Egyptische goodwill-missie te Enschede Giften Nationaal Rampenfonds Vredeskerk gereed voor aanbesteding DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 TUBANTIA le blad - pag. 2 ENSCHEDE Normalere wegen In katoen-export Een Egyptische goodwill-delegatie heeft een bedoek gebracht aan En schede, dat ten doel had de export van Egyptische katoen naar Twente te verhogen. In het verleden is het voorgekomen dat de Egyptische rege ring een export-belasting hief op reeds afgesloten contracten. Deze missie reist op het ogenblik in West- Europa om namens de regering van generaal Naquib mededeling te doen dat Egypte, wat de katoen-export be treft, normale wegen wil bewandelen en de prijzen van de Egyptische ka toen zal koppelen aan de Amerikaan se. Tevens wil de regering Naquib de grote prijsschommelingen in de Egyp tische katoen voorkomen. De missie bestaat uit de heren Salak El Abd van de afdeling katoen van het ministerie van Financiën, Ahmer Youssef, dir. v. d. experimentele spin nerij te Guiza (Cairo), Alexandre Al- fieri v. d. Alexandria Commercial Com pany en William Mistaku van de Jeugd toont initiatief Jeugdige personen hebben over 't algemeen geen beurs laat staan een welgevulde beurs. Zii moeten derhal ve uitzien naar andere middelen om te voldoen aan de ook in hen leven de drang iets te doen ter leniging van de nood in de rampgebieden. Ontroe rend en verheugend tegelijk is het te horen hoe zii soms flinke geldsbedra gen bü elkaar weten te krijgen. Het meisje A. en het jongetje W. van der Zalm zijn aan het sneeuwruimen ge gaan en hebben daarmee een aardig centje verdiend. Zij hebben echter meer gedaan: zij hebben ook een grabbelton in hun woonbuurt ge plaatst en de opbrengst daarvan Dij die van het sneeuwruimen gevoegd. Daarmee nog niet tevreden hebben zij besloten de wekelijkse tocht naar de Zondagsschool niet meer per bus te maken maar te wandelen en de uitgespaarde buskosten eveneens in hun hulpactie-potje te stoppen. Zo hebben zij samen een bedrag van f 19 bij elkaar gezameld welk bedrag he denmorgen via het bureau van onze krant in het Nationaal Rampenfonds is gestort. De meisjes A. Schepers (11 jaar) en E. Banos (10 jaar) hebben de handen niet minder uit de mouwen gestoken. In navolging van de padvinders mouwen omhoog ons land moet weer droog hebben zij ramen gelapt stoepen geschrobd, sneeuw geruimd en boodschappen gedaan. Al die werkjes leverden een bedrag van Rampenfonds hebben afgedragen aan de gemeente-ontvanger, de heer E. Moen. AAAkAllAklkkkAkJkkAkkAklkAlMkhkkAkmi* 4 1 Een cheque van een 5 moeder t 3 Mevrouw Lim uit Toronto, (oa- 2 nada), de moeder van een in de E 3 oorlog gesneuvelde piloot, die op 3 de Oosterbegraafplaats te En- t 3 schede is begraven, heeft een E cheque van tien dollar (f38.70), E 3 bestemd voor 't Nationaal Ram- 3 penfonds, gestuurd aan 'n stad- E 3 genote, die het graf van haar E 3 zoon heeft geadopteerd. Zij fc 3 schrijft het volgende: Ik ben een f 3 werkende vrouw en niet vermo- E 3* gend, maar ik moet een kleine cheque sturen om Holland te 3 helpen. Ik hoop, dat duizenden t j Canadese ouders, wier zoner. in t 3 Hollandse aarde rusten, het- E 3 zelfde zullen doen. God zegene t 3 U allen in Holland. E E TTTTmTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTfWTTTTTl BURGERLIJKE STAND ENSCHEDE. Geboren: Geertje Jantje, dv G Otter en G de Vries. Klaasje Annie Albertje. dv H T Kleinenberg en J Woel- ders. Berendina dv E Oostra en A Wel- dink. Albertus, zv H Doornbos en J Tien kamp, Jetske, dv F Visser en N de Boer. Elisabeth Maria, dv W J Langenhof en D G M Bolhaar. Jan, zv H Hoen en M D Pessy. Marijke dv J G Hofhuis en G Dijkerman. Gehuwd: H Westra, 29 j en J van Leeuwen, 29 j. J C Hage, 32 j en A Weenink, 25 j. K Vlsscher, 50 j en H Sie- bum, 45 j. J G J Mekkelholt, 37 j en C M Franke, 30 j. Overleden: A Harberink, m 81 j wedn van A van den Broek. H Oos- terhoff, vr, 91 j, wed van S Westerhof. IJ R Hulshof f, m 84 j echtg v M Hof stede. F Bangma, m 74 j echtge van M de Boer. G van Lente, m 33 j ongehuwd. LOSSER. Geboren: Hermina Maria dv A Jongman en Ch H E Graf. Gezina Hendrika Maria dv H J Nïjland en M H J G Olde Hengel. Anna Christina dv H Kuipers en J Ch Bosch. HAAKSBERGEN. Geboren: Gerharda Johanna Maria, dv H G Polman en H B ten Hagen. Berendina Christina Johanna dv W J Ordelman en B J Bok. AGENDA Donderdag 19 Februari. ENSCHEDE. Schouwburg Bioscoop: 3, 6.45 en 9 uur: Storm over Malakka. Bioscoop Irene: 3, 6.45 en 9 uur: Een vreemde passagier. Alhambra: 3, 6.45 en 9 uur: Sterren stra len overal. Cinema Palace: 3, 6.45 en 9 uur: Bureau zedenpolitie. Het Witte Huis: 8 uur: Muziek van Cor Tosseram. Bak Boekelo: Muziek. Rijksmuseum Twente: Tentoonstelling „Bont en blauw". Volksuniversiteit, gehoorzaal: 8 uur: Dr A. van Biemen over „Diagnose van deze tüd". HENGELO. Concertgeoouw, 8 uur O. Phllh. Orkest: Léon Fleisher. Cinema Palace, 3, 6.45 en 9 uur The greatest show on earth. Kunstzaal, 2.30 uur Exp. affiches. Alexandria Cotton Trade Company. Hun werd In het Memphis hotel een lunch aangeboden, waarbij een be perkt aantal fabrikanten-katoenspin ners aanzaten alsmede leden van de Twentse Katoenagenten Vereniging. Tijdens deze bijeenkomst werden de commerciale en flnancieel-technische aspecten van de Egyptische katoen- uitvoer naar Nederland besproken. Ongeveer 85 procent van de totale Egyptische uitvoer bestaat uit katoen. Nederland heeft een groot uitvoer - overschot naar Egypte en dit geeft bepaalde moeilijkheden. In dit ver band is het van belang dat Zaterdag j.l. een handelsovereenkomst is geslo ten tussen Nederland en Egypte, waarbii Nederland een grote reeks van artikelen naar Egypte zal zenden, terwijl de Egyptische export nagenoeg geheel uit katoen bestaat. De Egyptische goodwill-missie is gisteren uit Enschede vertrokken. Aan ons bureau werden de volgen de giften afgegeven voor het Natio naal Rampenfonds: R. J.. H. W.. R. W. en T. L. f 2.55: H. E.. H. v. d. M. en H.D. f 6,— Vrij willige Brandweer Gebr. van Heek N.V. f 75,75: J. B. f 8.—: Mrs. Lim. Toronto f 38,70; A. v. K. f 0.45; H. W. f 1.A. en W. v. d. Z. f 19.Mad. Rodolphe Papernot. Mouvau (Fr.) f 5,Bezorgers van „Tubantia" in Haaksbergen f 8.80. De „thermometer" van het Na tionaal Rampenfonds wijst voort durend een hogere stand aan. Wanneer ieder het zijne doet. zal de uitnemende gezindheid jegens de slachtoffers van de stormramp zich nóg krachtiger manifeste ren. Geen ponden en onzen maar grammen Vele winkeliers en handelaren ge ven bij het aanprilzen van hun waren nog steeds het gewicht aan in