Zwitsaletten Middenstandsbank is tevreden over 1952 rm, Didamse kweker ontwierp methode fruit drogen Radio-revue Griep? Chefarine ,,4!' doei wonderen! Chefarine „4 Antwoord aan De Clercq Alleen de letter ,.R was van Rembrandt Reynaud over Indo-China Voor 100jaar Voornaamste Beursnoteringen CELÖMtS DtóSKSB X fSDse is febsoaW t rtsV JJat uit Californië hel beste gedroogde fruit komt, is verleden lijd sinds hel moment, dat de lieer J. F. Even te Did am het „geheim" heeft welen te ontsluieren. INa de bevrijding zon hij op middelen om zijn personeel ook in de herfst en winter als er in het pluimvee* fokbedrijf weinig te beleven valt. aan het werk te houden. Zijn be langstelling werd toen gewekt door de idee van een agenings hoog leraar om fruit te drogen; en volgens diens principe werd een proef installatie opgezet. Advertent** Vele pogingen moesten echter wor den gedaan, voor en aleer hij er in 3 947/'48 in slaagde een gedroogd pi-o- duct te krijgen, dat de. renommée van Californië naar de kroon stak en zelfs overtrof. De productie startte aanvan kelijk met loondrogen van appels, maar al vrij gauw ging de heer Even werken voor eigen rekening en zocht hij naar voldoende afzet. Die is er gekomen. In tien dagen was men eind September verleden jaar reeds uitver kocht tot Kerstmis. Eind November 1952 konden er weer orders worden aangenomen, met als resultaat dat men tot midden Februari uitverkocht is. De orders van eind Januari dit jaar lopen tot half Maart en dan is het voor wat de appels betreft waarschijn lijk afgelopen. In circa 37 weken is er dan pl.m. 500 tpn aan gedroogd product afgeleverd. Heel gemakkelijk kan echter de productie verdrievou digd worden, naar de heer Even ons vertelde. „Waar het mij om gaat," zegt hij verder, „is het vooroordeel van het publick tegen het inlands product weg te nemen. Bovendien bespaart het grote sommen aan deviezen, om dat import uit Californië dollars kost." Voor de toekomst heeft „Difrudo", zoals het fruitdroogbedrijf heet, nog meer cp het program. Het drogen van peren start in de tweede helft van Juli. Haast eindeloze proefnemingen zijn ook hieraan vooraf gegaan. Doch het is gelukt en de heer Even zegt ten aanzien van dit product, dat zijn bedrijf het enige van Het Europese vasteland is dat liet kan maken. Met het drogen van uien had de DONDERDAG 19 FEBRUARI. Hilversum I 402 m. AVRO: -7,00 Nieuws... 7.10. Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws en weerberichten 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding 9.15 Koor en orgel 9.25 Voor de huis vrouw 9.30 Waterstanden 9.35 Gram. 10.35 Moet je horen 10.50 Voor de kleuters 11.00 Lucia di Lam- mermoor, oprera (acte I) 11.50 De vrouw in Gezin. Maatschappij en Staat, causerie 12.00 Zang en piano 12.25 In 't spionnetje 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen 12.33 Gram. 32.50 Uit het bedrijfsleven 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Lichte muziek 13.50 Gram. 14.00 Paul Vlaanderen en het Jona than Mysterie, hoorspel 1-1.40 Alt en piano 15.00 Voor de zieken 16.00 Gram. 16.15 Van Pepita's en Mantil la's 16.30 Pianoduo 16.45 Voor de jeugd 17.30 Militaire causerie 17.40 Gram. 17.45 Regeringsuitzending: J. J. van der Laan: Nieuw-Guinea's Australische buurman 18.00 Nieuws 18.15 Sportproblcmen 18.25 Amuse mentsmuziek 18.55 Reportage of gram. 19.00 Gesproken brief uit Lon den 19.05 Discögram 19.40 Ropde- tafelparlcmcnt, 20.00 Nieuws 20.05 Radio Philhar- monisch orkest 21.05 Mannenkoor 21-15 De Kleine Prins, hoorspel 22.30 Dansmuziek 23.00 Nieuws 23.15 Sportactualiteiten 23.30 Gram. 23.4024.00 Zang en orgel. Hilversum H 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender 8.