LEEUWARDER COURANT Amerika welwillend tegenover Nederlands tolunie-plan En nu de Suez-kanaal-zone Rampenfonds "VI millioen Ontslagrecht in de Kamer Schade aan de dijken groter dan eerst werd verwacht 202e Jaargang Donderdag UITGEEFSTER: Stichting LEEUWARDER COURANT 1947" DIRECTEUR: S. Jonker. REDACTIERAAD: J. Piebenga en C. van Beem Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en feestdagen. Gedrukt bij de N.V. Erven Koumans Smeding. Leeuwarden. Bureau Voorstreek 103 Geopend 830—17 uur. Zaterdags 8.30—12.30 uur. Telefoon alle afdelingen 8344. BIJKANTOOR Sneek. Kleinzand 37. Telefoon 2020 19 Februari 1953 No. 42 Abonnementsprijs: 44 ct. p. w., ƒ1.85 p. m., 5.50 p. kw. Losse nummers 10 ct. Advertenties per mm-regel: algemeen tarief 27 ct. en bij contract resp. 25, 24, 23, 22, 21, 20 en 19 ct bij 500. 1U00, 3000, 6000, 10,000, 50,000 en 100,000 mm; editietarief: buiten Leeuwarden 14 en 1311 ct., Leeuwarden 18 en 1715 ct.; Ingezonden Med. driemaal advertentie-tarief; Familieberichten 16 cent Brieven onder no 50 cent extra Girono. 272459 Dit r bestaat uit 12 pag. Koningin Juliana en prins Bcrnlwrd heb ben gistermorgen ccn Nederlandse en een aantal, buitenlandse officieren op paleis Soestdijk ontvangen. De militairen kwamen afscheid nemen voor hun ver trek uit hel noodgebied. Weerbericht Zwaar bewolkt Verwachting van Donderdagavond tot Vrijdagavond. (Opgem. te 10 u. v.m.) zkvakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Overwegend zwaar bevolkt met tijdelijk enige vegen of motregen en plaatselijk nevel of mist.. Weinig verandering in tempera tuur. Waterstanden 19 Febr.: Bergumerdam 38 (28). Leeu warden 39 (30). Nessorzijl 35 (30), Sneek 30 (27), Scharsterbrug 25 (23) Woudsend 29 (28), Gemiddeld 30.8 27.3) Hoog water Terschell. Harl. Sch.oog 19 Febr. 1,30-13.45 0.54-13.18 1,58-14.13 20 Febr. 2.05-14.20 1.34-13.58 2.33-14.48 21 Febr. 2.45-15.00 2.15-14.40 3.13-15.28 Zon en maan Zon op 7.46, onder 18.03 Maan op 9.53, onder 2.11 Zon op 7.44, onder 18.05 Maan op 10.30, onder 3.28 De plannen zoals die aanvankelijk waren vastgesteld ter viering van het 21ste lustrum van het Delftsche Studentencorps zullen niet doorgaan. Dulles zou belangrijke wijziging van E.D.G.-verdrag betreuren Op zijn eerste persconferentie als Amerikaans minister van buitenlandse zaken heeft Foster Dulles verklaard, dat de Verenigde Staten zeer welwillend staan tegenover het voorstel van Nederland tot het instellen van een tol-unie tussen Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg. (Deze suggestie, die nog deze maand door de ministers van de zes landen zal worden, besproken, betreft een tarief-unie, die in een nader te bepalen aantal jaren automatisch tot stand moet komen. De mogelijkheid wordt daarbij open gelaten voor de deelnemende landen om toepassing te vragen van uitzonderings bepalingen. Ook is voorzien in een soort egalisatiefonds, dat ongelijkheden kan opvangen). Over- het verdrag inzake de Europese defensiegemeensehap merkte Duües op dat zi,jn adviseurs geloofden dat een aan tal van de protocollen, die de Franse regering aan het verdrag wenst toe te voegen, zo moeten worden uitgeiegd, dat zij een wijziging van enkele van ae be langrijkste elementen ervan inhouden. Dunes hoopte dat dit met ae bedoeling van üe Franse regering is. Ook Duiies verKlaarde na Eisen hower dat voorstellen voor een marineblokkade van communistisch China en andere beperkende maatrege len „in zorgvuldige studie'' bij zijn departement zijn. Dulles zei dat hij niets weet van een plan om het probleem van een blokkade van China in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, die