Minister v.dL Kieft stond voor welwillende Senaat RADIO Speeltuin en taart voor jarige Marijke Pleidooi Mr Teulings voor positie middengroepen programma Financiën en Economie Toen Henkie gevallen was. ...KON MOEDER HEM METEEN MET EEN CADEAUTJE TROOSTEN de blauwe Saffier Pagina 4 DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 (Van onze parlementaire redactie) Minister v. cl. Kieft en de nieuwe Staatssecretaris van Financiën Mr Dr van den Berge, vonden gistermorgen bij de behandeling van de begroting van het departement van Financiën in de Eerste Kamer een welwillende Senaat tegenover zich. Verscheidene sprekers gaven uiting aan hun vertrouwen in het beleid van de minister. De be noeming van een Staatssecretaris ontmoette eveneens instemming. Het is verstandig van de minister, dal hij niet alleen de zware last van zijn departement draagt, vond Mr Pollema. De gevolgen van c de watersnood Deze financiële deskundige van de C.H.U.-fractie waarschuwde tegen ondoordachte belastingver laging. De belastingpolitiek is steeds gericht geweest op de handhaving van het monetaire evenwicht. Dat moet zo blijven. Mr. Pollema voelde meer voor z.g.n. gerichte tegemoetkomingen dan voor een aanzienlijke belas tingverlaging. Hij had nog enkele bescheiden wensen zoals de af schaffing van de belasting op stu diebeurzen. Verder vroeg hij de minister nog eens na te gaan, wat er gedaan kan worden aan de vereenvoudiging van de be lastingwetgeving. „Men komt daar niet weer uit," verzucht te hij. Een heel ander geluid over be lastingverlaging liet prof. Helle- ma (A.R.) horen. Deze econoom bepleitte belastingverlaging een middel tot bevordering van de werkgelegenheidspolitiek. Hij wenste verder die belastingen af geschaft te zien, die ontworpen zijn om de betalingsbalans te verbeteren. Zij zijn, nu het be oogde doel bereikt is, niet meer nodig. Prof. Hellema constateer de, o.m. bij de commissarissen- belasting, een aanmerkelijk ver schil van inzicht tussen de mi nister en zijn fractie ten aanzien van de vraag, wat verstaan moet worden onder een sociaal recht vaardige verdeling van lasten. Dit verschil van inzicht is ook waarneembaar bij de opvattingen over inkomsten-belasting op stu diebeurzen. Prof. Hellema vroeg verder aan intellectuelen toe te staan hun studiekosten als af trekbare kosten op hun inkomen in mindering te brengen. als te Financiële gevolgen wa tersnood. Mr. Teulings <KVP) was eigen lijk de eerste spreker, die in zijn betoog de gevolgen van de wa tersnood op de financiële positie van ons land betrok. Hij consta teerde de neiging om het pro bleem van de werkgelegenheids politiek te laten rusten tot dc maatregelen tot herstel hun be slag hebben gekregen. Die neiging achtte hij zeer ge vaarlijk. „Wij zouden 'n tweede ramp over ons volk brengen als wij de werkgelegenheidspolitiek tot een probleem van de tweede rang gingen maken. „De oplos sing, aie de regering voor ogen staat om de herstelkosten te fi nancieren: tegenwaarden-gelden gekoppeld aan een staatslening om de inflatoire werking van het gebruik der tegenwaarden op te vangen, juichte Mr. Teu lings toe, al had ook hij natuur lijk liever gezien, dat de tegen waarden gebruikt hadden kun nen worden om de staatsschuld VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00— 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nws en weerberichten; 8.18 Gram.: 8.50 Voor de huisvrouw; 9.05 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor1 de kleuters; VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen" cau serie; 10.05 Morgenwijding; VA RA: 10.20 Gram.; 10.30 School radio: 10.50 Orgelspel; 11.15 Voor dracht: 11.35 Pianorecital: AVRO: 12.00 Hammondorkest: 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Sport en prognose: 12.48 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram.; 13.20 Lichte muziek; 13.50 