Ongelukken op de weg VAL DA Motoren, bromfietsen, rijwielen in hun nieuwe gestalten en vormen Niet ten onrechte gewaarschuwd AGENDA De Albireo liep vast door misverstand over bakens DAG-PUZZLE PUR0L VERMAKELIJKHEIDSBELASTING TE HAARLEM NIET OMLAAG LUCIA Dl LAMMERMOOR Orchestre national ZIJ, DIE ZIJN OMGEKOMEN 't Zit vast vaster met VELPAFIN Uit de Kerken DE NATUUR Onderscheidingen en benoemingen De krant van gisteren 5* Ül PI p P Hp SI 1 D Algemeen Dogblad Donderdag 19 Februari 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Pag. 2 Van 27 Februari8 Maart in de RAI Nieuwsdienst Algemeen Dagblad AMSTERDAM. Binnen enkele I genschappen van de dure „automobielen dagen, om precies te zijn op 27 Febru- op twee wielen" te missen. Bovendien ar: zal de minister van verkeer en1 zal men op deze expositie ook een Neder- waterstaat, mr. J. Algera. in het RAI- Iand?.e creatie in dit genre kunnen vinden: gebouw een tentoonstelling openen I Sparta met een 100'cc Villiers-motor. van mrt ïrto'ïï.' een expositie, die m andere landen sne!lingen en de Alpino Scooterette met meestal samen met de grote auto-1 een 75 CC-.motor. show wordt gegeven, maar die, gezien j de grote belangstelling in Nederland ornm voor dit kleine vervoermateriaal, hier 1,1 ««"icist li een aparte tentoonstelling zeker De bromfietsen hebben na de stormach- waard is tise êroei en de snelle technische ont wikkeling van de laatste jaren eindelijk De tijd Is namelijk voorbij, dat de een vastere lijn gevonden, zodat men motor in de eerste plaats een instru- slechts keuze heeft tussen twee construc- ment was om sport op te beoefenen,ties: of de motor op het voorwiel, of in zoals het bestuur van de R.A.I. terecht de buurt van de bracket-as. Natuurlijk opmerkte. Vrijwel tachtig procent van j riin er en ze zullen er altijd wel blij de motoren wordt tegenwoordig ge- ven uitzonderingen. Het vermogen van bruikt voor dienst- en zakenreizen en de motortjes wettelijk zijn ze be- dit heeft zijn stempel op de ontwikke- perkt tot 50 cc inhoud varieert tussen ling van het motorrijwiel gezet. Het de 06 en 2.2 pk. Ook hier hebben de moet niet alleen snel zijn. maar ook fabrikanten sterk naar prijsverlaging ge- zuinig en betrouwbaar. Maar bovenal streefd en er komen op deze tentoonstel goedkoop. Hoewel door de belasting- lmg modellen, die 40 tot 60 gulden lager politiek van de regering, die dit ver- liggen dan de goedkoopste van voorheen voermiddel nog altijd als luxe he- Een nieuweling op deze tentoonstelling schouwt, de motor nog altijd duur is, zal zijn de Alpino, waarvan een speciaal Is het aantal motorrijwielen in onsgeconstrueerd model het wereldrecord land. vergeleken bij 1939, meer dan over de 1 km met vliegende start bezit, verdubbeld en bedraagt ongeveer hon- De Solex komt met een geheel nieuwe derddertigduizend. I uitvoering. Ook de Solex-ruilmotor is jhier aanwezig. Op de komende tentoonstelling zijn er enkele primeurs voor Nederland teFietsen zien. zoals de Italiaanse Rumi, een 125 tweecylinder tweetakt; de Franse Cemec, vrijwel gelijk aan de 750 cc BMW: de Adler. een 250 cc tweecylin der tweetakt; de Ducati Sport, een kopkleppertje van 65 cc. Verder vier Nederlanders, twee van Eysink (Gi raffe 100 cc en Dan is er nog de fiets, waarvan het klassieke model nooit door de vlotte en elegante toer- en sportfietsjes zal worden verdrongen, omdat het publiek er veelal te zware diensten van eist. De liefheb- ger zal zich daarom moeten verdiepen Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. Het verkeer heeft gisteren enkele doden en verscheidene ernstig gewonden geëist. Bovendien werd grote materiële schade aan gericht. In Den Haag werd het zes-jarige.meisje J. J. van der Z. uit de Haringslraat, toen zij de Nëptunusstraat wilde over steken, door een auto overreden en on middellijk gedood. Een luxe auto met zes inzittenden reed in Den Bosch met volle vaart tegen een vrachtauto. De bestuurder J. R. uit Goes werd op slag gedood en de vijf passagiers, de dame B. de D. en cU heren C. B., P. v. d. H., J. L. en J. D. eveneens uit Goes, liepen ernstige