Een kans in Suriname voor jonge Nederlandse boeren De toestand in Z.-Holland en in Nrd.-Brabant Partijsecretaris KVP bracht bezoek aan Em men Nieuwe ontginningen bieden goede toekomst Generale Staf voor water snoodbestrijding HM. de Koningin richt dasorder tot militairen DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 Pagina 7 De Stichting voor de Ontwikkeling van Machinale Land bouw in Surinamein 1949 opgericht door de Neder landse en de Surinaamse regering, heeft enkele jaren geleden het initiatief genomen tot de ontginning van een uitgestrekt moerasgebied in het. Westen van Suriname. De icerkzaamheden zijn thans zover gevorderddat, voor lopig op bescheiden schaaleen begin kan worden ge maakt met de uitzending van Nederlandse boeren. Deze zullen de eerste tijd in de ontginning te werk worden gesteld, zodat zij ter plaatse kennis kunnen nemen van tie werkzaamheden en van de mogelijkheden in hel nieu we landbouwgebied. Daarna zal hun als bedrijfsleider van de Stichting een bedrijf worden toegewezen, dal zij na enkele jaren kunnen overnemen. De toekomstige polders, die in de Westelijke kuststreek, het zgn. Nickerie-gebied, komen te liggen, kunnen in meer dan één opzicht met de Noord-Oostpolder worden vergeleken. Men is thans bezig met de aanleg en de ontginning van de eerste 5000 ha. welke over 64 bedrijven van elk bruto 80 ha zullen worden verdeeld. Het hele plan omvat 10.000 ha. In dit gebied zullen 140 boerderijen worden on dergebracht. De Stichting heeft in erfpacht gekregen een oppervlak te van 50.000 ha. teneinde de even tuele uitbreiding tot die opper vlakte zeker te stellen. Vanzelf sprekend zullen Surinaamse boe ren, die zich de technische en ad ministratieve kwaliteiten hébben eigen gemaakt om een dergelijk bedrijf te leiden, voor een boerde rij in aanmerking kunnen komen. Toch zal ook voor de bezetting der bedrijven in de later aan te leggen polders mede een beroep moeten worden gedaan op Neder landse boeren. Bij het inrichten van de polders is uitgegaan van een kavelgrootte van 12 ha netto. Zes van deze ka vels vormen tezamen een bedrijf van 80 ha bruto of 72 ha netto. De gekozen bedrijfsvorm is zo danig. dat de boer met een inten sieve mechanisatie zonder veel hulp van buiten in staat zal zijn 't bedrijf te beheren en in stand te houden. De werkzaamheden in de eerste polder zijn thans zover ge vorderd. dat in 1953 op de eerste vier bedrijven met de inzaai kan worden begonnen. Daarna zullen ieder jaar rond 20 boerderijen worden ontgonnen. Rijst als hoofdgewas In de nieuwe polders zal rijst als hoofdgewas worden verbouwd. De grond, die uit zware klei be staat. en het klimaat zijn bij uit stek voor de rijstcultuur geschikt. In de vruchtwisseling zijn voorlo pig alleen sojabonen en grasland opgenomen, het laatste uitsluitend voor het weiden van slachtvee. Men kan in Nickerie op twee oogsten per jaar rekenen. De erva ring. die in de reeds in 1949 aan gelegde proefpolder van 250 ha is opgedaan, leert, dat de maanden Februari. Maart en April in aan merking komen voor de grondbe werking van de rijstcultuur. Na de inzaai zal de verpleging van het gewas hoofdzakelijk bestaan uit het regelen van de aan- en af voer van water en de bestrijding van onkruid en insecten. Het oogsten wordt machinaal gedaan: de maaidorsers, die hierbij ge bruikt worden, zijn afkomstig uit het centrale machinepark Na het oogsten wordt de rijst met wagens afgevoerd naar de steiger, die bii elk bedrijf wordt gebouwd, en van daar met vaartuigen van het cen trale transportbedrijf zo spoedig mogelijk naar de drogerij van de Stichting vervoerd. Terstond na de eerste oogst volgt in de maan den September. October en No vember nogmaals een grondbe werking, ditmaal voor de inzaai van het tweede gewas, dat weer uit rijst of geheel of gedeeltelijk uit sojabonen kan bestaan. De bedrijfsuitrusting Evenals dit in de Noord-Oost polder gebeurt, worden de bedrij ven bedrijfsklaar opgeleverd en gedurende de eerste jaren na de ontginning met behulp van be- drijfsboeren door de Stichting ge ëxploiteerd. Ieder bedrijf van netto 72 ha krijgt de beschikking over 1 rupstractor. 