Douane is zeer soepel voor noodgebieden HART Zwitulettea VALDA Toekomstig Arnhem krijgt twee forensendorpen MIMI. Woensdag 18 Februari 1S53. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Niks bezonders zeker?" Aantal grenspasseringen steeg van 300 naar 3000 per dag (Van één onzer verslaggever. Zolang het nog schemerdonker is. trapt de 22-jarige Herman Schaper het gaspedaal wat dieper in. Nog is het rustig langs de weg. Van Breskens in Zeeuwsch-\ laanderen tot Kemzcke in België doemen slechts weinig tegenliggers op en de jonge chaufreur doet er zijn voordeel mee. Hij heeft er goed aan gedaan, wan: in St. Niklaas wordt het al anders. In de Plezantstraat is het druk, erg druk zelfs en even voorbij de Or.ze Lieve Yrouwckerk wemelt hel van de auto's, die voornamelijk r.og de bekende nummerborden dragen: wit, niet rode cijfers. Maar dan, tegen hal: eif in de morgen, verandert nogmaals iiït straatbeeld. Op de prachtige „drïe-baans-autowcg" van St. Niklaas naar Antwerpen ontmoeten wij auto na au;o, voorzien van Nederlandse nummer borden. Enorme vrachtwagens zowel als nietige personenautootjes en al dit rollend materieel kent maar één doel: Zeeland. Honderden, neen duizenden kilome ters hebben ontelbare voertuigen sinds Maandag 2 Februari gulzig weggevre ten van de noodroute HollandBelgië —Zeeland. Met achter het stuur ke rels. even taai als onze 22-jarige Bot terdammen die de avond tevoren om tien uur uit Rotterdam vertrok: om zeven uur 's morgens via Utrecht, Den Bosch, Breda en Antwerpen in Vlis- singen arriveerde en met de boot van 7.55 weer overstak naar Breskens voor de terugtocht van weer ruim 300 ki lometer. Zijn zwarte haardos ligt verward over zijn schedel, z'n gezicht ziet bleek, maar z'n baas een trans portondernemer en de getroffen Zeeuwen kunnen op hem bouwen. „Als de koffie maar goed is'-, spotlacht hij, en in het staminee aan de Belgisch- Brabantse grens bij Wuestwezel c-n Wernhout laat hij zich het brouwsel goed smaken. Aan .de grens Is er nog een grens? Speciaal loket. Ja,'er is nog een grens en die zal er voorlopig wel blijven ook. Maar de slagbomen zwaaien in deze dagen vlotter en sneller omhoog, dan vóór de rampnacht van 31 Januari op 1 Februari. In het moderne grenskan- toor terzijde van de weg worden de formaliteiten met bewonderenswaar dige souplesse, afgehandeld. Er is een speciaal loket geopend: „Aangifte goederen voor de noodgebieden" staat er boven en sinds enkele dagen kun nen degenen, die Zeeland te hulp snellen hier terecht. „De eerste dagen lieten we alles rijden", vertelt ons een douane beambte. Nood brak ook hier wet en zonder enige belemmering konden de colon nes auto's, beladen met boten, hout- Buitenland steunde royaal Bedelen is uit den boze (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Spontaan, dus on gevraagd, is het buitenland Neder land in de achter ons liggende weken ti. hulp gesneld, met geldzendingen, met goederen voor de getroffenen, met werktuigen voor het herstel van de dijken en met mankracht. Burenhulp in de beste zin van het woord! Daarom lijkt het ons onjuist, wat Internationaal Jeugdverkeer, een in Utrecht gevestigde organisatie, die zich de bevordering ten doel stelt van schriftelijke en persoonlijke uitwisse ling van jongeren, heeft gedaan. Deze vereniging heeft aan haar leden ver zocht aan hun buitenlandse relaties zo mogelijk met bijvoeging