Nieuw wetsontwerp beste bewijs van wijziging sociale verhoudingen Professor Van der Plank met de veefokkers in conflict r Klaas Schenk is zeer tevreden DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 TWEEDE KAMER OVER HET ONTSLAGRECHT Het B.B.A. en de arbeidsrechtspraak vormen de knelpunten f (Van onze parlementaire redacteur) HOEZEER DE SOCIALE VERHOUDINGEN zich in de laatste vijftig jaar hebben gewijzigd, blijkt wel overduidelijk uit het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten, zo betoog den vele sprekers bij de voortzetting van de behandeling van genoemd ont werp Woensdagmiddag in de Tweede Kamer. Niet langer wordt arbeid als koopwaar beschouwd; voorop is komen te staan de zedelijke verhouding tussen werknemer en werkgever. Gelijk bekend beoogt dit ontwerp een verlenging der ontslagtermijnen bij langdurige dienstbetrekking, een tegengaan van kennelijk onredelijk ontslag, het openen van de mogelijkheid tot herplaatsing, een nieuwe regeling van ontslag ingeval van ziekte en een verbod bij oproeping in militaire dienst. Weinig critiek op de eigenlijke inhoud Tegen de eigenlijke inhoud van het ontwerp werden maar weing bezwaren ingebracht, .bijvoorbeeld door mr Van Rijcjtevoorsel (K. V. P.) op stylistische gronden. De heer Stapelkamp (A. R gesteund door freule Wttewaall van Stoetwegen CC. H.) zouden uit sociale overwegingen ook ingeval van ziekte graag een absoluut ontslagverbod zien- Het debat spitste zich dan ook op twee andere punten toe: de verhouding tussen dit wetsontwerp en het Buiten gewoon Besluit Arbeidsverhoudingen enerzijds en de rechtspraak in de ar beidszaken anderzijds. Met uitzondering van de communis ten. die thans anders dan enkele jaren geleden het B. B. A. beslist wilden handhaven, was men het er over eens. dat vroeger of later dit noodbesluit plaats zou moeten maken voor een an dere en definitieve regeling. Prof. Le- maire (K. N. P.) stelde de principiële vraag in dit verband of de adminstra tieve contróle van de Gewestelijke Ar beidsbureaux op de ontslagen zich wel verdraagt met onze grondwet. Naar zijn oordeel behoort deze controle zo spoedig mogelijk te verdwijnen. Mejuffrouw Tendeloo (P. v. d. A.v daarentegen maande tot grote voor zichtigheid in deze. Ook zij onder schreef. dat men noodbesluiten niet langer moet handhaven dan nodig is. Maar het B. B. A. is haars inziens lang het gekste noodbesluit niet: het heeft zelfs een zekere burgerrecht verwor ven. Eerst heeft het heilzaam gewerkt voor de werkgevers, nu voor de werk nemers. De heer Van Riickevorsel meende dat het handhaven van het B. B. A. het huidige ontwerp ..iets on wezenlijks" geeft; hij drong er oo aan de slèutelartikelen van het B. B. A. aan te passen aan en in te passen in het Burgerlijk Wetboek. Ook de heef Stapelkamp vroeg zich af. wat de rege ring nu eigenlijk met het B. B A. wil zijn inziens is de „rechtspraak" van de Arbeidsbureaux niet bevredigend voor het rechtsgevoel. De aarzeling van vele afgevaardig den met betrekking tot de afschaffing van het B. B. A. moet worden ver klaard uit de onzekerheid, die nog be staat over de arbeidsrechtspraak. On het ogenblik is de situatie zo. dat do Arbeidsbureaux goed en vlotter werk doen dan de rechterlijke instanties, meende freule Wttewaal. Bovendien bestaat het gevaar, dat de rechter te zeer theoreticus zou blijken tc zijn. Algemeen was het oordeel, dat de rechtbank in arbeidszaken snel, zeer snel zal moeten ziin, wil de werknemer niet de dune worden. Deze rechtspraak zal bovendien persoonlijk moeten zijn voegde mejuffrouw Tendeloo hier aan toe. Zij had zich nog geen definitief oordeel over