Arnhemsche Courant GELDERS DAGBLAD Professor Oud: communisten graven hun eigen graf Groot voorstander van afsluiting zeegaten in Zeeland ERWORDTNIETS PRIJS GEGEVEN Koning Boudewijn is ernstig ziek Toch:geen communisten in watersnoodcommissie Professor Thijsse in Nederland aangekomen Avio-voorzitter voorlopig niet voor de microfoon Iets meer wind Westenwinden Elzas blijft protesteren Luctor et emergo Aanklacht tegen de AK.U. 49,5 millioen in Rampenfonds M" KATHOLIEKE POLITICI GAAN CONFEREREN OVER BENELUX TFoensda* 18 Februari 195$ 139e Jaargang No. 20011 Uitgave: Uitgevers Maatschappij Arnhem N.V. Directeur D. Henny Hoofdredacteur A. Lammerts van Bueren (Waarin opgenomen de Nieuwe Arnhemsche Courant) Abonnementsprijs: 47 ct. p. w., 6,10 p. kwartaal. Bureau: Koningstraat 15, Arnhem, Telefoon 24841 Postrekening No. 276432 Redactie: TeL 24843 heeft minister Zylstra geantwoord, dat het intreden van de gemeenschap pelijke markt voor kolen, erts en schroot voor de sociale en economi sche verhoudingen inNedèrland voors hands geen gevolgen van nadelige aard zal hebben. Het Nederlandse systeem van mengprijzen en van het egalisatie fonds zal in ieder geval tot 1 April (Van onze parlementaire redacteur) yyAAKOM ZOUDEN WIJ DE COMMUNISTEN met hun dwaze critiek niet in de watersnood-commissie toelaten. Door die critiek zullen zij zich zelf nog meer in hun hemd zetten, dan wij het de vorige week al hebben gedaan: zij zullen zelf tot hun verdwijning uit deze Kamer wezenlijk bijdragen en wij raken hen op de meest democratische wijze uit ons midden kwijt. Met deze woorden motiveerde professor Oud, waarom hij de door mr. Burger (Arbeid) ingediende en door de heren Romme fK.V.P.), Tilanus (C.H.), Schouten (A.R.) en Lemaire (K.N.P.) ondertekende motie tot wering van de communisten uit de in te stellen watersnoodcommissie niet mede had ondertekend. De Kamer zou er niet verstandig I In antwoord op vragen, die drs. aan doen, hen uit deze commissie te Nederborst (Arb.) heeft gesteld, weren, zo betoogde hij. Waarom zit- - ten deze zes nog in de Kamer? Om dat helaas nog steeds 6 procent van de kiezers zijn stem aan de communis ten geeft. Daarvan hebben wij de consequenties te aanvaarden en aan het optreden van de coïnmuntstische fractie in de Kamer mogen wij geen gevolgen als nu voorgesteld' verbin den, tenzij het landsbelang zich zeer bepaald tegen de opneming van com munisten In commissies verzet. Daarvan was professor Oud in dit geval niet overtuigd, want. zo zeide hy, wanneer er in de Watersnondcom- missle zaken aan de orde zouden ko men, die uit overwegingen van de veiligheid van de staat of van defèn- eie bulten de beoordeling van de C.P.N. behoren te blijven, dan vindt de regering daartoe in andere com missies wel gelegenheid. De indiener van de motie was door dit betoog niet overtuigd. Hij achtte een beperking van het overleg in de watersnoodcommissie, omdat de com munists er zitting in zouden hebben, niet in het belang van de door de ramp getroffen bevolking. Het is een eis van democratie om lieden, wier organisatie een verlengstuk is van een buitenlandse mogendheid, uit te sluiten. De. motie lokte natuurlijk van de kant van de communist Gortzak, die door do herinnering van wat zich de vorige week in de Kamer heeft afge speeld. werd aangemoedigd neg eens duidelijk te maken wat ledereen na. de vorige week duidelijk moést zijn. De Kamer, zo min als de heer Oud, was dit niet vergeten en zij wees