TUBANTIA 550 k.m. clijk werd iveggeslagen SCHADE GROTER DAN GEDACHT WAS Op het ogenblik bijzonder kwetsbaar MATR0ZENSHAG len- lip Smn Kabinet-Van Houtte in gevaar? Amnestiewet-op-maat door de Franse Kamer aangenomen Plan voor blokkade van China nog niet van de baan IHI Herziening van ontslagrecht Uitgave: N.V. v/h FIRMA M. J. VAN DER LOEFF. Bureau: Langestraat 13-17, Enschede. Telefoon 5244 (4 lijnen). Postgironummer 37648. Abonnementen en advertenties op te geven aan de Administratie. Inge zonden stukken en bijdragen te richten aan de Redactie. TWENTSCH DAGBLAD DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 Ensehedesche Courant, Vrije Twentsche en Achterhoeksche Courant Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen. Advertentie! per mm. 22 ct. (minimum 20 mm.), tussen de tekst 3 x de adv. prijs „Brieven onder no." en „Adres Bureau" 20 ct. extra. Abonnement per week f0.47 per 3 mnd. f6.10 (bij vooruitbetaling). Losse nummers 13 ct. 82e JAARGANG No. 42 - 10 TAG. De schade, welke de stormramp van 1 Februari aan de dijken heeft toe gebracht, is belangrijk groter, dan wij aanvankelijk hebben gedacht. Ge bleken is, dat over kilometers lengten de dijken in de geteisterde gebieden zwaar zijn beschadigd. De helft van het totaal van rond 1100 km. dijklengte is nog maar aanwezig. Deze sombere mededeling werd gistermiddag gedaan door ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Tal van dijken zijn totaal weg gevaagd. De bouw van nieuwe waterkeringen en het herstel van de nog bestaande zal veel tijd, geld en materiaal vergen. Met behulp van zand zakken en klei zullen kadewerken worden gebouwd, die het hoog water zullen dienen te keren. Pas dan zullen bij gunstige weersomstandigheden de polders drooggemaakt kunnen worden. Als voorjaarsstormen ons niet bespaard zullen worden, moe* en wij rekenen op tal van teleurstellingen. Wij doen er goed aan ons te realiseren, dat wij op dit ogenblik bijzonder kwetsbaar zijn, aldus ir Maris. inundatiewater wordt thans met gro te capaciteit uit de polders geloosd. De verwachting is. dat de Alblasser- waard in April weer geheel droog zal zijn gevallen. Op IJsselmonde zijn op een uitzondering na. alle dijkga- ten voorlopig gedicht. Het Oostelijk deel van IJsselmonde zal binnen af- Scliouwen-Duiveland het zorgenkind Op St. Philipsland zijn in enkele gaten in de dijken al kistdammen aangebracht. Dank zij het feit, dat men met een kleibodem te doen heeft, is de diepte der gaten nergens groter dan twee meter gehoopt wordt, dat de gaten zo spoedig gedicht zullen kunnen worden, zonder zinkwerk en wel tijdens het komende doodtij. Voor Tholeri is het beeld van een analoog karakter, als van St. Philips land. Beide eilanden vormen, wat de droogmaking betreft, geen al te grote problemen. Wanneer ook op Tholen de binnendijken zijn gedicht, kan met het lozen van het water uit de polders een aanvang worden ge maakt. Voor deze droogmaking zijn hulpgemalen nodig, welke reeds zijn besteld. Het gat by Stavenisse is, ook dank zij de aanwezigheid van een kleibodem, niet diep. Militairen moeten helpen Voor Zuid-Beveland is de toestand minder gunstig. Bij Bath is op een punt een gat van 5 meter in de dijk geslagen. Ten Westen daarvan bevin den zich nog drie kleinere, en ten oosten één gat. De kleinere gaten-zijn reeds gedicht. Voor het sluiten van het grote gat, waar het water bij vloed en eb in- en uitstroomt, met een snelheid van 5 meter per seconde, zal de hulp worden ingeroepen van tus sen de 1000 en 2000 militairen. Met de werkzaamheden daarvan, welke o.m. zullen omvatten het bouwen van een kade ter lengte van 1800 meter, welke een verbinding