volgende week weer bijeen zal komen, ter sprake te brengen. Het enige wat misschien ge daan zou worden was een beroep op de Buitenlands Overzicht Nauwelijks is de beroering in Enge- was- 33V? u n.ien verdediging van de land over de „afstand" van de ..sleutel tot het midden-Oosten met een Soedan wat bedaard, of de Britten gerust hart kon overlaten, maar Naguib staan voor een nieuwe kwestie van "P3,2 4?n *orse *aal spreken en grootse groot practisch belang en met duizend bedoelingen voor de toekomst hebben, gevoeligheden. Het probleem van de "e. Praktijk van vandaag moet ermee Suez-kanaal-zone moet nu worden aan- rekening houden, dat Egypte nog een gevat. Dat is geen verrassing, want het slecht georganiseerd en zwak land is, ligt in de volgorde der dingen. Een zowel.militair als economisch. En om- zwakke poging van Britse zijde om de ire.P politieke gedachtelijn van het twee te verbinden is destijds al aan- huidige Egyptische regiem bestaat stonds mislukt en zo worden ze apart weinig zekerheid. Er is een mogelyk- behandekl. De Soedan is afgedaan en nu ^eid- dat .Naguib bereid is na de is dus het Suez-kanaai aan de beurt, evacuatie in volkomen onafhankelijk- Generaal Naguib heeft er geen gras beid in nader overleg te treden over over laten groeien en hij heeft laten aansUiitmj! bij een op het Westen ge- aankondigen, dat volgende week offi- K -T i ciëed de eis zal worden gesteld, dat de zef»L dat hu daaiover pas wil nadenken Britse troepen uit de zone zullen worden erï beslissen wanneer de Engelsen weg teruggetrokken. In een nota zal worden ZI;,r\ Jrn, dat pi er niet gelijktijdig over verzooht „onverwijld" besprekingen over maa'i..<?m daarop te deze aangelegenheid te beginnen. rekenen zou een gevaarlijke speculatie Engeland staat daarbij voor grote zUn- moeilijkheden. Weliswaar is het be- En toch wat wil Engeland als ginsel door Londen erkend, maar Enge- Egypte op zijn standpunt blijft staan? land is niet zo direct bereid het ook Weer een guerilla-oorlog. waardoor de zonder nadere bepalingen in toepassing basis, midden in een vijandig land, te brengen terwijl Naguib staat op on- nauwelijks meer waarde heeft? En de voorwaardelijke ontruiming. De Engel- zekerheid dat dan een sfeer wordt ge- sen zien wel in. dat ze toch binnenkort schapen, die verdere samenwerking met voor een beslissing zouden worden ge- de Arabische wereld een eerste voor- steld (want het overigens door de waarde voor een verdedigingsorgamsatie Wafd-regering destijds opgezegde, ver- onmogelijk maakt? Minister Eden drag geldt maai- tot 1956 en bovendien is staat hier voor een wel zeer moeilijk en het door de ontwikkeling in Egvpte en Pijnlijk probleem, dat misschien alleen het midden-Oosten achterhaald) maar ban worden opgelost door besprekingen men kan uit strategische en tal van binnenskamers tussen Naguib en de andere overwegingen niet heen over die Amerikaanse ambassadeur. Want zonder gedachte aan dat beruchte ..vacuum", Amerikaanse hulp betekent Egypte niet dat zou ontstaan, wanneer de Britse veel en dat weet Naguib. Aan de andere strijdkrachten zich zonder meer zouden bant kan daardoor zijn prijs hoog zijn, terugtrekken. Dit gebied immers is door want ook Amerika heeft een groot be de Britten gemaakt tot een van de png bij de defensie van het midden- grootste en sterkste militaire bases, waar Oosten, met zijn strategische positie en zich thans bijna achtmaal zoveel man- zUn olie. Maar aan de belofte om eers., schappen bevinden als in het tractaat evacueren (uiteraard na een regeling van 1936 voor vredestijd was toegestaan, van de afstand der installaties, waarin Het is min of meer ccn