Activiteit in Groningen van Dit is Leven Belangrijk van toneel programma en muziek Gron. Orkest-vereniging solist: Jan Odépiano SPORT EN ZONDAGSRUST Drentse schrijvers hijeen in Groningen TUSSEN beide MARKTEN Pagina 2 DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 „Gesprekken bij de Kruisweg" 11 GRONINGEN Telkenmale wanneer er van de activiteit van „Dit is leven" in Groningen naar buiten iets te merken viel, heb ben meerderen zich afgevraagd: Wat is en doel „Dit is leven" eigenlijk. Daarom zal het nuttig zijn er nog eens op te wijzen dat de Landelijke Jongeren Organisatie „Dit is leven" o.l.v. Pater Piet Wesseling C.s.s.R. en Paters S. Jelsma M.S.C., er naar streeft het geloof, dat onze jonge men sen ontvangen hebben en dat bij velen geen werkelijkheid is in hun practische leven, tot een persoonlijke en daadwerkelijke beleving te maken. In de meeste plaatsen, waar een enigszins noemenswaardig aantal katholieken woont, heeft zich enige jaren terug al zo'n gemeenschap van jongeren met dit doel gevormd Ook Gronin gen bleef niet achter. Hier be staat nu een groep, die als elke levende gemeenschap perioden kent van stijging en daling van 't ledental, maar met een zekere vaste kern „Dit is leven"-men- sen. Deze groep organiseerde o.m. het vorige jaar de vasten- predicaties voor de jongeren. Dit iaar is besloten tot het hou den 'van een Kruisweg-oefening. Echter in bijzondere stijl onder de titel „Gesprekken bi.i de Kruisweg". Deze vinden plaats op vier achtereenvolgende Za terdagen 's avonds van half negen tot negen uur en zullen worden besloten met een dut1 over de liturgie van de Goede Week op de Zaterdag vooraf gaande aan deze- week. dus op 28 Maart. Onnodig te zegaen dat deze gesprekken bij de Kruisweg niet bedoeld ziin als vastenpredica- lïes voor de jongeren. Er wordt daarom met klem op aangedron gen om vooral de vastenmedita ties niet te verzuimen, maar deze oefeningen te beschouwen als een extraatje" voor de -vas ten. Wij hopen dat velen van de gelegenheid gebruik zullen ma ken om de Kruisweg op de hier «ehoden wijze bij te wonen Voor belangstellenden naar „Dit is leven" zij er hier nog op gewezen dat de groep Gro ningen haar bijeenkomsten houdt eens in de veertien dagen m de .Zonkant" KL Kr. Elleboog waar een min of meer vast program- Tewaterlating Lichtschip voor Burma GRONINGEN Bij de scheeps werf Ferus Smit N.V. v.h. fa. J. Smit en Zn. te Foxihol werd gis teren met goed gevolg te water gelaten het lichtschip ..Baragu dat gebouwd wordt in opdraoh. van de regering in Burma. De afmetingen zijn: lengte o.a.35m. tussen de 1.1. 33 m. breedte 7.o0 m. en holte 4.50 m. De „Baragua" is een zuster schip van het onlangs by deze werf te water gelaten lichtschip. „Krishna". Op de vrijgekomen helling zal de kiel worden gelegd voor eer. vracht-passagiersschip voor Indo nesische rekening. Bioscopen: BEURS: „Tomahawk" (14 iaar Dagelijks 2.30. 6.30 en 9 uur. Donderdag 6.30 en 9 uur: „God heeft de mensen nodig." CINEMA: „De geluidsbarrière" (14 jaar). Dagelijks 2.30. 6.30 en 9 uur. GRAND: „Twee in een auto" (al le leeftijden). Dagelijks 3. 7 en 9.30 uur. LUXOR: „Tiigerhaai" (14 jaar). Dagelijks 2.30. 7 en 9.15 uur: Hedenavond 7 en 9.15 uur: „Als je pas getrouwd bent". LUXOR SHORT: Nieuwsrepor- tages (uit het noodgebied). Dagelijks van 10.302.20 uur: Tentoonstellingen: TOONZAAL FIRMA BARREE: Noorderhaven Z.Z.: Bas Galis, olieverfschilderijen en aquarel len. MANGELGANG (tot 19 Febru ari): Ad Pieters. Pauwhof studies: Piet Snel. reisherinne ringen van Scandinavië. PICTURA: Werk van J Koster (Costerus). Groningen. MUSEUM VAN OUDHEDEN: Tentoonstelling hedendaagse beeldende kunst. Zondag- en nachtdiensten apothekers (1421 Februari): Apotheek L. J. Pluim, Gebr. Bakkerstraat 60. telefoon 21121: Apotheek Van Wermeskerken (J. J. Venema). A-kerkhof 17, telefoon 27027: Coenders-ano- theek (mevr. W H. S. Rasker Noord). Verl. Hereweg 32. telefoon 2893: Apotheek