ZORGEN OM DIJKEN ZEER GROOT Ir. Maris: Sckade belangrijk groter dan verwacht Zelfs matige stormen kunnen nieuwe breuken veroorzaken Toelating van meer Nederlanders Ir Maris voorzitter van commissie Eisenhowers politiek lokt een uiterst felle aanval uit Boodschap aan de Oostduitsers Benden op Java weer actief Steun aan het Rampenfonds Gedeputeerde gaat naar Zièrikzee Canadees opvolger van Trygve Lie? België nog met vrij van gevaar Onzekerheid over de ziekte v an koning Boudewijn Besprekingen op komst over troepen bij het Suezkanaal Parlementaire commissie vóór amnestie aan de Elzassers De buit zat in de luier Slagzin leverde goed resultaat Prachtig speelgoed voor de prinses HET OOG OP DE TOEKOMST Mist trekt op Deense soldaten staken lnin actie WAT MA DE POODLE! THE BUNNY TAIL Nevenstaande afbeelding toon» s J iet Idee van een „bunny tall". W De stomp afgeknipte ponnyheren Herstellen het evenwicht te dtt kapsel. MAISöii META Mathenesserweg 87 b Rotterdam Bereiken lijnen 4, 8, 10, 17, Bus R en W8.M. Bespreek tijdig. Telefoon Algemeen Dagblad ETseEI Hoofdredacteur: Dr J. RATTÉ Donderdag 19 Februari 1953 74ste Jaargang No., 42. ROTTERDAM-AMSTERDAM-DEN HAAG N. BINNENWEG 227 KALVERSTRAAT 123 LANGE POTEN 11 Prijs 13 cent 46 cent per week Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. „De schade die! deze zullen matige stormen misschien de stormvloed aan de diiken heeft; "le! weerstaan. Wel rijn rve met het herstel in een vergevorderd toegebracht is belangrijk groterstadium. Wij gaan nu hard naar het dan ik mij had voorgesteld", ver- definitieve herstel. Over het algemeen telde ir. A. G. Maris, directeur-1 's men nu bezig met klein werk op «reneraal van do rijkswaterstaat i grote schaal- Dil komt "eer op het; generaal van de rijkswaterstaat. beperken van dfe schade. die het Gisteren heeft hij een^overzicht stromende water aanricht. Er. worden gegeven van de stand van zaken1 ringkaden met zandzakken en klei bij het herstel in Zeeland. Zuid- j aangeleed om het stromen van het TT i i water te beperken, tot dat het bij Holland en Brabant. „Aanvanke-unstige weersomstandigheden moge lijk wisten wij dat §r wat grotere j lijlc zal zijn om de ondergelopen ge en kleinere gaten waren, maar nubieden droog te maken, is gebleken dat vele kilometers dijk aanzienlijke schade hebben geleden en het zal veel zorgen, tijd en materieel kosten om deze schade te herstellen. Naar schat ting is, ongeveer de helft van de totale lengte 1100 km aan dijjken beschadigd. „Bovendien zijn de gebieden daar nog zeer kwetsbaar. In vele gaten zijn noodvoorzieningen aangebracht, maar Voorstel in Congres V WASHINGTON. (A.P.) Senator Homer Ferguson (rep. Michigan) heeft gisteren voorgesteld, dat het Congres de immigratiewetten opschort om de toelating tot Amerika van 50.000 Nederlanders, die door de recente overstromingen rechtstreeks getroffen Werden, mogelijk te maken. .Een soortgelijke wet werd reeds bij het Huis van Afgevaardigden inge- - diend. (Men zie voor een overzicht van de situatie pag. 3) Nieuwsdienst Algemeen Dagblad. DEN HAAG. De commissie van waterstaatdeskundigen, die rapport zal moeten uitbrengen over de bescher ming van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden en over de afdamming van de grote zeegaten, zal onder leiding komen te staan van ir A. G Maris, directeur- generaal van de Rijkswaterstaat. Mi nister Algera zal de commissie, die voorlopig' uit elf leden bestaat, Zater dagochtend' installeren. Er zijn drie gepensionneerde hogere ambtenaren en twee hoogleraren benoemd in de commissie, waarvan dr ir J. van Veen, die het eerst de suggestie van afslui ting van de grote rivierarmen heeft jedaan, secretaris