Ó0 Nieuws en weerbe richten 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw 9.10 Schoolradio NCRV 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst KRO: 11.00 Vcor de zieken 11.45 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, causerie 12.00 Angelus 12.03 Lunchconcert 12.3012.33 Land- tuinboüwmededelingen 12.55 Zonne wijzer 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws 13 20 Residentie Orkest NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw 15.15 Gram. 15.30 Radio Philharmonisch sextet 16.00 Bijbel lezing 16.30 Strijkkwartet 17.00 Voor de jeugd 17.30 Gram. 18.00 Viool en piano 18.25 Gram. 18.35 Op de stelling 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerberichten 19.10 Le vensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant 20.20 Gram. 21.50 Jezus Christus en de wereldreli gies causerie 22.10 Gram. 22.15 Sopraan en piano 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws e» SOS-berichten 23.1524.00 Gram. heer Even in April willen beginnen. Aan dit voornemen heeft hjj echter geen gevolg kunnen geven, omdat een voornaamste „leveranciers" van uien, Zeeland, door de watersnood- ip is uitgeschakeld. Een nieuw product heeft hij- inmiddels gevonden met het drogen vair aardappels. De mogelijkheden (voor het leger, zowel als voor cafetaria's c.d.l met de vol gens zijn methode gedroogde aard appelen zijn groot. Het product be hoeft slechts een minuut in frituurvet te worden gehouden en men heeft patales-frites. Belangrijke branden in December Gedurende de maand December j.l. 'erloren tengevolge van brand drie personen het leven en werden 31 pêr- sn door brand gewond, waarvan 11 leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op 1.003.675. (vorige maand ƒ1.444.640.-). Decem ber 1951 2.468.317.—. Elf branden veroorzaakten elk een schade van 20.000.of meer, hler- werden 10 boerderijen geheel of gedeeltelijk vernield, waarvan de to tale directe schade wordt geraamd op ƒ417.800.vorige maand 5 boerde rijen met een totale schade van ƒ300.000.December 1951: 7 boer derijen. schade 33-1.900. Handel en industrie leden met 2 branden een schade van ƒ61.745. (vorige maand 6 branden met een schade van 542.000.December 1951: 10 branden, schade ƒ623.000.-). Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en niillioenen mensen al baat brachten. Het Deense elftal tegen Nederland Vnor de wedstrijd NederlandDene marken, welke-Zaterdag 7 Maart in het Feyenoord stadion te Rotterdam ten bate van het Nationale Rampen fonds wordt gespeeld, is het Deense elftal als volgt samengesteld: .Toergen Johansen (K.B.); Erik Koeppen (K.B.) en Svend Nielsen (B. '39); Erik Ter- kelsen (Esbjerg), Chr. Broeger (A.B.) en Joergen Ólesen (A G.F.)Erik Niel sen (O.B.). Poul Erik Pederseen (Koe- ge), Per Jensen (K.B.), Aage Rou Jensen (A.G.F.) en Holger Secbach (A.B.); reserves: Willv Andreasen (1903) en Carl Holm (1903). HULPACTIE NEDERL. SPORT Het bestuur ran het Nederlandsch Olympisch Comité heeft in een be spreking met de voorzitters der bij het N.O.C. aangesloten organisaties nagegaan wat gezamenlijk aan ver dere hulpactie van de Nederlandse sport zou kunnen worden gedaan, naast hetgeen zowel het N.O.C. als ook dc Individuele bonden en hun verenigingen hebben verricht en nog van plan zijn te doen. Op voorstel van de aanwezige voorzitters zal binnen enkele weken een buitengewone algemene vergade ring van. het N.O.C. worden gehouden waarin omtrent hetzelfde vraagstuk definitieve beslissingen zullen worden genomen. De vergadering toonde zich zeer erkentelijk voor de sympathiebetui gingen en aanbiedingen Lot hulpverle ning uit het buitenland verkregen. De heren P. A. M. Speet, directeur van de K.R.