de vorm van de arbeids rechtspraak gevormd, maar drong wel aan op een actieve kantonrechter met ruime bevoegdheden- Mr. van der Feltz (C. H.l waar schuwde tegen een te grote specialisa tie. terwijl hij bovendien de vrees uit- rnmrn n Pannetje TELEFONADE f\P de tafel rinkelde de telefoon. Een geroutineerde armzwaai en we prangcien een zoemend, rond schijfje tegen het door vele tele foontjes reeds wanhopige oor. „Met de redactie, onderafdeling Kolder, rubriek Pennetje Inkt', riepen we formeel in de hoorn. AAN de andere kant van de lijn scheen een gootsteen leeg te lopen en een boze stem schreeuwde: ,JCan je je éigen naam niet noemen? Wat is dat voor een flauwekul? Jullie zitten daar toch niet om vliegen te vangen? Krijg je daarvoor soms je salaris. Toe.' noem fatsoenlijk je naam! En gauw!" u/IJ moesten even op toeren komen, doch toen bliezen we onvervaara terug: ,£n wie ben jij, dal je met zo'n grote mond in een telefoon ga at zitten schetteren. Man, denk om je toestel. Je blaast de boe! uit mekaar met die stem. En vertel me nu eerst maar eens gauw wie j{j bent, dat je zo'n toon aanslaat!' AAN de andere kant liepen drie goot- stenen leeg, en toen bulkte oen stem: „Weet je niet tegen wie je spreekt? Wat dénk je eigenlijk wek Eén woord van mij en je ligt op straat! Begrijp je dat?" Er klonk een dof gerommel en toen kwam het. „Ik ben Hupkes...." CR kwam een visioen voor ons gees- tesoog. De heer J. li. W. G. D. Hupkes. die meer dan wij ooit bij elkaar zouden zien, in ons bedrijf gestort had en die dagelijks be vreesd was, dat één overbodig uit gegeven postzegel hem en zijn gezin zou ruïneren. Ddt moesten we even verwerken, doch toen schetterden wij: doet me een pleizier, Hupkes, maar weet jü wel tegen wie jij spreekt?'' Het bleef even stil. „Nee. dat weet ik niet", zei hij toen, heel wat milder. „Gode ~ij dank!", lispelden wij, en legden de hoorn eerbiedig neer. „DAT ma te. dat een speciale arbeidskamer met deskundige leken-bijzitters niet altijd voldoende objectief zou oordelen. Ook prof. Lemaire wenste vast te houden aan beroepsrechters en verbeteringen aan te brengen binnen het kader van de bestaande rechterlijke organisatie De neer Stapelkamp daarentegen hield een krachtig pleidooi voor de be drijfsrechtspraab, die zijns inziens op mars is. De regering bestede de nodige aandacht aan deze groeiende maat schappelijke kracht. Het speet hem dan ook. dat onze grondwet de ontwikke ling van deze vorm van rechtspraak enigermate in de weg staat. Hij wenste een wettelijke status aan de bedrijfs- rechtspraak te geven, teneinde snelle beslissingen te verkrijgen. Tenslotte vroeg de A. R.-af ge vaar digde de minster op korte termijn overleg terzake met het bedrijfsleven te plegen. De heer van Riickevorsel sloot zich hier volledig bij aan; freule Wttewaal verklaarde een sterke nei ging in deze richting te hebben, zich aldus vrijwel lijnrecht tegenover haar geestverwant, de heer van der Feltz stellend. Minister Donker zou hedenmiddag de gemaakte opmerkingen beantwoorden. Gekrakeel om kei van Amersfoort riE Amersfoortse kei dreigt een steen u des aanstoots te worden. In 1903 ts de kei ontdekt door Spekkie(de bij naam van een destijds bekende Amers- foorter) onder het wegdek van de Varkensmarkt, het toen nog niet be ruchte verkeersplein in het hartje van Amersfoort. Voor de kei is 1953 dus een jubeljaar. Gezien de omstandighe den besloot het kei-comité de feeste lijkheden een jaar uit te stellen. Kort daarop kwam uit de burgerij een suggestie om de kei in de Ooster- schelde te deponeren als eerste bij drage voor het dichten van de zeega ten. De keientrekkers zouden