Vier- sen (mei. H. T. de Wiljes). Oosterstraat 11. telefoon 23115. MORGEN: STADSSCHOUWBURG 8 uur: Gron. Muziekvereniging. DONDERDAG 19 FEBRUARI 19.1019.30 De Stafmuziek van het regiment Johan Willem Friso te Assen o.l.v. wnd. Kapelmees ter F. J ,A. Terhorst: verplichte nummers voor de concoursen van de Bond van Christelijke Har monie- en Fanfarekorpsen Gro ningen Zuid. 19.3020.00 Grunneger oetzen- den. a. „Veur een vroag is een wait". J. J. Tilbusscher beant woordt vroagen over oldheden ien en op Grunneger grond. b. Een laidje veur de óf wis sel n. c. „Dorp en Stad", een proatje over het moandblad van Alge- maine Verainen „Grunnen" mit gedailten doaroet. ma wordt afgehandeld, bestaan de uit: enige hoofdstukken uit het Evangelie, met bespreking van de gerezen vragen en een inleiding door een van de leden beurtelings te houden, waarna discussie. Uit de aard der zaak worden hier de meest uiteenlopende on derwerpen behandeld. „Dit is leven" heeft al menig gezellig en leerzaam uur voortgebracht en hoopt dit in de toekomst te blijven doen. Dit alles in het kader van het streven: „een be wust geloof onder de jongeren op te wekken". Ale. Gron. Winkeliers vereniging GRONINGEN Dezer dagen werd de jaarvergadering der A. G.W.V. gehoiiden in restaurant Suisse. Bij de opening herdacht de voorzitter, mr. H. Douwes. het overlijden van het bestuurslid de her J. Becherer. Na het jaarver slag van de secretaris volgde het verslag van de penningmeester, waaruit bleek dat voor 1952 een batig saldo werd behaald van f 231.51. Bij de bestuursverkiezingen werd de heer J. P. Brunius her kozen terwijl in de vacature van wijlen de heer Becherer werd gekozen de heer J. Riipma. Di verse winkeliersbelangen werden besproken, o.m. de winkelslui tingswet. Het verschil in sluitingstijd ten opzichte van de markthandel werd zeer becritiseerd. Na de sluiting werden enige bedrijfs films vertoond, welke zeer in de smaak vielen. GRONINGEN De kunst agenda voor de komende weken ziet er voor Groningen weer aan trekkelijk uit. Zowel de muziek liefhebbers als de toneelminnen- den zullen het hierover eens zijn wanneer ze kennis nemen van het tot dusver vastgestelde programma. Wat de schouwburgagenda be treft. de „Grunneger Sproak" geeft Zaterdag 21 Februari om te beginnen een heropvoering van „De Blaanke Pit" het stuk dat bij het publiek zeer in de smaak valt. gezien het succes van voor gaande voorstellingen. Zondag 22 Februari komt dan de Rotterdamse Comedie naar Groningen met „Het onstuimige hart". Op 26 en 27 Februari wor den bedrijfsvoorstellingen gege ven door de Ned. Comedie yan „School voor vrouwen", welk stuk Zaterdag 28 Februari in een vrije voorstelling eaat. Zondag 1 Maart speelt de Ned. Comedie „Via Lissabon". Op 5 Maart geeft de Haagse Comedie een opvoe ring van „Ondine", naar de ver wachtingen zeker een belang wekkende voorstelling. De Hoofd stad Operette brengt de „Ge- schichten aus dem Wienerwald" nogmaals in Groningen. Op 7 en 8 Maart en op 14 Maart zal in de Stadsschouwburg een jubileumvoorstelling gegeven worden door de Balletschool van Mevr. Gretel van Bruggen, zulks in verband met het 25 jarig jubi leum van „Gretel". Muziek Wat de concerten betreft die door de Groninger Orkest Ver eniging in de komende weken gegeven worden, hierbij bevin den zich verschillende concerten in diverse plaatsen in de provin cie. In de Harmonie te Groningen zal het abonnementsconcert van 25 Februari geschieden met als soliste Joh. Martzy, viool. Op 3 Maart wordt een volksconcert gegeven met' dezelfde solistische medewerking als bij het abonne mentsconcert van 4 Maart, nl. van Lola Bobesco. viool. Aan het abonnementsconcert van 11 Maart werkt als solist mee. Naum Slusznv. piano en aan dat van 18 Maart A. de Klerk GOUDEN HUWELIJKSFEEST F-s'htnaar F GRONINGEN De heer en mevr. Chr Consten en R. F. Con- sten-Vrijdaal aan de Oliemul- Hersweg 86= te Groningen zullen Zondag 22 Februari de rlag her denken waarop ze viiftig jaar geleden in' het huwelijksbootje stapten. Uiteraard zal d't bijzon dere jubileum niet zonder meer voorbijgaan, want beide oudjes ziin nog gezond en uiterst kras. Van de negen kinderen zijn nog zes in leven en allen getrouwd. De familiekring is in de Iood der laren uitgebreid met 12 kleinkin deren. De heer Consten is siga renmaker van ziin vak. Zeven en dertig iaar achtereen heeft hii rlo firma Pionier gewerkt Thans is hii overigens oo pensioen en heeft tijd en gelegenheid voor allerlei Veine karweitjes. .Ta. 