Met VELP0N zie je er geen barst van! Stad en Omgeving „Koopt de Friesland" adviseert Jan Oso van de Scheepskrant „Meisjes op een oorlogsschip" het nieuwe stuk van OTV Jaarvergadering „Veilig Verkeer" in het teken der propaganda „Onze Kamerzanger" succesvol op wereldshow in Utrecht r De wereldreis van Jimmy Brown Verbetering van de kwaliteit der vachten blijve primair DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 VOOR HET NATIONAAL RAMPENFONDS Nieuwe onderzeebooljager Zaterdag te water Op Zaterdag: 14 Februari zou op de werf van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam Hr. Ms. „Friesland" van stapel lopen, de eerste van de serie van twaalf onderzecbootjagers, die voor de Koninkiyke Marine in aanbouw zijn. Deze plechtigheid moest een weck worden uitgesteld en zal nu dus Zaterdagmorgen 21 Februrai om twaalf uur plaats vinden. De tewaterlating en de doop worden verricht door mevr. B. StafMol. de echt genote van de minister van Marine. Het zal echter nog weinig bekendheid ge nieten, dat het publiek in de gelegenheid wordt gesteld, de „Friesland" te kopen Stroom van bijdragen neemt nog geen einde Wij kwamen tot deze - op het eerste gezicht sensationele ontdekking via Be kendmaking 24 van het Bureau O S. en O. der Koninkliike Marine. Geen twij fel was mogeliik, want dit is een ver trouwd adres- Maar alras werd ons dui delijk, dat „Jan Oso" een aardig idèe lanceerde, met de bedoeling geld bijeen te brengen voor het Nationaal Rampen fonds. In het laatste nummer van „De %rheepskrant voor Nieuwediep" heeft tekening van Dick Fijnheer gestaan, waarop de nieuwe „Friesland" stond afgebeeld. Het was nog een .beetje toe komstmuziek. want op het plaatje stoomde de onderzeebootjager fier de haven van Den Helder binnen. Jan Oso is op de goede gedachte gekomen, keu rige reproducties van deze tekening te laten maken op het formaat 41 bij 29 centimeter. Zij worden in „Het Peper huisje" aan de Buitenhaven tegen een kwartje per stuk verkrijgbaar gesteld. „Koopt de Friesland", roept Jan Oso uit. en we onderschrijven zijn mening dat deze kans om Hr. Ms. „Friesland" voor één kwartje te kopen, nooit terug komt! j Vele giften Bü de Nederlandse Middenstands- bank te Den Helder werd ten bate van het. Nationaal Rampenfonds voor een bedrag van f 2335.—. ontvangen, dat rechtstreeks naar Den Haag werd over gemaakt. Dit bedrag werd verkregen door giften van: buurtvereniging Ko ningstraat f 750.—: Middenstandsvereni ging Den Helder f 500.C. D. f 200. Ledenvergadering AMP De afdeling Den Helder van de Al gemene Militaire Pensioenbond houdt op Donderdagavond 26 Februari een le denvergadering in de grote zaal van „Formosa". Voorzien moet worden in de vaca ture van de heer J. H. Mooser. die we gens drukke werkzaamheden zijn func tie als voorzitter heeft neergelegd. Zijn _taak wordt tijdelijk waargenomen door "de secretaris, de heer G. Hollander. Behalve de gebruikelijke huishoude lijke punten staat voorts een bespreking van het Noodfonds Weduwenzorg op de agenda. Voorgesteld wordt, een com missie te benoemen, die zich verder met de uitwerking van de plannen zal be lasten. TUSSEN HAAKS EN KUITJE Hr Ms mijnenvegers „Urk", „Schouwen", „Vlieter" „Walcheren", „Deurloo", „Hollandsdiep". „Zuider die?". „Oosterschelde", „Marsdiep" en „Texelstroom" zijn gisteren uit de Zui delijke wateren in Den Helder terug gekeerd. Het is morgen hoog water om 12.05 uur. en laag water om 6.20 en 18.20 uur. De temperatuur van het zeewater was 2.7 graden Celsius. Bureail Medische Sportkeuring f 250 M. f 100.—: M. f 100.— Verenigde Hel- derse loodgieters f 100.Stichting O. en O. f 100.L. f 100.Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen afdeling Den Helder f 100.S. f 25. G. f 10.—. De amusementsvereniging „Centrum", die gisteren in Casino de caberet-revue ..De boot is an" ten tonele voerde, kan op een geslaagde avond terug zien. De opbrengst voor het Nationaal Rampen fonds bedroeg ruim f 200. (Advertentie, log. Med.) Gemeenteraad bijeen op Vrijdag 27 Februari De eerstvolgende vergadering van de raad der gemeente Den Helder zal op Vrijdagavond 27 Februari om acht uur ten raadhuize worden gehouden. Grappige Britse Maritieme geschiedenis Het nieuwe successtuk (want dat wordt het:t van de Officiers Toneel Ver eniging is getiteld „Meisjes op ccn oorlogsschip", een spel van het kluchtige genre, waarmee dit gezelschap telkenmale zo veel eer inlegt. Uit deze aan hef moge blijken, dat dc onder-officieren, korporaals en manschappen gister avond bijzonder van de première in de Marine-cantine hebben genoten, dat was ook zo. ondanks vele tekortkomingen, die op volgende avonden licht kunnen worden voorkomen. Zo was de rolkennis van een aantal OT1 beslist onvoldoende, hetgeen, naar wij vernamen, in hoofdzaak was. tc aan de drukke periode na dc ramp. SAi v00r het voetlicht werd gebracht. UCCGS VOOr volgende handelingen, die hier en daar overbo dig zTjn, moeten worden toegeschreven aan de auteurs, die cr onder andere behagen in schiepen, Mary Carlton te' laten mededelen, dat zij getrouwd was geweest en hoe zij haar jeugdige e'cht- genoot verloor. Het aantal medespelenden bedroeg vijftien. Van hen gaat al onze lof uit naar de dames M. M Verwijnen-Von Pritzelwitz (Man.-) en J. H. Rambonnet- Defize (Fay) en de heren H. W. Stokvis (uitkijk Ogg). Th. de Meester (vice-admiraal Hewitt). A. J. Logten- berg «eerste officier Baadeley), J. M. J. van Rijdt (kapitein Randall) en H. E. Rambönnet (kolonel Maitland). Een zeer geslaagd rolletje werd voorts ge speeld door mevrouw E. Lange-Hartog (Charlotte). Kleinere ..figuren" werden naar genoegen gestalte gegeven door de dames M. N, Perels-Claus, K. L. A van Westerop en E. B. Bergeyk-Van Melscn en de heren Van Wermesker- ken. L. N. Vernie en C. van der Weifft. Regisseur J. M. Ekkers kan de ove rige avonden met vertrouwen tege moet zien. Tot besluit onze grote be wondering voor de aankleding van het toneel, dat inderdaad de idee gaf. aan boord te zijn van H.M.S. „Falcon", een Erïtse kruiser. avonden gewaarborgd Het doet er niet toe, dat een zekere Yan Hay en een zekere Stephen King Hall, dit toneelstuk „Meisjes op een oorlogsschip" hebben geschreven. Maar wel is het de moeite waard, te vertel len, dat zij in Marine-kringen uitste kend thuis zijn. Zij troffen de sfeer, kenden het onderscheid tussen „mari nier" en „marineman', en speelden het bovendien klaar uit de doeken te doen, welk een onheil twee dames op een oorlogsbodem kunnen aanrichten. Over de inuoud zullen wij. in verband met nog volgende opvoeringen, Hort zijn. maar toch mogen wij ter geruststelling melden, dat alles uiteindelijk in het reine komt. Er viol intussen heel wat te lachen, want wie ziet niet graag de admiraal de wet voorgeschreven door., zijn vrouw?! De opvoering van gisteravond mocht er. zijn, zeker, maar hij was niet van smetten vrij. Souffleur A. Jansen heeft, zo hoorden wij achter in het zaaltje een welluidende stem. Hem treft ove rigens geen blaam, dhar de dames en heren op de planken dit volume kenne lijk nodig hadden. En dan dat aardige Chineesje Ah. Fong (de heer J. H. van Wermeskerken), dat bedoeld was als een komische noot. maar deze graad niet bereikte, doordat hij bijna telkens iets moest beweren, wanneer een an der iets grappigs had