TWEEDE KAMER BENOEMT WATERSNOODCOMMISSIE Aan herstel van Noordgouwe wordt hard gewerkt Algemeen Dagblad Kolen en ijzer Radio-ruzie communisten Alfl. Dagblad-post Heden melden wij Minister v. d. Kieft: een redelijk compromis Ouders wachten in spanning Tweede Kamer aeeoord met verlaging van vereveningsbelasting Debat over de de Heer Bezorgdheid om Boudewijn. Geen esperanto op de lagere school Tulpen per jeep en via de politie Smokkelbende veroordeeld Twee Tsjechen ter dood veroordeeld OPWINDING OVER BOUDEWIJN SCHIJNT WEG TE EBBEN Griep? DAMPO Licht brandt al twee weken SCHIPPERSKEESJE LEEFDE VAN HEM TOEGEWORPEN BROOD Woensdag 18 Februari 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Pag. 3 Nauwelijks is met enige oplief de vrije markt voor steenkool en ijzer gevestigd, of er rijzen al moeilijkheden speciaal voor ons land, welks volks vertegenwoordiging met zoveel enthou siasme zich tot deze nieuwe orde heeft bekeerd. De feiten zijn heel eenvoudig, wan neer men ze maar ontdoet van alle mooie tierlantijnen. De prijs van steen kool en van schroot, dat is oud ijzer, dat opnieuw wordt gegoten, is in Frankrijk, België en West-Duitsland beduidend hoger dan hier te lande. In Frankrijk zijn de steenkolen duurder, omdat de organisatie van de mijnen en de arbeid daarin nog wel iets te wensen overlaat. België zit met een deels verouderde mijnbouw en in West-Duitsland zijn de kosten van het levensonderhoud veel hoger dan hier te lande. Men wil nu de prijzen gelijk maken, zoals bij een vrije markt be hoort, maar de consequentie zou zijn, dat wij hier te lande voor onze huis brand meer zouden moeten gaan be talen, hoewel wij zelf de beschikking hebben over goedkoper steenkool. Ook de industrie zou met een zwaarder brandstofrekening moeten worden be last, dan nodig is. Terecht heeft de Nederlandse rege ring hiertegen bezwaar gemaakt, maar voor het Nederlandse standpunt is nog geen meerderheid te Luxemburg ver kregen. In afwachting daarvan blijven de prijzen onveranderd. Of de Neder landse regering voet bij stuk zal houden, moet nog worden afgewacht, maar dat Westeuropese samenwerking nu allereerst hierin moet bestaan, dat wij hoger kolenprijzen gaan betalen, terwijl onze Belgische en Franse vrienden onze export nog steeds met een protectionistisch en dus wantrou wend oog gadeslaan, zie, dat is iets, wat er bij ons niet al te best in wil. Terwijl de radio heeft bewezen, van welk een groot nut zij kan zijn, wan neer een nationale ramp ons land en ons volk teistert, weten een aantal kopstukken uit de radiowereld niet beter te doen, dan elkaar in het publiek onvriendelijkheden naar het hoofd te slingeren en elkaar van onwaarheidsprekerij te betichten. Waarom deze heren de geschillen, die er zijn, niet onder een kopje koffie met elkaar bespreken en uit de wereld helpen, ontgaat ons. Met de befaamde principiële tegen stellingen, welke de grondslag vormen van ons radio-bestel heeft deze radio ruzie niets hoegenaamd te maken. Evenmin met de verstandige over weging, dat door samenwerking een beter resultaat kan worden verkregen. Het bovenstaande was geschreven, toen ons de mededeling bereikte, dat de heer De Clercq voorshands niet voor de radio zal spreken, noch in de Radiobode zal schrijven. Dat dunkt ons een verstandig besluit, waarop nog meer verstandige besluiten van de Avro kunnen volgen. DEN HAAG. Een uur lang heeft de. Tweede Kamer geredetwist over het al of niet toelaten van de communie ten in de commissie voor de. watersnood. Dat ze er niet in zouden komen, stond wel by voorbant vast, hetgeen overigens niet in hield dal de gehele Kamer behalve de communisten tegen het opnemen van deze leden in deze bijzondere Kamer commissie waren. De v.v.d. was er n.l. niet bevreesd voor, dat het landsbelang daardoor in gevaar zon worden gebracht en prof. Oud vond, dat daarmee een prachtige gelegenheid zou worden ge schapen om de communisten „in hun hemd te zpltcn". Hoe aanlokkelijk de overige leden dit denkbeeld wellicht mochten vinden, de risico's aanznlk een experiment verbonden achtten ze te groot. Met spitsvondige zwier wist minister Zijlstra later op de middag een juridische vondst van het Katholieke lid Van Ryckevorsel te weerleggen, een vondst, die moest bewijzen, dat de regering met de verlen ging van de Prysopdryvinge- en Hamster- wet haar boekje te buiten wae gegaan.