Piloten zwalkten door het Noorden van Friesland Friesland geeft Raad wil een commissie voor industrievestiging instellen Veel animo voor bedrijven in het Zwettegebied „De strijd tegen het water DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 9 Tussen Flie én Lauwei Twee uur lag n vlieger in de kattebak van de auto van de vliegbasiscommandant De inwoners van Raard, Lichtaard, Hantumhuizen, Nes, Wierum en andere dorpen hebben gistermorgen lichtelijk verwonderd gekeken, toen ze uit de meest onwaarschijnlijke richtingen groepjes piloten zagen sjouwen, in een enigszins trager tempo dan in hun straaljagers. Zonder uitzondering waren de mannen van slechts één verlangen bezield: Dokkum te bereiken, hoe dan ook, en algemeen was hun schichtigheid ten aanzien van politie en marechaussee. Dit was een oefening. Het is de laatste weken slecht vliegweer en om een lange reeks theorie-uren eens af te wisselen waren de vliegende be woners van de vliegbasis Leeuwarden, gekleed in hun vliegeruitrusting, in afgesloten vrachtauto's op eenzame plaatsen ..gedropt". Ze hadden tot op dracht te trachten om. zonder van openbare vervoermiddelen gebruik te maken, eerst contactadressen in Dok kum en Birdaard en tenslotte, vóór vijf uur. een gebouw op het vliegveld te bereiken, zonder gezien te zijn door leden van de Rijkspolitie, Koninklijke Marechaussee en vliegbasispolitie. die in groten getale op hun „iepenst" waren. Ze werden verondersteld uit hun vliegtuigen te zijn gesprongen boven bezet gebied. Geld hadden ze practisch niet bij zich. Wanneer iemand werd betrapt door een politie man, dan kostte dat een strafpunt. De opdracht bleek verre van gemakkelijk, want slechts twee piloten slaagden er in zonder strafpunten tot de basis door te dringen. Kippenhok „Nooit heb ik geweten, dat Fries land zo groot was", zuchtte 's avonds een majoor-vlieger, die gewend was diezelfde provincie in een flits onder de vleugels van zijn vliegtuig door te zien gaan. Vermoeid, in de kleren van een veehouder en met een zak op de rug had deze man 22 kilometer door de mistige landen gesjouwd, was in Birdaard door een kippenhok gezakt en tenslotte gesnapt, toen hij de vlieg basis practisch bereikt had. De cantine gonsde van de ver halen. Een reusachtige kapitein vlieger had gedacht zeer listig te zijn. Ongezien had hij zich opge vouwen in de kattebak van de auto van de vliegbasiscomman dant: dè betere manier om de wacht even te misleiden, dacht de kapitein. Hij wist nog niet, dat de wagen ergens twee uur zou gaan wachten, alvorens het veld op te rijden. Na twee martelende uren, stijf van de kou en met slapende ledematen verliet hij zijn gevan genis. Ook de vliegerarts had een somber verhaal. Na aanvankelijk geluk zoals een intocht in Dokkum per schip was hij op een erf eerst in de modder en vervolgens zeer diep in een mesthoop gezakt. Een mare chaussee kwam hem bevrijden Het aantal mannen, dat zich liftend voortbewoog was groot. Ingebouwd in zakken aardappelen, verscholen achter rolmosdozen of melkbussen rukten ze Dokkum en Birdaard binnen, tóch nog vaak ontdekt door de meedogenloze ogen van hun belagers. Een zeer kleine luitenant-vlieger begaf zich tot twee keer toe temidden van slootgravers en spitte geducht mee ten einde niet op te vallen. Een half uur zwoegde hij in een sloot bij het vliegveld, niet wetend, dat een vliegveldpolïtieman hem fijntjes glimlachend gadesloeg! Iedereen hielp Opgetogen toonden de vliegers zich over het begrip en de hulp van de burgerij. Petten, werkkleding, tot zelfs hoeden kregen ze grif mee op reis en sommigen moesten de eigenaars schrij- ALDE SECHJES Ut it NófflHen komt net folie goeds, sei de man, dér komt myn wiif ek wei. Sergeant-matoor Van Beers en sergeant Willemsen hadden geluk bij Steenendam. ven hoe de afloop was geweest. Een Australische