gezegd en de toe schouwers smakelijk lachten. De heer Van Wermeskerken. die zich in het Engels moest verstaanbaar maken, zal er goed aan doen. zijn stemgeluid belangrijke mate te verheffen. Overi gens hebben wij geen schokkende cri- tiek, daar het geheel zeer aanvaarabaa- De algemene ledenvergadering, die dc Vereniging voor Veilig Verkeer op Woensdagavond 25 Februari houdt in „Formosa", zal geheel in het teken staan van de te voeren propaganda. Ingeleid door de Commissaris van Politie, de heer A. Hensums, zal een verkeerslilm worden vertoond, terwijl verder een culturele film op het programma staat. Men wil de behandeling der huishoude lijke zaken zo weinig mogelijk tyd in beslag laten nemen. cretarïs: A. Hensums. R. den Hartog en A. Groet. In de vacature van de heer Kramer. Twee films staan op het programma Uit het jaarverslag van de pening- meester. de heer L. Orelio. blijkt, dat „Veilig Verkeer" het boekjaar 1952 heeft afgesloten met een saldo van f 170.21. De voornaamste uitgaven kon den worden gedekt door de gemeente-1 lijke subsidie ten bedrag van f 150 en de contributies (ruim f 140). Van de gemeente werd een extra subsidie ontvangen van f 50, met het verzoek, dc Veilig Verkeer-week in te leiden. Gedurende deze week werd aan negenhonderd scholieren van het lager onderwijs een Veilig-Verkeerskrant uitgereikt. Dat was de week, waarin ook de succesvolle puzzlerit voor de jeugd werd georganiseerd. De secreta ris. de heer E. Backer, deelt verder in zijn jaarverslag o.m. mede, dat voor ruim f 250 aan nieuw lesmateriaal voor het verkeersonderwijs op de scholen kon worden verstrekt. De verkeerscursussen voor beroeps chauffeurs genieten een flinke belang stelling. Aan twee klassen van dertig chauffeurs wordt thans les gegeven door inspecteur H. G. van der Meu- len. Overwogen wordt, het aantal klas sen uit te breiden. Het bestuur is od het ogenblik als volgt samengesteld: B. Kool. voorzitt- eer: E. Backer, secretaris-, L. Orelio, penningmeester: P. Loots, tweede se- aie naar Amersfoort nog worden voorzien. vertrok, moet Kamermuziekgezelschap voor de Muziekkring Haakon Stolijn (hobo), Hubert Bahr- wasscr (fluit). Piet Heuwekemeyer (viool), Kla:is Boon (alt) cn Johan dc Nobel (cello) vormen tezamen hel kamermuziekgezelschap van het Con certgebouw, dat op Vrijdag 20 Febr. in „Casino" voor de Muziekkring Den Helder liet derde abonnementsconcert van dit seizoen verzorgt. Op het programma staan voor deze avond onder andere werken van Haydn, Mozart, Beethoven en Benjamin Brit ten. Vrijdagmiddag van drie tot vier uur bestaat aan de zaal gelegenheid tot plaatsbespreken. In dit verband wijzen wij er op. dat ook nog losse kaarten verkrijgbaar zijn. IN HET KORT Onder auspiciën van I.V.A. wor den vanavond in Casino tafeltennis-de- monstraties gegeven ten bate van het Rampenfonds. Dc jaarvergadering van de Katho lieke Arbeidersbeweging te Den Helder wordt vanavond in de bovenzaal van Casino gehouden. In „Formosa" worden vanavond voor de Nederlandse Reisvereniging films over de Rivièra vertoond. De Nederlandse vereniging huisvrouwen, afdeling Den Helder, houdt vanavond haar jaarvergadering in de bovenzaal van café „Postbrug". Bootsman H. Kamphuis. Van Leeu- wenhoekslraat 40, die met de „Oranje" uit Indonesië repatrieert, wordt op 24 'Februari te Amsterdam verwacht. De heer A J. Mulder, voor de Katholieke Volkspartij lid van de Hel- derse gemeenteraad, is voornemens, met zijn gezin in April te emigreren naar Canada. Wegens ziekte van enkele mede- spelenden kan de opvoering van „Stormeiland" door de toneelgroep van „Elga-.va" in Casino Zaterdagavond geen doorgang vinden Voor