Biezen van een fiets zijn de puntjes op de i Centrale riolering is werk van jaren en millioenen PONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 11 Nieuws uit Leeuwarden Machines kunnen nauwkeurig werk van lijntrekkersniet verbeteren We zouden niet graag willen be weren dat de biezen het belangrijkst zijn van een fiets, maar dal een fabriek die zich toelegt op de fabricage van de tweewielers, die men stalen rossen pleegt te noemen, zich van goede „biezers" voor ziet, ligt voor de hand. De biezen zijn de puntjes op de i. In een van de af delingen van de Phoenix-rijwielen- fabriek troffen we een viertal biezers aan, mensen die men beroeps-lijntrekkers zou kunnen noemen. Zij staan naaste el kaar te werken en de rijwielonderdelen komen keurig gebiesd onder hun handen vandaan. Het biezen vraagt een uiterst vaste hand; elke tril ling zou immers in een golfje van de bies zichtbaar worden. Het is bijzonder interes sant te zien in welk tempo de lijnen op de spatborden en (ron de!) frame-buizen worden getrokken. De mannen bedienen zich van een pen seeltje dat al geheel naar hun hand is gaan „staan". De biezen zijn overal precies even breed. De heer O. Dijkstra, die al 26 jaar in dit bedrijf werkt, ziet men gefotogra feerd tijdens het biezen van vellingen. De spaakloze hoepel wordt om de nek geslagen, het penseel wordt licht op de velg gedrukt, de pink regelt de af stand tot de buitenrand en dan trekt de linkerhand het wiel onder de pen- seelpunt door. Regelmatig en zonder schokken. Wat de leek bij het zien van dit routinewerk het meest frappeert: dat er een bies-cirkel zonder zichtbaar begin- en eindpunt is ontslaan! En dat twee op enkele millimeters afstand van elkaar getrokken biezen op een spat bord ook werkelijk evenwijdig lopen! Men kijke er zijn fietsje maar op na. De biezer om zo de man aan te pok Nije ütjefte „Fryslan sjongt" De Fryske Akademy is fan doel, mei forrin fan net al to lange tiid to kom men mei in nije, alhiel op 'e nij opsette printinge fan „Fryslan sjongt", it siong- 'boekje, dat der sünt 1940 mei greate oantallen yngien is, mar dêr't yn it for rin fan de jierren ek de lekken en brek- ken fan oan 'e dei kommen binne. It Musikologysk Wurkforban. dat dizze taek op 'e noed krigen hat, soe om to bigjinnen. wol minlike graech in oersicht hawwe fan de lieten, dy't by lis folk „oanslein" binne. It Wurtkforban stelt dêrta in lytse enquête yn en freget elkenien dy't diaze saek nei oan it hert leit, foar 1 April, in brievekaertsje oan de Akademy to stjüren mei in listje fan dy lieten, dy't hy of hja leafst yn de nije bondel net misse woe. It giet hjir foaral om de minder bikende lieten yn „Fryslan sjongt": de êlde bikenden kin men wol gerèst op wêze. dy halde har plak wol. Concert Bach Vereniging Door bijzondere omstandigheden wordt het Kerkconcert van de Leeuwarder Bach Vereniging van aanstaande Zondag verschoven naar Zondag 1 Maart. Het concert zal dan een bijzonder cachet dragen door de herdenking van de nationale ramp. alsook doordat de oud stadgenoot George Stam als gast- dirigent zijn medewerking heeft toege zegd. Het ligt in de bedoeling de baten van dit concert geheel af te staan aan het Rampenfonds. Voor de radio Na reeds tweemaal voor de RON te zijn opgetreden, zal thans het Huizumer Onthouderskoor onder leiding van Piet Post in een uitzending van de Vara zijn te beluisteren en wel over Hilver sum I op aanstaande Zaterdag van twin tig over zes tot twintig voor zeven. Vandaag en morgen Vandaag: Leeuwarder 26 u. Journaal „De