ver wondingen op. De auto werd vernield.. De 59-jarige bankwerker M. J. van der E. uit Rotterdam werd gistermiddag, toen hij aan de Waalhaven te Rotter dam met zijn fiets de weg wilde over steken, door een autobus van de R.E.T. aangereden. De man werd zo ernstig gewond, dat hij nog tijdens het vervoer naar het Zuiderziekenhuis is overleden. Zware matei-iele schade was het gevolg van een aanrijding op de Haarlemmer weg nabij het Kruithuis bij Amsterdam, waarbij drie personenauto's en een tankwagen waren betrokken. Twee per sonenauto's uit de richting Haarlem botsten, toen zij elkaar wilden passe ren tegen elkaar aan. Uit de richting Amsterdam kwamen de tankwagen en de derde personenauto, die op elkaar reden. De laatste twee auto's wérden zwaar beschadigd. Doordat de tank auto door de botsing op de rails van de Haarlemse tram terecht kwam, on dervond het tramverkeer ongeveer drie kwartier vertraging. Bij dit onge val liep niemand noemenswaardig letsel op. een met een' 250 cc in al die ogenschijnlijke kleinigheden. De 67-jsrige wielrijder C. B. uit Kapelle 1 - - aan den jjssei werd op de Merwedijk bij Slïedrecht door een met hout beladen vrachtwagen aangereden Het ongeluk gebeurde gisterochtend, toen de wiel rijder een rechts van de weg gepar keerde auto wilde passeren juist op het moment dat van de andere zijde de vrachtauto naderde. Met een schedel- basisfraetuur werd hij in zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis in Dor drecht vervoerd. Prins Bernliard 7 Maart naar Rotterdam .'LO ééncylinder-motor» en twee van Germaan teen ééncylinder en een twee cylinder JLO-motor van 250 cc). Scooters Bij de scooters zal ongetwijfeld het al gemeen streven naar een meer eenvoudig type merkbaar zijn, zonder de goede èï- óie tezamen het rijwiel comfortabel.; deugdelijk, snel en mooi maken. Slechts op een nieuwigheid willen we hier voorlopig wijzen Stokvis brengt een lichtmetalen fiets uit, waarvan het frame is gemaakt van de bekende Rey- nold's butted lichtmetalen buizen. Ver der is bij de onderdelen aan gewicht j gespaard wat mogelijk was. De levering van deze ultra-lichte sportfiets (geen racefiets) zal half Mei beginnen. Huizenveiling Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ALKMAAR. De Alkmaarse recht bank heeft gisterochtend uitspraak daan in een rechtsgeding tussen de ge meente Alkmaar en de makelaar in onroerende goederen H. H. Toepoel. De gemeente had tegen hem een puo'i- catie in de bladen doen verschijnen, waarin tegen zijn gedragingen werd ge waarschuwd, en de makelaar eiste daar op dat aan de gemeente herhaling van dergelijke publicaties op dwangsom zou worden verboden. Nadat verschillende getuigen waren gehoord was de rechtbank van mening, dat. de publicatie van de gemeente niet ten onrechte was geweest eri de eis werd daarom afgewezen. De nieuwe lagere technische school te Bolsward zal Donderdag 12 Maart officieel worden geopend door mej. dr. A. de Waal, staatssecretaris van het mi nisterie van onderwijs, kunsten en we tenschappen. j ROTTERDAM. De gisteren gehou- den huizenveiling had de volgende af- 1 loop: SOESTDIJK. (A.N.P.) Prins Bern- Voorlopige afslag: pand en hard zal op 7 Maart de viering van net erf Hottestraat 13 inzet t 3,200. I 150-Jarïs bestaan van de kamer van I koophandel te Rotterdam bijwonen. i Tevens zal hij op die dag aanwezig zijn 'ai Stevenson, die democratisch t>ij de voetbalwedstrijd Nederlan-i- candidaat was voor het presidentschap Denemarken in het Feijenoordstadi' n. der Verenigde Staten, zal als onderdeel waarvan de oobrengst ten goede lcor t van zijn rondreis door Azie een bezoek1 aan Rampenfonds brengen aan Indonesië. De heer Steven-, son denkt ongeveer 6 April in Indonesië; aan te komen voor een verblijf van zes j Zestig raketten kan het nieuwste dagen. straalvliegtuig van de Canadese lucht- De 58-jarige N. uit Ellewoutsdjjk, i macht vervoeren, en elk van die raket die in Goes is geëvacueerd, is gisteren I ten kan een vijandelijk bombardements in de kleine Vest geraakt en verdronken.! vliegtuig naar beneden halen. DONDERDAG 19 FEBRUARI OPERA. R'Jin UalU»o»e Ot*.