'oen ona Consten kort geleden al die schaats°nthousiasten zag, wilde hii zelfs nog van de iis- sDOrt profiteren. Het lukte niet zo best. maar dat lag aan de schaatsen, zei hii. En onoe is in haar woning een en al bedrijvig heid. alleen moet de bril er hii on. Bii dit gouden feest is eigen- 'ük nog een jubileum, want het echtnaar woont.... 25 jaar aan de Oliemuldersweg. WATERSNOOD 1953 GRONINGEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Groningen heeft besloten een bedrag groot f 5000 ter beschikking te stellen van het Nationaal Rampenfonds. OUDE PEKELA. De toneel vereniging Palvu onder regie van de heer H. Vrieze heeft in Con cordia een opvoering gegeven van „De Heilige Vlam" tèn bate van het Nationaal Rampenfonds. De opbrengst van deze avond bedroeg f323,10. Klaas Toxopeus verkoopt hoeken - GRONINGEN Klaas Toxo: peus zal op Zaterdag 28 Februari a.s. bij de boekhandel Rodermond (door hem gesigneerde) boeken verkopen. Het tweede boek van Toxopeus „Woest water" zal de zer dagen verschijnen. De firma Rodermond organiseert gedu rende de Boekenweek (28 Febr. -7 Maart) een tentoonstelling over het wezen van de Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Red dingsmij. Eintllessen R.L.W.'s ASSEN Het Drents Land- bouwgenootschap deelt ons mede dat de eindles van de Rijksland- bouwwinterschool te Assen zal worden gehouden op 9 April, te Meppel op 1 April en te Emmen op 8 April. orgel. Mattheus-Passion - uitvoe ringen door G.O.V. en Toonkunst koor „Bekker" worden in Gro ningen gegeven op 30 en 31 Maart en op 1 April. En wat de concerten in de pro vincie betreft, op 26 Februari concerteert de G.O.V. in Hooge- zand-Sappemeer met als sohst Thomas Magyar, viool, 'op 19 Maart wordt een concert gegeven in Uithuizen, op 23 Maart in Veendam en op 26 Maart een Mattheus-Passion-uitvoering Winschoten. GRONINGEN De sympho- nie in g. kl. terts, dikwijls ge speeld, vormde desniettemin een geschikte inleiding voor dit con cert. Deze blijmoedige muziek doet het nog' steeds uitstekend. De uitvoering liet niets te wensen over; slechts zou men het pianis simo hier en daar nog wat fijner hebben gewild. Het pianoconcert van Mendels sohn heb ik bij mijn weten niet eerder gehoord: ik moet beken nen, dat ik zelfs niet wist dat er een concert voor piano van deze componist bestond. Het schijnt hier vroeger wel meer te zijn ge speeld. maar het is blijkbaar wat in het vergeetboek geraakt. Het bleek een prettig werk te zijn, eenvoudig en degelijk, zonder de toehoorder voor ernstige moei lijkheden te stellen. Het zange rige andante maakte veel indruk en vooral het slotdeel beviel zeer goed. De pianist. Jan Odé hebben we hier, naar ik meen, in enige ja ren niet gehoord. Hij bleek als steeds een bekwaam vakman te zijn en daarbij een uitstekend muzikant. Technisch had hij het werk volkomen onder de knie, zijn aanslag was bijzonder goed en speciaal in het pianissimo werd steeds een verrassend mooie toon verkregen. Het geheel werd dan ook ten zeerste gewaardeerd en de solist kreeg veel applaus. Na de pauze speelde Odé nog de ..Variations Symphoniques" van Caesar Frank: een geliefd en bekend werk voor piano met or kest. Ook dit werk. dat weer ge heel andere eisen stelt; kreeg een gloedvolle vertolking en ook hier GRONINGEN Het probleem der sportbeoefening op Zondag, actueel geworden door een wets voorstel van minister Beel tot het op de