Stormramp". Tivoli 3 en 8 u. „Detective Story". Cinema 3 en 8 u. ,,'s Naohts langs de weg". Leeuwarder 7 en 9.15 u. ..Encore". Schaaf 7.30 u. Ulo-fuif school 4 „De Ebbenhouten olifant". A Oranjehotel 7.45 u. G. Veld kamp „Georganiseerde documentatie, een belangrijk middel tot efficiënt be drijfsleven". A Harmonie 8 u. K.A.A. Concert G.O.V., Jan Odé, piano. A De Klanderij 8 u. Fr. Bouwkring J. P. Kloos „Ziekenhuisbouw, A V.V.H. Weerd 8 u. P. v. d. A. Leeuwarden, A De Keizers kroon 8 u. C.H.U. „Wat heeft de ge meentelijke autonomie in 1953 te be tekenen?". spr. F. H. v. d. Wetering. A Wilhelminaplein 610 u. Tentoonstel ling Bescherming Bevolking. Morgen: Wilhelminaplein 1010 u. Tent. Bescherming Bevolking. A Tivoli 3 en 8 u. „O.K. Vevo". Cinema 3 en 8 u. „San Francisco". A Leeuwarder 8 u. „Ik weet van niets". A Schaaf 7.30 Mono „Het begon in een gracht". Om goed te onthouden Het gironummei van het Leeuwaï der Rampen-comité is 4349 ten name van Kingma's Bank. Bij overschrijvin gen vermelden, dat het geld bestemd is vooi het comité. Ook de andere banken verlenen na tuurlijk graag bun medewerking vooi het Rampcntonds duiden die biezen trekt heeft (tot dusverre) de strijd tegen de mechani satie gewonnen. Een machine zou dit nauwkeurige werk niet beter en, wat bedrijfseconomisch een woordje mee spreekt, zeker ook niet sneller kunnen doen! Tuinders in vergaderzaal Wegens verhindering van de heer R. Span uit Lekkum stond de alge mene vergadering van de afdeling Tuinbouw van de Friesohe Mij van Landbouw, die gistermiddag in de Zuivelbank is gehouden, onder voor zitterschap van de heer D. Hoogland uit Harlingen. Deze kon in zijn ope ningswoord niet een buitengewoon groot aantal leden een welkom toe roepen. Dat verbaasde hem enigszins, omdat het voorheen altijd zo was, dat de bijeenkomsten beter werden be zocht naarmate het de tuinders minder naar den vleze ging. Ook thans hebben de tuinders geen reden tot juichen. Over het algemeen waren de resultaten verleden jaar niet zo gunstig en dat geldt in het bijzon der voor de fruittelers. De oogst was overvloedig, maar de prijzen zijn slecht geweest. De groentesector heeft redenen tot tevredenheid gegeven, hoewel het jaar zich aanvankelijk niet te best heeft laten aanzien. De tuin bouw heeft vooral geprofiteerd van de exportmogelijkheden naar Duitsland. De mogelijkheden op dat gebied waren, wat Engeland betreft, teleur stellend. Voorts wees de voorzitter er op, dat er wel eens smalend wordt gesproken over het Centraal Bureau van Veilin gen. Ten onrechte zijns inziens, omdat dit bureau veel en goed werk doet. Het bestuurslid H. Kussendrager van Gorredijk, die zitting heeft voor het district Heerenveen, werd opnieuw benoemd. Wat betreft de vertegen woordiging in de afdeling Tuinbouw van het K.N.L.C. wordt dit lid de op volger van de heer J. Zwart van Ber- likum. Verder werd de beschrijvings brief besproken van de op 5 Maart in Amsterdam te houden algemene ver gadering van de afdeling Tuinbouw van dat Comité. Ook werd het excur sieplan besproken. Na de inleiding van de heer P- Sytsma, adjunct-directeur van de Cen trale Coöp. Landbouw Boekhouding over „Bilêstingproblemen"' werden enige tuinbouwfilms vertoond. Opbrengst Erefonds-avonden De op 27 en 28 Januari gehouden avonden ten bate van het Erefonds Oud- Verpleegsters hebben netto 7630.49 op gebracht. De pop. die oo het groene lot nr. 7 viel, kan nog altijd worden afge haald van het adres Willemskade 21. Weer stapje in de goede richting Leeuwarden is weer ruim zeven