1 wieltractor. 1 schijveneg. 1 schiivenploeg, en kele wagens voor transport, als mede enig klein materiaal. Deze machines en werktuigen zijn voor het merendeel reeds door de Stichting aangekocht. Daarnaast wordt een centraal machinepark ingericht, waaruit de landbouwers machines, zoals maaidorsers, zaai- machines en dergelijke, eventueel met bediening, kunnen huren. De bedrijven wateren af od de afvoerkanalen, waaraan evenwij dig de aanvoerkanalen lopen, die zowel voor de bevloeiing als voor het water transport dienen. De bedriifswoning en werktui- genloods. die omgeven zijn door een ruim erf. wórden twee aan twee gebouwd aan. het aanvoer kanaal bij het begin van de af- voerleiding van het bedrijf. De ar beiderswoningen, die aan weers zijden van de aanvoer!eiding van het bedrijf worden gebouwd, lig gen eveneens bii het aanvoerka naal. Langs de afvogrleidingen loopt een weg. die voor licht trans- ONBRUIKBARE KLEREN WORDEN VERKOCHT Van de door het Rode Kruis ontvangen kleren is een bepaald percentage in dusdanige staat, dat het niet voor uitreiking in aanmerking komt. Deze artike len Worden te gelde gemaakt teneinde de opbrengst te kunnen doen toekomen aan slachtoffers van de watersnood. Bovendien worden hiermee opslagkosten, die voor deze goederen bepa&ld niet verantwoord zijn. vermeden. Het Nederlandse Rode Kruis heeft de controle op de verkoop van deze onbruikbare goederen geregeld en heeft daarbij de bij stand verkregen van de afdeling Domeinen van het ministerie van> financ-ien. port is bestemd. Alle boerderijen zijn op deze wijze zowel onderling als met het kerndorp van de ont ginning. Wageningen geheten verbonden. Kerndorp nagenoeg gereed Dit kerndorp is nagenoeg ge reed. Er staan ongeveer 100 ste nen woningen, er is een hospitaal met een dokter, een logeergebouw met cantine. een school en een centrale winkel. Er is voorts elec- trisch licht en er zijn telefoonver bindingen. Kerkdiensten worden geregeld gehouden. Bovendien be schikt men in Wageningen over een grote centrale werkplaats, een timmerfabriek, een betonwaren- fabriek, loodsen, opslagplaatsen e.d.. kortom dit kerndorp voldoet aan de meeste eisen, die de m'o- derne samenleving stelt. Aan de woningen is veel aan dacht besteed. Zij zijn aan het kli maat en het landschap aangepast. Voor de begrippen van de Neder landse huisvrouw vormen zii een gezellig tehuis. In Wageningen zal ook een eigen verwerkingsinstallatie voor de rijst aanwezig zijn. Het is in verband met het heersende kli maat ter voorkoming van bederf en kwaliteitsverlies namelijk no dig de rijst na het oogsten zo spoedig mogelijk te drogen. De drogerij, de silo's' en de pellerij liggen aan de rivier. Het verwerk te product kan regelrecht in oceaanschepen worden geladen, aangezien de rivier voor zeesche pen bevaarbaar is. Het pompge- maal voor de afwatering en de bevloeiing. de steiger voor de oceaanboten. het energiebedrijf en het riistverwerkingsbedriif zullen: waarschijnlijk in de loop van 1953 gereed zijn. Mogelijkheden voor Nederlandse boeren De stand van de werkzaamhe den is dus thans zodanig, dat de Stichting voor de Ontwikkeling van Machinale Landbouw in Su riname jonge Nederlandse boeren in de gelegenheid kan stellen, voor vestiging in de nieuwe ontginnin gen in aanmerking te komen. De eisen, die aan de jonge boe ren worden gesteld, zijn als volgt: De boeren worden medisch ge keurd, zij moeten gehuwd naar Suriname gaan, landbouwtech- nisch bekwaam zijn voor de ex ploitatie en instandhouding van een gemechaniseerd akkerbouw- bedrijf van 72 ha, landbouwonder wijs hebben