- Prof. Romme hoewel hy voor het ont werp stemde was niettemin over deze spitsvondigheid helemaal niet te spreken en hy liet het de jonge minister duidelijk merken. Wij hadden niet de indruk, dat deze vermaning de bewindsman slapeloze; uren zal bezorgen. Uit de Eerste Kamer, die deze middag eveneens vergaderde, bereikte on s de verrassende mededeling, dat men daar onder kristallen luchters byeen was, in- plaats van onder het prozaïsche licht van moderne qlafondliohten. Het ophangen van de luchters is een proef. Het beschil derde zeventiende eeuwse plafond in de vergaderzaal van de Senaat werd wel buitengewoon door de moderne lichten ontsierd. De kristallen luchters even geleend van het ministerie van O., K. en W. betekenen een stap in de goede, richting, al lyken ons koperen kronen nog passender. Nog eens de historie-Vrijman De heer M. W. te G.: Hoe iemand het voor de heer Vrijman na alles wat er gebeurd is. nog op kan nemen, is mij een raadsel, Vooral de schuld van het gedrag van genoemde geven aan de autoriteiten, die hem dan zogenaamd geen recht deden, gaat mijn verstand te boven. Het zou wait moots zijn. indien men oip die ma-nier zijn kan' krijigen! Vraag aan de Spoorwegen De heer H. v. d. H. te 's-Gr.: Waarom kunnen reizigers, houders van een abonnementskaart, te Utrecht geen abonnement voor rijwielstalling beko men, tenzij zij hiervoor eerst op een z.g. waohtlijst worden geplaatst, hoewel er ruimte in overvloed is. Waarom kan men wel een rijwiel tegen een vergoe ding van 15 cent per nadht plaatsen, maar niet per abonnement? Misschien weegt hier het belang van de exploitant zo zwaar, dat de vaste klanten van de spoorwegen maar meer moeten betalen. Wooüruimte over De heer L, M. A. M. te Rotterdam: Tienduizend evacué's hebben in Rotter dam een liefderijk onderdak gevonden bij particulieren. Gelukkig. Maar duizenden voorgenomen huwelijken zijn uitgesteld, omdat de paren geen vierkante meter woonruimte konden krijgen. Mensen die kennissen hebben teleurgesteld, kunnen nu zeven evacué's herbergen. Als de evacué's weg zijn, zal er echter plotseling geen woonruimte meer zijn, tenzij volks huisvesting de nu bekend geworden woonruimte vordert. Het bureau voorlichting en publiciteit van de gemeente zegt er dit over. Eva cué's in huis nemen is iets anders dan inwoning verlenen. Veel Rotterdammers hebben thans slachtoffers in hun gezin opgenomen, vaak door zich te behelpen met slapen. De mensen hebben meestal geen eigen kamers gekregen, geen eigen kookgelegenheid en zo meer. Hier is slechts sprake van een noodmaatregel, laten wij hopen van zeer tijdelijke aard DAT: een en vijftig olifanten, die ver scheidene rollen zullen spelen in de Paramount-film Elephant Walk tegen dodelijke ongevallen en invaliditeit zyn verzekerd tol een totale som van twee honderdduizend gulden. Eer de verzeke ringsmaatschappij te Colombo op Ceylon deze merkwaardige polis afsloot, consul- leerde zij enige grote buitenlandse assu- rantiemaatschappyen en pas nadat een Britse firma de polis ook voor het Ver enigd Koninkrijk geldig had verklaard, de transactie geschied. DATt de Westduitse communisten ei nieuwe kalender voor het jaar 1953 zulli ontvangen omdat op die welke lot dusver in omloop was, de verjaardag van Stalin niet was gememoreerd. De communis tische bladen noemen