zal vormen tus sen de zeedijk en nog bestaande bin nendijk ter verkleining van de vloed- kom, zal Dinsdag a.s., bij het begin van doodtij, worden begonnen. Het werk zal in één week gereed moeten zijn. Vandaar de massale in zet van militairen. Het is niet moge lijk op korte termijn hiervoor geor ganiseerde arbeiders, in voldoende aantal, beschikbaar te krijgen. Voor de aanvoer van het oenodigde zand, zullen de Spoorwegen zorg dra gen. Bij Kruiningen, waarvan de haven geheel is weggespoeld, bevinden zich nog drie gaten, waarvan er één een diepte heeft van nfët minder dan 17 meter. Het gat wordt nog steeds bre der en dieper, vandaar dat de dich ting met spoed dient te geschieden. De bressen op Noord-Beveland zijn niet van ziulke gote omvang. Wel heeft de zuidelijke dijk belangrijke schade opgelopen. Het zal noodzakelijk zijn ten oosten van Kortgene een geheel nieuwe dijk te bouwen, gezien de faten, welke hier zijn geslagen. De eschadigingen hier zijn eerst nu aan het licht gekomen. Alle dijken op Walcheren zijn thans gedicht. De spoorwegverbinding Mid delburgGoes v.v. zal de volgende week Weer zijn hersteld. Het eiland Schouwen-Duiveland is het grote zorgenkind van Waterstaat. Van ernstige aard zijn de gaten bij Schelphoek en in de Zuidoosthoek. Het eiland ligt diep en door het ont breken van voldoende tussenkeringen moeilijker droog te krijgen. In Zuid-Holland zijn alle dijken ge sloten op Rozenburg, in de Krimpe- nerwaard, Schieland en Delfland. Ook de gaten in de dijk rond de Al- blasserwaard zijn gedicht en het RUSLAND BOOD ENGELAND HULP AAN De Sowjet-Unie heeft een „alge meen aanbod voor hulpverlening" ge daan ten behoeve van de slachtoffers van de overstromingen in Engeland. Dit is meegedeeld door het Brir.se mi nisterie van buitenlandse zaken. Naar vernomen wordt, heeft Rusland aan geboden geldinzamelingen te houden. ADVERTENTIE rwjju'I Weerbericht Weersverwachting van het K.N.M.I., tot Vrijdagavond. Zwaar bewolkt Zwakke tot matige wind hoofdzake lijk tussen West en Zuid. Overwegend zwaar bewolkt met "tijdelijk enige regen of motregen en plaatselijk nevel of mist Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag 20 Februari: Zon op 7.46 onder 18.03 Maan op 9.53 onder 2.11. zlenbare tijd weer droog zijn. Op Voorne-Putten ziin de Oostelijke pol ders bijna weer droog. De ringdijken op de Zuidoostelijke punt van Voorne ziin gesloten en verwacht wordt dat het water in dit gebied de volgende maand zal zijn verdwenen. De be richten uit de Hoekse Waard ziin zeer gunstig. Slechts kleinere gedeelten zullen nog onder water blijven. Op Goeree-Overflakkee is de drem pel van een der gaten bii Ouddorp boven het hoog water peil gebracht. Waardevol werk hebben hier de mili tairen verricht. Verwacht wordt dat enkele polders bij Ouddorp binnen een maand droog zullen vallen. De voornaamste opgaaf is om tijdens doodtij het gat bij Herkingen te dich ten. Met het opvullen van het grote gat in de dijk bii den Bommel is men reeds begonnen. De dijken van het land van Heus- dèn en Altena ziin dicht. De bemaling is in volle gang. Het eiland van Dordrecht valt binnenkort weer ge heel droog. Op de Brabantse kust ziin practisch alle gaten tot boven de hoogwaterliin gesloten. Men is doende met het ver sterken van kades en met droogma- De spoorbanen in Noordwest Bra bant hebben ernstig geleden. In het Waterloopkundig laboratorium te Delft men op het ogei -lik druk bezig r/.et het nemen van proeven, in verband met het eerste te dichten grote gat in de beschadigde dijken van Zuidwest Nederland. Dit zal zijn het 65 meter lange en vijf meter diepe gat ten Oosten,van Hellevoetsluis. Deze dijkbreuk