Bezwaren tegen dubbele regeling ontslagkwesties PÜR0L De toestand in Z. «Holland en in Nrd«-Brabant Generale Staf voor water snoodbestrijding Vervoerspersoneel (18.000 kreeg machtige bond De benden in West-Java worden weer actief Schade watersnood Zoonlief reed een blokje om H,M. de Koningin richt dagorder tot militairen Behoudt het goede ras: vleesschaap met fijne huid Slachtoffers watersnood DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 Pagina 5 TWEEDE KAMER Geleidelijke overgang bepleit, naar nieuwe arbeidsverhoudingen Van onse parlementaire redacteur) Hoe is dit wetsontwerp eigenlijk tot stand gekomen? Deze vraag stelde gisteren in de Tweede Kamer Fr. Wit- tewaal van Stoetwegen (C.H.) bij de voortgezette behan deling van het wetsontwerp, dat nieuwe regelen wil stel len ten aanzien van ontslagkweslies. Aan deze vraag ver- boud de C.H.-woordvoerdster een gedurfde veronder stelling. Wellicht is het zo, aldus Fr. Wittewaal, dat het departement van „Justitie" op het idee kwam om een regeling te ontwerpen. Toen deze regeling klaar was moest „Sociale Zaken" er van zelfsprekend ook in worden ge kend. Maar wat zei „Sociale Za ken", daar hebben we al lang een regeling voor, die goed werkt. Dus in de prullemand? Neen, zo ver heeft men niet willen gaan. Men heeft getracht om aanneme lijk te maken, dat de nieuwe re geling naast de bestaande zin heeft. Of het inderdaad zo is gegaan, wagen wij te betwijfelen en ook Fr. Wittewaal wilde waarschijn lijk slechts op wat aantrekkelij ker wijze de grote moeilijkheid benaderen, die bij dit debat in het geding is. Nieuwe moeilijkheden Niet veel anders was het mr. Rijckevorsel (K.V.P.) vergaan. Hij .merkte op, dat enerzijds een nieu we regeling wordt voorgesteld, maar dat de regering anderzijds, door de bestaande te willen hand haven, de indruk maakt, dat zij in die nieuwe regeling vooralsnog weinig vertrouwen heeft. En ver der tcjonde mr. van Rijckevorsel tal van tegenstrijdigheden tussen de bestaande en de nieuwe rege ling aan. Prof. Lemaire (groep Weiter) vroeg zich af of deze dubbele re geling eigenlijk geen rechtsonze kerheid schept omdat partijen straks, ook na de beslissing van het gew. arbeidsbureau nog niet weten waar ze aan toe zijn. Er wordt nu immers de mogelijkheid geschapen om de zaak daarna nog eens aan de rechter voor te leg gen. In breder verband gaat het ech ter ook nog om iets meer. De fi guur van de dubbele regeling moge niet fraai zijn, daarnaast Mei 1953. begrepen verschillende woord voerders toch ook wel, dat het eigenlijk nog niet goed mogelijk is om direct van de bestaande regeling op de nieuwe regeling over te stappen. Gebeurde zulks dan zouden alle ontslagkwesties zonder meer naar de rechter wor den overgeheveld, zonder dat vast staat, dat deze al voldoende voor deze taak is toegerust. Er hangen als zodanig allerlei vragen. Moet er voor zaken als deze een spe ciale rechter komen? Moeten er arbeidskamers worden ingesteld? Moet de rechter lekenbijzitters krijgen? Het waren vooral mej. Tendeloo (P.v.d.A.) '«en de heren v. d. Feltz (C.H.) en prof. Le maire (groep Welter) die zich hierover het hoofd braken, tot tegengestelde voorlopige conclu sies kwamen en aldus aantoonden, dat deze zaak nog allerminst rijp is. Men was het er slechts vrij algemeen over eens. dat de bestaande regeling op de duur geleidelijk op de nieuwe zal moe ten overgaan. B.P.