toevluchtsoord ontzaglijke bedragen zijn geïnvesteerd, voor de Engelsen geworden, want hun an van de vaststelling der zekerheid van positie in het midden-Oosten elders is hun instandhouding en onderhoud) zal in sterke mate afgezwakt. Ze willen nog moeilijk zijn te ontkomen Het worden ergens een houvast hebben, maar het is zware dagen voor de Engelsen. moeilijk een goede plek te vinden. Er is een tijd geleden gedacht aan Oost-Afrika, maar Kenya is daar om te doen zien. dat ook dat niet zo eenvoudig en aantrekke lijk is. Ook over Cyprus is veel ge sproken, maar die eilandpositie is tame- De veerdienst. Staveren—Emkhuizen lijk kwetsbaar. van de Nederlandse Spoorwegen, die Het zou voor Engeland heel wat Maandag wegens de ijsgang op het IJsel- tnakkelijker zijn wanneer Egypte een meer werd gestaakt, wordt Vrijdag iher- Ibetrouwbare en competente bondgenoot vat. StaverenEnkhuizen hervat leden van de Verenigde Naties om gec. handel te drijven met een agressor. De Verenigde Staten trachten, aldus Dulles, een eind te maken aan de strijd in Korea en Indo-China „op aanneme lijke voorwaarden". Naar het oordeel van Dulles was het een voordeel voor de Sovjet-Unie als zij door gebruik te maken van bondgenoten een belangrijk deel van de strijdkrachten van landen als de Verenigde Staten en Frankrijk kan binden. Hij zei, dat het mogelijk is aan de binding van Weste lijke strijdkrachten in Korea en Indo- Qiina een einde te maken door meer inheemse strijdkrachten in te zetten. De V. S. zouden gaarne de in Korea opge dane ervaring bij de opleiding van Zuid- Koreanen meedelen aan de Fransen, die deze ervaring in Indo-China zouden kunnen toepassen. Hij verklaarde voorts, dat het minis terie van buitenlandse zaken de oprich ting overweegt van een regionale vei ligheidsorganisatie in het midden-Oos ten, waarin Israel een welkom lid zou zijn. De organisatie zou wellicht door middel van Turkije's lidmaatschap in relatie kunnen worden gebracht met de Noord-Atlantische verdragsorganisatie. Over hulpverlening aan Israel zei Dul les dat Israel steun zal ontvangen krach tens 't bestaande program, maar hij ver klaarde geen direct antwoord te kunnen geven of de Joodse staat meer hulp zou ontvangen. Hierover moest het Congres beslissen. - Het ministerie van buitenlandse'—ken bestudeert volgens de minister de kwes tie van het zenden van militaire hulp aan Egypte. Het materiaal zou echter niet geschikt zijn voor een oorlog tegen Israel. Tenslotte zei hij nog dat de af te leg gen verklaring van president Eisenhower in het Congres over de geheime verdra gen uit de oorlog de rechten van de deelgenoten in de door Groot-Brittannië de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie gesloten overeenkomsten, niet zal aan tasten. De verklaring beoogt duidelijk aan te geven wat naar het oordeel van de Verenigde Staten de inbreuken van de Sovjet-Unie op de overeenkomsten uit de oorlogstijd zijn en voorts dat het Amerikaanse volle wenst en hoopt dat de onvriie volkeren bevrijd zullen worden. De Amerikanen hadden altijd de hoop gekoesterd dat onvrije volkeren vrij zou den worden. De Verenigde Staten tonen heel duidelijk aan dat zij nooit ver meende veiligheid voor henzelf hebben willen konen door andere volken in onvt'iVieid 1e laten leven. Critiek op wijziging Visserijwet Er is hier sprake van een typisch staaltje van overorganisatie, zeggen vele leden van de Tweede Kamer in liet Voorlopig Verslag op de wijziging van de Visserijwet. erwacht de regering, dat dc belanghebbenden (2-300 beroepsvissers en 300.000 sportvissers) de wee zullen weten te vinden in het doolhof van college, raad, organisatie en kamer? Vele leden klagen er over. dat hot ontwerp niet dan met zeer grote moeite te lezen is. Zij waren verder niet overtuigd, dat een zo ver strekkende regeling als is voorgesteld nood zakelijk is en hadden met name zeer ernstige bezwaren tegen de paelitdwang. Minister mr. Algera zal op Vrijdag 27 Februari de 31ste R.A.I.