Hoe word ik een goed automobilist? AGENDA Tuindersknecht tot 3 jaar veroordeeld ZIJ, DIE ZIJN OMGEKOMEN Twee mijnwerkers verongelukt Uit de Kerken Burgers namen liet werk van de militairen over Twee kinderen in Zo weinig mogelijk voorschriften voor verkeer in de bollenstreek Onderscheidingen en benoemingen DE NATUUR De krant van gisteren Algemeen Dagblad Woensdag 18 Februari 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Pag. 2 "DIJ HERHALING bereikt mij uit mijn getrouwe lezers- kring de vraag: „Hoe word ik een goed automobilist?" Het antwoord daarop is betrekkelijk eenvoudig: U wordt het nooit! Voor diegenen echter, die hiermede geen genoegen nemen, laat ik hieronder enige practische wenken volgen, die ik evenwel voorafgaan doe door een weinig discrete, maar onvermijdelijke vraag: „Wat is Uw inkomen?" Hel antwoord hierop in blanco enveloppe met ee* bedrag va1- 10.r-vn postzegels er in aan mij toegezonden, zal als strikt vertrouwelijk beschouwd worden. Blijft nu Uw zuiver in komen onder het voor automobilisten gestelde laagwatermerk en behoort U niet tot die helft van de Nederlandse bevolking, die als ambtenaar in een z.g. „Dienstwagen" rijdt (dat is een voertuig, waarm men het niet wagen moet meer dienst te doen dan strikt nood zakelijk is), dan zou ik U willen voorstellen Uw carnere als automobilist te beginnen als lifter. Dit brengt geen kosten met zich mee, ontlast de spoorwegen en geeft U de gelegenheid om geroutineerde autombolisten bij hun dagelijks werk gade te slaan. U leert zodoende spelender wijs het z.g. couperen, het aantrekkelijke „niet-verlenen- van-voorrang" en het typische „linkerkant-houden" en tenslotte de waarde van een all risk-verzekering. Hebt U zodoende tijdens Uw carrière als lifter voldoende uitgespaard als spoorkaartjes, dan wordt het zaak om in het bezit van een automobiel te geraken. De goedkoopste methode bestaat in de aanschaf van een groot aantal tweede-hands contactsleuteltjes en het daar mede vertoeven op een onbewaakte parkeerplaats. Omslachtiger is het minder aantrekkelijke z.g. „kopen" van een auto. Hierbij grijpe de beginner niet te hoog. Het hoeft niet onmiddellijk een Volkswagen of een baby-Fiat te zijn. Met een eenvoudige Cadillac, een simpel Rollsje of een onpretentieuse Jaguar komt men al een heel eind. Men betale deze dieren nimrSer contant, maar kieze het weldadige afbetalingssysteem. Hierbij betaalt U de eerste termijn contant en tekent U het contract met de naam van een redelijk vermogende burger uit de stad Uwer inwoning, aan wie dan de quitanties voor de verdere termijnen gepresenteerd kunnen worden, mits U althans de moeite genomen hebt intussen te verhuizen, subsidiair met de noorder- of enigerlei andere zon te vertrekken. Het z.g. „stelen" van een auto in het buitenland alge meen gebruikelijk moge zekere voordelen bieden, maar is in Nederland over het algemeen toch niet aan te bevelen met het oog op de stroeve houding der autoriteiten. Eenmaal in het bezit van een auto, is het veelal de bedoe ling hierin te rijden. Op zichzelf zou dit weinig moeilijk heden opleveren, als aan het rijden in eigenlijke zin niet het hinderlijke z.g. „wegrijden" voorafging. Ook deze moeilijkheid ware nog te overwinnen, ware vóór het z.g. „wegrijden" niet het uiterst merkwaardige „starten" een eerste vereiste. Wij moeten hierop wel iets dieper ingaan en laten daarom hier de verschillende handgrepen in streng chronologische volgorde volgen: 1. Portier openen. Zich achter het stuur wurmen, Gezicht in plooi trekken van: „Hij start altijd onmiddellijk". 2. Starterknop indrukken of uittrekken. Starter laten razen tot accu bijna leeg is. Vervolgens aandrang be dwingen om lelijke woorden te zeggen, en het vergeten contactsleuteltje omdraaien. 