Ö., mr. A. B. Roosjen. voorzitter van de N.C.R.V. en mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de V.A. R.A., delen het volgende mede: In verband met verklaringen door de algemeen voorzitter van de A.V.R. O., de hoer G. De Clercq. volgens een verslag in ,.De Telegraaf" van 16 Fe bruari j.l. afgelegd in een gewestelijke bijeenkomst van de A.V.R.O. op Zon dag 15 Februari j.l. te Arnhem, ver klaren ondergetekenden namens K.R. O.. N.C.R.V. en V.A.R.A. het volgende: De omrocpberichten over beide zen ders op Zondag 1 Februari en het grootste deel van Maandag 2 Februari waren veny.arr.end, omdat over beide zenders nipt" dezelfde berichten werden gegeven. Bovendien waren er berich-, ten voor de uitzending waarvan de omroepverenigingen geen verantwoor delijkheid mochten dragen. In verband hiermee werd in de loop van Maandag 2 Februari door N.C.R.V. en V.A.R.A., die toen in de aether waren, besloten tot het coördineren van de berichtge ving over beide zenders, terwijl om trent het uitspreken van deze berich ten contact werd gezocht met de re geringsvoorlichtingsdienst. De K.R.O., die Dinsdag in de aether kwam, was' onmiddellijk bereid de getroffen rege ling te continueren en stelde zich daar toe in verbinding met de betrokken A.V.R.O.-functionaris. Deze achtte het voortzetten van de regeling vanzelf sprekend. doch moest zijn aanvanke lijke toestemming later op gezag van de heer De Clercq intrekken. Op Dinsdag 3 Februari besloten de vertegenwoordigers van de reportage- afdelingen van K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A. tot volledige samenwerking op reportagebied, hoewel zij vernomen hadden dat de A.V.R.O. daaraan niet wenste deel te nemen. Ten overvloede heeft de programma-commissaris van de N.R.U. dé hoer De Clercq opgebeld om hem te vragen of het juist was dat de A.V.R.O. aan deze samenwerking niet wilde meedoen. Dit weid door de heer De Clercq bevestigd. In tegenstelling tot de mededelingen van de heer De Clercq blijkens het Te- legraafverslag, heeft de A.V.R.O. pre cies dezelfde rechten als de andere omroepverenigingen. Ook deze om- roepevereniging kan zijn gewestelijke bijeenkomsten voor de microfoon be kend maken... zo zij dat mocht willen. Op Dinsdag 3 Februari heeft de heer Lugtenburg namens de A.V.R.O. in een vergadering van de televisie coördina tie-commissie meegedeeld, dat de heer De Clercq wenste dat het cabaret-pro gramma op Vrijdagavond Februari j.l. normaal zou daargaan. Onmiddel lijk na deze vergadering heeft >le se cretaris van de Nederlandse Televisie- stichting de heer De Clercq opgeheld en zijn verwondering over dit voorne men uitgesproken. Toen tijdens dit gesprek bleek dat de heer De Clercq vasthield aan zijn voornemen, iceft de secretaris van de N.T.S. nog dezelfde avond in overleg met de andere leden van het dagelijks bestuur een spoed vergadering van dit bestuur uitge schreven op Woensdagmorgen. Eerst in deze spoedvergadering heeft de heer De Clercq meegedeeld van zijn voorne men af te zien. De vraag of de regeringscommissa ris al dan niet zendtijd van de A.V.R.O. hoeft gevorderd, is weinig interessant, daar het immers duidelijk is, dat de heer De Clercq de op Maandag' tot stand gekomen coördinerende regeling inzake dc berichtgeving niet wilde continueren, maar de toestand wilde herstellen waarbij over beide zender^ niet dezelfde berichten zouden worden uitgesproken. Dat de regering dit niet wenste te aa.nyaarden, is begrijpelijk. Dat de heer De Clercq zyn eigen hou ding tracht goed te praten door het werk van anderen in discrediet te j brengen is minder begrijpelijk. 28. „Als de kapitein ons in zijn hut vindt, zijn we er bij!" riep Panda angstig. „Bekorrah. maak toch niet altijd bezwarens!" antwoordde Pat geprik keld, „zie je dan niet, dab wij juist op tyd zijn om een tijdbom uit zijn hut Ie verwijderen!" En meteen liep hij naar de tafel en greep het geheim zinnig tikkende kistje. „Een tt...tt...tijdbom?" stotterde Panda, „is dat een heuse tttijd bom? „Wat' anders" zei Pat, „alle tijd bommen zijn tikkende kistjes, dus zijn alle tikkende kistjes tijdbommen! Vort ermee!" En met een forse trap schopte hij het verdachte kistje door de patrijspoort de zee in. „Wat duivels!" baste opeens een bekende stem en de kapitein, die juist de laatste actie van Pat had gezien, stormde met een paars hoofd zijn hut binnen. Maar Pat ontving hem