-a: Raad voor de Scheepvaart MUZIEK: li <Ums« Sobouwlmrc 11.45: Lunobcooctrt duw Pliilb. Sc»t«i. KILM. Ar«i»: Staren stralMi orwil (1 7 9.30). CMXtoI: C»«*in Scarlett, ridder ronder ttms (2 7 15). Cineac: Nieuws (9.005.15. 20 ixt. t-b-f.1 CineacDe sereen nacht <0.45 s to» j de ^eer l visser, de schuld draagt, maar Harrorïï?- Seend^bè*rit22 6.«.5 9.M)". LanL^jdat daartegenover een nadere uitspraak u-s b»::e noorden <2.i: 7 J.;») Luior: Anna (2 r j moet volgen door het directoraat-gene- PrimesVrouw» in de nacht (2 7 9.-30). raal VOOr het loodswezen Nieuwsdienst Algemeen Dagblad AMSTERDAM. Enkele misver standen over boeien en bakens en het onderschatten van de sterkte van de ebstroom zijn de oorzaken geweest van het omhooglopen van het 6482 ton metende m.s. Albireo op de Schelde bij Konijnenschor. Het gebeurde in de avond van 21 December en tenslotte waren vijf sleepboten nodig om het schip vlot te krijgen. Voor de Raad voor de Scheepvaart werd gisteren vastgesteld, dat de loods, r C»re«' 7 S.15>. H« Venn»c: Ia Ronrte The a <3 1 9.1»). SCHIEDAM nut. Mooopv,-: De temgketr i Pal ui Monte Chrl^o Dr raust (2 7 I» S). DEN HAAG Cooicdle S: Comcdla: De ander Wiener K-.m, rthanv- W 8: Ned. Opera: Catalerf» Kui Zapai La Ronde (2 S); Centra; tl re» <13 5 7 9.15); Ho wowilin <2.30 7 9.15); Kntenon: De dood haiidelsrelxlcer (2.30 7.15 9.15): Metropole: 'n-. inline <2.15 net rwiard in de Carrie Odeon: 1113 7 9.15)oiimpla Er ian nog meer bi! PUM<e: Stenen stralen 1.15 9 15); Plara: In de mach: tan de cuisxen <2.15 9 15); Rembrandt: Rebeo a 12 S)Rex: IM eerbiedige llchte&oci (9.."J) 11 20 J.S0 3 30 5.20 7.20 9.30); De toafcam: Tramlijn begeette <8); Roit: De raadselachnre Ir. Mcto <2.30 7 9.1S); Seinpost; TH» conspirators (2.15 I.1S): Studio: Operette 12 4 7 9.15); Tiialia; Actie ,n (Ie Salie Zuirtr.ee <2 30 4 20 7 9.15): West End Uinellght 12 15 9 15); De Uitkijk: The galloping major 2 15 7 9.15); Muuci: Circus Arena <2.15 8). In deze puzzle zijn de letters van de woorden van het kruiswoordschema ver vangen door cijfers. Men vraagt het oor spronkelijke schema terug te vinden. Horizontaal: 1. (14-7-15-16-7-10-4), 8. (4-3-2). 9. (6-7-6). 11. (9-17). 13. (3-5- 13). 15. (11-9). 16. (10-9-9-16). 18. (17-3-3- 11). 20. (9-5-4) 21. (18-9-5). 22. (18-3-3). 24. (9-12-5). 26. (11-1). 28. (19-3-8-8-3). 30. 13-2-10-3). 32, (3-3-20-1). 34. (8-3-17-20- 6). 35. (17-2). Verticaal: 2. (7-4). 3. (15-3-3-16). 4. (16-2-5). 5. (10-6). 6 (4-7-11-3). 7. '1-9-10-9-15-11-3). 10. (6-9-11-3-5). 12. (17-9-5). 14. (13-17-9) 17. (9-4-18). 19. (3-5-9-8-3) 21. (18-3-3). 23. (3-19-3-17). 25. (12-3-20-17). 27 (1-2-8). 29. (8-3-6). 31. (10-3). 33. (1-2). 1-2-3 4-3-5 13-3-6 7-4-8-9-9-5 1-7-10-11- 5-3-10 4-3-3 12-3-13-4-3-5 vormen een be kend spreekwoord. De loods vertelde voor de Raad. da' hij nabij Walsoorden halve kracht had la ten varen, omdat er mist was komen op zetten en omdat hij moest uitkijken voorj een wrak. waarvan de wrakboei was ver dreven. Naar zijn mening had hij het baken van Baalhoek verwisseld voor het baken van Konijnenschor en was daar om te vroeg naar bakboord gaan sturen. Bij deze halve snelheid was het schip sterk onderhevig aan de zware ehstroorr ■- en daarna ook meer naar bakboord ge dreven. Het omhooglopen was het gevolg De loods zei door zware dienst „gees- tesmoe" te zijn geweest. De kapitein en de stuurman van de Albireo hadden wei- i nig op de koers van de loods aangemerkt, omdat zij dachten dat het bakboord stu ren na het passeren van de tonnen 33 en 34, verantwoord kon zijn. Zij zeiden niet voldoende op de hoogte te zijn ge weest van de ebstroom. De inspecteur resumeerde - tenslotte, dat die ebstroom blijkbaar de oorzaak was geweest voor het ongeluk en dat de loods dat had kun nen weten. Volgens de kaart was de koers toelaatbaar en hij vroeg derhalve kapi tein en stuurman vrij van schuld te ver klaren. Dierenrampenfonds ook voor de toekomst DEN HAAG (A.N.P.) Het vorige week in Den Haag opgerichte dieren rampenfonds, dat zo snel mogelijk hulp wil bicden aan de door de watersnood getroffen