de communistische afvaardiging in de watersnoodcommissie met "3-11 stem men (die der C.P.N. en V.V.D.) van de hand. De voorztter wees daarna als le den der commissie aan de heren C. v. d. Heuvel, Schilthuis, Schmn.1, Bur ger, Ten Hagen, Mol, Lucas. De Har- to'g, Comellssen, Verkerk, Van Meel, N. v. d. Heuvel, V. d. Feltz en Von- deliüg. Executie Rosenbergs uitgesteld Het Amerikaanse Hof van Appèl heeft de tenuitvoerlegging van het doodvonnis tegen Ethel en Julius Rosenberg opgeschort tot 30 Maart, teneinde hen in staat te stellen het Hooggerechtshof her ziening van hun zaak te verzoeken. -Het is mogelijk dat de tenuitvoer legging zelfs tot na 30 Maart zal wor den uitgesteld. Het Hof van Appèl bepaalde, dat in dien verdediger Bloch zijn verzoek voor 30 Maart bij het Hooggerechtshof indient, de executie voor onbepaalde tijd zal worden uitgesteldhangende het onderzoek door het Hooggerechts hof. Bloch deelde het Hof mede, dat hij dadelijk zou beginnen met het opstel len van het verzoek aan het Hoogge rechtshof. a.s. gehandhaafd blijven. Met betrek king tot de mengprijs voor kolen na 1 April valt nog geen prognose t-e geven, omdat de hoge autoriteit zich ter zake nog met definitief heeft uit gesproken. In de ministersconferentie in -Luxemburg waar de raad van ministers geen besluiten kon nemen, doch slechts inlichtingen kon uitwis selen zijn van Nederlandse zijde enige suggesties gedaan, o.m. met betrekking tot het instellen van een compensatiekas om de prijs van de ln te voeren kolen op een aanvaardbaar niveau te brengen. Het komt neer op een uitbreiding van het Nederlandse egalisatie-systeem tot een Schuman- egplisatle. De grote betekenis daar van voor Nederland' is, dat daardoor een verlichting van ons egalisatie systeem kan worden bewerkstelligd. In antwoord op een nadere vraag van de heer Nederhorst zelde minis ter Zijlstra, dat het aanvaarden van de Ruhrprys als basis voor de prijs vaststelling niet direct behoeft in te houden, dat daardoor de Nederlandse kolen in prijs zullen worden verhoogd. Het hangt af van de beslissing van de hoge autoriteit inzake het egali satiefonds. De Nederlandse regering, zo zeide minister Zijlstra nog in antwoord op een vraag'van Ir. Vondeling, behoudt de bevoegdheid t.ot subsidiëring van de hüisbrandkolen. Gistermorgen landden 16 hefscliroef- vliegtidgen in de tuin en op het voet balveld van palcis Soestdijk, afkom stig uit België, Engeland, Amerika (Amerikaanss zóne Duitsland) en Ne derland. De voltallige bemanningen werden ten paleize door de koningin en door prins Bernliard ontvangen. Na het onderhoud, poseerde de prins met de bemanningen in de tuin van het Paleis Soestdijk. m Prof. Ir. J. Th. Thijsse, directeur van het waterloopkundig labora torium te Delft, is met zijn echt genote per vliegtuig uit Amerika in ons land teruggekeerd. Naar men weet, had de regering hem dringend verzocht zijn gastcolleges aan de universiteit te Michigan te onderbreken, omdat men hem bij de besprekingen over de oplossing, in verband met de watersnood in Zeeland, niet \iilde missen. ,-,Ik ben een van diegenen, die een groot voorstander is van het in studie nemen van het afsluiten der zeegaten in Zeeland", vertelde ir. Thijsse na zyn aankomst op Schiphol aan de aanwe zige verslaggevers. „Dit idee is afkom stig van dr. ir. J. van Veen, hoofd- 'ngenieur van rijkswaterst; ,a't. Hij is ook de eerste man geweest, die op de belangrijke economische aspecten van een dergelijke