van een si tuatiekaartje duidelijk te maken, hoe groot de omvang van de ramp is, die Nederland heeft getroffen en aan deze buitenlandse relaties te vragen zo veel mogelijk steun en hulp te verlenen door de zending van geld en goederen. Misschien zijn er meer organisaties, die op een dergelijke ongetwijfeld goed bedoelde wijze hebben ge werkt. Wanneer Nederlandse particulieren aan buitenlandse particulieren om geld en goederen gaan vragen, dan krijgt dat echter zo licht het karakter van een bedelpartij. Dat is ons land onwaardig en het buitenland, dat ge heel uit eigen beweging bewonderens waardige prestaties heeft geleverd, heeft dat niet verdiend. - Kerknieuws**-^ NED. HERV. KERK. Beroepen te Rotterdam-Charlois S. G. J. Goverts te Katwijk aan de Rijn. Bedankt voor Ameide en Tienhoven L. Trouborst te Monster. GEREF. KERKEN. Beroepen te Lollum J. v. d. Zanden, cand. te Groningen; te Veenendaal (vacat. W. C. van den Brink). J. Over- duin te Amsterdam, die dit beroep ook aannam. Aangenomen naar Nijkerk (vacat. G. Morsink) W. Griffioen te Kralingse Veer. draglines, kleding, voedsel en wat al niet, passeren. Zowel hier, als aan de Belgisch-Zeeuwse grens te Kapelle- brug en elders in Zeeuwsch-Vlaanderen dag en nacht, met of zonder wegen- belastïngkaart, met of zonder natio- naliteitsbewijS' „rijen maar'", was het parool, ook van de douaniers uit beide landen. Of er geen profiteurs bij geweest zijn? De in het grijsgroen geklede mannen halen berustend de schouders op„Wat was nou belangrijker", schijnen zij te willen zeggen, „snelle hulpverlening, of die anderhalve smokkelaar, die er misschien doorge glipt is". Intussen is er naast het vervoer van goederen naar de noodgebieden nog een ander soort transport bijgekomen: het normale handelsverkeer, dat even eens langs deze route moet gaan. Het plein voor het douanekantoor te Wernhout heeft dan ook veel weg van een parkeerplaats. Versterking. In Kapellebrug is de normale bezet ting (een douanebeambte, een mare chaussee) versterkt tot drie man van elk onderdeel en dat is niet overbo dig. „We zijn van 300 tot 3000 grenspas seringen per dag overgesprongen" merkt één hunner op en dit mag dan een ruwe schatting zijn, veel zal het met de werkelijkheid niet verschillen. Het davert door dit deel van België, door het ook bij de Zeeuwen zo ge liefde Oost-Vlaanderen en Brabant, van de Nederlandse voertuigen en op de Bredabaan in Antwerpen en in de Scheldetunnel kunt ge ze ontmoeten, de auto's van bekende Nederlandse ondernemingen, de bussen van de Ne derlandse Spoorwegen en de vele par ticuliere wagens, met nummerborden uit alle provincies. En de Belgen? Soepel, behulpzaam en voorkomend. Desnoods betaalt ge de passage voor de Scheldetunnel met Nederlandse munt en de Belgische douanier bij Kapellebrug vraagt bevestigend: „Niks bezonders- zeker?" De Clercq voorlopig niet voor microfoon GRONINGEN. De voorzitter van dc A.V.R.O., de heer G. de Clercq, zal voorlopig niet voor de microfoon spreken of in een radiobode schrij ven. Tijdens een onderling overleg in het hoofdbestuur is hem geadviseerd dit besluit te nemen en de heer De Clercq heeft ingezien dat mededelin gen van zjjn kant in het huidig*e sta dium minder prettig zouden z(jn. Dit verneemt het A.N.P. van het hoofd bestuurslid prof. dr J. H. Tuntlcr te Groningen. Prof. Tuntler deelde het A.N.P. verder mee, dat mededelingen, als