Schade in rampgebied Eerste Kamer behandelde de begroting van Financiën 'I Zit vast vaster met V E L PA F I N £auióaJó 2 LEEUWARDER COURANT DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 Amnestie voor de veroordeelde Elzassers Instemming en critiek De Franse Nationale Vergadering heeft met 348 tegen 217 stemmen het wets ontwerp goedgekeurd, waarbij ammestïc wordt verleend aan de twaalf, wegens het deelnemen aan de moordpartij te Oradour door de Duitse Waffen SS. veroordeelde Elzassers. Wanneer de Senaat het ontwerp even eens goedkeurt, komen de Elzassers. wier veroordeling samen met de Duitsers grote beroering in de Elzas heeft gewekt, direct vrij. Dit zal in de Elzas voldoening geven. (Vervolg van pag. 1) Schouwen ligt laag. Het leggen van een ringdijk bjj het grote gat bij Schelphoek (250 meter breed en 30 meter de zandbodem in) zal bijzonder moeilijk zijn. Het over stroomde achterland is ruim 9000 hectare groot. Speciaal voor dit werk zal bij Schelphoek een twee de werkhaven voor het benodigde materieel worden gemaakt. Het dichten van de havendijken van Zierikzee zal tot het eerste werk behoren, waarna de haven zal worden uitgebaggerd. Droge polders in Zuid-Holland Van Rozenburg, de Krimpenerwaard, Schieland en Delfland zijn alle dijken gesloten. Definitief herstel is gaande. De Alblasserwaard is eveneens rond om afgesloten. Met grote capaciteit wordt de enorme watermassa uitge- malen. Deze waard kan vermoedelijk in April droog vallen. Behalve bij Rhoon, waar men binnen een dag of tien succes hoopt te hebben, zijn alle dijkbreuken op Uselmonde ge dicht. De oostelijke polders kunnen binnenkort, de westelijke in Maart droog komen.. De bedijking van het Voornsche ka naal op VoomePutten is westelijk met acht kilometer kistdam en aan de oostzijde met zandzakken versterkt. De zuid-oostelijke punt van dit eiland is met ringdijken gesloten. Dit gebied kan in Maart droog zijn. In een van de eerstkomende doodtijen zal sluiting met caissons geprobeerd worden bij Hellevoetsluis. De Hoekse waard is bijna geheel droog en op Goeree-Overflakkee hoopt men binnen een maand enige kleine polders droog te hebben. De dijken van het Land van Heus- den en Altena zijn dicht en de be maling is hier in volle gang. Het eiland van Dordrecht valt binnenkort weer geheel droog. Het herstel van de spoorbaan naar de Moerdijkbrug is gaande. Aan de overzijde van de Moer dijkbrug zijn aan weerszijden hiervan op de Brabantse kust practisch alle gaten tot boven de hoogwaterlijn ge sloten. De spoorbanen in noorwesi Brabant hebben ernstig geleden. Na het droogmalen der polders zal herstel krachtig worden aangepakt. Zo is het nu op Goeree-Overflakkee Dijkgat bij Melissant is dicht Het eergisteren in de dijk van de pol der Diederik te Melissant geslagen gat is gedicht. Het gevaar voor Melissant is dus geweken. Deze dijkdoorbraak heeft aangetoond, dat men voorzichtig moet zijn met het openen van sluizen, daar de drang van het water uit de polders de openingen groot is. De gaten in de buitendijken van Goeree Overflakkee liggen nog open. Bij een eventuele Noord westerstorm is het gevaar dus nog zeer groot. Nieuwe Tonge is geheel onbewoond, 's Nachts is er alleen een politietroep van ongeveer 30 man. De burgemeester is er overdag en de geneesheer is ook terugge keerd. In Oude Tonge is men nog steeds bezig met bergen van lijken. Bij het ber gingswerk zijn enige kikvorsmannen, een inwoner van Oude Tonge, politie en drie boten ingeschakeld. Er staat nog water op de puinhopen, waardoor het bergingswerk aanzienlijk wordt bemoeilijkt. Er wonen nog ongeveer 150 burgers in hun huizen, die. naar ze zeggen, zowat van alles zijn verstoken. De plaats is practiscn nog on bereikbaar. Ouddorp is bij laag water per auto te bereiken. Er staat evenwel een sterke stroom over de weg. De inwoners van Ouddorp en Goeree mogen de ge meente niét verlaten of binnenkomen dan met vergunning. In Middelharnis en Sommelsdijk worden bepaalde gedeelten in het dorp vrijgege ven voor bewoning. Kinderen worden ech ter nog niet toegelaten. Te Herkingen zijn de scholen begonnen. 