het een schandelijk DEN HAAG (A.N.P.) De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp behandeld tot verlaging van de vereveningsbe lasting met een half procent. De regering Iheeft een samenstel van maatregelen ontworpen, waardoor te genover de verzwaring der bedrijfslas ten met gemiddeld 2% tengevolge van 'het werkgeversaandeel in de premie volgens de werkloosheidswet een ver lichting van 1,2% ontstaat. Dit resultaat is verkregen door een verlaging van de vereveningsheffing van 4tot 4%, een heidsfonds. Voor de kleine ondernemers met slechts enkele werkkrachten heeft de premie als totale last niet die beteke nis welike zij heeft voor de grote onder nemers. Het wetsontwerp werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Distributie- en prijsopdrijvingswet Ook de wetsontwerpen tot hernieuw- j de inwerkingtreding van enige artike- J len van de d.stributiewet 1939 en tot hen - nieuwde inwerkingtreding van de prijs- opdrijvings- en hamslerwet 1939 werden i veriavin*' van de kindërbiislasDremie opanjvings- en namsierwet isas wercter van 6% tot en een verlaging van ponder hoofdelijke stemming aangeno met aantekening van tegenstem van 6% tot 5y2% en een verlaging van de premie voor de werkloosheidsverze kering van 2.8% tot 2.4%. Voor de reste rende verzwaring der bedrijfslasten met 0.8 procent kon geen compensatie wor den gevonden. De heer Hooy (k.v.p.) wees er op, dat het niet alleen gaat om verlaging van de vereveningislbelasting maar om een samenstel van maatregelen, welke een verzwaring van de lasten voor het be- bedrijfsleven betekenen. Hij behield zich het recht voor hierop terug te komen als het samenstel van de belastingverla gingen, dat de regering zich voorstelt, aan de orde komt. De heer Lemaire (k.n.p.) achtte de toegepaste methode niet rechtvaardig. De extra last voor het bedrijfsleven is uiterst moeilijk te dragen. De heer Gort zak (c.p.N.) vond wat thans wordt voor gesteld onvoldoende voor een bepaald deel van het bedrijfsleven: de kleine on dernemers. Minister Van de Kieft leek het com promis dait de regering heeft gevonden voor de nieuwe last redelijk: de best mogelijke oplossing. De staatssecretaris van sociale zaken, de heer Van Rhyn, zei dat de cijfers uit wijzen dat de 0.8 procent zeer wel ge dragen kan worden door het bedrijfs leven. Op de vraag van de heer Ritmeester of het percentage der werkloosheidsver zekering van 2.4 voldoende zal zijn moest de staatssecretaris het antwoord schuldig blijven. Maar er is enige aan leiding tot optimisme. Het algemene werkloosheidsfonds had op 1 Januari een overschot van 21 mil- lioen gulden. Wanneer de regering de werkgelegenheid met grote bedragen steunt mag dat meebrengen een verla ging van de premie voor het werkloos- ,v de meest gekochte BONBON 1 jjj 40 en 50 ct. per ons. Communisten mogen niet meedoen DEN HAAG. (A.N.P.) De Tweede Kamer heeft gistermiddag besloten de voorzitter te machtigen de leden van de watersnoodcommissie aan te wijzen, doch niet voordat een motie-Burger met 73 tegen 11 stemmen was aange nomen waarin de wenselijkheid wordt uitgesproken geen lid van de c.p.N. in die commissie te benoemen. De heer Burger (p.v.d.a.) grondde zijn motie op overwegingen van de veilig heid van de Staat. De motie was mee ondertekend door de heren Romme (k.v.p.), Schouten (a.r.), Tilanus (c.h.), Lemaire (k.n.p.) en Zandt (st. ger.). De heer Gortzak (c.p.N.) verklaarde er recht op te hebben mee te beraad slagen over wat gedaan wordt in het belang van het volk. Hij oordeelde, dat er geen enkele reden is om de commu nisten uit te sluiten uit de commissie tenzij deze commissie maatregelen wil nemen in strategisch opzicht en bijvoor beeld geen dijken zou willen aanleggen, De heer Oud (v.v.d.) die zei geen grein waardering te hebben voor de c.p.N. en zeker niet na het debat van verleden