In Belgie tienduizend gezinnen getroffen Automobilist geraakte verstrikt in hekwerk Vermouth, cognac, wijn: zes weken gevangenisstraf LIJST VAN SLACHTOFFERS Origineel Amerikaansplan voor hulp aan Nederland Toelating van een groot aantal Nederlandse emigranten Advies van de S.E.R. Geen arbeid voor meisjes van veertien jaar F. Compromis tussen musici artisten en werkgevers D' Straalvliegtuigen op de Europese luchtlijnen in gebruik 32LDERS DAGBLAD WOENSDAG 18 FEBRUARI 1952 Verdachte: Kan ik het niet afdoen met storting in Rampenfonds? De officier liad zes weken gevan genisstraf en één jaar Intrek king van rijbewjjs geëist, rie zwaargebouwde aannemer, vol gens de dagvaarding schuldig aan het besturen van een auto onder de invloed van sterke drank, ging stoer voor de president staan. „Edelachtbare, de hoofdcom mies in Den Haag, die handschoe nen achterover gedrukt heeft, kreeg een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en moest hon derd gulden in het Rampenfonds storten. Nou, geef mij geen gevan genisstraf, maar verplicht me vijfhonderd gulden in het Ram penfonds te doen." De president, ging er niet op In. „Het. gaat hier niet om het Ram penfonds, maar het gaat erom, welke straf u hebt verdiend". De aannnemer heeft de dertiende Januari van dit jaar doorgebracht in een toenemend vrolijke stemming. Hy begon met vijf aannemers aan de ver mouth. schakelde over op koffie met cognac en begoot dit pittige mengsel daarna met Moezel wijn. Twee dames en een heer, met wie hy broeder- en zusterschap had gedronken op de no bele rivier de Moezel, bewogen de aan nemer hen met zijn auto naar Ren- kum te brengen, naar een gelegenheid, waar in flessen gevangen feeststem mingen met pijnlijke zorg worden be waard. Het werd een onvergetelijke sensationele autorit naar Renkum. De aannemer verslond zo gulzig kilometers, dat de twee dames zich gillend in eikaars armen wierpen. De onstumige eetlust werd gestuit door de viaduct by de KEMA. De aannemer verslikte zich In het hekwerk en de auto kwam aan de Oosterbeekse kant tameiyk gemaltraiteerd tot staan, fcen koplamp en een bermlamp bleven verward tussen palen en planken onder het viaduct achter. Verbleekt eisten de inzittenden op heffing van de rijbevoegdheden van de Post in noodgebieden De postverbindingen in de noodge bieden zoals die op 16 Febr. te 12 uur waren Eiland Rozenburg: van Maassluis uit normaal bereikbaar. Voorne en Putten: van Rotterdam één maal per dag verbinding met alle kantoren. Hoekse Waard en Beverland: van Rot terdam één maal per dag verbinding met alle kantoren. Eiland van Dordrecht: van Dordrecht uit alle kantoren bereikbaar. Alblasserwaard: Auto DordrechtAl- blasserdam. Verder per autobus naar Groot-Ammers. Vandaar per fiets naar Molenaarsgraaf en Bleskens- graaf. Oud-Alblas per fiets van Al- blasserdam. Land van Altena: van Gorinchem uit alle kantoren twee maal per dag be reikbaar. Goeree en Overflakkee: van Rotterdam één maal per dag verbinding met Middelharnis. Middelharnis: heeft één maal per dag verbinding met alle kantoren op het eiland. Auto Middelharnis, Dirksland, Herkingen, Melissant, Stellendam, Goedereede, Ouddorp, Auto Mid delharnis, Stad a. 