zelfbewust. „Rustig, russss-tig". zei hij kalme rend. ..het gevaar is geweken: uw schip is voor rampens bewaard! Ik heb juist een tijdbom uit uw hut ver wijderd!" De kapitein, die tijdens Pats toe spraak op zijn snor had gebeten on der het uitstoten van borrelende ge luidjes, vond eindelijk zijn stem te rug, „Jouwjouw Scheepsplaag!" brulde hij. „je hebt de scheeps-chrono- meter weggesmeten!!" V Ronde -san Nederland begint een dag later Bij zijn poging om de nieuwe data voor rle Ronde van Nederland 1953 (18—23 Mei), waartegen de K.N.W.U. harerzijds geen bezwaar heeft ge maakt, ook internationaal erkend te krijgen, heeft het comité „Ronde van Nederland" contact gezocht met de Belgische Wielerbond, zulks in ver band met dc bezwaren welke de B.W.B. tegen de, nieuwgekozen data had ge opperd; de Ronde van België loopt eerst daags tevoren (17 Mei) af. De Belgische Wielerbond was de mening toegedaan, dat de snelle op eenvolging van de twee ronden, som mige Belgische renners zou kunnen verleiden de strijd in de Ronde van België eerder te staken, of eerder te laten verselappen. wanneer ze onmid dellijk na hun aankomst weer in het zadel zouden moeten voor een nieuwe ronde. Als gevolg van onlangs te Brussel gehouden besprekingen, heeft het co mité „Ronde van Nederland" besloten de Ronde 1953 een dag later te doen beginnen, zodat ze dus. behoudens goedkeuring door de U.C.I., van 19 tot 23 Mei zou worden gehouden en vijf dagen zou duren. Van zijn kant heeft de B.W.B. toegezegd, in dat geval met twee sterke ploegen aan de Ronde van Nederland te zullen deelnemen. Met de voorwaarden voor de renners ging de B.W.B. geheel accoord. DE ENGELSE BEKERCOMPETITIE De loting voor de kwartfinale van de Engelse bekercompetitie. te spelen op Zaterdag 28 Februari a.s., had het volgende resultaat: Aston VillaEver- ton; ArsenalBlackpool of oouth- ampton; GatesheadBolton Wander ers; Birmingham CityTottenham Hotspur. Voor een militair gerechtshof te Casablanca staan acht Marokkanen terecht, ervan beschuldigd de z.g. „Pinkstermoorden" (ln 1951) te heb ben bedreven. Tegen vier verdachten is de doodstraf geëist en tegen de vier anderen gevangenisstraffen van 1 tot 5 jaar. Dc Nederlandse Middenstands- bank N.V. hbeft blijkens't ver slag over 1952 bevredigende resul taten geboekt. Aan interest is ont vangen 4.031.181 (f 3.902.605) en 3.595.026 3.733.106) -an provisie. Na afboeking der onkos ten en \oorzicningen, waaronder een extra storting pensioenfonds van 15.000 gulden (nihil), resteert een winstsaldo van 985.689 1.034.721). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 5 pet. op de preferente en gewone, aandelen.. Reeds lang wa ren geruchten in omloop inzake 'een eventuele omwisseling van de oprich- teisbcwijzen. Thans maakt de bank be kend. dat tegen inlevering van 10 op- richtersbewijzen zal worden afgegeven een aandeel van 800. Voorts zal voor elk bewijs 20 in contanten worden uitgekeerd. De uit te reiken aandelen zijn winstgerechtigd van 1953 af. Met dc belastingautoriteiten is overeenge komen, dat deze afgifte en de uitke ring in contanten als eer. herkapitali- satiedividend zal worden aangemerkt. Het bestuur van de bank consta teert met genoegen, dat dc cliënten, die zieh met export bezig houden, ho gere omzetten hebben bereikt, 1952 wordt voor de Nederlandse economie 10.434.883 inwoners in Nederland Blijkens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal inwoners van ons land op 1 Ja nuari 1953 10.434.883. In het gehele jaar 1952 was h§t aantal huwelijken in Nederland 87.383 tegen 90225 in 1951. Het aantal levend geborenen be droeg in 1952 232.521 tegen 228.631 in 1951 en het aantal overledenen bedroeg 76.020 tegen 77.194 in 1951. en voor de monetaire positie een zeer gunstig jaar genoemd. Er dient echter rekening mede te worden gehouden, dat het nieuwe jaar achteruitlopende cijfers te zien zal geven. In de liquidi- teitcpositie van het