met bijbehorende stromingen zijn in model gebracht in het Waterloopkundig laboratorium te Delft, waar met dit model wordt geëxperimenteerd. Het doel van dit proefondervindelijk onderzoek Is o.a. de krachten te bepalen, die zullen werken op de schepen die tot zip- ken zullen worden gebracht. Tevens krijgt men een overzicht van de ondervoorziene moeilijkbeden die zich zullen kunnen voordoen. D8 heer D. Gersie, opzichter van het werk bij het gereconstrueerde gat, Iaat twee betonnen pontons gevuld met klei, zand en stenen, tijdens de vloed-eb-kentering zakken. Belasting-perikelen (Van onze correspondent.) BRUSSEL, 19 FEBR. Pas zijn de geruchten over koning Boude- wijn enigszins geluwd of de atmos feer wordt opnieuw gespannen tengevolge van geruchten over een mogelijke ontbinding van het parlement. Er is allereerst het be kende argument dat het EDG-ver- drag onverenigbaar is met de principes van de Belgische grond wet; en deze grondwet kan slechts worden gewijzigd met twee-derde der stemmen, dat wil zeggen dat in de huidige omstandigheden de drie Belgische partijen (katholie ken, liberalen en socialisten) het daarvoor eens zouden moeten wor den, hetgeen uitgesloten moet worden geacht! Naar wij gisteren in regeringskrin gen vernamen zal het E.D.G.-verdrag door de katholieke regeringsmeerder heid van de Tweede Kamer en de Senaat worden goedgekeurd op grond van de urgentie, d.w.z. dat men het Belgisch grondgebied bedreigd acht. In 1954 zal de grondwetswijziging plaats vinden samen met de normale wetgevende verkiezingen. De Belgen zullen dienen te antwoorden op de vraag of zij het er mee eens ziin dat sommige prerogatieven van de ko ning. zoals het bevel over het leger, aan een supra-nationaal orgaan kun nen worden overgedragen. De voornaamste reden van de poli tieke drukte van gisteren was intus sen wel een rebellie in de katholieke gelederen zelf. In de Tweede Kamer beschikt de katholieke C.V.P. over een meerder heid van vier zetels en gisteren ont ving premier Van Houtte bezoek van vier Kamerleden, o.a. de oud-minister van koloniën. De Vleeshauer, wier protest voornameliik gericht was te gen de maatregel van de regering om ter dekking van de watersnoodschade. de belasting op het inkomen met vijf percent te verhogen. Dit zou de staat 1.2 milliard franc of circa 100 millioen gulden opleveren, wat ongeveer vol doende zal ziin om het herstel van de door de staat geleden schade te fi nancieren. De regering schiint echter van deze situatie geprofiteerd te heb ben om de, belasting op de uitvoer en de oyerwinstbelasting. welker af- schaffing men had beloofd en waar door sommige bedrijven tot 80 percent van hun winst moeten afstaan, van kracht te doen blijven. De belasting inkomsten over Januari zouden in derdaad 10 percent lager zijn dan over December en het behoud van de extra-belastingen zou dus worden aangewend om een eventueel budge tair tekort in 1953 te vermijden. De minister van financiën zal het ontwerp van wet op de 5 pet. extra belasting op het inkomen hedenmid dag bij de Kamer aanhangig maken en dan zal moeten blijken of de rebel len stand houden. Stemmen zij tegen de eigen regering wat nogal on waarschijnlijk lijkt dan zal het kabinet-Van Houtte dienen af te tre den. Het is echter ook mogelilk dat men de stemming uitstelt om de re bellen intussen murw te maken. 