200 JAAR GELEDEN Te Leeuwarden by A. Ferwerda is te bekomen: Verdeding der deductie van Do. P. L. St. Muller, en de Ouderlingen J. Puls en Leer, den 10 January 17-53 overgegeven aan de E. Kerken-Raad der Luthersche Ge meente te Leeuwarden, tegens de Contradeductie voor W. Busing en G. A. Muller van den 24 January 1753. In Folio kost 5 Stuivers. Leeuwarder Saturdngse Courant. 17 February 1753 \f afge- ucl1.. zegt Industriefinanciering en belasting ter sprake De Eerste Kamer is gisteren begonnen met de behandeling van de begroting van Financiën. De heer Pollema (C.H.) bracht hierbij de industriefinanciering ter sprake. In zijn kring heerst de ongerustheid, dat de staat hier gaat over wat des burgers is. Hij zal het beleid van dc minister afwachten, maar dringt erop aan. dat de private sector zoveel mogelijk voorop zal staan. Aan dit principe zal dc C.H.-fractie de voorstellen, die ook omtrent tal van andere punten van de vi t minister verwacht kunnen worden, testen. Voorts gaat de wens naar herziening maar'ook op veel verzet en critieWstuiten] en vereenvoudiging van ons belastingrecht, af staat spr. daar sceptisch vooral van de zijde van de nagelaten be- tegenover. I trekkingen der slachtoffers. Tegenstem mers in de Kamer waren de communisten. Prof. Hellema (A.R.) merkt op, dat] individueel rechtvaardig is in zijn ver- de meeste socialisten en enkele leden van er veelal verschil wordt gemaakt tussendeling. Wat in de jaren, onmiddellijk'andere fracties, algemene belastingverlaging en ge-' richte maatregelen ter bevordering van industrialisatie _n werkgelegenheid. Dat verschil zag hij echter niet. Hij wees op het geringe effect van over heidsuitgaven voor openbare werken. De extra lasten die op het bedrijfsleven zijn gelegd, dienen zo spoedig mogelijk te verdwijnen. Prof. Hellema besprak tenslotte taL van andere fiscale punten, o.a. die met betrekking tot de studie, waarbij de fiscus een veel soepeler standpunt dient in te nemen. Het verlenen van beurzen zou dan ook in ruimere mate kunnen geschieden. De heer Teulings (K.V.P.) vroeg zich af, of de huidige belastingdruk wel De heer Molenaar (V.V.D.) be sprak verschillende maatregelen, die kunnen worden genomen ter bevordering van de werkgelegen heid. Wat zijn de nadere overwe gingen van de regering ten deze? Het is nodig, dat enig perspectief geopend wordt. Gaarne zou de heer Molenaar een nationale lening aan de markt zien gebracht. Tegen de inflatoire tendenzen bij de finan ciering van de herstelwerken dienen zoveel mogelijk deflatoire tendenzen te worden opgewekt. na de oorlog juist was, is dat nu niet. Tijdens het debat weenden meer. Voorts werkt het grote verschil vaardigden zonder terughoud tussen de raming- en rekeningcijfers' R®uter..Men nam een minuut stilte in acht nci'MimUaich iter nagedachtenis van de vermoorde bur- .jsychologisch funest. I g van Qradour. De Nationale Ver- De heer Teulings wees er voorts op, gadering besloot aan alle 642 slachtoffers dat speciaal de middengroepen de posthuum de „Orde van dc Natie" te ver- kosten der studie van de kinderen niet lenen, meer kunnen vinden. Deze studiekosten dienen te mogen worden afgetrokken, van het inkomen. De heer van Tilburg (arb.) meende, dat het niet juist is, dat zijn fractie- belastingverlaging voor het bedrijfs-] leven heeft afgewezen. Er is een alter natief gesteld. Een dergelijke be- Pearson favoriet als opvolger van Lie Rusland niet tegen In diplomatieke kringen van de Ver- lastingverlaging acht spr. niet primair.] enigde Naties is men volgens Reuter *j,van oordeel dat wanneer de Sovjet- ,„„V; ,ünie zich tegen de benoeming van N Pearson tot secretaris-generaal verzet, deze Canadese staatsman vrijwel zeker de opvolger van Lie zal worden. In kringen van de Verenigde Naties deden geruchten de ronde volgens welke de Sovjet-Unie geen veto zou uitspreken tegen de benoeming van Pearson tot secretaris-generaal. De kwestie van de benoengtó van een nieuwe secretaris-generaal at op de agenda van de Algemene Vergade ring, die haar zitting a.s. Dinsdag onder voorzitterschap van Pearson zal her- Schade aan huizen in Brabant Terugkeer bewoners is veel moeilijker dan men dacht Onder voorbehoud zijn enkele cijfers bekend gemaakt over de schade aan huizen en boerderijen in de provincie Noord- Brabant. Door dc watervloed werden 263 panden totaal verwoest. 