't Haringvliet, Den Bommel. Achthuizen, Oude Tonge. Auto MiddelharnisNieuwe Tonge. Van Oude Tonge per duk naar Oolt- gensplaat. Schouwen en Duiveland: Via Goes en het veer Katsevcer-Zierikzee wordt twee maal per dag post aangebracht. Alle verbindingen met overige kan toren, voorover bereikbaar, éénmaal der dag. Ellemeet, Duivendijke Kerkwerve, Dreischor, Noordwelle, Serooskerken, 's Heerjansland, Oosterland, Nieu- werkerk en Ouwerkerk onbereikbaar (geheel geëvacueerd). Enkele overgebleven bewoners van Scharrendijke ontvangen hun post van Renesse uit. Van Zieriltzee verbinding over Noordgouwe-Zonne- maire naar Brouwershaven,, verder per boot naar Renesse, vandaar per voorhanden vervoermiddel naar Burgh. Tholen: van Bergen op Zoom twee maal per dag verbinding, (postauto Bergen op Zoom-Halsteren, Halste- renwal-Tholen per boot). Met Stave- nisse geen verbinding (geëvacueerd). Van Tholen per particuliere auto (rondrit) twee maal per dag verbin ding met de overige kantoren. Noord-Beveland: Kortgene onbereik baar (wordt gedeeltelijk van Wisse- kerke uit besteld). Via Middelburg, Veere, Kamperland, overige kantoren twee maal per dag bereikbaar. (Correspondentie zenden aan Middel- burg-Passe). Zuid-Beveland: via Terneuzen, Hoede- kenskerke, Goes, wordt post aange bracht, Van Goes éénmaal per dag verbinding met Kruiningen en twee maal per dag met Krabbendijke en Waarde, ('s Ochtends per post auto van Goes naar Ierseke. Vandaar per boot naar Kruiningen en Krab- bendijke-Waarde). 's Middags per auto rechtstreeks naar Kruiningen. Met Oudelande en Wolphaartsdijk geen verbinding. Ellewoutsdijk wordt bereikt via Driewegen en Baarland via Kwadendamme. Van Bergen op Zoom per auto naar Ril land. De post voor Krabbendijke gaat via Goes. West Noord-Brabant: van Roosendaal verbinding met Fijnaart over Ouden bosch. Zevenbergen heeft verbin ding met Moerdijk. Anna Jacoba- polder en St. Philipsland onbereik baar. Van Breda éénmaal per dag naar Zevenbergschenhoek, Torheijden en Wagenberg. (Wagenberg p. boot). Hooge- en Lage Zwaluw'e twee maal per dag. Post voor niet genoemde plaatsen in het rampgebied wordt via de normale kantoren bereikt. De autodienst Roosendaal, Antwerpen, Hulst, Terneuzen (twee maal per dag in beide richtingen) blijft voorlopig bestaan. Zij geven te Hulst en Ter- neuzen aansluiting op rondritten door Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen en te Terneuzen op een autorit naar Breskens, Vlissingen, Middelburg en op bootverbinding naar Hoedekens- kerke (met auto naar Goes en van daar naar Katseveer). bestuurder, De andere heer van het gezelschap, die reeds opmerkelijke prestaties op verkeerstechnisch gebied op zijn naam heeft staan, nam het stuurwiel over cn zonder verder ver lies van lampen kwam het viertal te Renkum aan. Hier maakte de aanne mer zich weer meester van het stuur wiel en reed alleen terug naar Arn hem. Op het Willemsplein hield de politie de éénogige auto aan; het duur de maar even, of de agenten hadden de situatie door. Een motor met zij span kwam aangerukt: gezamenlijk hesen zij de tegenstribbelende aanne- ner in de zijspan. De twee inmiddels bij het viaduct revonden lampen pasten precies bij de auto; te Renkum verklaarde de ver keerstechnische heer nog dezelfde nacht aan de politie: „Ik wil die man niet de das omdoen, maar hij reed wel beetje raar. Hij wilde niet in Renkum blijven". „Ik voelde me absoluut zeker van mijn zaak", zei de aannemer voor de Rechtbank, „maar bij het viaduct schijn ik even „weg" te zijn geweest. Toch heb ik het stuur stevig vastge- houdne. En het mistte nogal". De president, jhr. mr. Van Nispen tot Pannerden: „Maar de meisjes zeg en, dat ze in doodsangst hebben ge zeten. U reed te hard door die nauwe doorgang". Mr. Rueb: „U had moeten wachten nadat u stukken had gemaakt." Verdachte: „Ik dacht, dat dat alleen moest bij persoonlijke pngelukken". Een der beide dames, als getuige ge hoord, zeide, dat de aannemer „onple zierig hard" had gereden. De andere dame was niet verschenen wegens ziekte. „Geeft niet", zei de