zal zijn. Ook ir G, P. Nijhoff, die in China heeft gewerkt, is lid van de commissie, die waar schijnlijk nog zal worden uitgebreid. Dinsdag komen Verenigde Naties bijeen WASHINGTON (Reuter en A.P.)'gen het Chinese vasteland zouden kun- De vertegenwoordigers van de zes-1 'jen uitvoeren zonder de steun van de tien landen, die troepen in Korea heb ben. komen vandaag bijeen met Henry Cabbot Lodge, voorzitter van de Amerikaanse delegatie bij de Verenig de Naties. Zij zijn tot die bespreking uitgenodigd met het oog op de her vatting van de Algemene vergadering a.s. Dinsdag en men zal voorname lijk aandacht wijden aan de toekom stige strategie in Korea en in de rest van het Verre Oosten. In het Amerikaanse congres is giste- rep een uiterst felle aanval gedaan op Eisenhowers nieuwe politiek, vooral op zijn besluit om Tsjang Kai-sjek de vrije hand te geven. De Democratische afge vaardigde Meivin Price noemde dat be sluit een „trucje, dat het peil van de verkiezingscampagne nauwelijks te bo ven gaat". Price beweerde, dat de Chine se nationalisten nooit grote operaties te- Houdt stevig stand! BERLIJN (Ass. Press.) James B. 'Conant, dc nieuwe Amerikaanse Hoge commissaris in West-Duitsland, heeft de Oostduitsers, die onder een commu nistisch regiem moeten leven, een hart onder de riem gestoken door gisteren te verklaren: Houdt stevig stand. Een Amerikaanse marine en luchtmacht. Vol gens hem had Eisenhower met de aan kondiging van nationalistische aanvallen op de Chinese communisten valse hoop gewekt bij millioenen Amerikanen. Pandit Nehroe, de minister-president van Indië, heeft zich in evenzeer afkeu rende zin uitgelaten. Volgens hem had de Amerikaanse politiek jegens Formo sa „grote ongerustheid in de gehele we reld gewekt". Pandit Nehroe maakte de indruk een aanval op Eisenhower persoonlijk te doen. toen hij zei: Een soldaat is een prachtfiguur zolang bij zich op zijn eigen terrein houdt, maar de invloed van mi litairen op de tegenwoordige wereldpo litiek vormt een zeer groot gevaar. Hij citeerde het Franse gezegde: Oorlog is een veel te ernstige kwsstie om aan sol daten over te laten. Van dé* Republikeinse senator Homer Ferguson kreeg Eisenhower gistermid dag alle steun. Naar zijn mening zou Amerika het kunnen riskeren een vloot- blokkade van Rood China te beginnen zelfs zonder de steun van zijn bondge noten. Na periode van rust DJAKARTA (Pi Aneta) Na een periode van betrekkelijke rust gedu- verenigd en vrij Duitsland zal op de rende de afgelopen weken valt er een een of andere dag tot stand worden toenemende activiteit van de benden in gebracht. West-Java te bespeuren. Stort Uw bjjdrage op giro 9575 of zendt een postwissel naar het Nationaal Rampenfonds, Staten- laan 81, 's-Gravenhage. 75 millioèn - -70 millioèn 65 millioèn - - - 60 millioèn i 55 millioèn- 50 millioèn 45 millioèn - - 40 millioèn 35 millioèn _30 millioèn 25 millioèn -20 millioèn 15 millióen -10 millioèn 5 millioèn. Gisteravond werd op het bureau van liet Nationaal Rampenfonds al gesloten op 51.5 riiillioen gulden. Uit is hierboven aangegeven met een volle zwarte lijn. Aangenomen mag worden dat thans rond 6.00(1.000 onderweg 'of in verzameling is, het geen is aangegeven met een gearceerd blok. Bundeling van belangen Nieuwsdienst Algemeen Dagblad MIDDELBURG. Mr. dr. A. J. J. Mes, lid van gedeputeerde staten van Zeelahd ën. dr. B. D. H. Tellegen, de oud-griffiër 'derstaten van Zeeland, zullen naar Zierikzee'op Schouwen en Duiveland gaan, waar zij voorlopig hun standplaats zullen hebben. Ge deputeerden hebben dit besluit ge nomen met dè bedoeling dè belangen van het zwaar getroffen eiland te bundelen en om beter dan in de "voor