk van de Russische bezetting en communistische slaver nij verduren, breng ik mijn speciale groeten uit Amerika. Uw mede- Duiters in de Westelijke sectoren van Berlijn en de federale repu bliek houden stevig stand en de een of andere dag zult u met hen verenigd worden onder omstandig heden die een democratische en vrije regering naar uw eigen keuze verzekeren." Tot de West-Berlijnei-s zei Co nant: „De nieuwe regering zal Ber lijn niet verlaten. Amerika heeft plechtig beloofd het zijne te doen om er voor te zorgen dat deze stad een voorpost van de Westerse we reld blijft. Wij zullen voox-tgaan met vast te houden aan een vrij verkeer in de gehele stad." Conant' verklaarde verder, dat de Amerikaanse regering zal doen wat zij kan om het vluchtelingenvraag stuk te verlichten. Hij zei, dat hij hierover in de naaste toekomst met Adenauer en burgemeester Reuter van Berlijn besprekingen zal voe ren. Verder beloofde Conant te zul len werken voor het economisch herstel van West-Berlijn. Hij liet de Russen weten, dat elke poging de Westerse rechten in de stad te be korten op besliste tegenstand zal stuiten. HOOG SP AARBEDRAG IN JANUARI AMSTERDAM. De spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond. hebben in Januari 'n overschot behaald van 20.940.844. Inleg en terugbetaling beliepen resp. 63.i69.7G0 en 42.288.916. Bij de niet aangesloten algemene spaarbanken is een spaaroverschot bereikt van circa 1.192.886.— en bij de spaar banken van 1.031.196. Bij al deze spaarinstellingen is dus in Januari niet minder dan ruim 23 millioen meer ingelegd dan terugbetaald. De Nederlandse Spaarbankbond tekent bierbij aan. dat. ofschoon de eerste maand van het jaar telken male bijzonder gunstig pleegt te zijn. het spaarbedrag ditmaal wel uitzon derlijk hoog is en nimmer tevoren bereikt. De Rijkspostspaarbank had èen spaarsaldo van 8 millioen in Januari. „Wij zijn vastbesloten om de ver bindingen met Berlijn open te hou den." Deense muiters gearresteerd KOPENHAGEN. Twee leiders van de verzetsactie in het garnizoen van Haderslev (Zuid-Jutland) tegen de verlenging van de diensttijd met zes maanden zijn Woensdag voor 14 dagen in voorlopige hechtenis ge steld. Op één van hen, Johannes An dersen. werd een brief gevonden van de Deense communistische jeugdbe weging. Men vermoedt dat deze brief hém na zijn arrestatie in handen werd gespeeld. Ook is Woensdag een proces begonnen tegen twee 23-jarige soldaten, die worden beschuldigd van muiterij en insubordinatie op het eiland Bornholm. Verder zijn nog zes soldaten aangehouden op het Deense eiland Bornholm, Er worden nog meer arrestaties verwacht op dit eiland, waar Dinsdag 300 militairen geen bevelen gehoorzaamden als pro test tegen de diensttijd. Woensdag staakten zij hun actie. ..Uw industrie in Stavenisse" (Van onze correspondent) MIDDELBURG Vele terugge keerde inwoners van Stavenisse dragen op het ogenblik op hun huid het stempel met de goede raad „Vestig uw industrie in Stavenisse." Het werd hun op de borst gedrukt door de medische dienst, die con trole houdt op de inentingen. Elke ingeente Stavenisser wercl gestem peld en omdat dit het enige nog bruikbare stempel was in het ge hele dorp, heeft men de reclame leuze maar tot medisch controle middel gepromoveerd. Prijs van f 25.000 op lot 19138 DEN HAAG. In de 518de staatsloterij, vierde klasse, vierde lijst, is een prijs van 25.000.— gevallen op lot no. 19138. DE dikste boom van Nederland, die staat op het buiten „Houdrin- ge" te De Bilt. eigendom van baron Van Boetzelaar. ivordt ge veld. Bij een hevig onweer in de afgelopen zomer heeft, de woud reus zijn kruin verloren en hij blijkt 'thans geen levensvatbaar heid meer te bezitten. De boom, die een omtrek heeft van 7.34 meter en circa 250 jaar oud is, wordt door drie houthakkers om gehakt, die er een hele kluif aan hebben. HET komt in deze tijden herhaal delijk voor. dat leden van openbare lichamen zich gesteld zien voor problemen, die hun techni sche kennis te boven gaan. De maat schappij is ingewikkeld geworden en de techniek heeft een hoge vlucht ge nomen, geen wonder dat leden van Raden, Staten en zelfs van de beide Kamers veel moeien afgaan op advie zen van deskuudigen. Er wordt wel eens geklaagd, dat hierdoor hun ver