raadsman, „die heeft toch al die tijd n et de ogen dicht gezeten". De officier, mr. Van IJsendijk. noemde een aantal factoren op ter staving van zijn bewijsmateriaal verdachte reed slingerend, hy had al te veel op, toen hy in het laat ste café kwam en hij reed maar door, na tegen het hek te zijn op gereden. Hij was versuft en we zenloos toen hij werd aangehouden. Het is nog goed afgelopen, hy had tegen het viaduct op kunnen ry- den. Zijn houding tegen de politie was ook al mis. De verdediger weet het slingerende rijden aan het ingedeukte spatscherm, dat het voorwiel raakte. Hij was niet stomdronken; er was wat geborreld, toen het onzalige idee opkwam om naar Renkum te rijden. Hot alcohol gehalte van Moezelwijn is gering. Het is jammer, dat de man die het stuur wiel overnam ook niet is verschenen. Die had kunnen verklaren, dat ver dachte waarlijk niet woest reed. Door te zeggen, dat hij „raar reed" en hem in Renkum wilde houden, deed hy ver dachte juist de das om. De werkelijke reden is, dat hij de aannemer in Ren kum wilde houden om voor de kosten op te draaien. Doordat verdachte aan nemer is, staat hij meermalen voor dergelijke situaties. Hij heeft intussen de schade vergoed. Nog nimmer is hij eerder veroordeeld. Pleiter vroeg ten slotte een voorwaardelijke straf en voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs. Uitspraak over veertien dagen. Aanvragen Provinciaal Studiefonds Evenals vorige jaren kan ook in 1953 aan personen, die leerling zijn van, of een opleiding ontvangen aan een inrichting van onderwijs, een in stelling van kunsten of wetenschap pen, dan wel een cursus volgen ter verkryging van maatschappelijke be kwaamheden, een bijdrage uit het Pro vinciaal studiefonds worden toegekend in de met dat onderwijs of die oplei ding verband houdendede kosten. On der inrichting van onderwys wordt niet begrepen een school voor voorbe reidend. gewoon, voortgezet gewoon, uitgebreid of buitengewoon lager on derwys. Betrokkenen, of. indien zjj- minder jarig zyn, hun ouders, voogden of ver zorgers, moeten metterwoon in de provincie Gelderland zyn gevestigd. Een bgdrage wordt telkens voor ten hoogste één jaar verleend. Aan het verlenen kan de voorwaar de van terugbetaling worden verbon den. Om voor een bijdrage in aanmer king te kunnen komen moet men: a. niet of slechts gedeeltelik by machte zijn om zijn studie of opleiding te bekostigen of te doen bekostigen: b. aan de eis van zeer behoorlijke aanleg voor de studie of opleiding vol doen. Voor 3953 (studie- of cursusjaar 3953/1954) bestaat tot 3 Mei a.s. ge legenheid om aanvragen, die op zegel moeten zijn gesteld, bij Gedeputeerde Staten in te zenden. Prinses Margriet wilde graag eens een tochtje per helicoptere maken. Het prinsesje voor het opstijgen. (Van onze correspondent te Washington) 'JVvee Amerikaanse congresleden hebben, onafhankelijk van elkaar, plannen ingediend om Nederland, zwaar getroffen door de waters nood. op bijz.ondere wijze steun te verlenen. Het zijn Gerald R. Ford Jr., de republikeinse afgevaardigde uit Grand Rapids, Michigan, en Francis E. Walter, democraat uit Easton, Pennsylvania. Beiden hebben voorgesteld om, huiten het jaarlijks quotum van 3136 om, ineens als vorm van hulpverlening een veel groter aantal Nederlanders toe te laten. Ford wilde zelfs tot 50.000 gaan, Walter tot 25.000. Oan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruis I) in huis hebt. (Van onze parlementaire redacteur). een adres aan de regering ver het voorontwerp van een wyziging van de „Arbeidswet 3919" beeft de Sociaal Economi sche Raad zich met eenstemmig heid uitgesproken voor