2. Starter opnieuw laten razen, tot accu tekenen van acute IEDEREEN EN NIEMAND V door LEONHARD HUIZINGA uitputting vertoont. Opnieuw aandrang lelijke woorden onderdrukken, en vergeten choke geheel uittrekken. Nu „Ha" zeggen, wanneer meetr onmiddellijk aanslaat, en iets anders zeggen, wanneer hij onmiddellijk weer afslaat. Deze verschillende handelingen tezamen staan bekend als het z.g. „verzuipen" Wachten tot aandrang om iets stuk te slaan voorbij is. Nu accu geheel ledigen, met choke half uit. Uitstappen. Munststuk in de gleuf doen, wachten op. zoemertoon, gewenste nummer draaien, wanneer opge roepen abonné ant woordt, knop in drukken en bood schap met trillende stem aan garagist doen. Hoorn ophan gen en bij auto gaan staan met gezicht van: „Mag ik soms niet bij mijn eigen auto staan?!" 6. Tegen met „aanduwwagen" toegesnelde garagist kramp achtig over defecte „stroomverdeler" blijven praten. Niet letten op het trekken om zijn mondhoeken. 7. Instappen. Versnellingshandle per ongeluk in achteruit zetten. Laten aanduwen. Koppeling op laten komen en niet verbaasd zijn. 8. Nu manoeuvre herhalen met versnelling in twee of drie. Niet schrikken, wanneer aangeduwde wagen plotseling ^eluidsgrens passeert, wegschietend met algemene rich ting gracht, pui buurhuis, of passerende postbode. 9. Achteloos achterom wulven naar garagist, met gezicht van „Zie je wel, de stroomverdeler" en hard wegrijden, voor waterlanders komen. Bij volgende bocht iets te laat remmen en samen met jongen, die op bakfiets zat, de schade opnemen. De daardoor ontstane situatie is evenwel zo gecompli ceerd, dat deze het bestek van deze handleiding ver te buiten gaat. Wij komen hierop dan ook nader terug in onze juridische rubriek. Terwijl wij onze handleiding in een volgend artikel zullen voortzetten met een uiteenzet ting over „Het rijden op de grote weg" onder de titel: „Ziekenhuis of gevangenis?" mmm ÊÈËÈËm WOENSDAG 18 FEBRUARI «•«kt met lm moordenaar. De Kleine Komedi» I'. (Jt*. tart: Potaaoh en Pcrlemoer. OmWJUS. Caurf 8: Circus ««artwrtw. OABAIRUT. LeldsepWn Theater 8: Wim Kan» Cab«- Btbolonl». Nieuwe de la Mar Theater 8: Win» Smnerolds Cabaret: Het melaie met. de urotti Toeten. MUZIEK. Concertgebouw 8.15: Concertgebouworkest •.Lr. Pierre Monteus. Klaas B< FILM. TusehinsM: Sterren SU Otf The law and the lady (2.1 D, orost ren ernst (2.15 7 8.30)CapUol: UtU (2 7.15 8.30): Cineac Breestr: Nieuw» (20 pet amuxnfonds)Corso: Operatie CScero (1.30 3.45 ».J0>; Culture: Storm orer Malskka (Ï.15 8)Krltaion: plaislr (2.30 7.15 9.30); Luxor: Carson City (11.30 1.80 Ï.45 T.15 9.30); Nöggerath: De gouden poo« '5 7 9.80); Possegs: Verlaten ellena (LSD 8.4» Ciaeao Damrak: iTonhoe (9.30 11.30 l.?n 1.80 9.30); Plaaa: V.SÓjRe*: Zo°«SiT Boxy: Het gewaar L Boyal Café De rode Wk: The galoping major (1.15 3, Ik mt Nlkl - rsnhoa (11.18 1.80 3.45 7.15 jn at niet getrouwd (1.15 3.30 7.15 we niet getrouwd (2 7.15 9.30); klopt aan (1.30 3.46 7.15 9.30); Ie engel (1.30 3.45 T 9.30); De üit- dor (1.15 3.80 T.15 9.30); Apollo: 9.30): Blo: Doo CunlllO (3 7.15 jreateet show on earth (J T 9.80) i der jungle (7.15 9.30, Me. Dl. Wo: ook 'arfrien: De rerdwenen Trouw (12); Vlcto- X ran de mudcotlera (2 T.15 9.30); West- BoulerardHallen: De gelulttobarriir» (i MUZIEK. Tiroli 8: Hr. Bled. Ork. "FILM. Rembrandt: The greatest show on earth (2 30 ISO 9.15); Camera: Het is middernacht Dr. 8clurrlt- w (I '0 0.45 9)City: De eerbiedige lichtekooi (2 30 6.45 9). Scala: Café Paradis (2.30 C.45 9) Vreeburg: «ngin- in the rain (2.30 6.45 9). Palace: De trlompb ran Zorro (8). Filmac: Nieuws (9.30—8). BREDA FILM. Ossi.no: IiffioBght (S 8, Wo 3 8 8). Grand: Broadway Rhythm. (3 8, Wo 3 8). Luxor: De loon ian AH Baba (3 8. Wo 3 6 8). Palace: Juntfe Jim In hot rerboden land (T 9, Wo 2 4 7 9). TILBURG FILM. Chicago: De tante von ChorMti (8 8.46 0.15) Metropolo (borenraal): Moeder en ltind (3 8.16): Me- tropole (benedenzaal)Alarm 1)11 de lmslwaoht (3 6.45 9), Royal: Somebody lofes me (3 6.45 9). EINDHOVEN TONEEL. Botterd. Too Gez.: Othello (8 uur) FILM. Chicago: Anna (2 4.15 7 9.15). Rembrandt: Too young to kiss (2 4.15 7 9.15). Cinema Pulkten: ilutoc, de Indiaan (2 4.15 7 9.15); Plaxa: Das Land dos Lüchelns (2 8). City; De ondergang ran de lied Witch (2.30 8). ARNHEM FILM. Luxor: De geluidsbarrière. Sa.