week, meende toch dat de Kamer niet juist en verstandig zou handelen door de communisten buiten de commissie te houden. Men kan niet wegcijferen dat helaas zes procent van de bevolking de communisten in de Kamer heeft gebracht. Zaken waarvan het gevaarlijk is dat de communisten er kennis van nemen kunnen buiten de commissie worden besproken. De heer Burger merkte nog op dat het verschil tussen het standpunt van de heer Oud en het zijne een verschil van visie is op de betekenis van de commissie. De slachtoffers van de ramp zijn er, volgens de heer Burger, alleen maar mee gediend als de commissie zo efficiënt mogelijk kan werken en dat kan slechts als de communisten er niet 1 zitten. Na de stemming, waarhij alleen de c.p.N. en de v.v.d. tegen de motie stem den wees de voorzitter tot leden van de watersnoodcommissie aan de heren Chr. van den Heuvel (a.r.), Sdhilthuis (p.v.d.a.), Schmal (c.h.), Burger (p. d.a.), Ten Hagen (p.v.d.a.), Mal (k.v.p.), Lucas (k.v.p.). Den Hartog (v.v.d.), Ver kerk (a.r.), Vondeling (p.v.d.a.), Van der Feltz (c.h.), Corneiissen (v.v.d.). v. d. Heuvel (k.v.p.), Weiter (k.n.p.) en Van Meel (k.v.p.). DEN HAAG. (A.N.P.) De Tweede Kamer heeft gistermiddag hij de voort zetting van de behandeling van 'net wetsontwerp tot wijziging van de lager onderwijswet het artikel dat onderwijs in esperanto op de lagere school wil mogelijk maken, verworpen met 44 tegen 37 stemmen. Tegen stemden de a.r. (be halve de heer Roosjen), k.v.p., k.n.p., c.h. en st. ger. De minister wees het amendement van de heer De Loor (p.v.d.a.) beogende een onderwijzer bij het gewoon lager onder wijs in het genot van zijn wedde te laten, hangende het beroep bij ontslag, af, waarna de heer De Loor het introk. Een ander amendement van de heer De Loor. dat het mogelijk wil maken dat een onderwijzer lid van Gedeputeerde Staten is werd verworpen met 50 tegen 31 stemmen. Vóór waren de p.v.d.a. en de c.p.N. Het wetsontwerp is ten slotte zonder hoofdelijke stemming aange- feit om „de belangrijkste mijlpaal in het jaar, Stalins verjaardag op 21 December" niet speciaal te vermelden en weigeren oen vergissing te accepteren. In deze kringen eist men dat de „kameraad" die \erantwoordclyk is voor dit verzuim in het openhaar zyn schuld belijdt. DAT: de brandweer van Heidelberg met electrische boren en acetyleenbranders een ambtenaar heeft moeten bevrijden die zat opgesloten in de kluis van het stadhuis. De man was het vertrek binnen gegaan om er belangrijke stukken in op te bergen en toen viel de deur achter bent in bet slot. Deze deur kon alleen aan dc buitenkant worden geopend, maar dc ambtenaar had de sleutels er van in zyn zak. Dus moesten de snijbranders er aan te pas komen. men men door de c.p.N.) De werking wordt,' uitgebreid tot uiterlijk 26 September 1954. De ontwerpen beogen bekrachtiging van koninklijke besluiten van 26 Juli 1952. Op enkele opmerkingen antwoordde de minister van economische zaken, de heer Zij Is ra, te hopen, dal deze wet telijke maatregelen van tijdelijke aard zullen zijn. De Kamer heeft voorts nog een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten. De heer Oud (v.v.d.) noemde dit eigenlijk de eerste belangrijke wijziging, j nadat de regeling der arbeidsovereen komst ruim veertig jaar aan redelijke eisen heeft voldaan. Met een uniforme opzeggingstermijn konut men er nietj meer. Rekening moet wonden gehouden' met de duur van de verbintenis, die ge golden heeft. Daarom heeft het ontwerp in beginsel de sympathie van de heer Oud, Twee principiële kwesties moeten j echter onder ogen worden gezien: de verhouding *>met het bijzonder besluit1 arbeidsverhoudingen en de vraag van j de rechtspraak. De controle op het onredelijk ontslag! werkt bevredigend, betoogde hij. maar1 niet juist is, dat de gewestelijke arbeids- bureaux invloed zouden kunnen