Derde deel van Nieuw Vossemeer bestaat eenvoudig niet meer i§lP^ - Verdronken dorp in *n meer Huisraad drijft rond in gruwelijke stoet LOSSE PRAATJES en LOSSE BLAADJES DONDERDAG ij ï^iiüiJARI 19;>o PïUrbi: (Van onze redacteur) VERDRONKEN NIEUW VOSSEMEER, half Februari „Kijk eens, de bomen lopen toch uit", heeft. Toon, de gemeentebode, gezegd. En met zijn vereelde hand heeft hij de takken gestreeld, die reiken tot boven de goot van het raadhuis. Op het platte achterdak van het gebouw, waarin burgemeester Janssens 31 Januari 1948 zijn intrek nam en waaruit het woest kolkende geweld van het Eendrachtwater hem in de nacht van de vijfde ver jaardag van zijn installatie verbande. Daar dringt zich de onmetelijkheid van de waterramp het sterkst aan me op. Daar grijpt het weer even wurgend naar de keel als op die meest trieste van alle Maandagen, nu een halve maand geleden, toen ik Nieuw Vossemeers eerste burger verge zelde op zijn laatste tocht uit zijn geradbraakt dorp. molens markeren de einder: de levende Van Heensche molen, hoog op de dijk naar St. Philips- land, en de dode van Vossemeer zelf: aan zijn voet verzwolgen de met tomeloos geweld opge jaagde golven het allereerst het gezin Ooms. Beneden me passeren twee ducks elkaar in de ondergelopen Voorstraat, een ervan rijdt naar de Hogen dijk ,waar ge u zelfs gelaarsd niet kunt bewegen, doch u moet laten varen door „schip pers" van de rijkswaterpolitie. „De boot is gisteren nog omge slagen", waarschuwde hij me, toen ik voorzichtig plaats nam op het schommelende bankje. Op de Hogendijk is de stroom nog sterk. Bij elke vloed bruist •het water hier weer opnieuw binnen in de kapotgeslagen hui zen en overdekt het de puinho pen van wat woningen waren, nog hoger, hooi en stro optillend en nog verder wegvoerend van de plaats, Waar ze een paar we ken geleden nog vastgeankerd lagen tussen bouwstenen. Er zijn op de Hogendijk kasten komen aandrijven uit huizen van de Hoogte. Kinderkleertjes lagen, doorweekt ndg ,op de planken en een spaarpotje werd op zijn tocht gevuld met water. Op de Ho gendijk zijn meteydikke bomen aangespoeld van een zagerij aan het andere einde van het dorp. En ge laat uw verbeelding gerust haar vrije loop: deze stormramp heeft inderdaad, met het opge zweepte water, voordeuren inge beukt, trappen gekraakt en ra men vergruizeld. Ze zijn op ver schillende plaatsen dwars dooi de huizen gestuwd Muren verpulverd onder het water Nu vertoeft burgemeester Janssens weer enige uren tussen het puin van zijn ge meente. Een derde deel en ge moet u nu eens leven dig voorstellen de lange rij woonhuizen in een dorp van zeventienhonderd zielen van Nieuw Vossemeer is eenvoudig niet meer. Meer dan honderd veilig geachte woningen, waarbinnen zich het lief en leed van al die ge zinnen afspeelde, óók in de laatste uren vóór de rampza lige nacht, ze zijn nu van de bodem verdwenen. De muren liggen verpulverd onder het water, dat met elke vloed nog opnieuw binnendringt, de deu ren en daken zijn als een gru welijke stoet door de straten gedreven, nu eens gaten in gespaarde huizen slaand, dan weer vastgelopen tegen losge wortelde en neergebogen lan taarnpalen. Een derde en het is nog maar een lage schatting van een rustig levend dorp is weggevaagd in dat nachtelijk noodlotsuur en in de dagen die volgden. Er is ook een derde deel van het dorp, dat althans nog is kunnen blijven steunen op zijn grondvesten. Maar nauwelijks herken ik in gespleten gevels en afhangende daken, .in die neer gebogen en uiteengeslagen lui ken en opengebarsten vloeren iets van een woning. Zie dat trotse gebouw op de hoek van de Voorstraat, dat pal gekeerd stond naar de Eendraohtsdijk. De ko lossen van muren hebben gesid derd onder het volle geweld van de metershoge waterval, die in de plaats van het dijkgat ver scheen en maar voortrolde in razende vaart, en letterlijk: dwars door een bewoond dorp.... die muren hebben tot het uiterste weerstand geboden. Toen brak ook dit huis. Een laatste derde deel van het dorp is uitwendig gespaard ge bleven. Het water is daar onder de deuren