-tentoonstelling van motorrijwielen, bromfietsen, rijwielen en onderdelen in het R.A.I. gebouw te Amster dam openen. Gisteravond was 51.5 millioen inge zameld door het Rampenfonds, hetgeen dus neerkomt op een stijging van 11 millioen op één dag. Een greep uit de giften van de laatste dagen: Woensdag was in Djakarta een mil lioen gulden gestort voor de slachtoffers in Nederland: in Ierland is 70.000 pond gestort en er komen nog steeds giften binnen; het Indiase Roode Kruis maakte f 4000 over en de Indiase ambassadeur in Den Haag privé f320; Halmstad, het Zweedse plaatsje dat al zoveel voor Ne derland heeft gedaan, heeft nog vier auto's vol beddegoed verzonden en ge vraagd welke plaats het kan adopteren; de Unesco steunt de wederopbouw van het onderwijs in de getroffen gebieden; de bevolking van Tanger (die voor 90 pet. armlastig is) bracht f35.000 bijeen: de ambtenaren van het secretariaat van de O.E.E.S. te Parijs hebben 900.000 francs bijeengebracht, er zijn al kleren en conserven gestuurd; 5500 kwam van het personeel van metaalindustrieën in Denemarken: een bedrijf uit Brunswijk stuur! voor f 7000 matrassen, sokken en kousen; de verkoop van programma's voor het Óeteldonkse carnaval (dat niet door ging) bracht 1111.11 op; Noorwe gen zal pasklare huizen sturen; Hr. Ms. Caram heeft f2536.36 ingezameld voor een school in Goedereede. die het schip in 1948 geadopteerd heeft: het Ierse par lement heeft f250.000 beschikbaar ge steld; in Nieuw Guinea is al f 100.000 ingezameld: de boerenleenbank in Kes- sel (Dl.) viert haar jubileum sober, dit bracht f2000 in de kas van het Ram penfonds. Overstromingen in Oost-Duitsland Verscheidene Oost-Duitse rivieren zijn buiten haar oevers getreden. Blijkens te Berlijn ontvangen berichten staan langs de Elbe, Oder. Werra, Pleisse en Neisse grote stukken land onder water. Ver scheidene dorpen in het dal van de Werra in Thuringen en in het gebied van Leipzig zijn overstroomd. Premier Grotewohl heeft een beroep gedaan op de bevolking om te helpen bij het bestrijden der overstromingen. Hij zei, dat het gevaar voor wijdverspreide over stromingen was toegenomen door zware sneeuwval in de afgelopen paar dagen, aldus meldde het Oost-Duitse persbureau A.D.N. ƒ25,000 op no. 19138 n de 518de staatsloterij, vierde Masse, vierde lijst, is een prijs van ƒ25.000 gevallen op lot no. 19138. Arbeidsrechtspraak en Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen knelpunten (Van onze parlementaire correspondent) Hoezeer de sociale verhoudingen zich in de laatste vijftig jaar hebben ge wijzigd, blijkt wel overduidelijk uit het wetsontwerp tot wijziging van de be palingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten, zo betoogden vele sprekers bij de voortzetting van de behandeling van genoemd ontwerp Woensdag middag in de Tweede Kamer. Niet langer wordt arbeid als koopwaar beschouwd; voorop is komen te staan de zedelijke verhouding tussen werknemer en werk gever. Dit ontwerp beoog' een verlenging meende dat het der ontslagtermijnen bij langdurige dienstbetrekking, een tegengaan van kennelijk onredelijk ontslag, het openen van de mogelijkheid tot herplaatsing, een nieuwe regeling van entslag inge val van ziekte en een verbod bij op roeping in militaire dienst. Tegen de eigenlijke inhoud van het ontwerp