zou de adjunct-regeringscommissaris voor het radiowezen zendtijd van de A.V. R.O. hebben gevorderd, pertinent on juist zijn. Het bestuur van de A. V. R. O. heeft nirOter een schriftelijk vorderingsbevel van de adjunct regeringscommissaris ontvangen. Doch ook al zou er van een vorderingsbe vel wel sprake zijn, dan trekt prof. Tuntler de waarde van een dergelijk bevel in twijfel, omdat de instructies van de adjunct-regeringscommissaris het niet zouden toelaten. Aan de hand van de bepalingen en instruc ties voorde adjunct-regeringscommis saris heeft prof. Tuntler. naar hij ons meedeelde, voor het A.V.R.O.-bestuur uiteengezet dat, deze functionaris, wanneer er van vordering van zend tijd sprake was, geen enkele be voegdheid had. Diphtherie in Dongen Over de in Dongen (N.-B.) uitge broken diphfcrie vernemen wij nader dat zich 43 gevallen hebben voorge daan, merendeels onder de schoolkin deren, terwijl van de 115 nog op schoolgaande kinderen, die tot nu toe zijn onderzocht, 32 bacillendragers bleken te zijn. Het onderzoek wordt voortgezet. In de gemeente bevinden zich 143 geregistreerde evacué's onder wie zich echter geen gevallen van diph'ïsrie hebben voorgedaan. Het is niet de bedoeling dat deze evacué's thans elders worden onder gebracht. De besmettingsaard bevindt zich namelijk in de Sint Jozefs parochie en in deze parochie bevin den zich hoegenaamd geen geëvacu- eerden. Vanuil Parijs zijn drie zware vracht wagens in Nederland gearriveerd, welke gevuld waren met goederen voor de getroffenen van de watersnood. Voor het vertrek wenste de prefect v. politie, de heer Boyot, de transport leider een goede reis. Met de wieg er over De douanebeambten van hei grens- kantoor Wernhout aan dc Bra bants-Belgische grens begrepen het onmiddellijk. Hier kon geen uitstel, geduld worden en papieren of niet, de wat nerveuze, ongeveer 50-ja- rige heer moest doorgang verleend worden, en snel. Want voor een wieg met toebe horen en baby-uitzet, bestemd voor een pasgeboren kleinkind in het noodgebied, kan men zonder be zwaar een uitzondering maken. Hetgeen geschiedde voor een wet houder van Veenendaal. toen hij na een lange tocht te Wernhout arriveerde, op weg naar dochter en kleinkind in Zeeland. Opoe Verschoor 101 jaar HILVERSUM. Opoe H. Ver schoor, wonende aan de Veerslraat in Hilversum en de oudste inwoonster van de radiostad, is vandaag 101 jaar geworden. Zij geniet nog een goede gezondheid. Lord Ismay naar Canacja en de V.S. PARIJS. De secretaris-generaal van de Noord-Atlantische Verdragsorgani satie, Lord Ismay, zal 27 Februari naar Canada en de Verenigde Staten ver trekken. Hij zal onder andere bespre kingen voeren met president Eisen hower. Voorts zal hij een bezoek brengen aan het hoofdkwartier van admiraal McCormick te Norfolk (Vir ginia). De admiraal is Geallieerd op perbevelhebber voor het gebied van de Atlantische Oceaan. Lord Ismay is uitgenodigd door de Amerikaanse en de Canadese regering. In 1970 heeft de stad 140.000 inwoners (Van onze correspondent.) ARNHEM. De Gelderse hoofdstad zal in 1970 aan 140.000 personen woongelegenheid moeten bieden. De stedebouwkundige vormgeving zal ech ter gericht moeten worden op een in- wonertal van 160.000, te bereiken tus sen 1970 en 2000. Deze conclusie, door een studie-commissie neergelegd in het rapport voor het stadsplan Arnhem, is een der uitgangspunten geweest voor