bije weken mogelijk was toezicht te kunnen uitoefenen op gemeentebestu ren, polders en waterschappen. Ook was er geen vofldoende mogelijkheid voor contact tot het nemen van be sluiten. De genoemde besturen behou-. den al hun bevoegdheden. VERENIGDE NATIES (Reuter) Er doen op het hoofdkwartier van de >ezcms, de voelen ge- lilaarzen, zo is eert uit Berke.nwoude fvet werk gegaan in tal van droog gevallen dorpen. Te Sornmehdijk, gemeente Middelliarnis, valt heel wal op te ruimen, maar wie uil Rerlientvoude komt is daar niet bang voor. Opnieuw dijk bezweken BRUSSEL (A.P.) Bij het dorp Weerdt. len Zuiden van ..Antwerpen is een dijk bezweken. De negenhonderd inwoners van het dorp zijn Dinsdag avond geëvacueerd; ongeveer 170 hui zen lopen ernstig gevaar in te storten. In het gebied ten Zuiden van Antwer pen is- de toestand opnieuw kritiek. De weg van Niel naar. Tornhero kwam hier blank te staan. Ten Noorden van Antwerpen' zijn nog steeds militairen bezig, de dijken te Ver sterken. Bij Lillo stroomt het water de polders in. Politie om de koninklijke villa Aan de West-be-rlijn-ers, die op hun be nard eiland in die Russische zone zitten-, deed Conant weten: Amerika heeft plechtig beloofd er voor te zongen dat deze stad een ongeschokte voorpost van de Wester.se wereld blijft. Wij zrjn vast besloten de verbindingen met Berlijn open te houden, Conant sprak over radio-Rias. Gis termiddag bracht hij een bezoek aan generaal Vasili Tsjoeikof, chef van de Russische commissie van toezicht in Duitsland. Conant heeft hem tot een tegenbezoek .uitgenodigd. ANTIBES (Reuter en A.N.P.) George Luigi, koning Boudewijns Franse dokter, heeft gisteren kunnen in de grote tuin en houden een waak- melden, dat de koning „iets verder op de weg naar genezing" is. Hij heeft echter volkonien rust nodig, aldus deze arts, maar, zo voegde hij daar aan toe, dat zal nauwelijks zijn overeen te brengen met de politieke situatie in België. Dr Luigi ontkende overigens, dat de koning ernstig ziek was en hij achtte het mogelijk, dat de vorst zijn normale werk over enige weken zou kunnen hervatten. Koning Boudewijn heeft gisteren de Villa des Cè.dres niet verlaten, hoewel zijn vader en broer Albert hun dage lijkse partij golf gingen spelen. De ko ninklijke villa heeft geheel en al het karakter aangenomen van het landhuis Le Reposoir bij Gcnève, waar de ko- EGYPTE WIE VAN DE ENGELSEN AF LONDEN (Reuter) De overeen komst over de Soedan zal weldra worden gevolgd door Brits-Egyptische Verenigde Naties hardnekkige gerurii-1 besprekingen over de toekomst van ten de ronde, dat de Canadese minis-1 de Engelse troepen bij het Suez- ter van buitenlandse zaken, Lester 1 kanaal, wanneer Egypte daartoe het Pearson, de opvolger van Trygve Lieinitiatief neemt. Volgens Nagoeib zou zal worden. Russische diplomaten, dit reeds over enkele dagen het geval zouden namelijk te verstaan hebben zijn. gegeven, dat zij zich tegen een benoe- ming van Pearson tqt secretaris-gene-' Het Egyptische staatshoofd zei £'st?" raai der Verenigde Naties niet zouden j'en', da* Engeland en Egypte he,. ei beginsel volmaakt over eens zijn, dat Verzetten. 