helling zetten van de oude Zondagswet 1815 is gister avond in Restaurant Riehe be handeld door de Studentenpredi kant Ds. M. A, Krop en de heer H. G. de Boer. secretaris van het District Noord van de KNVB. Deze avond was een onderdeel van de cursus, die wordt georga niseerd door 'de Gemeentelijke Commissie voor de Lichamelijke Volksopvoeding. Als eerste spre ker vond Ds. Krop het verheu gend dat dit probleem op gang is gekomen. Hij noemde de sport een noodzakelijk levenselement, hetgeen echter tevens geldt voor de rechte Zondagviering. Drie motieven, aldus Ds. Krop. moeten zich gelijkelijk laten gelden: het godsdienstige, het sociale en het morele. Hij vroeg van de buiten kerkelijken begrip voor het gods dienstig motief, terwijl aan de andere kant de kerk ook waarde ring voor de sport moet hebben. Om tot een oplossing te komen, zullen de kerk en de sport nader tot elkaar dienen te komen en men zal als vrije mensen naar een compromis moeten zoeken. Men mag daarbij beslist niet uit het oog verliezen, dat de Zon dagsrust steunt op een eeuwen oude cultuur. De heer de Boer, die te elfder ure de plaats moest innemen van de door griep ..verhinderde heer Valkema (Leeuwarden) was het grotendeels eens met de ziens wijze van Ds. Krop. Hij legde zich meer toe od de behandeling van de practische kanten van 't probleem. De tijd is nu zeker nog niet rijp om tot een algehele ver schuiving van de wedstrijdsport naar de Zaterdag over te gaan. Dit is economisch onmogelijk en zou daardoor de nekslag voor de sport, in het bijzonder voor de confessionele sportbeoefenaren betekenen. De maatschappij heeft een evo lutie ondergaan en daarmede is ook meer tijd vrij gekomen voor de sportbeoefening. Daaraan kan niet meer getornd worden, te meer daar de sport bewezen heeft op geestelijke waarden te steu nen, een punt waarover Ds. Krop met de heer de Boer van mening verschilde. Van de gelegenheid tot het stéllen van vragen aan beide sprekers werd een royaal gebruik gemaakt. werd het geheel een groot succes. De begeleiding, zowel in Mendels sohn als in Franek was buiten gewoon goed verzorgd: het was ■een lust om de nauwkeurige sa- nwerkimg van solist en orkest te beluisteren. Alle hulde voor Van Epenhuysen en de zijnen, die dam ook terecht deelden in het succes. In „Daphnis et Chloe" heeft de componist Ravel zich van zijn beste zijde doen kennen. Prachtig van sfeer en klank is dit ver rukkelijke brok muziek. Bijzon der fraai wordt het nanbreken van de dageraad geschilderd. Ook in dit werk heeft Van Epenhuy sen door veel frasering zowel in tempi als in kleur ons een uit nemende vertolking voorgezet die terecht- met dankbaarheid door het publiek is aanvaard. De belangstelling was wel iets heter dan anders, maar de zaal had toch voller kunnen zijn. De pauze duurde weer veel te lang. b. K.A.B.-VERGADERING UITHUIZEN UITHUIZEN In het Sint Vimr centiusgebouw trad voor -de plaat selijke K.A.B.-afdelingen als spre ker op, de heer W. Kuiper, dis- trietsambitenaar te Groningen •met als onderwerp: „Een eeuw Kromstaf". (18531953) Na een inleidend woord van de heer J. N. Bronts, sprak de heer Kuiper over de herdenking van het eeuwfeest van het herstel van de Kerkelijke Hiërarchie. Immers in 1853. nadat Nederland verschei dene jaren een missiegebied was geweest, kon, doordat een grond wetswijziging was tot stand ge komen inzake vrijheid van gods dienst etc.. het katholieke leven •met veelzijdige aspecten aan de opbouw beginnen. Voor Mgr. Zwijsen, destijds aartsbisschop van Utrecht en de overige bisschoppen samen vormende de ten doorgaan. Nederl. Kerkprovincie, was een moeilijke tijd weggeleg.d Doch daarbij gesteund door de kracht van hun geloof, hebben zij pio niersarbeid verricht. Niet alleen kerkelijk, doch ook sociaal en maatschappelijk zag men thans in dat het gemeenschapsleven verre van ideaal was en dat het libe ralistisch systeem een funeste tn- invloed uitoefende op het arbei dende