afsluiting heeft gewe zen. Wy zouden om zo te zeggen,, in dien het plan wordt uitgevoerd, van een Zuidelijk IJsselmeer kunnen spre ken. Sinds Juli 1951 zijn wy reeds be zig te bestuderen, wat. er aar vast zit en sinds enige maanden geschiedt.dit onderzoek op last van het miniserie van Wate: staat". Professor Thijsse zeide voorts, dat de afsluiting van deze zeegaten sinds kort technisch mogelijk is, hoewel de uitvoering van dit gigantische wérk veel moeilijkheden en in financieel op zicht veel kostbaarder zou zijn, dan destijds het geval was bij de Zuider zee. Daar had het water slechts een maximum diepte van ongeveer elf me ter, in Zeeland is deze op sommige plaatsen veertig meter. Doch behalve op de technische moei- iyijheden, moet men thans in de eerste plaats letten op de economische con- Professor Thijsse bij zijn aankomst op Schiphol. sequenties, die een afsluiting zou heb ben voor de scheepvaartwegen van Rotterdam en Antwerpen. Er moet rekening mee worden gehouden, dat b.v. de oestercultuur in Yerseke ten dode zou zyn opgeschreven, omdat zich achter dé dijk zoet water zou vormen. Wat de technische 'moeilyk- heden aangaat, achtte de Nederlandse geleerde een van de halten en ogen: de afvoer van de rivieren bij hog-e vloed, alsmede de afvoer van het ijs. Hij geloofde dat, vapneer men er ue middelen voor' ove.f een af sluiting binnen twaalf tot vijftien jaar gereed zou kunnen zyn. „Als ik erg optimistisch ben, dan zou ik zeggen: tvee jaar studie en tien jaar v>or de bouw, doch liet zal wel veel langer worden, 'voor het zover is' Over de toestand van onze dyken voor de overstromingen merkte prof. Thy'sse op: „In het begin van deze eeuw waren onze zeeweringen niet in staat om normaal voorkomende vloe den te keren, want zy hadden elk jaar overstromingen. Na de hevige over stromingen van 1906 in Zeeland en in 1916 in Noord-Holiand zijn de dijken echter zo solide gemaakt, dat de zee onder alle omstandigheden, die vol gens de getrouwe waarnemingen kon den voorkomen, gekeerd zou worden. De laatste tijd had de-waterstaat zich eigenlijk reeds ten doel gesteld de dij ken paraat te maken voor stormen, zoals wy er juist een'hebben meege maakt". De voorzitter van de A.V.R.O., de lieer G. de Clercq, zal voorlopig niet voor de microfoon spréken of in een Radiobode schrijven. Tijdens een on derling overleg in het hoofdbestuur (Van onze Haagse redacteur) TIE BERICHTEN, vólgens welke het niet uitgesloten moet worden geacht, dat bepaalde plaatsen in het rampgebied noodgedwongen zouden moeten worden prijsgegeven, moeten, naar van de zijde van het departement van Verkeer en Waterstaat werd verzekerd, op z'n minst voorbarig worden geacht. Met name werd in deze berichten Stavenisse genoemd. Vergezeld door de verdediger van Julius en Ethel RosenbergEmanuel Bloch, hebben de kinderen van deze ter dood veroordeelde atoomspionnen een bezoek gebracht aan de Sing Sing, waarin z\j verblijf houden. Robert (5 jaar) en Michael (0 jaar) bezochten eerst hun moeder, die geheel alleen in de. vleugel voor de vrouwelijke ter- dondveroordeelden haar vonnis af wacht en. gaven haar de meegebrachte cadeautjester gelegenheid van Valen tijnsdag. Daarna gingen zij naar de mannenafdelihg van het „dodenhuis", waar zij met hun vader spraken Herinnerd wordt aan. de verklaring van de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G..Maris: Wij geven niets prys. In dit standpunt is, ook na de laat ste inspectiereis