dieren, stelt zich voor ook in de toekomst hulp te verlenen bij rampen, hetzij in Nederland of in Suriname en de Antillen. Voor het eerste doel: geld in te zame len voor de getroffen dieren, is reeds een bedrag van f 30.000 bijeen. Dit fonds zal verder de grondslag moeten vormen voor de in de naaste toekomst op te richten dierentransportcolonnes naar het. voorbeeld van het Roode Kruis en E.H. B O, colonnes. In het vervolg hoopt men dan volkomen paraat te kunnen zijn. De oprichters van het dierenrampen fonds waren de politiebond voor dieren bescherming, de wereldfederatie voor bescherming van dieren en de Neder landse vereniging tot bescherming van dieren. Giften voor het dierenrampenfonds kunnen worden gestort op postgiro 154. Aanvragen om financiële hulp dienen te worden gericht tot dè secretaris, G. Sep- pen, Huygenslaan 69. Arnhem. Aanvra gen om dieren te redden, die zich nog in do noodgebieden bevinden moeten wor den gericht aan de Nederlandse vereni ging tot bescherming van dieren, Prinses Mariestraat 40 in Den Haag. Advertentie Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen Raad ontsticht over toon van adres Nieuwsdienst Algemeen Dagblad HAARLEM. De gemeenteraad van Haarlem heeft zich gistermiddag bezig gehouden met het adres van de directeuren der Haarlemse bioscopen waarin verlaging van de vermakelijk heidsbelasting gevraagd werd tot 20 pet. De voorzitter, burgemeester mr. P. Cremers, deelde mede, dat ter elfder ure een telegram van de Nederlandse Bioscoopbond was ontvan gen waarin gevraagd werd de bespre kingen uit te stellen totdat er een onderhoud met het hoofdbestuur zou zijn geweest. De raad wenste daar niet op in te gaan. Oneerlijke concurrentie DEN HAAG. De directeuren Van de melkinrichtingen Van Grieken en Leer dam en twee colporteurs van deze firma's zijn enige dagen geleden in arrest ge steld. Zij worden verdacht van oneer lijke concurrentie tegenover de R.M.I. Het onderzoek tegen hen was gisteren nog niet geëindigd. De officier van jus titie heeft hun voorlopige gevangenhou ding met een dag verlengd. Vandaag of morgen zullen de gearresteerden waar schijnlijk worden voorgeleid of vrijge laten. ROTTERDAM. Als in alle romanti- avond !n de Rotterdamse Schouwburg sche Italiaanse opera's, en vooral die uit de eerste helft van de vorige eeuw. gaat het ook in Donizetti's Lucia di Lam- mermoor vrij primitief en naïef toe. De legendarische familievete tussen de Ash- tons en de Ravenswoods wordt er met maximale felheid en tragiek in uitge beeld, doch Donizetti voorziet dit alles van een simpel muziekje, waarin de ar geloze begeleidingsfiguurtjes en hupse melodietjes alleen op de meest dramati sche momenten een langzamer tempo aannemen Men moet deze opera's nemen voor wat ze zijn, en met een in stelling van naïeve ontvankelijkheid is er nog veel genoegen aan te beleven. In zulke opera's is er trouwens plaats voor stem-acrobatïek en bel car.to. waar van de spelers van de Compagnia d'Ope- ra Italiana het publiek dan ook niets te kort laten komen. Zou men van enkele onder hen een nog fraaiere, meer beheerste toonvor- ming hebben verwacht, het was gister- DEN HAAG. De ieden van het Or- chestre national van de Franse radio-om roep droegen gisteren op meer dan één wijze bij in de nóód, die ons land heeft getroffen. Van hun goed bezocht concert in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen stonden zij de opbrengst als mede hun ga-ges af. Bovendien werd er in de pauze een aquarel van Marc Cha gall op Amerikaanse wijze geveild. Wat de muzikale prestaties betreft, deze boeiden bovenal door het perfecte ensemblespel. Voor de pauze werd met vaart en gloed gemusiceerd in de ouver ture Le carnaval romaïn van Berlioz, het capriccio van Hendrik Arfdriessen en de derde symphonie van Roussel. De diri gent Henry Tomasi vond daar alle gele genheid zijn veerkrachtige en opzwepen de directie te demon9treren. De bezin ning kwam eerst na de pauze enigermate met La Péri van Dukas, de eerste twee Nocturnes van Debussy, waarna La Valse van Ravel voor het sloteffect zorgde. Het orkest, dat