557 panden zwaar beschadigd en 2760 panden licht bescha digd. Ruim 2500 huizen staan nog onder water, zodat hiervan de schade nog niet kon worden vastgesteld. Van de vijftien rampschadebureaux, die zijn ingesteld, zijn er vier in Noord- Brabant. Overigens ondervindt de terugkeer naai de getroffen gebieden grotere moeilijk heden dan men aanvankelijk had gedacht. Het water heeft zeer veel schade aan de huizeir—^oegebracht en op verschillende plaats^ waterleidingen en rioleringen stukgeslagen. Vooral dit laatste vormt een grote belemmering voor het weer bewoon baar maken der huizen. Nachtelijke overval spoedig opgelost Alibi klopte niet de heer Molenaar nam voorts het' va*?fn; De beeld van een belastingstelsel in ogen-| schouw. Er zijn belastingen, die op de duur niet kunnen worden gehandhaafd.! zoals de extra-winstbelasting, waarvoor Als andere candidaten voor de post van secretaris-generaal worden ge noemd de Poolse minister van Buiten- landes Zaken Skrzesewski. die door de geen rechtsgrond is aan te Wijzen. Zij ?,uss™, J™'1" gesteund, de Pers geldt alleen voor particuliere onder- Nasrollah Entczsin en generaal Homulo nemers. De regering geve de hoofd-1 van °e "huippijnen. SMESSTS SMSTE Om de status van de prinses VDTh!ern de Vos van steenwükl van Rethy en haar kinderen (V.V.D.) besprak de domeinen en de Volgens het neutrale Belgische blad „Le Uitgifte van gronden. Hij pleitte voor'Soir" is men in parlementaire kringen te gedwongen sanering van kleine boeren- Brussel van oordeel, dat de regering thans bedrijven. Waar nodig dient men ver-20 spoedig mogelijk contact dient plicht te worden naar de Zuiderzee- nemen met de vertegenwoordigers der drie Daarom dient voor status van de prinses van Rethy en de kin- heel andere eisen, te gaan het uitzoeken van geschikte kolonisten. Doet men dat niet, dan maakt men de mensen ongelukkig en het nieuwe gebied een mislukking. Spr. vroeg voor de sanering der kleine boerenbedrijven een commissie, die dit vraagstuk aan studie kan onderwerpen. De heer Geugjes (C.P.N.) vroeg onge daan te maken het heffen van tweemaal belasting van de gehuwde werkende arbeidersvrouw. Voorts wilde hij vrij stelling van belasting voor de bromfiets en critiseerde hij het inhouden van be lasting op de kolenbijslag aan werk lozen. Hij wilde om in de financiering van de erstelwerkzaamheden te voor zien een heffing ineens. deren, die uit haar huwelijk met koning Leopold zijn voortgekomen. Het blad her innert er aan, dat verscheidene opeenvol gende regeringen zich reeds met deze deli cate aangelegenheid hebben beziggehou den, doch dat geen enkele een duidelijk standpunt heeft ingenomen, Naar sommige kranten berichten, zou ook het „bliksembezoek", dat eerste minister Jan van Houtte Zondag j.l. aan koning Boudewijn te Nice bracht, eveneens in ver band moeten worden gebracht met deze kwestie. Deze aangelegenheid, zo mei-ken deze bladen op. is namelijk bijzonder actu eel geworden, niet alleen met betrekking tot de beschuldigngen die van linkse zijde zijn geuit, dat de prinses van Rethy koning Boudewijn zou hebben bewogen naar de Rivièra te gaan. doch ook in verband met Wiiziïrimr werkloosheidswet het huwelÜk van prinses Josephine-Char- ijziging werKioosneiaswet lotte en prins Jan vgn Luxemburg in April De wijziging van de Werkloosheids- a.s. Men blijkt er zich namelijk in Luxem- wet (aanpassing Organisatiewet Sociale] burg het hoofd over te breken hoe de pro- Verzekering) met de annex zijnde wets-1 tocolaire volgorde moet zijn als de prinses ontwerpen tot wijziging der wet op de'van,Rety ,de ,zy"u*- v^nkon'n8 Leopold r iop de huwelijksplechtigheid verschijnt en Rijksverzekeringsbank en de Raden van' a "L.'rrTiLrLL-;: I ot zij voorrang moet hebben boven prinses Arbeid en de wijziging \an de Organi-, Ingeborg. de grootmoeder van moederszijde satiewet Sociale Verzekering werden van Josephine-Charlotte en boven koningin goedgekeurd nadat staatssecretaris vanj Elisabeth, de grootmoeder van