Gram.; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Viool en piano; 14.50 Voor dracht; 15.10 Creoolse liederen; 15.30 Musette-orkest: VARA: 16.00 Gram.; 16.30 voor de jeugd; 17.00 Gram.: 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 13.15 Felicitaties; 18.45 „Achter de Horizon", hoor spel: 19.00 Koorzang; 19.18 Zang en gitaar: VPRO: 19.30 „Vreugde en verdriet", causerie; 19.50 Be richten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boek bespreking; 20.10 Vierhandig pia nospel; 20.30 „Europa één", cau serie: 20.40 '„Aanpassing", cause rie; VARA: 21.00 „Les Troyens a Carthage", opera (acte III en IV); 21.50 Reportage; 22.10 Buiten lands weekoverzicht: 22.25 Lichte muziek: VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie: 22.45 Avondwiiding. VA RA: 23.00 Nieuws; 23.15 „In Hu welijk en Gezin", causerie: 23.30 24.00 Pianorecital. HILVERSUM II. 293 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws: 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymnast,; 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag: 8.00 Nieuws en weerberichten: 8.18 Gewijde muziek: 3.45 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huis vrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Viool en piano: 11.35 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen; 12.33 Gevar. mu ziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nws: 13.15 Lichte muziek; 13.45 Gram,: 14.00 Schoolradio; 14.30 Gram.; 14.50 Sopraan en piano; .15.05 Gram.; 15.15 Voordracht; 15.35 Harpensemble: 16.00 „De aanleg van een mooi gazon", causerie: 16.15 Sopraan, viool, clarinet en piano; 16.35 Gram.: 17.00 Harp. fluit en cello; 17.30 Militaire re portage; 17.40 Gram.: 17.45 Fries programma: 18.00 Gram.: 18.10 Surinaamse volksmuziek: 18.40 Huismuziek; 19.00 Nws en weer berichten; 19.10 Regeringsuitzen ding: Verklaring en toelichting; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant: 20.20 Kapelkoor en solisten; 21.30 „Bij de dijken"; 21.55 Mariniers- kapel: 22.25 Kunstoverzicht: 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Nws en S.O.S.-berichten: 23.15 Interna tionaal evangelisatie programma; 23.30—24.00 Gram. Vrijdag 20 Februari 1953 AVRO: 20.15—21.45: 1. „We ma ken 't bont". 2, Weerpraatje. - Pauze. - 3. „Hoe wilt u ons zien?" Hij spoorde minister v.d. Kieft aan, spoed te maken met het overleg inzake het gebruik der tegenwaardefondsen. „Thans is 't juiste psychologische ogenblik daar." Over de onoverzichtelijk heid van de belastingen plaatste Mr. Teulings nog enige behar- tigingswaardige opmerkingen. „De onoverzichtelijkheid maakt het moeilijk de belastingpolitiek van de regering te begrijpen. Zij geeft bovendien aan demagogen een wapen in handen, waarvoor scha de wordt toegebracht aan de of ferbereidheid van ons volk." Ook Mr. Teulings huldigde de opvatting, dat de studiekosten van kinderen in aftrek gebracht moeten worden op het belastbare inkomen. „Help de middengroe pen," vroeg hij minister van de Kieft. „De studiekosten vormen juist in die groepering één van de grootste knelpunten." Benelux-perikelen. De heer van Tilburg (Arb.) maakte melding van een bericht, dat België de inkomstenbelasting met 5 pet zal verhogen om de herstelkosten te financieren. Is het dan wel juist, dat wij, die veel zwaarder zijn getroffen, de belastingen voor het bedrijfsle ven willen verlagen? De heer van Tilburg meende, dat van het getroffen gebied niet al te veel werkobjecten verwacht moeten worden. Dijkaanleg en bodem verbetering vereisen specialisten en physiek zeer sterke arbeiders. De moeilijkheden rond de unifi catie van de accijnzen in de Be nelux besprekende opperde de heer van Tilburg het idee geen verdrag meer met de Benelux- partners te sluiten zonder daarin een datum van ingang op te ne men. Hij hoopte, dat ook in de parlementen van België en Lu xemburg