-teatoonslelling uitgesteld Zoals gemeld zou 21 Februari a.s. in het hoofdkwartier van „de Nederlandse 'Padvinders" te 's-Gravenhage een tentoonstelling worden geopend, gewijd aan le ven en werk van de stichter der padvindersbeweging Lord Baden Powell of Gilwell. In verband met de ernstige ge beurtenissen der afgelopen weken is besloten de opening van deze tentoonstelling uit te stellen tot 21 Maart a.s. Zij zal duren tot 24 Dc minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Algera, werkt op het ogenblik aan de samenstel ling van een commissie, die hem moet adviseren over de Water staat-technische voorzieningen, welke ten gevolge van de storm vloed van 31 Januari j.l. in de geteisterde gebieden moeten worde.n getroffen. De commissie zal bij haar onderzoek nagaan of de afsluiting van de zeearmen een ramp als deze watersnood in de toekomst zal kunnen voorko men. Tot voorzitter van dezë com missie is benoemd ir. A. G. Maris de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Tot lid.zijn tot dusverre benoemd: dr. ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, oud directeur-generaal van de Zuider zeewerken; dr. ir. W. J. H. Harmsen. oud-directeur-generaal van de Rijkswaterstaat; prof. ir. P. P, Jansen hoogleraar aan de T. H. te Delft; iir. G. P. Niihof, de man die in China zulk prach tig werk heeft verricht bij de dijkenaanleg; prof. ir. J. Thijsse, directeur van het Waterloopkun dig Laboratorium te Delft; ir. R. Verloven van Themaat van het Ingenieursbureau van v. Hasselt en Koning te Nijmegen; ir. J. W. de Vries, hoofdingenieur-direc teur van de Rijkswaterstaat, spe ciaal belast met de benedenrivie, Kalverenmarkt Utrecht UTRECHT. 13 Febr. Aan voer 310 nuchtere kalveren. Prijzen f 23.tot 37.50. over zicht: handel redelijk. ren en ir. L. Th. van de Wal oud-hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat in. Zuid-Hol land. Tot secretaris, resp. adj.-secre taris zijn benoemd dr. ir. J. van Veen, hoofd Studiedienst voor de benedenrivieren en ir. K. F. Val ken van de Rijkswaterstaat. Deze commissie zal Zaterdagmorgen op het ministerie van Verkeer en Waterstaat worden geïnstalleerd door mr. Algera. Luslrumplanucn D.S.C. gaan niet door De plannen zoals die aanvanke lijk waren vastgesteld ter viering van het 2ste lustrum van het Dellse studentencorps zullen niet doorgaan. De oorzaak ligt bij de watersnood, tengevolge waarvan op een aantal industrieën, geen beroep zal kunnen worden ge daan. Dit betekent dat de gepro jecteerde tentoonstelling over cul tuur en techniek geen doorgang zal hebzben. Er wordt nu door de lustrumcommissie aan andere plannen gewerkt. Treinverkeer Dordrecht' Gorcum wordt hervat Tussen Dordrecht en. Gorcum zal vandaag te 7 uur voormiddag het treinverkeer volledig worden hervat overeenkomstig de in de reisgids vermelde dienstregeling. Aangezien tussen Dordrecht en Sliedrecht langzamer dan normaal moet worden gereden, zullen de treinen acht minuten vroeger dan in de reisgids is aangegeven, van Dordrecht vertrekken en in tegen gestelde richting 10 minuten later te Dordrecht aankomen. Ten be hoeve van inwoners van Slie drecht, die het station aldaar niet kunnen bereiken, zullen alle treinen te Baanhoek stoppen. De tijdelijke verbinding tussen Dor drecht en Gorcum met treinen en autobussen vervalt hiermede. Generaal Pereira naar Nederland DJAKARTA. 13 Febr. (P.I.