vaders zijde Rhijn had opgemerkt, dat dit ontwerp'van de bruid, moet worden gezien als een poging om kt l i te komen tot meer unificatie in de; INeKkramp niet ernstig sociale verzekering. De coördinatie van j De toestand van de militair in de kazerne het toezicht wordt ondergebracht bij de te Ermelo bij wie nekkramp is geconsta- Soc. Verzekeringsraad. teerd, is niet verontrustend. De militairen De Kamer heeft hierna nog goedge-1 worden niet in de kazerne geconsigneerd, keurd het dezer dagen door 'e Tweede 'maar. worden voorzien van sulfatabletten Kamer aangenomen wetsontwerp tot en k"jgen zoveel mogelijk buitendienst om vaststelling van voorschriften ter be- con,act ln de karerne te vermijden, scherming van schuldenaren en met be trekking tot de burgerlijke en straf rechtspleging, alsmede het administra tieve recht, in verband met de bijzon dere omstandigheden, ontstaan door de watersnood. Ongelukken eisten O drie doden Vijf zwaar gewonden Op de Orthenseweg onder Den Bosch is gisteren een luxe personenauto in volle vaart op een vrachtwagen gereden, die plotseling uit een Roode Kruiscolonne zwenkte. De wagen, waarin zes personen, een dame en vijf heren zaten, werd totaal in elkaar gedrukt. De bestuurder J. R. uit Goes werd daarbij op slag gedood. De andere inzittenden de dame B. de D. en de heren C. B., P. v. d. H. J. L. en J. D. allen uit Goes, werden zwaar gewond. De slachtoffers zijn naar het Groot Zieken- gasthuis te Den Bosch vervoerd. De be stuurder van de vrachtwagen, een Frans man, kwam met de schrik vrij. Het zesjarig meisje J. J. van der Z. uit Den Haag is gisteren door een passere auto aangereden. Ze was op slag dood. De aanrijding werd veroorzaakt doordat het meisje onvoorzichtig de weg overstak. De 59-jarige bankwerker M. J. van der Ende uit Rotterdam is, toen hij van het terrein van. de scheepswerf en machinefabriek „Waalhaven" kwam en met zijn fiets de weg overstak, aangereden door een auto bus. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij te zijn overleden. Twee Polen ter dood veroordeeld Neergelaten uit Amerikaans vliegtuig? Gisternacht om twee uur kwam kolenhandelaar G. uit Oss op 't bureau van de gemeentepolitie aldaar met de mededeling dat hij bij zijn thuiskomst had ontdekt dat hem 500 was ont stolen. Zijn oude vader, die de hele avond thuis was geweest, had hem ver teld, dat twee onbekenden de woning waren binnengedrongen en hadden ge vraagd: „waar is het geld?" Op zijn antwoord: „er is geen geld," had men hem met geweld in de bedstee gewor pen en in het schrijfbureau staand geldkistje een greep gedaan. G. vertelde verder, dat hij de avond had doorgebracht bij het gezin Z. te Oss, waar hij d>~«ken was geworden. Daar waren tweel 'bekende personen binnengekomen, die nrct hem wilden onderhandelen over de verkoop van tapijten en van een auto. Het kwam zover, dat G. voorstelde, de onbekenden te tracteren, waarvoor hij naar huis ging om geld te halen. Een van de onbekenden ging mee. Hierna ging men terug naar Z. Op een zeker moment waren de onbekenden bij Z. vertrokken en kort daarna ging ook G. naar huis. Daar aan gekomen ontdekte hij de diefstal. De recherche stelde onmiddellijk een on-ïm.._ -f D derzoek in, dat aanvankelijk geen resultaat j ^-ant te Moskou Elyasjif,uit de Rus- opleverde. daar de vrouw van Z. be- sische hoofdstad naar r inland ver weerde. dat de tWee onbekenden ook voor trekken. haar onbekenden waren, terwijl haar man Te Haifa zijn met het oog op Radio-Warschau meldt, dat twee Polen, die in 1951 naar West-Duitsland waren gevlucht en volgens de tenlaste legging in 1952 per valscherm uit een Amerikaans vliegtuig boven Polen wa ren neergelaten, ter dood zijn veroor deeld door een militair tribunaal ir Warschau. De veroordeelden zouden hebben ge tracht een spionnage-organisatie op te richten en sabotage te bedrijven ten be hoeve van de Amerikaanse militaire ge heime dienst. De beklaagden hadden schuld bekend, aldus radio-Warschau. Sussen verlaten Israel Negenendertig leden van de Sovjet- Russische kolonie in Israël schepen zich vandaag in op het Turkse schip „Kadess" met bestemming Stamboel. De Turkse legatie