«kia- Othello, de moor. Palace: Bureau ledenpolltle. Arnhems: De duireNbrigade. Corso: De tijger Akbbar, v.i, Di: De ■wn ran Dr Jekyll. Wo.middag: De ondergang ran Muranla. (lijden toot alle bioscopen 2.30 6,45 9). NIJMEGEN rnM. Verenig* tig; Tranen or or Johannesburg. Ast». Caotaln Blood (Do. De dood ran een handclarelxigei Centrum: Geen medailles Toor spionnen. Core,): Abbot «I Cosfello In Alaska. Scala: De mraat. (De tUden roor •M« bioscopen 2.30 6.45 8). GRONINGEN FILM Luxor: Tijgerhaai (2.30 0 30 9). Clnoma: De geluidsbarrière (2.30 6.30 9). Grand: Ttvee in een auto (2 7 9.30). Beurs: Tomahawk (2.30 6.30 9). Luxor Slam: Nieuws (10,30—2.20). LEEUWARDEN FHM. TirollKen vrouw bekent haar rerleden (3 8); Cinema: Nachts langs de weg (3 8). Leeuwarder: Sprong la het hellevuur IS. Do. Encore 7 9.15). DAG-PUZZLE No. 28. Omschrijving. Horizontaal; 1. verschijnsel. 9. bloeiwijze. 10. rund. 11 kledingstuk, 14, ter gedachtenis (afk.). 15. woonboot. 16. hoeveelheid. 18. slim. 20 poeder, 22. koning in het land der blin den. 24. uitgave (afk.). 26, hert. 27. voeg woord. 29. tijdperk. 31. nauw. 33, verkwik ken. 34. tocht. Verticaal: 2. oorspr. spotnaam v/d kolo nist. 3. schaakterm. 4. pleizier. 5. in orde (afk.). 6. melkschaap. 7. benedenloop v/d Njemen. 8. eskader, 12. vlaktemaat. 13. dis- selraam. 17. naam van sterrenbeelden. 19. voorzetsel. 21. ik. 23. ontkenning. 25. spoedig. 28. bekwaam. 30 en 32 afkortingen. mmismmEimn nmmuu9E\wm mvmnmËMn Bij rechterlijk vonnis Honderd gulden voor het Rampenfonds DEN HAAG CA.N.P.). De politie rechter in Den Haag veroordeelde gis teren de 86-jejrige K. B. B„ hoofdcom mies aan een van de departementen, tot een maand voorwaardelijk met de bij zondere bepaling dat hij binnen drie maanden honderd gulden moet storten bij het Rampenfonds. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 6 Februari in de Houlnuisthallen m Den Haag, toen hij bezig was .stapels goede ren te sorteren, bestemd voor de slacht offers van de watersnood, daar een paar handschoenen had weggenomen. Bij de bleek, dat B. hier een paar in niet verkerende wollen handschoenen, die hij meende wél te kunnen gebruiken. Hij had echter tevoren van zichzelf een paar leren wanten op de goede stapel gelegd. Verder bleek, dat B. hele sta pels goed voor de slachtoffers van de nationale ramp beschikbaar had gesteld. Poging tot doodslag AMSTERDAM (A.N.P.) Het ge rechtshof te Amsterdam heeft gisteren de 38-jarige tuindersknecht K. P. uit Aalsmeer wegens poging tot doodslag op zijn buurvrouw veroordeeld tot drie jaar met aftrek. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis van de Haarlemse rechtbank twee jaar met aftrek geëist. In Juni van het vorige jaar waJs de tuindprsknecht de slaapkamer van zijn benedenburen binnengedrongen met een broodmes in zijn hand. Daarmee had hij zijn buurvrouw met kracht in de borst gestoken. Voor de rechtbank had hij ver klaard, kwaad te zijn geweest omdat zijn benedenburen hem niet, volgens een gedane belofte, op een autorit hadden meegenomen, doch in zjjn plaats kennis sen hadden geïnviteerd. Voor het hof zei de tuindersknecht in tegenstelling met zijn verklaring voor de rechtbank dat hij niet de opzet had gehad zijn buurvrouw te doden. LIJST VAN SLACHTOFFERS DUSSEN Aanvulling 4e verüeslijst: Geborgen en geïdentificeerd: Leonar- dus Rijken, geb 17.1.82. Laatste adires Peereboom 1). FIJN AART Geborgen en geïdentificeerd; Van Ham, Hubertus, geb. 3.10.73 (Fijnaart). HALSTEREN Geïdentificeerd: Cornells Marinus Ma ria Pauius, geb 21.7.46. (b 340). Corne lia Stoffels, geb 12.11.06, echtgenote v Oomelis Hoetelmans (b 33?). NIEUWE TONGE Geborgen te Nieuwe Tonge: Cornelia A v d Valk. geb 28.3.45. (Eattenoord 26); Francina Koote, geb 13.9.14, edhtgte- note van A v d Valk (Battenoord 26). NIEUWERKERK Geïdentificeerd te Zierikzee: Mattheus Andreas, geb. 9.6.06 te Oosterland.