,Dieren-Rampenfonds" opgericht BUITEN DE KANTLIJN Ook Uw ingewanden PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 le blad - pag. S Duizenden dieren konden worden gered (Speciale berichtgeving) Het spreekt vanzelf, dat bij het be kend worden van de catastrofale ge volgen, welke de stormvloed had voor het Zuid-Westen van het land, het reddingswerk in de eerste plaats werd gericht op de in nood verkerende mensen. Maar uit de berichten is ook wel duidelijk geworden, hoe ellendig de dieren in de getroffen gebieden er veelal aan toe waren. Op 11 Februari nu is op initiatief van de Politiedie- renbescherming en met medewerking van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren en van de Wereldfederatie de „Stichting Dieren-Rampenfonds" op gericht. Deze stichting stelt zich ten aoel het leed der dieren uit deze ge bieden te verzachten en verwezenlijkt KORT NIEUWS Twee Polen ter dood veroordeeld. Radio-Warschau meldt dat twee Polen die in 1951 naar West-Duitsland waren gevlucht en volgens de tenlastelegging in 1952 per valscherm uit een Amerikaans vliegtuig boven Polen waren neergelaten, ter dood zyn veroordeeld door een militair tribunaal in Warschau. De veroordeel den zouden hebben getracht een spion- nage-organisatie op te richten en sabo tage te bedrijven ten behoeve van de Amerikaanse militaire geheime dienst. De beklaagden hadden schuld bekend, aldus radio-Warschau. Vlootafdeling in Sleeswijk-Holsleln? Volgens een blad van de Duitse minder heid in Sleeswyk-Holstein is in Bonn vernomen dat generaal Ridgway van plan is een Brits-Amerikaanse Vlootafdeling naar Sleeswijk-Holstein te zenden met hoofdkwartieren in Flensburg en Kielvan deze afdeling zouden onderzeebootjagers deel uitmaken. Kosten van actie tegen Man Man. Naar Vasey. een lid van de wetgevende raad van Kenia, heeft medegedeeld, zal de actie tegen de Mau Mau in de toe komst per maand 2 a 2,5 millioen gulden kosten; hij zeide dit by het indienen van de aanvullende begroting ten bedrage van ongeveer 15 millioen gulden, waarvan ongeveer 10 millioen bestemd is voor de bestrijding van de Mau Mau. Overstromingen in Oost-Dultsland. Blijkens in Berlijn ontvangen berichten 6taan langs de Elbe, Oder, Werra, Pleisse en Neisse grote stukken land onder wa ter; verscheidene dorpen in het dal van de Werra (Thüringen) en in het gebied van Leipzig zijn overstroomd. Premier Grotewohl heeft een beroep gedaan op de bevolking om te helpen bij het be strijden der overstromingen. Ds. Niemoeller bij Grotewohl. Van officiële kerkelijke zijde is vernomen, dat ds Niemoeller, leider der Protestantse Kerk in Hessen, een bezoek heeft ge bracht aan de Oostduitse premier Grote wohl, ter bespreking van de betrekkingen tussen kerk en staat. Gisteren is ds. Nie moeller, voor een kort bezoek iin Parijs aangekomen. Het doel van die reis is niet bekend. Marktberichten Veemarkt 's-hertogenbosch. Op de markt van 18 Febr. werden aan gevoerd 5.181. stuks vee, zijnde: 1.860 runderen, 177 vette kalveren, 1.118 nuch. tere kalveren, 44 drachtige zeugen, 264 slachtzeugen, 247 lopers, 1.340 biggen, 112 Bchapen, 19 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van f 875 tot f 1225 per stuk; guste koeien f 600f830; kalf- vaarzen f 825f 1100; klamvaarzen f 675 f775; guste vaarzen f65f700; pinken f 400f 500; graskalveren f 225f 300; fokkalveren f90£140; nuchtere slacht, kalveren f31£44; zware soorten f52 f 66; lopers f70f90; oude schapen f 60 f70; vette schapen f75f95, alles per stuk. Aanvoer van slachtvee; 759 stuks. Prij zen: extra kwaliteiten tot f2.95; le kw. f2,75—f2,85, 2e kw. f2,50—f260, 3e kw. f2,252,35; vette stieren f2,50f2,60; worstkoeien f2f2,20, alles per kg. ge- tlacth gewicht. Vette kalveren lichte f 1,85f2.10 per kg. lev. gew.; vette kalveren zware f2,25 —f2,65 per kg. lev. gew.; prima boven notering: nuchtere slachtkalveren f0,91 f 1 