middenstandsbe- drijfsleven hebben zich geen ingrijpen de wijzigingen voltrokken. Een zekere stabiliteit handhaafde zich in door snee. zodat, geen verslechteringen zijn ingetreden. De aan de bank toever trouwde middelen in de vorm van re kening-courant saldi en deposito's op korte termijn stegen van 86.6 mil- liocn tot 104,5 millioen. Het uit staande credietbedrag was met 67 millioen niet belangrijk veranderd. Vier doden tijdenslioks- wedstrijd Uit het politierapport van Detroit blijkt dat tijdens de Woensdag j.l. gehouden wedstrijd om het wereld- kampioenscahp weltergewicht tussen Kid Gavilan en Chack Davey vier toe schouwers aan een beroerte zijn over leden. Het geldt hier een nieuw re cord, want nooit tevoren hadden zich tijdens een sportgebeuren zoveel sterfgevallen voorgedaan die aan een al te heftige opwinding te wijten waren. I? a ut wc It o est i Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de slijmoplossende AKKER'S Een onderzoek in Nederland heeft aangetoond, dat een schilderij van een Zweedse eigenaar, voorstellende Abra hams offer, niet een werk van Rem brandt is, zoals vermoed werd, maar van diens tijdgenoot Rombout van Troijen. In de negentiende eeuw heeft een vervalser gebruik gemaakt van de omstandigheid, dat Rembrandt en Troijen (die R. Troijen signeerde) pre cies de zelfde R gebruikten. Hij liet de oorspronkelijke R staan, maar schilderde over de achternaam Troyen heen de letters „embrant". Dat deze naam niet met dt maar met t geschreven werd, zo lezen we in het Zweedse blad „Dagens Nvheter", behoefde op zichzelf geen argwaan të wekken, want in zijn jonge jaren schrééf Rembrandt zijn naam inder daad zo. In Zweden is het de conservator Serge Baskalow, Rus van geboorte, geweest, die trachtte achter het ge heim van dit schilderij te komen. Toen hij begon was de signatuur nog ond£r een bruine vernislaag verborgen.. Pas toen hij het doek ging schoonmaken en restaureren, kwam tot zijn grote verwondering de naam Rembrant voor de dag. Baskalow bleef twijfelen, maar om tot een oplossing te kunnen ko men, moest hij, na. van de eigenaar verkregen toestemming, naar Den Haag reizen, waar deskundigen uiterst gevoelige instrumenten ter beschik king konden stellen. Een microscopisch onderzoek toonde aan dat de signatuur Rembrant (die „een magnifieke signatuur" werd ge noemd) ,cr, op de eerste letter na., la ter moet zijn bijgezet. Door vérder Nehroe pleit voor derde wereldgebied" Premier Nehroe heeft in zijn toe spraak tot de „Raad der Indische Sta ten" het. instellen, van een derde „we reldgebied" voorgesteld; dat voor de vrede zou moeten werken. Hjj verwierp de voorstellen tot het instellen van een derde blok of macht. „Door deze bewoordingen worden de volken afgeschrikt", zeide hij. Ook het door hem voorgestelde „derde gebied" zou zich niet met het. Russische of Amerikaanse blok móeten verbinden, De staten, die een dergelijke verbinte nis niet wensten, zouden er deel van moeten uitmaken. Gang der koersen A'damse Effectenbeurs van 17 Febr. Afgezien van de activiteit ln de Younglening hééft de beurs vandaag een lusteloos verloop gehad. Interna tionale waarden onder leiding van Kon. Olie enigszins gedrukt, waar bij circa 1 punt lager gehandeld wggd. Dc scheepvaartafdeling had evpneens oen traag verloop. De KNSM is weer de eerste scheepvaartmaatschappij, die verslag uitbrengt over ligt ver streken boekjaar. De behaalde resul taten steken gunstig af bij die van 1951, vlootvernieuwlng en uitbreiding blijven echter de aandacht vragen en voor het lopende boekjaar is de prog nose zeer voorzichtig. Met de andere scheepvaartmaatschappij was ook KN SM een fractie luier. Cultures ble ken evenmin geheel tegen de markt- tendens in të kunnen roeien, maar wisten zich toch vrij goed te hand haven. Alleen Amsterdam Rubber w twee punten lager. Ook vanmiddag bestond er behoor lijke belangstelling voor de Young- en Dawes-obligatiën. Eerstgenoemde, die