- (Gouweveerseweg b 45); Cornelia M de Graaf, geb 3-6.45, echtgenote van Mat theus Andreas Kik, Gouweveerseweg b 45; Wiekelmina Maria Kik, geb. 3.2.49 OOSTERLAND Provisorisch begraven aan de vluchtha- ven Zljpe: Jannetje Heijfooer, oud 21 jaar, RILLAND-BATH Geborgen en geïdentificeerd: Mettheus. Nijssen, geb 8.8.31 (Riliand-Bath). STAVENISSE Geïdentificeerd: Leendert Johannes Pot- appei, geb. 27.3.82 (Molenpad a 197); Clasina Johanna Potappel, geb 9.8.85, echtgenote van Pieter Johannes van Oeveren (Molenpad a 197); Pieter Jo hannes van Oeveren. geb 15.8.84 (Mo lenpad a 197); Maria Johanna van Oeveren, geb. 17.3.18 (Molenpad a 197). Het Ned. Roode Kruis kap in verband met de omstandigheden waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verrumekV niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. KERKRADE (A.N.P.) In 24 uur tijds hebben twee mijnwerkers het leven ge laten in de Limburg-se mijnindustrie. In de mijn Laura te Eyg-elshoven geraakte de 42-jarige hulphoüwer J. A. Haan uit' Nieuwenhagen in de laadplaats op de 378 meter verdieping bekneld tussen de wand van deze laadplaats en een rijdende locomotief. Tijdens het transport naar het ziekenhuis overleed hij aan de beko men verwondingen. H. was gehuwd en vader van drie kinderen. Op de zevenhonderd meter verdieping van de staatsmijn Emma te Treebeelc werd in de afgelopen nacht de 43-jarige houwer J. H. Steinbuseh uit Nuth zwaar gewond aangetroffen aan de voet van een opbraak. Hij overleed korte tyd later aan zijn verwondingen. Dit slacht offer laat een vrouw met zeven kinderen achter. Het onderzoek naar de toedracht van het S. overkomen ongeval is nog" gaande. Go en Soenito over hun uitwijzing DJAKARTA (PI Aneta) De heren Go en Soenito hebben voor de sectie buitenlandse zaken van het Indonesische parlement een uiteenzetting gegeven over hun uitwijzing uit Nederland. De voorzitter van de sectie, de heer Djody Gondokoesoemo, zei, dat hij de kwestie- Go en Soenito nog niet beslecht achtte, ofschoon men wellicht in Nederland die mening koestert. Hij zei, dat de sectie buitenlandse zaken zich zal beraden over eventuele maatregelen van wederkerig heid. De uitwijzing van Go en soenito houdt verband met de strijd om Irian, zo meende hij. Ned. Hèrv. Kerk. Beroepen te E'de (vac. J. H. Cirkel) en te Lage Vuursche H. N. v. Heusbergen, Schalkwijk. Be dankt voor de benoeming van hulppre dikant te Oost-Vlieland L. H. Chr. Is raël, a.s. em. pred., Vaals; voor Nijver- dal (3e pred..pl.) H. v. Gosliga, Hattum. Bedankt voor Voorburg (vac. J. Roo- denburg) J. v. d. Velden, R'dam-Feijen- oord. Geref. Kerken. Beroepen te Ten Post, J. v. d. Zanden, cand. Groningen. Aangenomen naar Ens H. F. v. Bock- oven, Een, die bedankte voor Ezinge. Chr. Geref. Kerken. Aangenomen naar Houston, Canada (Chr. Reformed- Ohurch) B. Nedeiiof, Dokkum. Bedankt voor Ede W. F. Daman, Rotterdam-W. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Aagtekerke H. v. Gilst, Elspeet; voor St. Annaland N. v. d- Ketterij, Alblas- serdam. Afscheid van dappere kerels In één oogopslag Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. De getroffen ge bieden vertoonden gisteren voor het eerst sinds enkele weken een ander beeld dan tot dusver het geval was geweest. Geen soldaten meer aan de dijken, in ducks of in roeiboten, op zoek naar slachtoffers of hulp en troost brengend daar waar die het meest nodig waren, geen vliegtuigen meer in de lucht met voedsel, zand zakken of reddende kabels uit heli copters. De militaire bijstand ten be hoeve van de watersnood in algemene zin was geëindigd. Dat is niet geruisloos gegaan. In Zie rikzee bv. heeft de bevolking hartelijk afscheid genomen van de tweehonderd man van de regimenten Jan Willem Fri- so en de Limburgse jagers, alsmede van de bemanningen van de twaalf Ameri