onzen en ponden. Dit is verboden bij de IJkwet van 1937. die 1 Januari 1941 in werking is getreden. Daarbij is n.l. bepaald dat het gewicht moet worden aangegeven in grammen, kilogram men e.d. De politie heeft de afgelopen week weer vele winkeliers gewaarschuwd. Bij vorengenoemde wet zijn trouwens ook de aanduidingen el en mud af geschaft. Er zijn mensen, die menen, dat de wet van 1937 niet meer geldt, omdat zij in de oorlog in werking trad: dit is niet juist. Shelter voor buspassagiers Vanmiddag heeft men op het van Heeksplein een tweetal aansluitende shelters aangebracht voor de passa giers. die bij de bushalte moeten wachten. Door middel van een kraan wagen werden de grote betonnen stukken op hun plaats gebracht. Na ongeveer een jaar van voorbe reiding zijn de plannen voor de bouw van de Vredeskerk, welke zal verrij zen op de hoek van de Varvlksingel en de Dr. J. Wagenaarstraat, zo ver gevorderd, dat op 12 Maart a.s. de aanbesteding kan plaats vinden. Op bijgaande tekening ziet men, dat de architecten, de heren J. Jans te Almelo, ir. W. K. de Wijs en W K. de Wijs Jr. op de hoek een toren hebben geprojecteerd. Langs de Dr. J. Wagenaarstraat strekt zich een ge bouw uit, dat twee vergaderruimten inhoudt. Het kleinste van deze twee lokalen telt ongeveer 130 zitplaatsen, het andere, meer dan 200. In beide is een podium aangebracht: vooral dat in het grootste lokaal is belangrijk, want het heeft zulke afmetingen, dat men er bijvoorbeeld lekespelen zal kunnen houden. De kerk wordt gebouwd langs de Varvlksingel. Er zijn ruim 450 zit plaatsen, welke twee „blokken" vor men, gescheiden door een midden gang. Van de toren af gerekend be vinden de Avondmaaltafel, de kansel en de doopvont zich achterin. Aan grenzend aan het liturgisch centrum is aan de kant van de Varviksingel een hal en daar achter de consisto riekamer. De gehele lengte van de kerk be draagt meer dan 33 meter, die van het bijgebouw 37.50 meter. De ingang van de kerk is in de toren waar eveneens een bestuurskamer is ondergebracht. De entree van het bij gebouw is in het midden van de ge vel aan de Dr. J. Wagenaarstraat. De beschadigde katoen van de N.V. Sesam De markt in linters (onrijpe katoen en afval van de katoenvelden) is op het ogenblik traag, zo meldt The Cot ton Trade Journal uit Gent. De markt is in afwachting van de voorraden beschadigde katoen afkomstig van de brand bij de N.V. Sesam te Enschede. De datum van de veiling is nog niet bepaald. Het wachten is o.a. op de verzekeringsmaatschappij en. Men gelooft dat de 7000 beschadig de balen Amerikaanse en Congolese katoen aan de huidige vraag naar lin ters kan voldoen. Vele kopers uit Frankrijk. Engeland. Belgie. Duitsland en Italië ziin gegadigden voor deze katoen. AUTOBOTSING Tegen vier uur gistermiddag vond er op de hoek Haaksbergerstraat- Koningstraat een botsing plaats tus sen een vrachtauto en een personen auto. respectievelijk bestuurd door H. W. en H. S. De personenauto werd licht be schadigd. De politie verzoekt getuigen van dit ongeval zich te melden op het bureau. Kantoormeisje iverd radiozangeres Nog deze week verschijnt er een gra- mofoonplaat mei de slem van een Neder lands cabarelzangeresje, waarvan enkele maanden geleden vrijwel nog niemand had gehoord. Toen heette ze nog Mieke