kg. lev. gew.; zware soorten f 1,05f 1,35 per kg. lev. gew.; slacht zeugen 1,54f 1,60 per kg. lev. gew. met 4 kg. tarra, prima boVen notering. dit oogmerk op verschillende wijzen. Regelmatig trekken inspecteurs van de Ned. Ver. naar de noodgebieden om er de achtergebleven dieren op te halen of hen van voedsel en drink water te voorzien. Verschillende co lonnes zijn in de afgelopen weken uitgerust om dieren uit hun benarde Eositie te ontzetten en ze onder te rengen in asyls te Dordrecht. Rotter dam en Den Haag. Duizenden dieren konden zo worden gered en kunnen via een goedwerkend systeem van registratie in vele gevallen snel aan de eigenaars worden teruggegeven. Van incidentele liulp tot massaal optreden Op Zondag 1 Februari reeds richtte de voorzitter van de Politiedierenbe- scherming. de heer J. Fremery-Kalff via de radio een oproep tot de politie mannen, in de noodgebieden werk zaam, om ook het leed der dieren zoveel mogelijk te verzachten. Ook de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren deed terstond wat zij kon. De dieren beschermers hadden echter met enor me moeilijkheden te kampen en dat bracht de heer Fremery-Kalff op de gedachte een fonds op te richten, dat met alleen thans, maar ook bij toe komstige rampen, zou kunnen optre den in het belang van het bedreigde dier, mede door het oprichten van dierentransportcolonnes naar het voorbeeld van het Roode Kruis en E.H.B.O. De genoemde drie organisaties wa ren bereid te participieren en zo kwam men tot de oprichting van dit Dieren- rampenfonds. De stichting zal ook hulp verlenen bij toekomstige ram pen, niet alleen in Nederland, maar ook in Suriname en op de Ned. An tillen. Bij het Dierenrampenfonds is reeds ongeveer een bedrag van f 6000 bin nengekomen en daarbij moet nog worden gevoegd een kleine f 25.000. welk bedrag voordien reeds door de Ned. Vereniging was .ontvangen van talrijke dierenliefhebbers uit het ge hele land. Het ligt geenszins in de bedoeling met deze stichting het streven van het Nationaal Rampenfonds te door kruisen. Het Dierenrampenfonds be perkt zich zuiver en alleen tot „de dierlijke sector", d.w.z. tot die dieren, die nog in leven zijn of in leven ge houden kunnen worden. ADVERTENTIE DamesVooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen Pearson opvolger van Tiygve Lie? In diplomatieke kringen van de Verenigde Naties is men van oordeel dat. indien, de Sowjet-Unie zich niet tegen de benoeming van Lester Pear son tot secretaris-generaal verzet, deze Canadese staatsman vrijwel ze ker de opvolger van Trygve Lie zal worden. Gisteren deden in kringen van de Verenigde Naties geruchten de ronde volgens welke de Sowjet-Unie geen veto zou uitspreken tegen de benoe- min van Pearson tot secretaris-gene raal. De kwestie van de benoeming van de nieuwe secretaris-generaal staat op de agenda van de algemene verga dering. die haar zitting Dinsdag a.s. onder voorzitterschap van Pearson zal hervatten. Als andere candidaten voor de post van secretaris-generaal worden ge noemd de Poolse minister van buiten landse zaken Skrzesewski. die door de Russen wordt gesteund; de pers Nasrollah Entezam en generaal Ro- mulo uit de Philippiinen. Amerikaanse H.C. in West-Berlijn De Amerikaanse hoge commissaris dr. James B. Conant zeide gisteren op een persconferentie in West-Ber- lijn dat de Verenigde Staten zich zullen kanten tegen communistische isolatie-maatregelen en tegen de sluiting van de grens tussen Oost- en West-Berlijn. Conant wees er op dat de Verenigde Staten niet in Berlijn zijn op grond van enige geheime overeenkomst, die misschien zou worden opgeheven. De Verenigde Staten zijn in Berlijn als gevolg van de nederlaag en overgave van Duitsland en hun rechten zijn in vier-mogendheden-overeenkomsten vastgelegd. Conant herhaalde dat Duitsland's Oostelijke grens uiteindelijk zal wor den vastgelegd op een conferentie voor een