hebben op de bezetting van een bepaalde be drijfstak. De vraag is of deze bureaux de bevoegdheid moeten houden te wa ken tegen het vertrek of aanhouden van werkkrachten met het oog op de werk gelegenheid. Deze bevoegdheid moet uiit het b.b.a. vervallen. Over dit B.B.A. bij wets besluit tot stand gekomen is het nor male parlementaire overleg niet gehou den kunnen worden. Als de regering die bevoegdheden zou willen handhaven, dam moeten ze bij de wet worden ge regeld. De bevoegdheden van de arbeids- bureaux zullen naai de mening van de heer Oud scherp geregeld moeten wor den. Misschien is er aanleiding de kwestie ..1 overweging te houden en tot een op lossing te brengen bij het nieuwe bur gerlijk wetboek. Voorts deed de heer Oud de gedachte -am de hand van een systeem van ci viele rechtspraak binnen de bedrijfstak. Hij meende, dat we ontgroeid zijn aam het systeem van de ongespecialiseerde rechten. De vergadering i6 daarna tot vanmiddag. „Fort zo-maar iemand wsdieust Al ger. 1 Dagblad DEN HAAG. De verpleegsters vun de Oostenrijkse Roode-Kruis- colonne, die na haar werk in hel noodgebied te hebben gedaan, af scheid van ons land hebben genomen, liepen gisteren met tulpen op de Scheveningse boulevard. De colonne had gedefileerd op de Prinsessegracht voor liet gebouw van hel hoofdbe stuur van het i'ederlandsche Roode KruisIemand, die persoonlijk nog iets wilde doenmaar onbekend wenste te blijven, kwam daarna met een arm vol boeketten tulpen bij een jeep van de fluagse verkeers politie. Hij vroeg de chauffeur, of deze de tulpen wilde geven aan de Oostenrijkse meisjes, die inmiddels al uit het zicht naren. De poliliejeep haalde de colonne, die nog een ritje langs het strand maakte, in op de boulevard en daar reikten de politie mannen de tulpen over, als datik van zo-maar een Nederlander. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ZUTPHEN Voor de economische kamer van de Zutphense rechtbank [heeft gisteren de grote Twentse kof- 'fie- en textielsmokkel zijn beslag ge- vonden. De hofdverdachte. de Ensche- dese koopman G. H. werd veroordeeld jtot een jaar en ze® maanden gevange- [nisstraf met aftrek en tienduizend j gulden boete. Zijn beide auto's zijn verbeurd verklaard. De Enschedese j confectiefabrikant H. P. A. M. L.. die I een grote hoeveelheid gesmokkelde I textiel in voorraad had kreeg tien [maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De in beslag genomen sjaals en de auto werden verbeurd verklaard. De dertien overige verdachten uit dit complot werden veroordeeld tot straffen varieerende van 25 gulden boete tot tienmaanden gevangenis straf, die deels voorwaardelijk werd opgelegd. Zij begrijpen nog niet goed waar het allemaal om gaat, Michael en Robert Rosenberg, de twee zoontjes van de ter dood veroordeelde, atoomspionnen Ju lius en Ethel. Samen met de verdediger van hun ouders, Emanuel Bloch, be zochten de kinderen hun moeder, die ergens in de vrouwenafdeling van de New Yorkse Sing-Sing wacht op het oordeel van het hooggerechtshof. Tot 30 Maart, zo lieeft het Amerikaanse hof van appèl vastgesteld, mogen de Rosen bergs daar in beroep gaan tegen hun doodvonnis. Reeds twee jaar hebben de negenjarige. Michael en de vijfjarige Robert hun vader en moeder niet anders dan achter tralies gezien. Keer op keer is de executie van Julius en zijn vrouw uitgesteld. Aan de laatste bepuling van het hof van appèl zouden SPIONAGE VOOR ENGELANDvoor hn wm. Hui, de tussenkomst van een verleger"'' PRAAG (Reuter) De radio heeft gisteravond bekend gemaakt, dat twee Tsjechen ter dood zijn veroor deeld wegens spionnage voor de Britse geheime dienst. Twee anderen kregen levenslang en de overige vijf beklaag den 12 tot 25 jaar gevangenisstraf. De groep werd schuldig bevonden aan hoogverraad en spionnage. Inlichtingen uit het strava-district werden ter hand