vlieger raakte niet uit gepraat over het kleine jongetje bij Birdaard, dat hem met een half rolle tje pepermunt achterna gekomen was. De beheerder van het contactadres in Dokkum. café Van der Woude. gaf de eerstaankomende een sigaretten koker cadeau en zijn collega in Bir daard, in café De Boer, schonk gratis koffie. Automobilisten legden hun route wat om, als ze de tijd ervoor had den. „Dit zou ook in werkelijkheid kunnen gebeuren", zei een van hen. „De wereld is jammer genoeg nog altijd een vreemd schouwtoneel". Treffend was, wat de luitenant Heyne overkwam. Van een chauffeur had hij, meerijdend, een leren jas aan gehad, en daarii* het een of andere document la ten zitten, 's Avonds bracht de post een expressebrief op de vliegbasis. Gestem peld in Heerenveen en zonder afzender. De enveloppe bevatte het vermiste papier! Constistorie in Marssum heropend Onder grote belangstelling heeft ds. Bender te Marssum de geheel verbouwde consistoriekamer van de Ned. Herv. ge meente geopend. De oude consistorieka mer metde gang en de woonkamer van de kosteres is nu een grote zaal geworden, welke door een tUssenschot in twee ge deelten kan worden gebruikt. De naast gelegen woning, welke ook aan de kerk behoorde, maar te klein was voor be woning, is veranderd in een prachtige ruime hal met aan de aohterkant een keukentje. Het werk is uitgevoerd door Marssumer ambachtslieden. Door over handigen van de sleutel aan de voor zitter van het college van kerkvoogden, de heer Keestra en met het laten zingen van gezang 135 opende ds. Bender de bijeenkomst. De heer Keestra bracht een bijzonder woord van dank aan de plaatselijke vrouwenvereniging., die ƒ2400 had ge schonken voor de inrichting van het lokaal. Ook dankte hij mej. B. Daan. die elf jaar kosteres is geweest en nu haar ont slag heeft aangevraagd. Als blijk van waardering ontving ze een cadeau en een ..slüfke" met inhoud. Als haar op volgster is benoemd mej. J. Visser. De heer B. Siderius bood namens de ambachtslieden en leveranciers van de inventaris een electrische klok aan. Namens de kerkeraad van Huins-Lions braoht de heer Fopma ziin gelukwensen over en overhandigde eveneens een cadeau. De heer Klazinga ontving als dank voor het vele werk. dat hij bij de ver bouwing verrichtte, een boekwerk. Uit dankbaarheid voor de offervaardigheid van het gehele dorp wordt binnenkort voor iedereen een filmavond gehouden. Strijkensemble Frysk Orkest en Wolvega's Mannenkoor gaven uitvoering In Wolvega heeft het strijkensemble van het Frysk Orkest gezamenlijk met Wol vega's Mannenkoor een uitvoering gege ven. De belangstelling was niet zo groot als men gehoopt had. De voorzitter, de heer Th. Lodewijk, zei dan ook in zijn openingswoord, dat het de vraag zal zijn of Wolvega's Mannenkoor een volgend jaar de financiële consequenties van een dergelijke uitvoering nogmaals zal kunnen aanvaarden. De dirigent van het Frysk Orkest, Kor Ket, was door ziekte verhinderd te komen. De dirigent van het koor, de heer C. Nij- dam uit Heerenveen had zijn taak overge nomen. Het publiek heeft van het begin tot het einde geluisterd naar een uitste kend programma. Auto uit Joure reed bij Nunspeet tegen boom Terwijl burgemeester Hoekstra van Haskerland Dinsdag in gezelschap van de gemeentesecretaris, de heer L. Dok kum en de heer Joh. Glee van Hasker- dijken op reis waren naar Den Haag, slipte de auto door de gladheid van de weg bij Nunspeet en reed tegen een boom. De lieer Dokkum had een gebro ken knieschijf en is in het ziekenhuis te Sneek opgenomen, De beide andere heren kwamen met de schrik vrij. De auto werd zwaar besohadigd. 