vredesverdrag waarop Duitsland een stem zal hebben. Conant bracht gisteren een bezoek aan twee ontvanstcentra en een kamp voor vluchtelingen. Daarna bracht Conant een „formeel hoffelijk- heidsbezoek" aan de Russische com mandant in Duitsland, generaal- majoor Tsjoeikof. Braille-schryfmachiiie. In New York is een Braille-schryfmachine gedemon streerd, die in Denemarken is uitgevon den. Het toetsenbord is gelijk aan dat van een gewone schrijfmachine, waardoor het instrument ook gebruikt kan worden door mensen, die geen Brallle-schrift kennen. en toen bleek, dat de Amerikaan door de kleine man was beroofd. Leiden in last natuurlijk. Gelukkig had de tengere dief bij de bokspartij een gummihak van de schoen verloren. Deze werd in een hoek van de hal teruggevonden en leidde tot de spoedige arrestatie van de man, die dank zij het medelijden van potige bank- klanten zich korte tijd in het bezit van het geroofde kon verheugen. Hockey „Hoe vaak heb ik ie niet gezegd, dal ie bij de training je oude broek moet aantrek ken!" Keep him „Stopl Keep him!" riep een wanho pige Amerikaan, een kerel als een boom, in de hal van een bankgebouw in Hanno ver. Met deze woorden deed hij met ge balde vuisten een verwoede aanval op een tenger mannetje. Juist toen deze onder de regen van slagen in elkaar zou zak ken, bevrijdden omstanders de aangeval lene, die zich aarzelend verhief, dankbaar zijn redders toeknikte en vervolgens wan kelend het bankgebouw verliet. Hoofd schuddend over zoveel ruwheid lieten de klanten daarna de Amerikaan los. Deze braakte in zijn moedertaal een stortvloed van verwensingen over de medelijdende bankbezoekers uit. Een beambte die de Engelse taal machtig was, werd gehaald In Verdén aan de Aller speelden, schooljongens met een Ijzeren bal. Met zelfgemaakte stokken ranselden ze het voorwerp, „dat het niet mooi meer was". Een ex-militair rolde de „bal" voor de voeten. Hij raapte hem op en zag dat het een ei-handgranaat was. Het ding was nog scherp K. O. Bliren is een klein stadje in Westfa- len, tussen Brilon en Llppstadt gelegen. Daar wonen erg hardhandige dames, waarvan twee vertegenwoordigers van het (sterke) geslacht kunnen meepraten, na het vastenavondbal, dat in Büren werd gehouden en dat door vele jongelui werd bezocht.. Bij een dans trapte een jonge man zijn partnerin per ongeluk op de voet. Tijd om zich daarover te veront schuldigen kreeg hij niet, want de schone bewerkte met rechtsen en linksen zijn ge zicht zodanig, dat de vrienden hem alleen nog maar konden uittellen. Alvorens in de sneeuwstorm buiten te verdwijnen, zag de strijdbare camavalsfee nog kans een tweede mannelijke tegenstander buiten gevecht te stellen, eveneens door tech nisch K.O. Russen vertrekken van daag uit Tel Aviv Ongeveer 40 leden van de Sowj et- Russische kolonie In Israel schepen zich vandaag in op het Turkse schip Kadess met bestemming Stamboel. De Turkse legatie in Tel Aviv heeft de nodige visa verstrekt. Tegelijkertijd zal de Israëlische gezant in Moskou, Ely as j if, uit de Russische hoofdstad naar Finland ver trekken. In Haifa zijn met het oog op het vertrek der Russen speciale veilig heidsmaatregelen genomen. Leiders der verzetsactie in Deense leger in hechtenis Twee leiders van de verzetsactie in het garnizoen van Haderslev (Zuid- Jutland) tegen de verlenging van de diensttijd met zes maanden zijn gis teren voor 14 dagen in voorlopige hechtenis gesteld. Op een van hen, Johannes Andersen, werd een brief gevonden van de Deense communis tische jeugdbeweging. Ook is gisteren een proces begon nen tegen twee 23-jarige soldaten, die worden beschuldigd van muiterij en insubordinatie op het eiland Bornholm. Het ministerie van defensie deelde mede dat waarschijnlijk alleen de aanstichters berecht zullen worden; wel zullen allen die aan de actie heb ben deelgenomen worden onder vraagd. H-bom experimenten hadden „veel succes" Een lid van de commissie voor atoomenergie van het Amerikaanse Congres heeft gisteren verslaggevers na een besloten bijeenkomst van de commissie meegedeeld, dat de proe ven voor de ontwikkeling van water stofbommen, welke in de afgelopen herfst bij Entiwetok werden gehouden „zeer succesrijk" waren geweest. Dit was de commissie door atoomgeleer den meegedeeld. Er waren twee ex plosies geweest. ..Wij maken goede vorderingen wat betreft de ontwikke ling van de waterstofbom," aldus de zegsman, die onbekend wenste te blij ven, maar er moeten nog veel moei lijkheden worden overwonnen." Amerikaanse ambassadeurs in Madrid en Taipeh President Eisenhower heeft giste ren James Dunn benoemd tot ambas sadeur in Spanje. Dunn is sinds Maart van het vorig jaar ambassadeur in Frankrijk. Karl Rankin Is ambassadeur In nationalistisch China geworden; sinds Augustus 1950 trad hij reeds op als zaakgelastigde in Taipeh (Formosa). David Bruce, onder-minister van buitenlandse zaken in de regering-, Truman, is benoemd tot officiële Amerikaanse waarnemer in de inte- rimonmmissie van de Europese Defen sie Gemeenschap. Bruce zal tevens optreden als vertegenwoordiger in de Europese kolen- en staalgemeenschap Go en Sunito fantaseren De heren Go en Sunito hebben op een persconferentie te Djakarta ver klaard, dat de maatregel om hen uit Nederland te wijzen, gebaseerd was op politieke en psychologische fac toren „Politiek kan de maatregel ge zien worden in verband met de kwes- tie-West-Irlan en de kwestie Neder lands-Indonesische Unie, die slechts formeel bestaat en dus als overbodig beschouwd wordt. Op deze overweging durfde de Nederlandse regering de uitwijzing door te voeren en de oplos sing van de kwestie-West-Irian uit te stelien," aldus Go en Sunito, die als psychologische factoren noemde de overweging van de Nederlandse re gering. dat door deze maatregel de Indonesische gemeenschap in Neder land, hoofdzakelijk bestaande uit 2000 studenten geïntimideerd zou wor den, zodat zij zich zullen onthouden van politieke activiteiten in verband met de Indonesische eis ten aanzien van Irian „Het schijnt," aldus Go en Sunito, „dat het in de bedoeling van de Nederlandse regering ligt deze kwestie zodanig aan te pakken, dat de Indonesische jeugd in Nederland, wanneer zij weer naar Indonesië te rugkeert, zich het Nederlandse stand punt in deze zal hebben eigen ge maakt, zodat zij het Nederlandse be lang kunnen dienen. NACHTELIJKE OVERVAL SPOEDIG OPGELOST Gisternacht om ca. 2 uur vervoegde de kolenhandelaar G. te Oss zich op het bureau van de gemeentepolitie aldaar met de mededeling, dat hij bij zijn thuiskomst tot de ontdekking was gekomen, dat een belangrijk be drag aan geld was ontvreemd Zijn oude vader, die de gehele avond thuis was geweest, had hem medegedeeld, dat twee onbekende personen de wo ning waren binnengedrongen en hem hadden gevraagd: „Waar is het geld?' Op zijn antwoord: „Er is geen geld'" had men hem met geweld in de bedstee geworpen en in een in het schrijfbureau staand geldkistje een greep gedaan G. deelde verder mede. dat hij de avond had doorgebracht bij het ge zin Z te Oss, alwaar hij dronken was geworden. Bij Z. waren twee onbeken de personen binnengekomen, die met hem wilden onderhandelen over de verkoop van tapijten en van een auto. Het kwam zover, dat G. voorstelde, de onbekenden te tracteren. vaarvoor hij naar huis ging om geld te halen, hierbij vergezeld van een van de on bekenden. Hierna ging men terug naar Z. Op een zeker moment waren de on bekenden bij Z. vertrokken en kort daarna ging ook G. naar huis. Daar aangekomen bemerkte hij de diefstal van een bedrag van f 500. De recher che stelde onmiddellijk een onder zoek in. dat aanvankelijk geen resul taat opleverde, daar de vrouw van Z. bleef volharden bij de mededeling, dat de twee personen, die die avond bij haar waren binnengekomen, ook