- Aneta) Het hoofd van de Nederlandse militaire missie in Indonesië, generaal Pereira. is Woensdagochtend, vergezeld van overste Duilz. per vliegtuig naar Nederland vertx'okken voor pe riodieke besprekingen. St. Raphaël in het goud Er is in deze dagen op ver schillende wijzen herinnerd aan de spoorwegstaking van 1903. Daaraan toegevoegd de medede ling, dat op 22 Februari a.s. de Nederlandse Katholieke Bond v. Vervoerspersoneel St. Raphaël zijn gouden bestaansfeest gaat herdenken, zou de mening kunnen doen post vatten, dat uit de sta king deze organisatie is voort gekomen. Maar dit is beslist niet het ge val. Men kende reeds in de ne gentiger jaren zelfstandige plaat selijke verenigingen van katho liek spoorwegpersoneel, o.a. te Zwolle. Deze brachten het initia tief op om te geraken tot een landelijke organisatie. Op 7 Dec. 1902 dus voor de staking werden de concept-statuten van St. Raphaël opgesteld en op 22 Februari 1903 had te Utrecht de officiële oprichtingsvergadering plaats. Rector Bult was de man, die hier de leiding in had. Toen de bond er was, was een der eerste daden zich te kanten tegen de staking van April 1903, welke een sterk politiek karakter had. Deze Apri'I-staking w.er-d een bittere mislukking. En nu wil het verhaal dat de een paar honderd leden tellende. St. Raphaël, die ,op dat moment uiteraard nauwelijks op ziin be.nen kog staan, mede-oorzaak van die mis lukking werd. Als dit het" geval' ware geweest, dan was tevens bewezen, dat die staking, welke voor de Nederlandse Vereniging zo'n wansucces werd, toch wel een zeer twijfelachtige onderne ming is .geweest. Als nu echter in het weekblad van de Neder landse Vereniging van 31 Januari j.l. over de April-staking wordt verklaard, dat zij reeds verloren was, voor ze begon, dan is tevens niet moeilijk vast te stellen, in welk kamp in de afgelopen 50 jaren de grootste geestelijke evo lutie heeft plaats gehad. Vele overvallen en brandstichtingen DJAKARTA, 18 Febr. (PJ. - Aneta) Na een periode van betrekkelijke rust gedurende de afgelopen weken valt er een toe nemende activiteit van de benden in West-Java te bespeuren. In het Sukabumische gingen ver schillende rookhuizen voor rub ber in vlammen op. In het Pengalenganse werd de onderneming „Negla" van de fa. Wetering Loeber aangevallen. In het Waterloopkundig laboratorium te Delft is men op het ogenblik druk bezig met het nemen van proeven, in verband met het eerste te dichten grote gat in de beschadigde dijken van Zuid-west Nederland. Dit zal zijn het 65 meter lange en vijf meter diepe gat ten Oosten van Hellevoetsluis. De heer D. Gersie, opzichter van het werk bij het gereconstrueerde gat, laat tivee betonnen pontons gevuld met klei, zand en stenen, tijdens de vloed-eb-kentering zakken. De onderneming „Ardjuna" van de firma Geo Wehry, gelegen op de grens van het Pengalenganse en het Garutse, werd aangevallen cioor een bende ter sterkte van 700 man. Deze bende reed met twee vrachtauto's de tuinen van de onderneming binnen. Een der employé's werd gedwongen twee vrachtauto's van de onderneming aan de bende af te staan, bene vens zijn persoonlijke bezittingen, 10.000 rupia'h, acht ton rijst, ben zine, materialen enz. In het Bandjarse werd de thee onderneming „Tjisaga" van de Societé Franco-Neerlandaise aan gevallen door een bende van 120 man. De 18 man sterke bezet ting van de op de onderneming gelegerde politiepost weerde zich met haar wapens tegen de over macht en kon voorkomen, dat de bende oprukte naar de woningen van <ie administrateur en de em ployé's. Een