11(1/1(1 Aclll knry/'i'lell Kans op BLO-school 500 voor Frysk Orkest Bij de opening van de raadsvergade ring van Achtkarspelen sprak de voor zitter zijn dank uit aan de inwoners van de gemeente, die buiten de gaven in natura, een bedrag van haast ƒ60.000 voor de rampgebieden bijeen brachten. Tot onderwijzer aan de openbare Ulo te Surhuisterveen werd benoemd de heer G. v. d. Heide te Rolde. Op de agenda kwamen twee aanvra gen voor betreffende het oprichten van een Openbare en een Chr. B.L.O. school. Aan de hand van het provinciaal rap port over deze kwestie (van de commis sie De Loor) meenden B. en W. de op richting van een Openbare B.L.O. school nog niet te kunnen bevorderen. De com missie De Loor neemt aan, d?^..gemid deld een percentage van twe «rocent van de leerlingen der scholen-vüor dit onderwijs in aanmerking komt. De open bare scholen in Achtkarspelen tallen in totaal 776 leerlingen. Zelfs als men het percentage van twee procent zou ver dubbelen, zouden er nog te weinig leer- lingerf zijn voor een B.L.O. school. Het percentage voor dit onderwijs in aan merking komende leerlingen is inder daad in Achtkarspelen veel hoger dan gemiddeld in Friesland. Het bestuur van de Ver. voor Chr. B.L.O.-onderwijs vroeg voor dit onder wijs t.z.t. de beschikking te mogen heb ben over twee lokalen van het noodge bouw der bijz. Ulo-school te Surhuister veen. Dit werd door de raad toegestaan, omdat hier de situatie heel anders ligt dan bij de O.L. scholen. De Chr. scholen tellen n.l. in totaal 2038 leerlingen. Het bestuur der vereniging deelde in haar schrijven mede. dat zeker op een 60-tal leerlingen kan worden gerekend. Indien medewerking van hogerhand kan worden verkregen zal oprichting van een Chr. B.L.O. in Achtkarspelen zeer waarschijnlijk zijn. Deze zaak eist echter een zeer nauwkeurig en deskun dig onderzoek voor alles definitief in kannen en kruiken is. Het college van B. en W, vy_\ïlt ge machtigd in 1953 kasgeldleningen aan te gaan tot een bedrag van 500.000. Tot voorman van de kruidentuin voor min der validen wordt benoemd de heer W. Hoekstra te Zwagerveen. Gemeentewer ken mag voor 2600 een transportband aanschaffen. Hierna werden nog enkele wijzigingen op de begroting '53 aange nomen. hoewel deze begroting nog in behandeling moest komen. Een bedrag van 44.122.60 wordt beschikbaar gesteld voor verbouw van de Herv. school Twij- zelerheide. Begroting 1953 Waarschijnlijk zal in Surhuisterveen een bescheiden politiekazerne worden gebouwd met een of twee cellen en woonruimte voor een nostcommandant en een wachtmeester. Deze kazerne zal aan het. Rijk worden verhuurd. Aan het Frysk Orkest zal een subsidie van 500 worden verleend. Meer is ge zien de precaire toestand der gemeente- financiën niet mogelijk: de begroting wijst n.l. een tekort aan van 205.000. Na enige discussie is aan verschillende jeugdverenigingen een subsidie toege staan van 800. Een voorstel om deze subsidies niet toe te kennen, maar voor het jeugdgebouw te Harkema-Opeinde 500 te geven, werd verworpen met 10 tegen 6 stemmen. Een der raadsleden wenste zelfs het subsidie van de L.O.F. in te trekken en ook deze gelden voor het jeugdgebouw te geven. Ongeveer 10.000 wordt uitgetrokken voor verbetering verlichting in de dor pen Buitenpost en Surhuisterveen. De begroting werd aangenomen. Alleen het communistische raadslid was daar tegen. Een motivering gaf het lid niet. Weer vee naar Terschelling Het gemeentebestuur van Terscheülmg heeft het invoerverbod voor herkauwers en varkens met ingang van 17 Februari opgeheven. Bij N.T.F. in Bergum aanvoer van een 500 cadavers per dag Bij de N.T.F. te Bergum heerst de laatste weken zoals bekend onge kende drukte met het verwerken van de cadavers uit het rampgebied. De werkploegen zijn vergroot. Soms komen er per dag zeven acht wagens bij de fabriek, aan, elk met een zestig a zeventig dode koeien en paarden. Auto buitelde in sloot De mist speelde de heer M. uit Nije- mirdum parten, toen hij Dinsdagavond, met zijn personenauto uit de richting