voor haar onbekenden waren, terwijl Z. volgens een verklaring van mevr. Z. en van hemzelf, in die nacht pas laat was thuisgekomen en de middag en avond buiten Oss had doorge bracht. Binnen twaalf uur na de aanvang van het onderzoek was men tot ar restatie van een drietal personen overgegaan en wel het echtpaar Z. en een zekere R. Bij het onderzoek was n.1. gebleken, dat het alibi van Z., dat hij de middag en avond buiten Oss was geweest, niet juist was. Bij het verdere onderzoek bleek, dat Z. en zijn maat R. voor de twee onbe kenden hadden gespeeld. Het groot ste gedeelte van het gestolen bedrag is inmiddels teruggevonden en de politie vertrouwt dat ook het reste rende bedrag spoedig zal worden op gespoord. Giften stromen ook op paleis Soestdijk binnen Prinses Marijke ontving gistermor gen uit de Verenigde Staten een ver jaardagskaartje van een Amerikaans meisje, dat even oud als zij is en waarin een dollar gevouwen was. „Wilt u dit bestemmen voor de wa tersnood in Nederland?" was er bij geschreven. Zo komen er dagelijks tientallen brieven op Soestdijk ge richt aan de Koningin, met giften voor de ramp. Kleine bedragen vaak, zoals de 100 francs van een weduwe uit Frankrijk, die dit bedrag van haar kleine pensioen afstond, giften ook van grotere omvang als een cheque van 10.000 lire uit Italië en 5.000 dol lar van een Amerikaan. Alle worden doorgezonden naar het Nationaal Rampenfonds. Overweldigend is de belangstelling die de koninklijke,familie in deze da gen uit het buitenland ontvangt. Men stuurt brieven en bedragen naar „de Koningin der Nederlanden", de per- sonifiering van Nederland in de we reld.. Zoals gezegd, kleine bedragen vaak, maai- de bijgaande brieven ge tuigen van een ontroerend medele ven en grote opofferingsgezindheid. Brieven van kinderen die hun zakgeld afgestaan hebben, van Nederlanders die tientallen jaren geleden reeds ge- emigreerd zijn en thans eigenlijk nog maar één adres in Nederland kennen .Koningin Juliana, Nederland". Het medeleven is groot en de post bestelling op Soestdijk accentueert, hoe ook voor het buitenland het Ko- ninklilk Huis en Nederland niet meer zonder elkaar te denken zijn ADVERTENTIE moeten op tijd „gewassen'worden. Neem eens per week één of twee Feuilleton DE TWEE ZUSTERS door JOS. LODEWIJKS. 4) „Okay, paps", zei Elisabeth en schudde tiaar bruine krullen. „Misschien is het wel niet netjes. Maar die Karei is zo'n eigenwijze knul. Hij wilde alleen maar laten zien dat hij zó met me over straat durfde gaan. Ik trek me niets aan van de mensen, zei hij. als ik van een meisje hou." „Kijk eens aan! Als hij van een meisje houdt! Weet hij eigenlijk wel wat dat betekent, deze mijnheer van Deursen?" „Kavel weet een heleboel", zei Elisabeth voorzichtig en raadselachtig. „Maar ik kan hem niet luchten." Mr. Kamerlingh zweeg. Hij gaf het op, de gedachtengang van zijn dochter te peilen en stak zuchtend de sleutel in het slot van de voordeur, waarna hij zijn vrouw verslag uitbracht van zijn bevin dingen. Elisabeth trok zich bescheiden terug naar haar kamertje, waar zij met spoed haar dagboek begon aan te vullen met de enigszins sensationele gebeurte nissen van die middag. Mevrouw Kamerlingh nam het hele ge val nogal luchtig op. Zij was een moeder tot in het puntje van haar hart en had niet, zoals haar man, de fout gemaakt dat zij zich niet van dag tot dag reali seerde 'n opgroeiende dochter te hebben. „Je hebt daar een ont dekking gedaan die waarschijnlijk iedere vader van een dochter de een of andere dag doet", zei ze glimlachend. „We zullen Eli een beetje in de gaten moeten hou den. dat is alles. En maak je maar geen zorgen. Ze is een meisje dat niet in ze ven sloten tegelijk zal lopen." „In één sloot is al meer dan genoeg"', ze mr Kamerlingh bedenkelijk. En hij ging er van dat moment over peinzen, welke toekomst cr voor zijn dochter zou zijn weggelegd. Hij