door naar binnen ge gulpt, de gang in, de kamers binnen. Het heeft de zwaarste meubelen op zijn rug genomen en ze een lugubere tocht laten maken tussen vier muren, om ze daarna gebarsten en ontluis terd weer te laten zakken tot op de vloer, op een vuil grijs tapijt. Dat is verdronken Nieuw Vossemeer, veertien dagen na de rampzalige nacht. Sirene, redder van honderden Maar het is dat met alleen, wat ik ontwaar en weet op het dak van het gemeentehuis, waar de jonge knoppen toch weer zicht baar worden, en waar dichtbij de sirene staat, redder van hon derden. „Zouden we die wel aan schaffen?" heeft de gemeenteraad zich ooit afgevraagd. Nu staat dat sein roerloos, hoewel nog al tijd ingeschakeld: het water ver brak immers ook de electrische kabels en bracht, de sifene plots tot zwijgen. God zij dank nadat velen er door gewaarschuwd wa ren. Boven op het gemeentehuis zie ik niet alleen het geslagen dorp. Ik zie het uitgestrekte meer-, dat de vruchtbare polders heeft over weldigd. Een onafzienbare water vlakte strekt zich hier aan Bra bants Westrand uit, van de door broken Eendraohtsdijk tot voorbij Koevering en -Kladde en Zuid waarts in de richting van de Dodenpolders onder Halsteren. Daken van gespaarde boerde rijen lijken mee te deinen op de grauwe gerimpelde vlakte, knot wilgen trekken grillige lijnen door de uitgestrekte plas. Twee Vijftig doden Nu wast op de Hogendijk een man lepels en vorken in het wa ter voor zijn huis. Uit een zolder raam werpt zijn buurman de rotte appels beneden op een hoop. Zijn buren aan de andere kant behoeven op de secretarie in het gemeentehuis van Steenbergen geen briefje te halen voor een verblijf van enige uren. Van hun huis hangt de zolder neer tot op de vloer, een familieportret is op zijn plaats blijven hangen, maar onder die zolder liggen de brok stukken van het beneden-meu- bilair. Deze mensen zijn door een boven-zijraam, klauterend over woest is, kan weer opgebouwd worden. Er komt een tijd maar dis is voor Nieuw Vossemeer he laas niet nabij dat op de Ho gendijk weer kinderen zullen spe len en dat op de weggeslagen Pelsendijk weer mannen zullen fietsen langs polders op weg naar hun werk. De bomen gaan in Nieuw Vossemeer weer uitlopen en er komt 'een dag, dat het leven er ook doorgaat na zonsondergang, de tijd, waarop nu het dorp ver laten in het water achterblijft. Maar de doden van de verdron ken gemeente zullen blijven her inneren aan die nacht op de scheiding van de eerste maanden van 1953, de nacht van verdron ken Nieuw Vossemeer Nu vertoeft burgemeester Janssens weer enkele uren tussen het puin van zijn gemeente. Tot 20 meter diepte heeft de vernielende vloed dit dijk gat ten Noorden van Nw. Vos semeer reeds uitge'schuurd. een ladder boven het kolkende water, naar de bovenverdieping van hun buren gevlucht. Toen de ladder werd weggetrokken, kwam krakend het dak naar beneden. Het nieuwe parochiehuis, trots van pastoor en burgemeester, is op zijn fundamenten gebleven, maar de vloer is naar boven ge kronkeld, als groef een reusach tig monster zich er een weg on derdoor. De kerken zijn gespaard van grote vernielingen, doch ook hier liet het water een dikke sliblaag achter. Op deze dag, een halve maand na de verwoesting van Nieuw Vossemeer, zijn tot nu toe twin tig verdronken gemeentenaren geborgen. Nog dertig moeten er rusten onder de verwoeste hui zen of drijven ergens in die in tens trieste watervlakte. En dit is de hoge prijs die het verdronken dorp aan het water geweld betaalde. Want wat ver- D'R NAAST! Mijn dierbare vrien den van het Vrije Volk" zijn de laatste tijd niet gelukkig. Eerst hebben ze almaar be weerd, dat „Duijnstee wint", in de K.V.P., maar de heer F. D. doet niet anders dan bijv. betogen, dat de partij van Weiter nu maar niet met de gemeente raadsverkiezingen moet meedoen. Bovendien moet het Vr. V". een af leiding zoeken voor de lastige discussie over het humanisme, dat ook de P.v.d.A. door kruist. Van de gezins politiek bij de K.V.P. deugt niets, de rappor ten, welke onze partij uitbrengt, zijn maar la rie en als „de Linie iets schrijft wat het Vr. V. niet aanstaat, dan wordt er maar gezegd, dat dit „een bewijs is, van de verwarring in de K.V.P.