van ir. Maris op Zon dag, bepaald geen verandering geko men, al is men wel tot het inzicht ge komen, dat het karwei, met name op de Westpunt van Tholen, moeilijker zal zijn, dan op grond van aanvanke lijke waarnemingen werd aangenomen. In het verloop van de laatste veertien dagen is tengevolge van uitschuring de diepte bij de doorbroken dijken aan zienlijk toegenomen. Er worden maat regelen genomen, o.m. door het aan brengen van zinkstukken om de uit schuring zoveel mogelyk te beperken. Op het waterloopkundig laborato rium te Delft zullen, op grond van de laatste Waarnemingen, onder leiding van prof. ir. J. Th. Thysse, die zo juist var. zijn reis naar de Verenigde Staten in ons land is teruggekeerd, de bere keningen worden gemaakt, welke no dig zyn om de dichtingsplannen uit te l werken. Voorlopig denkt men er by de Rijkswaterstaat niet over krimp te ge ven, al ontveinst men zich niet, dat het werk omvangryk en zwaar zal zyn. Bruidegom vergal zijn bruiloft rile Saint Tricat in Frankrijk was al- les in orde gebracht voor het huwe lijk tussen de 26-jarige apoorman Michel Ledotix en zijn uitverkorene; burgemeester en pastoor stonden ge reed, evenals de beiderzijdse familie leden en, last not least de bruid Maar de tijd verstreek zonder dat de bruidegom verscheen. Tenslotte trok de bruid, in tranen, zich terug. De politie ging er op uit met een hond en vond de bruidegom, die in alle rust en genoegen over een landweg fietste en zich niets van een plan tof, trouwen te binnen bleek te kunnen brengen. Le- doux heeft namelijk een auto-ongeluk gehad en sedertdien lijdt h\j aan ge heugenstoornissen. is hem geadviseerd dit besluit te ne men en de heer De Clercq heeft inge zien dat mededelingen van zijn kant in het huidige stadium minder prettig zouden zijn. Dit verneemt het A.N.P. van het hoofdbestuurslid prof. dr. J. H. Tuntler te Groningen. Professor Tuntler deelde het A.N.P. verder mee, dat mededelingen, als zou de adjunct-regeringscommissaris voor het radiowezen zendtyd van A.V.R.O. hebben gevorderd, pertinent onjuist zijn. Het bestuur van de A.V.R.O. heeft nimmer een sclirifte- lyk vorderingsbevel van de adjunct regeringscommissaris ontvangen. Het hoofdbestuur van de A.V.R.O. zo deelde prof. Tuntler verder mee, wenst op deze zaak thans echter niet nader meer in te gaan. Van andere zijde vernemen wy neg dat tydens het overleg, dat Zondag is gepleegd., de wenselykheid is geuit dat de heer De Clercq zijn besluiten in nauw overleg met het dagelyks be stuur neemt en dat twee vacatures in het bestuur spoedig worden vervuld. Hierby wenste men een verjonging van het bestuur te bereiken die, naar mep meende, voorts mede bereikt zou kunnen worden door bestuursuitbrei- ding. Tijdens het overleg is voorts ter sprake gekomen de benoeming van een nieuwe directeur, als opvolger van de heer W. Vogt. Productieleider van Britse steenkoolindustrie spreekt te Wageningen De heer E. H. Browne, directeur-ge neraal der productie van de genationa liseerde Engelse kolenindustrie, zal op 21 Februari een lezing houden op de jaarvergadering van het Koninklyk Geologisch Mynbouwkundig Genoot schap te Wag'eningen. De heer Browne js de ontwerper van het nationale plan voor de opvoering var. de steenko'olproductie in Engeland tot 240 millioen ton per jaar. DE BELGISCHE minister-presi dent, Jean van Houtte, heeft Dinsdag in de Belgische Kamer, in antwoord op een van socialisti sche zyde gestelde vraag ver klaard, dat