het praktijkdiploma' boek houden, afgenomen door de Nederl. Associatie voor Praktijkexamens, slaag de onze stadgenoot, de heer I- de Haan. leerling van het instituut „Mercorius". De heer A. Hoogenvei'f. oud-leer ling vsn de RH.B.S. te Den Helder, is te Delft geslaagd voor het examen candidaat oouwkundige. Julianadorp Nieuws van de bridgetafel De uitslag van de deze week ge houden competitie-bridgedrive te Juli anadorp was: A. HeyblokP van Rijn 40 p C. Bregman Pzn D. J. de Graaf 38.5 p.; L. Tigchelaar—J. Weidema 36 p.; D. de Graafmev-. de Graaf 34.5 p.; C. Bregmanmevr. Bregman 33.5 p.; C HeyblokC. Schoonheden 26 p.; D Bregman—mevr. Bregman 26 p_; a. van KempenD van Kempen 17.5 p. Groep B: A. BosC. A.rpeau 23 p.; L Backer—J. van Ammers 22 p.: A. Doommevr. Doom 20.5 p.: E. Zon— J. Homminga 19 p: A. BregmanW v. d. Haag 18.5 p.; J. BuysK. Donkers 17 p. Voor 132 karweitjes De leerlingen van School I zijn er jLÜdeVis liet afgelopen^ weekend op uit getrokken, om te trachten een steentje bij te dragen voor de slachtoffers van de watersnood. Zij hebben houtjes ge hakt, sneeuw opgeruimd, de ramen ge zeemd enz. Zij hebben kans gezien met deze karweitjes een bedrag van f 132 bijeen te brengen. De heer Schmidt no. 2 in totaal-klassement Enkele leden van „Onze Kamerzanger" hebben de eer van de Heldcrse kanariekwekers hoog gehouden op de Wereldshow. die gedurende het afgelopen weekeinde in Utrecht werd georganiseerd. Niet minder dan 232 kwekers uit alle delen van de wereld dongen met in totaal 1478 vogels mede naar de hoogste eretitel, het wereldkampioenschap 1953. Dat Den Helder' een goede beurt maakte, moge daaruit blijken dat dc heer P. J. Schmidt met zijn stam staalblauwe kanaries 360 punten behaalde, dal was slechts cén punt minder dan dc wereldkampioen. Frisé. Haar viel de prijs ten deel voor de mooiste vogel op één na der buiten landse rassen. Voor de op één na mooiste gepig- menteerde vogel in de internationale stammenklasse behaalde de heer Oder- kerk, voorzitter van „Onze Kamerzan ger", met een Oranje Isabel een prijs, met 91 -punten. Over het algemeen bleken de resul taten van de Helderse kwekers beter dan verleden iaar. Helderse kwekers maken goede vorderingen De heer Schmidt bezette dus met zijn stam (een groep van vier vogels) de tweede plaats in het totaalklassement. Gezien de grote concurrentie c;n bui tengewoon eervol resultaat. Een fraai succes boekte voorts mevr. RosaRoggeveen met haar Parijse HET HERSTEL OP TEXEL Hr Ms Ceram helpt school te Goedereede De Nederlandse vereniging voor Adoptie van Schepen te Schiedam heeft een telegram ontvangen van Hr. Ms. „Ceram", waarin wordt medegedeeld, dat aan boord direct na de ramp van 1 Februari een inzameling is gehouden. Er werd een bedrag van f 2 536.36 bij eengebracht. Dit werd bestemd voor de Openbare Lagere School te Goede reede. die in 1943 het schip had ge adopteerd. 1 Zó goed e lijmt I VELPON. 1 I Vraag de juiste soort j (Advertentie. Ing, Med.) "N 33. Jimmy zotte de jeep stil. sprong er resoluut uit en liep behoedzaam naar de top van de heuvel. I-Iet v/as doodstil en het enige wat hij hoorde, was het ge- knerp van het zand door zijn eigen voetstappen, Hij keek af en toe om, ten einde zich goed in te prenten, waar de jeep stond.. Plotseling bleef hij staan. In de duisternis meende hij een ge daante te ontwaren.. Een man die be hoedzaam naderbij sloop. Jimmy liet zich op één knie neerzakken en begon zachtjes te kreunen Ik moet hem naar mij toe lokken, dacht hii. Zodra de vreemde man het zachte gekreun ver nam. liep hij recht op Jimmy af. Maar op een afstand van drie meter bleef hij stilstaan en richtte