te Tel Aviv heeft de nodige visa verstrekt. Tegelijkertijd zal de Israëlische ge niet thuis was geweest. Binnen twaalf uur waren er echter drie arrestaties verricht: het echtpaar Z. en een zekere R. Hiertoe was men gekomen, daar bij het onderzoek was gebleken, dat het alibi van Z. niet juist was. Bij het verdere onderzoek bleek, dat de twee onbekenden waren geweest: de man Z. en zijn maat R. Het grootste gedeelte van het gestolen be drag is inmiddels teruggevonden. In- en uitvoer in Januari Dekkingspercentage 95 Volgens voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek be droeg de waarde van de invoer in Januari 1953 46 millioen (v.m. .f683 min.), terwijl voor een waarde van ƒ709 millioen (v.m. ƒ599 min.) werd uitgevoerd. Het dekkings percentage bedroeg 95 pet. (v.m. 88 pet. en Januari 1952: 93). De" verbetering van het dekkingspercen tage t.o.v. de vorige maand is 't gevolg van het feit dat de uitvoer met ƒ47 millioen meer is toegenomen dan de invoer. Het dekkingspercentage was in Januari 1953 het hoogst sedert 1938. Het invoersaldo bedroeg slechts 37 millioen en bleef zelfs beneden dat van Januari 1952 toen de ver houding van de in- en uitvoer reeds voor deze maand van het jaar uitzonderlijk gunstig was te noemen. De buitenlandse handel heeft zich in de afgelopen twaalf maanden vergeleken met het jaar 1952, gunstig ontwikkeld. Het deficit daalde met ƒ17 millioen maar het dekkingspercentage onderging geen ver andering daar de in- en uitvoer in gelijke verhouding daalden. Zuivel vrij in Amerika De Amerikaanse regering heeft gisteren de prijsbeheersing voor een groot aantal ax-tikelen, onder meer voor melk en boter en andere zuivelproducten, opgeheven. Ook de prijsbeheersing voor margarine is komen te vervallen. het vertrek der Russen speciale veilig heidsmaatregelen genomen. meldt A.F.P. Foarljochting oer Fryslan Yn it sawnde jierboek fan de „Faerin- ger krite" yn Kopenhagen, in fiks selskip dat de nasjonale striid fan de Föroyar (de Faeroër) bifoarderet. is ek in opstel oer Fryslan opnommen. It kreaze en rejale jierboek „Utiseti". dat under redaksje stiet fan prof. dr. Chr. Matras, dy't seis ek fan de Föroyar komt. bifettet n.l. in deeglik oersjooh fan Fryslan. neffens syn aspekten fan skiednis. tael, cultuer en nasjonale bi- weging, fan de han fan drs. T. Hoe- kema. Yn tweintich bledsiden is hjir in fiks en bitrouber stik wurk lit 'e wei set. It opstel („Frisaland") is yn de, mar trooli inkelden to lézen Faeringer tael skreaun, mar it sil op de fiere eilannen yn de Atlantyske Oseaen op Yslan. dér't de striid fan Fryslan mei gans niget folge wurdt, grif mei greate wurdearring ünitfonigen wurde. Yn de Skandinavyske kultuersfear doch is der de léste jierren wer mear fan sympathy foar it aide Fryslan wekker wurden. Het Franse stadje Mantes (departement Seine et Oise) heeft besloten Stavenisse te adopteren. Er zal een inzameling van geld en goederen worden gehouden, die recht streeks naar Stavenisse zullen worden gezon den. Kerkelijke mutaties Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bergum (toez W. de Jong te Neede. Geref. Kerken- Beroepen te Godlinze: J. v. d. Zanden, cand. te Groningen; te Hoogeveen (als missionnair predikant voor Soenda: M. v. d. Werff, woonachtig te Amersfoox-t- Aangenomen de benoeming tot zieken huispredikant te Hoogeveen: F. Faber, a.s. emeritus-predikant aldaar. 'Advertentie l.M.j vlekvrij# koudlijm van CETA BEVER GROTE STRIJD hoop van Rosie en ten slotte de irri- „Zeg eens, wat betekent dit? 't Is wat ook het resultaat mocht zijn in terende tussenkomst van Torre Steger half negen en je bent nog niet eens ge- geen geval zou ze zich door Veronica haar, Louisa, buiten zichzelf hadden ge- kleed. Weet je niet, dat je om half zeven laten overbluffen. bracht. Ze was hier gekomen om voor beneden moet zijn?" vroeg de gouver- Even heerste er een gespannen stil- dienstbode te spelen en alleen door het nante bits. zwijgen. alleen onderbroken door optreden van die man had ze haar rol „Ikik was zo moe....' Veronica's snelle ademhaling en een totaal vergeten. „Och kom! Nu, als jij en je zuster zenuwachtige snik van