een breed opgezette schets over de toe komstige ontwikkeling van het Gelders Haagje. Arnhem wordt daarin gezien als centrum van een verstedelijkte streek, die aan haar grenzen Wagcnin- gen. Dieren, Westervoort en Huissen omvat. De 'belangrijkste industriële be drijven zullen zich dan aan de Oost zijde van de stad gevestigd hebben, waarvoor reeds thans voldoende indus trie-terrein aanwezig is. De economi sche ontplooiing van dc stad en de be volkingsgroei kunnen echter alleen be vorderd worden, wanneer er voldoende woongelegenheid te vinden is. Daarvoor zijn in de eerste plaats twee forensendorpen ontworpen in de omgeving van Westervoort, aan de an dere kant van de IJsel en in de omge ving van Elden aan de overkant van de Rijn. De afstanden naar de stad en het werk worden mede in verband met het toenemende bromfietsverkeer geen bezwaar geacht. Voorts zullen er na Hazenpad nadert voltooiing Naar de toeristenbond A.N.W.B. be richt, zal op 3 Maart a.s. het voltooien van de aarden baan worden aanbesteed van de nieuwe rijksweg Den Haag UtrechtArnhemZevenaar, en wel van de gedeelten tussen de weg Ede Arnhem en de weg Arnhem—Schaars- bergen. Voorts zal de aarden baan worden gereed gemaakt voor een te verleggen gedeelte van de weg Ede Arnhem nabij de kruising met de nieu we rijksweg en voor het te ver leggen gedeelte van de Koningsweg en de weg naar Oud Reemst, bij de kruising van deze wegen met de nieu we rijksweg. Tevens zullen twee rij wieltunnels worden aangelegd tussen de Koningsweg en de weg Arnhem— Schaarsbergen. Noorse prinses met reder verloofd OSLO. Te Oslo is de verloving bekend gemaakt van prinses Ragnhild, oudste dochter van kroonprins Olaf en prinses Martha van Noorwegen, met de jonge reder Erling Lorentzen uit Oslo. Het huwelijk zal in begin Mei worden gesloten. Prinses Ragnhild is 22 jaar, Lorent zen 29. Toen de Duitsers in 1940 Noorwegen binnenvielen, gaf hij zich, hoewel hij pas 17 jaar was, onmiddel lijk op als vrijwilliger en streed in het Noorden van het land. Tijdens de bezetting maakte hij deel uit van de verzetsbeweging. Later ging hij naar Engeland, waar hij voor sabotE werk werd opgeleid. In Noorwegen teruggekeerd werd hij districtshoofd van de ondergrondse beweging in van de Noorse valleien. Hij ontmoette prinses Ragnhild voor het eerst in 1945, toen hij deel uitmaakte van het escorte van het Koninklijk gezin, toen dit uit de bal lingschap in Engeland naar Noor wegen terugkeerde. Na de oorlog stu deerde hij aan de Harvard-handels- school te Boston en maakte vervol gens vele zakenreizen in Noord- en Zuid-Amerika. FEUILLETON Als het door RENéE SHANN spreekt Toen Barbara Heather verliet, had ze haar een beetje opgevrolijkt. Het was niet moeilijk te raden wat er was voorgevallen. Jinks had zich anders tegenover Heather gedragen dan gewoonlijk en wel omdat hij haar, Barbara, gekust had. Die kussen hadden het verleden ook bij hèm doen herleven en hij was als 't ware gedwongen zich alles te herin neren. Had het hem pijn gedaan? O, hemel, wat zou er gebeuren: hoe zou dit toch aflopen? In de gang klonken voetstappen en even later stond Joan op de drempel van Barbara's kamer. „Ik begreep niet waar je gebleven was", zei ze scherp. „Ik had vast gedacht, dat je thuis zou zijn als ik terugkwam". „Maar Joan, ik had je toch verteld, dat ik van middag uitging". „Ik weet zeker van niet. Zeg