genoten en tenslotte moeten zij bereid zijn tot samen werking in coöperatief verband. Dit laatste is noodzakelijk, omdat het in de bedoeling van de Stich ting ligt zich terug te trekken, zo dra zich voldoende boeren zelf standig hebben gevestigd. De cen trale bedrijven, zoals de werk plaats. het centrale machinepark, het transportbedrijf en het ver werkingsbedrijf worden dan om gezet in Coöperaties, die de boe ren gezamenlijk zullen beheren. Alleen jonge boeren gedacht is aan een leeftijd tussen 25 en 35 jaar komen voor uitzending in aanmerking. Zij moeten over het nodige bedrijfskapitaal kunnen beschikken. Er is reeds een tiental Neder landse boeren in de nieuwe ont ginningen werkzaam. Zij hebben een dienstverband voor de duur van 3 jaar met de Stichting aan gegaan. Al naar gelang hun leef tijd en ervaring verdienen zij 300 tot 500 Surinaamse guldens per maand. Voor een boerengezin is een inkomen van 300 Surinaamse gul dens ruimschoots voldoende om in het levensonderhoud te kunnen voorzien. Voor nieuw aangekomen boeren zullen dezelfde condities gelden. Tegén de tijd, dat de boeren met de Stichting een nieuwe verbinte nis aangaan voor het overnemen van een eigen bedrijf, kunnen zii zich op grond van de opgedane er varing en met hun kennis van de resultaten van de proefpolder een oordeel vormen over de kansen voor zelfstandige exploitatie van een bedrijf voor eigen rekening en risico. De boeren kunnen hiertoe zelf besluiten, zodra vaststaat, dat de bedrijfsrisico's de normale grenzen niet overschrijden. Nadere inlichtingen over de uit zending en over dé vestiging op de landbouwbedrijven in Surina me kan men verkrijgen bii de Stichting voor de Ontwikkeling van Machinale Landbouw in Su riname. Nieuwe "Parklaan 5. Den Haag. Hel hezoekprogranima i van H.M. de Koningin I Het secretariaat van H. M. de I Koningin meldt, dat de berichten Zesjarig meisje gedood in Den Haag Gevolg van aanrijding die de vorige week in de pers.. zijn verschenen - omtrent een Gistermiddag is het b-jarige voorgenomen beperking van de meisje J. J. van der Z. uit de bezoeken van H. M. de Koningin, j Haringstraat in den Haag in de niet geheel juist waren. H. M. is Neptunusstraat door een passe- voornemens het bestaande be- rende auto aangereden. Het meis zoekprogramma voor dit jaar zo- je was op s]ag ^ood. De personen- *•*-' rai,fe:5.k„Ae„.hLnSttn„f; auto werd bestuurd door de 28- jarige J. W. uit den Haag. De zullen de getroffen gebieden zeer veel van haar aandacht vragen: Uiteraard zullen hierdoor uitr gebreide provinciale en streek- bezoeken aanvankelijk worden beperkt. T.b.c.-vrije rund veemarkten Erkeriningen van tuberculose- vrije rundveerharkten worden thans afgegeven door de gezond heidscommissie van de Stichting voor de Landbouw. Tot dusver zijn de markten te Rotterdam, Leiden, Gulpen en Venray als zodanig erkend. De markten worden onderver deeld: in plaatsen, w.aar de gehele markt als vrij wordt, erkend en plaatsen, waar een deel van de -markten als t.b.c.-vrij worden erkend. Scherpe controle op cer tificaten en de wijze van aanvoer van het vee zal worden gehouden. aanrijding werd veroorzaakt door dat het meisje onvoorzichtig de weg overstak. De bestuurder treft volgens de politie geen schuld. Sow jet-Russische kolonie verlaat Israël TEL AVIV, 18 Febr. (A.F.P.). Negenendertig leden van de Sow- jet-Russische kolonie in Israël schepen zich Donderdag in op het Turkse schip ..Kadess" met be stemming Stamboel. De Turkse legatie te Tel Aviv heeft de no dige visa verstrekt, Tegelijkertijd zal de Israëlische gezant te Moskou, Elyasjif, uit de Russische hoofdstad naar Finland vertrekken. Te Haifa zijn met het oog op het vertrek der Russen speciale veiligheidsmaatregelen genomen. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Algera. werkt op het ogenblik aan de samenstel ling van een commissie, die hem moet adviseren over de Water staat-technische voorzieningen, welke ten gevolge van de storm vloed van 31 Januari j.l. in de geteisterde gebieden moeten worde.n getroffen. De commissie zal bij haar onderzoek nagaan of de afsluiting van de zeearmen een ramp als deze watersnood in de toekomst zal kunnen voorko men. Tot voorzitter van deze com missie is benoemd ïr. A. G. Maris de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Tot lid zijn tot dusverre benoemd: dr. ir. V. J. P de Blocq van Kuffeler. oud- directeur-generaal van de Zuider zeewerken: dr. ir. W J H. Harmsen. oud-direeteur-generaal van de Rijkswaterstaat: prof. ir. P. P. Jansen hoogleraar aan de T. H. te Delft; k\ G. P. Nijhof. de man die in Chira zulk prach tig werkheeft verricht bii de dijkenaanlee; prof. ir. J. Thijsse. Schade watersnood Vervolg van pag 1. Op Roozenburg, in de Krimpe- nerwaard, Schieland en Delf land zijn alle gaten gesloten. Het land is reeds droog. Ook de dijk- bressen in de Alblasserwaard zijn gestopt, maar hier is zoveel water naar binnen gestroomd, dat het land niet eerder dan April droog zal zijn. Op IJsselmonde zijn alle gaten dicht behalve die bij Rhoon Daar hoopt men binnen tien da gen mee afgerekend te hebben. Tpgen die tijd zullen de polders in het Oostelijke deel weer droog zijn, die in het Westelijk deel zul len eerst in Maart droog komen. Op Voorne-Putten is eveneens vooruitgang te bespeuren. De polder bij Zuidland kan in Maart drooggelegd zijn. Bij Hellevoet- sluis wordt gewerkt "aan zgn. be- teugelingswerken. In het grote gal ten Oosten van Hellevoetsluis zullen in het eerstkomend dode tij caissons tot zinken worden gebracht. Deze operatie is aan de hand van een verkleind mode.l met succes voorbereid in het wa terloopkundig laboratorium te Delft. De Westelijke kanaaldijk van het Voornse kanaal is over Bouwstenenvoor KVP-rapporl EMMEN Zoals de vader van de partijsecretaris der K.V.P., Dr L. A. H. Alhering, in vroeger jaren vanuit dc provincie Groningen Zuid Oost Drente introk 0111 textiel winkeliers van de nodige waren Ie voorzien, zo trok zijn zoon Dinsdagmiddag eveneens Zuid Oost Drente in. Maar liij trad niet in 's vaders voetsporen, want zijn doel was een ander. De Katholieke Volkspartij heeft veel belangstelling voor Zuid Oost Drente, voor de vooruitgang, welke deze streek maakt en de problemen, welke hier leven. Enkele jaren geleden is het-zogenaamde Rapport-Stokman over Zuid Oost Drente gepubliceerd. Daarna verscheen in 1950 het rapport van de K.A.B. Op heide rapporten voortbouwend zal een groep K.V.P.'ers zowel uit .deze Kring als.uit andere «leien van hel land zich thans aan de studie zetten. Zij willen komen tot een zeer v T breed opgezet rapport over Zuid Oost Drente, dat zal worden sa mengesteld onder toezicht van deskundigen en dat een lande lijke publicatie zal krijgen. Dit rapport kan de "politieke -richtlijn zijn voor de aanpak van de hier levende problemen. Uit de landelijke K.V.P. hebben in deze commissie zitting Prof. Mr. Rorame, Dr. Albering, mej. Dr de Waal en dc heren Engelbertink en v. d. Gun, deze laatste als vertegenwoordiger van d"e K.A.B. Uit de kring Drente zijn de vol gende heren leden van de com missie: Dr. B. H. Kessens. J. B. Hemel, B. Hermsen, H. L. Reu vers, J. H. Scheepers, Pastoor G. C. J. Hutjens en de heer Minke. Dr: Albering heeft Emmen, Kla- zienaveen, Barger Compascuum en Emmer Compascuum bezocht om „bouwstenen" te verzamelen voor het rapport. Tegen het mid daguur was er eerst een bespre king tussen Dr. Albering. Pastoor Hutjens en de voorzitter van de commissie Dr. B. H. Kessens. Daarna gingen Dr. Albering en Dr. Kessens naar Klazienaveen, waar in café Egbring vijf perso nen voor een bespreking aanwezig waren. Na drie kwartier werd de reis voortgezet naar Barger Com pascuum, café Har.tmann, waar een gezelschap van elf personen de