vele dames onder zijn leden telt, bevat prima materiaal, doch door het programma en de wijze waarop de uitvoeringen werden geleid, was de indruk wel wat eenzijdig. De zaal rea geerde geestdriftig. Aan het begin van de avond werden de beide volksliederen gespeeld. de Witte. toch een voorstelling van een vocaal raf finement. van een minutieus kloppen de samenwerking ook met de diri gent Gino Barsanti en van een mee slepende voortvarendheid, waarvan al leen zulke door-en-door geroutineerde Italianen het geheim bezitten. Boven het degelijke, artistieke werk van Vittorio Benetti, Alberto Ciuli. Bruno Cioni, Syl via la Monaco en Rer.ato Guerra staken de hoofdrolvertolkers Magda Piccarolo (Lucia) en vooral Alessandro Barollo (Edgardo) nog uit. Voor zijn taak be rekend bleek ook het kleine (Neder landse) orkest, dat met de onzuiverheid bij het koper geen goed figuur sloeg. H. VAN DOORN. De meeste fracties verklaarden zich tegen een verlaging, omdat de bioscoop directies eerst de prijzen zouden moeten verhogen, zoals zakenlieden, die een sluitende rekening wensen, past. Een sterk argument voor de tegenstanders was, dat er een grote nieuwe bioscoop bij kwam in de tyd, dat over de slechte eco nomische positie van de theaters werd geadresseerd. Waarom maakte men dan de spoeling dunner, zo werd gevraagd. Na een debat van enige uren besloot de raad het adres voor kennisgeving aan te nemen. Dit betekent niet. dat een onderhoud tussen het gemeentebestuur en de Bioscoopbond niet zal plaats heb ben. Van verschillende zijden meende men echter, dat de onbehoorlijke toon van het adres waarin gedreigd werd met sluiting der theaters geenszins geaccep teerd mocht worden. Verlenging voorgesteld Wet huisvesting van gerepatrieerden Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. De repatriëring van Indonesië uit is zeker nog niet van zo geringe omvang, dat bijzondere voorzie ningen met betrekking tot het verschaf fen van woongelegenheid kunnen worden gemist. Om woonruimte te kunnen blijven vor deren tot nog toe behoefde dit slechts in een twintigtal gevallen is een ont werp ingediend om de geldigheidsduur van de wet huisvesting gerepatrieerden 1950 te verlengen tot 1 Januari 1955. In één oogopslag Adnanus Antonius van den Berg. geb. 11.2.08 <b 47); Laurentius Marinus Comélis Rampart, geb. 22.1.17 (b 113): Petronetla Maria Elisabeth Roks. geb 28.437 (b 338>; Cornells Paulus. geb. 14-10.45 fb 329»; Simon van Meer. geb. 31.5.04 (b 337). KORTGENE Geborgen: Leendert Verburg. geb 20 4 31 (Torendijk 371)- NIECWE TONGE Geborgen; Cometis van Balen. geb. $.10. '40 (KUnkerl.weg 35); Jan van Balen, geb. 22.2.05 (Klinkerl. weg 35'; Adna- nus van Erke], geb. 3.5.49 Battenoora- sedijk 24). NIEUW VOSSEMEER Geborgen en geïdentificeerd; L-aurina Meeus, geb. 30.10-23 (Paardenboek 369); Paulina van Dijk, geb. 10.1.66, wed. van Marinus Barend v. d- Male (Peisendijk 3301. STAVENISSE Geborgen en geïdentificeerd; Petronelia V'esdorp. geb. 29.10.77. echtgenote van Marinus Oostdijk (Kerkstraat a 3451. - Advertentie vlckvrije koutHijm van CETA BEVER Geref. Kerken. Beroepen te God linze J. v. d. Zanden, cand,. Groningen; te Hoogeveen als miss. pred. op Soemba M v. d. Werff, Amersfoort: aangenomen de benoeming tot ziekenhuispred. te Hoogeveen W. Faber, a.s. em. pred. al daar. Geref. Gemeenten. Tweetal te Zaan dam H. Ligtenberg, Rotterdam-W., en H. v. Gilst, Elspeet. Binnenkort Is de benoeming t« ver wachten van jhr. mr. M. P. M. van Kar- nebeek, thans Nederlandse gezant te Jeruzalem, tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Oslo. De torpedobootjager Piet Hein gisteren in de Zuidslavische haven Spilt aangekomen. Het is de eerste maal na. de oorlog dateen Nederlands oorlogs schip een bezoek aan Zuidslavdë brengt. Advertentie BIJ KEELPIJN PASTI LLES OE°7ACHTE VALDAMILD in en om uw huis Hoewel Nederland voor een groot deel onder water slaat, er zijn ook tuintjes die al lekker droog zijn. Daar kan men dan overgaan tot het spitten van de moestuin. Tenslotte is het zo: Als de grond maar droog is kan er beter nu dan in Maart