drooghuis met 10.000 kg crêpe-rubber werd verbrand. De schade bedraagt hier een kwart millioen rupiahs. Bij deze overvallen werd tot heden geen melding gemaakt van slachtoffers. (Advertentie) Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen Post voor thuisvarende Korea-militairen Post voor de naar Nederland terugkerende militairen van het Nederland^ detachement verenig de naties, die on 15 Februari uit Korea zijn vertrokken, dient wil zii in de tussenhavens kunnen worden uitgereikt uiterlijk od 27 Februari in Ne derland ter post worden bezorgd. Het adres moet als volgt lui den: rang. naam en voorletters, legernummer. n.d.v.n. on thuis reis naar Nederland. Amsterdam- Schiphol-Militair. De namen van tussenhavens en schip mogen dus niet worden vermeld. Wel kan van de staking worden gezegd, dat zij bevorderlijk is geweest voor een sterke toena me van het ledental van Sint Raphaël. Want in Februari ge start met een paar honderd le den, telde de nieuwe organisatie èr op het eind van dat jaar reeds 2133. Bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog was dit ge stegen tot 5042. In 1931 werd een ledental bereikt van 14.881, het hoogste aantal in 40 jaren. Nu is het rond 18000. Reeds in 1905 besloot St. Ra phaël tot vorming van een weer standsfonds, onder de gecamou fleerde naam „ondersteunings fonds"'. Toen de bond in 1914 voor de eerste staking kwam te staan, was St. Raphaël de enige organisatie, die onmiddellijk de nodige gelden op tafel kon bren gen om de Haagse trammannen in hun strijd ook financieel te steunen. De staking slaagde.... Op de bres Ver melder-, waard is de rol, welke St. Raphaël heeft vervuld om in het reglement Dienstvoor- waarden 1921. trots sterk ver zet van de Nederlandse Vereni ging de bepalingen omtrent kinderbijslag voor het personeel opgenomen te krijgen, Eerst 20 jaren late: ging dc regering ex- toe over. Hë'dft Sr* Rapnhir "altijd voor het groots-., ére: bestaan uit spoorwegpersoneel, ook tramweg personeel -(later gewijzigd in autobuspersoneel) heeft van 1903 af zijn aandeel gehad in de groei en ontwikkeling van de bond. Na de jongste wereldoorlog is daai-bij gekomen het personeel van v. Gend Loos en sinds 1950 ook dat van de burgerlucht vaart. In 1947 werd besloten tot zodanige wijziging van stx-uctuur, dat Si. Raphaël werd een bond van vervoerspersoneel,onderver deeld in bedrijfsgroepen: spoor wegen, wegvervoer en burger luchtvaart. Op internationaal terrein heeft St. Raphaël baanbrekend werk verricht door de oprichting, in 1921, van de Chr. Internationale van Spoor- en Tramwegpersoneel. Dat het Mgr Mutsaertsoord in Venlo de parel is aan de kroon, wie zal dat willen ontkennen? Hier is bewezen wat solidariteit en offerzin vermogen. Zaterdag a.s. zullen in dit herstellingsoord in een stille plechtigheid Mgr Mulsaerts en pastoor Donders worden herdacht, die hier hun laatste rustplaats vonden. Op Zondag 22 Februari zullen er in plm. 160 plaatsen in Neder land H.H. Missen aan God wor den opgedragen als dankoffer voor hetgeen mocht worden be reikt. Op 2 en 3 Mei volgt het jubileumcongres met officiële receptie in het Casino te 's-Her- togenbosch. Vervolg van pag. 1. Op Roozenburg, in de Krimpc- nerwaard, Schieland en Delf land zijn alle gaten gesloten. Het land is reeds droog. Ook de dijk- bressen in de Alblasscrwaard zijn gestopt, maar hier is zoveel water naar binnen gestroomd, dat het land niet eerder dan April