Telgenkamp en zat ze als vele achttien jarige meisjes op een kantoorstoel van een firma in Hengelo en reisde ze iedere dag van haar woonplaats Oldenzaal naar haar werk. Thans, na haar ontdekking door Ge rard van Krevelen, woont ze als veelbelo vend zangeresje met een echt contract in haar zak op kamers in Hilversum en zong ze van de week „Here in my heart" en „Why don't you believe me" voor een gramofoonopname, begeleid door het dio-orkest onder leiding van haar mentor. Gerard van Krevelen ontdekte haar la- lent enige maanden geleden tijdens een „amateurjacht" in het Oosten van het land. waar ook Mieke een Nederlands ca baretliedje zong. Van Krevelen verzocht haar na te blijven en liet haar wat zingen. De een zegt, dat haar stem iets weg heeft van die van Vera Lynn, een ander vindt er iets meer van Doris Day in, doch Van Krevelen zegt „onzin, het is Mieke Telgenkamp en niemand anders. Haar slem valt op. omdat ze geheel anders is dan die van de meeste radiozangeressen' Dit laatste bleek bij het opnemen van de gramofoonplaat, toen zelfs een stofdoek over de microfoon moest worden gelegd, en cartonnen wanden bleken nodig om hot geluid wal af te dempen en ie regelen. Na de opinie van Gerard van Kreve len, dat er voor haar goede mogelijkheden waren bij de radio, heeft Mieke direct haar kantoor in de steek gelalen en Is ze naar Hilversum vertrokken, waar ze door haar „coach" verder zal worden opgeleid. Haar onvenuachte carrière in bijkans Amerikaanse stijl is begonnen. Men zal binnenkort, als ze veel geleerd en gerepe teerd heeft, volgens Van Krevelen, wel meer van haar en haar stem horen en...... wellicht ook genieten. Tekeningen van Enschedese schoolkinderen in Mempjiis „The Cotton Trade Journal, het te Memphis (V.S.) verschijnend week blad voor de katoenindustrie, wijdde dezer dagen een geïllustreerd artikel aan een tentoonstelling van kinder tekeningen uit Enschede. De tentoonstelling, die gehouden wordt in de Brooks Art Gallery, is het resultaat van de uitwisseling, die ver leden jaar heeft plaats gevonden tus sen Enschede en Memphis. Van de tentoonstelling zei de krant, dat de tekeningen en schilderstukken af komstig waren van kinderen van ver schillende leeftijd. Zes zeer goede te keningen waren van W. v. d. Berg. De tekening van een zigeunerkamp door G. H. Wooldrik en B. Vien kre gen ook hoge waardering. In de hal was een schets opgehan gen van de zoon van de burgemeester van Enschede, die de vriendschaps banden tussen Enschede en Memphis in beeld brengt en welke tevens her innert aan de adoptie van de Twentse textielstad na de jongste oorlog. Verleden jaar zijn tekeningen van schoolkinderen uit Memphis tentoon gesteld in de hal van het Enschedese stadhuis. V erf egenwoordiger verduisterde 170,- De vertegenwoordiger J. G„ alhier, heeft dezer dagen ongeveer f 170 ver duisterd ten nadele van ziin patroon, de handelaar in textielgoederen J. H. K. G. had het geld ontvangen voor af geleverde goederen, maar hij droeg het niet af. Toen de verduistering werd ontdekt was het geld reeds uitgegeven. G. is opgesloten in het Huis van Bewaring te Almelo. ENSCHEDE'S ARBEIDERSTONEEL SPEELDE VOOR HET N.R.F. In de schouwburg ,,Ons Huis" gaf Enschede's Arbeiderstoneel gister avond een reprise van „De dood van een