in guldens luidt, maar waaraan min of meer een dollarclausule is verbon den, werd regelmatig verhandeld en steeg twee punten tot 83. De Dawes- Jening. die in ponden luidt, werd enke le punten lager geadviseerd. De gun stige vangstcijfèrs van de Willem Ba- rendsz kwamen nog niet in de koers tot uitdrukking. De notering verschil de in feite niets met gisteren. Ook de tussentijdse mededeling van de Alge mene Exploratie bracht weinig ver andering. Hier werd cirqa 1 punt hoger genoteerd. Guldensbeleggingen warqn prijshoudend, Ame.rikanen stil. Het agio blijft nog steeds nihil. schoonmaken kwam de originele sig natuur en daardoor de volle waarheid aan het licht. Rombout van Troijen is geen zeer op de voorgrond tredende schilder ge weest. Het bekendst zijn van hem de grotinterieurs, waarin hij kleine fi guurtjes heeft aangebracht. Ook op rle achtergrond van het hier bedoelde doek waren zulke kleine figuurtjes ge schilderd. Advertentie KOORTSIG, RILLERIG v£rjaag dat lome griepgevoel met: De Franse oud-premier Paul Rey naud heeft te Saigon verklaard dat de Franse en Vietnamese autoriteiten be sloten hebben, een plan van het staats hoofd van Vietnam, ex-keizer Bao Dai, voor de opbouw van het Vietnamese leger voor het grootste gedeelte ten uitvoer te leggen. In beginsel is men overeengekomen, meer verantwoorde lijkheid te geven aan de Vietnamese stafchef en zijn leger en deze Franse artillerie en vliegtuigen beschikbaar tc stellen, Reynaud, die in gezelschap van maarschalk Juin een bezoek aan Indq- China brengt, zelde op een persconfe rentie van mening te zijn, dat China zich wel zal bedenken, voor het Indo- China binnenvalt. Hjj deelde mee dat de hulp uit de V.S. zal worden ver groot, ln het bijzonder ten aanzien van het zenden van vliegtuigen. Van een Brits-Franse overeenkomst voor inter ventie van de Britse vloot in de stryd in Indo-China in geval van nood zeide hjj niets te weten. Hij achtte een der gelijke afspraak echter „zeer wel mo gelijk", Onze ccurant berichtte een eeuw geleden: Eergisteravond tussen 9 pn 9 'A lire is te Parijs, op de hoogte van Montmartre, een zonderling lucht verschijnsel waargenomen Geduren de ongeveer 20 minuten was geheel Parijs als ware het teruggekaatst in de wolken, alsof een onmetelijke spiegel boven de stad was opgehan gen. Dc sterk verlichte punten, dc halftinten, het licht cn bruin, alle3 was met een wonderbaarlijke ge trouwheid weergegeven, en men kon do huizen 'onderscheiden, die de stad vormen, de krommingen der rivier welke haar doorsnijdt, ja zelfs de weerkaatsing der du.zen- den gasbekken die haar verlichten. Deskundigen geven van dit ver- - schijnsel de volgende uitlegging: De wolken, die door de atmosfeer van Parijs trokken, waren zamc-n/pstcld j'iit sneeuw, dat wil zeggen uit ge kristalliseerde waterdeeltjes. Deze sneeuwlaag vormde als ware het een eindeloze kristallen spiegel, die met betrekking tot de aanschou- wers züch geplaatst vond in een hoek, gelijk vallende met de re- flexiehoek, en bijgevolg al dc vlak ke voorwerpen onder zijn opper vlakte weergaf. Deze werking van spiegeling duurde slechts cenige minuten, oen dikke mist kwam op, de wind verhief zich en de voor werpen werden te eenenmale on- zigtbaar. Te Liverpool wordt in de St. George Hall een orgel gebouwd, welks wedergade ter wereld niet bestaat. Dc blaasbalgen van dit orgel zullen door stoomkracht ln beweging worden gezet. Pearson: Geen provocatie door Washington Lcaster Pearson, de Canadese mi nister van buitenlandse zaken, heeft Maandag in het Canadese Lagerhuis verklaard, dc verzekering gekregen te hebben, dat dé Amerikaanse 'regei'ing geen enkele overhaaste of provoceren de stap zal doen en zich niet. in avon turen zal storten, die de vijandelijk heden in het Vcrrde Oosten zouden kunnen uitbreiden. Pearson heeft te Washington besprekingen gevoerd met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles. 16/2 17/2 Staatsleningen Ned. '51 311o 100i 100; Ned. '48 (31) 94'.'