dan voor de laatste maal in actie komen, mits zij zich in het bezit stellen van een certificaat. De opbrengst van deze certificaten zou in het Rampenfonds komen. Op deze wijze wil men, dat Amersfoort van de naam Keistad af komt. Men voelt meer voor een ne- vennaam als het Brugge boven de rivieren. Voor de Amersfoorters betekent dit voorstel de knuppel in het hoender hok. Er z\jn heftige voor- en tegen standers. Het ziet er naar uit, dat de groep, die de kei in Amersfoort wit houden, bekmgryfe sterker is. Prinses Marijke kreeg een prachtige miniatuurspeeliuin Ook Prins Bernhard was enthousiast De zesjarige Prinses Marijke werd gistermorgen door haar Moeder uit de kleuterklas op Soestdijk gehaald om het cadeau in ontvangst te neme» dat een deputatie van de verbindingsgroep van de Koninklijke Landmacht ten paleize kwam aanbieden. Het was een prachtige miniatuurspeeltuin, compleet met draaimolen, schommel, draaiorgel (dat echt speelde) en lantaarns, die echt konden branden. Het prinsesje was enthousiast over dit cadeau en begon direct aan de knop jes te draaien, die de speeltuigen in werking stelden. Niet alleen zij vond dit prachtig, ook Prins Bernhard was vol belangstelling, zo zeer dat hij zei: „Dit is eigenlijk niet voor kinderen, maar voor ons". Ook op deze dag werden er honder den brieven met gelukwensen op het paleis Soestdijk bezorgd en cadeautjes waren er in grote mate uit alle delen van het land. Een pop, een beertje, fröbelwerk. tekeningen enz. 's Middags werd de verjaardag in de familiekring gevierd. De .Piet Hein" bezoekt Joegoslavië De torpedobootjager „Piet Hein" is Woensdag in de aan de Adriatische Zee gelegen Zuidslavische haven Split aan gekomen. De Piet Hein is het eerste Nederlandse oorlogsschip, dat een- be zoek aan Zuid-Slavië brengt. De opvarenden van de Plet Hein zullen inrichtingen der Joegoslavische marine bezoeken en een voorstelling van de Zuidslavische opera en door de burgers van Split georganiseerde fees telijke ontvangsten bijwonen. VRESELIJK WAPEN Nieuwe napalm landmijn in Korea Het achtste Amerikaanse leger heeft enkele bijzonderheden bekend gemaakt van een nieuw wapen, een napaim- landmijn. waarvan Dinsdag gebruik werd gemaakt voor het afslaan van een vijandelijke aanval op het centrale front. Deze mijnen kunnen tot ontplof fing worden gebracht, hetzij op een af stand langs electrische weg, hetzij door draden, waarop slechts getrapt nehoeft te worden. Door de ontploffing wordt een waaier van brandende petroleum in het rond geslingerd over een oppervlak met een middellijn van twintig meter. Sabre-straaljagers van de V.N. heb ben Woensdag zeven Migs van Russi sche makelij vernietigd. Generaal James van Fleet, ex-commandant van het achtste leger in Korea, heeft berichten als zou hij een offensief op dit ogen blik in Korea hebben aanbevolen, tegengesproken. Nieuw excuus voor ie laat komen nE afgelopen dagen hebben employé's van de Parijse vervoersbe drijven allerlei lieden, die graag te laat op hun werk komen, aan een nieuw excuus geholpen. Tegen het moment, waar op de grote stroom wer kers zich opmaakt, om naar de dagelijkse arbeid te gaan, leggen bestuur ders van bus en onder grondse hun bezigheid voor enkele uren neer. Iedereen moet dan naar zijn werk wandelen. Op deze wijze hopen de stakers loonsverhoging te krijgen. D<? slacht offers hopen op bun ont slag. VEERTIG jaar geleden verloofden twee' jon gelui uit een dorpje in het Engelse graafschap Cornwall zich met el kaar. De jongeling ging near Amerika, zijn Dul cinea bleef achter. Door allerlei omstandigheden werd het huwelijk maar van haar leveranciers. steeds