dui zend gulden dichter bij het halve mil- lioen gekomen. De stand is nu rond 440.000. De burgemeester uit Norwich zond aan zijn Leeuwarder collega twee bank biljetten van een pond. die tezamen een waarde vertegenwoordigen van ongeveer twintig gulden. Deze ambtsdrager deed zijn best. maar ook vier jochies uit de Van Roonhuysestraat (Jan. Hans. Jan en Donald), die met sneeuwruimen ƒ4.85 hebben verdiend. Vanmorgen hebben zij deze zuur verdiende centen zelf op een der banken afgedragen. Het personeel van de Friese Glashandel heeft overwerk verricht, hetgeen tot ge volg heeft gehad, dat de girorekening van het Rampenfonds met 125 omhoog is gegaan. Van het personeel van de ge- mtepolifcie en de vaste kern |J" ndweer kwam 1454 binneri^BP" de buitenlandse agenten van deTP. hebben zich van hun beste zijde laten zien, zij stuurden o50. Vrouwenbond N.V.V. Op de maandelijkse bijeenkomst van de Vx-ouwenbond van het N.V.V.. welke uitstekend was bezocht, heeft de heer D. Brandt een boeiende uiteenzetting gegeven over het Buitengewoon Lager Onderwijs. Voorts werd er een verloting ge houden ten bate van het Rampenfonds. De opbrengst was 45.80. „De Eendracht" had goed jaar Op de jaarvergadering van de Post duivenvereniging „De Eendracht", welke gehouden werd in café „De Beurs", bleek uit het verslag van de secretaris dat de vereniging in het afge lopen jaar goed voor de dag is gekomen. Er werd grote activiteit ontplooid bij de wedvluchten en het resultaat daarvan was. dat twee van de leden zich bij de kampioenen wisten te plaatsen, zowel in N.C.K., als in afdelingsverband. Het jaarverslag van de pemung- meester gaf alle reden tot tevred^^id, want er was een batig saldo van j^n.85. Tenslotte kwam op deze vergadering het volgende bestuur uit de bus: Th. Smeding, voorzitter; H. Dorenbos, secre taris; J. W. van Eldik, penningmeester; S. Postma en G. Troost, commissarissen. De Friese Zeedijken Naar aanleiding van 't artikel „Welver zorgde Friese zeedijken" in ons nummer van 16 Febr. wijst men er ons van be voegde zijde op, dat Ged. Staten in 1926 een verhoging van 30 cm dus niet van 20 gelijk gemeld boven de door de Dienst Uitv. Zuiderzeewerken gestelde maten hebben geëist. Wat het z.g. „Lorenitz-peil" betreft: het rapport der commissie-Lorentz be vat geen berekeningen der hoogste te verwachten vloedstanden, doch hield 'zich bezig met de veranderingen in de vloedstanden welke een gevolg van de afsluiting der Zuiderzee zouden zijn. M. a. w.: het rapport" ging na. welk een verhoging van de vloedstanden en de golf oploop er te verwachten zou zijn vergeleken bij die welke, in overigens dezelfde omstandigheden, optraden vóór de afsluiting een feit was. Accordeonconcours Aanstaande Maandag wordt in de Groene Weide het derde accordeon- solistenconcours in Friesland gehouden. Aan dit concours zullen ruim vijftig accordeonisten deelnemen. De kampioenen, die hier voor amateur- en beroepsspelers worden aangewezen, zullen half Maart deelnemen aan het concours om het landelijk kampioen schap. dat in Utrecht wordt gehouden. Publieke verkoping Op de Woensdagmiddag in hotel de Nederlanden door notaris S. Molenaar gehouden publieke verkoping, zijn de onderstaande percelen finaal verkocht: De burgerhuïzinge Pieterseliestraat 23. Koper J. Postma voor 2120. De burger woning Roekstraat 32. Koper J. Postma voor 1465. De burgerwoning Nooi'd- vliet 467, Koper A. Eisma voor 1070 v.n.t.l. Het pakhuis of huizinge Poststraat 30. Koper makelaar M. v. d. Made v.n.t.l. voor ƒ2620 (na 58 ver hogingen). Scheepsberichten GROOTE 'kerk, nacht 17-18 Febr. te Mom basa. heemskerk 17 Febr. van Dar es Salaam. johan van oldenbarnevelt. 