/,R Ned. '47 (3i) 3 951 94» Ned. '37 3 453/10 941 Dollar '47 3% 94; 94 Invest, cert. 3 964 9G4 Ned. '62'64 z. bel. fac. 96T/is 96'J/ie Ned. '62—'64 m. bel. fac. 96T/m 96»/jr N.W.S. 2 J 781 780/,6 Indië '37 A 3 95 Grootboek 1946 951 955/ia Actieve Aandelen C.-, H- en I. Bank Nat, Hand.b. N.H. Mjj. A.K.U. Bergh's Jurg. v. Berkel Calvé Fokker v. Gelder Hoogovens Ford Kon. N. St. M. Kon. N. St. M. Kon. Paketv.- Rotterd. Lloyd Scheepv. Unie St. Mij. Ned. H.V.A. Java Cult. Mjj. N.-I. S. Unie Ver. V.C. Mij. 250, 500 A Dell Bat. Mij. Dell Mij. Senembah 1391 138J 139», 1381 120i 120 1263 126 1293 12S2 117 145 104S 104 -143 44 j 853 85 181 183 1133 1143 820/10 S3 773 774 130 130i 1362 137 130- l50i 955 953 '127 J 1274 54* 1132 158i 165t 271J 1021 124 107 159 1551 196 Ned. Kab.fabr. 214 1602 1835 1744 176 294 i 3115 Philips Uniltver Wilton Billit. Ie rubr. dito lie rubr. Dordtse Petr. Kon. Petr. A'dam Rubber 93 Bandar R. 93 Deli Bat. R. 9S2 Kend. Lemboe 71 Oost-Java R. 29 Oostk. C. Mij. 100 Serbadjadi Sum. Rubber 43J H.A.-Lijn 1421 J.-Ch.-Paketv. 118 Nlet-actieve Aandelen A'darhse Bank 172 1714 Escomptobank 615 61 Holl. B. Unie 1921 1924 Mij. Fin. Nat. Herst. pref. 85 Rotterd. Bank 162 1614 Twentse Bank, eert. v. aand. 170 169 Rott. B. Cons. 209 209 Heineken 182 1813 Hero Conserv. 116 Hollandse Bet. 1734 175 Hollandse Draad en Kabel 286 2S8 Intern. Gew. Betonbouw Ned. Gist- en Spiritusfabr. 198 199 Kon. N. Zout 268 266 Kon. Pharm. Brocades 1684 Kon. Ver. Tap. 150 149 Kon. Zwavelz. Ketjen 158 1574 Lyempf 1323 132J Ncd.-Am. Autob. Vredestein 140 1414 Ned. Scheepsb. 156 156 Nijma .1704 170 Padang Portland Cement 46 45J Rott. Dr. Mij. 315 313 Stokvis Zn. Stork Co. Unilever 6'? Cum. pref. Unilever 4f,ó Aflosb. o.p. Werksp. s. A Wjjcrs' Ind. en Hand.ondern. 14"! 1464 Zwanenb. Org. 165 J 166 Borneo Sumatra Handels Mij.. 109g 109 Cur. I-Iand. M. 204 204 Linde Teves 140 Mol. Hand.ver. 64 4 Oost-Borrieo 58 4 Scdcp 63 61 Tel. Patengan 24i 24 Ngombezi Cult. Mij. 1294 128* Albert Heyn 172 173 Walvis 79£ 80 Spoorwegen Dcli Sp.w. Mij. 381 381 Ned.-Ind. Sp.w. XJ 81 Sem. Joanna 2 Scm. Cheribon 21 135 Amerikaanse fondsen Am. Bemberg Am. Smelting Anaconda Beth. Steel Chrysler. Gen. Motors Int. Nickel Kennecott Rep. Steel 404 40 422 43 54 54 892 89* 664 66 44 44i 774 774 461/,n 464 Stand. Brands 27274 U.S. Steel 40 North Am. Cities Service Cont. Oil Midcont. Philips Shell Union Tide Water 40 i 234 234 89 89J 57 563 613 G14 62 62 J 698/ic 694 22U/18 22 J Uit het Enge.lt i l£,ric Jont England 74) „Racepaarden?" herhaalde Con stance verwonderd. Het was haar on mogelijk aan Peter Phipps te denken ln verband met zoiets positiefs en... snels. „Ja, racepaarden," herhaalde me vrouw Fincham. „En aan wedden deed hij ook. Peter Phipps weet daar alles van." Misschien paste het tóch wel' bij dit kleine ongelukkige mannetje, dacht Constance bij nadere overwe ging. Ze had meer van dergelijke snel- rijk-optimisten ontmoet, die dachten dat ze op een goede dag hun grote slag zouden slaan. „Pc denk dat hij dan wel wéér zal beginnen, als hij de kans krijgt," merkte ze peinzend op. „Hij is er nooit helemaal mee op gehouden." zei mevrouw Fincham, te wijl ze misprijzend keek. „En zël er ook nooit mee ophouden! Ik ga nu wat rusten. Ik wil nè. tafel met Philip spreken. Je moet jezelf maar tot etenstijd bezig houden." „Zoudt u 't erg vinden," vroeg Constance snel, „als ik 'een klein wandelingetje ging maken? Ik snak naar frisse lucht." „Nee, nee, nee," zei mevrouw Fin cham heftig, „nee je moet hier blij ven. Ik wens niet alleen gelaten te worden. Na tafel, als ik met Philip spreek, kun je gaan wandelen." Toen Bagnet de telefoon had neer gelegd, strompelde hij naar de zitka mer, waar Neill met een jonge spa niel aan het spelen was. „Dat was Kon aan de telefoon," deelde hij laconiek mede. „Ze gedraagt zich als een dwaas," merkte Neill