gesteld aan Robert Neil Gardner, de tweede secretaris van de Britse ambas sade te Praag. Gardner moest op 14 December 1951 het land verlaten. Het proces begon op 13 Februari van dit jaar en de verhandelingen bleven ge heim tot gisteravond de vonnissen wer den bekend gemaakt. Radio-Praag zag een uur lang uit- diger van de Paus niet vreemd zijn. De Belgische bladen zijn boos BRUSSEL (Ass. Press) De Bel gische bladen van gisteren protesteren tegen de „schandelijke verdraaiing van de feiten over koning Boudewijn in de buitenlandse pers". La Nation Beige schrijft: „In de Britse, Ameri kaanse en Franse bladiéh zijn berich ten verschenen, die niets meer met de waarheid te maken hebben." Het blad ontkent overigens niet, dat er in België politieke spanningen zijn, die voorkomen hadden kunnen worden, Kippen en konijnen in de kerk Duitsers zwoegen mee wat ze kunnen Nieuwsdienst Algemeen Dagblad NOORDGOUWE. Wanneer te zijner tijd de mensen toestemming krijgen om naar Noordgouwe terug te de vensters en vernielde pannendaken en vergezeld van politie, die met een man of tien uit Den Haag is versterkt, spijkeren zij ramen en deuren dicht die zij op hun inspectietochten door het dorp nog ongesloten aantreffen. Het "pluimvee en de konijnen hebben zij bijeengebracht in hel de van de treksels van de bekentenissen der be- aangeroerd, hun woningen onbetreden klaagden en het requisitoir van de gn de storillsciiade hersteld vinden, zo keren, zullen zij hun bezittingen on-kerk afgesloten koorruimte, waar het vanwege de eerder begonnen restau openbare aanklager. bevordert mede een snelle genezing verzekerde ons ds. J. M. Barendrecht, I de waarnemend-burgemeester die met I een kleine staf van helpers in het ge- j evacueerde Noordgouwe is achterge bleven. Die achterblijvers herstellen ingewaai- bovendien. dat een groeps foto van de koninklijke familie, waarop koning Toen koning Leopold de hand te moeten druk- zonden zijn, en wel in de eindelijk had besloten om ken van de man, die het eerste plaats op de knappe zich ten gunste van zijn zijn vader nooit had ver- prinses De Réthy. Een geven na de Duitse inval land, dat een jonge koning Boudewijn geheel op de in zijn land te zijn ge- heeft, die regeert terwijl achtergrond staat, achter bleven in plaats van te de vroegere koning nog in zijn vader en stiefmoeder, Londen de strijd voort te leven is, zal de onafhanke- een foto, welke onlangs de 'rampzalige discussies zetten. Het pijnlijke in- lijkheid van die jonge door de hoffotograaf te om de troon, welke België cident gaf aanleiding tol koning jaloers bewaken. Brussel werd geëtaleerd, bijna in een burgeroorlog even pijnlijke artikelen in Dat is volkomen begrijpe- evenmin in goede aarde is hadden gesleept, definitief de Londense boulevardpers lijk. Daarom ziet men met gevallen, een einde was gekomen. en de Belgische regering meer dan gewone oplet- Deze ongelukkige samen- De schuwe jongen met het vond het zelfs nodig om tendheid toe, welke rol ex- zoon Boudewijn terug trekken en zijn leven ver der te slijten als ambteloos burgerleek het, dat er aan uiterlijk van een kamer- legen die perscampagne te koning Leopold en diens geleerde, die het koning schap met een zekere loop van omstandigheden heeft gevoelens naar bestijging hebben geslui merd en die thans hun uit drukking vinden in de eis (niet alleen van socia listische zijde) dat de protesteren. Dat is thans echtgenote spelen in het oppervlakte gebracht, die weer gebeterd. De Belgische levet 1 van de jonge vorst, sedert Boudewijns troons- melancholieke berusting ambassadeur te Londen jgn juist daarom was het had aanvaard, kon rekenen heeft de aandacht van hel zulk een onfortuinlijk in- op de welwillendheid van Foreign Office gevestigd cident, dat. er verleden zijn Belgen, al konden die op de onaangename indruk, Week foto's toerden