gespit worden. Zorg er voor dat ook de ondergrond goed los komt. In normale moestuintjes zal dat wel het geval zijn en dan kan men er mee volstaan, de grond één steek om te te spitten, doch mochten zich op die diepte nog harde lagen bevinden, dan is loswerken beslist noodzakelijk. De plan tenwortels dringen niet door die harde la gen heen en het water kan niet wegzak ken in tijden van nattigheid, doch tij dens een droogte-periode kan het water ook niet opstijgen. HOGER ONDERWIJS Benoeming Den Haag. In de vacature prof. dr. J. Londeboom is aan de rijksuniversiteit te Groningen benoemd tot gewoon hoogleraar voor de kerk- en dogmengeschledenis dr. W. F. Dankbaar, secretaris van de raad voor zending der Nederlandse Hervormde Kerk. Examens Amsterdam (V.U.). Cand.ew psycho logie de heren W Zonneveld te Bussum en H in 't Veld, Den Haag (cum laudei. Amsterdam (G.U.). Doctex. Engels mej J Overweel, Doorn; cand.eg. Engels mej J Ja Doets en voor het cand.ex. politiek en sociale wetenschappen mej W Joshua. Den Haag en de heer K Krombeen, Amsterdam. Groningen. Doctex. wis- en natuur kunde g W Barendsen, Groningen. Delft. Cand.ex. voor bouwkundig Inge nieur; M C Arnoijs. Bergen op Zoom. C P J Beersma, Schaersbergen. T A J B van dei- Bolt, Terwmtselen. J Boot, Amersfoort. K G Bnnnmel, Oegstgeest, J II Gribling, Bla- rioum, G J van der Grinten, Venlo, J F van Gijn, Den Helder. ,T B M Gijsen. Voor burg, J F Hondius, Overveen, A Hooger- werf. Huisduinen, J A van Huizen, Den Haag. A de Leeuw, Hilversum, N H M Llea- ker. Den Haag, A van Linge, Groningen, P K A Pennink. Rotterdam, J J Raue, Door- werth, P Reijenga, Groningen, J I Risseeuw, Delft, H Spruit, Velsen, P H Tauber. Alk maar, J van Tol, Boskoop, H T Vin-k, Delft, K L de Vries, Rijswijk (Z-H), REM Wolfs, Heerlen, J Wijnbergen, Nieuw-Helvoet, J Zeeman, Delft; Cand.ex. voor werktuigk in genieur: J D Bierens de Haan, Bloemen- daal, M van Duljn, Rotterdam, E J Vlieger, Dordrecht; Ingenieursex. voor bouwk ingenieur: O van Setten, Utrecht, N Spronk, De Bilt; Ingenieursex. voor werk tuigk ingenieur: J H A Beneken genaamd Kolmer,1 Arnhem, J P C van Bommel, Ben- nebroek, J van Dam, Den I-Iaag, J Kol, Enkhuizen, N C Korevaar, Hendrik Ido Am bacht, M P W van Leerdam, Leidsehendam. J Meijers, Bussum, p Noordzij, Rotterdam, J Peelen, Amsterdam, H van Rossen, Rot terdam, J N Wark, Heerlen. Yap Kie Han, Den Haag, J W van Zwieten, Rotterdam: Ingenieursex. voor vliegtuigbouwk ingeni eur; A J C Nolte, Bloemendaal, J P K Vleghert, Den Haag. Amsterdam (G.U.). Bevorderd tot arts mej D A Oskam, mej M J Schaeffer, mevr A Botzen-Gramsma en de heren J F Zwer ver, A W K Vogelesang en A B Schut. Am sterdam Artsex. le ged. mevr W A Swart- Bruinsma, Den Haag. en de heren F A Rive Hoorn, H J v d Eerg. Zaandam. J E de Bourgraaf. D H Baarslag en G F Lubliek. Amsterdam. LEIDEN. Kerkelijk voorbereidend ex. de heer A. D. H. Huljsman. Zoetermeer. De heer J. R. Verwers te Winterswijk is benoemd verklaard tot lid van de provin ciale staten van Gelderland. Hij volgt daar in de heer J. Mekking op. Aan de heer K. H. E. Ladestein is met ingang van 1 Maart 1953 eervol ontslag ver leend als commissaris van politie te Henge lo. Is er nou helemaal niets te vinden wat op een paar sokken lijkt? TRAYNOR, de Ierse minister van defen sie, heeft gisteren verklaard, dat vol gens de wens van zijn volk het Ierse Rode Kruis in staat moet zijn de slacht offers van de overstroming in Neder land een behoorlijke bijdrage te leve ren. Dezelfde dag besloot het parle ment van Ierland 250.000 gulden ter beschikking te stellen. DE SECRETARIS van Capelle aan den IJsel, de heer J. Biert, werkt nu veer tig jaar voor deze gemeente. In een buitengewone raadszitting is hij daar om gehuldigd. VELSEN heeft een aak aangekocht, die als Iogiessclnp voor zestig grondwer kers zal worden ingericht. Het drijven de hotel is bestemd voor hot ramp gebied en gaat eerst ligplaats kiezen in Stellendam. DE EERSTE INTERNATIONALE Ban ketbakkers Vakbeurs wordt van 25 April tot 4 Mei gehouden te Dussel- dorp. Wie er meer van wil Meten kan voor