droog zal zijn. Op IJsselmonde zijn alle gaten dicht behalve die bij Rhoon Daar hoopt men binnen tien da gen mee afgerekend te hebben. Tegen die tijd zullen de polders in het Oostelijke deel weer droog zijn, die in het Westelijk deel zul len eerst in Maart droog komen. Op Voorne-Putten is eveneens vooruitgang te bespeuren. De polder bij Zuidland kan in Maart di-ooggelegd zijn. Bij Hellevoet- sluis wordt gewerkt aan zgn. be- teugelingswerken. In het grote gat ten Oosten van Hellevoetsluis zullen in het eerstkomend dode tij caissons tot zinken worden gebracht. Deze operatie is aan de hand van een verkleind model met succes voorbereid in het wa terloopkundig laboratorium te Delft. De Westelijke kanaaldijk van het Voornse kanaal is over een afstand van acht kilometer met een kistdam versterkt. De Oostelijke kant is met zandzak ken opgehoogd. „Onze soldaten hebben hier prima werk gele verd." verklaarde ir. Maris. Het gehele Zuid-Oostelijke deel van de Hoekse Waard komt dezer dagen droog. Op Goeree-Overflakkee heeft men bij Ouddorp de drempel van een der gaten al weer boven de hoogwaterstand gebracht. Aan 'n tweede bres wordt gewerkt. En kele poldei-s in de omgeving van Ouddorp zullen binnen 'n maand Ernstige gevolgen In Culemborg werd Maandag een ernstig verkeersongeval ver oorzaakt door een ondoordachte daad van een jonge knaap, een zekere 17-jarige G. V. M., wo nende iu de Lepelstraat. De vader van de iongen had bezoek van een vertegenwooi-- di.eer van een coöperatie uit Geldermalsen. die zijn Skoda- bestelauto voor de deur had ge parkeerd. Aangelokt door een ritje aar zelde de jongeman geen moment en hoewel hii de autorii kunst niet voldoende machtig was. startte hii het bestelwagentie en reed een blokje om. Aanvankelijk ging het goed en aangemoedigd door het succes gaf de onbezonnen bestuurder het wagentje meer gas. Op de hoek Nieuwstraat-Westerwal was hii de situatie, ontstaan door het verkeer, niet geheel meer de baas en wist niet beter te doen dan de wagen ineens te blok keren. Hierdoor sloeg de wagen, mede door de snelheid om. waar na deze tegen een blinde muur van de nogal smalle straat be landde. Mevr. v. B.. die met haar zoontje juist aan de kant van deze straat liep. kon zich niet meer tiidig uit de voeten maken, met het gevolg, dat beiden be kneld raakten. Een dokter constateerde bij mevr. B. een heupfractuur en bii het drie-iarige jongetje een been breuk. Zii werden naar het «St. Barbara-ziekenhuis overgebracht. De politie heeft de zaak in on derzoek. Jhr Mr van Karnebeek buitengewoon gezant in Oslo Binnenkort is de benoeming te verwachten van Jhr. Mr. M. P. M. van Karnebeek, thans H. M. gezant te Jerusalem, tot H. M. buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Oslo. droog zijn, mede dank zij de bin- 1 dicht. Ten Oosten van Willem- nendijken, die dit eiland in te- stad is men bezig met opzinken, genstèlling met Schouwen-Dui- d.w.z. het plaatsen van zinkstuk- veland bezit. Een groot gat bij ken in de gaten. Ten Westen van Herkingen is tot de helft van de Willemstad bii het fort Sabina grootte teruggebracht. Ook de is nog een groot gat. Misschien diepte er van is beperkt. Bij den l zullen zinkstukken hier uitkomst Bommel is men ook al aan het kunnen brengen. Verder West- werk. 1 waarts zijn verscheidene gaten d„i„b( I door Amerikaanse soldaten ge- Noord-Brabant. dicht Nederlandse eenie-solda- De rijksweg Dordrecht-Moer- j ten werken hier