-kring en", waarbij dan maar zon der 'meer eventjes wordt beweerd, dat „de Linie" en de K.V.P. hetzelfde zijn, wat be paald niet het geval is. Maar, dat is allemaal politiek. Goed dan, nog iets anders. Het Vr. V. hekelt de „deskundi gen" die aan bitterta fels en in naaikransjes zelfverzekerde menin gen uiten over de oor zaken van de water ramp e.d. en nu al we ten £e vertellen, dat „we" die zeegaten maar moeten afsluiten, waar over de echte deskun digen heel andere me ningen hebben. Op de dag, dat het Vr. V. dit schreef, kwam ir. Thijsse uit Amerika te rug. Wat je noemt hals overkop, ontboden door de regering. Hij is „de primus interpares" als waterbouwkundige. En hij zegt, dat afsluiting van de zeegaten heel goed mogelijk is, hij is er voorstander van, al zal het eerst twee jaar studie kosten (niet óf, maar hoe het gebeu ren moet) en dan nog zeker tien jaar werk, en het zal véél geld kosten. Maar het kan. Dat zegt een deskundi ge! Het is jammer voor het Vr. V. Die kwam, niet Zelfs te midden van de watersnoodellende ont brak de humor soms niet. Een man, zo wordt be weerd ..si non evero, bene trovato", als het niet waar is. is het toch aardig gevonden! - wacht te al drie dagen in een boom op ziin redding. Toen kwam er een Ame rikaan met een helicop ter en zei: pak dat touw. „Ben jij 'n Amerikaan?" vroeg de man. en toen hii ia zei. schreeuwde de man in de boom terug: „O nee, dan wacht ik tot er een Rus komt" Maar. helaas, die kwam niet! Dat zou kunnen Reeds vele goede gaven mocht ons land ontvan gen uit vele landen. Waar blijft Rusland? Wii ont vingen zandzakken, ma chines, genietroepen, al lerlei matei'ieel voor her stel van de spoorwegen. Krijgen we soms dwars liggers uit de Sovjet- Unie? (Ingez. door E. V.- D„ te Sclx.). Verkwisting? Wii vernemen hier en daar stemmen, die een soort van bezuiniging op godsdienstige zaken (be devaarten. Stille Omgang e.d.) wensen in te voeren om geld te sparen voor het Nationaal Rampen fonds. Hoe goed bedoeld ook. aldus „de Tijd", en hoezeer in overeenstem ming met onze volksaard deze voorstellen mogen ziin. liikt het toch meer evangelisch in vei-band met godsdienstige zaken niet in termen als „ver kwisting" te denken. Geheim? Op een gewesteliike vergadering van de Avro heeft de voorzitter ver klaard, dat hii niet kon zeggen, hoeveel leden de Avro telt, Waarom niet? Is dat geheim, mogen wii dat niet weten, zoals we dat van de andere omroe pen wél weten? In elk geval is de Avro lang niet. wat velen altiid ge dacht hebben en wat ook wel dikwiils is gesugge reerd: de grootste omroep. Want de andere omroe- Den ziin allang over de 300.000 leden heen en de Avro haalt dat lang niet. Zoveel heeft de Avro- voorzitter wel losgelaten: de oplage van de omroep- gids van de Avro is 300.000, maar daar ziin „ongeveer" 15.000 ex. voor de losse verkoop bij. Dat zou dus uitkomen op 285.000 maximaal. En nou niet voor het een of an der. maar onze K.R.O. heeft er op het ogenblik al meer dan 350.000! Dat was m oed! De Engelsman Leslie Ashman, ergens in de buurt van Londen, heeft een stout stukje uitge haald, waarmee hii een hoge onderscheiding, de „British Empire Medal" verdiend heeft. Hii zat onlangs in dé trein, toen een meisje uit de eerste wagen hem (hii zat in de tweede) kwam vertellen, dat de machinist blijk baar niet goed geworden was. Hii lag tussen de kolen in de tender en was waarschiinliik be wusteloos. De kloeke man klom over de wagens heen naar de locomotief en wist de trein tot stil stand te brengen. Hii bracht daarna de machi nist in veiligheid en ging toenvissen. Maar zonder ziin flinke optre den. zouden er ongeluk ken gebeurd ziin met deze trein, die honderd mensen, merendeels kin deren. vervoerde Consumentenbond Er is een Nederlandse Consumentenbond opge richt. Voor de behartiging van de belangen van de verbruiker. Moest eigen lijk niet nodig ziin! Is de klant dan niet meer koning? Energer nog, bestaat er niet al ge ruime tiid een