een ver bod van arbeid voor veertien jarige meisjes. De raad is van oor deel, dat de omstandigheden, waaronder deze arbeid veelal wordt verricht, van storende in vloed dreigen te zyn op de natuur lijke ontwikkeling van een veer tienjarig meisje. Een arbeictsverbod voor die meisjes zal in sommige takken van de Neder landse industrie echter tot moeilijk heden aanleiding geven. Immers als regel komt de arbeid van de gehuwde vrouw in Nederland niet voor, zodat verreweg het grootste deel van het vrouwelijk personeel betrokken wordt uit de leeftijdsklassen van 34 tot circa 22 jaar. Dit brengt met zich mee, dat de takken van industrie, waarvoor deze arbeid van bijzondere betekenis is, thans reeds te kampen heSben met de grote moeilijkheid, dat de geoefend heid en de routine van meisjes, die ge middeld slechts 5 A 6 jaar in de indu strie werkzaam zijn, noodzakelijker wijs achter moet blijven bij die van ondernemingen in andere landen, waar men veelal 30, 20 of meer jaren werk zaam is. De betrekkelijk geringe tijds duur, gedurende welke het vrou welijk personeel als regel in ons land voor de industrie beschik baar is, zal relatief nog belangrijk worden ingekoit, door uitschake ling van de veertien jarigen. De S.E.R. is daarom van oordcel. dat ruimte dient te worden gelaten voor een verantwoorde toepassing van uitzonderingsmogelijkheden. De raad meent verder, dat het ar- beidsverbod eerst volledig tot zijg recht zal komen, indien de ouders vol doende verantwoordelijkheidsgevoel zullen blijken te bezitten om de meis jes gebruik te doen maken van de be staande mogelijkheden om algemeen vormend of vakonderwijs te ontvan gen. De S. E. R. dringt verder aan op (poedige vervulling van de toezegging van de minister van O., K, en W. om zoveel mogelijk te bevorderen, dat de leerplichtige meisjes, die geen bedrijfs- arbeid mogen verrichten, voor haar toekomstige levenstaak worden voor bereid. Daarnaast wordt de vraag ge steld of een verhoging van de leer plichtige leeftijd niet beter aan het beoogde doel zou hebben beantwoord. Het belang hiervan springt in het oog wanneer men zich realiseert, dat het voor-ontwerp het verrichten van huishoudelijke werkzaamheden door veertienjarigen uitzondert en boven dien niet van toepassing is op werk zaamheden in de landbouw. Meisjes, die in de industrie geen plaatsing meer kunnen vinden, zullen dus kunnen trachten, hetzij in de landbouw, hetzij in de huishouding aan de slag te ko men. De raad merkt In dit verband op dat de huishoudelyke arbeid geheel onbeschermd is en dat aan de arbeid van veertienjarige meis jes in de landbouw eveneens be zwaren verbonden zyn. By een eventuele regeling van de arbeid in de landbouw dient, volgens de Sociaal Economische Raad, liet thans uitgebrachte advies mede te worden overwogen. Ford komt uit Grand Rapids, een aats waar veel Nederlanders wonen. Kennelijk ls hij op zijn Nederlandse buren (en kiezers) zeer gesteld. Wal ter, de man van de Walter-McCarran- is specialist op het gebied van de immigratie. Zijn voorstel ls, naar het zich laat aanzien, het belangrijkste. Terstond nadat Walter zijn wet in't Huis had ingediend, hebben wij hem opgezocht in zijn werkkamer. In het Congres had hij warme gevoelens ten aanzien van Nederland aan de dag ge legd en tijdens het gesprek ln zijn ka mer bleek opuiemv jxijezeer hij op ons land is gesteld. Zijn wetsvoorstel had hij genoemd „een tastbaar bewijs van de duurzame band, die ons verbindt met die natie, klein van omvang maar groot van hart." Eind 3951 heeft Wal ter een bezoek gebracht aan ons land. Nog altijd was hij onder de indruk van het gesprek, dat