verder aan de dijk is weer droog. Het gebied versteviging van de dijken. Bij aan weerszijden van deze weg Nieuw-Vossemeer waar Franse wordt binnen een week van het genietroepen heel goed werk heb- water verlost. De oude rijbaan ben verricht, is men van Neder- heeft niet veel geleden, maar de landse zijde thans bezig met het nieuwe weg is ernstig beschadigd dichten van twee grote stroom- Het land van Heusden en Altena j gaten. Een van deze bressen is is weer afgesloten van 't buiten- i ree - wat kleiner geworden. De water en wordt leeggemalen. De rijweg. Moerdiik-Breda komt al gaten aan weerszijden van de weer droog. Het land er naast, Moerdijkbrug zijn zover dicht, dat wordt drooggemalen. Zowel de bij hoog water geen nieuw water j oude als de nieuwe' rijbaan heb- naar binnen stroomt. De dijken j ben zwaar van het water te lij- worden nu verder verstevigd. den gehad. Het hprstel van deze Ten Westen van de Rode Vaart I wegen kan nog wel even duren, tot dicht bij Willemstad is een Ook de spoorlijn is zwaar geha- reeks van gaten provisorisch ge-1 vend. Texels Schapenstamboek ALKMAAR Op de Alge- rechteroor-nummer en 531 ram- mene Vergadering van het Texels Schapenstamboek in Noord Hol land, gistermorgen gehouden in het Land bouwhuis te Alkmaar, is een vraagstuk besproken, dat vooral in het belang van export en afzet, bijzondere belangstel ling (en voorlichting) van de fokkers verdient. Met name: waarop de fokkerij zich uiteinde lijk moet richten. Het Texels ras heeft o.a. de eigenschap van een fijne huid, dus wol van een fijne draad en is tevens een goed vleesschaap. Fokt men schapen met een grove huid, dan wordt de kwaliteit van het vlees minder. Sommige fok kers menen nu, dat de grovere huid hen uiteindelijk meer geld in de portemonnaie zal brengen. De secretaris echter heeft trach ten aan te tonen aan de hand van Verkiezingen De heren A. Groot en F. R. Keyser traden als bestuursleden af. Na stemming werden zii ver vangen door dc heren N. A. Ko- nirig en H. J. Keyser Dzn. In de financiële commissie werden bii acclamatie benoemd de heren Jn. Blauw Pzn.. P. A. Koning en A. S. Keyser. met de heer Jb. Reiine als plaatsver vanger. Financiën en export De rekening over 1952 sluit in inkomsten en uitgaven op f 34.138.13; de begroting 1953 op f 15.430.Bii- de uitgaven komt een post voor van f 400.ter bevordering van de afzet. Dit be drag is bedoeld om ox-opaganda te maken voor het Texels Scha- cijfers van 19« loT 19™^, aaÏJs'Sd. maanden6alwinnen van het die verschillende landen bezoekt maanden al gaat winnen van het „n mna.,niL-ha(ipn nnder^neVt grove en per kg meer opbrengt. Hij toonde aan, dat per vacht in 1952 het verschil tussen eerste kwaliteit (grovere wol) en pi-ima wol slechts twee kwartjes be droeg, maar dat het zgn. fijne schaap meer aan vlees opbx-engt. De fokkers werden .er dus voor gewaai'schuwd. zich niet blind te staren op wat aanvankelijk een voordeel lijkt maar het type goed in het oog te houden: aandacht besteden dxis aan een gesloten vacht, maar ook aan goede ont wikkeling van het beest zelf, wat betreft kop en poten, spieren en vlees, en niet te vei'geten, dat de wol van fijnere kwaliteit uitein delijk evenveel opbrengt als de zwaardere, meer kilo's per vacht opleverende, grove wól van la gere prijs. H. M, de Koningin heeft de volgende dagorder uitgevaardigd, bestemd voor het personeel van Zee-, Land- en Luchtmacht en tevens gericht tot de militairen