de bezwaren zullen toe nemen tegen de zeer vertraagde afspraken. Over de afwikkeling van de oorlogsschade in de pu bliekrechtelijke sector, „dit gaat te traag." was de heer van Til burg niet tevreden. Prof. Molenaar (VVD), de eer ste spreker in de middagverga dering, drong er bij minister van de Kieft met klem op aan enig perspectief te openen op de fi nanciële maatregelen, die de re gering met het oog op de wa tersnood voorbereidt. Van deze ramp verwachtte hij in het algemeen weinig vergro ting van de werkgelegenheid. Wel voorzag hij van het herstel der schade een inflatoire wer king, die op het ogenblik nog door weinig deflatoire tendenzen kan worden opgevangen. Prof. Molenaar voor stop zetting openbare werken. Waardoor kunnjen die deflatoi re tendenzen versterkt worden? Prof. Molenaar zag maar één middel: onmiddellijke stopzetting van alle openbare werken en het uitschrijven van een staatslening. Hij bepleitte verder nog afschaf fing van een aantal belastingen. Het gaat niet om een onmiddel lijke toezegging, het gaat mij om de hoofdlijnen waarlangs de re gering tot ontspanning op fiscaal gebied denkt te komen." Baron de Vos van Steenwijk (VVD) vroeg om een commissie, die de kolonisatie van de Zuiderzee- gronden en de sanering van stre ken met kleine boerenproblemen kan bestuderen. Deze commissie zou dan moeten nagaan hoeveel kleine boeren in de Zuiderzee polder aan grond geholpen kun nen worden. De heer Geugjes (CPN) probeerde hierna met veel holle woorden aan te tonen, dat de arbeiders bij de belastingver laging zullen worden achterge steld bij de ondernemers. Hij fulmineerde tegen het gebruik van de tegenwaardegelden voor de financiering van het herstel der watersnoodschade. De kosten van het herstel wilde deze com munistische afgevaardigde ge dekt zien door een heffing in eens oo grote vermogens en win sten, De beraadslaging over de begroting van Financiën werd hierna verdaagd tot Dinsdag middag 24 Februari a.s. Dan komt minister van de Kieft aan het woord. Ook de begroting van het gemeentefonds voor 1953 moest worden aangehouden, om dat minister van de Kieft niet da delijk wist te antwoorden od een vraag van de heer van Tilburg. De begroting van het staatsmunt- bedrijf werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Dividend Holland-Amerika Lijn Comissarissen van de „Holland- Amerika lijn" hebben besloten aan de oo 26 Februari 1953 te houden aandeelhoudersvergade ring voor te stellen, het dividend over 1952 te bepalen op 12 pCt.. waarvan 10 pCt. in nieuw uit te geven aandelen en 2';- pCt. in contanten. Bij aanvaarding van dit voor stel behoeft geen uitkering op de aandelen meer te geschieden, aangezien commissarissen en di rectie in November 1952 in het belang van aandeelhouders heb ben gemeend, een interimdivi dend als bovenstaand te moeten uitkeren. De hoofdinspecteur der directie belastingen heeft art. 1. eerste lid van de wet oo de herkapi talisatie 1951 op dit interim-di vidend van toepassing verklaard, zodat hiervoor t.z.t. slechts 20 pCt. inkomstenbelasting is ver schuldigd, mits een desbetref fend verzoek bij het aangifte biljet wordt ingediend. Deelneming Billiton in Zuid-Rhodesisclie Tinuiij. De N.V. Billiton MaatschaoDij heeft een meerderheidsbelang verkregen in de komende Kama- tivi Tin Mines Ltd.. gevestigd in Zuid-Rhodesia. De Kamativi Tin Mines Ltd. bezit uitgestrekte concessie-ter reinen in Zuid-Rhodesië. waarin belangrijke ti nertsreserves ziin aangetoond. Een uitgebreid pro gramma voor een intensieve nadere exploratie en. zo moge lijk. voor een exploitatie van de betrokken terreinen zal spoedig worden uitgevoerd. De vennootschap beschikt thans over een geplaatst kapitaal van 200.000 dollar. Met de uitvoering van het verdere programma zul len niet onbelangrijke geldmid delen zijn gemoeid. De N.V. Bil liton Maatschappij zal ontreden als