uitstekend werkende Nederlandse Huishoudraad, waarin de gezamenlijke ^organisaties van huisvrouwen zeer goed werk doen? Die con sumentenbond gaat ech ter weer volgens „Vrou wenleven" eenziidig man nelijk te werk Het huis houdbudget en het gaat er toch om, de be langen daarvan te behar tigen is nu eenmaal voor het grootste deel een kwestie voor de vrouw. De Mannenbond doet nogal dik. zegt de schrijfster, maar wat hii wil (bond is nog altiid mannelijk, dames, zelfs de vrouwenbond!) doet de Huishoudraad al voor 90 procent. Toch pleiten de dames voor samen werking, zó boos ziin de dames nou ook weer niet op die mannenbond. Dag envelop pen Zou dat Deens ziin. dacht u? Nee. hoor. lek ker niet, Het is. althans verbeeldt. Nederlands. Het ziin dag-enveloppen. Dat wil zeggen de z.g. eerste- dag-omslagen. die ook (maar alleen de eerste dag) verkrijgbaar ziin. als er een speciale post zegel wordt uitgegeven, zoals nu met de watei's- nood het geval is. Er zou den er 25.000 ziin, maar het moesten er 135.000 worden, zo veel vraag was er naar. Maar toen was de éérste dag wel al voorbij. Doch wat geeft dat. voor dit doel! Het geboortebewijs Het moet. volgens een bericht, dat Associated Press ons uit Londen toe zendt. waar gebeurd ziin. in Polen, dus achter het IJzeren Gordijn. Ook daar schijnt het met de bureaucratie niet in orde te ziin of juist wel, het is maar hoe ie het bekiikt! Een man. die een en ander zelf mededeelt aan een krant in War schau. verklaart dat hii van de Burgerlijke Stand in Lodz een geboorte bewijs moest hebben. Hii schreef enige malen, zon der antwoord te krii gen Toen ineens kwam de post en de man moest voor een dienstbrief maar eventjes ruim veertien gulden betalen. Maar hii had ziin geboortebewijs. Een week later, van het zelfde laken een pak. Weer biina vijftien gul den „smartegeld". Een, twee geboortebewijzen. Nog zeven dagen later, een herhaling van het zelfde geval. Kosten bijna vijftien piek en derde geboortebewijs. Vierde week. Weer een bel. weer een post. weer een offi ciële brief. Geen kosten. Maar in de enveloppe zat een briefje met de mede deling. dat men meneer niet helpen kon. want men wist niets van hem en men kon hem dus geen geboortebewijs ver schaffen. De man had er gelukkig al drie Een pannekoek en een zoen van de koster... In het plaatsje Olney in Engeland bestaat de gewoonte om op Vasten avond pannekoeken te eten. een wedloop naar de kerk te houden en dan een zoen van de kos ter te krijgen. Een jonge huisvrouw won de wed loop. maar ze was Ierse en weigerde beslist de episcopaalse kerk binnen te gaan, waar de vasten avond-dienst zou worden gehouden. De dominee praatte als Brugman en vond dat het er alleen maar om ging. op tiid bii de kerk te ziin. Goed dan. zei het vrouwtje, dat ook niet „op haar mondie ge vallen was", dan is het al in orde. ik zal wel in het portaal wachten. Want na de dienst ging het feest nog door. o.a. met de dikke zoen. voor de win nares, van de koster. 's Lands wijs 's lands eer In Togoland. een Frans mandaat, woont de Blit- fcastan. Het opperhoofd heet Lódonou. De stam mag vanelk troep olifan ten er eén schieten, als er gevaar zou ziin voor de oogst. Maar de Fran sen nemen de ivoren tan den in beslag en nu heb ben de Bitta's geen geld om de munitie te betalen voor de volgende schoten; zij moeten zich maar in de schuld steken. Dus heeft opperhoofd Lodonou er iets .op gevonden. Zij hebben gehoord van het bestaan van een Beheerschapsraad van de Vei-enigde Naties en daaraan nu verzocht, de Fransen te bewegen, de opbrengst van de tan den te delen met de jagers. Met één slagtand zijn de Blitta's al tevre den. Moed beloond Een Italiaanse mecani- ciën, Salvatore Amore uit Rome, krijgt met. zijn vrouw een gratis vacantie vaxx een week in Enge land. op kosten van de Britse luchtvaartmaat schappij British European Airways. Amore was er in geslaagd een volledig bemand Viking-vliegtuig van deze maatschappij te ï-edden. Toen het toestel op het vliegveld van Rome plotseling vlam vatte, klom Amore op een brandende, gloeiend- hete vleugel, sloot de