Woudsend komende, op het punt waar de nieuwe weg uitmondt op de weg naar Balk, aan de verkeerde zijde de daar staande bomen wilde passeren. Het ge volg was een buiteling in de bermsloot. Er was alleen materiële schade., Geval van kolendampvergiftiging in Baard In Baard heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan bij de weduwe H. Drost. Zij werd in vroege morgen onwel en kon met grote moeite de buitendeur be reiken. waar zij in elkaar zakte. Buren schoten haar te hulp en waarschuwden 'n dokter. De toestand van de vrouw laat zich nu goed. aanzien. De kolendamp was ontstaan door een defect aan de schoor steen. Dierenkliniek te Harlingen had het druk De afdeling Harlingen van de Ned. Vereniging tot bescherming van Dieren hield jaarvergadering. Ook het afge lopen jaar ïs gebleken dat de kliniek, waaraan de doktoren Lunsche en Bar- reau medewerking verlenen, in een dringende behoefte voorziet. Tijdens de zittingsmiddagen zijn een kleine drie honderd dieren (o. a. honden, katten, kippen, konijnen en duiven) behandeld. De exploitatie van de kliniek slo'"-^met een budget van i 540.37 en een cort van 255. Er zal naar worden gestreeft een con tactpersoon aan te wijzen voor even tuele hulpverlening aan dieren in oor logstijd en bii natuurrampen. Besloten werd ƒ25 in het rampenfonds voor die ren te storten. Uitslagen van „De Pelikaan" over 1952 De uitslagen van de in 1952 gehouden /luchten van de postduivenvereniging „De Pelikaan" te Houtigehagc zyn als volgt: Hokkampioen, eig. W. van der Sluis: kam pioenduif. eig. J. Bouwer: Op de midfond: ïokkampioen. eig. J. Bouwer; kampioen- duif. eig. J. de Vries. Jonge duiven: hok kampioen, eig. J. Bouwer: kampioenduif, eig. J. Bouwer. Navluchten jong en oud: hokkampioen, eig. M. Kuipers: kampioenduif, eig. G. Mijnheer. Generaalkampioen over alle vluchten werd J. Bouwer. De leden van de afdeling Grouw van dc Friesche Mij van Landbouw besloten vee af te staan voor de getroffen gebie den. Tijdens de vergadering werden al enige dieren toegezegd, Tien leden zul len op huisbezoek gaan bij de veehou ders om deze zaak met hen te bespreken. A De totale opbrengst van de collecte bij Douwe Egberts te Joure was 3250. A Collecte Geref kerk te Wünjeterp ruim 850. Ned Herv. kerk Wünjeterp Duurswoude ongeveer f 400. ACollecte in Evangelisch Gebouw Witmarsum eerste keer 260. tweede keer f 110. A „It mingd koar" yn 'e Pein (Sm.) hat 100 jown üt de reiskas A IJsclub „De Lauwers" te Munnekezijl gaf 50 uit de kas. A De baten van de feestelijke club- .avond van de adspiranten der korf balvereniging „Forward" te Steggerdn. vijfti"~ gulden, waren voor het rampen fond A Onder het motto „Beurzen open ••=- düken dicht" is in de Ned Herv. kerk te West-Terschelling een concert gegeven door de muziekvereniging „Kunst en Vriendschap" het Skilger Zangkoor en het Chr. gemengd koor „Sursuim Corda". De opbrengst, ƒ331. is afgedragen aan de radio-actie. A De kinderen van de Chr. lagere school in Witmarsum verkochten voor ƒ210 watersnoodpostzegels. A Het bestuur van de coöp. zuivelfabriek te Lanse- zwaag had de snelers. speelsters, be- diensters en andere medewerkers aan de revue „Gouden frissels" nog een feest avond zullen aanbieden De medewer kers hebben het bestuur voorgesteld, de avond af te gelasten en f300 in het Rampenfonds te storten. Aldus ge schiedde. Lemmer: ijs; Staveren: vrij Het ijs op het IJselmeer neemt nu snel af, zo meldt de Nederlandse IJsberichten dienst. Lemmer had nog zwaar drïifijs in de geulen voor de Prinses Margrietsluis en voor de haven. Den Oever, Komwer- derzond. Muiden. Urk. Harderwijk en Ni.j- kerk meldden gistermiddag nog middel- zwaaz—Trijfijs Dn overige stations maakten m*w- van drijf ijs tot, licht vast ijs. Uit staveren wordt ons bericht, dat de scheepvaart over deze haven normaal is. Ook de