Rosie. Toen in- „Die man, ja die man! Zijn versohij- denken, dat jelui hier voor een rust- eens, kwam Mandy, tijdens de woorden- nen deed verschillende vragen rijzen, kuur bent, heb je het mis. En wat be- wisseling ontwaakt, gichelend tussen- V aarom was hij zo laat op de avond on- tekent dat meenemen van jonge- beide. verwacht aangekomen? Waarom zag hij juffrouw Rose naar je kamer? Hoe durfde „O, juffrouw, u moet niet zo boos op er eer als de secretaris van een beroemd- je je met dat kind te bemoeien?" Lou zijn! Ze heeft immers gelijk. U had O. waarom had ze niet beseft, dat een n?1<a dan als zo n beroemdheid zelf uit? „Dat kind was angstig en schreide", eerst moeten kloppen voor u binnen- eenvoudige seecretaris niet op die irri- waarom had hij haar niet dadelijk ver- zei Louisa, zich met een ruk oprichtend, kwam!" terende toon van koel gezag zou hebben teld wie hij was? Met opzet zeker, om terwijl Rosie angstig tegen haar aan- „Jelui had al lang gekleed beneden gesproken? Waarom had ze zich door haar een mal figuur te laten slaan. Wat kroop. Een arm om het kind slaande, moeten zijn en 't ontbijt klaar hebben zijn versleten kamerjapon en verward een hatelijke vent, dacht Louisa verbit- ging ze -voort: ,,U weet toch zeker, dat gemaakt, Het is halfnegen". haar op een dwaalspoor laten brengen? terd. Hoe kon Rosie in vredesnaam zeg- ze zenuwachtig is. Hoe durfde u uitgaan n ijpVp helD1 Ts het heus' Wel heb Waarom, ten slotte, had ze zich Torre gen. dat ze van hem hield? Zou hu. als en haar alleen laten?" ik'van mifn leven'" 85» Man'dvterwiiï Steger als een robuuste man van middel- hij werkelijk om het kind gaf. haar in „Dat is geen toon tegen mü, jij bru- de dekens wegduwde en uit bed bare leeftijd voorgesteld? Mandy had de handen van een wezen als Veronica taaU1e! ïk was maar even naar de ^leed Och wat Siit me dat juffrouw mmers erkend, dat ze met wist. of deze Darsall hebben gelaten? 4 bibliotheek gelopen om een boek te ëcht waar' Maar misschien wil juffrouw beroemdheid jons of oud was, maar toen „Neem ik te veel plaats in?" vroeg halen. En WBt „as je van plan met BÏjneBar'tdezeTteer door de vineere FEUILLETON door JAN TEMPEST 17 had zij, Louisa, als zeker aangenomen. Rosie weifelend, dat hij in de vijftig moest zijn! „Neen. kindlief, natuurlijk ndej 1 Intussen, wat dan ook de gevolgen „Waarom woelt u dan zo?" voor Mandy mochten zijn, omtrent haar „Woel ik? Dat spijt me," zei Louisa, Steger te vertellen, dat ik uit zjen». all'S go?eSd. dtT at buewnde weten onim^tte^y eïgenlijk voor het eigen lot maakte Louisa zich. vol be- die meteen het licht uitdraaide en Rosie waar u was, hij maar zelf moest gaan eerst en kon blijkbaar met goed wijs uit ui,Ai. tddev «F, oo,iripiiL-+o i haar wniY pn. Ook scheen fle £ouver~ Veronica staarde haar verbaasd aan. rouw, geen illusies. Als Torre Steger tegen z/ich aandrukte, ontdekte, dat een eenvoudig werkmeisje Mandy had zich niet bewogen, kijken". „Je hebt met opzet willen stoken i haar worden. Ook scheen de gouver- ni.,cJ cti nante, te oordelen naar haar felle blik- hem op 'de vingers had durven tikken, was rustig blijven doorslapen. Die arme clat""zai ik "niet^gauw'"vergeten." Als ke,n en saamgeknepen lippen, allesbe- zou hij haar zeker onmiddellijk de dienst Mandy zou vreselijk teleurgesteld zijn meneer steger mijn raad opvolgt, moet halve blind voor Mandy s hef gezichtje opzeggen. Beroemdheden waren bekend als ze hoorde, hoe haar zuster de boel j-iij ie de laan uitsturen. Intussen sta op en figuurtje. Ze wendde zich dan ook. om hun lichtgeraaktheid en overtuigd verknoeid had. Misschien zou juffrouw en ;e zuster 00k en ga voor 't ontbi.jl vn-l wat minder zelfverzekerd dan kort van hun eigen gewicht. Na haar korte Brinegar. om het personeel voltallig te zorgen". tevoren, andermaal tot Louisa, ontmoeting met hem leed het vóórhaar houden, Louisa's eigenaardige gedrag „Met genoegenals u eerst weg- „Ik weet het niet, wie jelui zijn en geen twijfel, of Torre Steger had even- over 't hoofd hebben gezien, maar Torre gaat En wees de volgende keer zo waar je vandaan komt, maar als je hier eens een hoge dunk van zichzelf. Hij Steger was er de man niet naar. Enfin, vrjendelïjk, eerst te kloppen voor u ons wilt blijven, zul je die brutaliteit moe- zou haar de dingen die ze hem had toe- gedane zaken nemen geen keer. 