handelsreiziger", nu geheel ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Er was echter slechts een kleine be langstelling. De heer L. Bothenius Lbhman sprak als voorzitter' der afd. Enschede van het Roode Kruis en het Rampencomité een openingswoord, waarin hij hulde bracht aan het Ko ninklijk huis en aan de burgemeester de heer M. van Veen. wiens medewer king bij de organisatie van de hulp voor de getroffen gebieden voortref felijk was. Ook plaatsen uit de getrof fen gebieden hebben van waardering doen blilken. De heer Bothenius Loh- man las enkele brieven, die hij had ontvangen, voor. Nog wordt, waar het kan en nodig is. hulD geboden. De opvoering van het toneelstuk werd met belangstelling gevolgd. TWEE AUTO'S ZWAAR BESCHADIGD Op de Hogelandsingel botsten gis termiddag omstreeks half een een personenauto bestuurd door A. v. R. en een bestelauto van L. N. tegen elkaar. Beide wagens werden zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Verbetering. In het overzicht van de steun, door Enschede verleend aan het watersnoodgebied, stond vermeld, dat het gemeentepersoneel een uur loon af stond. Men leze hiervoor: een dag. HAAKSBERGEN GOUDEN JUBILEUM Ds. VAN KRIEKEN We vernemen nader, dat het gouden jubileum van de Ned. Herv. emeritus predikant Ds. J. A. van Kriepen op Zondag 22 Februari a.s. in verband met de gezondheidstoestand van de a.s. jubilaris slechts in alle stilte in de familiekring zal worden gevierd. Vernieuwing Spelbergsweg De Spelbergsweg, die ruim 40 jaar geleden werd aangelegd ten gerieve van de destijds gebouwde Groen van Prinstererschool, echter niet anders dan als zandpad, krijgt nu een be strating. Zo zal er een goede verbin ding ontstaan tussen de Kuipersdilk en het kruispnt van de Brinkstraat, later aansluitend op de boulevard. De in de loop der jaren, aangebrachte verbeteringen, brachten ook verho- ?ing van 't dek mee. De aannemer, de Irma Jousma, moest dit oude dek eerst laten afgraven met een drag line: vijftig cm. aarde (gemengd met rommel en keien) wordt weggevoerd. De vorst heeft het werk gestagneerd en de modder, die er op het ogenblik nog is, geeft ook vele moeilijkheden. Wanneer dit karwei gereed zal zijn, wordt er een laag van 30 cm. vers zand gestort, waarin de klinkers zul len worden gelegd. De Spelbergsweg zal een breedte krijgen van 7 m. met aan de zijde van de in aanbouw zijnde Chr. Geref. kerk een trottoir van 3 m., aan de andere kant een van 4 m. Aan de Kuipersdijk zal de straat verbreed worden tot (in totaal) 28 m„ aan de Perikweg tot 20 m. Men hoopt, dat over twee maanden het werk klaar zal zijn. HOOFDKOERSRN Slot Opening Slot vorige, heden, heden. 3—3%*/» Ned. '47 95^ 95% 95^ 3% Invest. Cert. 96 96^ 96f\ Ned. '47 Dollarlen. 94% 94 Aand. A'damse Bank 171% 171% Shell Union 68 68yV Ned. H. Mij. eva 159% 159 AKU 165% 164% 164% v. Gelder gw. a 160% 160 Hoogovens cvoa 158% 157% Unilever cvga 185% 185% 185% Philips gw.a.GB 160% 1603,4 160% Kon. Olie 313 312% 312% Amsterd, Rubber 89% 89% 89% Ned. Scheepv. Unie 128 127% 127 H.V.A. 1023,4 102% 102 Dell Mij. eva 82% 80 80% Aand. Dikkers Co. 165% 166% Gew. aand. Heemaf 179% 180 Kon. Ned. Zoutind. 