antwoordelijkheid slinkt en hun func ties aan belangrijkheid inboeten. Sommigen gaan zelfs zover dat zij een ontwikkeling vaststellen naar een samenleving die is overgeleverd aan de technici, de wiskundige adviseurs, de economen. Er is een streven gaan de naar perfectie op allerlei gebied en daarvoor heeft men lieden nodig die kunnen rekenen en tekenen. Dit betekent dat mensen, die deze kunst niet verstaan maar officieel wel de verantwoordelijkheid dragen, een klagelijke rol krijgen.te vervullen. Men kan hier en daar a] lezen, dat onze democratie bezig i- te ontaar den in een z.g. technocratie. Is dit juist? Natuurlijk is het over dreven; maai een gewaarschuwd man geldt voor twee. Het verdient naar onze mening alleszins aanbeveling dat het volk en de gekozen vertegen woordigers van het volk zich bezinnen op het gevaar en zich te weer stellen tegen een gestroomlijnde maatschap pij, die niet anders dan een canca- tuur kan zijn, en tegen een aan tie techniek overgeleverde maatschappij, die in feite de democratie op non- actief zou stellen. VANDAAR, dat wij ons de ogen hebben uitgewreven, toen wij in Het Vrije Volk een uitval lazen tegen de, wat het blad noemt, „nieuwbakken strategen1'.... „die beweren, dat we nu maai even de zeegaten moeten afsluiten. Dat „we" (wij citeren nog altijd Het Vrije Volk) in Zeeland een nieuwe Afsluitdijk moeten bouwen, alsof het hel dempen van een slootje betrof in plaats van een werk, dat honderden millioenen gaat kosten en waarvan de technische mogelijkheid nog maar nauwelijks vaststaat." Het is een wonder, hoe knap we zijn, zegt Het Vrije Volk; problemen, waar geleerden jarenlang over zitten te rekenen., worden aan bittertafels en in theekransjes in een ommezien opgelost. „Deskundigen", staat boven het stukje. De aankab'ngs- tekens zijn niet van ons Dat weten wij dan maar weer. Wat wil Het Vrije Volk met dit stukje zeggen? Dat redacteuren en anderen zicb maar doodstil moeten houden over de zeegaten, tot de rekenaars uitgerekend en de tekenaars uitgete kend zijn? Een wonderlijk standpunt, een onhoudbaar standpunt een onde mocratisch standpunt. Wij willen ver der maar zwijgen over de insinueren de en onhebbelijke toon van het ar tikeltje. Het probleem van de afslui ting van de Zeeuwse en Zuidhollandse stromen leeft in wijder en aanmerke lijk gunstiger befaamde kringen dan die, waar alcohol of thee een gezellige en oubollige sfeer hebben geschapen. ZOU Het Volk vroeger ook zo hebben geschreven over dege nen, die na de watersnood van 1916 een spoedige totstandkoming van een Afsluitdijk tussen Friesland en Noordholland hebben bepleit? Wij durven er wel iels om te verwedden dat dit niet het geval is. Men begrij- pe ons goed: wij hebben het grootst mogelijke respect voor rekenaars en tekenaars. Maar zij verstaan hun taak alleen dan goed, wanneer zij hun ta lenten in dienst stellen van de ge meenschap. Zij zijn het, die de uit voerbaarheid van grote werken onder zoeken en een schatting maken, hoe veel ze moeten kosten; maar het is een goede zaak, dat de drang tot uit voering van zulke werken komt uit het volk zelve. De idee, de visie, de grote lijn, zij moeten de kans hebben gepropageerd en verbreid te worden door mensen, die de onderdelen en de consequenties niet geheel vermo gen te overzien. Over de dichting van :1e zeegaten schreef dr Van Rijsmge in ons blad: „Er kan geen sprake meer zijn van de vraag of het mogelijk is; het moet mogelijk worden." Van harte sluiten wij ons hierbij aan. De technieK dienstbaar aan een groot nationaal plan, dat is de goede volgorde. En wat Het Vrije Volk betreft, óf het wil de kant uit van de technocratie, óf het heeft een scheve schaats gereden. Voorlopig houden wij het maar op het laatste. Hertog van Edinburgh Engeland hoopt hulp *e verlenen aan Nederland LONDEN. De hertog van Edin burgh heeft Woensdagavond, tijdens een diner, gesproken over de „zeer grote verplichtingen"', die Engeland ten opzichte van Nederland heeft wat betreft de techniek van de landwinning. Hij zei verder, dat Engeland in de nabije toekomst ..zijn schuld hoopt te kunnen inlos sen door practiscbe hulp. in ruil voor de hulp. die de Nederlanders ons in het verleden hebben ver leend"'.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1