komst van Dr. Albering af wachtte en tenslotte was Emmer Compascuum nog aan de beurt. Daar trof. Dr. Albering in de Pastoor Swildensschool de heer J. H. Scheepers met tien mid denstanders uit de plaats. De heer J. B. Hemel uit Coe- vorden voegde zich bij Dr. Albe ring in Barger Compascuum. Het veenbedrijf. Zowel in Klazienaveen als in Barger Compascuum kwam de slechte toestand in het veenpbedrijf uitvoerig Ier sprake. Er is een grote overproductie, waarvan vooral het middenrayon de dupe is. De verveners zullen de helft minder huisbrandturf laten pro duceren. De toestand ziet er, voor de veenarbeiders donker- uit. Bij de PURIT is de terugslag van het slechte turfseizoen ook merkbaar, getuige het geleidelijke ontslag van ongeveer «50 arbeiders. De mechanisatie is nog niet zeer ver spreid, maar wint toch terrein. De nieuwste machines kunnen het benodigde aantal arbeiders tot een tiende van thans inkrimpen. Een der sprekers in Klazienaveen geloofde, dat er in het komend seizoen niet meer dan 60 procent van de veenarbeiders aan de slag zullen komen in de veenderijen en dat de rest zal zijn aangewezen op D.U.W werk, Ook de belangen van de verve ners zelf werden niet over het hoofd gezien. Algemeen was men van oordeel, dat de grote bedrij ven de kla;p wel zullen kunnen opvangen, maar dat de kleinere verveners het komend seizoen en misschien ook nog wel een of twee seizoenen na dit jaar, als de. toestand niet verandert, een har de dobber zullen krijgen. Samen gaan van meerdere kleinere ver veners werd noodzakelijk geacht. In Barger Compascuum werd ge klaagd over de zeeT hoge sociale lasten, welke de vervéners moe ten betalen, lasten, speciaal van de W. W. wet, die: op de boeren veel minder drukken. Subsidie en turfcentrale De besprekingen waren te kort om tot concrete resultaten te kun nen leiden, hetgeen trouwens ook niet direct de bedoeling was. maar toch kwam men met betrekking tot het veenbedrijf wel tot de gevolgtrekking, dat subsidiëring door het Rijk van de persturf no dig zal zijn, wil men de overge bleven turf nog in de handel kunnen brengen. Oo'k werder uitvoerig gesproken over een te stichten turfcentrale, die het veen versneld zou kunnen opruimen en waarvan de met turf geprodu ceerde stroom zou kunnen dienen tot verwarming van de kassen Ult buitenland, die hulp in van de tuinders, die' zich op de j de overstroomde gebieden ver- daigronden zouden kunnen vesti- leend hebben, gen. De woningbouw.Nu het reddingswerk in de De woningbouw was een on-, overstroomde gebieden en het derwerp van dicsussie in alle drie v001'!0^1- dichten der duken. dp nlaatspn In Kla/ipnavppn wpvd voor zover dit mogeUlk is, toe- t,iiV laten dat de militaire hulDver- opgemerkt riet de huidige woning- grotendeel, beëindigd bouw niet paal btj de aard *an „ordl. wens ik miin bijzondere de plattelandsbewoners. Deze voe- waardering te uiten voor de of- len zich opgesloten in de rijen- fervaardigheid. ijver en be- landse zijde thans bezig met het dichten van twee grote stroom- gaten. Een van deze bressen is reeds wat kleiner geworden. De rijweg Moerdi.jk-Breda komt al weer droog. Het land er naast, wordt drooggemalen. Zowel de oude als de nieuwe rijbaan heb ben zwaar van het water te lij den gehad. Het herstel van deze wegen kan nog wel even duren. Ook de spoorlijn is zwaar geha vend. Oost-N ederlaudse toneelgroep De medewerkenden aan de nieuwe Oost-Nederlandse Toneel groep „Theater" zijn, naar wij vernemen: K. van Ierse], Rob de Vries (dié met de leiding belast zijn), Johan Schmitz, Jacques Snoek, Jo Slernheim, Lo v. Hens- bergen, Johan Walham, Jan Mod derman, Bernhard Droog, Sacco van der Made, Raimond Oosthout, P. van der Meulen, Caro van Eyck. Hetty Beck, Jenny van Maerlant, Liane Saalborn, Diny Sprok, Karen Anse, alsmede toneelsschoolleerling entwee vo lontairs. Het .voorlopig algemeen bestuur van