267 268 Nw. aand. Spanjaard 105% 103% Gew. aand. Gebr. Stork Co. N.V. 136 135 Anaconda Copper 43 42% General Motors 65% 65% Un. States Steel 40& 40^ Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V. en Incasso-Bank N.V., En schede. BEURSOVERZICHT AANDACHT CONCENTREERT ZICH OP YOUNG. AMSTERDAM. 19 Febr. De beurs staat een beetje versteld over het koersverloop in de Youngobligaties, Maandag j.l. kwam als eerste note ring 77 uit de bus. hetgeen men eigenlijk een beetje te hoog gegre pen achtte. Eergisteren volgde een kleine stijging, maar gisteren was Young willig en ook vandaag zag het er weer naar uit dat de stemming zeer vast zou ziin. In het telefonisch ochtendverkeer werd een hoogste prils van 97 betaald (slotnotering gisteren 90%). Op circa 96 werd van middag geopend, doch deze prijs bleef niet gehandhaafd en er volgde een lichte reactie tot 94%. dus toch nog 4 punten beter. Ook vanmiddag werd zeer druk gehandeld, hetgeen niet bevorderlijk is voor de animo in de andere afdelingen. Gisteren is volgens een officiële opgave, in Young obligaties circa f 223.000 omgezet, doch men neemt aan, dat minstens voor f 300.000 is verhandeld. De Da- weslening werd vandaag ruim 3 pun ten lager geadviseerd op 66. Cultures hebben iets van de vaste ondergrond van de laatste weken ver loren. Amsterdam Rubber en HVA bleven amper prijshoudend, doch in de tabakshoek werden lagere koer sen vernomen vooral voor Senembah. De grote marktleiders bleven ook van daag zonder enige kleur. In doorsnee was het koersbeeld hier onveranderd doch AKU's ruim een lager. De scheep vaartafdeling blijft zich in de bene denwaartse richting bewegen, al zijn de verschillen van dag tot dag zeer klein Het bericht over de nationali satie der tinbedrijven was ter beurze nog niet bekend. Aandelen Billiton II werden 3 punten hoger vernomen. Guldensbeleggingen goed op peil, vooral de conversielening. Op de Amerikaanse afdeling valt van veel activiteit nog niets te bespeuren. De hoeken blijven dicht en verlaten. Prolongatie 3 pet. GLANERBRUG H. Hogeveen negentig Jaar BEKENDE FIGUUR IN GEHEELONTHOUDERSKRINGEN. Vandaag is het een zeer bijzondere dag voor de heer H. Hogeveen, wo nende aan de Rijksweg 13 te Glaner- brug. De krasse oude baas viert n.l. zijn 90ste verjaardag. Vooral vele oude ren zullen de heer Hogeveen kennen. Als jongeling kwam hij uit Amersfoort naar Enschede lopen en werkte eerst bij Jannink aan de Zuiderhagen en bij Van Heek op Nw. Engeland. Daarna richtte hij een volkskoffie huis op in de Walstraat no. 40, dat hij later ver wisselde voor een koffiehuis in de toenmalige Achterstraat, nu Stads- fravenstraat, waar thans bioscoop lhambra staat. Na een langdurig proces moest de heer Hogeveen dat Eand verlaten en toen kwam er de ioscoop. De nu negentigjarige ves tigde zich op dat moment, het was in 1912, aan de Rijksweg 13 te Gla- nerbrug en exploiteerde er aanvan kelijk weer een koffiehuis. In de loop van de jaren groeide de zaak in de vorm zoals zij nu nog door zijn zoon wordt gedreven. In Enschede was de heer Hogeveen vele jaren brandweerman en hij her innert zich nog goed hoe hij deelnam aan het blussen van fabrieksbranden bij Meister, Ter Kuile, Blijdenstein e.a. De negentigjarige is nog zeer vitaal. Geen ogenblik staat zijn mond, waar omheen het grijze baardje steeds dun ner wordt, stil. Veel heeft hij in zijn jonge jaren betekent voor de N.C.G.O.V., de Chris telijke onthouders vereniging. Hij was tevens mede-oprichter van de Gla.