koning Boudewijn, die thans aan de Rivièra vertoeft, ernstig ziek is. Georges Bohy had namens alle so cialistische afgevaardigden gevraagd om opheldering van de „tegenstrijdige geruchten omtrent de gezondheid van de koning". Koning Boudewyn is te Antibes in gezelschap van zijn vader, fx-koning Leopold, en zijn stiefmoeder de prinses van Rethy. De koning heeft •oortdurend een te hoge temperatuur. Van Houtte zefde verder, dat de 22- jarige vorst voor herstel van gezond heid „een minder ruw klimaat dan het onze gedurende deze bijzonder koude winter" nodig heeft. Om erger té voor komen moest de koning enige weken •ust houden. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, gel dig van Woensdagavond tot Don derdagavond: Matige, later tijdelijk krachtige •Westelijke wind. Aanvankelijk nog mistig of nevelig weer, later over wegend zwaai- bewolkt. Af en toe enige regen of motregen en wei nig verandering in temperatuur. Morgen; Zon op: 7.48 u.; onder: 18.01 u. Maan op: 9.25 u.;_ onder: 0.47 u. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen uur trok het hogedrukgebied op de Oceaan ten Zuidwesten van de Britse eilanden zich verder in de richting van de Azo- ren terug. Langs IJsland trok een nieuwe depressie in de richting van midden-N oorwegen. Tussen deze beide druksystemen staat een brede Westelijke Luchtstro ming, xoelke zachte en vochtige lucht over de Britse eilanden en de Noord zee naar onze omgeving transporteert. Deze zachte en vochtige lucht, waarin in Ierland en Schotland op vele plaat sen maximum-temperaturen van onge veer 12 graden voorkwamen, werd bj) Ii6t stromen over het betrekkelijk koude water van de Noordzee en het koude landoppervlak zo ver afgekoeld, clat zich op uitgebreide schaal nevel en mist vormen. De temperaturen kon den daardoor in ons land wel tot zulke hoge waarden oplopen als in Ierland en Schotland. Ten Westen van de Britse eilanden nadert een storingsfront, dat verge zeld gaat van enige regen, maar wi achter minder vochtige lucht van laire oorsprong wordt aangevoerd. Dit front zal West-Europa morgen in de loop van de dag bereiken, waarbij de wind wat aanwakkert. Naar verluidt lydt de vorst aan de gevolgen van» een kwaadaardige vorm van griep en een ernstige keelaandoe- ning! Bij afwezigheid van koning Boude wijn werd de jaarlykse herdenkings dienst te Brussel voor koning Albert, die 19 jaar geleden bij het bergbeklim men om het leven kwam. bijgewoond door prinses Josephine Charlotte en door prins Alexander, de 10-jarige zoon van koning Leopold en de prin- s van Rethy. Koning Boudewijn woonde in zyn villa te Antibes met zyn vader, stief moeder en zyn broer, prins Albert, een Mis ter nagedachtenis aan zyn grootvader by. In de gehele Elzas hebben de fabrieks arbeiders gisteren het werk een kwar tier gestaakt, by vqjze van protest tegen de vonnissen, die tegen 12 El- zassers ih het proces-Oradour zyn uit gesproken. Openbare gebouwen en vele winkels sloten. Enkele vervoersdien sten werden gestaakt en reizigers in bussen en trams namen 15 minuten stilte in acht. Een delegatie van Elzassische afge vaardigden en senatoren, onder leiding van oud-minieter Pierre Pflimlin, •oerde in Parijs besprekingen met pre mier Mayer en de Franse minister van defensie, Pleven. Naar de kantoren van de communis tische partij in Bischheim zijn stenen geworpen waardoor ruiten vernield werden. De communisten, die strenge re straffen voor de beklaagden in het proces-Oradour