uitgesteld. Thans zijn 7.e toch maar naar het stadhuis gewandeld. ontstaan, die extra poll tieversterkingen nodig heeft gemaakt. Het post kantoor wordt nu ge boycot en mevr. Man- nion krijgt niets meet Hij is nu 65, zij 63. een Iers dorpje van inwoners is eeh nEZER dagen is te De« u troit een bokswedstrijd om het wereldkampioen schap weltergewicht ge houden tussen Kid Gavi- Chack Davey. felle strijd ontstaan over de vraag, wie het plaat- Vier toeschouwers selijke postkantoor moet oan aa" tjgjjgg£|g beheren. Mevr. Devine is ontslagen omdat haar boekhouding niet in orde was; als haar opvolgster is benoemd mevr. Man- nion, de vrouw van een onderwijzer. Alten zijn echter op de hand van mevrouw Devine en zo is er een reeks van rel letjes en baldadigheden pE Mexicaanse regering heeft een groep poli tiemannen naar Oaxac» gezonden met de op dracht. uit te zien naar Russische „jagers", die in de buurt van de ura- niummijnen op zoek moe ten zijn naar groot wild. Verbred'ng van bas's (Van een speciale verslaggever) Op de boot van Finland naar Zweden Klaas Schenk en de Nederlandse rij ders begaven zich na de wereldkam pioenschappen te Helsinki op weg naar het trainingscentrum Hamer in Noor wegen hebben wij een onderhoud ge had met de leider van de Nederlandse ploeg, die gedurende een paar etmalen na de opwindende wedstrijden in de Finse hoofdstad alle ervaringen van de laatste weken rustig had kunnen ver werken en gaarne bereid was zijn in drukken weer te geven. „De eerste conclusie zou misschien kunnen zijn, dat de resultaten van de Nederlandse rijders te Helsinki wat te leurstellend zijn geweest. Wij hebben geen enkele afstand gewonnen, hetgeen nog meer opvalt, als men bedenkt, dat Broekman en Huiskes vaste abonné's waren geworden crp de eerste en tweede plaatsen der lange afstanden", zo begon Klaas Schenk, de man, van wie een grote rust uitgaat en die door de gehele ploeg als een kameraad wordt be schouwd. Maar toch moet de derde plaats in het algemeen klassement van Wim van der Voort zeer noog worden aangeslagen. Zie maar eens naar de ge ringe verschillen in puntenaantal met Goncharenko en Shilkov. Kijk nu eens even terug. Twee jaar geleden iriocht Nederland uitkomen tegen de reserve- ploeg van Noorwegen, welke wedstrijd onze jongens niet eens hebben kunnen winnen. Toen kwam 1952, nn de drie zilveren medailles op de Olympische winterspelen zijn dit seizoen gevolgd een Europese titel, een wereldrecord op de 3000 meter, een wereldrecord op de 5000 meter, een tweede plaats op de Europese kampioenschappen, een derde plaats bij de wereldkampioenschappen, Zweden werd met stevige cijfers gesla gen, op de 5000 en ce 10.000 meter te Hamer en te Helsinki twee eerste plaat sen en vier tweede plaatsen tezamen, om van de andere afstanden maar te zwij gen. Verder niet alleen een groei in de diepte,.maar ook een stevige verbreding van de basis, zodanig zelfs, dat bij de wereldkampioenschappen de strijd al leen maar ging tussen Goncharenko en Shilkov voor Rusland enerzijds en Wim van der Voort, Kees Broekman en An ton Huiskes anderzijds. Met aan het slot van vererende invitatie van Rusland Bond van Coöperatieve K I verenigingen bijeen Exterieure hoedanigheden van de koe belangrijk volgens de lokkers AP DE Bondsvergadering, die gisteren door de verenigingen voor Kunstmatige Inseminatie te Alkmaar werd gehouden, heeft prof. dr G. ML v. d. Plank uit Utrecht een belangwekkende rede gehouden over de inteelt by vee en de problemen die daarmee samenhangen. Doordat prof. v. d. Plank zijn hecht gefundamenteerd principe, dat de melkproductie en daarmede het algemene economische belang