wer den maar weinig bezwaren ingebracht, bijvoorbeeld doo» mr. van RijckevorseL (K.V., op stylistische grenden. Ei heer Stapelkamp (A.R.), gesteund door freule W.ttewaall van Stoetwegen (C.H.) zouden uit sociale overwegingen ook ingeva' van ziekte graag een absoluut ontslagverbod zien. Hoofdpunten uit debat Het debat spitste zich dan ook oi twee andere punten toe: de verhou ding tussen dit wetsontwerp en het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen enerzijds en de rechtspraak in de arbeidszaken anderzijds. Met uitzondering van de commu nisten, die thans anders dan enkele jaren geleden het B.B.A. beslist wil den handhaven, was men het er over eens. dat vroeger of later dit nood- besluit plaats zou moeten maken voor een andere en definitieve regeling. Prof. Lemaire (K.N.P.) stelde de prin cipiële vraag of de administratieve controle van de Gewestelijke Arbeids- bureaux op de ontslagen zich wel ver draagt met onze grondwet. Naar zijn oordeel behoort deze controle zo spoedig mogelijk te verdwijnen. Mejuffrouw Tendeloo (P.v.d.A.) daarentegen maande tot grote voor zichtigheid in deze. Ook zij onder schreef, dat men noodbesluiten niet langer moet handhaven dan nodig is. Maar het B.B.A. is haars inziens lang het gekste noodbesluit niet; het heeit zelfs een zeker burgerrecht verworven. Eerst heeft het heilzaam gewerkt voor de werkgevers, nu voor de werk nemers. De heer van Rijckevorsel Ir. Maris gaf overzicht over dijkwerken in rampgebied Schouwen-Duiveland het zorgenkind De helft van de ongeveer elf honderd kilometer dijk in de rampgebieden heeft zwaar geleden, aldus de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat ir A. G. Maris. Behoudens het dichten van grote en kleine breuken zullen zeer veel tijd, materieel en zorg geëist worden om de totale schade te herstellen. Deze schade is belangrijk groter dan ir Maris eerst verwachtte. Op het ogenblik wordt op grote schaal klein werk uitgevoerd om de schade zoveel mogelijk te beperken. Dit geschiedt door het aanleggen van ringkades van zandzakken en klei. die het water bij normale vloed buiten kunnen houden. Bij ietwat zware voorjaars- stormen echter acht ir Maris teleurstellingen en tegenslagen niet uitgesloten. De bedijkingen zijn en blijven voorlopig ook nog bijzonder kwetsbaar. St. Philipsland Ir. Maris gaf in vogelvlucht een be schrijving van de in gang zijnde her stelwerken. Op St. Philipsland hebben twee stroomgaten, dank zij de klei- bodem. een diepte van min twee meter N.A.P. Hier wordt gewerkt met kist dammen, waarmee men reeds een gat gedicht heeft. Het tweede stroomgat hoopt men bij het aanstaande doodtij (begin volgende week) dicht te krijgen. Daarna zal een perszuiger zanddammen achter de kistdammen spuiten. Tholen In de Tholense dijken zijn de gaten evenmin zeer diep. Bij Strijenham is men er in geslaagd een gat met zet steen te dichten. Definitief herstel met behulp van twee perszuigers is gaande. In de noordwesthoek van het eiland zijn de binnendijken gesloten. Het grootste deel der polders zal kunnen lozen, waartoe hulpgemalen besteld zijn. Qe dijk bij Stavenisse geeft het- zelf- beeld als die bij Strijenham. Bij het wéhten worden geen bijzondere moeilijkheden verwacht, al blijven de voorzieningen uiterst kwetsbaar. Beveland Een ringkade van 1809 meter zal olgende week bij doodtij achter het enorme gat bij Bath op Zuid-Beveland worden gelegd. Dit zeer precaire werk zal door 1000 tot 2000 militairen worden uitgevoerd. Dc Spoorwegen zullen liet zand en 300.000 zandzakken aanvoeren. De stroomsnelheid in het gat hier is vijt' meter per seconde. De ringkade zal komen te liggen