18 Febr. van Colombo. MAASDAM. 17 Febr. te Havanna. MEERKERK. 15 Febr. te Takubar. ORANJE. 17 Febr. Oostpunt Kreta (120 uii.il)- ORANJEFONTEIN. pass. 17 Febr. Fini^fcre. ORANJESTAD. 18 Febr. te Curagao. SIBAJAK, pass. 18 Febr Brisbane. TALISSE. pass. 18 Febr. Gibraltar. WATERLAND. 17 Febr. te Montevideo. WATERMAN. 18 Febr. OZ.O. Hainan (380 m.). Financiën en economie GROOT SPAAROVERSCHOT IN JANUARI De spaarbanken, aangesloten bij de Neder landse Spaarbankbond, hebben In Januari.een overschot behaald van f20.940.894. Inleg en terugbetaling beliepen resp. f 63.169.760 en f 42.228.916. Bij de niet aangesloten algemene spaarbanken is een spaaroverschot bereikt van f 1.192.886 en bij de bankspaarbanken van f 1.031.196. Bij al deze spaarinstellingen is dus in Januari niet minder dan ruim f23 millioen meer ingelegd dan terugbetaald. De Nederlandse Spaarbankbond tekent hierbij aan dat, ofschoon de eerste maand van het jaar telkenmale bijzonder gunstig Gerechtshof Leeuwarden „Ik kom namens een groep hartlijders Overeenkomstig het vonnis van de politierechter heeft de advocaat- generaal bij het Leeuwarder gerechts hof, nir. Besier, vanmorgen twee weken gevangenisstraf geëist tegen de 58-jarige koopman Jan H. te Leeuwarden. Verdachte had zich te verantwoorden wegens oplichting. In de maanden December 1951 en Januari 1952 trachtte hij in verschillende dorpen portret- lijstjes voor een gulden per stuk aan de man te brengen. Om de verkoop wat te stimuleren vertelde hij een hart roerend venhaaltje. Hij kwam namens hartlijders die financiëel in moeilijk heden verkeerden. Alleen verdachte zelf was nog lichamelijk in staat om zich op straat te begeven; de anderen jnaaktj^de lijstjes. Als iemand een hjstje^Biht, zette verdachte de naam op een~jst van aanbeveling. Verdachte ontkende dat hij een der gelijk verhaal placht op te dissen, maar een tweetal getuigen kon hij toch niet weg redeneren. De advocaat-generaal achtte dan ook bewezen dat verdachte (die reeds elf veroordelingen achter de rug heeft, waarvan vijf wegens op lichting) zich aan oplichting had schuldig gemaakt en vroeg bevestiging van het vonnis van de politierechter. Uitspraak over 14 dagen. Bouwkasinspecteur ontspoorde De 35-jarige inspecteur van een bouw- kas Marten B. te Kortezwaag was door de Leeuwarder politierechter wegens verduistering en oplichting veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toe- zichtstelling. Verdachte had een viertal vertegen woordigers voor zijn bouwkas aange steld^! van hen elk een waarborgsom van i^wulden ontvangen. Dit geld had hij ecmmr gedeeltelijk te eigen nutte ge bruikt. Toen dit ontdekt werd, ver klaarde verdachte zich graag bereid het verduisterde bedrag terug te betalen. Daarvoor pleegde hij echter oplichting ten nadele van de Raad van Arbeid. Ge durende een aantal weken streek hij namelijk een uitkering van 67 gulden per week op, terwijl hij gewoon aan het werk was en 800 gulden per maand ver diende.... In totaal bedroegen deze uitkeringen ruim duizend gulden. De advocaat-generaal bij het Ge rechtshof, mr. Besier, achtte het door verdachte gepleegde samenspel van be drieglijke feiten van dien aard dat de door de politierechter opgelegde straf eerder te licht dan te zwaar was, Mr. Besier vroeg bevestiging van het von nis. De verdediger, mr. Zuide'ma. wees er in zijn pleidooi op dat inmiddels alles is vergoed. In verband