manager van het bedrijf. Duitse aanklacht legen Algemene Kunstzijde Unie Bij de rechtbank te Wupper- tal is opnieuw een aanklacht in gediend tegen de Algemene Kunstzijde Unie. Klagers zijn een aantal Duitse aandeelhouders. Zii richten zich tegen het Neder landse voornemen om bii een eventuele schadeloosstelling van Duitse aandeelhouders door de A.K.U. diegenen uit te sluiten, dien hun aandelen na 10 Mei 1940 door aankoop in Nederland heb ben verworven. De strocartoniuduslrie De Nederlandse strocarton- industrie. waarvan de meeste be drijven in de provincie Gronin gen ziin gevestigd, heeft beslo ten voor de periode Februari Maart een productie-beperking van 10 procent in te voeren. De productie-beperking bedroeg in de voorgaande periode 25 pro cent. Deze gunstiger ontwikke ling is een gevolg van een ver groting van de order porte feuille over de gehele linie. De prijzen bleven in de laatste periode vrii stabiel. Groot spaaroverschot in Januari De spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbank- bond, hebben in Januari een overschot behaald van 20.940.844 gulden. Inleg en terugbetaling beliepen resp. 63.169.760 gulden en 42.228.916 gulden. Bii de niet aangesloten algemene spaar banken is een spaaroverschot be reikt van 1.192.886 gulden en bii de banksoaarbanken van 1.031.196 gulden. Bij al deze snaarinstel- lincen is dus in Januari niet minder dan ruim 23 millioen gulden meer ingelegd dan terug betaald. Bii de Rijkspostspaar bank is 8 millioen gespaard. Onveranderd dividend „Onderling Belang" Een iets ruimere deviezen-toe wijzing heeft de goederenaan- voer in Indonesië van de N.V. Handelsvereniging „Onderling Belang" vermeerderd en de maatschappij in staat gesteld tot uitbreiding en grotere differen tiatie te komen, aldus het ver slag over 19511952. Een en an der heeft een gunstige uitwer king op de omzetten en de resul taten gehad. De verlies- en winstrekening geeft een batig saldo aan van ƒ92.914.(v.j. ƒ45.569.Hierin ziin vermeld de baten en lasten van het be drijf in Nederland en de ontvan gen transfer uit Indonesië. De transferabele winst over het ver slagjaar komt ten goede aan het thans lopende boekjaar. Voorge steld wordt een onveranderd dividend van 8 procent. De directie heeft terdege reke ning te houden met de nieuwe importeurs, doch door het voeren van een voorzichtig beleid onder vindt zii hoegenaamd geen na delige gevolgen. Haven- en transportdiefstallen waren in de eerste maanden van het jaar nog bepaald verontrustend, doch sindsdien is een aanmerkelijke verbetering ingetreden. Aan de liquide middelen worden door de nieuwe imoortbepalingen zware eisen gesteld. Amerikaanse bedrijven naar Nederland In 1952 zijn meer Amerikaanse dochterondernemingen in Neder land gevestigd dan in de drie voorafgaande jaren tezamen. Van 1949 tot en met 1951 waren het er acht. in het afgelopen jaar be droeg het totaal tien. Zeven er van waren belangrijke bedrijven. Oo dit ogenblik ziin nog dertig a veertig gevallen in behande ling. Hiervan ziin zeven in een vergevorderd stadium van voor bereiding gekomen en in de eerstvolgende maanden worden hieromtrent beslissingen ver wacht. Daar zijn opnieuw grote pro jecten bii voor de vestiging in Nederland van industrieën, die voor ons land nieuw ziin. onder andere een fabriek van offset persen. Deze zou uiteraard hoofdzakelijk voor de buiten landse markt dienen te werken. Het is opmerkelijk, hoe vaak aan Nederland de voorkeur wordt gegeven voor bedrijven. die hun afzetgebieden buiten Nederland moeten vinden. Er ziin de laatste jaren meer pro jecten in Nederland tot stand gekomen dan in alle andere Europese landen tezamen. Ook niet-industriële ondernemingen, b v. aankoopbureaux. beschou wen Nederland als geschikte basis voor het centraliseren van hun activiteit. In deze richting schenkt men thans eveneens aandacht aan het feit. dat Neder landse ondernemingen in staat ziin om diensten voor Ameri kaanse ondernemingen in het buitenland te verrichten, zoals voor het uitvoeren van aan- nemerswerken. het ondernemen van havenaanleg en dergelijke. Beursoverzicht Young beheerst de beurs AMSTERDAM. 