bü de inteelt voorop moet staan, handhaafde, kwam hy. wat vooral tüdens de na zyn betoog gevoerde discussies bleek, in een vrij heftig conflict met de meningen van veefokkers „uit de Noord", die uit hoofde van „sportieve" overwegingen bU het fokken ook aandacht besteden aan het uiterlijk van de koe. Prof. v. d. Plank begon zijn inleiding dan ook met er op te wijzen, dat de veefokkerij geen kwestie van liefhebberü of „sport" moet zijn, maar dat zij in dienst moet staan van het streven naar een zo groot mogelijke melkproductie van hoge kwaliteit. Spreker wees er op, dat de fokmethodes en -principes gezien moeten worden als een hulpmiddel tot het verkrijgen van beter vee en dat de mens als zodanig slechts zijdelings in het natuurlijke proces van de voortplanting kan ingrijpen. ,Toch is het mogelijk", aldus prof. d. Plank, „dat men door inteelt stieren en koeien krijgt die een be paalde eigenschap constant aan nako melingen „doorgeven" en zo dit niet het geval is dit toch in hoofdzaak doen. Een nadeel van de inteelt is echter, dat men niet alleen voordelige eigen schappen „kweekt", maar onvermijde lijk ook nadelige. Zo komt het voor, dat sommige stammen na lang experi menteren wel een grote hoeveelheid melk geven, maar dat het beenderstel- sel der dieren bij een te ver doorge voerde fokmethode zwak begint te worden. In dergelijke gevallen Is het nood zakelijk een andere weg in te slaan en bij de fokkerij een stier te gébruiken van een andere stam. Naast deze geleidelijke kwaliteits vermindering welke vaak permanent op de loer ligt, ziet men ook wel een sprongsgewijze variatie optreden. Dit is dan één van de honderd (en) bij vorige generaties latent gebleven eigen schappen, die plotseling manifest wor- len. Is deze mutatie een gunstige, dan kan men het betreffende dier als fok- vader of -moeder van een nieuw te fokken stam gebruiken". Uitdrukkelijk betoogde prof. v. d. Plank, dat de fokzuiverheid altijd be trekkelijk is en dat het ondoenlijk is om absoluut fokzuiver vee te verkrij gen. Exterieure factoren Boeiende bijeenkomst te Alkmaar BE erfelijkheidswetten van Mendel u hebben echter vijftig jaar geleden een doelbewust ingrijpen in het natuur lijke proces mogelijk gemaakt, waar door men van tevoren, zij het dan ook in de vorm van een kansberekening, bij het fokken van vee (dit geldt overi gens ook voor de teelt van alle moge lijke plantaardige producten en dieren) kan voorspellen tot welke resultaten men zal komen. De aanvankelijke door Mendel ge vonden wet, waarbij een overerfbare factor, bijvoorbeeld de hoeveelheid melk die een Koe geeft, bij een nako melingschap slechts in eén van de vier gevallen overgedragen wordt, bleek slechts één der vele principes te zijn volgens welke dé* overerving plaats vindt. Zo wordt namelijk de erfelijke over dracht van een factor op zijn beurt ook weer door een groot aantal andere factoren bepaald. Neemt men daarbij in aanmerking dat dominantie van de éne factor over de andere plaats kan hebben, waardoor een zekere factor in een rund absoluut niet tot uiting komt, maar wel weer bij een in de betreffende lijn geboren kalf. dan is het duidelijk, dat men in de vakfokkerij uiteindelijk „door de bomen het bos niet meer ziet". Het is dus begrijpelijk, dat de huidige veefokker, zij het dan ook niet in die mate als enige tientallen jaren geleden, bij het fokken ook zijn „ge voel" laat spreken en slechts in hoofd zaak op voorlichtingsadviezen ingaat. VERVOLGENS stond spreker stil bij v het z.L foutieve principe, dat men maar al te vaak fokt met inachtneming van de exterieure factoren (uiterlijk van de koe. „Het is al moeilijk