benzinetoevoer af en wist aldus een ontploffing te voorkomen. Korreltjes Terecht, geweerd Het wil ons voorkomen, ie dat de Tweede Kamer, met ruime meerderheid, terecht besloten heeft, de communisten te weren uit de tijdelijke Kamercommissie van Bijstand voor de Waters nood. Men m,oet o.i. ten eerste geen gelegenheid onbe nut laten, om deze gevaarlij ke lieden, die het om alles, behalve om het landsbelang te doen is, zo veel mogelijk verre te houden van de plaat sen en gelegenheden, waar dat landsbelang behartigd wordt. De redenen, welke mr. Burger van de P.v.d.A. daar voor aangaf, waren dwingend genoeg. De commissie moet vrij-uit kunnen spreken en zo nodig ook met (militaire) geheimen bekend gemaakt kunnen worden. Het argu ment van mr. Oud, die zich overigens toch steeds een gaaf democraat toont, leek ons niet erg gelukkig. Hij vond, dat de. leden van deze commissie de aanwezigheid van een communist dan maar een beetje moesten ontzien en langs andere wegen en bij andere gelegenheden moesten spreken over dingen, die men slechts met gevaar in de aan wezigheid van een Moskoviet kan zeggen! Dit was de zaak toch wel een beetje om draaien. Het mag waar zijn, dat het argument van mr, Burger, om de C.P.N. niet toe te laten als een soort straf voor haar houding in de da gen van de ramp, niet stoer staatsrechterlijkklinkt, het is in elk geval een redene ring, welke het volk „stoer" aanspreekt en dat is ook wat waard. Eigenlijk is 95 pCt. van het Nederlandse volk het er over eens, dat de commu nisten zich in de rampdagen misselijk gedragen hebben en dat doen zij nog. Wij zei den het al: met jakhalzen redeneert men niet, maar die pakt men in de kraag. En men weert ze dus terecht uit comxnissie's die serieus opbou wend werk moeten doen! Tiendaagse! Nog amper tien dagen en de termijn, waarbin nen men lid kan wor den van de K.V.P. (met recht van deelname aan de gros lijststemming voor de ge meenteraadsverkiezing) is ge sloten. Natuurlijk kan men ten allen tijde lid van de Par tij worden; maar van de rechten en plichten mist men dan dit, dat men niet meer aan die groslijststemming kan meedoen. Wij willen de bete kenis daarvan in vele geval len niet overschatten, maar in veel andere gevallen moet dat toch ook niet te licht ge teld worden. Het kan daarbij dikwijls gaan om grote belan gen. In de gemeentepolitiek tellen de beginselen ook mee, ook daar moeten de katholie ken eensgezind optreden. Vaak nu komt het voor, dat het getal leden van een af deling maar een klein deel uitmaakt van het getal der katholieke kiezers. De grote gaping, welke hier in zit, kan moeilijkheden opleveren. Slechts een klein deel van de kiezers (nl. dat deel, dat ge organiseerd is) maakt bij de groslijststemming „de dienst uit" voor alle katholieke kie zers en dat kan bezwaren gaan opleveren. Hoe meer kiezers lid zijn en aan de sa menstelling van de candida- tenlijst meedoen, hoe minder bezwaren en hoe groter de kans op eensgezind werken. Niet alleen de afdelingsbe sturen moeten dus aan het ■werk in de tiendaagse veld tocht, die nu nog rest, maar ook de betrokkenen zelf moe ten zich afvragen, of zij hier niet een taak hebben. Niet afwachten, tot men gehaald of gevraagd wordt, maar zelf doen. Wij leven immers in een tijd van persoonlijke ver antwoordelijkheid en van af schuw voor de massa-mens?? Autobotsing bij 's-Hertogenbosch Een dode en vijf zwaar geivonden Gistermorgen omstreeks 11 uur is op de Orthenseweg onder den Bosch een luxe personenauto, een Ford, in volle vaart op een vrachtwagen gereden die plotse ling uit een Rode Kruis colonne zwenkte. De Ford, waarin zes personen, een dame en vijf heren zaten, werd totaal in elkaar ge drukt. De bestuurder J. R. uit Goes werd daai-bij op slag gedood. De andere inzittenden de dame B. de D. en de 'heren C. B., P. v. d. H. J. L. en J. D., allen uit Goes, werden zwaai- gewond. De slacht offers zijn naar het Groot-Zie- kengasthuis te den Bosch ver voerd. De bestuurder van de vrachtwagen, een Fransman, kwam met de schrik vrij.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1