deze toneelgroep is als volgt samengesteld: ir J. B. G. M, Rid der de van der Schueren, Com missaris der Koningin in de pro vincie Overijsel, Jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, Ch. G. Maizer, bur gemeester van Arnhem, M. van Veen, burgemeester van Ensche de, die als resp. voorzitter, vice- voorzitter, secretaris en penning meester ook het dagelijks bestuur vormen, alsmede dr G. A. Strick van Linschoten. burgemeester van Zwolle, mr A. L. des Tombes, burgemeester van Apeldoorn, mr Ch. M. J. H. Hustinx, burgemees ter van-Nijmegen en mr PI. W. genietroepen heel goed werk heb- Bloemers, burgemeester van De- ben verricht, is men van Neder- venter. een afstand van acht kilometer met een kistdam versterkt. De Oostelijke kant is met zandzak ken opgehoogd. „Onze soldaten hebben hier prima werk gele verd," verklaarde ir. Maris. Het gehele Zuid-Oostelijke deel van de Hoekse Waard komt dezer dagen droog. Op Goeree-Overflakkee heeft men bij Ouddorp de drempel van een der gaten al weer boven de hoogwaterstand gebracht. Aan 'n tweede bres wordt gewerkt. En kele polders in de omgeving van Ouddorp zullen binnen 'n maand droog zijn. mede dank zij de bin nendijken, die dit eiland in te genstelling met Schouwen-Dui- veland bezit. Een groot gat bij Herkingen is tot de helft van de grootte teruggebracht. Ook de diepte er van is beperkt. Bij den Bommel is men ook al aan het werk. Noord-Brabant. Dé rijksweg Dordrecht-Moer- dijk is weer droog. Het gebied aan weerszijden van deze weg wordt binnen een week van het water verlost. De oude rijbaan heeft niet veel geleden, maar de nieuwe weg is ernstig beschadigd Het land van Heusden en Altena is weer afgesloten van 't buiten water en wordt leeggemalen. De gaten aan weerszijden van de Moerdi.jkbrug zijn zóver dicht, dat bij hoog.water geen nieuw water naar binnen stroomt. De dijken worden nu verder verstevigd. Ten Westen van de Rode Vaart tot dicht bij Willemstad is een reeks van gaten provisorisch ge dicht. Ten Oosten van Willem stad is men bezig met opzinken, d.w.z. het plaatsen van zinkstuk- ken in de gaten. Ten Westen van Willemstad bij het fort Sabina is nog een groot gat. Misschien zullen zinkstukken hier uitkomst kunnen brengen. Verder West waarts zijn verscheidene gaten door Amerikaanse soldaten ge dicht. Nederlandse senïe-solda- ten werken hier verder aan de versteviging van de dijken. Bij Nieuw-Vossemeer waar Franse H. M, de Koningin heeft dc I ten. organisaties en personën. die volgende dagorder uitgevaardigd. mede gearbeid hebben aan het bestemd voor het personeel van JJ&iSfcn" "aWMnood- Zee-, Land- en Luchtmacht en tevens gericht tot de militairen bouv.\ waar hun dè mogelijkheid tot het houden van wat kleinvee en het verzorgen van een behoor lijke tuin is ontnomen. Dr. Albering kon het slechts ten dele met deze opmerking eens zijn. Hij geloofde dat deze moei lijkheden inderdaad golden voor het tegenwoordige geslacht, dat kwaamheid. waarmede deze zware taak door de koninklijke marine, de koninklijke land macht en de luchtstrijdkrachten is uitgevoerd. Gij hebt daarbij de uitnemende hulD gehad van de leger-, ma- nne- en luchtmachtcontingenten van verschillende mogendheden.. Gezamenlijk hebt leeft in een overgangstijd, maar menwerking met de niet-mili- dat de eisen van degenen die over'taire organisaties, oersonen en 15 jaar deze woningen bewonen groepen van personen, die met anders zullen zijn dan nu. - In Klazienaveen werd verder gezegd, dal de welslandseisen voor het bouwen van een particu- lieré ivoning veel te hoog zijn: In Barger Compascuum uifte een middenstander de klacht dat de jongelui worden gedwongen naar Emmen of waar dan ook te ver huizen, omdat er geen woning bouw is in hel dorp. Er zou geen rekening worden gehouden met het vrij grote aantg.1 mensen, dat bij de plaatselijkemiddenstand werk kan vinden en