't Was ]astjg komt vallen." ten afleren. Meneer Steger is niet zo gevoegd, nooit vergeven. Bij de herinne- ellendig. Mandy die poets te hebben ge- Louisa raakte zelden uit haar humeur goedig als zijn tante en wil niet worden ring aan haar in drift gesproken woor- bakken en tegelijkertijd Veronica Dar- maar nu kookte ze. Dat hooghartige ge- gedwarsboomd. Hij wenst, dat het per den sloegen haar nu nog de kleuren uit. sail in de kaart te hebben gespeeld, biedende ontreden van Veronica Darsall soneel beseft, waar het staan moet". „Hebt u bijgeval een woordenboek in- maar 't bleek nu te laat om er nu nog was ondraaglijk en onduldbaar. Waar- „u moet niet zo tegen Lou uitvallen, geslikt? overtte piekeren, trachtte Louisa zichzelf schynlijk had het de bedoeling.-de juffrouw. Ze wil absoluut niet brutaal Welk een opmerking voor een werk- aan t verstand te brengen. gouvernante reden te geven zich over zijn. maar ze heeft wat opvoeding ge- meisje tegen haar beroemde patroon! Ten slotte viel ze tóch in slaap en... Louisa's „onbeschoftheid" bij juffrouw noten en dat is haar naar 't hoofd ge- Hoe zou ze in 's hemelsnaam haar versliep zich naturlijk. Plotseling werd Brinegar of Torre Steger te beklagen, stegen", pleitte Mandy. „Voor haar werk stommiteit aan Mandy uitleggen? Er ze hevig heen en weer geschud. Toen ze maar deze bedoeling liet Louisa vol- maakt het geen verschil. Ze kan een was heus geen verontschuldiging voor geeuwend de ogen opende en opkeek, komen koud Ze beantwoordde de grote mond opzetten, maar ook prachtig '*1 die vreemd, lei- schoonmaken' 't Had geen zin. als excuus aan te voeren zag ze Veronica Darsall over haar heer. vijandige blik dat Veronica Darsall's gedrag, de wan- gebogen. kleurige ogen op gelijke wijze, want (Wordt vervolgd). Beurs van Amsterdam 3—3«> Ned. '47 O 3 Dollarlening '47 O 3 Grootboek '46 O 3—3% A'dam '47 O A. K. U. A Van Berkel A Calvé Delft C.v.A. Fokker A Ned. Ford A Ned. Kabel A Philips g.b.vA. Unilever C.vA. Ned. Gist- en Spir. A Stokvis 500/1000 A Kon. Petr. Mij. A Amsterd. Rubber A Deli Bat Rubber A Holl Am. Lijn A Kon. Ned. Stoomb. A Kon. Paketvaart A Rotterd. Lloyd A Scheepv. Unie A St. Mij. Nederl. A H. V. A. A Javascbe Cult. Mij. A Deli Bat. Mij. A Deli Mij, A Senembab Mij. A Aniem A Amst. Ballast Mü. A Deli Spoor A Walvisvaart A Pennsylv. C.v.A. Anaconda C.v.A Beth. Steel C.v.A. Rep. Steel C.v.A. Shell Union C.vjY. Meelfabr. Ned. Bakkerij C.v.A. Slot Slot 18 Febr. 19 Febr. v5l(j a55/u 94B/fl 943U «S/16 951/4 973/8 973/® 1651/8 1641/4 102 IOII/4 1231/3 1071/n 196 197 214 214 16OI/4 1603/s 1851/g 1851/g 193 131 130 3127/g 3121/4 891/4 891/4 961/., 953/4 139 1401/2 138 1375/a 119 1171/j 1251/4 125 12/7/8 127 1431/2 1431/B 1025/g iOltS/,6 431/4 433/4 112% 1111/2 828/8 8OIJ0 761/4 731/j 675/g 67 1251/2 1223/4 381/8 38 84 833/4 228/8 221/3 421/a 531/4 4615/16 471/g 683/lfi 2101js 2098/4 Aanvoer liep op alle veemarkten terug o De aanvoer op de veemarkten in Nederland is in 1952 over de gehele linie teruggelopen vergeleken met het voorgaande jaar. Dit is voor namelijk het gevolg geweest van de varkenspest, die tot het sluiten van een deel van de varkens- markten leidde, maar die ook elders van invloed is geweest. De Rotterdamse markt bleef ook in 1952 de grootste markt van ons land (290.000 stuks), op de voet gevolgd door Den Bosch (270.000). Leeuwarden kwam weer op de derde plaats (220.000), doordat de aanvoer in Utrecht met niet minder dan 63.000 stuks terugliep tot 199.000. Zwolle (L72.000) moest de vijfde plaats afstaan aan Groningen (174.000). Sneek (92.000) en Wolvega (58.000) wisten zich op de tiende en de twaalfde plaats te handhaven. Aldus blijkt uit cijfers, die verzameld werden t'.oor de Vee- en Vleeshandel. Ook teruggang bij rundvee Met uitzondering van Den Bosch, Groningen en Alkmaar (slachtvee- markt) ging de aanvoer in de sector van het grote rundvee achteruit. De achteruitgang was sterk bij Rotterdam (7000 stuks), Leeuwarden (5000), Zwolle (6000), Purm'erend (4000) en Leiden (4000), hetgeen voor dc markten te Zwolle. Purmerend en Leiden naar verhouding van hun grootte procen tueel het meest is. Den Bosch ging ruim 1500 stuks vooruit en Groningen vormde een sterke uitzondering op de regel door. een vermeerdering van bijna 3000 stuks. Na de muiterij in Denemarken Twee leiders van de verzetsactie in het garnizoen van Haderslev (Zuid-Jutland) zijn gisteren voor veertien dagen in voor lopige hechtenis gesteld. Op een van hen werd een brief gevonden van een Deense communistische jeugdbeweging. Ook is een proces begonnen tegen twee 23-jarige soldaten, die worden beschuldigd van muiterij en insubordinatie op het eiland Bornholm. Het ministerie van defensie deelde mede dat waarschijnlijk alleen de aanstichters berecht zullen worden. Wel zullen allen, die aan de actie hebben deelgenomen, worden ondervraagd. H-bom „goed op weg" Een lid van de commissie voor atoom energie van het Amerikaanse Congres, dat onbekend wenste te blijven, heeft gisteren verslaggevers na een besloten bijeenkomst van de commissie meegedeeld, dat de proeven voor de ontwikkeling van de waterstofbom, welke in de afgelopen herfst bij Eniwetok werden gehouden, zeer succesrijk" warén geweest. Dit was de commissie door atoomgeleerden meege deeld. Er waren twee explosies geweest. „Wy zijn goed op weg" wat betreft de ont wikkeling van de waterstofbom, aldus de zegsman, maar er moeten nog moeilijk heden worden overwonnen. Financiën en economie DE TWENTSCHE BANK IN 1952 Het totaal der baten van de Twentsche Bank over 1952 heeft bedragen £30.780 677 (v. j. 32.042.980). De onkosten beliepen s.043.297 (f 5.232.094). Na afschrijvingen, voor zieningen en reserveringen resteert een saldo winst van £5.204.285 (£5.254.684). Zoals bekend, wordt een onveranderd dividend van 9 pro cent voorgesteld. De uitkomsten acht de directie bevredigend, al bleven zij beneden die van het voorgaande jaar. De door de bank verstrekte credieten daalden tot en met de zomermaanden, maar liepen daarna weer op tot dezelfde hoogte als in het begin van het jaar. in het bedrag der toevertrouwde gelden kwam in April een stijging, die zich tot het einde des jaars voortzette. De salarislasten liepen voigens verwachting nogmaals omhoog. Een verdere stijging acht men niet uitgesloten, Indien het. binnenlands prijsniveau niet langer op enkele punten kunstmatig lager wordt gehouden. In het algemeen overzicht wordt, ten aanzien van Nederland o.m. opgemerkt: De jutsrlheid van de veelverkondigde mening dat te 1 zeer op de voorraden zou zijn ingeteerd en dat dientengevolge binnenkort noodzakelijke voorraadsaanvulling tot omslag in de Neder landse betalingsbalans zou moeten leiden, wordt betwijfeld. Evenmin aanvaardt de directie de juistheid van de stelling dat het bedrijfsleven blijk geeft van een neiging tot oppotten van geld. De vooruitgang van het staatsvermogen in de laatste drie jaar wordt op een bedrag van circa £6 milliard becijferd. Hiervan komt circa fit'; milliard uit Ameri kaanse steun doch al het overige uit lopende staatsinkomsten. Het knelpunt, voor de vergroting van het productie-apparaat ligt bij de kapitaalvoor ziening. De welstand kan slechts op peil wor den gehouden door voortdurende uitbreiding der investeringen. Men stelt het jaarlijks daarvoor benodigde bedrag op f2 milliard, waarnaast nog voor bijna een gelijk bedrag vervangingsinvesteringen dienen te geschie den. Kapitaal voor aandeelbelegging is schaars en er zijn dan ook nauwelijks aan delen-emissies geweest De toeneming van de inleggingen bij de spaarbanken geeft een aanduiding, dat bij de particulieren een kentering is ingetreden en dat deze wellicht, weer iels tot het kapitaal aanbod bijdragen. Al met al ziet het er met het kapitaalaanbod in perspectief toch niet gunstig uit. Niettemin vertoonde de rente in 1952 een dalende tendentie Het disconto, waartegen schatkist.rtanier wordt afgegeven, werd verlaagd, zodat iaarsoapier thans op basis van één procent is gebracht. Dit is het laagste peil ter wereld, aldus het verslag.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2