eens, Barbara, heb je.ze keek behoedzaam rond en sloot de deur, zodat niemand haar kon horen „heb je Benny gesproken?" „Ja". „Heb je hem gezegd, dat ik ruzie met moeder had gehad en waarom ik niet kon komen?" „Ja. dat heb ik hem gezegd". „Wat zei hij toen?" „Och, wat kon hij eigenlijk zeggen?" „O, genoeg? Gaf hij je geen boodschap voor me mee?" „Neen, maar ik vermoed, dat hij je zal opbellen of schrijven". „Moeder controleert alle telefoongesprekken en ik ben er absoluut zeker van dat ze van plan is brie ven voor mij te onderscheppen". Met van woede flikkerende ogen liep Joan de kamer op en neer. Plotseling bleef ze staan en wendde zich tot Barbara. „Hoor eens, Barbara, zou hij me niet aan jouw adres kunnen schrijven, zodat jij me de brieven kun. doorgeven?" „Dat had ik liever niet, Joan", zei Barbara snel. „Bang voor je baantje?" vroeg Joan bits. „Niet bepaald, maar je moet zelf inzien, kindlief, dat je het onmogelijke vraagt". Joan keek haar onderzoekend aan. „Ik zou graag eens weten, aan welke kant jij eigenlijk staat", viel ze uit. „Soms denk ik, dat je 't met moeder houdt". „Zou ik dan naar Benpy zijn gegaan?" „Hoe weet ik, of je hem werkelijk hebt gespro ken?" merkte Joan bitter op. Barbara was hevig verontwaardigd. Zij zelf was er zo ellendig aan toe en nu dit nog! Maar ja, Joan kon niet weten, dat niet alleen zij door angst ge pijnigd werd. „Hoor eens, Joan, dat gaat toch alle perken te buiten!" „Nu ja, maar hoe kan ik er zeker van zijn? Ik dacht, dat je wel met een of andere boodschap zou terugkomen Ikoch, wat geeft het ook? Het spijt me, dat ik je lastig heb gevallen. Ik had beter moeten weten". Voor de derde maal op deze dag sloeg Joan Bar bara's deur met een harde klap dicht. Even later hoorde Barbara de bel uit mevrouw Melrose's slaap kamer en kwam Janet op de deur kloppen. „Juf frouw Newcombe, mevrouw vraagt, of u een ogen blik bij haar kunt komen". „Ja, ik kom". Joans moeder zat aan de schrijftafel in haar slaapkamer, want de flat was niet zo groot, dat zij, zoals op Lawnside, zich de weelde van een aparte zitkamer kon veroorloven. „Juffrouw Newcombe", sprak ze, toen Barbara binnentrad, „ik maak me erg bezorgd over Joan". „Dat weet ik mevrouw. U zei het gisteravond al". „U moet me beloven, dat als u bemerkt, dat ze die jonge Jackson ontmoet of met hem telefoneert, kortom op welke wijze dan ook met hem in vet- binding staat, u mij onmiddellijk zult waarschuwen". Barbara kon moeilijk anders doen, dan de ge vraagde belofte geven. „U hebt dit dus goed begrepen?" hernam haar werkgeefster. „Natuurlijk, mevrouw". „Ze is erg opstandig en gedraagt zich heel onbe hoorlijk. Ik geloof, dat ze op nogal vertrouwelijke voet met staat. Is dat zo, juffrouw Newcombe?" „Ja, nogal. Zowel zij als Heather spreken soms met mij over nu Iaat ik zeggen over hun vriendjes". Nu glimlachte mevrouw Melrose. „O, 'wat Heather betreft, is het heel wat anders. Ik moet zeggen, dat ik erg op meneer Charrington gesteld ben. Onder ons gezegd en gezwegen, juf frouw Newcombe, ik geloof, dat hij Heather heel graag mag" „Ja, ze schijnen zeker erg goede vrienden". Opnieuw glimlachte do vrouw des huizes. „Als ik hun verhouding moest beschrijven, zou ik een ander woord dan „vrienden" gebruiken", zeide ze. CWordt vervolgd. afronding, zowel in Arnhem-Zuid als in Presikhaaf 20.000 bewoners huisves ting kunnen vinden, terwijl er ten Zui den