inlichtingen terecht bij de n.v. Publex, N.Z. Voorburgwal 280 te Am sterdam. EEN MILLIOEN 6140 gulden heeft de collecte opgeleverd, die in de Ned. Hen', kerken is gehouden ten bate van het Rampenfonds. EEN SLAGER van 41 jaar en zijn hulp van 19 jaar zijn door de Amsterdam se politie ingesloten. De gratis bijlage van een weekblad, met foto's uit de noodgebieden, verkocht het tweetal „voor de slachtoffers", maar het geld verdween in hun persoonlijke broek zak. OUDERKERK A. D. IJSEL, dat zelf zwaar van de watervloed heeft gele den, heeft het klaar gespeeld dertien gulden per inwoner of 53 gulden per gezin af te staan voor het Ram penfonds. EEN BLANCO CHEQUE werd gister avond meegebracht naar Den Haag door de Amerikaanse heer EI- dert, president van de „Lions Club". Vandaag maakt de heer Eldert per helicoptère een tocht boven het verdronken land en als hü dat ge zien heeft, zal hü de chèque invullen. Uiteraard is ook dit geld weer bestemd voor het Rampenfonds. EN TENSLOTTE uit de grote hoop nog één greep; het Zweedse plaatsje Halmstad, dat reeds zoveel voor ons land deed, meldt dat er wederom vier vrachtwagens met lakens, kussens en dekens onderweg zijn naar het ramp gebied. Advertentie Krabben en peuteren maakt Hl 11 #1- de kwaal steeds erger. De hel- der vloeibare D.D.D. dringt UltSlaa dieP ln de door, zui- I» vert. ontsmet en geneest do huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN m 1 X 3 4 7 9 u 12 13 '4 5 16 7 '9 io 2J 9 22 25 '22 25 lö m 2& 29 so JI 3i 33 - 35 E geblinddoekte Justitia moet zich wel heel ongelukkig voelen als zij tegen haar wil wordt meege sleurd door opgewonden menigten. De rechter wikt en weegt in de serene stilte van zijn studeerkamer; zijn oor deel valt in de rustige beslotenheid van de raadkamer. De muren van die ver trekken moeten hem verre houden van de beroeringen die de massa in bewe ging brengen. Hoe ongelukkig moet hij zich voelen als zijn bestuiten over le ven en dood als een prooi in de politie ke arena worden gegooid. Daar hebben we de zaak van de Ro senbergs, waarmee wel de gehele we reld zich schijnt te bemoeien; daar heb ben we de zaak-Oradour, die grote massa's in Frankrijk in beweging brengt. Het is rampzalig, als niet de rechter in zaken van recht het laatste woord heeft en Justitia zo de blinddoek wordt af gerukt. Er zit een les in voor ons. Nog niet zo lang geleden heeft de Nederlandse minister-president zich tegenover de volksvertegenwoordiging in twijfelende zin uitgelaten over een rechterlijk oor deel. Het is nogal rustig afgelopen, om dat de politiek er geen brood in zag, maar het had ook anders kunnen lopen en dan zeer zeker tot grote schade voor het aanzien van het recht. Geeft den rechter wat des rechters is! OCULUS Oplossing van de vorige puzzle Horizontaal: 1. symptoom. 9. aar. 10. koe. 11. mantel. 14. im. 15. ark. 16. tal. 18. leep. 10. meel. 22. eenoog. 24. ed. 26. ree. 27. of. 29. era. 31. eng. 33. laven. 34. rit. Verticaal: 2. Yankee, 3. mat, 4. pret, 5. O.K. 6. ooi. 7. Memel. 8 smaldeel. 12. are. 13. lamoen. 17. Leo. 19. per. 21. ego. 23. neen. 25. dra. 28. fit. 30. a.v„ 32. gr. Dp dkie Mub&etiefy) nnm de beroemde oroniurenroman van 4lexande> Uumas 109. De musketiers reden in de nacht terug naar J het legerkamp, zeer voldaan over hun op treden in de herberg waardoor ze een on bekende dame voor overlast hadden behoed. Daar hier ergens de nogal grillige frontlijn liep en het voortdurend oppassen was om niet ongemerkt in het gebied van de vijand, die eveneens regelmatig zijn patrouilles uitzond, terecht te komen, was het begrijpelijk dat de opgewekte stemming bij de "neren mus ketiers opeens vrijwel tot het nulpunt zakte, toen za hoefgetrappel in hun onmiddellijke omgeving hoorden. Dat konden ruiters uit La Rochelle zijn, misschien wel een hele af deling. Athos, Porthos en Aramis dron gen hun paarden dicht tegen elkaar aan en hun hand zocht het zware pistool onder hun wijde soldatenmantels. Met ingehouden adem wachtten ze in die positie op de dingen die komen zouden. Toen de maan even later achter een wolk te voorschijn