'de Britse troepen de zone van het Trygve Lie diende verleden jaarj$uezkanaal m(>eten verlaten. Volgens herfst zijn ontslag in, maai hij iSiLqmjIcj staat dat. nog te bezien; men sedertdien toch op zijn post gebleven, |Wil daar eerst praten "over de bezetting omdat men geen opvolger had. Ivan het Suezkanaal en daarna het hele PARIJS (Reuter). De commissie voor justitiële zalven van het Franse parlement heeft gisteravond de ontwerp-amnestiewet voor bij het Duitse leg'er ingelijfde Elzassersgoedgekeurd met 20 stemmen tegen 13 (socialisten, commu nisten ijn één M.R P.) en 4 onthoudingen. De hele wet, waardoor de wegens hun aa,ndeel in het bloedbad van Ora- d-our veroordeelde Elzasscp op vrye Kinderliefde van Franse rechercheur werd op vreemde wijze beloond Nieuwsdienst Alg. Dagbl. PARIJS. Oupeveer anderhalve maand geleden werd er ingebroken bij een juwelier en horloge maker te Rijssel De die ven gingen er met een buit ter waarde van 650.000 francs var door en hoewel de politie enigs verdenkin gen koesterde slaagde zij er toch niet in, de daders op te sporen. Zij deed enige huiszoekingen bij een 27-jarige recidivist, mét name Fernand Desie- ter, doch zij vond goederen noch aanwijzingen. Nu is Rijssel geen grote itad en het is te begrijpen dat de recherche zich het wat aantrok dat zij geen klaarheid kon brengen in zo'n eenvoudige inbraak Daarom ging dezer dagen een rechercheur nog maar eens naar het huis van de familie Desieter om te kijken of hij nog niet iets kon ontdekken. De twee-en- een-halve maand oude baby lag in zijn wieg en het kindje, blijkbaar reeds vroeg door de vader gewe zen op de in dit huis min der gewenste aanwezig heid van politie, begon er barmelijk te huilen, Daar ook rechercheurs niet van steen zijn, pakte die Rijssel het kindje uit de wieg en hij deinde het zo wat op zijn arm heen en Deze kinderliefde werd beloond. Plotseling viel er uit de luier van het wicht een gouden armbandhor loge op de vloer en onder de ontzette blikken van de vrouw des huizes mpest de (niet meer huilende) baby goedvinden dat de rechercheur met vaardige hand de luier losspelde. Daar vond hij, keurig in een flanellen lapje, de buit compleet en wel terug, De baby ligt weer in de wieg, De vader zit in voorarrest. voeten kunmen worden gesteld, kan te- het e.inde van de weak voltooid zijn. als de communisten niet al hard tegenwerken. Intussen heeft de vereniging van nagelaten betrekkingen van "de slachtoffers van Oradour al bij voorbaat geprotesteerd tegen deze gang van zaken. Als <le amnestiewet wordt aangeno men, zal het. Legioen van Eer worden verwijderd van het. graf van dc door moordenaarshand gevallen dorpelingen. En oolc is men van plan, aanplakbil jetten met de namen van alle parle mentsleden, die vóór de wet stemmen, op te hangen bij (1e toegangswegen tot Oradour, waarvan de ruïnes na de bevrjjding tot, nationaal monument zijn 'erklaa-rd. Hot Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteravond bekend ge maakt, dat een bevoegde Britse rechter m de Britse zone van Duitsland zal wor den gevraa.gd uit te maken, of er vol doende reden is om generaal Lammer- ding uit te leveren aan Frankrijk. Lam- merdiing was de bevelhebber van de S.S. divisie Das Reich, die de verwoes ting' van Oradour in 1944 uitvoerde. ninklijke familie de na-oorlogse jaren doorbracht. Politiemannen patrouilleren probleem van de verdediging van het midden-Oosten onder ogen zien. Daarbij zal de Britse regering reke ning moeten houden met dc veront waardigde reactie van delen van de conservatieve partij op de Britse con cessies aan Egypte inzake de Soedan. Minister Eden zou met het oog- daarop moeilijk zijn goedkeuring' kunnen hechten aan de onvoorwaardelijke eva cuatie van de Suezkanaalzonc. In het Hogerhuis heeft lord Reading gisteren meegedeeld, dat de overeen komst over de Soedan van verleden weck niet behoeft te worden geratifi ceerd; zij is onmiddellijk met de onder tekening van kracht geworden. Lord Vansittart heeft hierover zijn bevreem ding uitgesproken. Generaal Nagoeib heeft Dinsdag fecn bezoek gebracht aan de Egyptische strijdkrachten in het Suezkanaalgebied het eerste bezoek van een Egyptisch staatshoofd aan dit gebied sedert lf>48. Het bier