18 Febr. „Het is Young wat de klok slaat", sinds de handel in een aantal Duitse obligaties vanaf Maandag j.l. is hervat. Deze drukke hoek vormde echter de enige attractie voor de scholieren, die deze Woensdag eens een kijkje kwa men nemen in de Amsterdamse Effectenbeurs. Overal elders ging het zeer kalm toe. „De aardig heid is er van af", zegt de beurs. Januari was een hausse maand. Februari begon vanzelfsprekend met een terugslag bij de ramp, maar nu het normale leven her vat is, blijkt er aanmerkelijk minder animo te bestaan dan voorheen. Alleen voor de locale industrieën heerst er goede vraag en vergeleken bij enige weken geleden, is hier een behoorlijke koerswinst gemaakt. In navol ging van de vaste stemming in Londen, steeg Young aanvanke lijk een drietal punten tot 86%. Naarmate het beursuur vorderde, groeide echter de belangstelling en onder zeer drukke handel werd gemakkelijk de 90 gepas seerd. Als hoogste notering kwam 91% uit de bus, daarna volgde een lichte achteruitgang tot ca. 90. Ook Dawes was enkele pun ten beter. Internationale soorten openden iets lager, maar de willige stem ming voor Young deed ook hier enige belangstelling ontstaan, zo dat iets boven de noteringen van gisteren gesloten werd. Het ver slag van de K.N.S.M. ademt, vol gens de beurs, een te pessimisti sche geest, gezien de fraaie winst cijfers. De scheepvaartafdeling was dan ook opnieuw een klei nigheid in reactie. Ook de cul tures wisten het niveau van gis teren niet geheel en al te hand haven. Staatsfondsen prijshou- den. Hij lachte door z'n tranen heen. toen hij die vliegmachine zag Wat is het heerlijk voor een Moeder, als ze een cadeautje tevoorschijn kan toveren! Dan zijn de tranen ais bij toverslag verdwenen Dan lacht ieder kind. Dan is alle leed opeens vergeten. En Moeder is, voor de zoveelste keer, een echte uitkomst in de nood! Die cadeautjes hoeven niets te kosten Ook U kunt elke week een verrassing voor Uw kinderen meenemen. En dat hoeft U geen cent te kosten! Zeepfabriek „De Klok" bezorgt U helemaal gratis zo'n cadeau! Hoe dat kan? U vindt in elk Klok-verrassingspakket zo'n gratis cadeau! „Kijk", zei de Klokfabriek, „we doen alle beste wasmiddelen, die de huisvrouw toch elke week nodig heeft, in één pak. Dat spaart verzendgeld. En voor dat geld kunnen we iets leuks kopen om de kinderen te ver rassen". 'n Goed idee, met? 1 pak Snelwerkond Sneeuwwit f. 0,37 1 pak Snelwerkend Sneeuwwit 0,37 1 dubbel stuk Klokzaep 1. 0,25 1 groot pak alkalivri] Klik Wolwaimiddel 0.41 Het Klok-verrassingspakkot kost maar I. 1.40 Die cadeaux krijgt U er helemaal gratis bij Ja, voor niets! En dan moet U eens zien, wat voor prachtige cadeautjes er uit de Klok-ver- rassingspakkettenkomen! Mooie bekers, vliegtuigjes, cowboy- en Indianenfiguurtjes, fluiten, kin derzakdoekjes, autootjes, kleur- boekjes, potloden, pudding vormpjes, drijvende eendjes U heeft zoiets nog nooit mee gemaakt! Er komen zelfs Delfts blauwe asbakjes, platelen vaasjes, scheerapparaten en nog andere nuttige en mooie dingen uit. Ga nü naar Uw winkelier. Haal Uw pakket met de verrassing. Wie weet, wat er voor U inzit. Alles dus in één pak mèt de verrassing In elk Klok-verrassingspakket vindt U2 pakken Snelwerkend Sneeuwwit. Géén wasmiddel geeft bij Uw witte en bonte was zo'n schitterend resultaat! 't Is ver bluffend! En 't kost bovendien maar 37 cent per pak! 1 Dubbel stuk rijkschuimende Klokzeep. Zo zuiver, zo vet, zo rijk schuimend, dat U zich verbaasd afvraagt, waarom U niet veel eerder die kostelijke zeep bent gaan gebruikenEn dat voor 25 cent. 1 Groot pak alkalivrij Klik Wolwasmiddel. Ja, ook het échte Klik Wol wasmiddel zit in het verrassings pakket. Klik is 't beste was middel voor dekens, wol en zij. Alles komt als nieuw uit 't veiligreinigend Kliksop tevoor schijn! 