kwam, zagen ze in de bocht van de weg twee ruiters na deren die op hun beurt verbouwereerd bleven stilstaan bij de ontdekking van het groepje musketiers. Aangezien het maanlicht te on scherp was om er elkaar in te kunnen onder scheiden bleven beide partijen elkaar op veilige afstand beloeren. Athos ging het eerst tot handelen over. Tenslotte waren zij met hun drieën en de andere partij telde maar twee koppen zodat onze vrienden bij een gevecht de meeste kansen hadden. Terwijl Aramis en Porthos elkaar afvroegen of ze misschien met spionnen te doen hadden, reed Athos stout moedig naar voren en riep met barse stem: werda? Wie zijn jullie zelf? was het antwoord dat op een toon van gezag gegeven werd. Dat is geen antwoord op mijn vraag, vond Athos, zeg wie jullie zijn anders schieten we. Ik zou maar een beetje voorzichtig zijn, sprak de bevelende stem weer. Zeker een of andere hoofdofficier die zijn nachtronde doet, zei Athos tot zijn vrienden. In elk geval hebben we dus niet met vijanden te doen. Wat komt u doen, he ren? vroeg hij beleefd aan de onbekende rui ters. Ondervraagt u niet mij, maar geef zelf rekenschap van uw aanwezigheid op dit uur op deze plaats, sommeerde de stem koel. Wie zijt gij? Musketiers van de koning, ingedeeld bij de compagnie van kapitein de Tréville, ant woordde Athos die het gevoel had dat de on bekende het recht had hem te ondervragen Juist, zei de ander. En uw naam? En bij deze woorden nam hij de punt van zijn mantel waarmee hij zijn gezicht tot dusver bedekt hield, weg. De kardinaal! stamelde de musketier. Inderdaad, gaf Richelieu toe. Ik ben de kardinaal. En zeg me nu uw namen en ver tel me wat u en uw vrienden hier hebben uitgevoerd. Daarop vertelden Athos, Aramis en Porthos wie ze waren en brachten omstandig verslag uit over hun oponthoud in de herberg. Het rode duivekot, waar ze de reputatie van een dame hadden gered. De kardinaal luisterde geamuseerd naar het verhaal over de vecht partij. Ik ken u heren, zei hij toen. Ik weet dat gij niet bepaald tot mijn vrienden be hoort, wat ik jammer vind, maar ik weet ook dat gij dappere en eerljjke edellieden zijt, op wie men kan vertrouwen. Weest mijn geleide vannacht Ik moet voor een bespre king naar dezelfde herberg waar u zo pas vandaan komt en ik heb er mijn redenen voor om te verlangen dat niemand weet dat ik het kamp verlaten heb Rijdt u achter ons aan, terwille van mijn veiligheid en dan mag ik me erop beroemen een geleide te hebben dat zelfs de koning mij zou benijden. De drie musketiers bogen tot in de nek van hun paarden. U hebt gelijk, zei Porthos. In de her berg is het niet veilig. U zult ons escorte daar wel kunnen gebruiken want het lijkt me dat er na de kerels die wij nu de deur heb ben uitgewerkt nog wel een stuk of wat over gebleven kunnen zijn, die zich maar niet hebben vertoond. Genoeg hierover, hervatte de kardinaal We gaan op weg. Ze hadden spoedig de herberg, waar het nu doodstil was, weer bereikt. De herbergier wist ongetwijfeld welke doorluchtige gasten hij op bezoek zou krygen en had zijn voorbe reidingen getroffen. De kardinaal liet de musketiers in een vertrek plaats nemen om daar op hem te wachten. Hij zou na een half uur terugkomen. Toen begaf hij zich in de belendende kamer. Terwyl echter de vrien den zich een beetje zaten te vervelen ontdek te de heen en weer lopende Athos dat in de buurt van de half afgebroken kachelpijp ta melijk goed verstaan kon worden, wat in de andere kamer gesproken werd. (Wordt vervolgd) Hoofdkantoor; Witte de Withstraat Rotterdam 73, Telefoon (K 18U0) 11.32.70 Nachtverbindingen van 23.00 tot 8.30 uur met uit zondering van Zaterdag nacht: Hoofdredactie 11.10.05 Binnenland 11.10.08 Buitenland 11.32.73 Sport 11.32.71 Stenografen 27.0.16 en 27.0.18 Expeditie en be zorging 11.10.01 Zaterdag van 15.00 —21.00 uur 11.10.09 Zaterdag van 21.00 uur tot Zondag 20 uur11.10.03 Giro Nr.28.48.00 Kantorent Rotterdam: Polderlaan 44a, teL 73067; Den Haag: Sta tionsweg 26, tel 11.70.33; Amsterdam: N Z. Voor burgwal 157, teL 13050. J

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2