ge- dan niet de warme liefde welke de Britse kranten- publiceerd van de jonge voor hem opbrengen, welke publicaties over Boude- koning in gezelschap van jonge vorst zich meer zal zij voor zijn moeder Astrid wijns reis naar Zuid- de prinses De Réthy in losmaken van zijn oude Frankrijk ten tijde van de sportkledij op het terras omgeving. Dat zou in de nationale ramp in België van iiet vacantiehuis te eerste plaats betekenen: hebben gewekt. Antibes, juist toen België niet meer als lid van de Men kan zonder over- n0g rouwde om de slacht- koninklijke familie in het drijving of sentimentaliteit offers van de overstro- paleis van Laeken wonen. Het duurde echter niet zeggen, dat er zich een mingsramp. Onfortuinlijk De Belgen, die hierop aan lang of een felle polemiek tragedie afspeelt rondom vooral, omdat achteraf is dringen, laten zich daarbij ontbrandde om de jonge eze nauwelijks meerder- gebleken, dat die foto's als vóór alles leiden door de vorst, nog nauwelijks thuis jarigevorst, die voort- het ware per ongeluk" wens om onder de onge- AlIrnYlA Ao m Anllf IDpkt. „„.vYinnTW C1-.. 7.,, 1.1.: rxn nnv. -f7,rt+.A hadden gekoesterd, of de eerbied, waarmee zij de krachtige koning Albert, zijn grootvader, hadden be jegend. in de nieuwe wereld van het koningschap. Zijn be sluit om te Londen niet bij de begrafenis van koning George aanwezig te zijn, veroorzaakte immers niet minder dan een sensatie. Vooral zij, die in de voorafgaande jaren het felst tegenover zijn vader Leopold hadden gestaan lukkige conflictperiode van koning Leopolds laatste regeringsjaren voor goed een streep te zetten en hun jonge koning te bevrijden durend de indruk wekt zijn gemaakt. Een plaatse zijn kroon te dragen als ijjke fotograaf had zich een zware last, geestelijk aan <je poort van de Villa niet sterk genoeg om de c;es Cèdres gemeld en ex- tegenstellingen, welke de koning Leopold had zijn Belgische monarchie eens camera bewonderd. Koning van de last van het ver- bedreigden, definitief naar Boudewijn had zijn rollei- leden. Juist daarom mag het verleden te verwijzen. fiex gehaald en men was men aannemen, dat er lichamelijk te zwak om aan het fotograferen ge- van een nieuwe „konings door zijn optreden de gaan. De fotograaf heeft kwestie" geen sprake zal ukuuum n«uw» nationale eenheid te beblijkbaar verlof gekregen zijn, en mag men tevens kwamen onmiddellijk met lichamen, welke een land om met zijn foto's te doen hopen, dat de critiek, wel de verklaring: de jonge België zo dringend wat hij wilde. Niemand ke de laatste dagen is koning stond nog volkomen nodig heeft. van de koninklijke entou- geuit, door de koning zelf onder Leopolds invloed en Thans, evenals verleden rage vermoedde toen nog, niet zal worden beschouwd hij had tot elke prijs een jaar, richt zich de critiek welke moeilijkheden uit dat als louter ongepaste inm,en- ontmoeting met Churchill voornamelijk op hen, die zorgeloze moment zouden ging in zijn particuliere willen vermijden om niet „machten achter de troon" voortkomen. Het schijnt leven. ratie toch nog een rommeltje was. Voorlopig is er nog voldoende voer om deze kleinvee-stapel in leven houden. Enige niet-geëvacueerde koeien leve ren voor de kleine gemeenschap van de dominee-burgemeester die van zijn pas torie een soort kazerne en van het kerk koor een pluimveeboerderij liet maken, de benodigde melk en in de keuken van het verlaten ziekenhuis verzorgen de schilders Kort en Tille en de slager Quist voortreffelijke warme maaltijden en andere menage waarvan ook de man nen van de uit Duitsland gekomen „Tech nische Nothilfe" profiteert wanneer zij koud en nat van het werk aan de Schouwsedijk even wat warmte komen zoeken in het ziekenhuis. Heinz en Carl Wij spraken er met Heinz Brustkera uit Bonn en met Carl Dieter Günther uit Andernach die met nog vijftig kameraden dag en