51.5 MILLIOEN Het Nationale Rampenfonds had gisteravond in totaal 51,5 millioen gulden binnengekre gen. Dinsdagavond bedroeg het bedrag nog 49,5 millioen. De Suez Kanaal-zone Naguib stelt volgende week officieel eis tot ontruiming Een woordvoerder van de Egypti sche regering heeft vandaag in Cairo verklaard dat Egypte Groot-Brittan- nië volgende week officieel de eis zal stellen zijn troepen uit de Suez- Kanaalzone terug te trekken. Hij zeide dat premier Naguib de Britse ambas sadeur in Cairo een nota zal over handigen, waarin de Britse regering zal worden verzocht onverwijld be sprekingen over terugtrekking dezer troepen te openen. In de desbetreffende nota zal het Egyptische standpunt worden beves tigd, dat de Britse strijdkrachten de zone onvoorwaardelijk moeten ont ruimen. In welingelichte kringen te Cairo is men van mening dat de bespre kingen niet slechts zullen gaan over de tijdsduur, waarin de Britse troe- £en him vertrek voltooid zullen heb- en, doch dat ook gesproken zal wor den over de waarde der zeer uitge breide militaire inrichtingen, die de Engelsen In de Kanaalzone hebben gebouwd. Egypte zou bereid zijn de bases in de Suez-Kanaalzóne te handhaven voor de verdediging der niet-communistische landen. „Nieuwe belediging" Nu de amnestiewet door de Franse Kamer is aangenomen zal de Vereni ging van families van slachtoffers van Oradour het Kruis van het.Le gioen van Eer verwilderen van het massagraf der vermoorden. Hiertoe werd gisteren dus vóór aanneming van de amnestiewet, besloten door 'n comité van de vereniging. Het noem de een dergelijke wet „een nieuwe be lediging van de martelaren". Gisteren heeft Koningin Juliana de commandanten van de buitenlandse legereen heden, die hulp hebben verleend in de door de watersnood getroffen gebieden, ten paleize Soestdfjk ontvangen. V.l.n.r.: voorste rij: Brigade-generaal R. R. Hendrix, commander American ReUef Organization; Koningin Juliana; Kol. Ch. L. L. Robert, de commandant van het 1ste Franse regiment genietroepen; Z.K.H. Prins Bernhardt Lt.-Kol. P. E .Wood, de commandant van de Engelse eenheid; Lt.-Kol. P. L. Baetsler; commandant van het Belgische 8ste constructie bataljon en Lt.-Gen, der Art. D. C. Buurman van Vreeden. Slotzin van tragisch hoofdstuk-Oradour (Van onze correspondent.) PARIJS, 19 FEBR. In nauwelijks vijf uur heeft de Franse nationale vergadering in de afgelopen nacht met 348 tegen 217 stemmen de speciale amnestie-wet aangenomen, waardoor alle Fransen, die tegen hun wil de Duitse uniform hebben gedragen, worden vrijgesproken van oorlogsmisdaden, welke door bepaalde eenheden kunnen zijn bedreven. Deze wet was zoals bekend „op maat gemaakt" voor de dertien Elzasser S.S.-ers, die betrok ken waren bij de vernietiging van het dorpje Oradour en die nu deze week vandaag gaat het wetje pro forma naar de senaat weer op vrije voeten kunnen worden gesteld. Oproep tot steun van Tsjang Kai Tsjek Op de eersie persconferentie, die hij als Amerika's minister van buitenlandse zaken hield, heeft John Foster Dulles gezegd, dat voorstellen voor een marineblok kade van communistisch China en eventuele andere beperkende maatregelen bij het departement van buitenlandse zaken „zorgvul dig bestudeerd" worden. Dulles zei dat hij niets weet van een plan om het probleem van een blokkade van China ter sprake te brengen in de algemene vergadering van de Verenigde Naties, die volgende week weer zal bijeen komen; het enige wat misschien gedaan zou wor- -^y Bewoners van het plaatsje Turut in Zuid Iran, dat door een aardbeving geheel werd verwoest, wachten l>ü de puinhopen van hun huizen op hulp. Men schat het aantal omgekomenen en vermisten van het 1400 inwoners tellende plaatsje op minstens 900 den was een beroep op de leden van de Verenigde Naties om geen handel te drijven met een agressor. In een verklaring in de New York Herald Tribune heeft generalissimus Tsjang Kai Tsjek, de Chinees-natio nalistische leider, een beroep gedaan op de