hij toen gevoerd had met Korfingin Juliana. President Tru man had hem verzocht de Koningin te bezoeken, juist in verband met Neder lands behoefte aan emigratie. Het was dit gesprek geweest, dat hem thans op de gedachte had gebracht, Nederland hulp te verlenen door ineens een groot aantal Nederlanders in de Ver. Staten toe te laten. Walter hoopt, dat men haast zal maken met dit wetsontwerp. Om te beginnen moet de zaak ter hand worden genomen door de commissie van het Huis, die zich met inimlgratie bezig houdt. Deze week zal die com missie vaststellen, wanneer men be ginnen zal met de „hearings", dat zijn getuigenissen pro en contra, die op verzoek van de commissie door tal van deskundigen in het openbaar worden verstrekt. Op zijn snelst kan de wet de weg door Huis en Senaat afleggen in ongeveer twee maanden. In Nederlandse kringen te Washing ton waardeerde men Walters actie ten zeerste. Of het voorstel echter hulp op grote schaal zal betekenen, kan eerst duidelijk worden, wanneer het nader is uitgewerkt. In Amerika zal men misschien geneigd zijn te den- derland zou het echter een veel gro- ken, dat speciaal de boeren uit de ge- ter steun betekenen, Indien men de troffen gebieden voor emlgi-atie in Nederlandse emigratie in het alge aanmerking willen komen. Voor Ne- mgen een extra kans wilde geven. informatiebureau van het Ned. Roo- de Kruis, 32e lijst van slachtoffers Watersnood", uitgegeven 17-2-53. DUSSEN Aanvulling 4e lijst, blz< 3. d.d. 7-2- '3. geborgen en geïdentificeerd: Rijken, Leonardus, geb. 37-3-82 te Dussen, laatste adres: Peereboom 1. FIJN AART Geborgen en geïdentificeerd: Van Ham, Hubertus, geb. 3-30-73, laatste adres: Fijnaart. HALSTEREN Geïdentificeerd: Paulus, Cornells Marinus Maria, geb. 23-7-46 te Halste ren, laatste adres: B 340: Stoffels, Cornelia, geb. 12-33-06 te Halsteren, echtgenote van Cornelis Hoetelmans, laatste adres: Halsteren B 33. NIENWE TONGE Geborgen te Nieuwe Tonge: Van der Valk. Cornelia A., geb. 28-3-45. laatste adres: Battenoord 26; Koote, Fran- cina, geb. 13-9-14, echtgenote van A. v. d. Valk, laatste adres: Batten oord 26. NIEUWERKERK Geïdentificeerd te Zierikzee: Kik, Mattheus Andreas, geb. 9-6-06 te Oos terland, echtgenoot van Cornelia Marina de Graaf, laatste adres: Gou- veerseweg B 4.5; Kik, Cornelis Marinus Marina, geb. 3-6-15 te Zierikzee, echt genote van Mattheus Andreas Kik, laatste adres: Gouweveerseweg B 45; Kik, Wilhelmina Maria, geb. 3-2-49 te Nieuwerkerk, laatste adres: Gouwe- veersweg B 15; Kik, Cornelis Marinus, geb. 18-7-47 te Nieuwerkerk, laatste adres; Gouweveerseweg B 45. OOSTERLAND Provisorisch begraven aan de vluchthaven Zijpe: Heyboer, Jannetje, oud 21 jaar. RILLAND-BATH Geborgen en geïdentificeerd: Nijs- sen Mettheus, geb. 8-8-31, laatste adres: Rilland-Bath. STAVENISSE GeïdentificeerdPotappel, Leendert Johannes, geb. 27-3-82 te Stavenisse. laatste adres: Molenpad A 197; Pot appel, Clasina Johanna, geb. 9-8-85 te Stavenisse, echtgenote van Pieter Jo hannes van Oeveren, laatste adres: In de Staatscourant is opgenomen een beschikking van de staatssecreta ris van Sociale Zaken, waarin wordt bepaald dat de gehuwde vrouwelijke rentetrekker recht kan doen gelden op kinderbijslag, voor wie zij kostwinster Molenpad A 197: Van Oeveren, Pieter Johannes, geb. 15-8-84 te Stavenisse, echtgenoot van Clasina Johanna Pot appel, laatste adres: Molenpad A 197; Van Oeveren. Marina Johanna, geb. 17-3-18 te Stavenisse, laatste adres: Molenpad A 197. (Het Ned. Roode Kruis kan in ver band met de omstandigheden waar onder de gegevens van deze verlieslijst 'orden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaar heid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken) Kikoejoes bleven niet staan De politie heeft gisteren in het ge bied van Fort Hall (Kenia het vuur geopend op een groep gewapende Ki koejoes, die geen gehoor gaven aan een bevel te blijven staan. Negen Kikoejoes werden dodelijk getroffen, een werd gewond. De groep werd door de politie achtervolgd. De politie maakte te Nairobi bekend dat in 24 uur door leden van de Mau- Mau tien inheemsen op gewelddadige wijze zijn omgebracht. Op het hoofdkwartier van de politie kwamen berichten binnen volgens wel ke Maandag nog drie opstandige in heemsen door leden van de politie of de strijdkrachten waren gedood. Storm in Noord-Italië De in het Noorden van de Adriati- sche Zee opgestoken storm heeft het water zodanig opgejaagd, dat de rivier de Po in het deltagebied gestegen is, waardoor plaatselijk overstromingen van niet-bewoonde gebieden ontston den. Het onmiddellijk ingrijpen bij zwakke plekken in de dijken heeft er ger kunnen voorkomen. Verscheidene vissersvaartuigen zyn door de storm op de kust geworpen. De installaties in de havens van Chioggla, Venetië en Triëst liepen beschadigingen op. In het binnenland traden storingen in de electriciteitsgeleidlngen op en berg wegen werden door hevige sneeuwval geblokkeerd. KONINGIN BESCHERMVROUWE LEIDS DIACONESSENHUIS Koningin Juliana heeft evenals in dertijd haar grootmoeder het be schermvrouweschap over het Leids Diaconessenhuis aanvaard. NEKKRAMP IN KAZERNE ERMELO In de Jan van Schaffelaarkazerne te Ermelo is een geval van nekkramp geconstateerd. Alle maatregelen om uitbreiding' van de ziekte te voorko men zyn getroffen. Schade kleiner dan eerste raming voorzitter van het? Belgische Roode Kruis,. Prins Jean de Mero- de, die samen met vertegenwoordigers van de regering het rampenfonds be heert, heeft, verklaard, dat in België ongeveer 10.300 gezinnen door de ramp werden getroffen. Een twintig tal gemeenten werd zwaar en een der tigtal plaatsen licht geteisterd. De eerste fase van de hulpverlening, d.w.z. toewijzing van een gek" dyke steun van 2000 frs. per volwassen per soon, plus 1000 frs. per kind, mag thans als afgelopen worden geschouwd. Uit een raming blijkt, dat voor ieder getroffen gezin een totaal bedrag van 25.000 francs nodig zal zijn, d.i. circa 2000 gulden. Het rampenfonds zal de ze week beschikken over een totaal bedrag van 75 millioen fi-s. De rege ring verleende 10 millioen. de drie gro te banken elk 8 millioen. De voorzitter van het verbond der Belgische Nyver heid stortte een millioen frs. Voor het Belgische rampenfonds en 10.000 gul den voor Nederland. Het zwaarst- getroffen zijn de Bel gische poldergebieden boven Antwer pen: Lillo, Kallo. Berendrecht en Zand vliet. De kustplaatsen zullen tegen het a.s. seizoen weer hersteld zijn. Voor Knokke blijkt het aanvankelijk geraamde bedrag van 200 millioen frs. (of 15,2 millioen gulden) aan schade veel te hoog te zijn. In feite zal met de helft van dit bedrag de gehele kust van Oostende tot Knokke kunnen wor den gerepareerd. De schade aan het staatsdomein zal binnenkort nauwkeu rig worden bepaald: zy schommelt rond de 100 millioen gulden. Enkele dagen geleden is een protest verschenen van de bedryfsunie voor de kunst tegen werkgevers, die mis bruik makend van de watersnood overeenkomsten met musici en artisten niet of ten dele nakomen. Het bsetuur van de bij het N.V.V. aangesloten algemene bedryfsbond van kunstenaars en werknemers in de film- theater- en amusementsbedrijven heeft zo deelt men ons mede in aan sluiting hierop thans zyn standpunt De British European