met de gezins omstandigheden van verdachte vroeg de raadsman een geheel voorwaardelijke straf op te leggen. Uitspraak over 14 dagen. Plafond naar beneden in schoollokaal In een lokaal van de Hofschool is van morgen een gedeelte van het plafond naar beneden gekomen. Een jongetje werd daardoor aan het hoofd gebles seerd. De kinderen zijn voorlopig in een ander lokaal ondergebracht. Ernstige val van bromfiets Een ruim vijftigjarige vrouw is van morgen tegen negen uur bij het punt van samenkomst van Achter de Hoven en Zuidergrachtswal bij haar broer ach ter van de bromfiets gevallen. Zij sloeg met het hoofd op de rijweg. Met een bloedende hoofdwonde en waarschijnlijk een zware hersenschud ding is zij per ambulance naar het Stads ziekenhuis overgebracht. Kar in gracht Bij het storten van sneeuw in de stadsgracht bü de Vrouwenpoortsbrug". is gistermiddag een handkar te water ge raakt. Door het personeel van de sneeuwruimdienst is de kar weer op het droge gehesen. Aanhoudingen J. K. uit Zwagerveen is geen onbe kende voor de Leeuwarder politie. Thans is hij aangehouden onder verdenking van diefstal van flessen melk, die sommige melkboeren op een centraal punt in hun route opslaan. In een logement is een zekere J. S. uit Alkmaar aangehouden, die nog veer tien d|fen gevangenisstraf te goed heeft. Deze^fn stond gesignaleerd in het Politieblad. Aanbestedingen De uitslag van de aanbesteding van de ver bouwing van een directeurswoning en de bouw van een garage voor de C.A.V. te Olde- lierkoop architect J. A. van der Sluis te Gorredijk is als volgt: hoogste inschrijver I de Boer te Oldeberkoop met f 14.899: laagste inschrijvers Gebr. Schuitmaker te Oldeber koop met f 11.486. De begroting was f13.280. Rechtbank Leeuwarden Overtreders van de verkeersregels „Een levensgevaarlijk vehikel", zo noemde de president van de Leeuwarder rechtbank, mr. Van Maanen. de auto van de 33-jarige fabrikant J. B. uit Den Haag. Deze had zich in hoger beroep te verantwoorden omdat hij een van zijn ondergeschikten met deze wrakke auto op de weg had gestuurd. De politie constateerde heel wat mankementen, o. a. deugde de rem niet. terwijl de wagen ook verder in weinig florissante toestand verkeerde. De kantonrechter had verdachte ver oordeeld tot tweemaal 60 gulden boete of tweemaal 30 dagen hechtenis, voorts vernietiging van de in beslag genomen auto gelast. Verdachte was in hoger beroep gekomen omdat hij graag enkele onderdelen van zijn auto terug wilde hebben. De officier van justitie vroeg eenzelfde straf op te leggen als de kan tonrechter en vernietiging van de auto onder teruggave van het motorblok, drie banden en een accu. Verkeerd inhalen De 43-jarige chauffeur Hendrik K. te St. Anna Parochie was door de Leeu warder kantonrechter veroordeeld tot 25 gulden boete of tien dagen hechtenis. K. was vorig jaar October onder Stiens met zijn vrachtauto bij het passeren niet ge noeg naar links uitgeweken. Een aan rijding was het gevolg geweest. De officier van justitie bij de rechtbank achtte echter de opgelegde straf juist en vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Geen rijbewijs De 36-jarige koopman Hendrik T. te Leeuwarden was gaan motorrijden zon der nog in het bezit te zijn van een rijbewijs. Bovendien zou hij schuldig zijn aan een aanrijding doordat hij plot seling naar links was uitgeweken, waar door een achter hem aankomende motor rijder kwam te vallen en een been brak. Verdachte meende dat hij aan de aan rijding geen schuld had omdat er nog ruimte genoeg was geweest