eisen, zijn tegen de protestbeweging gekant. In Mulhouse en Colmar werd het be gin van de proteststaking met klok kengelui en sirenegeloei aangekondigd. Vanmorgen werden kantoren van de communistische partij te Saint Louis, by de Zwitserse grens, met stenen be kogeld. TTlr is de laatste weken veel, te veel. IV geschermd met het fiere woord: Luctor et emergo, de fiere Zeeuwse zinspreuk, die kort en bondig de stryd met het water verkondigt. Er zyn in deze dagen herinneringen opgehaald aan vroegere watersnoodrampen, aan trotse overwinningen op de zee be haald, aan indijkingen, die land aan het water ontworstelden, aan land ook. dat verloren ging en dat nooit werd terug gewonnen. De geschiedenis van ons vaderland is èen aaneenschakeling van stryd tegen het element, dat zowel onze vriend, als onze vijand is. Nederland is een zeeyarende natie, het veroverde zyn welvaart op de wereldzeeën, het heeft door zijn bedijkingen en inpol deringen roem verworven, maar het heeft ook tijden van grote rampspoed gekend, door het water, dat met niet3 ontziende kracht en met een ver- raderlykheid, die ons steeds weer ver raste, ons telkens weer in donkere dagen van de historie met de realiteit confronteerde, dat mensenwerk wel knap en indrukwekkend is, maar uit eindelijk tegen de natuurkrachten niet bestand is. De ramp van 1 Februari heeft ons daarvan bewust gemaakt, op schrikwekkende wijze, ten koste van zware offers, in een ontstellende reali teit. Deze ramp heeft ook de' beste gevoelens in ons volk geopenbaard: de spontaneïteit waarmede hulp geboden werd, de opofferingsgezindheid, waar mede ieder, die daartoe gelegenheid had naar de wankelende dijken snelde en waarmede geld en goederen byeen- gebracht werden om de nooddruft van hen, die op wrede wyze alles wat zy bezaten verloren, te lenigen. In de eerste dagen van de onzetting, toen men zich nog nauwelyks had kunnen realiseren van welk een om vang de catastrophe was, heeft men aan dat Luctor et emergo deze uitleg gegeven, dat geen vierkante meter van het overspoelde land blijvend verloren zou gaan. De zee, zo zeide men, heeft wel heroverd wat wy in koene stryd op haar veroverd hebben, maar wy zullen het terugnemen, wy zullen onze ge schonden dijken herbouwen en wy zul len de vruchtbare landouwen herstellen en opnieuw onze polders in oude glorie uit de zilte baren doen herrijzen. De eerste phase van de ramp is afgesloten, een phase die nooit in onze herinnering zal vervagen. Niet alleen ons volk toonde zich een eenheid, niet alleen binnen ónze grenzen vielen alle tegen stellingen in levensbeschouwing en in maatschappelyke verdeeldheid weg, maar ook hetbuitenland snelde ons te hulp, Europa manifesteerde zich als een eenheid, ras- en nationaliteitsver schillen werden overbrugd door louter menselijke bewogenheid en dit heeft ons wellicht nog meer ontroerd, dan de noodlottige gevolgen van de ramp. En ook hier kan men iets van dat Luctor et emergo ontwaren. Dezer dagen heeft een medewerker aan ons blad herinnerd aan Hugo de Groot, de niet-begrepen en niet-gewaardeerde zeventiende eeuwse Nederlander, die het ideaal van aller mensen broeder schap, van de ene ondeelbare wereld, in zich droeg. De jaren, de eeuwen, zyn sindsdien voorby gegaan en aarzelend pogen wy zyn denkbeelden te ver- wezenlyken. DU DE RECHTBANK te Wup- pertal ls opnieuw een aan klacht ingediend tegen de Alge mene Kunstzyde Unie. Klagers zyn een aantal Duitse aandeel houders. Zy