41 Cent slechts kost het grote pak Klik Allemaal dingen, die U elke week toch nodig heeft. Alles van de allerbeste kwaliteitMaar als U ze tegelijk koopt, dan krijgt U er een van die reusachtig aardige verrassingen bij! En 't verrassingspakket kost U er geen cent méér om! De Klok-verrassingen krijgt U dus geheel gratis (Van onze verslaggever) Het wapen van de Verbindings dienst heeft gistermorgen op het Paleis Soestdijk zijn jarig pete kind, Prinses Marijke, een fraai geschenk aangeboden. Deze eer viel te beurt aan een deputatie van de Verbindingsdienst uit Utrecht, waar een prachtige speel tuin en een taart gemaakt wer den. Het is een miniatuur speeltuin met een wip en schommel en een zweefmolen en alles kan be wegen en draaien. In de speel tuin staat ook nog een bankje om uit te rusten en daarboven hangt een parasol in de blauw-witte kleur van het Wapen. Maar het mooiste van de speeltuin is toch wel het orgeltje, een ingebouwde speeldoos met een keurig beschil derde voorgevel. Er zitten glim mende pijpjes in het orgel, die stuk voor stuk zijn geslagen en gepolijst. Het materiaal van de speeltuin is van messing en hout. De omrastering en de lantaarn- tjes, die eeht kunnen branden, zijn van koper. Ontwerper van dit prachtig stukje handwerk is de burger radio-technicus A. F. de Vette. De soldaat R. Endenburg uit Den Haag en de burger-instrument- maker E. Gaazenbeek hebben de speeltuin in twee maanden tijd gemaakt; zeker een compliment waard. De tekenaar en schilder van het orgeltje is de burger-teke naar v. d. Linden. In het grint van de speeltuin is het wapen van de Verbindingsdienst in mozaiek ingelegd. Hetzelfde wapenteken sierde een formidabele chocolade taart, die in de bakkerij van de kazerne werd vervaardigd. Het is de Verbindingsdienst wel toe vertrouwd zijn lief jarig petekind te verwennen. Het prinsesje was enthousiast over de speeltuin en begon direct de familiekring gevierd. aan de knopjes te draaien, die de speeltuigen in werking stel den. Niet alleen zij vond het prachtig, ook Prins Bernhard was vol belangstelling, zozeer dat hij zei: „Dit is eigenlijk niet voor kinderen, maar voor ons". Ook op deze dag werden er honderden brieven met geluk wensen op het Paleis Soestdijk bezorgd en cadeautjes waren er in grote mate uit alle delen van het land. Een pop, een beertje, fröbelwerk, tekeningen enz. Hier na kwam er bezoek van de beide peten van de Prinses, mevrouw Bos en de 'heer Wiitens, en gis termiddag werd de verjaardag in Nu het water enigszins is gezakt proberen de bewoners iets van hun huisraad in veiligheid te brengen. Een inwoonster van 's-Gravendeel komt per boot van zulk een tocht terug. FEUILLETON 'N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN I Door P. C. WREN „Als je geestrijke dranken, dui velse chefs en spoken van schoon moeders bedoelt, die heb ik zelf gezien", antwoordde de Engels man. „Want dat was de enige oplos sing die mijn sergeant-majoor kan geven. „Geesten, duivels, spoken", fluisterde hij, toen hij zich voorstelde dat de onderoffi cier blijkbaar door een lijk ver moord was, en dat de hoornblazer in het niets opgegaan was, com pleet met geweer en hoorn. Hier schoten we echter niets mee op en ik gaf de sergeant- majoor opdracht, in alle richtin gen wachtposten uit te zetten, en de mannen in groepen hun beesten te drenken en te verzor gen. Ik gaf order vuren aan te leggen en soep te koken; over een uur echter moest de hele troep gereed zijn om met het maken van graven te beginnen. Bij alarm moest iedereen het fort binnengaan doch alleen bij alarm. Verder kwam er niemand in. Bij de poort moest een wacht gezet worden. „We