is weer best AMSTERDAM (A.N.P.) in antwoord op vragen uit de vergadering heeft de directie van de Heineken's Bier brouwerij maatschappij n.v. medegedeeld, dat de „het bier is weer best"-campagnè goed heeft gewerkt. Men zal deze ge zamenlijke reclame, misschien in een enigszins gewijzigde vorm, voortzetten. Voor de opvoering van de export be staan er geen gezamenlijke afspraken. In het binnenland tracht men het ver bruik van hét eigen bier te stimuleren en zoekt men het niet in .concurrentie. „Of Venezuela een even goed bierland zal worden als het thans eer. Ileland is, hetwi,jfel ik", 'zo antwoordde de heer J. M. Honing op een desbetreffende vraag uit de vergadering. De eerste ervaringen aldaar zijn niet onbevredi gend. maar tot nu toe heeft men alleen maar het bier van dc Venezolaanse fa- bviek verbeterd. In de loop van dit jaar zal Heineken's daar echter zijn eigen bier gaan brouwen. De jaarstukken werden goedgekeurd, Het dividend werd vastgesteld op 9 pet. Het afsluiten van de balans per 30 Sep tember is een oud gebruik in de brouwe rijen. Het seizoen is dan voorbij en men begint met de verwerking van nieuwe grondstoffen, zoals gerst en hop. Dan begint men ook met het nieuwe boek jaar. zaam oog op de journalisten en foto grafen, die aan het hek de wacht heb ben betrokkeu. De telefoon rinkelt voortdurend, maar' de leden secretariaat des konings geven op alle vragen telkens mechanisch ten antwoord: Wij weten het'niet. Te Brussel blijken allerlei geruchten over de gezondheid van de koning de ronde te doen. In de wandelgangen van hel parlement proberen de Kamerleden bevestiging te krijgen van het bericht: de gezondheidstoestand van de monarch is verder achteruit gegaan. Zij. nauwe betrekkingen met het hoi onder houden, spreken van „een zwak hart". Maar de officiële lezing luidt nog steeds, dat koning Boudewijn te kampen heeft met dc kwade nasleep van een griep aanval en met een keelaandoening. Volgens het neutrale Brusselse blad Le Soir is men in parlemen taire kringen van oordeel. dat de regering thaps zo spoedig mo gelijk in overleg moet treden met de drie grote partijen over de opstelling: van een wetsontwerp tot regeling van de officiële status van de prinses De Réthy en de kinderen, die uit haar huwelijk met ex-koning Leopold zijn. voortgeko men. Het blad herinnert er aan, dat ver scheidene kabinetten zich reeds met deze delicate aangelegenheid hebben bezig gehouden, doch dat geen enkel ooit een duidelijk standpunt heeft ingenomen. SOESTDIJK. (A.N.P.) Een prach tige miniatuurspeeltuin, compleet met draaimolen, schommel, draaiorgel, dat echt speelt en lantarens, die echt kun nen branden, was het cadeau dat een deputatie van de verbindingsgroep van de Koninklijke Landmacht gisteren op het Paleis Soestdijk aan de jarige prinses Marijke kwam aanbieden. Het prinsesje werd door haar moeder uit 'de kleuterklas gehaald om het cadeau in ontvangst te nemen. Vol enthou siasme begon ze meteen aan de knopjes te draaien, die de speeltuigen in wer king zetten. Ook prins Bernhard was vol belangstelling, zo zeer dat hij zei: dit is eigenlijk niet voor kinderen, maa£ voor ons. Onder de honderden kaarten met gelukwensen, die het zesjarige prin sesje ontving was een verjaardags kaartje van een Amerikaans meisje, dat even oud is als zij en waarin een dollar was gevouwen met het verzoek deze te bestemmen voor de slacht offers in Nederland. Gistermiddag werd de verjaardag in de familiekring gevierd. In het Soekaboemische gingen ver scheidene rookhuizen voor rubber in vlammen op. In het Pengalenganse werd de onderneming Negla van de firma Wetering en Loeber aangevallen. De onderneming Ardjocna van de firma Geo