Airways heeft medegedeeld, dat een vloot van 26 luxe Viscount straalvliegtuigen deze zomer voor het eerst vijf belangrijke Europese routes zal ondei-houden. De vluchten zullen tot 160 km. per uur sneller zijn dan die van de vorige zo mer, De B.E.A., de eerste luchtvaart maatschappij, die vliegtuigen gebruikt met reactiemotor, heeft medegedeeld, dat voor het verkeer met de Viscounts touristentarieven berekend zullen wor den of ongeveer 20 pet. minder dan op het ogenblik. Het zomerprogramma zal voorna melijk betl-ekking hebben op Zwitser land. De eerste dienst zal op 19 April worden geopend tussen Londen en ZUrich. In de zomer zullen twee vluch ten per dag worden onderhouden. Het tarief zal 8 shilling hoger zijn dan het normale touristentarief, daar het een uitgebreide lucht omvat. Op 1 Juni zullen Viscounts in ge bruik worden genomen tussen Lon den, Kopenhagen en Stockholm. De vlucht van 4 uur 35 minuten van Lon den naar Stockholm zal bijna twee uur sneller zijn dan de dienst van vo rige zomer. De twee langste routes met de Viscount zullen gevlogen wor den tussen Londen en Istanboel 5 maal per week en tussen Londen en Cyprus. Beide diensten beginnen 19 April. Dit standpunt luidt: 1 Geen betaling van gages aan artis ten en musici behoeft plaats te vinden voor afgelaste voorstellin gen welke zouden worden gehouden in het gebied van de watersnood. Betaling ineens van minimum 50 procent der overeengekomen gage voor afgelaste niet uitgestelde voorstellingen, die voor 10 Fe bruari 1953 zouden worden gehou den. Betaling ineens van minimum 50 procent der overeengekomen gage bij uitstel van voorstellingen, die voor 11 Februari 1953 zouden pllaats hebben en minimum 75 pro cent voor de uitgestelde voorstel ling. Overleg met betrokken musici en artisten over de nieuwe datum dient te geschieden. Betaling ineens van de overeenge komen gage voor afgelaste voor stellingen die na 10 Februari 1953 zouden worden gehouden, f Storting van gages in het Natio naal Rampenfonds door werkgevers kan slechts met goedvinden van de betrokken werknemers "eigen. De musici en artisten moeten van deze storting een schriftelijk bewijs ont vangen. Met. nadruk! stelt het bestuur van de algemene bediïjfsbond vast, dat het vorenstaande een compromis betekent en dat hierbij van minimale 'oorwaar- den sprake is. Met dit compromis bren gen de betrokken musici en artisten wel .degelijk offers. Onderscheidingen voor redders Het bestuur der Kon. N.Z.H.R.M. beeft besloten de bemanningen van de motorreddingboten Neeltje Jacoba, Prins Hendrik. Joan Hodshom. Bran- daris en Insulinde, die gedurende de zware storm van 31 Januari1 Febru ari langdurige en uiterst inspannende tochten hebben gemaakt ter assisten tie van in nood verkerende schepen (o.m. de Duitse tanklichter Oder, het Franse s.s. Carthage, de Indiase s.s. Jalikunta en het Nederlandse m s. Frank n, de grote bronzen draagme- d.-.ille der maatschappij toe te kennen met inscriptie: „Voor belangrijke dien sten, 31 Januari1 Februari 1953". Aan de bemanning van de motor reddingboot Prins Hendrik zal boven dien een getuigschrift worden uitge reikt voor de redding van de opvaren den van de, op de Eicrlandse gronden gestrande en door midden gebroken Duitse tanklichter Oder. Buitenlandse militairen naar hun bases terug Duizenden militairen uit vyf lan den, die Nederland na de overstro mingsramp te hulp zijn gesneld, zijn gisteren naar hun bases teruggekeerd. Slechts enkele gespecialiseerde een heden en materieel zullen nog blijven. Volgens de Amerikaanse ambassade keerden 18 a 1900 Amerikaanse mili tairen naar Duitsland terug. Slechts