volk. In dit verband werd vooral de nadruk gelegd op het massaal aaneensluiten teneinde krachtiger te staan tegen de toen heersende mis verstanden. Inder daad is er gaandeweg heel wat bereikt en namen als van Dr. Schaepman en Ariëns. die'speeiaal de belangen vam de textielarbei ders voorstonden, mogen hier met ere genoemd worden. In de latere jaren waren het weer andere leidende figuren dlie gingen voortbouwen op het reeds begonnen werk, waarbij de Pau selijke Encyclieken „Rerum No varum" en „Quadragesimo An no" als richtsnoeren werden ge nomen. Na afloop van de rede had een gedachtenwisseling plaats Het. was jammer dat de belang stelling zo klein was. Verbetering Rensel aanbesteed WINSCHOTEN Door B. en W. werd ten stadhuize in het openbaar aanbesteed: Het ver breden van de Rensel, het maken van een Zwaaikom en het ver richten van bijkomende werken (totale lengte ongeveer 390 m.) Aantal inschrijvingen 3. D. en K. Hensema (Groningen en Oude Pekela) met f 275.000: D. E. Wiersema (Beerta) met f 258.000; O. Bolhuis (Winschoten) met f 235.000. Gunning in beraad. Viering 200-jarig bestaan afgelast JOURE Ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de Douwe Egbertsfabrieken te Joure zou men deze zomer een feest- week organiseren. Naar wij ver nemen heeft de directie besloten de feestelijkheden in verband met de nationale ramp niet te la- Eert de Drent zijn taal niet? GRONINGEN - De Drentse schrijvers en dichters zijn voor het eerst bijeengekomen op een „Sehrievers-veziet" in... Gronin gen. Dat is minder vreemd dan het lijkt, wanneer men deze eer ste bijeenkomst ziet in het kader van de viering van het le lustrum van de Drentse Vereniging, de vereniging van in Groningen wo nende Drenten. De Drentse Vereniging heeft dit lustrum gevierd met een fees telijke vergadering gevolgd door H ET heeft alle der assisteren veartig prof. Zijlstra had óp zijn duidingen dus. Evenwel schijn van, dat we straatmakers en nog tocht door Groningen niet anders over de om- eindelijk van die zo'n dertig van dé plant, ook behoorlijk veel last vang van het project, soenendienst. want aan van de sneeuw. Maar Hoe ver is het plan nu? de plantsoenen is op de minister liet zich Wat komt er het ogenblik bitter wei. hierdoor niet afschrik- sneeuwboel verlost zijn. Hoewel het weer de laatste tijd zo wissel vallig is dat we er be slist geen staat op kun nen maken. Zó denken nig te doen. Waarom ken en heeft de tocht financiering? Hoe staat neemt de gemeente dan door de provincie ge- het met de aardgas- geen DUW-arbeiders maakt. Zijne Excellentie levering? Welke moge- we dat de dooi defini- voor het opruimings- was getroffen door het lijkheden geeft aardgas tief is ingetreden en werk, laat. men losse beeld dat hi.j in deze voor de industrieën in krachten aantrekken, nijvere provincie 'te het Noorden? Al deze wordt er gevraagd. Ook zien heeft gekregen, zaken zijn nog gehuld dat de witte (en meest al grauwe) sneeuwmas sa spoedig verdwenen zal zijn en dan ineens zet de vorst weer in of valt er een nieuwe laag sneeuw uit de lucht. Hopelijk heeft Koning Winter nu zijn biezen gepakt en bli.jven we verder gespaard voor nieuwe sneeuwmassa's. Het is dunkt me wel letjes zo dit jaar. Waar men de afgelopen da gen ook kwam, overal klaagde men over die vervelende winter adem door hieyaan zijn allerlei pro- De sneeuw nu uil de lucht? Hel op ruimen in de stad De dooi doet bet beter en.... gratis Maar uw trottoir? Een minister in Groningen Toeris tische genoegens en merkwaardige ideeën Zo'n bezoek is altijd sluiers van geheim' zinnigheid en voor de rest moeten we maar afwachten. DE Nationale Ramp en de hulpverlening vormen nog steeds HET gesprek van de dag en vanzelfsprekend blijft dit tragisch gebeuren een belangrijk deel van de plaatsruimte in de kranten vragen. Ik kreeg een knipsel toe gestuurd uit een dag blad met een veront- wórden dë dure kolen flemen verbonden. Deze betekenis voor een ge- r|actie