vaart over de Friese meren is vnjwel onbelemmerd. Rolsma-Streek in Berlikum krijgt nieuw tegelpad De Rolsma-Streek te Berlikum heeft al jaren lang te klagen gehad over de slechte toestand waarin de straat ver keerde. Toen de Streek indertijd ver kocht werd, zijn er verschillende eigena ren gekomen. Dit maakte het probleem, om de straat verbeterd te krijgen, bijna onoplosbaar. Eindelijk is een commissie van de bewoners er in geslaagd om de medewerking van alle eigenaar-bewo ners te verkrijgen voor de noodzakelijke verbetering. De gemeente Menal- dumadeel heeft zich bereid verklaard hen tegemoet te komen door het leveren van de benodigde tegels. De andere onkosten worden door de eigenaar bewoners zelf betaald. Het werk zal worden uitgevoerd door de heer P. Schram te Berlikum. Raad Smallingerland Verkoop van oude o.l. school te Boornbergum kan voorlopig niet doorgaan De gemeenteraad van Smallingerland heeft gisteren de begroting van 1953 be handeld en daarbij de gelegenheid te baat genomen, bij de algemene beschou wingen tal van waardevolle opmerkin gen over het te voeren beleid naar voren te brengen. De heer de Boer van de P.v.d.A. noemde de werkgelegenheid het alles erheersende probleem en achtte de grootste inspanning van B. en W. en raad noodzakelijk. Uitvoerig besprak hij ook de financiële verhouding tussen Rijk en gemeente De wijze, waarop thans de tekorten door uitkeringen van Rijkswege worden gedekt achtte hij volkomen willekeurig en dus onjuist. De verhouding tussen de raad en het college van B. en W besprekende, merkte de heer de Boer op. dait deze In het algelopen jaar is verscherpt. De raad heeft zich niet steeds tot zijn con trolerende taak willen beperken. Commissie voor industrievestiging Namens de A.R. sprak de heer Kok, die het college van B. en \Y'. voorlopig alle steun toezegde. Ook hij besprak in den brede de taak van de raad en kwam tot de conclusie, dat het lidmaatschap van de rdad tot eén paskwil wordt, als raadsleden bijvoorbeeld bij belangrijke beslissingen omtrent industrievestiging voor een „fait accompli" worden gesteld. Als de raad, speciaal ten opzichte van de industrievestiging zijn verantwoorde lijkheid zal kunnen dragen, moet hij preventieve controle kunnen uitoefenen. En daarom wenste de heer Kok een vaste raadscommissie voor industrie vestiging. iets waarvoor het college niet voelde. Later op de middag werd echter bij meerderheid van stemmen toch be sloten. B. en W. om instelling van een dergelijke commissie te verzoeken. De heer Sloothaak van de C.H. pleitte eveneens voor instelling voor deze com missie en meende voorts, dat in Drach ten op het ogenblik alle zeilen moeten worden bijgezet om in deze tijd van minder gunstige conjunctuur vooruit te blijven gaan en in dit verband achtte spreker een derde wethoudersplaats nodig. Aandacht vroeg de heer Sloot haak ook voor de agrarische belangen van de gemeente. Nadat de heer de Vos van de C.P.N. de oorlogsvoorbereiding als oorzaak van de begrotingstekorten had aangewezen en de heer Terpstra van de V.V.D. even eens een zacht vermaan tot B. en W. had gericht, dat zij wel eens wat te veel voor zich zelf houden, en nogmaals had gewaarschuwd tegen financiële inmen ging in particuliere ondernemingen, kwam de puntsgewijze behandeling van de begroting aan de orde. Drie nog in aanbouw zijnde boerderijen zullen in gebruik worden uitgegeven Gistermorgen, omstreeks elf uur, dromden een paar honderd boeren samen op v 5Gt P^nt W3ar de nieuwe wegen van Oldeboorn en Veenhoop elkaar in het Zwettegebied kruisen. Deze „samenscholing" werd veroorzaakt door de rent meester der Staatsdomeinen te Zwolle, die hier, staande op een geïmproviseerde verhoging, uitvoerige mededelingen deed over het in gebruik uitgeven van drie thans nog in aanbouw zijnde boerderijen. Natuurlijk