kaanse duoks, toen zij om negen uur gis terochtend aanstalten maakten om te vertrekken De burgemeester dankte de Nederlanders, de Amerikanen en de Duitsers voor alles wat zij voor Schouwen-Duiveland. hebben gedaan. Een driewerf hoera ging de lucht in, toen de burgemeester de verzekering gaf dat Schouwen-Duiveland uit het water zal herrijzen. En toen de ducks het gehavende stadje, verlieten, werden de soldaten toege juicht door de achterblijvende bewoners. Terug in Stavenisse Tegelijkertijd namen burgers de open gevallen plaatsen in. In Stavenisse. het zwaarst getroffen dorp van Europa, keerden de eerste mannen terug, drie honderd man die van de aanmeidings- plaats Tholen per duck naar ihun dorp werden gebracht. Enkele intact gebleven gebouwen, zoals het gemeentehuis, zul len hun onderdak verlenen. Men hoopt twee bakkerijen zover te kunnen herstel len dat zij daarin hun brood kunnen bakken, maar warm voedsel moet voor lopig van cantinewagens komen. Inmiddels hebben de chef van de ge nerale staf en van de luchtmachtstaf in dagorders hun voilé tevredenheid be tuigd over dc opofferende en van naas tenliefde getuigende wijze waarop het personeel van hoog tot laag zyn prach tige werk heeft verricht. In de paleistuin De bemanningen van de- hefschroef- vliegtuigen wachtte nog een extra ver rassing. Des ochtends landden zestien toestellen in de tuin en op het voetbal veld van paleis Soestdijk, waarna de be manningen in het paleis door de Ko ningin en de Prins werden ontvangen. Na afloop maakte prinses Margriet per helicopter een tochtje boven het paleis. Ook de bemanningen van de motor- reddingboten Neeltje Jacoba, Prins Hen drik. Joan Hodshon, Brandaris en Insu- linde, die gedurende de ram.p-zalige nacht zware tochten hebben gemaakt ter assistentie van in nood verkerende sche pen. zijn niet vergeten. Het bestuur van de Kon. N.Z.H.R.M. zal hun de bronzen draagmedaille met inscriptie van de maatschappij toekennen. HOGER ONDERWIJS Examens GRONINGEN. Artsex. Ie ged mej B M Pijbes, Groningen; G J van den Bosch. Kuinre; U M J I-Iei-kens, Groningen; J H L Urlus. Noordwijk aan Zee. Bfevordert tot arts: Mej A H Brons, Metslawier; mej P T Zeilstra, Leeuwarden; J de Boer, Gro ningen. Maarsen verdwenen Nieuwsdienst Algemeen Dagblad MAARSEN. Sinds Zondagmiddag worden in Maarsen twee jongens vermisx. Het zijn de tienjarige Roel Bontrop en de negenjarige Jan Nieuwhof. Zondag middag om twee uur zijn de jongens als gewoonlijk de deur uitgegaan. Teen zij niet op de normale tijd thuis kwamen werd men ongerust en waarschuwde men de politie. De ouders hebben de hele nacht tevergeefs overal in Maarsen ge zocht. Maandagmorgen heeft men aan de kinderen op school gevraagd wie de jon gens Zondagmiddag heeft gezien en toen bleek, dat zij voor het laatst op de Vaart- dijk zijn gesignaleerd. In deze omgeving hebben de ouders en de politie alles af gezocht echter zonder resultaat. Een kleine kans bestaat, dat zij naar het rampgebied zijn verdwenen, daar zij thuis wel eens iets in deze richting heb ben uitgelaten. Gesubsidieerd schilderwerk DEN HAAG. (A.N.P.) De termijn voor de oplevering van gesubsidieerd schilderwerk is wat het buitenwerk be treft verlengd tot 21 Maart a.s. wegens de zeer ongunstige weersomstandigheden gedurende deze winter. Aanvankelijk was 28 Februari als datum -bepaald. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad LEIDEN. Naarmate de openings data van Flora en Keukenhof, die tij dens het bollenseizoen van dit jaar te gelijkertijd zuilen zijn geopend, nade ren, komt er ook wat meer soepelheid in de samenwerking tussen deze twee •tentoonstellingen. De suggestie van FUora, om het verkeer buiten de nollen- streek om door de Haarlemmermeer naar Hoofddorp te leiden en vandaar rechtstreeks naar Heemstede, zal niet tot uitvoering komen. Het voorstel van Flora aan de A.N.W.B., om de wegwij zers van speciale bordjes te voorzien, is niet aanvaard. Er is gisteren