er bij" JnJL. arbeidskrachten vallen west, want hieruit 3 dët krlntenknipséi in deze klaagzang inge schakeld en verdei over die vieze sneeuw- arbeidskrachten vallen west, niet onder de DUW- i/oorwaarden en moeten spreekt de interesse die «J "Jea~g van regenngsziide voor e K- boll OD straat eTXS derhalve "vóllVdie door een beSaald" eeWest be- Wijt mafr beaen" sol de gemeente betaald staak Men kan uiteraanl J™k<£nn^13.ruï5 blijft maar liggen, zo- •- als het ligt. het lijkt worden. L wel of niemand zich er ^Pê^vverk gaat ^dan iets van aantrekt, zei onmogelijk van een nister verwachten dat sproken en de schrijver stelt hierin voot het mmgswevK gaai aan insier vei wdtuieu. uciv organiseren van hoot duizenden kosten en de hij direct oplossingen "rksmseTen van boot men mii De eem'eente gemeentelijke schatkist voor de verschillende men rnij, ue gemeen ie <p nas,-. nwW»m»rt «mavmoo En dan wordt er weer gemqpperd over onze reinigingsdienst die laat dat niet toe. Daar om hoopt men van dag tochten voor de toeris ten door de getroffen problemen, waarmee de- 'eenbie££r De dijken ze provincie worstelt, ?eDiecJen- ue aijiïcn in tegenstelling tot assistentie van de dooi. voorgaande jaren het een ."ulP n tot dag op de massale kan geven. Uit dit be- zoek is intussen geble ken. dat de regering el len deze zomer wel weer in dusdanige slaat verkeren dat deze toe- voorgaanae jaren nei .—ie ----- - ~:,-r i ristenboten niet meer er dit jaar lelijk bij overtreffen is en..van overtuigd is dat het schade aan de dijken Iaat zitten De hoofd, daarenboven gratis ontw kkelingsgeb ed O.- „„leveren dan laat zitten. De hoofd- -> straten in het centrum 5^.aaJ„ zijn misschien opge- """ISST" ruimd geworden en die ook nog maar ten dele maar voor de v restEn ik moei zelf dachten enkele be de de bewoners van de Turftorenstraat te lang. Groningen krachtige re. al°Pl£X<3d> da" cf&rinocQlpnn nodfig W1£St. 31S K\,Kp.elQ Als de gemeente het dig mogelijk een odIos- niet doet. doen we het sing gevonden zal moe- EJII 11V 111UC, r eerlijk toegeven dat woners. De gehele buurt vooral in. de buitenwi.i- wer4 b" elkaar getrom meld en zamenlijk heeft ge- de straat r, u11 t_i i aai, wao, viviv 01 -. gaat de dooi met grote schoon gemaakt Een kracht aan het oprui- Piachtif idee. dat bii mingswerk. het zal nog voorkomende eelegen- 1 hoHon rtüvn Omtf MPT dat er zo sdoc- dal eaj" loch al ls Ju' „J? w w« de. verontwaar- digde reactie en ik ben het daarmee eens. Wil de schrijver van het ar tikel misschien folders uitgeven met foto's uit die eerste dagen van Februari en opschriften er boven als: bezoekt ons rampgebied. De ten worden voor de structurele werkloosheid MAAR de mededelin gen aan de pers new 10. En ook in het c"Jiei'.e hulp is voor ee.n van aardgas waren toch centrum zelf blijven de effectieve sneeuwoprui- teleurstellend, vond ik. nnnnt Koot-I i l L- Tl'j f \r. .....r Tt L kleinere straten liggen. ming onontbeerlijk. Dat mogen vele burgers ook wel eens bedenken. Ze •r wat betreft het grootste ramp in de his- belangrijke sodaproject tor;e! £n bordjes aan 4e j mogelijkheden de bomen en op de ruïnes van huizen en boerderijen met gede- Nou ja. prof. Zijlstra tailleerde gegevens over Maar wat wilt u? Ruim honderd man mopperen op de zijn de gehele dag aan "pente. rnaaf /-y' het. .sneeuwruimen. Men -Tien ze "0£. met de klu. heeft uitgerekend dat "e. moeite om het t.rot.