de lichtbundel van een zaklantaarn op Jimmy. „Wie ben jij?" vroeg hij vol achterdocht, Om te voorkomen dat hii door dc lichtflits verblind zou worden wendde Jimmy zijn ogen af. Opnieuw begon hij te kreunen. „Help" steunde hij, „ik heb zf'n dorst, ik., kan niet meer..!" De man overwon ziin argwaan en stapte op Jimmy af. Hij boog zich over hem heen. maar toen was het al met hem gebeurd. Jimmy's rechter vuist schoot als een bliksemschicht door de lucht en trof de man tegen diens kaak. Hij had niet eens de tijd „au" te zeggen. Als een zak zand stortte hij neer.,.. Jim my aarzelde geen ogenblik. Hij sjorde de man op zijn schouder en droeg hem in looppas naar de jeep. „Hier Piet, pak eens aan", zei hij droogjes tegen zijn kameraad. „We hebben in elk geval een gijzelaar. Ik .heb hem een tik op z'n kanus gegeven. Help mij even de kerel van zijn burnoes te ontdoen. Die wilde ik even van 'm lenen. En denk er om dat je 'm met een Engelse sleutel nog een tik geeft als hij probeert bij te ko men". Plet Potlood was eigenlijk te ver baasd om een antwoord te bedenken.. Ir De Vries over werkzaamheden aan de Eendrachtspolder Ingenieur H. de Vries. Westzijde 20 te Zaandam is op 1 Februari met zijn neus in de boter gevallen. Hij was nog maar enkele weken afgestudeerd toen de ramp boven Nederland los barstte en er opeens een grote behoefte ontstond aan mensen, die wisten hoe zij het wa ter weer moestem verdrijven. Ir De Vries waf één van hen en hij werd in tijdelijke dienst door de Pro vinciale Waterstaat naar Texel gediri geerd om te helpen hij het droogmaken van de Eendrachtspolder. Theoretisch bood dit probleem geen moeilijkheden, maar in de* practiik stuitte men op cén bezwaar, nl. dat net vrijwel onmogelijk was het materiaal bij het diikgat te krijgen. Met een aan tal zolderschuiten is het tenslotte ge lukt rails cn andere benodigdheden aan te voeren cn thans wordt er hard ge werkt om het 172 meter lange en 1 50 Anna Paulowna Te water geraakt en aan gevolgen overleden Dinsdagmorgen is de 27-jarige mcj. A. Verver, wonende aan de Nieuweweg tijdens het rondbrengen van kranten, met haar fiets in de sloot langs dc Grasweg geraakt. Niemand was getui ge van dit ongeval, doch het moet maar korte tijd later zijn geweest, toen een paar arbeiders mej. V.. (die vroe ger wel, maar de laatste tijd niet meer, aan toevallen leed), vonden, staande in het ijskoude water. Haar natte kleren wezen echter uit. dat zij geheel onder moet zijn geweest en toen haar zeer spoedig doktershulp werd ver leend, werd dan ook gevreesd voor longontsteking. De afloop van het on geval zou echter nog ernstiger zijn. Een dag later, dus gisteren raakte zij buiten bewustzijn on alle hulp van dokter Veenis mocht toen niet meer baten. In de loop van de dag is zij overleden. Callantsoog De plattelandsvrouwen in Wonderland De leden van de afdeling van de Bond van plattelandsvrouwen hebben in café Van Scheijen enkele uren in wonderland vertoefd. Er werden n.l. demonstraties gegeven met enkele wonderapparaten. die ten doel hebben 'net leven van de huisvrouwen te ver gemakkelijken en te veraangenamen. Dat waren de Tomado-Prestige won- derpan en de Braun Multimix. Met de wonderpan kan men op ver bluffend eenvoudige wijze er in zeer korte tijd tal van gerechten klaar maken. Gerechten, waarvan de dames hebben kunnen constateren, dat ze goed van smaak waren. Met de Mul timix kan men letterlijk van alles doen. Beide apparaten,gedemonstreerd door de firma Zwart uit 't Zand, had den van de dames de volle aandacht, zodat de heren wel op de portemonnaie mogen letten, want het hakt er in. Medegedeeld werd, dat er een cursus zal worden gegeven in het vervaardi gen van lampekappen en in het naaien. Voorbereidingen voor de houden feest avond werden getroffen. Bij de aanvang van de bijeenkomst werden de slachtoffers van de ramp herdacht. Zijpe Ruim f 28 000 voor het Rampenfonds De definitieve opbrengst van'de in de gemeente Zijpe gehouden collecte ten behoeve van het Nationale Rampen fonds is t.hans bekend geworden. Er y een bedrag van f 28.307,38 bijeenge bracht. Dit komt neer op gemiddeld f 4.65 per ingezetene en ongeveer f 17.50 per gezin. 