genoeg om een grote melkproductiviteit op peil te houden. Door een stam ook nog een aantrekkelijk uiterlijk te willen bezor gen, remt men begrijpelijkerwijs het melkrendement af, waardoor de fokker zichzelf en uiteindelijk ook de gemeen schap benadeelt", vond spreker. Tijdens de discussies die n.a.v. deze uitlating gevoerd werden, bleek er een principieel verschil van opvatting te bestaan tussen sommige veefokkers en prof. v. d. Plank. De meeste fokkers uit „de Noord" willen de fok van „mooi" vee niet los laten en voeren bovendien als argu ment aan dat dit vee makkeiyker wordt verkocht. Men heeft nu eenmar/ graag een stal met koeien die wat „afhan gend" zyn, een hoog kruis, rechte poten cn een „sterke" rug hebben. Ook de buitenlandse koper waardeert een koe voor een belangrük deel naar liaar uiterlijk. Prof. v. d. Plank bracht hier tegen in, dat met deze kopers- en ver kopersmentaliteit de veefokkers zich zelf uiteindelijk benadeeld zullen zien. daar de melkproductie van deze „mooie" koeien voor de koper zal tegenvallen. „In Nederland zün wij nog niet zo ver als in Denemarken", aldus prof. v. d. Plank, „waar men al vee heeft dat èn aantrekkelijk van uiterlijk is cn een optimale melkproductie levert. En wat het economisch principe als zodanig betreft", aldus spreker, „kunnen wij toch niet te werk gaan als een fabrikant van overhemden die een „luxe-hemd" uitbrengt, alleen maar omdat bij het zelf zo prachtig vindt Hy zou er aan failliet gaan De „KJ." over 1952 tevreden Tijdens de vergadering, die aan de rede van prof. v. d. Plank voorafging, werd de vertegenwoordigers der K.I.- verenigingen de rekening- en verant- woordingsstaat over het jaar 1952 en de begroting voor het jaar 1953 aange boden. Beide werden goedgekeurd. Het jaarverslag maakte melding van stijging van het ledental van 4078 op 4476. Dat het aantal inseminaties klei ner was bij een groter aantal dieren pleitte voor een hoger drachtigheids- percentage. In 1951 was dit 88,4 procent en in 1952 90,3 procent. Ten opzichte van de drachtigheid na de eerste inse minatie steeg het percentage van 55,25 procent in 1951 op 59.3 procent in 1952 De algemene conclusie over het afge lopen jaar was: „tevreden maar niet voldaan". Het aftredende bestuurslid, de heer P. Kistemaker werd opgevolgd door de heer J. Blauw. De contributie bleef gehandhaafd op tien cent per koe Over de uitgave van een verbeterd vakblad werd nog geen eenstemmigheid bereikt. voor wedstrijden in Moskou en Alma Ats, waarover Ruslnnd en Nederland zelf natuurlijk nog moeten beslissen. Vlak die verbeteringen van de persoon lijke records in Davos niet uit, waardoor Kees Broekman bijna tweede is gewor den op de wereldranglijst aller tijden, Wim van der Voort en Anton Huiskes met sprongen omhoog zijn gegaan. Wedstrijd iussen Nederland en Noorwegen Finnen en Zweden maken ernstige bezwaren De mogelijkheid dat nog dit jaar een landenwedstrijd op de schaats Noor wegen—Rusland zal worden gehouden, is niet uitgesloten, verklaarde de voor zitter van de Noorse Schaatsenrijders Bond, Harald Halvorsen, toen hij j.l. Dinsdag, een uur voor de landenwed strijd tegen Zweden, van de onderhan delingen met de Russen in Stockholm terugkeerde. Een definitief resultaat is nog niet bereikt, maar de Russische leiders svaren nu heel wat positiever ingesteld dan een paar weken geleden en men hoopt dat de beslissing dezer d2gen in Eskilstuna zal worden geno men. Daar houden, zoals bekend. Zweden en de Sowjet-Unie een landen wedstrijd. Wat betreft de wedstrijd Noorwegen- Nederland hebben naar Halvorsen ver der meedeelde zowel Zweden als Fin land er bezwaar tegen