pm te pas seren. De officier van justitie dacht er echter anders over en vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter, te weten voor elk der beide overtredin gen 15 gulden boete of tweemaal zes dagen hechtenis. Uitspraken in bovenstaande zaken over 14 dagen. Uitspraken De 22-jarige los werkman Sijbren P. te Franeker werd wegens diefstal veroor- Sport AGOVV 40 jaar Op 25 Februari a s. zal de Apeldoornse voetbalclub A.G O.V.V. 40 jaar bestaan. De principiële drankbestrijders, die op 25 Febr. 1913 de „Apeldoornsche Geheelonthouders Voetbal Vereeniging" oprichtten, hebben zeker niet vermoed, welk een grote vlucht hun club zou nemen AGOVV lelt thans 31 elftallen en welk een vooraanstaande plaats zij reeds betrekkelijk spoedig in de Nederlandse voetbalsport zou innemen. Het geheelonthoudersprincipe is intussen reeds lang verlaten. In 1917 werd de naam gewijzigd in „Alleen Gezamenlijk Oefenen Voert Verder," waardoor de oorspronke lijke initialen gehandhaafd konden worden. Internationale schaatsstrijd Noorwegen won in o Stockholm De in Stockholm gehouden twee daagse wedstrijd tussen de schaatsploe gen van Zweden en Noorwegen is door de Noren met 120 tegen 100 gewon nen. De uitslagen van de tweede dag waren: 1500 meter: 1. Sigge Ericsson (Z.) 2.17.9 (nieuw Zweeds record); 2. Sverre Haugli (N.) 2.19.1; 3. Roald Aas (N 2.19.4; 4. Ivar Martinsen (N.) 2.20.2; 5. Nic Stene (N.) 2.21.9. 5000 meter: 1. Sigge Ericsson (Z.) 8.25.9; 2. Roald Aas (N.) 8.29.2; 3. Sverre Haugli (N.) 8.29.3; 4. Kornel Paior (Z.) 8.31.7: 5. Carl Erik Asplud (Z.) 8.31.8. Uitslagen Engelse league De uitslagen van de Woensdag in de Engelse League gespeelde wedstrijden luiden; le divisie; ArsenalDerby County 62: Aston VillaPortsmouth 60: Bol ton WanderersMiddlesbrough 53: SunderlandManchester United 22: Wolverhampton WanderersChelsea 2—2. Voor de vijfde ronde van de F A.-cup werd de voetbalwedstrijd Southampton Blackpool gespeeld. Blackpool won met 2—1. deeld tot een jaar en drie maanden jeugdgevangenis met aftrek van voor arrest, zulks overeenkomstig de eis van de officier van justitie. Ruurd P. kreeg conform de. eis drie maanden tucht school voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en IJtske T., die in deze zaak wegens heling terecht had gestaan. 14 dagen voorwaardelijk in plaats van de geëiste twee maanden voorwaardelijk. ALLeen de voorbereidingen zijn al kolossaal omvangrijk De kosten, welke voor de aanleg van een goede riolering en afvalwater behandeling worden gevergd, zijn in het algemeen vrij hoog en doen menige gemeente afschrikken om tot het maken van een rioleringsplan en de uitvoering van rioleringswerken over te gaan, aldus ir J. van den Akker in deel I van zijn uitvoerige studie óver rioleringen. pleegt te zijn, het spaarbedrag ditmaal wel uitzonderlijk hoog is en nimmer tevoren be reikt. Naar zijn mening mag hierin een be wijs gezien worden van de onverflauwde spaarzin van ons volk en van een toenemend vertrouwen in de waarde van geldeenheid (Bij de Rijkspostspaarbank is vorige maand (8 millioen gespaard). Iets in de richting Tot het maken van dergelijke plan nen zal de gemeente Leeuwarden zich niet laten afschrikken, tenminste wan neer de rijksoverheid daarin de nodige tegemoetkoming van de kosten wil geven. 