vindt. In Emmer Compascuum werd de woningbouw weer van een an der standpunt bekeken. Wij ho pen daar in ons nummer van mor gen op in te gaan. Dr. Albering legde er de na druk op dat dit bezoek door meer dere en ook langere zou worden gevolgd. Dit was een eerste ken nismaking. In alle plaatsen waar hij kwam, vroeg hij de moeilijk heden, enz, in een soort plaatselijk rapport te verwerken. Ook ver zocht de partijsecretaris in de af delingen van de K.V.P. en andere en naast u hun offervaardigheid en arbeidskracht aan de eerste leniging van de nood gaven, de burgerlijke autoriteiten, die de leiding en de verantwoorde- liikheid voor de noodmaatrege- len hadden, de onmiddelliike j eerste hulp gegeven, die zii bii j de moeilijke taak. waarvoor zii gesteld waren, nodig hadden". Tevens heeft H. M. de Konin gin het volgende schrijven ge richt aan de minister-president: „Dc biizöndere waardering die ik in bijgaande dagorder uit voor de bijdrage die de militairen brachten voor de eerste leniging van de watersnood, geldt uiter aard in dezelfde mate voor de talrijke niet-militaire autoritei organisaties bekendheid te geven aan het voornemen om een rap port over Zuid Oost Drente samen te stellen, opdat eenieder zich met wensen en klachten zou kunnen melden bij de plaatselijke K.V.P. besturen, die deze gaarne zullen doorgeven. Staatssecretaris van Rhijn Vakbeweging van nationaal belang (Van onze parlementaire redactie). Na de begroting van Financiën in eerste termijn afgehandeld te hebben, heeft de Eerste Kamer Woensdagmiddag nog een wijzi ging van een drietal sociale wet ten behandeld. De staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. van Rhijn, zei in zijn verdediging van de wetswijzigingen zij werden alelen door prof. Molenaar (VVD) aangevallen dat zij gezien moe ten worden als een poging tot unificatie van de sociale verze keringen. Het bezwaar van prof. Molenaar tegen de vergroting van de Ra den van Arbeid,door het opne men van meer vertegenwoordi gers van vakcentrales de vak beweging wordt weer op haar wenken bediend mopperde de VVD-man, deelde de staatssecreta ris niet. „Samenwerking met de vakbeweging is een. zeer groot nationaal belang. Indien zij wen sen heben, die redelijk zijn. waar om zouden wijze dan niet ver vullen?" De staatssecretaris ver klaarde nog. dat de K.A.B. tot dusverre in 9 van de 24 raden niet vertegenwoordigd is geweest. De wetsontwerpen werden door de Kamer goedgekeurd. directeur van het Waterloopkun dig Laboratorium te Delft; ir. R. Verloren van Themaat. van het Ingenieursbureau van v. Hasselt en Koning te Nijmegen: ir. J. W de Vries, hoofdingenieur-direc teur van de Rijkswaterstaat, spe ciaal belast met de benedenrivic. ren en ir. L. Th. van de Wal oud-hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat ir. Zuid-Hol land. Tot secretaris, resp. adj.-secre taris zijn benöemd dr. ir, J. van Veen. hoofd Studiedienst voor de benedenrivieren en ir. K. F. Val ken van de Rijkswaterstaat. Deze commissie zal Zaterdagmorgen op het ministerie van Verkeer en Waterstaat worden geïnstalleerd door mr. Algera. A DL AI STEVENSON NAAR INDONESIË WASHINGTON, 17 Febr. (P.I. Aneta). Adlai Stevenson, die democratisch candidaat was voor het presidentschap der Verenigde Staten, heeft heden een bezoek jebracht aan de Indonesische am bassade te Washington om een visum te verkrijgen voor zijn aan staand bezoek aan Indonesië, dat een onderdeel is van zijn rondreis door Azië en om bijzonderheden over de reis door Indonesië te bespreken met de Indonesische ambassadeur in de V.S., dr, Ali Sastroamidjojo. De heer Steven son denkt, ongeveer 6 April in Indonesië aan te komen voor een verblijf van zes dagen, Leiders Verzetsactie in Deense leger berecht KOPENHAGEN, 18 Febr. (Reu ter). Twee leiders van de ver zetsactie in het garnizoen van Hadersley (Zuid-Jutland) tegen de verlenging van de diensttijd met zes maanden zijn Woensdag veroordeeld tot 14 dagen gevan genisstraf. Op een van hen, Jo hannes Andersen, werd een brief gevonden van de Deense commu nistische jeugdbeweging. Men ver moedt dat deze brief hem na zijn arrestatie in handen werd ge speeld. Kaasmarkt Woerden WOERDEN. 