niet-communistische wereld morele en materiële hulp te geven voor een grootscheepse invasie op het Chinese vasteland. Een dergelijke invasie zou funda menteel zijn voor het beëindigen van de oorlog in Korea, aldus de generaal, wiens verklaring vervat is in een brief van 12 Februari, tien dagen na president Eisenhower's aankondiging van de deneutralisering van Formosa. Eigen blokkade gaat door Een woordvoerder der Chinees- nationalistische regering heeft giste ren in Taipeh verklaard dat de na tionalistische oorlogsbodems koop vaardijschepen, die een Chinees- communistische haven als bestem ming hebben, zullen blijven aanhou den, ongeacht de vlag waaronder deze schepen varen; hij voegde hieraan toe dat de aanhoudingen in Chinese territoriale wateren zullen geschieden. De schepen zullen pas worden bescho ten als zij niet voldoen aan een bevel tot stoppen, opdat een onderzoek kan worden ingesteld. De nationalistische marine zal geen ladingen in beslag nemen, maar wel verhinderen dat de schepen een haven op het Chinese vasteland aandoen. In scheepvaartkringen te Hongkong is men van mening, dat de nationalis ten niet genoeg schepen hebben voor een doeltreffende blokkade. NEHROE OVER BLOKKADE In eeii toespraak tot de Indische Ka mer van Afgevaardigden heeft de pre mier van India, Nehroe, o.m. verklaard dat „jiet gepraat over een blokkade van communistisch China zeker niet bevor derlijk is voor een beëindiging van de Koreaanse oorlog of het handhaven van de vrede in andere delen der wereld". Hij waarschuwde voorts de „koloniale mogendheden" dat de volken in Azië en Afrika, die „volkomen wakker, actief en enigszins opstandig zijn en die zich tot elke macht, die hen kan bevrijden, aangetrokken gevoelen", op psychologisch juiste wijze benaderd moeten, worden. Moeizame voorbereiding (Van onze parlementaire medewerker.) Het heeft wel erg lang geduurd, voordat het ontwerp tot wijziging van bepalingen omtrent het ontslag bii arbeidsovereenkomsten op dè agenda van de Tweede Kamer is ver schenen. Op 30 Juni 1948 werd het ontwerp ondertekend door minister Van Maarseveen. bii de Tweede Ka mer ingediend, op 2 Maart 1950 ver scheen het voorlopig verslag, de me morie van toelichting met een gewij zigd ontwerp op 17 April 1952 en nu kon de Tweede Kamer met de open bare behandeling beginnen. Het ontwerp, zoals het nu aan het parlement is voorgelegd, wal het ont slagrecht moderniseren en aan de in de loop der jaren gegroeide praktijk een wettelilke grondslag geven. De voorbereiding van dit ontwerp is geschied in nauw overleg met de Stichting van de arbeid en niet ten onrechte heeft prof. Oud dit een symptoom genoemd voor de ver voortgeschreden sociale emancipatie. De discussie in de Tweede Kamer heeft zich. los van de juridische as pecten. in hoofdzaak bewogen om de vragen betreffende de verhouding van het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen (B.B.A.) en de Het ontwerp wil 't onslagrecht bren gen in de sfeer van 't recht en in de Kamer werd deze ontwikkeling van harte toegejuicht. Zij maakt een emd aan een praktijk, die, steunend op het uit 1945 stammende B.B.A., tot minder gewenste praktijk aanleiding kan geven. In het ontwerp heeft men blijkbaar niet goed raad geweten met dit B.B.A. Aan de toepassing daarvan door het gewestelijk arbeidsbureau heeft men de verdienste zeker niet ontzegd maar nu het ontwerp 't B.B.A. wil handha ven. is de vraag opgeworpen: wat blijft er dan voor de rechter over? Daarover heeft de heer Oud (V.V.D.) al gesproken en de heer Stapel kamp (A.R.) heeft eveneens d vraag gesteld en ook de wenselijkheid uitgesproken, dat de reorganisatie nu haar beslag zou