overeen stemming bereikt over het plaatsen van spandoeken boven de belangrijkste krui singen in de rijkswegen in de nabijheid van de bollenstreek. De rijkspolitie zal op grond van het verkeersplan, dat is opgesteld door de burgemeesters van de streek, het ver keer zo weinig mogelijk binden. Dat be tekent, dat men gewoon de oude weg door de dorpen en tussen de bloemlbol- lenvelden door kan nemen. Op door-de- weekse dagen verwacht de rijkspolitie daar geen moeilijkheden, ook trouwens niet op Zaterdagen. Wel zal er daar een verkeersregeling zijn, maar de auto's en de fietsen zuilen niet worden verplicht aangewezen wegen te gebruiken. Dit alles hangt uiteraard af van het weer en de drukte. Op Zondagen, op de Zaterdag (18 April) van het bloemen corso en op Zaterdag 25 April, wanneer Jacoba van Beieren terugkeert van haar bezoek aan Amsterdam, zal het naar verwachting veel drukker zijn. Dan zal, indien het nodig is, de Duinweg worden gebruikt en in de uiterste noodzaak zal de rijkspolitie pas de rijksweg door de Meer te baat nemen als uitwijkmoge lijkheid. Aan Mr. P. R'. Blok is op zijn verzoek met ingang van 1 Juli 1953 eervol ontslag vei Ieemd uit zijn ambt van officier van jui titïe bij de rechtbank in Den Haag, onder ank-betuiging voor de vele en gewichtige door hem- in rechterlijke betrekkingen be wezen diensten. Aan H. H. C. Stapelt, arts. is met ingang van 1 Februari 1953 op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als geneeskundig in specteur van de volksgezondheid in vaste dienst. De heer J. H. Goemans te Dreisehor is met ingang van 5 Maart a.s. benoemd tot dijkgraaf van de polder Dneisohor. Tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van de Zwijndrechtsche waard is benoemd de heer B. F. Stehouwer te Hendrik Ido mbacht. Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau zijn benoemd- de heer L. Martens, referen daris ter secretarie der gemeente Hengelo (O.) en P. de Koeyer, wethouder der ge meente Yerseke. Adverienfie I>aines! Vooral nn Hamea-Gelei voor Uw banden in en om uw huis I Het is nu een goede tijd voor het aanplanten van klimrozen; ze voldoen in kleine tuintjes over het algemeen veel beter dan struikrozen. Rozen hou den niet van een ingesloten stadstuin tje, waar ze de ganse dag in de felle zon staan te blakeren. De wind moet er eens lekker doorheen kunnen blazen er. omdat klimrozen boven de andere plan ten uitgroeien, zullen ze weinig last van die ingesloten ruimte hebben. Klimrozen houden er echter niet van om zo maar tegen een warme muur op te groeien. Het is veel beter eerst een houten latwerk aan te brengen; dat latwerk komt dan ongeveer op een afstand van vijf centimeter van de muur. Advertentie f vmirn mmm, mmuumm ummmmmn Eummum Oplossing van de vorige puzzle. Horizontaal: 1. Ahr. 4. oxyde. 7. liaan, 8. mu. 9. kap. 10. vuist. 12. da. 13. attest. 16. ex. 17 taboe. 18. rate. 20. Sr. 21. die. 22. nul, 24. mandiën. Verticaal: 1. alk. 2. hiaat. 3. rap. 4. onvast. 5. Ymir. 6. dus. 11. taxeren. 12. de. 13. Aarde. 14. totem. 15. talud. 16. Eos. 19. a.l. 22. N.N. 23. li. Als men van dc duivel spreekt rammelen iljn ketenen. De ebde nnai de beroemde avonturenroman van Alexander Dumas 108. Het was verre van rustig in de herberg „Het rode duivenkot" toen de drie vrienden binnentraden. Een stel kerels zat zwaar be schonken in de gelagkamer en vulde het hele vertrek met hun gelal en gezang. De nieuw binnengekomenen werden met gejuich be groet, maar Athos, Porthos en Aramis gaven er de voorkeur aan zich op een afstand te houden. Hoe rondborstig en gul hun karakter ook was, met dit canaille wilden ze zich liefst niet verbroederen. De vreemdelingen bleven nog een poos zitten, waarbij de wijn kroes telkens gevuld werd, één legde al versuft het hoofd op tafel. Doch inplaats dat ze allemaal, de een na de ander, langzaam wegzakten in een roes werd de stemming juist steeds luidruchtiger en brutaler. Spoe dig begrepen de musketiers