't Zand UIT KOREA TERUG Onze plaatsgenoot de heer N. J. Koe- meester zal per Hr Ms „Piet Hein" uit Korea terugkeren. Het schip wordt op 4 Maart in Den Helder verwacht. meter diepe gat provisorisch te dich ten met klei van de Schorren. Dc diepte van 1.50 meter heeft be trekking op dat gedeelte van het gat, dat onder N- A. P. ligt. Daarboven is nog 3.50 meter weggeslagen. Het voornaamste doel is in het gat eerst een zomerdijkje te leggen, daarna de polder leeg te malen en vervolgens met het dan vrijkomende zand het dijklichaam verder op te bouwen en te verstevigen. Behalve het gat zi.in er nog 116 ern stige beschadigingen aan de Kruin van de diik geconstateerd. Bi) de recon structie is gebleken, dat het niet veel heeft gescheeld of ook de aangrenzen de polders zouden ziin overstroomd. Het is een geluk geweest," dat de diik pas bij de tweede, de lagere, vloed be zweek. Daardoor was het binnendijk je. dat de Eendrachtpolder van de polder Het Noorden scheidt in staat het water te keren Voorlopig zal er een kistdam op de diik worden aange bracht. Als de omstandigheden gunstig zijn zal men binnen enkele dagen met het droogmalen van de polder kunnen beginnen. De middenstanders steunen het Rampenfonds Onder het motto: „Middenstander, doe uw plicht, de dijken moeten dicht" gaat de gezamenlijke Texelse midden stand een nieuwe actie op touw zetten. Met een beginfonds uit de kas van f 500.gaat men een verloting organi seren. Vele aanlokkelijke prijzen zijn reeds toegezegd- Wij noemen: een haardkachel, prachtig eetservies, slaap kamerameublement, twee-persoons bed, herencostuum en een fiets. En dat is nog maar het begin. Van Maandag a.s. af zijn de loten bij alle winkeliers te gen vijftig cent verkrijgbaar. De orga nisatoren, die uiteraard optimistisch zijn, rekenen op een omzet yan minstens vijftienduizend loten. Terwille van de vele slachtoffers hopen wij. dat hun optimisme meer dan gerechtvaardigd zal blijken. De loten zijn in zakjes ver pakt, want verschillende kleinere prij- zij zijn er reeds op vermeld, zodat ieder twee kansen heeft. Eén voor direct en één voor de hoofdprijzen. VAN HET WITTE DOEK De roman van Bruce Marshall „Ves pers in Wenen", die verfilmd werd on der de naam „De rode Donau". is één der beste na-oorlogse films, die reeds lange tijd volle zalen heeft getrokken. Een Britse kolonel wordt in 1945 naar Wenen overgeplaatst om bij de repa triëring van ontheemden behulpzaam te zijn. Met zijn staf wordt hij in een klooster ingekwartierd. In datzelfde klooster bevindt zich een jonge Russin, die zich daar uit angst voor de repa triëring heeft verstopt- De kolonel, die opdracht krijgt het meisje uit te leve ren cn langzamerhand doordrongen wordt van het lot der naar Rusland re- patriërenden, komt dan in conflict. Hij moet kiezen tussen ziin geweten en zijn supérieuren. Komt zijrf keuze te laat, de strijd is niet vergeefs gestreden, want de V.N. gaan een menselijker re geling invoeren. De andere film verschijnt onder de romantische naam: Het Bandieten meisje. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN Aan dr ir M. D. Dijt te Haarlem, ver gunning tot het bouwen van een dubbel woonhuis aan de Witte Kruisweg te Den Burg en een dubbel woonhuis aan de Peperstraat te Oosterend. Aan het Comité „Russenmonument" <W. N. Kelder te Monnikendam) vergunning tot het plaatsen van een monument op de Russenbegraafplaats, nabij de Hoge Berg. JEUGD ACTIE OP TEXEL Nauwelijks was de jeugdactie gestart of het voorstel werd geopperd kaarten naar kennissen in andere landen te stu ren in de hoop, dat. men ook daar op die manier een steentje extra voor (het Rampenfonds zou willen bijdragen. De eerste reactie daarop is reeds gekomen, Een Belgisch meisje vroeg na twee da gen een nieuwe voorraad. Vol span ning wacht men nu op reacties uit an dere landen. TEXEL. 16 Febr. 1953. 2 koeien f 700 tot f 850; 13 schapen f 85f 110; 10 biggen f 40f 60; 39 kalveren f 30 f 55. Veraaderina Texelsch Schapenstamboek Exporf sfelt hoge eisen Het Texelsch Schapenstamboek Noord-Holland ziet zich sedert een aan tal jaren voor ccn probleem gesteld, dat ook in vccfokkcrijkringcn aan dc orde is, zij het in een iets andere vorm: De schapenfokkers vragen zich name lijk af: moeten wij streven naar een groter kilogrammengewicht van de hui den, of dienen wij allereerst de kwali teit van de wol in het oog te houden? Momenteel is het zo. dat dc ruige lanis- huiden meer opbrengen dan de gladde, doch op de achtergrond drc^t het ge vaar voor het type. In dc rundvee- fokkerij ligt het probleem aldus, dat het vetgehalte van de melk primair is gesteld, zulks ten koste van de hoe veelheid. die per dier geleverd wordt. Welke keus zal gien maken? In het belang van onze export die nen de Noordhollandse schapenfokkers allereerst de kwaliteit van de uit tc voeren dieren in het oog te houden, zo meende dc Rijksvceteeltconsulent, de heer De Vries, die gisteren op een vergadering van het Texels Schapen stamboek zijn stem over deze kwestie verhief. De kwestie was aan de orde gesteld naar aanleiding van het jaar verslag van de secretaris, waarin aan de hand van cijfers werd bewezen, dat sedert een reeks van jaren de le kwa liteit vachten méér hadden opgebracht dan de prima kwaliteit Er ontspon zich een korte discussie, waarbij beurtelings voor kwantiteit en kwaliteit werd ge pleit, terwijl ook de mogelijkheid van een compromis tussen beide werd over wogen. Op deze vergadering, die in het Landbouwhuis te Alkmaar werd ge houden, werd ook gewezen op de noodzaak aan het type vast te houden. De schapen-export kampt met moei lijkheden. Van een verbetering kan slechts sprake zijn als het fijne Texelse schaap dezelfde bekendheid (en even terecht) verwerft als het Friese rund vee. In het afgelopen jaar is de export van schapenvlees met 20 pet. terugge lopen. Voor deze zomer verwacht men lagere prijzen dan in 1952 werden ge maakt. In totaal zijn bij het stamboek 7704 dieren met rechteroor-nummer, alsmede 531 rammen ingeschreven. Het gemiddelde grootbrengingscijfer is vrijwel gelijk aan dat van twintig jaar geleden. De rekening over 1952 was sluitend met een voordelig saldo van f 2166.97. De begroting voor het lopende jaar noemt een eindcijfer van f 15430. (Vorig jaar f 15.750.—. Tussen 17 en 22 Augustus zal de rondgang voor de provinciale fokvee- dafgen te Alkmaar en te Den Burg (respectievelijk cp 23 en op 7 Septem ber) worden gehouden. Teneinde .uni formiteit bij het wolkeuren te verkrij gen, wordt een centrale vvolkeuring in gesteld. Er wordt aangedrongen op tijdig scheren. De vergadering koos de heren N A. Koning en H. J. Kevsor in de plaats van de aftredende bestuursleden, de heren Groot en F. R. Kevser.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2