krijgen, omdat hii voorzag, dat men anders nog jaren zou voortsukkelen. Hii pleitte, ook met het oog op uitwerking van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, een uitbreiding van de bedril fsrechtspraak, waarvan hij bepleitte deze thans een wette lijke grondslag te geven. De Katholieke woordvoerder mr. De Elzasser SS'ers nu spoedig vrij De zitting, die gisteravond om 9 uur begon en om 2 uur was beëindigd, heeft een ernstig en waardig karak ter gedragen, nadat de oude president Herriot met een pathetische oproep de debatten in het teken van de na tionale eenheid had geplaatst. „Frankrijk," zo riep Herriot met gebroken stem aan het einde van zijn "leroratie uit, „is een moeder en zij Jan daarom niet verdragen dat haar kinderen elkaar verscheuren De over levenden van Oradour, die de slacht offers uit dat plaatsje vertegenwoor digen. hebben recht op ons allerdiep ste medeleven, maar voor hun leed zijn de Elzassers niet aansprakelijk omdat hun land, da,t geannexeerd werd door Hitler, zelf tot de zwaarst eslagen provincies van Frankrijk leeft behoord." Alle leden, op de communisten na. stonden na Her- riot's bewogen woorden op om daar mee de slachtoffers van Oradour een symbolisch eresaluut te brengen. Toch ziin er. zoals ook wel te ver wachten was. van verscheidene kan ten vooral juridische bezwaren geuit tegen de procedure, welke door de regering was voorgesteld om een einde aan de onrust in de Elzas te maken; vooral de socialist Le Bail en de zeer bekende radicale advocaat De Moro Giafferi wezen op de gevaren van een uitzonderingswet, die de scheiding tussen de gerechtelijke en de wetgevende macht dreigt te ver doezelen. René Pleven, de minister van oor log, onder wiens verantwoordelijkheid de uitspraak van de militaire recht bank in Bordeaux was gedaan, gaf die bezwaren ook ruiterlijk toe. maar de regering meende zo zei hij dat juridische overwegingen wijken moeten als het landsbelang op het spel staat. En dat was hier. volgens Pleven, het geval. S.S.-generaal Lammerding De minister beantwoordde ook nog een vraag inzake de S.S.-generaal Lammerding, en bevestigde dat deze door de Engelsen niet zal worden uit geleverd. zolang Londen er niet van overtuigd is dat deze massa-moorde naar volgens het Duitse strafrecht zich aan doodslag heeft schuldig ge maakt. Dat schiint dus. ondanks de hon derden Franse mannen, vrouwen en kinderen, die in Oradour en andere plaatsen onder het hoge bevel van Lammerding ziin afgeslacht, juridisch nog steeds niet helemaal vast te staan. Het onderzoek van Britse kant wordt, zo zei Pleven zonder veel over tuiging intussen voortgezet. Er zullen weinig Fransen in de Ka mer zijn geweest die na deze timide verzekering nog hopen op een'uitte ring van Lammerding. Maar mis schien was dat voor hen een reden om de twijfelachtige schuld van de dertien S.S.-ers uit de Elzas maar uit te wissen. En zo werd met grote meer derheid de amnestiewet aangenomen, waarmee waarschijnlijk tevens de laatste zin geschreven werd van het tragische hoofdstuk-Oradour. Van Rijckevorsel heeft naast de bezwaren tegen ook door anderen als scheef gesignaleerde verhouding tussen de ontworpen rechtspraak en het B.B.A., ook bedenkingen geopperd tegen de redactie van het ontwerp. Daartegenover staan echter activa: de verlenging van de opzeggingster mijn. de omschrijving van de gewich tige redenen voor ontslag waar voor hii overigens een ruime toepas- sines mogelijkheid bepleitte en de regeling van het concurrentiebeding. Over tal van ingewikkelde juridi sche vraagpunten, zal minister Don ker vandaag in zijn antwoord het

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1