gemaakt dat deze gecombineerd zal worden met de Scandinavische kampioenschappen op 25 en 26 Februari in het Bislet-stadion. Een definitieve beslissing verwacht hij zeer binnenkort. Men rekent er deson danks op, dat alles volgens de plannen zal verlopen. Snelheidswedstrijd voor auto's op het ijs Onder auspiciën van de Koninklijke Deense Automobiel Club zal de Deense Auto Union. Zondagmiddag 22 Februari te Kopenhagen een snelheidswedstrijd voor auto's organiseren waarbij het circuit op een ijsvlakte is uitgezet. De totale opbrengst van deze race zal ten goede komen aan ons Nationale Ram penfonds. Daar men van Deense zijde de over tuiging is toegedaan, dat door deelne ming aan deze wedstrijd van enkele Nederlanders, de publieke belangstel ling aanmerkelijk zal stijgen, heeft de K.NA.C. een zestal bekende Neder landse sportrijders bereid gevonden, geheel belangeloos hun medewerking hiertoe te verlenen. Bij gunstige weers omstandigheden zullen deze automobi listen, naast vele deelnemers van andere nationaliteiten, derhalve Zondag aan de start verschijnen. Het zijn: M. Gat- sonides (Bentveld), met Porsche; 1500; M. H. M. Hezemans (Eindhoven) met Porsche 1300; H. Kreisel (Rotterdam) met Renault 750; J. Martens (Leeuwar den) met Renault 750; M. H. W. M. v. d. Meulen (Eindhoven) met Porsche 1100 en H. Reijs (Den Haag) met Skoda 1100. Zesdaagse ie Antwerpen Schulte-Peters op de zesde plaats Gisteravond laat luidde de stand in de Zesdaagse te Antwerpen: 1 Bruneel Plattner (Belg.-Zwits.) 436 pnt. Oo 1 ronde: 2 Forlini—Terruzzi (Fr.-It.) 297 pnt., 3 KobletVon Buren )Zwits.) 188 pnt., 4 GlorieuxDe Pauw (Belg.) 143 pnt., 5 Van Steenbergen—Ockers (Belg.) 110 pnt., 6 SchultePeters (Ned.) 94 pnt. Op 3 ronden: 9 Van Vliet—Acou (Ned.-Fr.) 275 pnt. Op 4 ronden: Van Est—Wagtmans (Ned.) 171 pnt Wereldkampioenschappen turnen in 1954 te Rome In de Italiaanse hoofdstad is in aan wezigheid van de Zwitser Charles Thoeni, secretaris-penningmeester van de F(ederation) Hnternat.onale G(ym- nastique) de eerste voorbereidende vergadering gehouden met betrekking tot de wereldkampioohschappen gym nastiek in 1954. Voorzitter van het or ganisatiecomité is prof. Marchisio, pre sident van Q- Italiaanse Gymnastiek Bond en vice-president van de Inter nationale Federatie die meedeelde dat op een grootscheepse financiële steun van het Italiaans Olympisch Comité gerekend kan worden. VOETBAL IN ENGELAND De uitslagen van de Woensdag in de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Arsenal—Derby County 6—2 Aston Villa—Portsmouth 6—0. "Bolton Wanderers—Middlesbrough 5—3, Sun derlandManchester United 22, Wol verhampton Wanderers—Chelsea 2—2. Voor de vijfde ronde van de F. A Cup werd de voetbalwedstrijd Sout hampton—Blackpool gespeeld. Black pool won met 2—1. 1 LfiAeJken! Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan wel van algemeen belang. HET RADIO-CONFLICT Mijnheer de Hoofdredacteur, T; wil U graag verklaren, dat Ik het roerend met U eens ben wanneer U zegt. dat de AVRO momenteel in moei lijkheden verkeert en ook dat dit komt door de waarschijnlijk nogal starre houding van de voorzitter dier organi satie, de heer De Clercq. Er zijn twee standpunten, het ene van de combina tie KRO, VARA en NCRV en het ande re van de AVRO. misschien alleen van de voorzitter van deze organisatie. Nu kunnen niet beide partijen gelijk heb ben-, tegenover de mededelingen van da heren Speet, Burger en Roosjen staan de verklaringen van de heer De Clercq. Een van de twee partijen moet dus da waarheid geweld aandoen of een zoda- nige draai aan het voorgevallene ge ven, dat men gelijk schijnt te