peinsde daarover tot op de dag dat hij opnieuw schrok van een ontdekking: Namelijk van het feit dat Elisabeth haar eindexamen yan de H.B.S, met goed gevolg doorstaan had en volgende maand al negentien zou zijn. Hjj zorgde er voor dat zij als assis- tentp nn dp onenbare leeszaal en boekerij kon komen en begon in zijn omgeving uit te zien naar jongemannen, die even tueel een goede partij voor zijn dochter zouden kunnen zijn. Toen kwam de wethouder op de prop pen. Een keurige man met een schit terende toekomst, zei mr Kamerlingh te gen Elisabeth. Hij zei dat verschillende malen in verschillende bewoordingen doch Elisabeth zei slechts eenmaal neen en wel zo gedecideerd, dat zelfs de wet houder geen kans zag nog enige hoop te blijven koesteren. „Stel je voor, dat ik naar dat on menselijke gat zou hebben moeten ver huizen". griezelde Eli toen de burge meestersbenoeming afkwam. „Stel je voor! met dié man in dat dorp! Ik dróóm er gewoon van!" Maar terwijl deze droom klaarblijkelijk een nachtmerrie betekende, vond Eli in haar nachtelijke uren toch nog tijd voor een andere droom een droom die haar deed glimlachen in de slaap en waarvan het voortdurende middelpunt gevormd werd door een roodharige jongeman, die op een hoge ladder boeken in vakken stapelde en haar in een schamel kan toortje achter zijn winkel zo stevig om armde. dat zij er alle burgemeesters ter wereld door vergat Het verlovingsfeest van Eli en Joris gaf velen in de stad wekenlang stof tot discussies. Men kon zich niet goed in denken dat een meisje als Elisabeth Kamerlingh. stralende schoonheid en allerminst onbemiddeld, geboeid kon zijn door een zo doodgewone, ploeterende boekverkoper met rood haar en een bril op. Er was één man, die er het minst van begreep: Dat was Joris zelf, die na de eerste aanval van zijn overweldigende verliefdheid tot diepe wanhoop was ver vallen in de overtuiging dat hij geen schijn van kans had. En toen hij in drieste vermetelheid als een desperado was over gegaan tot de openbaring van zijn gevoelens, was het ongelooflijke gebeurd: Eli deinsde niet vol afschuw terug, zoals hij verwacht had. Eli had hem met een gelukkig glimlachje verwelkomd en met haar in zijn armen was hij plotseling duizenden kilometers hoog in de wolken gestegen en waar de dagen waren als bomen vol geluk, die op een plukker wachtten, Joris Helleboom naste helemaal niet bij een meisje als Eli. zeiden de men sen. Misschien was dat een waarborg voor hun geluk. Met de liefde en de zekerheid van zijn verovering was tegelijk de duivel in Joris gevaren. De duivel van de werklust van de wil om vooruit te komen, van het verlangen om hun beider toekomst te verzekeren. Hoe hij 't gedaan kreeg wist niemand, maar Joris slaagde er in de boekwinkel tot een succes te maken en geld bijeen te krijgen om het huis van de dames Jutte te kopen, toen de eige naar van het pand, waarin zijn zaak ge vestigd was, besloot om het geval tot de grond af te breken en er een gloed nieuw café voor in de plaats te zetten. De trots, waarmee Joris de koopacte aan Eli toonde, was weliswaar vermengd met grote zorgen om wat er nog gebeu ren moest, maar Eli had er slag van die zorgen naar de horizon te doen wegwie- ken en er zonnige gedachten voor in de plaats te brengen. „We spelen het wel klaar, Jop", zei ze kordaat. „Denk eens aan wat een pracht- winkel dat zal worden! Je moet die oude. lieve gevel van dat huis zoveel mogelijk sparen. Geen snob-zaak ervan maken hoor! Iets oud-Hollands, weet je, met glas-in-lood en luifeltjes. Vader zal bij springen, dat weet je toch? We zullen het voor elkaar krijgen, zo vast als 'n huis. Zo vast als een gloednieuw^ stevig huis, Jop!" „Hemeltje-lief!" zei Joris in verrukking en hij nam haar in zijn armen. Als ze Jop tegen hem zei, had hij aanvechting om te gaan huilen van geluk. Het was dwaze sentimentaliteit, verweet hij zich zelf. Maar