op. „Misschien wel," zei Philip. „Maar waar het probleem ons ook al maan den lang bezig houdt, is 't niet ver bazingwekkend. dat zij er door ge- intrigeerd wordt. Spreek vanavond maar eens met die juffrouw Good wood. Ik heb er zo'n idee van, dat zij méér weet dan jij of ik." „Ik. houd er niet van om met bui tenstaanders over tante Chloë te pra ten," zei Neill. „Ze begrijpen niets van haar en je kunt diverse dingen on mogelijk uitleggen. Het ia vernede rend „Mogelijk," zei Philip. „Misschien kan ik zelf een3 met die oude gaan praten. Ik ben niét zo fijngevoelig." „Ze lijkt me erg aardig," zei Neill. „Ze schijnt Fiona heel goed aange pakt te hebben." „Wat héél belangrijk is!" merkte Philip met een lachje op. „Het werd inderdaad tijd, dat iemand zich het lot van dat meisje aantrok." Neill keek op. „Wat bedoel je?" vroeg hij enigszins scherp. „Ik zorg heus wel voor Fiona. Ik begrijp haar." „Dat weet ik", antwoordde Philip, „maar m'n goede, beste Neill, je zult 't toch met me eens zijn, dat een jon geman van 21 jaar niet de geschikte «persoon is om 'n wispelturig, moeilijk, jong meisje, dat er uiterlijk niet aan trekkelijk uitziet, op te voeden!" „Ik ga met haar trouwen, zodra ze 18 is", zei Neill, „en dan is alles opge lost". „Waarom wil je met haar trou wen?" vroeg Philip. „Uit nobele liefde of alleen maar om haar te bevrijden uit haar bestaan hier?" „Wel, Ik vind dat 't voor de hand ligt", antwoordde Neill langzaam. „Ze. staat heierhaal alleen op de wereld én ik ben tenslotte erg op haar gesteld. We zouden rustig hier blijven wonen en het zou een heleboel problemen op lossen". „Dat denk jij", zei Philip. „Hoe dan ook, dat is mijn plan", zei Neill, „en het is dus helemaal niet nodig, dat een vreemde zich haar lot aantrekt", „Weet je", merkte Philip peinzend op, „ik heb vaak gedacht, dat werke lijke eenvoud des geestes het dichtst genialiteit benadert. Het enige ver schil is, dat de eenvoudige van geest het leven aan kan, terwijl het genie dat niet kan". Neill barstte in lachen uit. „Eén van je betere opmerkingen", zei hij vrolijk. Zonder overgang merkte Philip op eens ernstig bp: ,,'t Was natuurlijk Phipps gisteravond. Waar loert die vent toch op? Neegeld is 't niet. Dat weten we. We weten alleen niet, waarom ze hem altijd geld toestopt. In het algemeen is ze niet goedgeefs." Neill fronste. „Laten we dat ln 't midden laten", zei hij. „Ik persoonlijk wil er aan geloven, dat ze soms wel goedgeefs en mild kan zijn. Het lijkt me goed, zo te denken, dan wordt het misschien werkelijkheid". „Schei uit met dergelijke theoriècn", zei Philip. „De zaak spitst zich kenne- lijjt toe en er kan" wel eens iets onaan genaams gebeuren. Je hebt me zelf het idee aan de hand gedaan, dat Kons inmenging allerlei dingen in be- wêging zou kunnen brengen, die beter met rust gelaten hadden kunnen wor den. Ik heb een zeer onbehaaglijk ge voel momenteel". „En toch wil je de loop der dingen nipt tnj.ch.ten tegen te houden?" vroeg Neill. „M'n beste Neill", antwoordde Phi lip, „wat het ook zjjn mag, dat hier thans gaande is, te stoppen valt cr thans niets meer. Ik ben het eens met jouw zienswijze, dat er in een poel geroerd is en allerlei troebele dingen naar boven zijn gekomen. Maar aan gezien dat nu eenmaal het geval is en daaraan niets meer te veranderen valt, is het onze taak op de bres te stnan cn op alles voorbereid te zijn. Ik wil niet, dat je tante Chloë iets overkomt cn evenmin mijn dwaze, kleine Kon. Ik ben dol op dat meisje, Neill". „Bovendien is 't nu eenmaal een vaststaand feit, „voegde hij eraan toe, „dat je tante gierig is. Ze beknibbelt Iedereen, betaalt de dienstboden nau welijks en laat haar huls tot puin ver vallen. Je kunt nu wel beweren, dat door goed van haar te denken, ze mis schien ook goed zal woirien, maar we hebben eenvoudig niet de tjjcl om die theorie te bewijzen (Wordt vervolgd^

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2