uit de onsamen hangende opmerkingen dat de individuen iets van plan waren, dat niet door de beugel der ridderlijkheid kon. Ze waren zich moed aan het indrinken voor een laaghartige onderne ming. Er bleek namelijk een dame in de herberg te zijn afgestapt die er een kamer voor de nacht had betrokken en die zich al vroegtij dig te ruste begeven had. Haar hadden de kerels op het oog. Na zich met drank te heb ben volgepompt rezen ze stommelend over eind, porden hun ingedutte kameraad wakker en liepen grinnekend de krakende trap op naar de kamer van de reizigster, bij wie ze in hun laveloze toestand hun opwachting wilden gaan maken. De drie vrienden wacht ten beneden belangstellend af wat er ging gebeuren, gereed om zodra het moest in te grijpen. De drankorgels hielden onder elkaar een kort beraad. Toen klopte een van hen op de deur. Niemand gaf antwoord. Misschien is ze er niet meer, lalde een ander, of zijn we hier aan de verkeerde ka mer. Hoe komen we dat te weten? We zullen er wel achter komen, gromde zijn kameraad. Maar met kloppen bereiken we niks. Vooruit, trap de deur in! Zover waren ze met hun hoogstaande con versatie gevorderd, toen de musketiers die zagen dat er onverwijld iets moest gebeuren, besloten op te treden. Porthos plantte zich in-zijn volle breedte voor het trapgat en bul derde naar boven; Hédaar, kerels, wat voeren jullie daar uit? Kom naar beneden zeg ik jullie of ik zal jullie komen halen op een manier, die je niet meer kunt navertellen. De individuen schrokken en keken elkaar ontnuchterd aan. De bedreiging van die krijgslieden had hen weer een beetje tot hun positieven gebracht. Maar zo gemakkelijk wilden ze zich niet van hun oogmerk laten afbrengen. Ze waren gewapend, de een haal de een mes voor de dag en de ander trok zelfs een sabel. Dus moest er wel met grof geschut worden opgetreden. Toen niemand naar beneden kwam ging Porthos ze Ha len. De eerste de beste vent, een gespierde kerel met knevels, pakte hij met een onver hoedse greep om het middel en slingerde hem vierkant de trap af, waarbij de onver laat nog de onhebbelijkheid had om rakelings langs Aramis heen te suizen, zodat deze slechts door snel te bukken aan letsel kon ontkomen. De drinkebroer bleef met een ge broken dijbeen liggen. Voor de anderen boven aan de trap was deze hardhandige afstraffing het bewijs dat ze zich dienden te verdedigen wilden ze het er zelf beter afbrengen en een stevig herberggevecht was dadelijk in volle gang. Toen de blanke wapens niet meer af doende bleken werd voor het zwaardere werk het meubilair aangesleept, een leven als een oordeel raasde op de stille avond door het verlaten pand en de waard stond volgens alle eisen van het ogenblik achter het buffet weeklagend zijn handen te wrin gen. Eindelijk bedaarde het tumult om de eenvoudige reden dat er geen tegenstanders meer waren en toen kon men de balans op maken. Behalve de man die met een gebro ken dijbeen was neergesmakt moest nog een ander met een vernield schouderblad worden opgenomen, terwijl een derde een flinke de genstoot van Aramis, die zelf een lichte sa belhouw had ontvangen, te incasseren had gekregen. Een mooi resultaat dus voor de musketiers en bereikt met de beste bedoelingen. Want de onbekende reizigster, die overigens door al die herrie niet scheen te zijn ontwaakt, was krachtdadig van haar belagers verlost. En om haar dat aan het verstand te brengen zetten de musketiers de kroon op hun hel denwerk door zo zachtjes mogelijk de trap op te sluipen, zich met ingehouden adem voor de kamerdeur van de dame op te stel len en haar bij monde van Aramis op de minzaamste wijze toe te roepen: niemand zal uw slaap meer storen, mevrouw. Daar hebben wij voor gezorgd. En om die zo broodnodige stilte definitief te verzekeren verlieten ze daarop even stil de herberg en wierpen zich op hun paarden. (Wordt vervolgd). Er was een tijd, dat je het erg prettig vond, deze karweitjes voor me te