interesseerden ook vele niet gegadigden zich voor deze bespreking, maar toch kan, gezien de zeer grote publieke belangstelling, worden aangenomen, dat de vraag tientallen malen groter zal zijn dan het (zeer bescheiden) aanbod. Om onnodige correspondentie, bezoe ken, telefoontjes en dergelijke dingen te ondervangen, werd deze „hagepreek" georganiseerd. Na een uitvoerige bespre king en een onbeperkte gelegenheid tot het stellen van vragen, mag tenminste worden aangenomen, dat de moeilijkhe den uit de weg zijn geruimd. Het, Zwettegebied is gedurende de laatste jaren door de domeinen in een heetr^hoorlijke staat gebracht. De gron- langzame methode toe te passen, maar ook op een sneller manier. Dit laatste gebeurt hier. De grond wordt gevleu geld. ingezaaid en flink bemest. Bij dit soort werk speelt de winter een belang rijke rol, zodat nog niet is te bepalen of men tegen het voorjaar inderdaad klaar zal komen. Er zijn een massa onzekerheden en daarom wordt geaarzeld, bekendheid te geven aan eventuele inscharing van vee. Misschien kan het vee pas in Juli of nog later worden gebracht. Niemand weet het precies. In ieder geval kan het komende jaar niet veel worden inge- schaard. Wél komt er een flinke hoeveel heid hooi vrij. Middelgrote bedryven Bij het ontwerpen van de eerste drie boerderijen is getracht het midden te houden tussen uitgesproken grote en kleine bedrijven. Ze zijn thans nog in Ondanks koude en regen stonden een paar honderd mensen aandachtig te luisteren. aanbouw, maar kunnen na het gereed komen in de aanstaande zomermaanden worden betrokken. Natuurlijk is er een regeling te vinden, waardoor eerst de woningen zelf in orde gebracht zouden kunnen worden. Aan de nieuwe bewoners zal, indien nodig, het toezicht op het ingeschaarde vee worden opgedragen. Zowel jonge mensen zonder eigen beesten, als oude ren met een volledige veestapel krijgen een kans. Soepel overleg tussen de Staatsdomeinen en de betrokken (adspirant) veehouder kan leiden tot een regeling, waarmee het belang van beide partijen is gediend. De gebouwen bestaan uit een woon kamer, een zitkamer, vier slaapkamers, een hal, een spoelruimte, stallen en een zolder. Zevenentwintig koeien en flink wat kleinvee kunnen onderdak vinden, terwijl waterleiding aanwezig is. Zodra over enige jaren deze boerderijen, elk met een oppervlakte grond van twintig tot vijfentwintig hectare definitief zul len worden verpacht, kunnen de drie aanstaande (tijdelijke) gebruikers uiter aard meedingen naar de bedrijven. Wie voorlopig de gelukkigen zijn, zal binnen kort aan de hand van de uitgereikte for mulieren worden vastgesteld. Op voorstel van de P.v.d.A.-fractie werd besloten, Gedeputeerde Staten te verzoeken, de wethouderssalarissen in Smallingerland te verhogen. Voorts werd op voorstel van de heer de Boer besloten, het bedrag, uitgetrokken voor gemeentelijke culturele doeleinden, te verhogen van f3000 tot f6000. Voordat de begroting aan de orde kwam was er 's morgens reeds een vrij omvangrijke agenda afgewerkt. Het voorstel tot verkoop van de oude open bare lagere school te Boornbergum werd door B. en W. teruggenomen, toen bleek, dat men in dat dorp van de linkerzijde voor de in die school te stichten kleuter school als eis stelt onder meer. dat er niet uit de Bijbel mag worden gelezen, geen psalmen mogen worden gezongen en niet gebeden mag worden. En dat terwijl de raad destijds uitdrukkelijk als voorwaarde stelde voor de verkoop, dat alle richtingen zouden moeten meedoen. B. en W. zullen nu eerst een onderzoek instellen. Met de huurder van een voor deze door de gemeente gebouwde industrie flat kwam het tot een dading, waarbij de betrokken huurder, de heer J. Baron, op 1 Mei aanstaande het gebouw moet ver laten. Hii heeft er niet het bedrijf in gevstigd, dat B. en W. en de raad als voorwaarde hadden gesteld. Binnenkort zal de raad wellicht nadere inlichtingen kunnen krijgen over de plannen voor de stiohting van een rust huis. De belangrijke voorstellen inzake de riolering in Drachten werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Agenda van de lezingen „De strijd tegen het water', pro deo verzorgd door twee waterstaatdeskundigen, de heren J. W. van der Laan en D. IJssel- stijn te Leeuwarden; toegelicht met kaartentwee filmstroken („De strijd tegen het water" en de nieuwe serie K.L.M.