van de Schelmseweg nog plaats is voor 38.000 woningen. Door de vol tooiing van de bebouwing in een aan taal wijken dat pas in de laatste 50 jaren is ontstaan en de woningbouw op terreinen, die na grenswijziging aan Arnhem zullen komen, benevens door de bouw van flatwoningen hoopt men de groei van de bevolking bij te kun nen houden. Verkeersproblemen. Het verkeer stelt aan deze uitbrei ding zijn eigen eisen. Verkeersdeskun- digen hebben uitgerekend dat het door gaand verkeer binnen twintig jaar ver drievoudigd en het locale verkeer ver vijfvoudigd zal zijn. Het toekomstig verkeersstelsel is dan ook gebaseerd op banen voor snel en voor langzaam ver keer. De nieuwe Rijksweg No. 12 zal voor een klein deel de binnenstad ont lasten van het doorgaand verkeer; het het andere deel zal geleid worden via de singels, die in een ring om de bin nenstad zullen liggen. Voor de ontsluiting van de binnen stad is een nieuwe verbinding gepro jecteerd tussen het Roermondsplein en de afrit van de bestaande verkeersbrug. Het te stichten bedrijvencentrum, het winkelcentrum, het bestuurscentrum en de markt zullen dan van alle kan ten gemakkelijk te bereiken zijn. Par keerplaatsen langs de singels voor 400 auto's, kruispunten en verkeerspleinen, aangepast aan het verkeer van de toe komst zullen de oplossing van de pro blemen alronden. Arnhem—Woonstad. Bij al deze ingrijpende wijzigingen, die het stadsbeeld van Arnhem over een kwart eeuw een totaal ander aan zien zullen hebben gegeven, blijft één aspect ongewijzigd, nl. het karakter van een stad, harmonisch gelegen in een schoon landschap. Voorzieningen voor gepensionneer- den, voor ouden van dagen zullen er daartoe -op de eerste plaats komen. Gras, struiken en bomen zullen het wo nen veraangenamen; parken, sportter reinen kinderspeelplaatsen, ronden het beeld'af van een stad, die verdeeld is in woonwijken met 10 a 20.000 inwoners en eigen voorzieningen, zoals kerken, scholen, winkels etc. en die van elkaar gescheiden zijn door grote parken, die diep het stadslichaam binnen dringen. De binnenstad, van groot belang voor de stveekverzorgende bedrijven cn In stellingen en voor het tourisme zal on geveer 2000 woningen tellen. Bij Onder- langs komen flatgebouwen met fraaie plantsoenaanleg en uitzicht op de rivier. Kuilvoeder en zuivelproducten Afgezien van het feit, dat het voe ren van veel kuil de hooigift verkleint en daardoor verslappend werkt, moet u er rekening mee houden, dat de door u geleverde melk minder op brengt. tengevolge van afwijkende eigenschappen. Het mes snijdt u dus van twee kanten. Ook bij machinale melkwinning. waarbij de melk dus nauwelijks met stallucht in aanraking komt, bestaal 't gevaar van melk met kuilsmaak. De namelk wordt immers nog steeds met de hand gewonnen en bovendien kan de overgang van reuk- en smaak stoffen ook via de bloedbaan plaats vinden. Natuurlijk voeren machine- melkers daarom ook na het melken. INGEZONDEN MEDEDELINGEN. Verouderde koest. Maak een einde aan dat gekuch,zuiver Uw lucht- i wegen van gevaarlijke ^ziektekiemen met de snelwerkende AKKER S KOORTSIG, RILLERIG verjaag dat lome griepgevoel metJ 'rt^Z-W/TSAL preparaat a «tt - Krabben en peuteren maakt OÏlïf?- de kwaal steeds erger Dehel- er vloeit>are D.D.D. dringt UilSiSQ diep in '!e poriën door. -/ui- 3 vert. ontsmet en geneest huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3