- deze honderd man tot ")ir voor hun ver in Mei werk zou- even schoon te vegen. den hebben om de ge- wat zand te strooien of reiding van de plannen hele stad schoon te Gen Paar handen vol ha-rd gewerkt wordt deelde mede dat indien de soda-industrie er zou komen, deze industrie in Delfzijl gevestigd zal worden, gezien de aan trekkelijke vestigings factoren aldaar. Verder dat er aan de voorbe- waf medelijden niet no- deze ontzettende ramp, inclusief het aantal slachtoffers! Ik denk zo dat we dit afstotende étaleren van ons getrof fen gebied en 'hert kunst matig afdwingen van. krijgen. De dooi zal dus zout. Telkenjare moet het leeuwenaandeel van hierop gewezen worden. de verwachtingen ligt, hei opruimingswerk maar helaas blijft de dat de coasters in het jt~v rommel op de trottoirs 4j 1 nog maar al le lang liggen. dig hebben. De sponta- t ne hulpvaardigheid en dat het in^ de lijn van bet diepe meegevoel in het buitenland met het moeten doen. De ge meente Reiniging zit met grote problemen, hoorde ik. Voor de op ruiming heeft men de beschikking over veer tig man personeel. Ver transport een belangrij- sehrijnende leed in Zd. Nederland is er een af- DE Minister van Eco- worden in dit gewest, nomische Zaken. Punt. Enkele vage aan- ke plaats zullen gaan doend bewijs van. De innemen en dat er zeer autoriteiten zullen heus goed nevenbedrijven ge- wel verstandiger ziin. Vestigd zouden kuronen maar de idee alleen al! een feestavond. Des middags kwamen de-Drentse schrijvers en dichters in de Faun bijeen om te spreken over de stand van za ken in het Drentse culturele le ven, om van gedachten te wisse len over de dichtkunst, toneel en prozakunst in Drente en om te komen tot de oprichting van een groep van Drentse schrijvers in de geest van de Omimelamder Kring in Groningen. Op deze bijèemkomsit (heefit Ger- .'iet Wilms, een van de jongeren in de Drentse beweging, de stand van zaken besproken en hij was in zii-n inleiding allesbehalve op timistisch gestemd. Hij behandel de het verschil tussen spreektaal (volks- en cultuurtaal) en lands taal. sprak over de kenmerken van de volkstaal en constateerde dat de Drent over het algemeen zijn taal niet eert, omdait hij zidh er voor schaamt. Op het ogenblik staat het er in Drente voor. zoals een beginnend dichter staat tegenover zijn ge dicht Hij voelt wat er 'rondom hem heen gebeurt, maar weet het nog niet goed zeggen. Spr. con stateerde dat het Gronings ge leidelijk aan grotere im vloed krijgt in Noord Drente, omdat het aantal schrijvers in Drente tp gering is en de belangstelling voor deze schrijvers te wensen overlaat. „Laiten we niet menen dat we er zijn, maa-r ook niet dat we er niet konien". Op deze inleiding volgde een gedacht en wisseling, waaruit over het algemeen een groter optimisme doorklonk, het geen voor de toekomst zeker hoopgevend is. Lcrlénvertïaclerinff ABTB DEN HOORN De A.B.T.B. hield haar maandelijkse bijeen komst in het parochiehuis. Hoofd schotel voor deze avond was de behandeling vam het onderwerp: „Hoe kan de spruitenteelt verbe terd worden?" Hiervoor waren uitgenodigd de heren Buist en Goojert van de Tuinlbouwvoor- 1 iöhtingsdienst te Groningen, Eerstgenoemde besprak de op brengst en kwaliteitsverbetering, de rassenkeuze en ziektebestrij ding. De heer Buist gaf voorlich ting over de bemesting. Een uit gebreide gedacht en-wissel ing volg de op deze inleidingen. Deze leerzame avond - werd vrij goed bezocht, vooral veel jom-geren waren aanwezig. Aanbesteding ambachtsschool WEHE. Uitslag aanbesteding Gem. Lag. Techn. School, onder architectuur van Arch.Bur. F. Klein te Groningen. a. Hoofdgebouw (53 inschrij vingen). Hoogste P. Nieman en Zn., Aduard, f 252.300.laagste: K. Kuipers, te Surhuisterveen, f 211.750.—. b. Loodgieterswerken (10 in schrijvingen). Hoogste: Fa. Mus ters en Zn. Kloosterburen f 8476. Laagste: Weima en Grol, Gronin gen f 6627. c. Schilderwerk (9 inschrijvin gen). Hoogste: Kapper en Nien- huis, Wehe-Eenrum f 10.060. lagaste: L. Huizenga Groningen f 8635.