Wehry, gelegen op de grens van het Pengalenganse en het Garoetse. werd aangevallen door een bende ter sterkte van zevenhonderd man. In het Bandjarse werd de thee-onder neming Tjisaga van de Société Franco Neerlandaise aangevallen door een bende van 120 man. Een drooghuis met 10.000 kg crêperubber werd verbrand. De schade bedraagt hier een kwart millioèn roepiahs. Bij deze overvallen werd geen mel ding gemaakt van slachtoffers. \an onze weerkundige medewerker. Nederland heeft gisteren flink in de wolken gezeten. Doordat een voelitigc tamelijk warme stroming uit het Westen binnen drong hetgeen met lichte regen en mot regen gepaard ging bleef het weer somber. De afkoeling van deze stroming, een gevolg van de omstandigheid dat dc grond nog erg koud is en in de Noordelijke provincies nog gedeeltelijk niet sneeuw is bedekt, had mist tot gevolg die zich gisteren vrijwel de hele dag overal handhaafde. Eerst tegen dc avond verbeterde liet zicht maar in het Oosten en Zuiden van het land kon men om 9 uur gisteravond plaatselijk nog niet verder dan 40 meter zien. Ook daar is nu evenwel verbetering tc warhten. De wind gaal namelijk toenemen en daar zal de mist niet tegen bestand zjjn zodat vandaag overal in het land de wereld baar normale afmetingen zal terugkrijgen. Overigens is er nog niel veel goeds van het weer te vertellen; over de Britse eilanden nadert een front zodat er over het alge meen veel bewolking zal blijven waar doorheen dc zonnestralen zich geen weg zullen kunnen hanen. Het zal daardoor bij een plaatselijke, opklaring moeten blijven. In de temperatuur is geen ver andering van betekenis te wachten. t. K. - Aaver*enhe Weinig verandering in temperatuur Verwachting tot Don- 'A y derdagavond: ,,n\\ï Aanvankelijk nog mistig of nevelig, later overwegend zwaar be- wolkt. Plaatselijk af. en toe lichte regen of' motregen. Overwegend matige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Miesje: Het blijft miezerig! Zon op 7.4818.01. Maan op 9.25—0.47. E.K. 20 Februari. Advertentie KOPENHAGEN (Reuter) Twéé 1 beitrd. Ik kom naar Iiaderslev en zou 23-jarige Deense soldaten van het je heel graag ontmoeten om de toe- garnizoen te Haderslev, in Zuid- static/, te bespreken. Belangrijk."' Jutland zijn gisteren tot twee weken Getekend: Nielsen. arrest veroordeeld wegens hun leidend Cari: U hoort op ieder Trambalcon: Bonjour, tot straks in GxaJ&wi Hel weer m Europa Rapporten van gisteravond 9 uur: max. neersl. temp. afgel. gist. 24 u. wecr, w»nd m/s gr. C. in mm Helsinki mist Z 2 0 1 Stockholm zw. bew. ZW 8 4 o Kopenhagen motreg. ZW 9 4 01 Londen geh. bew. WNW 4 J3 0' Amsterdam nevel WZW 4 7 0 2 Brussel motregen WZW 4 5 1 Parijs regen W 17 1 Bordeaux zw. bew. W 2 7 0 Nice onbew. windst. 12 0 Warschau half bew. W 4 2 0 Berlijn nevel W 5 3 0 Miinchen regen W 4 2 3 Frankfort nevel ZZW 7 3 0 Zürich motreg. win'dst. 2 Wenen zw. bew. W 6 3 0 aandeel in de muiterij van 244 hunner kameraden. Zij wareti in opstand ge komen tegen de verlenging van de diensttijd met een half jaar. Eén van de twee was Johannes Andersen, op wie een briet was ge vonden die was geschreven op papier van de communistische jeugdbewe ging. en die als volgt luidde? „Kameraad, zoals je in de kranten hebt gelezen, zijn er grote ditigcn ge- Deze Nielsen is een van de leiders van de communistische jeugdbeweging in Denemarken. In alle garnizoenen was de toe stand gisteren weer normaal. Drie honderd soldaten op het eiland Bornholm zijn na een sitdown-staking van een da* weer op het appel ver schenen. Irr totaal waren er 700 sol daten betrokken bij de wanordelijk heden van de afgelopen dagen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1