in feite was het geen dwaze sentimentaliteit. Want Joris kreeg een voudig in deze jaren de achterstallige overvloed van genegenheid, die hij in zijn leven steeds had moeten missen en tegen zulk een overvloed is zelfs sterkste man niet bestand. Er was nooit iemand geweest die hem Jop genoemd had, in het weeshuis niet, op school niet en in de verschillende win kels niet. waar hij als bediende gewerkt had. Eli was de eerste geweest en tel kens als zij hem zo noemde, met een glimlach van diepe, vrouwelijke teder heid, voelde hij zijn liefde voor haar als een ganse wereld van zekerheid om zich heen. „Hemeltje-lief', zei hij nog eens. Hy kon er geen duidelijker woord voor vin den. (Wordt vervolgd.) 40. Vlug klommen Pat en Panda op de drijver van het vliegtuig. „Breng ons nu vlug naar land", verzocht Pat de piloot. „Wy moeten belangrijke documentens voor het Ministerie van Geheime Zakens afleveren." „H'm". zei de piloot, naar de beduimelde, aangebeten enveloppe kij kend, die Panda in de hand hield. In dat „H'm" legde hij zoveel hoon, dat Pat's gal overliep. „Het zijn werkelijk be langrijke documentens!" snauwde hij, „spionnens proberen ze te pakken te krijgen! Wij hebben ons schip moeten ver laten, omdat er teveel spionnens aan boord waren!" „Heel interessant," zei de piloot verveeld, „fnaar stap nu vlug in, dan haal ik nog even die andere schipbreukelingen op." „Wat?!" riep Pat, „die twee?! Dat zijn spionnens. die onze documentens willen roven!" „Jouw wereldje schijnt vol met spionnen te zitten!" merkte de piloot met een geeuw op. „Stap nu maar vlug in en houd me niet langer op. Ik neem die twee mee, zoals ik gezegd heb, en daarmee basta!" Ronkend gleed het vliegtuig over het water naar het bootje van de twee spionnen.... Autobotsing bij Den Bosch Een dode en vijf zwaar gewonden Gistermorgen is op de Orthense- weg onder Den Bosch een luxe perso nenauto in volle vaart op een vrachtwagen gereden, die plotse ling uit een Roode Kruis-colonne zwenkte. De luxe auto. waarin zes personen, een dame en vijf heren zaten, werd totaal in elkaar gedrukt. De bestuurder J. R. uit Goes, werd daarbij op slag gedood. De andere in zittenden. de dame B. de D. en de he ren C. B.. P. v. d. H.. J. L. en J. D. al len uit Goes, werden zwaar gewond. De slachtoffers zijn naar het Groot Ziekengasthuis te Den Bosch ver voerd. De bestuurder van de vracht wagen, een Fransman, kwam met de schrik vrij. Nekkramp in Ermelo niet ernstig Naar wij vernemen, is de toestand van de militair in de kazerne te Ermelo. bij wie nekkramp is gecon stateerd, niet verontrustend. De ouders van de patient zijn onmid dellijk ingelicht. De militairen wor den niet in de kazerne geconsigneerd, maar worden voorzien van sulfa- tabletten en krijgen zoveel mogelijk buitendienst, om onnodig contact in de kazerne te vermijden. Brand te Warffum LOODS VAN CONSERVENFABRIEK UITGEBRAND. Een felle uitslaande brand heeft in de afgelopen nacht een grote embal- lageloods van een conservenfabriek te Warffum verwoest. Het vuur. dat om streeks negen uur door een passeren de arbeider werd ontdekt, greep snel om zich heen. Dank zij de samenwer king tussen de bedrijfsbrandweer en de brandweercorpsen uit Warffum. Baflo en Usquert kon overslaan naar het fabrieksgebouw echter worden voorkomen. De emballageloods ging evenwel in de vlammen op, evenals een grote hoeveelheid verpakkings materiaal. een grote partij gedroogde uien, een 25.000 potten tomatensap en 25.000 potten kersen op sap. Verzeke ring dekt de schade, die op 500.000 gulden wordt geschat. Nationalisatie van de tinbedrijven in Indonesië De Indonesische regering heeft be sloten haar beheerscontract met de Gemeenschappelijke Mijnbouw Maat schappij Billiton betreffende Banka- tinwinnïng ,dat eind van deze maand afloopt niet te verlengen, aldus heeft de minister van Economische Zaken, de heer Suamanang medegedeeld. De