uit het buitenland, die hulp in de overstroomde gebieden ver leend hebben. Nu het reddingswerk in de overstroomde gebieden en het voorlopig dichten der diiken. voor zover dit mogelijk is. toe laten dat de militaire hulpver lening grotendeels beëindigd wordt, wens ik miin bijzondere waardering te uiten voor de of- fervaai-dieheid. iiver en be kwaamheid. waarmede deze zware taak door de koninklijke marine, de koninkliike land macht en de luchtstrijdkrachten is uitgevoei'd. Gi,i hebt daarbij de uitnemende hulp gehad van de leger-, ma rine- en luchtmachtcontingenten van verschillende mogendheden. Gezamenlijk hebt eii. in sa menwerking met de niet-mili- taire organisaties, personen en groenen van personen, die met en naast u hun offervaardigheid en arbeidskracht aan de eerste leniging van de nood gaven, de burger Hike autoriteiten, die de leiding en de verantwoorde lijkheid voor de noodmaatx-ege- len hadden, de onmiddelliike eerste hulp gegeven, die zii bii de moeilijke taak, waax'voor zii gesteld waren, nodig hadden". Tevens heeft H. M. de Konin gin het volgende schrijven ge richt aan de ministex'-president: „De bijzondere waardering die ik in bijgaande dagorder uit voor de bijdrage die de militairen brachten voor de eerste leniging van de watei-snood, geldt uiter aard in dezelfde mate voor de talrijke niet-militaire autoritei ten. oi-ganisaties en personen, die mede geai-beid hebben aan het reddingswerk in de watersnood- gebieden". Giften voor slachtoffers zelf gebruikt De politie te Amsterdam heeft een 41-iarige slager en een 19- .iarige hulp in de huishouding aangehouden wegens oplichting ten nadele van de slachtoffers van de watersnood. Zii wai-en bezorgers van een weekblad. Bii het laatste nummer van dit blad was een gratis extra biilage gevoegd met foto's etc. van de rampgebieden. De bedoelde be zorgers hadden de indruk ge wekt. dat daarvoor een bijdrage ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood kon worden gegeven. De ontvangen gelden hadden zii te eigen bate aange wend. en de mogelijkheden onderzoekt om de export te verhogen. Thans wordt de export door allerlei ad ministratieve maatregelen, zoals quarantaine, e.d. beL-romerd. Bo vendien bliikt. dat vele landen hun grenzen sluiten ter bescher ming van hun eigen schapen- stapel. Hst is voor Nederland 'n vrii moeilijke zaak. maar toch moeten de fokkers probei'en waardering te vinden voor het Texelse schaap. Mededelingen Medegedeeld werd. dat de vóór keuring voor de Prov. Fok- dagen te Alkmaar (23 Septem ber) en Den Burg (7 Sept.V zal plaatsvinden tussen 17 en 22 Augustus. Teneinde een grotere uniformiteit bii het wolkeuren te verkrijgen wordt een centrale keuring ingesteld door een en Aan het begin van de verga- dezelfde commissie. De vachten dering had de voorzitter, de heer dienen dan vóór 25 Juni te wor- A. Koopmans een terugblik ge- I den opgehaald worpen op de fokkerij in het vo- j Tenslotte deelde de Rijksvee- rige jaar. Het voorjaar van 1952 leeltconsulent Ir. de Vries. mede. was goed te noemen voor de lammeren, het geboortecijfer was gunstig en de verkoop best. Daar- I van hebben de fokkers dan ook wel geprofiteerd. De export van het schapenvlees toonde een ver mindering van 20 net. in verge- Hiking met 1951. Thans is de priis redelijk in verhouding tot het gewicht, dat tegengevallen is, omdat de nazomer veel regen bracht en de zomer te droog was. zodat er weinig gras is overge