hebben, maar het in wezen niet heeft. Het is spijtig, dat de algemene om roep door het verloop der zaken wat in discrediet is geraakt en dat tenge volge daarvan enige honderden leden bedankten. Het schreeuwen daarover zal gelet op de meegedeelde cijfers daaromtrent wellicht wel meevallen, maar het is logisch, dat verschillende leden van de AVRO toch „wat in hun jviek geschoten zullen zyn". Echter, een misverstand kan zo gauw worden geschapen en men kan nu KRO, VARA en NCRV wel als blanke lammeren afschilderen, het door de heer Spelberg medegedeelde in „Vrije Geluiden", net blad van de VPRO, geeft ook die verenigingen een lelijke vuile streep, waarop in uw blad ook wel eens de aandacht mag worden ge vestigd. Immers, de „grote broers" za gen het kleine kereltje de VPRO, ookV zo maar over het hoofd. In het laatste nummer van „Vrij'e Geluiden" komt immers het volgende •tukje (in een hoofdartikel van de heer E. D. Sp.(elberg) voon Intussen heeft het wij merkten dit op duidelijke wijze vele luis- ter^rs verwonderd, dat aan het "Beurzen open. dijken dicht .programma van Maandag avond 9 Februari slechts vier van de vijf omroepverenigingen mede werking verleenden en dat met na. me de V.P.R.O. in het geheel geen deel had aan de uitvoering ervan. Door een misverstand werd ver zuimd de VPRO uit te nodigen aan dit eerste programma mede te werken. Dit verzuim is inmiddels hersteld en voor het vervolg is ook de VPRO ingeschakeld. Misschien toomt dit de overzijde ook wat In. Men kan er in elk geval uit leren, dat de KRO, VARA en NCRV direct ook niet alle zinnen bij elkaar nebben en dat verschil van gedach ten in die dagen mogelijk was. T^,a^rom kon een organisatie als de vPRO, zo maar voorbij worden gelo- Nu heb ik in uw artikeltje één ding gemist, n.L de aandrang op de leden van de AVRO om niet voetstoots te bedan- k.®P vo.or ,hun vereniging. Er kan oppo sitie zyn in een vereniging (die was er n de AVRO al voor dit conflict) maar zon opposiüe moet niet uittreden: die moet de organisatie beter maken! Uit net bedanken van enkele honderden le den der AVRO gaat de overzijde van die vereniging natuurlijk direct conclu deren, dat men zich keert tegen de al gemene organisatie! En dat moet voor komen worden! Duizenden, en duizenden in Neder land keren zich tegen de partijzucht, tegen de hokjesgeest in ons volk en wensen één algemene omroep! Daarom moet de AVRO niet kapot gemaakt worden, maar versterkt. Er moeten dus juist honderden leden bij komen, want het Nederlandse volk wit die macht van eenheid niet missen. Als de orga nisatie van de AVRO niet deugt, dan andersom met de wielen als het be stuur in zijn geheel niet deugt, dan weg daarmee! als de voorzitter alleen te eigenmachtig is, dan beknotte men die macht! als de programma's niet „al gemeen" goed zijn, dan verandere men die. Maar men moet niet de'vereniging als zodanig wegschrijven met een be dankje dat is nadelig voor ons volks welzijn, dat is een stap achteruit in de aether. EEN LEZER. (Naam en adres van lnz. ons bekend. - Maak Uw bloed zuiver met Kruschen Salts. En voörkom zo Rheumatische Pijnen De bloedzuiverende organen tot Jeug dige krachtige werking brengen, bet bloed vrij maken van pijnverwekkende onzuiverheden, die zich anders vastzet ten in spieren en gewrichten; dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regel matig gebruik van Kruschen; daarmee bevryd ge Uzelf van de jammer en de chagrynige pijnen die U het leven maken tot een last. Koop vandaag Kruschen bij Uw apo theker of drogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. (Adv. LM.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3