twaalf man bljjven achter met een officier. Zij zijn uitgerust met tien waterzuiveringsinstallaties en vijftien ducks. Al het Engelse luchtmachtper- sonecl is teruggekeerd en de Engelse troepen vertrekken vandaag weer naar Duitsland. De twee bataljons Franse genie troepen hebben eveneens hun werk beëindigd en ook de 475 Belgen uit Leopoldburg zijn weer naar België vertrokken. HEVIGE BRAND IN VALPARAISO Maandagochtend is een hevige brand uitgebroken in de loodsen van de dou ane te Valparaiso. De brand, die reeds een schade van honderd milüoen pesos heeft aangericht, wordt door de gehele havenbrandweer en al de brandweer lieden van de strijdkrachten bestreden. Tengevolge van gebrek aan water men het vuur nog niet meester gewi den. Onbruikbare kleren worden verkocht Van de door het Roode Kruis ontvangen kleren is een bepaaJd percentage in dusdanige staat, dat 't niet voor uitreiking ln aanmer king komt. Deze artikelen wor den te gelde gemaakt, teneinde de opbrengst te kunnen doen toeko men aan slachtoffers van de wa tersnood. Bovendien worden hiermee opslag kosten, die voor deze goederen be paald niet verantwoord zijn, verme den. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft de controle op de verkoop van deze onbruikbare goederen geregeld en heeft daarbij de bijstand verkregen van de afdeling domeihen van het ministerie van Financiën. Twee weken vacantie DE „L L. O.", de Internationale Ar- beids-Organisatie, heeft veertig rege ringen vragen gesteld over een jaar lijkse vacantie voor alle arbeiders in bedrijven en bij hanaels-ondernemin- gen. Uit de antwoorden blijkt, dat de meeste regeringen een jaarlijkse va cantie van twee weken, met behoud van loon, voorstaan. Zy stemden er ook mee in dat de vier Juni a.s. bjjeen- komende algemene vergadering van de I, L. O. moet worden aanbevolen hier mede in te stemmen. De vacantie, die minstens twaalf werkdagen moet omvatten, zou na een jaar onafgebroken dienst moeten wor den verleend. Bedryven, waar vyf da gen per week wordt gewerkt, zouden hun arbeiders per jaar minstens tien werkdagen, met behoud van loon, vrijaf moeten geven. De heer Krijger naar Nieuw Guinea Teneinde zich op de hoogte te stellen van de huidige toestand en het vorde ren der werkzaamheden op Nieuw- Guinea. is met de K.L.M- de heer B. Krijger, hoofd van de afdeling Nieuw- Guinea van het ministerie van Over zeese Rijksdelen, vertrokken. Hij zal bovendien op 36 April in Noumea (Nieuw Caledonië) de confe rentie en vijf dagen later de periodieke vergadering van de „South Pacific Commission" bijwonen. Op Schiphol vertelde de heer Kry- ger, kort voor zyn vertrek, dat zijn reis dient te worden gezien als een routinebezoek. Op Nieuw-Guinea voert hy enige besprekingen met de plaatsvervangend gouverneur in Hol- landia, de heer Makkes. „Ik hoop op het eiland diverse plaatsen te bezoeken" zo zei hy, en hg noemde o.a. Biak, Manokwari, So- rong en Merauke. Handelsbesprekingen lussen W.-Duitsland en Egypte De leider van de Westduitse delega tie, staatssecretaris dr. Ludg'er Wes- triclc, heeft na zijn terugkeer te Frankfort verklaard, dat de economi sch-- besprekingen tussen West-Duits- ls.id en Egypte niet zyn afgebroken. Hij deelde mede. dat de onderhande lingen te Cairo in vriendschappelijke geest gevoerd zyn. De Duitse delegatie heeft van de Egyptische regering een aantal projecten meegekregen, welke door de Duitse regering onderzocht moeten worden. Dr. Westerick zeide te menen, dat het de Egyptenaren duide lijk is, dat het verdrag met Israël van Duitse zjjde geratificeerd zal worden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2