—. PI u i mveemarkt HOOGEVEEN Aanvoer en prijzen vandaag als volgt: 46 oude hanen 2.504.25; 1275 oude kippen 2.254.50 en 210 konijnen 1.758.00 alles per stuk. De ruime aanvoer werkte rem mend op handel en prijzen van oude kippen, die 0.10 per kilo lager noteerden dan verleden week. Slachtkippen verwisselden voor 2.102.15 van eigenaar. Ko nijnen zeer kalme handel a 1.60 per kg. Weersvericachling Medègedeeld door hetKNMI te De Bilt. geldig van Donder dagochtend tot Donderdag avond: Weinig verandering in temperatuur! Aanvankelijk nog mistig of nevelig, later overwegend zwaar bewolkt. Plaatselijk af en toe lichte regen of mot regen. Overwegend matige westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Binnengekomen giften BIJ DE NOORDERPERS Bij de bureaux van de Noor derpers kwamen heden de vol gende giften binnen voor de slachtoffers van de watersnood: Bruiloft Sehooneman Molenaar te Grootebroek 28.25 Fabri eksarbeid ersbond te Bargeroosterveld 5. K. L. voor liet sneeuw ruimen 14, Luitenant J. E. te Den Helder 50. N. N. te Alkmaar 10. Van een paar schoolkinde ren te Hoorn .4.50 Kaartclub „Ons Genoegen (D. P., I. W„ G. S. en R. W.) te Medemblik 20.— Wim van Leeuwen (7 jaar) te Den Helder, verdiende" voor het fonds 2.10 Van een Duitse penvriend van een onzer lezers 1 9.80 J. B. te Spanbroek 24.50 P. te H. 100.— Gymnastiekvereniging „De Zwaluw" tc Bovenkarspel 20. Kolf club Sta vast" te Lutjebroek 5.— D kunt uw giften bezorgen aan onze bureaux, hetzij per- soonlijk, betzij per brief of post wissel. Ook kan op onze giro rekeningen worden gestort. De gironummers van onze bureaus zijn: Groningen 70021, Leeuwar den 594459. Sneek 594461, Em men >94460, Zwolle 486779, Alk maar 594463, Den Helder 594462 en Hoorn (ook te gebruiken door Schagen en omgeving) 110894. Dagelijks verantwoorden wij de binnengekomen giften in onze kolommen. Marktbericht OMMEN Aanvoer: 2 vaar zen, 190 nuchtere kalveren, 21 varkens, 182 lopers, 421 biggen, 2 schapen, totaal 818 sterks. Prij zen: vaarzen 650725; nuchte.-e kalveren 3042.50; varkens 200 325; dr. zeutgen 225290; lopers 70130; biggen 3045; schapen 7090. Handel in varkens sta- itioninair, lopers én biggen willig. Eieraanvoer 29000 stuks. Prij zen f 14 per honderd, jonge kip peneieren f 1313.50 p. honderd. KAMPERVEEN GAF RUIM 63,— PER INWONER KAMPEN Het medeleven vam de bewoners van IJsseknui- den met de slachtoffers van de watersnood is wel tot uitdruk king gekomen in het grote be drag dat aldaar- is ingezameld. In geld en natura (vee en veevoe der) is in IJsselmuiden ƒ114.148 ingezameld. Dat betekent 67.10 per gezin of ƒ15.20 per inwoner. In deze gemeente spande het kleine Kamperveen de kroon, dat ƒ38.172 voor haar rekening nam (in geld en natura). Dit is niet minder dan ƒ263,20 per gezin oif 63,60 per hoofd, een bedrag dat zeker tot de hoogste in den lande kan worden gerekend. Pastoor Bekkers verlaat Oldemarkt OLDEMARKT Pastoor L. H. Bekkers is benoemd als pastoor le Herveld. Node zien wij deze zorg zame herder vertrekken. Immers hij zou in Oldemarkt nog zoveel goeds gedaan kunnen hebben. Men was juist bezig met de verbouwing van de pastorie, terwijl ook voorbereidingen voor de restauratie van de kerk in volle gang waren. De eredienst, kwam op de eerste plaats. Ook. stond, hij dag en nacht klaar, als zijtn parochianen zijn hulp nodig •hadden. Wij feliciteren de parochianen van Herveld met 'hun nieuwe pas toor en deze wensen wij het al lerbeste in zijn nieuwe stand plaats. Mouwen omhoog KAMPEN De gezamenlijke padvinders organisaties in Kam pen hebben onder de landelijke •leus: „Mouwen omhoog, ons land moet droog" in werkelijkheid de muwen opgestroopt door het hou den van een padvindersmarkt, olieholLenwerkoop en het verrich ten van karweitjes, alles ten bate van he<t Nationale Rampenfonds. Niet minder dan f 1080,werd aam het fonds afgedragen. Oudste inwoner van Leeuwarden overleden LEEUWARDEN In de ouder dom van honderd, jaar is gister morgen de heer P. Kobus uit de Vierde Klanderijdwarsstraat over leden, waarmede de oudste inwo ner van Leeuwarden is heenge- gaa"- Op 14 October van het vorige jaar vierde de heer Kobus onder zeer grote belangstelling zijn hon derdste verjaardag, bij welke vie ring hij nog een grote vitaliteit aan de dag legde.- De laatste tijd was zijn gezondheidstoestand ech ter snel achteruit gegaan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2