18 Febr. Kaas markt Woerden, aanvoer 20 par- tiien. Ie soort 231234. 2e soort 227—230. zware tot 237. Scheepsberichten Altani Buenosaires-R'dam 20 Antw. verw.: Edam Newyork- R dam 17 te Antwerpen; Ridder kerk R'dam-Pergolf 18 v. A'dam; Tara R'dam-Buenosaires 17 te Santos. Fairsea A'dam-Svdney ITthv. Lissabon-Ptsaid; Helder A'dam-W. Indië 18 Ciudad Tru- ïillo verw.: Johan van Ildenbar- nevelt A'dam-Ti. Priok 18 te Colombo: Kota Gede 18 v. New- york-Indonesië via Beiroth: Oranje Ti. Priok-A'dam 17 120 m. Z. Oostp. Kreta-Southampton: Oran.jefontein A'dam-Z. Afrika b. 17 Finisterre-Teneriffe; Overi.isel R'dam-Indonesië 18 v, Curacao -Hollandia; Straat Soenda Oost Afrika-Japan 15 v. Belawan- Penang. Tjisadane Z. Amerika- Japan 14 te Durban: Waal 17 v. A'dam-Hamburg: Waterland A'dam-Buenosaires 17 te Monte video: Kedoe Indonesië-R'dam d. 18 Kd. Bon: Langkoeas R'dam- Indonesië 18 te Southampton: Oraniestad Cristobal-A'dam 18 te Curacao: Saoaroea W. Afrika- A'dam p. 18 Finisterre-Lehavre: Meerkerk R'dam-Kobe 15 te Ta- kubar: Phrontis A'dam-Indonesië 16 te Swanea: Poelau Laut New- york-Indonesië 17 v. Suez n. Rastanura: Joh. v. Oldenbarne- velt 18 v. Colombo n. Belawan: Muiderkerk R'dam-Calcutta 19 Kax-achi verw.: Phrontis A'dam- Indonesië 18 v. Swansea n. Pt. Said: SingkeD Indonesië-A'dam o. 18 Finisterre: Talisse verw. d. 18 nm. Gibraltar-Pt. Said van A'dam-Indonesië: van Riebeeck 19 te Surabaja verw. Waterman Pusan-R'dam 18 gaan Hainan- Singapore. Seheepstij dingen Kustvaart Tipda 17 te Grimsby: Santa Margherita 16 te Liverpool: Zee land 17 te Par: Iinspecteur Mel- lema 17 te Tunis: Wegro 17 te Kalmar: Zwerver 17 te Copen- t hagen: Confiance 17 te Lubeck: Mars 18 pass. Holtenau: Bonaire 17 te Huil; Canada 17 n. Sunder land: Ali 15 te Colchester: Bar bara 15 te Great Yarmouth: Con tact 17 te Antwerpen: Cornelis 17 n. Tvne Doek; Deo Gloria 16 te Brussel: Geziena 16 te Londen: Iris 16 n. Gluckstadt: Tide 16 te Bordeaux; Tim. 17 te Kings Lynn: Baltic 16 te Blvth: Refuge 16 v. Harlepool; Refuge 1 16 v. Hartlepool: St. Walburg 16 v. Bostonlinks: Hazewint 16 te Lagos: Nigeria 16 ie Lagos: I Liberia 17 v. Lagos: Gruno 17 v. Aalborg: Margaretha 17 te I Dordrecht: Mary Ward 17 te Co- I Denhagen: Berend n. 17 te Ar- broth: Rockert 17 v. Londen: Aruba 17 te Marseille; Bounlv 17 pass. Vlissingen: Curacao 17 te IJmuiden: Carel 17 v, Londen: Oldambt 17 te Caen; Dina 17 te Great Yarmouth: Irene s 17 te New Castle on Tvne: Havik 1.7 te Galvvav: Oceaan 17 te Nanles; Anna h. 17 Seracuse: Ruia 18 v. Odense: Jozo 17 v Aalborg: Alida 17 v. Antwerpen: Abro 16 le Kolding: Albert s 17 v_ Efing: Schokland 17 -v. Helsingborg; Albatros 17 te Rotterdam: Mak- kum 17 v.. Delfzijl: Batavier 17 te Stromstad: Brinio 17 te Mal- mö: Paraat 17 v. Cardiff: Jan 17 te Oxelosund: Aldebaran 17 te Newcastle on Tyne: Castor 17 n. Hull: Cateli 17 te Dover: Flevo 17 le Kingslynn: Helios 17 pass. Oxelosund; Hoogeland 17 te Aar- hus: Liberty 17 te Goteborg: Ma- iori 17 n. Bergen: Manta 17 n. Kvalenerget: Pres. Roosevelt 17 te Kopenhagen: Ttriton 17 n Antwerpen. Kalverenmarkt Utrecht UTRECHT. 18 Febr. voer 310, nuchtere kalveren- Prijzen f 28,tot 37.50, over zicht: handel redelijk. Harlinger Have-iï Aangekomen: Birmingham van j Amsterdam: Patria van Amster dam; Gaasterland van Rotterdam Vertrokken: Birmingham naar Goole; Gaasterland nar Aberdeen I Kustvaart: Mars, Hengelo— Aan- Gothenburg; Viking no. 6 polder Hamburg; Zwerver, Zaandam —Kopenhagen; Weltevreden, n. Lijsehil.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4