richten zich tegen het Nederland se voornemen om bij een eventuele schadeloosstelling van Duitse aandeel houders door de A.K.U. diegenen uit te sluiten, die hun aandelen na 10 Mei 1940 door aankoop in Nederland ver worven hebben. Een der klagers, dr. Lietzmann, is van mening, dat er geen grond is voor een verschillende behan deling van oude en nieuwe aandeel houders, aangezien ook na 10 Mei 1940 de aandelen in Holland in vrij béurs- verkeer zouden zijn gekocht. De be handeling der klacht zal op 81 Mei be ginnen. De stand van het Rampenfonds bedroeg giBteravond 49,5 miilioen gulden. Geen Esperanto op de lagere school De Tweede Kamer heeft gisteren in een stemmenverhouding links tegen rechts, met 37 tegen 44 stemmen het artikel uit het ontwerp tot wijziging van de Lageronderwijswet, waardoor het mogelijk zou worden Esperanto in het leerplan ener school op te nemen, verworpen. Het wetsontwerp, dat de verlofrege ling voor onderwyzers gelijk stelt met die van ambtenaren en de kwestie van het z.g. smartegeld aan de nabestaan den van het onderwijzend personeell regelt, werd z.h.s. aangenomen. wat in al die j ai-en met einde loze conferenties niet verwezen- lykt kon worden, wat telkens weer tot een diepe teleurstelling werd wanneer de tegenstellingen tussen de volkeren zich in gewelddadige uitbarstingen ont laadden, heeft deze ramp, die een stipje op de wereldkaart trof, bewerkstelligd: het besef van lotsverbondenheid, van de plicht van naastenliefde. Bij alle jammer, die over ons gekomen is, ia dit een positieve winst, waarvan de waarde niet te peilen is. Het moge zijn. dat straks, wanneer de eerste in drukken vervaagd zyn, nieuwe tegen stellingen zich openbaren, nieuwe teleurstellingen ons deel worden, maar wy hebben gezien, dat de idealen van Hugo de Groot en véle anderen, die de eenheid der wereld verkondigd hebben, geen luchtkastelen zijn. doch tastbare realiteit. Dat zij waard zijn er ons voor in te zetten en te blijven ijveren voor een betere wereld, een samenleving, die gebaseerd is op menselijkheid en recht. Luctor et emergo; wy blyven strijden voor een samenleving, die ge baseerd is op vertrouwen en veiligheid, op verantwoordelijkheidsbesef voor elkander, op het besef van ware mense- tykheid. En, ja, daarby zullen wij ook verlies moeten nemen. Zoals men nu, in het aangezicht van het onontkoom bare, zich moet realiseren, dat men niet alle land, dat verloren ging, her winnen kan. Maar uit dat verlies zal ook winst voortkomen, het Luctor et emergo heeft niets van zyn zinvolle betekenis verloren! De Nederlandse K.V.P.. en de Bel- glsche C.V.P.-partyieidingen gaan elkander binnenkort ontmoeten om over de Benelux-moeilykheden te con fereren. Aan de orde is een onderzoek van de mogelykheid om Benelux op het politieke plan te versterken. Of schoon van een „hoog politiek gezag" voor de Benelux geen sprake is, zou de samenwerking der regeringen toch op een meer organische manier kun nen worden georganiseerd, zo meent. men. Tevens zal van gedachten ge wisseld worden over de oprichting van een interparlementaire raad van ad vies, welke de regeringen zou advise ren over de verdragen, vóór deze bij de parlementen worden aanhangig ge maakt. Ook over de moeilijkheden in zake prijzen en lonen en het landbouw- protocol al worden besproken. Dit contact vindt plaats in de sedert geruime tijd opgerichte commissie der beide katholieke -artyen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1