-luchtfoto's van het rampgebied) en met de geluidsfilm „Land uit zee" Opbrengst voor Rampenfonds. Maandag 23 Februari: personeels- veren. „Lijempf", Leeuwarden. Dinsdag 24 Februari: het Nut te Sint Annaparochie. Woensdag 25 Februari: het Nut te Dokkum; 8 uur zaal Posthoorn Vrijdag 27 Februari: Plaatselijk Belang Stiens, 7.30 uur zaal Smits Maandag 2 Maart: Cultuurkring Oosterwolde, 8 u., zaal „De Zon" Maandag 9 Maart: het Nut te Holwerd, half acht zaal Hoekstra. Dinsdag 17 Maart: Vrouwelijke Hulpverlening Joure. Aanvragen voor deze lezingen te richten aan de Leeuwarder Courant ts Leeuwarden, K5100—S344, toestel 30. Bij schriftelijke aanvragen gaarne meer dan één datum noemen. 65 jaar getrouwd In Gaast hopen op 25 Februari a.s. de heer L. Hengst en zijn echtgenote. L. de Vries, het feit te vieren, dat zij 65 jaar getrouwd zijn. Beide oudjes zijn 89 jaar. maar nog flink voor hun leeftijd. Uit het huwelijk zijn drie kinderen geboren. De zoon, die in Amerika woont, komt thuis om dit bijzondere jubileum mee te vieren. Geen feestelijkheden bij het 200-jarig bestaan van D. E.-fabriek te Joure De firma Douwe Egberts te Joure heeft dit jaar 200 jaar bestaan. De feestelijkheden, die ter gelegenheid van dit jubileum zouden worden georgani seerd. gaan niet door. De directie heeft dit besluit genomen in verband met de ramp. Rapen kwamen weer boven water In Tzummarum was bij de storm van enkele weken geleden een boot niet rapen gezonken. Het ijs maakte het tot nog toe onmogelijk om de boot te lichten. Men heeft nu met een tractor de boot op het droge getrokken. Een en ander trok veel bekijks in Tzummarum. „Feanster" postkantoorhoudster jubileert morgen Vrijdag zal het een kwarteeuw geleden zijn, dat mejuffrouw T. de Vries, postkan toorhoudster te Surhuisterveen, haar in trede deed in de P.T-T.-geleder en. Haar eerste standplaats was Twijzel; daarna zwierf ze door geheel Friesland, tot ze in 1943 in Surhuisterveen tot rust kwam. Of tot rustSurhuisterveen is namelijk een zéér druk kantoor en bovendien klein behuisd (gelukkig is er een kans op ver betering). Ondanks dat ruimtegebrek evenwel is mejuffrouw De Vries, of „Tine", zoals men de postkantoorhoudster in de wandeling noemt, er steeds in ge slaagd, het haaj- „klanten" naar de zin te maken en dat heeft haar in het dorp veel sympathie bezorgd. Vissers krijgen vergoeding voor schade bij 't reddingswerk Zes Staverse vissers hebben aangeboden met hun schepen behulpzaam te zijn bij de dijkwerken in Zeeland, bijvoorbeeld voor het vervoeren van de dijkwerkers. Dit aanbod is Dinsdag in een vergaderingr ten gemeentehuize nader besproken. De vissers, die tot het palingseizoen weg zou den kunnen blijven, kregen het verzoek, hun voorwaarden kenbaar te maken. Woensdagmorgen hebben de vissers, die aan het reddingswerk hebben deelge nomen, een bespreking gehad met een vertegenwoordiger van het rijk omtrent de schaderegeling. Het rijk stelt zich op het standpunt, dat de vissers die spon taan te hulp waren gesneld, zonder te weten welke risico's zij namen geen financiële schade mogen lijden als gevolg van deze spontane hulpverlening- De ge meente Staveren had sommige vissers al een voorschot verstrekt wegens loonder ving; die zal ook nader worden ver rekend.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5