- nerbrugse Handelsvereniging. Maar het meest boeide nem het evangelisatiewerk, waartoe hij door een innerlijke drang werd bewogen. In vele huisgezinnen, in sloppen en stegen van het oude Enschede, drong hij door en verkondigde daar het Evangelie. Waar geen politieman bin nen durfde te komen, aldus de heer Hogeveen, was ik te vinden, o.a. in de vroegere Sebastopol en de Krim. En hij is dankbaar, dat hij dit heeft kunnen doen. Negentig jaren laten een mensen lichaam niet onberoerd, maar de heer Hogeveen is nog flink. Hij spit nog in de tuin en loopt nog best. „Je bent een wonderliike man", zegt de dokter tegen hem. En daarmee zullen velen, die de heer Hogeveen kennen, het eens zijn. E.S.G.'S KAMPIOENSKANSEN STIJGEN. De belangrijke competitiewedstrijd der lste klasse van de Twentse Schaakbond tussen E.S.G. en M.O.P. had als voorlopig resultaat 43. De stand der drie afgebroken partijen is zodanig, dat een overwinning voor E.S.G. hoogst waarschijnlijk geacht moet worden. In dat geval wordt E.S.G. zo goed als zeker T.S.B.-kampioen, want 't is niet aan te nemen, dat de Enschedeërs zich in de nog resterende wedstrijd te gen Hengelo 2 zoals 't vorig jaar zullen laten verrassen. De gisteravond te Boekelo gespeelde 3de klasse competitiewedstrijd tussen Boekelo 2 en Haaksbergen 1 eindigde in een 7%—2% overwinning der gasten. Tweede Kamer DE BELASTINGFACILITEIT VOOR GIFTEN 's GRAVENHAGE, 19 Febr. De heer Ch. van de Heuvel (ar.) heeft heden middag in de Tweede Kamer aan de Staatssecretaris van Financiën vra gen gesteld over de door de minister president in de zitting van 3 Februari j.l. toegezegde belastingfaciliteit voor giften ten behoeve van de waters noodslachtoffers. Spr. vroeg o.a. of deze belastingfaciliteit ook toepasse lijk is op: giften met bestemming voor bepaalde instellingen; giften, bestemd voor getroffen familieleden; giften verstrekt in natura (paarden, koeien of andere bedrijfsmiddelen. De regering moet zich z.i„ indien dit althans haar mening is. duidelijk uit spreken, dat niet aan het Nationaal Rampenfonds afgedragen giften in geen geval voor belastingaftrek in aanmerking komen. Voorts vroeg spr. of het naar 't oor deel van de staatssecretaris niet ge wenst is, de toezegging van 3 Februari inzake belastingfaciliteit te regelen door een wijziging van het besluit op de inkomstenbelasting en het besluit op de loonbelasting. Staatssecretaris Van den Berge ver klaarde. dat de faciliteit uitsluitend geldt voor de algemene nationale hulp (Rampenfonds) en niet voor bij zondere hulp aan andere instellingen en familieleden. Giften in natura kun nen onder de faciliteit vallen als ze aan het Rode Kruis beschikbaar wor den gesteld. Niet aan het Rampenfonds afge dragen giften komen niet voor belas tingaftrek in aanmerking. Naar sprekers oordeel is het niet nodig en niet wenselijk de toezegging van 3 Februari wettelijk te regelen. De heer Van den Heuvel (ar.) zei bevreesd te zijn dat de beperkingen remmend zullen werken. De heer Van de Wetering (ch) infor meerde of vennootschappen in de rampgebieden niet bepaalde facilitei ten kunnen worden verleend. De staatssecretaris gaf toe dat de beperking uiteraard remmend zal werken. Er is echter bezwaar tegen giften zonder enige limiet te doen af trekken Waar de maatregelen van zeer tijdelijke aard ziin, liikt het niet nodig een wettelijke regeling te ma ken Ze zal echter overwogen worden. Er is een aanschrijving uitgegaan om op ruime wijze uitstel van beta ling van belastingen in het rampge bied te geven, deelde spr. mede in antwoord od de vraag van de heer van de Wetering. B. W. Bliidenstein en Co Loncjen AMSTERDAM. 