nacht in de weer zijn om aange richte waterschade te keren. Voor deze jonge Duitsers geldt nog onveranderd hei Duits-traditionele „Befehl ist Befehl' en ditmaal luidde het bevel hulp te ver lenen. En zo verlenen zij thans onver droten hulp met een ijver alsof er goud geld mee was te verdienen. ij Sedert gisteren rijdt er op Duiveland weer een bus van de R.T.M.; van Zie- rikzee via Noordgouwe naar Brouwers haven. driemaal daags in beide richtin gen. Maar voorlopig is er nog geen en kele instantie die de verantwoording durft te nemen om bewoners tot de droog gebleven dorpskernen van het hoger ge- indien iemand zich beter had inge leefd in de openbare mening na de catastrofe, die dit deel van Europa heeft geteisterd. Het socialistische blad Le Peuple, dat zelf het eerst met een geruchtmakend artikel en de beruchte foto van ae prinses de Réthy kwam. schrijft nu over „een golf van artikelen, even fan tastisch als sensationeel, waarin oude wijvenpraat en politieke veronderstel lingen op slimme wijze dooreen zijn gemengd". De opwinding over koning Boudewijn scheen gisteravond weg te ebben. Victor Larock, politiek hoofdredacteur van Le Peuple. heeft te kennen gegeven: wij willen geen oude wonden openrijten en zullen nooit het initiatief nemen om de oude koningskwestie, welke het land na de oorlog in twee vijandelijke kam pen heeft verdeeld, nieuw leven in te blazen. Maar de echtgenote van ex- koning Leopold dient zioh discreter te gedragen. Men dient niet zo veel over haar te horen. En de meters draaien door in Noordgouwe Nieuwsdienst Algemeen Dagblad NOORDGOUWE. Bij de krui denier Viergever aan de Ring te Noordgouwe en bij tal van andere ingezetenen van dit geëvacueerde dorp op Duiveland brandt al twee weken lang dag en nacht het elec trische licht. Toen de Noordgou- wers op 4 Februari bevel kregen om binnen het uur de gemeente te verlaten, was er al een paar dagen lichtstoring en ogenschijnlijk was „alles uit" toen zy die Woensdag avond de deur achter zich in het slot draaiden. Daags na hun vertrek werd de lichtstoring opgeheven en floepten bij Viergever en overal elders de lichten weer aan. De achtergebleven bewaking der geëvacueerden ma? niet worden geforceerd, dus blü««» de lichten maar branden. En dc meters draai en door tot dc lampen het vroeg of laat begeven. Vraag niet wat dat voor electriciteitsrekeningen wor den! legen gebied te laten terugkeren. Dat kan nog wel een week of zes du ren, zo zelde ons ds. Barendrecht. de waarnemend-burgemeester van Noord gouwe. Al twee Zondagen heeft hij voor het groepje achterblijvers een preek gehou den en het gekakel van de kippen ach ter het spreekgestoelte heeft hem het spreken niet bemoeilijkt. Als legerpredikant heeft hij onder nog wel moeilijker omstandigheden zijn diensten geleid! Arjaan zag Tommy terug Nieuwsdienst Algemeen Dagblad NOORDGOUWE. Arjaan Remeeus, die tot voor twee weken de huismoeders op Duiveland van melk, boter en kaas voorzag, behoorde tot de dorpelingen die gevolg gaven aan de op misverstand berustende oproep om naar Noordgouwe terug te keren. 't Is een vreemde thuiskomst, zei Arjaan, een verlaten dorp, een leeg huis en niemand die je verwelkomt Toen hij het kerkplein naderde dacht hij plotseling aan Tommy, het sohlpperskeesje dat hij veertien dagen geleden moest achterlaten en dat nog lang achter de auto met évacué's had aangerend. „Tommy, Tommy!", riep Arjaan op de spaarzaam verlichte dorpsweg en onmiddellijk daarop klonk een blij gekef. Weinige tellen later werd Arjaan vlak voor zijn verlaten woning onstuimig verwelkomd door Tommy, die al die dagen niets te kort was gekomen want in het drooggebleven Noordgouwe is voor een hongerige hond voorlopig nog volop brood dat uit de lucht kwam vallen, ook nadat het dorp reeds was geëvacueerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2