zullen samen een onder zoek in'stellen", zei ik tot de sergeant-majoor, en wij namen een teug cognac uit mijn fles. Hemel, George, we hadden het nodig". Terwijl de man zijn bevelen gaf wachtte ik op hel dak. Ik was liever in het zonlicht dan in het halfdonker van de kazerne. Ik keek aandachtig naar het ge zicht van de onderofficier: het was vertrokken van pijn, woede en haat, Het werd alweer erg warm en er kwamen duizenden vliegen op het dak af.... Het gezicht van de vermoorde observeerde me; ik wendde het hoofd af en beschouwde de man die dicht bij me lag. Ja, hij was zonder enige twijfel met eerbied neergelegd en verzorgd. Zijn handen waren op de borst ge vouwen zijn ogen gesloten, en onder zijn hoofd was een pa troontas geschoven. Waarom was hij zo anders behandeld dan de anderen? En dan de dode wiens kepi af gevallen was en die blootshoofd over de woestijn stond te staren? Alle anderen hadden hun kepi tot bijna over de ogen gescho ven, terwijl bij hem de schot wond recht tussen de ogen dui delijk zichtbaar was. De twee kepi's lagen naast elkaar en op eens zag ik met verwondering dat de voering van één ervan losgetrokken was en de leren band naar buiten geslagen. Het was duidelijk te zien dat dit heel kort geleden gebeurd was: het waren geen oude scheuren. Een kogel kon onmogelijk dit effect veroorzaakt hebben; de liggende dode was door de borst gescho ten en de staande man was, zo als ik al zei, tussen de ogen ge troffen en hij kon onmogelijk zijn kepi zo gedragen hebben dat die daarbij getroffen was. Van wie was de gescheurde kepi? Het was vreemd, zoals alles binnen dat fort vreemd was. De staande doden, de vermoorde commandant, de verzorgde dode, de verdwenen hoornblazer, de gescheurde kepi Ik kan niet zeggen waarom, maar van de kepi met zijn uit elkaar getrokken voering keek ik instinctief naar het papier dat de commandant in de hand ge klemd hield. Was er misschien enig verband tussen deze din gen? Ik wilde het papier al pak ken, toen ik opeens bedacht dat ik beter op de sergeant-majoor kon wachten. Dit moest gerech telijk onderzocht worden en ik had een getuige nodig. Doch zonder het papier aan te raken, kon ik zien dat er in het Engels op geschreven was! Ook dat nog. Een Engels geschrift in de hand van een dode Franse officier in het hart van de Sahara! Want dat dit geen Engelsman was, was zeker, evenmin als de staan de kerel, die meer op een Ita liaan leek". „En de liggende dode? Ik heb gehoord dat er wel een paar Engelsen in 'het legioen zijn", vroeg Lawrence. „Inderdaad, dat kon heel goed een Engelsman zijn. Iemand die je je zou voorstellen in de offi- cers-mess van een van jullie regi menten. De Engelse kostscholen en universiteiten leveren ze mij honderden zo af. Ja, ik weet wat je denkt: een Engels geschrift; een legionnair die er Engels uit ziet; zijn kepi naast de man die het papier vasthoudt; en de voe ring uit de kepi getrokken. Ha misschien was hier iets dat tot een verklaring kon leiden. Had de Engelsman misschien de sous officier doodgestoken, toen die het papier uit zyn kepi stal? Neen. De bajonet van de arme kerel zat nog in zijn schede en bovendien: wie had hem neerge legd? Want hij was zo neerge legd. Trouwens, wie loopt er blootshoofds in de Sahara rond? En dan: wiens bajonet was het? De sergeant-majoor kwam naar boven en meldde dat mijn orders uitgevoerd werden, en staarde toen naar de doden. „Zelfs met peukjes tussen de lippen", zei hij zacht „Ze moch ten niet vallen, ze mochten niet sterven. Maar.... waar in hemels naam is Jean, de hoornblazer?" „Als je me dat vertelt krjjg je een pet vol goud en het groot kruis van het Legioen van Eer", zei ik. De sergeant-majoor vioefcte verschrikkelijk, sloeg een krtris en stootte uit: „Laten we hier 20 gauw mogelijk vandaan gaané" (Wordt vervolgd.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3