minister, die Dinsdag terugkeerde uit Banka, waarheen hij Maandag was vertrokken om het regeringsbesluit aan de employe's van de Banka-tin- winning en de Gemeenschappelijke Mijnbouw Maatschappij Billiton, aan de locale regeringsfunctionarissen en de besturen van de betrokken vakor ganisaties mede te delen, zei dat de samenwerking met de Gemeenschap pelijke Mijnbouw Maatschappij Billi ton wordt voortgezet Op 28 Februari zal de Gemeenschappelijke Mijnbouw- maatschappij de Banka-tinwinning officieel aan de Indonesische regering overdragen. De regering zal bil die gelegenheid vertegenwoordigd worden door ir. Ukar Bratakusumah, die voor lopig belast is met de leiding van de Banka-tinwinning. Naar het ANP van de zijde van de N.V. Billiton Maatschappij verneemt, is het bovenstaande geheel juist. De N.V. Gemeenschappelijke Mijn- bouwmaatschappij Billiton in wel ke maatschappij de N.V. Billiton Maatschappij voor 3/8 participeert en waarover zii de directie voert ein digt statutair op 28 Februari 1953. Op genoemde datum neemt ook het beheer over het landsbedriif der Ban ka-tinwinning. dat door de N.V. Ge meenschappelijke Mijnbouwmaat- schappij Billiton wordt uitgeoefend, een einde. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 20 FEBRUARI. Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram.muz. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. muz. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gram.muz. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. VPRO: ÏOJOO „Kinderen, en mensen", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram.muz. 10.30 Schoolradio. 30.50 Orgelspel. 11.15 Voordracht. 11.35 Planorecital. AVR: 12.00 Hammond orkest. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Sport en urog- nose. 12.48 Gram.muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramofoonmu- ziek. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gram.muz. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voordracht 15.10 Creoolse liederen. 15.30 Musette- orkest. VARA; 16.00 Gram.muz. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Grammuz. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Achter de Horizon", hoorspel. 19.00 Koorzang. 19.18 Zang en gitaar. VPRO: 19.30 „Vreugde en verdriet", causerie. 19,50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Vierhandig pianospel. 20.30 „Europa één", causerie. 20.40 „Aan passing", causerie. VARA: 21.00 „Les Troyens Carthage", opera .(acte UI en IV). 21.50 Reportage. 22.10 Buiten lands weekoverzicht. 22.25 Lichte mu ziek. VPRO: 22.40 „Vandaag", cause rie. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 „In Huwelijk en Gezin", causerie. 23.30 Pianorecital. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muz. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram.muz. 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram-muz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool en piano. 11.35 Gram-muz. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Ge varieerde muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Gram.muz.' 14.00 Schoolradio. 14.30 Gram.muz. 14.50 Sopraan en piano. 15.05 Gram.muz. 15.15 Voor dracht. 15.35 Harpensemble. 16.00 „De aanleg van een mooi gazon", cau serie. 16.15 Sopraan, viool, clarinet en piano. 16.35 Gram.muz. 17.00 Harp, fluit en cello. 17.30 Militaire repor tage. 17.40 Gram.muz. 17.45 Fries programma. 18.00 Gram.muz. 18,10 Surinaamse volksmuziek. 18.40 Huis muziek. 19.00 Nieuws en weerberich ten. 19.10 Regeringsuitzending: Ver klaring en toelichting. 19.30 Gram. muz. 20.00 Radiokrant. 20.20 Ka pelkoor en solisten. 21.30 „Bij de dijken". 21.55 Marinierskapel. 22.25 Kunstoverzicht. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-be- richten. 23.15 Internationaal evange lisatieprogramma. 23.30 Gram.muz.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2