'Met enige vrijheid kan men dit uit de memorie van antwoord opmaken naar aanleiding van desbetreffende vragen van enkele raadsleden of de mogelijkheid ook bestaat in het kader van de werkverruiming, met behulp van rijkssubsidie, problemen als het riole ringsplan op te lossen. Deze aangelegen heid is bij ons in onderzoek hebben B. en W. gezegd. Dat men hier wat dat betreft ook al aan het voorbereiden is, blijkt uit verschillende omstandigheden. Bij de nieuwe woningcomplexen in het Westen heeft men de zgn. diep- riolering aangelegd, die in de toe komst op een centrale riolering kan worden aangesloten, zonder dat daar dan het gehele riolenstelsel behoeft te worden veranderd. Bij de aanleg van closets in de woningen van Eigen Brood Bovenal is een grote septictank aangelegd, dus geen beer putten, hetgeen ook geschiedt bij de woningen van Patrimonium in het Oosten. Dit alles wijst er op, dat men in Leeu warden in de richting werkt van een centrale riolering. In de richting, maar veel meer ook nog niet. Geen wonder, want voor de eerste werkzaamheden aan de uitvoering van een dergelijk plan kunnen beginnen, moet er in de studeer- en tekenkamers van gemeentewerken heel wat werk zijn verricht. Hoeveel werk blijkt ontstellend duidelijk uit het in de aanvang aangehaalde studiewerk. Nu verkeert Leeuwarden in de geluk kige omstandigheid, dat de schrijver van dat werk adjunct directeur van gemeen tewerken is, hetgeen overigens niet met zich meebrengt dat er minder voorbe reidend werk moet worden verricht. Het was erg druk in de winkel van Sinkel en dus keken Pim, Pam en Pom wat rond, tot Pim eensklaps zijn broertje bij de arm nam en naar de andere toon bank trok. „Moet je daar eens zien! Klapsigaren!" Pim had zijn broertje meegetroond naar een afdeling waar allerlei feestartikelen werden verkocht. „Speciale sortering voor bruiloften en partijen stond er op een groot bord te lezen". „Wees het middelpunt van uw feestavondje door van onze attracties gebruik te maken. Lachen, gieren, brul len!" „Ja. wat wil je daar nu mee?" vroeg Pom. „Wat moet ik met een klap sigaar doen" Geef mij maar een drop- lollie". „Nee, het is ook niet voor ons. voor de baron", fluisterde Pom. want geen van de andere klanten mocht hen horen. „De baron moet nu eens een goede les hebben...." Hij fluisterde zijn broertjes nog iets in het oor. waar om ze erg moesten lachen. Maar toen ze aan de beurt waren, bestelde Pim een muzikale klapsigaar. Hij kostte jammer genoeg vijftien cent. zodat Pim, Pam en Pom niets over hielden. „Nu ja", riep Pim, „dat moeten we maar over hebben voor het goeie doel". En weer moesten alle drie heel hard lachen. „Waar wil je die klapsigaar nou neer leggen,'' informeerde Pom. zodra ze bui ten waren. „In de kelder! Je zult zien. dat de baron vanavond in onze kelder komt om zijn geld na te tellen en danzul len wij hem een verrassing bereiden, die klinkt als een klok!" „Neeeen verras sing, die klapt als een klapsigaar!" ver beterde Pam. Vrolijk renden de drie broertjes naar huis en begonnen daar meteen voorbereidingen te treffen voor de ontvangst van de baron. En Pim had goed geraden ook! Nauwelijks was het donker geworden of daar kraakte de kel derdeur.... De bureaulamp ging aan en de baron zat weer achter zijn bureau. Hij opende het dikke kasboek en was verrast er een dikke sigaar in te vinden. „Hé, ik ben nog rijker dan ik dacht,." mompelde hij halfluid. „Dat zal smaken, ik ben de laatste tijd niets anders gewend dan een pijpje". Tegelijkertijd beet hij het puntje erai en wilde de sigaar in zijn mond ste ken, toen er eensklaps een stem weer klonk: „Baron! Denkt U erom. dat boer Krelis nog geld van U krijgt?" „W-w- Wat," stamelde de baron. „Ben jij het? BETERE-IK?" „Precies," klonk het. „H-h- hoe weet