doen. ZES-EN-TWINTIG van de zeventig' ga la-uniformen voor de Nederlandse Luchtmachtkapel zyn 'thans bijeen. De actie, om de luehtmachtmanncn „mooier" aan te kleden, ging inder tijd uit van mr Hustinx, de burgemees ter van Nijmegen. JACOB MALTHA, de 65 jaar oude wachtsman aan de Willemskade te Rotterdam, is in een ziekenhuis overle den. Enkele dagen geleden werd hij door een Finse zeeman met een hamer neergeslagen. MEVROUW H. VERSCHOOR, „opoe Ver schoor" sinds zij de eeuw heeft over schreden, wordt vandaag 101 jaar. Zij woont in Hilversum en maakt het nog best. IN DE STOMERIJ van de firma Harn- mann aan de Geuzemveg te Hilver sum heeft een felle uitslaande brand gewoed. De bovenverdieping van een bijgebouw, waar een grote party ge verfde en voor Zweden bestemde wol lag, is met inhoud en al geheel uitge brand. DEN BOSCH heeft dit jaar geen Paas- veemarkt. De jaarlijkse gebeurtenis is afgelast in verband met de gewyzigde situatie sedert de watersnood. DE GEHUWDE VROUWELIJKE REN TETREKKER kan recht doen gelden op kinderbijslag voor de kinderen, voor wie zij kostwinster is. Dit stond giste ren in de Staatscourant. AMSTERDAM—HANNOVER is de nieuwste luchSlijn van de K.L.M. Gis teren vertrok het eerste vliegtuig, dat deze dienst gaat onderhouden, van Schiphol. Ook Bremen is in de nieu we lijn opgenomen. JACK LONDON, een bediende van een Loudens assurantiekantoor, heeft de grote pot van de voetbalpool gewon nen. Hij kreeg twee prijzen, in totaal 1.056.300 gulden. Jack had een kwartje ingezet. NEDERLANDSE AUTOMOBILISTEN die door middel van een triptiek of carnet een motorrijtuig tijdelijk in het buitenland invoeren, mogen liun voer tuig daar niet in bruikleen afstaan. Wie dat wel doet, stelt zich bloot aan onmiddellyke opeising van de invoer rechten en/of eventuele in beslagne ming plus een boete. De K.N.A.C. is het, die deze waarshuwing nog eens onder de aandacht brengt. GEURTJE LEUITJE, dochter van Ger- rlt van de Weerd en Hendrika Karsch, is de 50.000ste inwoner van Renkum. De baby werd Maandag geboren en de burgemeester van Renkum is be gonnen met de moeder een spaarbank boekje plus honderd gulden te ge- HETTY Beck, op haar vijf-en-zes- tiigste verjaardag ondervraagd over haar leven, heeft de ver slaggever geantwoord, dat zij het alle maal niet zo precies meer wist. De meeste mensen weten het gewoon lijk wel precies en als hun geheugen tekort schiet dan beihoeven zij maar een hand uit te steken en de vrager krijgt een reeks data opgelepeld: toen dit en toen dat, vervolgens zus en daarna zo. Dit is in wezen natuurlijk malligheid. Een meusemleven is rtiet in mootjes te verdelen, het vloeit als een stroom door de tijd. Zijn er dan geen hoogtepunten en geen perioden van depressie? Wel zeker, maar wie terugziet (en niet te rug zoekt!) ontwaart een wat wazig landschap, waarin de beelden van de vreugde en van het leed in de verte hiun scherpe contouren verliezen. Hetty Beck wist het niet zo precies meer en zij had gelijk toen zij dit zo zei. In het gesprek zoch zij naar de lijn in haar leven. Dit is toch wel het enige dat belangrijk is. Wat komen de datums er op aan. Zij gaf de verslag gever een beeld mee. Daar had hij wat aam Deze actrice moet wel een wijze vrouw zijn, dat zij zo goed toonde te be grijpen wat voor een mens waarlijk van belang is zich te herinneren. OCULUS. r~ Hoofdkantoor: Witte de Withstraal 73, Rotterdam Telefoon (K 1800) 11.32.70 Naehtverbindingen van 23.00 tot 8.30 uur met uit zondering van Zaterdag nacht: Hoofdredactie Binnenland Buitenland Sport. Stenografen en Expeditie en be zorging Zaterdag van 15.00 21.00 uur Zaterdag van 21.00 uur tot Zondag 20 uur 11.10.05 11.10.08 11.32.73 11.32.71 27.0.16 27.0.13 11.10.01 11.10.09 11.10.03 28.48.00 Giro Nr. Kantorent Rotterdam: Polderlaan 44a, tel. 73067; Den Haag; Sta tionsweg 26, tel. 11.70.33; Amsterdam: NZ. Voor burgwal- 157, teL 33050.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2