over een stuk land. dat een meter boven N.A.P. ligt. Met klei, draglines en enorm veel mankracht zal men in enkele dagen tijds de kade tot boven normaal vloedpeil moeten leggen, waarna men definitief herstel kan n voorbereiden. De situatie bij Kruiningen is ernstig. Er zijn drie grote gaten en de haven is uitge stroomd. De zeedijk rond Noord-Beveland ver toont geen grote gaten. De zuidelijke zeedijk echter heeft belangrijke schade opgelopen. Ten oosten van Kortgene zal een vrijwel geheel nieuwe dijk moeten worden gelegd. De Walcherse dijken zijn dicht. Schouwen-Duiveland Schouwen-Duiveland is het grootste zorgenkind. Vooral (Zie voor vervolg oag 2) handhaven het van B.B.A. het huidige ontwerp „iets wezenlijks' geeft; hij drong er op aan de sleutelartikelen van het B.B.A. aan te passen aan en in te passen in het Burgerlijk Wetboek. Ook de heer Sta pelkamp vroeg zich af, wat de rege ring nu eigenlijk met het B.B.A. wil; zijns inziens is de „rechtspraak" van de Arbeidsbureaux niet bevredigend voor het rechtsgevoel. Arbeidsrechtspraak De aarzeling van vele afgevaar digden met betrekking tot de af schaffing van het B.B.A. moet worden verklaard uit de onzeker heid. die nog bestaat over de Arbeidsrechtspraak. Op het ogen blik is de situatie zo. dat de Arbeidsbureaux goed en vlotter werk doen dan de rechterlijke instanties, meende freule Wtte waal. Bovendien bestaat het ge vaar, dat de rechter te zeer theo reticus zou blijken te zijn. Algemeen was het oordeel, dat de rechtspraak in arbeidszaken snel. zeer snel zal moeten zijn, wil de werknemer niet de dupe worden. Deze rechtspraak zal bovendien persoonlijk moeten zijn, voegde mejuffrouw Tendeloo hier aan toe. Zij had zich nog geen definitief oordeel over de vorm van de arbeids rechtspraak gevormd, maar drong wel aan op een actieve kantonrechter met ruime bevoegdheden. Mr. van der Fellz (C.H.) waar schuwde tegen een te grote speciali satie. terwijl hij bovendien de vrees uitte, dat een speciale arbeidskamer met deskundige leken bijzitters niet altijd voldoende objectief zou oordelen. Ook prof. Lemaire wenste vast te houden aan beroepsrechters en ver beteringen aan te brengen binnen het kader van de bestaande rechtelijke organisatie. De heer Stapelkamp daarentegen hield een krachtig pleidooi voor de bedrijfsrechtspraak. die zijns inziens op mars is. De regering bestede de nodige aandacht aan deze groeiende maatschappelijke kracht. Het speet hem dan ook. dat onze grondwet de ontwikkeling van deze vorm van rechtspraak enigermate in de weg staat. Hij wenste een wettelijke status aan de bedrijfsrechtspraak te geven, teneinde snelle beslissingen te ver krijgen. Rapport commissie Kingma Boltj es spoedig verwacht In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Justitie zegt minister Donker o.m.. dat hij reden heeft om de verwachting uit te spreken, dat het rapport van de com- missie-Kingma Boltjes over de Friese kwestie niet lang meer op zich zal laten wachten. Het is de minister bekend, dat de com missie zich niet alleen met het vraag stuk van het afleggen van eden in het Fries heeft beziggehouden, doch o.m. ook het gebruik van het Fries in nota riële akten in haar onderzoek heeft be trokken. In verband hiermee komt het raadzaam voor. in afwachting van de verschijning van het rapport van de commissie, op dit bijzondere punt thans niet in te gaan. Tussen Dordrecht en treinverkeer volledig hervat. Gorcum is het Meisjes uit Berkenwoude (Z.11.), dc laarzen, aan en de mouwen opgestrooptzijn in Middelharnis aangekomen, om daar de boel eens eventjes schoon te maken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1