je dat en waar zit je?" riep de baron angstig, nadat hij vergeefs om zich heen had gekeken. „Overal en nergens." klonk het weer. ..Pak nu maar gauw die veertig gulden, dan zal ik niet verder pla gen." Met veel factoren moet rekening worden gehouden Bij het malkan van een rioleringsplan moet rekening worden gehouden met tal van factoren, die voor iedere plaats ver schillen. Het moeilijkste zal echter zijn de keuze, die men moet maken tussen de beide stelsels, die er zijn. namelijk het gemengde en het gescheiden. Het eerstgenoemde stelsel voert de faecaliën, het regenwater en het afval water in een riool af, terwijl bij het andere het hemelwater in een apart riool wordt afgevoerd. Natuurlijk zijn aan beide voor- en nadelen verbonden. Dat die keuze inderdaad niet gemakke lijk is, blijkt uit het feit, dat in sommige steden beide stelsels worden toegepast, al naar gelang dus de plaatselijke situ atie met zich meebrengt. Tot die keuze kan dus pas worden gekomen na veel studie, rekenen en afwegen van be langen. Hetzelfde geldt voor de zuive ringsinstallatie, die men zal nemen. Wat de omvang van de riolering be treft, zal vrij nauwkeurig moeten wor den geweten, hoe de stad zich zal uit breiden. want de uitleg van een stad moge niet al te gemakkelijk zijn. voor een riolering geldt dat nog in veel ster kere mate. Voor de hoofdriolen dienen in het uitbreidingsplan in ieder geval de grote wegen bekend te zijn. In de be staande stad, vooral het oude centrum. Het kan soms wenselijk zijn een door braak te maken, omdat door verschillen de redenen de aanleg door een straat op bezwaren kan stuiten (verzakkingen van woningen enz.), maar dat betekent tevens, dat men een geheel sanerings plan voor de oude stad moet hebben, waarbij dan ook weer gedacht moet v/orden aan de mogelijkheden, die der gelijke doorbraken het verkeer kunnen bieden. Uit deze uiteraard even vluchtige ais onvolledige schets moge blijken, dat het papieren stadium van de riolering een buitengewoon belangrijk en omvangrijk werk is. Nu mag echter verondersteld worden, dat men hier daarin iets verder gevorderd is dan het opperen van het idee. want aan de Greunsweg is de toe komstige zuiveringsinstallatie gedacht en zoiets projecteert men natuurlijk niet, zonder dat er ook over andere din gen is gepiekerd. De uitvoering van het plan is een kolossale arbeid. Zij zal een lange reeks van jaren in beslag nemen, waarbij mag worden aangenomen, dat het moeilijk ste onderdeel de oude binnenstad het laatst aan de beurt komt, maar dat zal dan ook een karwei worden! Welk een brekerij en graverij op straat, maar ook in de woningen, want ongeveer de helft van alle huizen heeft een closet. Er zullen dus een tien dui zend closets moeten worden aangelegd, maar de bestaande w.c.'s zullen ook op de riolering moeten worden aangesloten enz. Dit grote werk zal heel wat mensen aibeid geven en millioenen kosten, waaraan ook het nageslacht mag mee betalen. De voordelen zullen ook groot worden, want de privautton past niet meer in deze tiid en in deze stad: van dc verontreinigde grachten hebben de Leeuwarders al lang hun bekomst en van de regenwaterriolen, die in enkele delen van de stad slecht functïonnercn. kan hetzelfde gezegd worden. Leeuwar den had al lang een centrale riolering kunnen hebben, wanneer men in de twintiger jaren de kosten niet te hoog had gevonden. Op rond een. millioen had men die toen begroot: wellicht komt men nu eerder boven dan beneden de twintig

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6