bleven. Hoe de prijzen in de a.s. zomer zullen ziin, is nog een open vraag, maar de voorzitter verwachtte wel. dat die lager zouden komen te liggen dan die van 1952. Met ziekten, aldus de voox'zitter. hebben de fokkers niet veel te kampen gehad. Ten aan zien van de export hoopte h:i. dat die weer op het peil van '51 zou worden teruggebracht. Wii zei hij. dat aan de exoorteisen moeten een schaap fokken, zo voldoet: een goed vleestype. niet te vet. Medegedeeld werd. dat kort geleden 100 .stamboekdieren naar Indonesië ziin gezonden. Of dit land een geregelde afnemer zal worden, moet worden afgewacht. De secretaris, de heer C. Roe per bracht ziin jaarverslag uit. I waarin hii het vex-scheiden her dacht van het ere-lid. prof. dr. D. L. Bakker te Wageningen. Vervolgens constateerde hii. dat de belangstelling voor geresis- streerde fokkerij toeneemt. Thans ziin er in totaal 7704 dieren met dat bii wijze van proef een wol keuring zal worden verricht bii een bepaald aantal dieren voor en na het scheren, omdat geble ken is dat beooi-deling van de vacht vóór het scheren verschil len vertoont met die daarna, zo wel wat betreft kwaliteit, als stapeling etc. TOEPASSING COMPTABILITEITSWET (Van onze parlementaire redactie) De commissie voor de rijksuit gaven uit de Tweede Kamer heef' het standpunt gekozen van de algemene rekenkamer bij het_ be antwoorden van de vraag in hoe verre de regering bevoegd is bi; het sluiten van contracten te be schikken over gelden ten behoeve van uitgaven voor meer dan een dienstjaar. Het door de rekenka- mer gehuldigde standpunt houdt in. dat de regering niet zonder machtiging of goedkeuring van de wetgever mag ovei'gaan tot ver der gaande uitzonderingen op de regel van het sluiten van overeen komsten voor een dienstjaar. De minister van Financiën was de mening toegedaan, dat een be trokken minister wettelijk be voegd is tot het sluiten van over eenkomsten voor langere tijd dan een dienstjaar. Dertiende lijst van Rode Kruis HALSTEREN Geborgen en geïdentificeerd: van den Berg, Johannes Adrianus Antonius, geb. 11-2-03 te Hal steren. laatste adres: B 47; Ram part, Laurentius Marinus Corne lls. geb. 22-1-17 t:e Halsteren, laatste adres: B 113; Roks. Pef.ro- nella Maria Elisabeth, geb. 28-4- 37, laatste adres: B 338; Paulus, Cornelis. geb. 14-10-45, laatste adres: 329: van Meer, Simon, geb. 31-5-04 te Halsteren, laatste adres: B 337. KORTGENE Geborgen: Verburg, Leendert, geb. 20-4-31 te Kortgene, laatste adres: Torendijk 371. NIEUWE TONGE Geborgen: van Balen, Cornelis J„ geb. 6-10-40, laatste adres: Klinkerl.weg 35; van Balen, Jan, geb. 22-2-05, echtgenoot van T. P. van Wecnen, laatste adres: Klinkerl.weg 35; van Enkel, Adri anus, geb. 3-5-49, laatste adres: Battenoordsedijk 24. NIEUW VOSSEMEER Geborgen en geïdentificeerd: Meeus, Laui'ina, geb. 30-10-23 te Nieuw Vossemeer, laatste adres: Paardenboek 369; van Dijk, Pau lina, geb. 10-1-66, weduwe van Marinus Barend v. d. Male, laat ste adres: Pelsendijk 330. STAVENISSE Geborgen en geïdentificeerd: Wesdorp, Petronella, geb. 29-10- 77 Ie Stavenisse, echtgenote van Marinus Oostdijk, laatste adres: Kerkstraat A 345. (Het hoofd van het informatie bureau van het Ned. Rode Kruis maakt bekend, dat de dodenlijs ten van heden af aan nog slechts de authentieke sterfgevallen be vatten, zodat geen voorbehoud meer behoeft gemaakt te worden voor hun publicatie.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2