19 Febr. Naar wij vernemen hebben de Twentsche Bank en de .Nederlandsche Handel-Maat- schaopu een overeenkomst getroffen, krachtens welke het bedrijf van de firma B. W. Blydenstein en Co te Lon den. tot dusverre geheel tot het con cern van de Twentsche Bank beho rende van 1 April 1953 af voor geza menhike rekening zal worden gevoerd. In verband hiermede zal naast de her!n 8?JF* R- A- Vreede en J. R. Rijp- perda Wierdsma de heer H. H. Oerle- mans, tot dusverre werkzaam bil de vertegenwoordiging der Nederlandse wandel-Maatschappij in Londen als „personal partner" van de B. W. Bly denstein en Co gaan optreden. Vrienschapsverdrag voor drie Balkan-Staten ATHENE, 19 Febr. (Reuter). Grie kenland. Turkije en Joegoslavië heb ben overeenstemming bereikt over de voornaamste bepalingen van een op testellen Grieks-Turks-Joegoslavisch vriendschapsverdrag. Het zal bestaan uit een inleiding en acht artikelen, doch het zal geen militaire bepalingen bevatten. Franse senaatscommissie tegen amnestiewet 19 ?ebr- (Reuter). De ju- fiSewir''SSe va? de Franse mil,Ju in Ach i^et zeven Stem- tln onthoudingen uitgespro ken tegen de amnestiewet voor de -Flzassers van Oradour". Er werden gebrachtmmen V°°r on^werh uit~ rf^oals^bekei?d' heeft de Nat- Verga dering de wet reeds aangenomen. WEINIG VERANDERINGEN IN t VOLLEYBAL COMPETITIE In de volleybalcompetitie is, wat de kop- en staartgroepen betreft, de laatste tijd weinig veranderd, zoals men kan zien op onderstaande ranglijsten, welke zijn bijgewerkt tot 1 Februari. In de middenmoot is echter een grote verhui zing ontstaan. Zo zien we bij de dames, dat o.a. Smash zich prachtig naar boven heeft gewerkt, terwijl Holland zich vrij stevig op de 3e plaats heeft genesteld. In de heren le klasse het tegenovergestelde. Hier is Holland gezakt, terwijl de ploeg van de Douane een flink eind naar boven is geschoten. In de 2e klasse heren is het RAS a, dat korte metten heeft gemaakt met zijn tegenstanders. Definitief heeft ze zich bij de kopgroep aangesloten. Het team van de Bamshoeve komt, tegen alle verwachtingen in, meer en meer in de verdrukking en zal alle zeilen moeten bijzetten om niet nog meer af te zakken. Uitermate spannend is in deze afdeling de strijd om de bovenste plaats. Ranglijst: Heren le klasse: MTS 10 10 Bamshoeve 10 8 Sportbond 9 6 SSS Juliana 9 5 Douane '10 5 Sp. Wilhelmina 10 4 Holland 10 3 LSK a 9 1 LSK b 9 1 Heren 2e klasse: LSK c 17 15 MTS b 16 14 SSS Juliana 15 12 RAS a 16 11 Tw. Bank 14 10 Kon. Marechaussee 15 10 Set Up a 16 8 Bamshoeve 17 8 Sportbond 17 8 NSV 16 7 Sp. Wilh. 16 5 Douane 17 5 RAS b 16 3 Set Up b 16 2 Dolphia 16 1 Dames: Tw. Bank a 8 8 DTS a 9 8 Holland 8 7 Bamshoeve 9 7 Sportbond 7 5 Tw. Bank b 9 5 Smash 8 4 VOG 8 4 Sp. Wilh. a 8 4 SSS Jul. b 9 3 SSS Jul. a 9 2 Actief 7 Sp. Wilh. b 9

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2